'Kantoren nog bron van veel klachten' Kamerlid pleit voor bouw in Bollenstreek Regio NZH organiseert eerste nationale busdag 'Droog brood, maar wel op wintersport' Provincie wil ander taxibeleid DINSDAG 17 MAART 1992 Nog steeds klachten over werken met beeldscherm: Centrale typekamers moeten worden afschaft. Het is eentonig werk, er is geen enkele uitdaging en de mensen zijn totaal niet betrokken bij hun werk. Daardoor worden er veel meer fouten gemaakt. Dat stelt prof. F. Pot van het Nederlands Instituut voor Praeventieve Gezond heidszorg (NIPG) in Leiden. In 1986 deed hij samen met ir. M. Berndsen onderzoek naar de effecten van het wer ken met beeldschermen. Sindsdien adviseren zij bedrij ven hoe ze de werkomstandigheden van met name beeldschermwerkers, kunnen verbeteren. Jarenlang was de laaggeschool de arbeider het slachtoffer van slechte werkommstandigheden doordat die met schadelijke stoffen werkte of te zwaar moest tillen in de bouw. Tegenwoordig zijn het ook de beeldscherm werkers die geteisterd worden met lichamelijke klachten. De meesten klagen over vermoeide ogen, hoofdpijn, pijn in nek en schouders en spanningen. „Vaak vinden mensen dat nogal vreemd", vertelt Bemdsen. „Kantoren hebben vaak zo'n 'cleane' omgeving en dan zijn er toch klachten. Het probleem is niet de computer of het beeld scherm op zich, maar het wer ken mét de computer, het soort werk en de omgeving waar dat gebeurt, zijn de boosdoeners". Vaak weten mensen ook niet hoe ze met de apparatuur om moeten gaan. Bemdsen deed onderzoek bij een ziekenfonds, waar ze prima meubilair had den staan, maar niet wisten hoe ze er mee om moesten gaan. "Ze wisten bijvoorbeeld niet dat ze met de verschillende knop pen de rugleuning, het zitvlak en de hoogte konden verstellen. De meeste mensen zaten veel te hoog, omdat dat gevoelsmatig meer overzicht geeft, maar meestal was de hoogte totaal verkeerd ten opzichte van de li chaamslengte". Ook de knop pen op de beeldschermen orrf de helderheid mee af te stem men werden nooit gebruikt, volgens Berndsen. "Eigenlijk moet iedereen die met een beeldscherm gaat werken, eerst instructies krijgen. Je kunt het vergelijken met een draaier aan een draaibank. Die krijgt van te voren ook instructies over hoe hij met het apparaat moet om gaan. Dat zou met computers ook moeten gebeuren", aldus Berndsen. Sinds de tijd van het onder zoek is er wel wat veranderd. De meeste mensen weten inmid dels dat het belangrijk is om een goede stoel te hebben die de rug steunt en dat je niet een he le dag lang continu naar een beeldscherm moet staren. De computers zijn aangepast aan de ergonomische eisen, wat wil zeggen dat de werkplek zoveel mogelijk op de werknemer wordt afgestemd. Hetzelfde werk Bovendien moet er in de toe komst nog het nodige gebeuren op het gebied van de organisa tie, vindt Pot. Zo kan het werk veel interessanter worden ge maakt. „Typistes maken nog steeds lange dagen met hetzelf de werk. Zij moeten gewoon aan de afdeling worden toege voegd, zodat gegevens ook meteen kunnen worden inge voerd. Bovendien kunnen ze daarnaast ook ander werk doen. Door ze meer betrokken te ma ken bij het werk, zullen ze min der fouten maken." Juist de combinatie van lang durig eentonig werk doen met weinig perspectief leidde vol gens het onderzoek tot de meeste klachten. Pot pleit daar om nog steeds voor een structu rele verandering van het werk. Hij wordt hierin gesteund door de Europese richtlijn voor het werken met beeldschermen en het concept Arbo-besluit dat op dit moment bij de Arbo-Raad ligt voor advies. Vanaf 1993 zijn werkgevers verplicht maatrege len te treffen voor afwisselend werk en moet monotone arbeid voorkomen worden. Daarnaast krijgen ze twee jaar de tijd om meubilair, software en verlich ting aan te passen. Werkplekonderzoek Bij de Sociale Dienst in Leiden is inmiddels een begin gemaaki met die veranderingen. Afgelo pen jaar vond een 'automatise ringsslag' plaats en werd doo de GGD een praktisch werkple konderzoek gedaan. Per werk plek werd gekeken of de bu reaus groot genoeg waren om terminis op te plaatsen, of de plaats van de computer wel goed was ten opzichte van het daglicht en of de verlichting in de ruimte niet voor spiegeling op het scherm zorgde. Een aan tal mensen kreeg grotere bu reaus, er kwam nieuwe verlich ting en er werd zonwering ge plaatst. Deze preventieve aanpak is volgens Pot en Bemdsen hoogst noodzakelijk wanneer met beeldschermen wordt gewerkt. Toch moet er in de toekomst op het gebied van de organisatie nog meer veranderen volgens Pot. „Het bewustzijn van de werkgevers groeit wel, maar langzaam." De busmaatschappij NZH houdt op He melvaartsdag (28 mei) voor het eerst de nationale busdag. Chauffeurs van alle streekvervoersbedrijven in Nederland wordt gevraagd mee te doen met de be hendigheidswedstrijd voor buschauffeurs die op het circuit van Zandvoort wordt ge houden. De busdag wordt georganiseerd in het kader van het 111 -jarig bestaan de de NZH. Het is de bedoeling dat elk streekver- voersbedrijf een team van vier mannen en twee vrouwen afvaardigt. De chauffeurs moeten een parcours afleggen waarbij vooral het kunnen manoeuvreren met de gigantische bussen belangrijk is. De NZH verwacht zeker twaalf teams. De busdag is voor iedereen gratis toe gankelijk. Om het extra leuk te maken is er ook een wedstrijdparcours uitgezet voor personenauto's en voor trapauto's voor kinderen. Elke maatschappij neemt haar mooiste streekbus mee en de NZH laat de hele 'stal' zien. Ook hele oude bussen wor den tentoongesteld. Rondkomen van de studiebturs: „Alleen nog maar macaroni met saus, maar wel naar de kroeg." Studenten en hun 'magere' inkomsten De gemiddelde Leidse itudent staat voor zo'n 1000 tot 2000 gulden in het rood, maar kan verder wel redelijk rondkomen. Zo rea geren Leidse studenten h het algemeen op berichten over de krapppe studiebeurs. Zij zijn het niet eens met het onderzoek van de Universiteit van Nijmegen waaruit blijkt dat het armoe troef is onder deze jongeren. Alle uitwonende stucenten krijgen een basisbeurs van 570 gulden. Uit een kleine Leidse enquête blijkt dal daarvan een groot deel daarnaast nog eeis 500 gulden per maand van hun ouders ontvangt. Aan huur zijn ze tussen de 350 giiden en 425 gulden per maand kwijt. Een enkeling geeft aai dat het inderdaad 'armoe troef is, zoals P. van Helsdingen. Hij heeft 900 gulden te besteden, zijn huur is 405 gulden en hij moet daarnaast ook zijn collegegeld, boeken en verzekering betalen en in zijn levensonderhoud voorzien. „Eten lukt nog net wel, maar meer kan er niet van af aldus Van Helsdingen. De meeste studenten verdienen er af en toe wat bij om redelijk te kunnen leven. "Bijverdienen is wel noodzakelijk", zegt E.' Flores die, naast haar basisbeurs, 250 gul den van haar ouders krijgt. "Ik heb mini maal 100 gulden per week nodig voor m'n levensonderhoud. Verder kan ik me niet veel veroorloven." Armoe troef is volgens de meesten over dreven. 'Het gaat wel', 'ik kan er wel van le ven' en 'het valt wel mee' zijn de meeste re acties op de vraag of er wel rond te komen valt. S. Rietbroek, studente rechten, geeft toe: „Studenten willen vaak veel leuke en dure dingen doen, ook omdat je redelijk wat vrije tijd hebt. Daardoor komen de meesten niet rond. Maar als je sober leeft, is het goed te doen." Bijna alle Leidse studenten hechten veel belang aan vakantie. Aan het eind van het schooljaar is het collegeld afgeschreven en als er dan nog een paar weekjes gewerkt wordt, kan de student op vakantie. Winter sport valt ook in de smaak. Sommigen zijn zelfs twee keer geweest, maar die eten aan het eind van de maand dan alleen nog maar brood in plaats van een warme maal tijd. Ook E. Toorenvliet bezuinigt op het eind van de maand op eten. „Als er niet veel geld meer over is, wordt er hier in huis alleen nog maar macaroni met saus gegeten. Maar we gaan nog wel naar de kroeg! Leidse psycholoog promoveert op kiezen N. Metaal: „Kiezen is een lust, maar ook een last De maatschappij verwacht dat we doordachte en gefundeerde keuzes maken. We makrn de ver wachting niet waar". «>roloek:uyderduin LEIDEN MONICA WESSELING We kopen bijna nooit artikelen nadat daarovetj goed is nage dacht. Het zijn juist redenen die weinig ter zake doen, die ons aanzetten tot de aanschaf van produkten. Het partijprogram doet minder ter zake dan de kop van de lijsttrekker, het cow boy-imago is belangrijker dan de smaak van de sigaret en de auto van de buurman bepaalt in hoge mate de keuze voor de ei gen auto. We zijn in onze keu zes, bepaald niet zelfstandig te noemen. Dat signaleert theoretisch psycholoog N. Metaal in zijn proefschrift 'Persoonlijke auto nomie. Een psychologische stu die naar allerdaagse verklarin gen' waarop hij donderdag hoopt te promoveren aan de Leidse universiteit. Metaal heeft bekeken hoe we kiezen en wat de maatschappij wat dat betreft van ons verwacht. We moeten tegenwoordig steeds meer keuzes maken, constateert Metaal. „Een van de vele voorbeelden is de positie van de vrouw. Vroeger was alles vanzelfsprekend. Vrouwen trouwden, bleven dan thuis en kregen kinderen. Nu moeten vrouwen kiezen of ze willen trouwen, of ze willen werken en of ze wel kinderen willen. Wel licht kunnen ze binnenkort zelfs kiezen of ze een jongen of een meisje willen". Met het stijgen van de wel vaart kwamen ook vragen als wat doen we met onze vrije tijd? Hoe besteden we ons geld? Wel ke opleiding volgen we? En naar welk goed doel gaat de gift? „De enorme keuzevrijheid is duide lijk een van de verworvenheden van de westerse democratie. We worden echter ook gedwongen te kiezen en die keuzes nog eens fatsoenlijk te verantwoor den ook." „Geen mens accepteert het als je zegt op de PvdA te stem men omdat Kok zulke leuke lachrimpels heeft of als je zegt deze auto te kiezen omdat de kleur je aanstaat. We moeten al tijd van die mooie redenen heb ben. PvdA vanwege de sociale vernieuwing, de auto vanwege het aantal cilinders." Ideaal Autonome mensen worden door de reclame, de media maar ook door onszelf als ideaal afgeschilderd. We denken dat we aan dat ideaal beantwoor den, maar is dat ook zo? Metaal heeft onderzocht op welke ma nier adolescenten een keuze maken. longeren tussen 12 en 16 jaar oud zijn heel erg bezig met het ontwikkelen van zelf standigheid. Ze beroepen zich heel sterk op 'beter weten en zelf kiezen'. Metaal heeft jongeren de vraag voorgelegd wat zij tegen hun ouders zouden zeggen als deze hen betrapten op het al leen laten van hun zusje, terwijl zij daarop zouden passen. Echt zelfstandig denkende mensen zouden volgens Metaal als argu ment voor het verbreken van de belofte een verklaring geven in de trant van: ze sliep en ik vind dat een kind van zeven best even alleen kan blijven. Dat ge tuigt volgens Metaal van het ne men van eigen verantwoorde lijkheid en is dus een autonome keuze. Uitgaande van het idee dat mensen autonome wezens zijn, zou het merendeel van de jongeren dus een deigelijk ver klaring moeten geven „Niks blijkt mindei waar. De jongeren blijken te zceken naar een reden die van buienaf is in gegeven. De jongere voert bij voorbeeld als argumeit aan dat er vrienden aan de deur kwa men en dat die het net zouden accepteren als de jongere niet meeging. De verantwoordelijk heid leggen ze dus bi anderen aldus Metaal. van Zuid- Holland moet ophouden 'onge breideld' taxivergunningen af te geven. Dat verwijt maakten gis teren Haagse taxichauffeurs tij dens een hoorzitting in hun woonplaats. Provinciebestuur der T. Jansen (verkeer en ver voer) zegde strengere richtlijnen toe. Vandaag vergadert het pro- DEN HAAG PAUL VAN DER KOOU In de Duin- en Bollenstreek moeten zo'n 5 tot 10.000 wo ningen komen voor woningzoe kenden uit het Groene Hart, het gebied tussen de vier grote ste den. Dat idee lanceert PvdA-Ka- merlid en oud-gedeputeerde ivan Zuid-Holland, Peter van Heemst een dag voordat een provinciale statencommissie praat over structuurschetsen van de regio Leiden en de Duin- en Bollenstreek. Volgens deze laatste schets heeft de Duin- en Bollenstreek tot het jaar 2015 behoefte aan 15.500 woningen, maar ont breekt de ruimte om ook voor mensen uit de Leidse regio te bouwen. Kamerlid Van Heemst ziet dat anders. Bij de 15.500 'ei gen' woningen, telt hij zonder aarzelen de 5 tot 10.000 wonin gen op voor mensen uit het Groene Hart en een nog onbe kend aantal huizen voor men sen uit de regio Leiden. Van Heemst kiest voor extra bouwen in de Bollenstreek om dat de verbeterde spoorverbin ding voor een goede bereik- vinciebestuur over de kwestie. Volgens de taxichauffeurs kan iedereen met een auto en een rijbewijs een vergunning krij gen. Dit leidt tot oneerlijke con currentie, waardoor in het re cente verleden al verschillende malen onrust ontstond onder de chauffeurs. Jansen erkende gisteren de problemen, maar kon nog geen concrete toezeg gingen doen. Volgens de gede- baarheid zorgt en de woon- -werklocaties 'zeer hoogwaar dig kunnen worden, met kust, duin en recreatiemogelijkheden in de buurt'. Juist doordat het gebied zo aantrekkelijk is, verwacht het Kamerlid dat particuliere finan ciers brood zien in de bouw: „In goed overleg is dan best een goede spreiding mogelijk van koop- en huurprijzen". Over de plek van de extra wo ningen, laat de oud-gedepu teerde zich niet uit. Wel vindt hij dat vopral op kassen- en bollengrond gebouwd moet worden: „Ecologisch en land schappelijk zijn die gronden van minder gewicht dan weide gronden. Die weidegronden moet je dan ook in stand hou den, ook om de bouwlocaties aantrekkelijker te maken". In zijn algemeenheid vindt Van Heemst dat de dichtbevolk te Randstad zich geen uitge breid bollencomplex kan ver oorloven en acht hij 'wonen be langrijker dan bollenteelt'. De PvdA'er weet dat de Duin en Bollenstreek zijn boodschap niet met gejuich zal binnenha- puteerde moet de branche zelf vraag en aanbod kunnnen rege len. Hij gaf echter toe dat dat in de huidige gespannen situatie niet mogelijk is. Het Zuidhollandse provincie bestuur is niet het enige dat problemen heeft met het taxi beleid. Ook andere provincies hebben moeilijkheden met ver gunningen, sinds zij in 1989 de bevoegdheid kregen deze te verstrekken. len, maar acht het zijn taak als Kamerlid om over de regiogren- zen te kijken. En dan ziet hij een Groen Hart dat van rijk en pro vincies groen moet blijven en nog maar 15.500 woningen mag bouwen tussen 1995 en 2005; grote bouwlocaties bij de steden die nooit voldoende Groene Harters kunnen opvangen en een gebied daar vlak omheen dat extra bouwmogelijkheden biedt: de Duin- en Bollenstreek. „Als het provinciebestuur niks doet, verlaten mensen de provincie, verdienen ze elders hun boterham en kom je in een neerwaartse spiraal terecht. Het beste is zo snel mogelijk de knoop door te hakken. Mensen die bestuurlijk en economisch gebonden zijn aan de bollen streek, weten dan waar ze zich op moeten instellen. Onzeker heid zorgt altijd voor extra el lende". Maar is bollengrond niet te duur? „Ik weet dat niet", zegt Van Heemst. „Bovendien vind ik niet dat je om financiële re denen moet afzien van een keu ze die planologisch gezien aan trekkelijk is". Verscherpte controle op illegaal landbouwgif Het aantal controles bij boeren en tuinders wordt per jaar met 5000 uitgebreid naar 16.000. In on der meer de graanteelt wordt naar schatting nu al De Algemene Inspectie Dienst van het ministerie tien procent van de bestrijdingsmiddelen die in van landbouw gaat de controle op het gebruik Nederland verboden zijn, illegaal uit het buiten van illegale bestrijdingsmiddelen verscherpen, land gehaald.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 16