'Ik heb ook recht om hier te wonen' 'Linden Van Poelgeestlaan mogen niet worden gekapt' Jottem wil meer wederzijds begrip kweken 'Elektrostress in Morsebelpolder' Regio Leiden Parkeerplaatsen op Meerkoeteiland zijn snel verleden tijd DINSDAG 17 MAART 1992 redactie dick v Voorschoten zoekt alternatieven voor woonboten De gemeente Voorschoten gaat met de drie eigenaren van de woonboten aan de Rouwkooplaan praten over nieuwe ligplaatsen. Dit heeft CDA-wethouder F. Ten Ha ve hen gisteravond verzekerd tijdens een tumultueuze raadscommissievergadering financiën. De raadsleden van alle partijen (CDA, WD, PvdA, D66 en Groen Links) stemden wel in met de aankoop van twee andere woon boten. De woonboten moeten wijken omdat ze niet zou den passen in een omgeving met bedrijven en woning bouw. voorschoten brenda filippo De drie eigenaren, die hun woonboten niet aan de ge meente willen verkopen, moe ten van ligplaats veranderen omdat hun huidige woonplek niet langer 'planologisch' in de nieuwbouwwijk Starrenburg past, vindt de gemeente Voor schoten. Zo komt er een loop fiets brug op de plaats waar nu nog twee woonarken liggen. I Zo'n twintig Voorschotense i woonbooteigenaren kwamen j gisteravond luisteren naar wat de raadsleden over de kwestie hadden te zeggen. Zij waren j vooral verontwaardigd over de opmerkingen die enkele plaat- I selijke politici zouden hebben j gemaakt over de woonboten- kwestie. In twee huis-aan-huis I bladen lazen zij onder meer dat volgens deze politici de woon- boten uit de toon vallen in de j nieuwbouwwijk en dat zij ei genlijk uit de tijd zijn. En dat was tegen het zere been van de woonbootbewoners. Wethouder Ten Have nam nadrukkelijk afstand van die op merkingen. „Dit is geen officieel gemeentestandpunt. Wij kun nen die uitspraken niet voor on ze rekening nemen", aldus de' wethouder. Ook de raadsleden haastten zich het publiek te ver zekeren dat zij niets tegen woonboten hebben. VVT)- raadslid P. Verschoor bekende dat hij er enkele jaren geleden serieus over dacht een woonark aan te schaffen. College Niet alleen deze publikaties, maar ook de redenering van het college van B en W zat de drie woonbooteigenaren dwars. In een brief van 25 februari zegt het college onder meer dat de woonboten niet voldoen aan de welstandseisen: de boten zou- Voorzitter Con Bravura treedt af leiderdorp» De voorzitter van de Leiderdorpse muziek- en showgroep Con Bravura, P. de Vogel, (reedt na negen jaar voor zitterschap waarschijnlijk af. De Vogel zegt 'om persoonlijke re denen' in de eerstvolgende bestuursvergadering zijn functie ter beschikking te willen stellen. „De samenwerking met de Vlaar- dingse groep Avalence vraagt veel meer tijd. Ik kan dat niet meer opbrengen", aldus De Vogel. Hij ontkent de geruchten dat het bestuur van Con Bravura om zijn aftreden heeft gevraagd. Warmelda wil grafstenen restaureren warmond Het Warmondse historisch genootschap 'Warmelda' wil de grafstenen in de ruine bij de Oude Toren aan de rand van de Klinkenbergerpolder restaureren. De grafstenen van de adel lijke heren Jacob van de Woude en Nicolaas Mathenesse zijn rijksmonument. In de winter zouden ze moeten worden afge dekt met een bekisting tegen de weersinvloeden, maar dat ge beurt al jaren niet meer. Daardoor verzakken de stenen en brok kelt vooral die van Van Mathenesse af. Jacob van der Woude overleed in 1398. Enkele jaren later schonk iemand met dezelfde naam Warmond twee kloosters. Jonkheer Klaas van Mathenesse, die in 1617 overleed, kocht in de zestiende eeuw de .'heerlijkhe den' (landgoederen) Hazerswoude en Lockhorst in het sticht Utrecht. den uiterlijk niet passen in de rest van de bebouwde omge ving. Woonarkbezitster R. Bakker reageerde fel: „We leven in een vrij land. We mogen geloven wat we willen, dan mogen we toch ook wel leven zoals we wil len. Ondanks de veranderingen in de wijk, woon ik nog steeds naar mijn zin. Ik kan nog steeds genieten van een meerkoet die zijn nest voor mijn raam bouwt, of van de gele linde, een be schermde plant, die bij ons in de sloot groeit. Ik heb ook het recht om te wonen. Deze demo cratisch gekozen commissie dient ook mijn belangen te res pecteren." De andere woon booteigenaren appaudiseerden enthousiast op de publieke tri bune. De raadsleden hadden zo'n tumult niet verwacht. Volgens wethouder Ten Have kan de ge meente er niet omheen dat de woonboten van hun huidige plek moeten verdwijnen. „Maar de gemeente zal met u overleg gen over nieuwe ligplaatsen." Verder kondigde Ten Have aan dat er een voorstel voor een woonbotenbeleid klaar ligt en zegde hij toe dat de inhoud vóór publikatie eerst met de belangenvereniging van woon booteigenaren zal worden be sproken. Zoeterwoude geeft te veel uit zofterwoude jan de vries Zoeterwoude heeft het afgelo- pen jaar bijna 750 duizend gul den meer uitgegeven dan in het 'investerings- en dekkingsplan' voor dat jaar was begroot. Dit staat in de voorjaarsnota die gisteravond in de commissie fi nanciën werd besproken. „We weten van te voren dat voor verschillende zaken geld beschikbaar moet worden ge steld. Ik vind dat elke afdeling daarop scherp moet begroten, zodat we niet meer voor verras singen komen te staan", aldus AM. de Lange-Kooiman. (Pro gressief Zoeterwoude). J. Ber- kouwer-van der Laan (CDA) was het met deze redenering .."I-'-'-:":-;-"' De linden in de Leiderdorpse Van Poelgeestlaan moeten worden gekapt omdat de straat wordt heringericht FOTO HIELCO KUIPERS leiderdorp liesbeth buitink De linden in-de Van Poelgeestlaan moeten blijven staan, zo vindt de familie Rietkerk. Hun bezwaar schrift tegen de kapvergunning werd gisteravond behandeld in de commissie beroep- en bezwaar schriften van de gemeente Leiderdorp. De familie vindt dat de bomen zonder goede reden worden De bomen werden geplant juist nadat de fami lie in 1964 het huis in de toenmalige nieuwbouw wijk had betrokken. „Het eerste sprankje groen dat we zagen waren tien winterharde viooltjes in onze eigen tuin. Niet lang daarna werden de piepkleine lindeboompjes geplant", schrijft de fa milie in het bezwaarschrift. De gemeente draagt geen goede redenen aan om de bomen te verwijderen, schrijft de familie. „We zouden er begrip voor kunnen hebben als de bomen gekapt moeten worden omdat ze ziek zijn, gevaar opleveren voor het verkeer, inbegre pen voor voetgangers, personen in een rolstoel of mensen met kinderwagens, of wortels hebben die op onverantwoorde wijze het wegdek beschadi gen. Maar niets van dit alles is aan de orde", al dus de familie die zegt verbaasd te zijn dat buurt bewoners hebben geklaagd over de bomen. Volgens de gemeente moeten de bomen ver dwijnen omdat de straat wordt heringericht. „Er wordt opnieuw bestraat. De bomen staan nu erg dicht bij de gevels. Door ze verder de straat in te zetten, krijgen de bewoners meer licht en wordt meteen'het verkeer geweerd. Bovendien breken de bomen de stoep open." De commissie doet binnen twee weken uitspraak. Uitbreiding biedt Oegstgeester dagverblijf extra mogelijkheden Bomen Wassenaar worden verbeterd oegstgeest joost bouwmeester „Ja, dit is m'n geluksdag", roept Menno vanuit het kippenhok. Stuk voor stuk raapt hij de witte en bruine scharreleieren op uit het stro en legt ze zorgvuldig op een rijtje. „Elf stuks",' komt hij tot de conclusie. „Ik zeg altijd dat het m'n geluksdag is hoor, ook al liggen er maar drie eie ren", voegt hij er aan toe. Menno is 18 jaar en één van de 55 volwassen verstandelijk gehandicapten die werk ver richten bij het dagverblijf Jottem aan de Louis de Coligny- laan in Oegstgeest. Hij maakt deel uit van de 'tuingroep' en is, met acht anderen, belast met het voeren van de kippen en het kloven (splijten) van het haard- hout. De directie van Jottem wil onder meer dit dierenverblijf uitbreiden. Naast het dierenverblijf zijn er een textiel-, recreatie-, ar- beids- en kookgroep, die allerlei verschillende produkten ma ken, zoals kaarsen, schaakstuk ken van klei, eierdopjes en ge borduurde kleedjes. Het geld dat de gehandidapten verdie nen door de verkoop van de produkten, wordt besteed aan het dagcentrum. De gehandi capten wonen thuis of in een gezinsvervangend tehuis en ko men vijf dagen in de week van 9.00 tot 16.15 uur naar Jottem. Jottem is een dagverblijf van de stichting voorzieningen ge handicapten noordelijk Zuid- Holland. De directie van Jottem heeft een verzoek bij de ge meente ingediend om de om vang van de werkruimte en het dierenverblijf te verruimen. Burgemeester en wethouders van Oegstgeest hebben laten weten dat zij positief tegenover het initiatief staan, maar dat de ruimte wel kleiner moet worden dan de directie voor ogen heeft. Volgens het bestemmingsplan is het bouwplan niet toege staan. maar volgens B en W zijn |f"* Directeur K. van de Star van Jottum: ook." er wel mogelijkheden de plan nen aan te passen. Broeikas Volgens de directeur van het dagverblijf, Kees van de Star, is de verruiming van de werk- schuur noodzakelijk. „Het is momenteel te kleinschalig. Zelfs de kruiwagens moeten worden buiten gezet om zo alle beschik bare ruimte te benutten. We hebben nu drie losse schuurtjes en die willen we samenvoegen, zodat er een beetje overzicht in het geheel komt." De nieuwe schuur moet van water, licht en stroom worden voorzien. Ver der wenst de directie een toilet in de werkruimte en een ver warming voor de wintermaan den. Ook hoopt de directeur dat hij een broeikas mag bouwen. In het dierenverblijf lopen zo'n vijftig kippen en twee gei ten rond. Met de uitbreiding van het dierenverblijf zal het aantal kippen toenemen, afhan kelijk van de grootte van de toe gewezen ruimte. De gelegde ei eren worden in de buurt ver kocht. Tevens zamelt Jottem geld in door de verkoop van naardhout en andere eigenge maakte produkten. Volgens Van de Star ligt hier de kern van de doelstelling van het dagverblijf: de integratie van de geestelijke gehandicapten in de samenleving. „Door de ver koop van verschillende produk ten komen onze deelnemers in aanraking met andere mensen en andersom natuurlijk ook. Op die manier hopen wij weder zijds begrip te kwekenaldus de directeur. Ook de geiten zorgen voor in tegratie. Het dagverblijf staat midden in een gewone woon wijk en kinderen komen de die ren aaien. Directeur Van de Star omschrijft de geiten als „De trekpleister van het publiek". Leiderdorper waarschuwt Oegstgeest oegstgeest w1m koevoet Leiderdorper B. Hensing waar schuwt de gemeente Oegstgeest tegen woningbouw in de Oegst geester Morsebelpolder. Vol gens Hensing, die zich voorstelt als paragnost, prana-therapeut en new age-masseur lopen de toekomstige bewoners van de polder ten noorden van Haas- wijk een verhoogde kans op de verschijnselen van elektrostress. Door de polder lopen immers de hoogspanningskabels VU) het Electriciteits Bedrijf Zuid- Holland (EZH) en volgens Hen sing is al herhaaldelijk het ver band aangetoond tussen 'elekt romagnetische vervuiling' en bij voorbeeld kanker, leukemie, hart- en vaatziekten, vermin derde vrachtbaarheid, miskra men, slaapstoornissen, duizelig heid en vermoeidheid. Hensing put deze kennis uit het tijdschrift Paravisie. Zijn waarschuwing komt op het mo ment dat Oegstgeest in een dis cussie is verzeild over de voor- en nadelen van het omleggen van de hoogspanningskabels die door de Morsebelpolder lo pen. Deze week worden de plannen voor de polder in de raadscommissies besproken. Aanleiding voor die discussie is niet elektrostress maar een stedebouwkundige vondst van de plannenmakers. Die willen in het hart van het plan woning bouw plegen en het groen van de wijk langs de Haarlemmer- trekvaart concentreren. Voor deel daarvan is onder meer dat dan geen geluidsscherm nodig is. Bovendien zou de wijk er qua inrichting erg op vooruitgaan. Voor dit zogenoemde plan 'Randaarde' moeten echter de hoogspanningskabels worden omgelegd. Dat kost zo'n 2,5 miljoen extra. Hensing vindt deze discussie evenwel niet van belang voor het probleem dat hij aansnijdt. Voor welke indeling van de pol der ook wordt gekozen, de be woners komen in de directe nè- bijheid van de kabels te wonen. Volgens de Leiderdorper zou Oegstgeest beter moeten weten want in Haaswijk, waar de ka bels ook doorheen lopen, is door enige bewoners reeds ge klaagd. J. Rochat, secretaris van de Vereniging Haaswijk (VH), be vestigt dat laatste. Volgens hem gaat het om enige bewoners van het A Bijnspïantsoen. De VH maakte deel uit van de werkgroep die de plannen voor de Morsebelpolder maakt. Toch zijn de ervaringen die sommi gen in Haaswijk beweren te hebben opgedaan met de ka bels, voor de VH geen aanlei ding geweest de woningbouw in de Morsebdpoldei tei discussie te stellen. Rochat: „De reden is simpel. Wetenschappelijk is nog nimmer bewezen dat je ziek wordt als je onder of bij die ka bels woont." Het commentaar van de voorlichter van het Zuidhol landse elektriciteitsbedrijf (EZH). de eigenaar van de ka bels en de masten, komt op het zelfde neer. Hij citeert uit een recent onderzoek dat de Sa menwerkende ElektriciteitsPro- duktiebedrijven (SEP) hebben verricht. Van een verhoogd nsi co van wonen in of bij elektri sche en elektromagnetische vel den is geen sprake, beween de voorlichter. Dat er aan weerszij den van de masten over een breedte van enkele tientallen meters geen woningbouw mag worden gepleegd, /egt hij, is vanwege de veiligheid en niet vanwege de volksgezondheid Volksgezondshcidwethouder T. Kohlbeck (PvdA) zegt dat 'de ze verhalen telkens weer opdui ken'. De gemeente is naar aan leiding van klachten van I laas- wijkers zelf op onderzoek uil gegaan. „Want we willen ook deze vragen serieus beantwoor den.". Daarbij zijn onder meer de regionale inspectie voor de volksgezondheid en het minis terie van milieubeheer geraad pleegd. „De conclusie was telkens weer dat er geen enkel verband bestaat tussen volksgezondheid en hoogspanningsleidingen. Naar aanleiding van de opmer kingen v.m de heer Hensing hebben we alles nog eens ge controleerd en de conclusies blijven dezelfde. Zelf woon ik overigens met buitengewoon veel genoegen in Haaswijk. Van de kabels heb ik geen last. Al leen bij vochtig weer is er dat suizende geluid maar daar ga ik niet onder gebukt." VRUE TUD De gemeente Wassenaar be gint morgen met het verbete ren van de bomen aan het Burchtplein. Bewoners wordt verzocht de auto niet te par keren aan deze kant van de bomen. Het werk zal in totaal ongeveer een week duren. Verhoging van afvalheffing onvermijdelijk zoeterwoude Zoeterwoudenaren krijgen vol gend jaar waarschijnlijk weer met een tariefsverhoging van de afvalstoffenheffing te maken. Bij de gemeente wordt nu bere kend wat moet worden betaald voor de afvoer van papier, GIT, KCA en grof vuil. De burger die dit jaar nog 68 procent van de kosten betaalt, moet het vol gend jaar 90 procent bijdragen. Dat bleek gisteravond tijdens de bespreking van de voorjaartsno- ta in de commissievergadering financiën De inwoners van Zoeterwou de moeten bovendien nog bij dragen in de verliezen die zijn ontstaan door de stillegging van de Leidse vuilverbranding en het niet doorgaan van het Lei derdorpse opslagdepot. Zoeter woude moet daar nog ruim zes ton aan bijdragen. Leden van Progressief Zoeter woude zeiden gisteravond dat zij het meest voelen voor de verhoging van de onroerend- goedbelasting. Per gezin zou dat per jaar ongeveer negen gulden extra gaan kosten. Een voordeel van deze werkwijze is volgens de gemeente, dat ook de bedrij ven hun bijdrage leveren in de kosten. Cursussen De Stichting Jongerencentrum Time-out in Wassenaar organi seert in de maand april nieuwe avondcursussen: een cursus over het tekstverwerkingspro gramma Word Perfect, een cur sus zelfverdediging voor meisjes en een cursus fotografie. De les sen beginnen om 20.00 tot 22.00 uur in de boerderij Ter Weer, Deylerweg 153 in Wasse naar. Concert Harmonie Muziekvereniging Harmonie Voorschoten geeft zaterdag avond haar jaarlijkse concert voor donateurs en belangstel lenden. Voor het eerst zal ook het leerlingcnorkest optreden. Het concert heeft plaats in het Cultureel Centrum aan de Prin ses Marijkelaan 4 te Voorscho ten. Aanvang: 20.00 uur. De toe gang is gratis El-tentoonstelling In het Cultureel Centrum 'de Warenar' aan de Wassenaarse Kerkstraat 75 wordt op 21 en 22 maart een paaseieren-expositie gehouden. Er zijn verschillende eieren te zien en te koop van eierversierders uit Amerika, Po len, Duitsland, België, Frankrijk, San Salvador en de voormalige DDR. Tevens zijn er prijzen te winnen voor het mooiste inge zonden paasei. Inlichtingen over deze wedstrijd: 01712- 8994. De toegangsprijs voor vol wassenen is vijf gulden, voor kinderen tot 12 jaar 2,50 en vol wassenen boven 65 jaar betalen vier gulden. VOORSCHOTEN De vier parkeerplaatsen op het Voorschotense Meerkoetei- land zijn binnenkort verleden tijd. De leden van de commis sie financiën waren gisteren van oordeel dat de gemeente Voorschoten jaren geleden in strijd met het bestemmings plan heeft gehandeld door de parkeerplaatsen aan te leggen. Om de parkeerplaatsen te kunnen legaliseren, is een wij ziging van het bestemmings plan nodig, maar dat vonden de raadsleden te ver gaan. D66 raadslid L van der Valk „De gemeente had niet het recht om de parkeerplaatsen aan te Teggen. De overheid moet zich aan zijn eigen regels houden." Tientallen voor- en tegen standers van legalisering /aten gisteravond op de publieke tri bune. De tegenstanders had den destijds de zaak op gang gebracht en zij kregen gister avond gelijk. Maar de anderen waren juist zeer verontwaardigd dat hen vier parkeerplaatsen werd ont zegd Maar volgens (DA raadslid W. Valkenburg heb ben zij niet te klagen. „Er zijn 142 parkeerplaatsen voor 88 huishoudens, dat is een par- keemorm van 1.6 procent. El ders in Voorschoten is die norm hoogstens 1,4 procent."

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 17