'Zo krijg je mensen op barricaden' Huisman-complex moet volgend jaar 'staan' Klaar-overs in Merenwi jk Leiden Strand wordt schoon geharkt Bewoners binnenstad: 'Buurt liever veiliger dan autovrij' DINSDAG 17 MAART 1992 15 REDACTIE JANET VAN DUX EMIEt FANCMANN ROT KlOPPEti LOMAN IEEFMANS ERNA STRAATSMA GERT VISSER fcNpft Ambtenaren woest over reorganisatie De kans wordt steeds groter dat ambtenaren van de ge meente Leiden harde acties gaan voeren tegen de reorga nisatieplannen. ,,De pleuris is hier uitgebroken", zegt topambtenaar J. Barendregt naar aanleiding van de nieuwste plannen van het college van B en W. Die zetten niet alleen kwaad bloed bij 'zijn' dienst civiele werken, maar ook bij ambtenaren van andere afdelingen. ,,De temperatuur is nu ook bij andere diensten kokend ge worden", aldus D. Halfwerk, behalve ambtenaar ook ver tegenwoordiger van de vakbond AbvaKabo. Volgens hem 'lijken acties dichterbij te komen'. Vier mannen zijn druk doende de olie die is aangespoeld op het Katwijkse strand boven de vloedlijn te harken. De vier zijn voor dit schoonmaakproject ingehuurd door Rijkswa terstaat. Begonnen bij het Uitwateringskanaal kwamen ze aan het begin van de middag aan bij strandpaviljoen Het Centrum. De verwach ting is dat het reinigen van het strand tussen Kijkduin en Noordwijk morgen is afgerond. Het afgelopen weekeinde spoelde ruim vijftig kubieke meter olie, vermoedelijk af komstig van de Chinese tanker Long Lin, op het Zuidhollandse strand aan. Gisteren is daar in de loop van de dag nog een restant bijge komen, maar volgens Rijkswaterstaat is dat een zeer geringe hoeveelheid. Tussen Kijkduin en Noordwijk lag bij aan vang van de schoonmaakwerkzaamheden een twee tot vijf meter brede laag olie. Omdat de olie al vrij oud is de lozing had naar alle waarschijnlijkheid op 4 maart plaats liggen er voornamelijk kleine plakkaten en korrels. Bij het Vogelasiel Noordwijk waren van morgen twee met olie besmeurde vogels bin nengebracht Beheerder A. van der Werf denkt dat het aantal slachtoffers als gevolg van de olievervuiling zal meevallen. Ook Rijkswaterstaat meldt weinig slachtoffers on der de vogels. FOTO DICK HOCEWONINC Een aantal hoofdrolspelers in de plannen voor het nieuwe Huismancomplex In Noord De centraal opgestelde Huisman wordt rechts geflankeerd door architect Van Wieringen en stedebouwkundige Ouburg. Aan de an dere kant staan ambtenaar Van der Wiel en De Kruijff van Pact FOl HlttCO KUIPER& Vanavond hoorzitting met omwonenden LEIDEN JANET VAN PUK Aanleiding tot de grote onrust is de nieuwste brief van het colle ge over de organisatievernieu wing, waarbij de huidige 29 di recties van de gemeente wor den samengevoegd tot vijf grote diensten. Het nieuwste voorstel gaat ervan uit dat niet alleen ci viele werken \vordt gesplitst, maar ook de huidige directies groen, verkeer, reiniging en ruimtelijke ordening en stads beheer. Zo komen alle ambte naren bij elkaar die zich bezig houden met 'wijkgericht wer ken, aldus B en W. Volgens Halfwerk is het per soneel ervan overtuigd dat de splitsingen een slechte zaak zijn. „Wij denken dat er dubbel personeel nodig is. Dit voorstel kost handenvol geld." Bij civiele werken onstond al eerder grote onrust omdat de afdeling bestratingen zou wor den overgeplaatst naar de nieu we directie milieu. De andere afdelingen zouden terechtko men bij de dienst bouwen en wonen. Dat voorstel is van de baan omdat een onderzoekje heeft uitgewezen dat dit plan meer nadelen heeft dan voorde len. Het nieuwe voorstel gaat echter veel verder, constateert Ba rendregt, hoofd van civiele wer- BURGERLIJKE STAND LEIDEN Overleden M. Barendse, geb. 29 sept. 1911,geh. gew. met J. Kop* P. Ewijk, geb. 9 maart 1928, geh. gew. met A. Hardendood A.P.W. de Jong. geb. 26 okt. 1909, echtg. van W. de Ruyter M.J. de Vreugd, geb? 12 sept. 1929, geh. gew. met A. Mouthaan N.J. van Kooij.geb. 3feb. 1991, zoon J.M. Uittenbogaard, geb. 25 dec. 1954, man M.D.A.F. Hoffmans. geb. 18 okt. 1953, echtg. van A.A. Verhagen P.J. Verplancke. geb. 30 mei 1926, man 6.J.E. Engberts, geb. 19 sept. 1907, man S. Bronsgeest. geb. 25 jan. 1911. geh. gew. met G. van de Weert - hof P G Snit. geb. 25 mei 1912, man J. van Dam, geb. 26 dec 1927, man A. Slob, geb. 17 april 1916, man J B. Padding, geb. 9 jan. 1920, man C M. Zaalberg, geb. 26 juli 1916, geh. gew. met M. Pret G. de Wit.-geb. 11 mei 1927, man *J. van Tol. geb. 13 juli 1905, geh. gew. met F. de Groot A.M. Bunsee, geb. 10 sept. 1933, geh. gew. met M. Zahoer C.G.A. Steur, geb. 10 feb. 1943, echtg. van H.J. Geritz C. Vlieland, geb. 25 aug. 1905, man J. Nijssen, geb. 10 sept. 1908, man Stomdronken hadden de twee broers liggen rollebollen in de Steenstraat. Na de nodige whis key's was het op een handge meen uitgedraaid. Later wisten ze zich niet eens meer te herin neren waar de vechtpartij over ging. Duidelijk een geval van openlijke geweldplegingen mishandeling, maar de officier koos er om onduidelijke rede nen voor om beiden voor hun 'kennelijke staat van dronken schap' naar de kantonrechter te sturen. „Dat is dus het topje van de ijs berg," verzuchtte die gistermor gen. Tegen een van de broers: „U bent suikerpatiënt en gaat dan -tig whiskey's drinken. On gelooflijk dom. Binnenkort kun nen we zeker een begrafenis verwachten?" Na de vechtpartij waren de mannen onder lichamelijk pro test naar het politiebureau aan de Langegracht gebracht en moest er ook nog een bezoekje worden gebracht aan het Aca demisch Ziekenhuis Leiden. Een hoop narigheid ginger kortom schuil achter die zoge naamde 'kennelijke staat' waar in beide heren verkeerden. „Dat klinkt heel onschuldig, maar openlijke geweldpleging mid- ken, waar ongeveer 130 ambte- naren werken. ,,Alle onderdelen zijn dermate met elkaar verbdn- den dat ze bij elkaar moeten blijven. Maar uit dit verhaal blijkt dat er toch weer wordt ge sneden. „Mensen voelen zich beetgenomen. Wat goed werkt moet je niet kapot maken en dat gebeurt nu wel." „Het is een uitstekende brief om nog meer mensen op de barricade te krij gen", zegt Halfwerk. „We weten nu helemaal niet meer waar we aan toe zijn." Gisteren hebben de medezeg genschapscommissies met de vertegenwoordigers van de vak bonden overlegd over het nieuwste plan. Vervolgens is personeelswethouder A. van Bochove gevraagd het voorstel toe te lichten tijdens een infor mele bijeenkomst. Die voelt daar niets voor, zegt Halfwerk. Volgende week is er weer een officiële vergadering over de re organisatieplannen. „Het colle ge heeft nog anderhalve week de tijd om verstandig te wor den", constateert Halfwerk. Van Bochove zegt dat hij 'al tijd iri' is voor een extra verga dering als de medezeggen schapscommissies of de bon den daar om vragen. „Maar als het telefonisch kan, vind ik het onzin om met iedereen bij el kaar te gaan zitten." M.J. Piké. geb. 12 maart 1909, echtg. van T. de Ruig J.A.C. Riel, geb. 4 maart 1939, man B A. Beijersbergen van Henegouwen, geb. 22 juni 1921, echtg. van A.J. van Bemmelen M. Da- kir, geb. in het jaar 1944, man H.P. Vermond, geb. 28 mei 1947, echtg. van J. Hollebeek P. Kooien, geb. 11 okt. 1916, man M S Koornhof. geb. 29 sept. 1898, geh. gew. metA. Nolles*J Langbroek, geb. 4 sept. 1902, geh. gew. met L.J. Boskamp J.T. Kühn, geb. 23 nov. 1989, dochter A. Behari, geb. 10 aug. 1932, vrouw M G. van der Linden, geb. 21 nov. 1902, man M.H. Taal. geb. 6 sept. 1936, echtg. van P T. Sager J.L. 8oendermaker, geb. 21 sept. 1944, man C. Blok. geb. 2 okt. 1915, echtg. van J.B. Burger. Gehuwd R.S.L.M. van Beelen en K. Balak P F. Vermeulen en W.F.M. van Gerwen G.J. Bosboom en A. Paauw J. van Willigen en P.M. Louwerens R.J. van Schooten en J M. van de Werd J. Holster en Y. de Bolster Y. Zhou en S. Chou F. van den Brink en P. Brasker M.J. de Lignie en I.H. Grootes R.L. Jansen en S. Ye. N A den op straat kan omstanders veel vrees inboezemen," sprak de officier van justitie. „Als er mishandeling of openlijke ge weldpleging was telaste gelegd had dit tot gevangenisstraf of dienstverlening kunnen leiden". Op deze manier kwamen de dronkaards er met een boete van 100 gulden per persoon af. Verboden toegang Het meest bekende strafbare feit in Nederland is zonder twij fel 'artikel 461' (wetboek van strafrecht). Bekend van het bordje 'verboden toegang'. De 25-jarige Noordwijkerhouter had zich niets van zo n bordje in de duinen aangetrokken. Op het terrein van het Amsterdam se waterleidingbedrijf had hij samen met een vriend met zijn modelvliegtuigje geoefend. „De enige ruimte in de buurt waar ik mijn hobby kan uitoefenen". De man had. zo beweerde hij, toestemming gekregen van een boswachter om het privéterrein te betreden. Maar met die mondelinge toe zegging namen twee surveille rende agenten geen genoegen. Ze verzochten het tweetal te vertrekken en kregen vervolgens LEIDEN LOMAN LEEFMANS Bewoners van de binnenstads- wijken Maredorp en de Camp willen liever dat hun buurt veili ger wordt dan autovrij. „De Haarlemmerstraat is 's avonds onveilig. Alleen daarom al zou ik mijn auto niet graag in een parkeergarage ver weg zetten. Als ik ergens heen wil, dan moet mijn man me eerst naar die ga rage brengen en me later daar weer komen ophalen. Daar heb je dan een auto voor", aldus een van de bewoonsters gisteravond op een bijeenkomst in de wijk. Wethouder J. Walenkamp (CDA/verkeer) was naar het buurthuis gekomen om van de bewoners te horen wat ze van zijn plannen voor een autoluwe binnenstad vinden. Hij herhaal de dat er vlakbij de binnenstad extra parkeerruimte moet ko- AGENDA WOENSDAG 18 MAART Spreekuur Verkeersveiligheid in het Stadsbouwhuis. Langegracht 72, van 10.30 tot 12.00 uur. Sporten voor mensen met CARA olv een fysiotherapeut in gym/aal De Brug, Wassenaarseweg. van 16.00 tot 17.00 uur. Informatiepunt Gemeenschappelijk Wonen. Gerestraat 20. van 20.00 tot G E R E C H een fikse ruzie. De Noordwijker houter zou op een van dienders 'dreigend' zijn toegestapt, die daarop angstig zijn wapenstok had getrokken en de assistentie van diensthond Karzan ingeroe pen. „En toen heeft u gezegd: ik vind u een lui las de kanton rechter voor uit het politierap- men. „En dan denk ik echt niet per sé am garages", aldus Walenkamp. Maar de veiligheid op straat bleef voor de bewoners een hei kel punt. ,Pe politie is uit het straatbeeld verdwenen. Vroeger liepen en fetsten ze veel meer. Nu zie je ze alleen maar langs rijden zoncbr corrigerend op te treden", zo beschreef een om wonende ce situatie rond de Haarlemmerstraat. Walenkamp liet weten cat hiermee rekening wordt gehoiden. De bewcners bleken er bo vendien wenig vertrouwen in te hebben dat de nieuwe parkeer terreinen o»k werkelijk worden gebruikt. „aIs er een voorstel ling in de s.houwburg is. zie je de bezoekeis van te voren rond jes rijden over Oude Vest en Oude Singd op zoek naar een plek. Ondasks het feit dat de 21.00 uur. Lisse Bridgen voaniet-rokers door BCL in het Poeihuy, aanvang 20.00 uur Noordwijkerlout Afsluitingsfest Programma "s Nachts' vooikinderen van 6 t/m 12 jr.. met poppentheater van Lucia Sies. De Sctelft. aanvang 14.30 uur Oegstgeest Bridge-drivein 'Hotel het Witte Huis', aanvang 19.J5 uur. T port. De Noordwijkerhouter: „Dat heb ik liet gezegd. Ik heb dat woord net in mijn mond genomen." Hoe dan ooi, de rechter achtte het gedrag vin de mannen 'on gemanierd'. Dat lijkt toch ner gens naar". De officier eiste het laagst mogeljke tarief: 20 gul den. Waar ztwel de rechter als de Noordwijcerhouter akkoord mee gingen. Klein grut In de categoie 'klein grut' kwam even later een een 25-ja- rige Leidenaa- naar voren. Die zich moest vtrantwoorden voor het berijden 'an een fiets zon der achterliclt. Een vergrijp van zo n anderhaf jaar geleden, dat zich had afgespeeld op de Haagweg in leiden. Een ver baasde kantoirechter: „Die 20 gulden had utoch gelijk kunnen betalen aan cfe politie?" Maar de politie hadhem bij zijn we ten nooit bekeurd; hij had al leen het advie gekregen om de draden van zin rijwiel vast te maken. „Ik hoefde niets te beta len". Maar dat wasdus een misvat ting. De officitr gaf hem een schouwburg een overeenkomst heeft met de Digros-garage", al dus een van de bewoners. Volgens Walenkamp schort het echter aan de exploitatie van de huidige garages. De wet houder gaf i eerder te kennen dat deze aantrekkelijker moeten worden gemaakt voor automo bilisten. „De leegstand komt met name omdat de Sandersga- rage en de garage op het Ir. Driessen waardeloos worden geëxploteerd. Het is jammer dat we daar als gemeente niet meer over te zeggen hebben", aldus Walenkamp. 'Auto bij deur' LEIDEN De bewoners van de wijken Maredorp en de Camp vin den dat ze hun auto voor de deur moeten kunnen parke ren, ongeacht hoe autoluw of -vrij het centrum ook wordt. Dat blijkt uit een door de buurtvereniging gehouden enquête. De wijkbewoners zien win keliers, personeel en anderen die alleen in de binnenstad werken als de zondaars voor de huidige parkeer- en ver- keeroverlast in de wijk. herkansing en eiste 20 gulden. De fietser: „is dat niet wat veel?" Een andere Leidenaar was in zijn nekvel gegrepen toen hij om half vijf 's middags over de Haarlemmerstraat fietste. Wist hij veel dat dat een voetgan gerszone was, dat kon je toch nergens uit afleiden? Er hingen of stonden ook helemaal niet van die bekende vader-met- kind-borden. En er was ook niets van een stoep te beken nen. „Het was erg rustig op straat. Het gaat me echt niet om die twee tientjes die ik er voor moet betalen, maar er waren helemaal geen aanwijzingen, waaruit ik kon afleiden dat fiet sen daar niet is toegestaan." Nou. dat kun je bij voorbeeld duidelijk zien .t.in (tesiotegeb in deze winkelstraat, zo meende de kantonrechter. „U moet eens wat doen aan uw verkeersge- voel." De officier had wel begrip voor de Leidenaar die 'pas een jaar' in de Sleutelstad woont. „Eigen lijk is het tarief voor 'fietsen over een trottoir' 45 gulden, maar omdat de meningen ver schillen. houd ik het op 20 gul den". De rechter volgde zijn eis. •Ema Straitwni LEIDEN LOMAN LEEFMANS Een appartementengebouw van vier lagen hoog met maisonnet tes en dakterraswoningen en op de begane grond een showroom voor auto's. Daarachter een kleiner pand met een wasstraat en werkplaats, extra parkeer vakken tussen de twee gebou wen in, een andere verkeerssi tuatie en een nieuw benzinesta tion aan de overkant van de reeds bestaande pomp bij de Zijlhnig Dat is het omvangrijke plan dat gemeente, opdrachtgever LEIDEN Kinderen van de Dukdalf, de Zonnewijzer en de Zijlwijk kun nen binnenkort veilig naar hun school oversteken. De actie om ouders als klaar-over bij de ge vaarlijke oversteekplaats op de Zwartemeerlaan in te zetten, is gelukt. Aanvankelijk leek het moeilijk voldoende ouders te \inden. Maar volgens Suzanne Dirkx. VRIJE TUD Spoorwegen De Nederlandse Vereniging van Belangstellenden in het Spoor en Tramwegwezen houdt op 18 maart een bijeenkomst. Onder werp: de spoorwegen in Zuid- Afrika. Dia's en films geven een beeld van de spoorwegen in een land waar tot voor kort nog veel stoomlocomotieven reden. Plaats van handeling: de NZH- zaal aan de Rijnsburgerweg 1 en begint <ini 20.00 uur. Diabetes Hoe problemen van diabetes op seksueel gebied kunnen worden verholpen, wordt op dinsdag 17 maart verteld door seksuologe prof. G. van Dijk in de aula van gebouw 50 van het AZL aan de Wassenaarseweg. Aanvang 20.00 uur. Kledingbeurs In buurthuis Comelis Joppensz aan de Oppenheimstraat wordt op woensdag 18 maart (13.30- liuisman en het Hoogmadesc architectenbureau Pact van avond voorleggen aan de om wonenden van hoek Sumatra- straat/Willem de Zwijgerlaan. Als het aan de drie betrokken partijen ligt. heeft de opening van het ongeveer 10.000 vier kante meter metende en miljoe ncn kostende complex in april volgend jaar plaats. De plannen zijn een uitvloei sel van het streven van de ge meente om huidige eigendom men van I- Huisman, bestaande uit garages, pakhuizen en ande re panden aan Levcndaal en coördinator van de actie, heb ben zich uiteindelijk toch sol- doende ouders aangemeld. Bo xendien gaan sommige ouders nu. in plaats van éên keer een kwartiertje, twee keer een kxvar- tier klaaro veren. In totaal helpen 27 ouders, waarvan drie vaders, mee. Zij krijgen volgende week een avond instructie x-an de xer- keerspolitie. Na de paasvakantie gaan de ouders echt beginnen. 16.00 uur) een beurs x-an twee dehands kinderkleding gehou den. Inleveren op 17 maart van 14-17 uur en 20-22 uur. Twintig procent xan de opbrengst gaai naar het buurthuis. Rondleiding Het Gilde Leiden begint morgen weer met rondleidingen door de stad op woensdag- en donder dagmiddagen. De start is om 14 00 uur bij het Koetshuis, bij de Burcht. Wie mee wil moet zich een dag van tevoren opge- ven (tel. 071 123744). De xvan delingen duren ongexeer txvee Viswedstrijd De uitslag van de xiswedstrijd xan de vereniging 'Hengelsport' in het Amsterdam Rijnkanaal luidt als volgt: 1A. Beij. 7 stuks. 2250 gram. 2. W. Yerhoeff. 1 stuk. 900 gram. 3. N'. Verhoeff, 1 stuk. 400 gram. 4. H. Boelce. 1 stuk. 400 gram. 5. T. Blansjaar. 1 stuk, 300 gram. achterliggende stegrn. te be trekken bij een uitgebreid stads- vemieuwingsprójit t. Na onderhandelingen werden gemeente en Huisman het me dio 1990 eens. Voor een aan zienlijk bedrag' nam de ge meente een groot deel van de gebouwen in het centrum over en mocht Huisman een geheel nieuw autocomplex met xvnnin gen neerzetten in Noord. ..Twintig jaar geleden kwam de gemeente al eens met zo n plan Toen konden we het niet gelo ven, het was een andere tijd aldus Huisman.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 15