Leiden Regio Wrakkige brug zet gemeente klem 'In Japan monumenten zonder één vuiltje' Geen oorlogsmisdaden Kipp in Leiden Scheepvaart kan niet om brug heen Week van de psychiatrie DINSDAG 17 MAART 1992 13 Veiligheid yt p Bewoners van Ma- I 3 redorp/De Camp vrezen voor hun veiligheid als zij in een autovrije bin nenstad 's avonds lópend over straat moeten. i Beeldschermen /- Veel kantoren lijken I O gezond, maar het verkeerd werken met beeldschermen veroor zaakt daar nog steeds veel lichamelijke klachten. REDACTIE JANET VAN DIJK EMIEl EANGMANN A STRAATSMA GERT VISSER (CHEf) WIM WEGMAN leiden Brugwachter J. Neuteboom zegt dat het onmo gelijk is om de Haagsche Schouwbrug gesloten te houden voor het scheepvaartverkeer. De bo ten kunnen geen andere route nemen om in de haven in Katwijk te komen. Op de terugweg moeten ze wéér onder de Haagsche Schouw brug door. „Een andere route gaat via het Oegstgeesterkanaal, maar daar liggen vaste bruggen overheen." In deze tijd van het jaar ziet Neuteboom voor namelijk beroepsvaart passeren. Het aantal ke ren dat de brug omhoog moet varieert. „Soms komen er 2 schepen voorbij, soms 25." Veel bo ten varen naar Katwijk, sommige naar bedrijven langs de Rijn. „Nu liggen er twee schepen voor de brug met turfmolm voor bloemenbedrijf Van Egmond in Rijnsburg." In de zomer is het veel drukker, dan ziet de brugwachter dagelijks 'een dikke honderd' boten voorbij komen. De brugwachter is overigens niet heel erg ge schrokken van het onderzoeksrapport. „De brug is niet goed meer, dat is duidelijk. Ik heb ook al twee keer meegemaakt dat er een as brak. Maar als ik 'm omhoog heb gedraaid, dan ben ik echt niet bang dat-ie naar beneden komt zakken." Neuteboom vindt dat het gemeentebestuur een nieuwe brug moet aanleggen en dat het au toverkeer tijdens de werkzaamheden gebruik moet maken van de noodbrug voor fietsers en openbaar vervoer bij de Rijndijk. „Nood breekt wetten. Maar nu moet ik ophangen, ik moet weer gaan draaien." Haagsche Schouwbrug dicht voor auto's óf schepen De Haagsche Schouwbrug wordt mogelijk al deze maand onder handen genomen. Wethouder T. van Rij (ruimtelij ke ordening) is zo geschrokken van de slechte staat van deze brug, dat hij zo snel mogelijk maatregelen wil tref fen. Het verkeer van en naar de Stevenshof krijgt er daar mee een fors obstakel bij. De brug is op dit moment de enige directe toegangsweg naar deze wijk, nadat de NS de spoorwegovergang bij de Vink voor enkele jaren heeft afgesloten. gokte er echter op dat de Haag sche Schouwbrug het nog een tijdje zou kunnen uitzingen. Op z'n minst nog tot juni van dit jaar. Van Rij hoopte namelijk dat hij de NS zou ver zou kun nen krijgen dat ze de spoorweg overgang bij De Vink niet in Dat de brug er niet al te best voorstaat, was overigens al lan ger bekend. Het uit 1929 stam mende bouwwerk had eigenlijk tien jaar geleden vervangen moeten worden. De gemeente 1993, maar al deze zomer wil den openstellen. Die mogelijkheid is nu van de baan. Uit een onderzoek van de Rotterdamse dienst gemeente werken, dat gisteren bekend werd, blijkt dat de brug zo slecht is dat ze onmiddellijk dicht moet. Het brugdek en de bovenbouw staan volgens de Rotterdammers op instorten. Alleen een onmiddellijke op knapbeurt kan de brug nog red den. Woonwijk Van Rij meent dat er nu nog maar twee oplossingen bestaan: of het brugdek wordt zo spoedig mogelijk opgelapt, of de brug De Haagsche Schouwbrug moet nog deze maand onder handen worden genomen. wordt definitief afgesloten. In beide gevallen ontstaan er forse verkeersproblemen: voor de scheepvaart of voor het wegver keer. De wethouder kon giste ren nog niet zeggen voor welke mogelijkheid de gemeente kiest. De zaak moet vandaag eerst worden besproken in het colle ge Als de Haagsche Schouwbrug definitief wordt afgesloten, zal het autoverkeer tot De Vink weer open is een forse omweg moeten maken. De wijk is dan namelijk alleen te bereiken via een route die voert over de Ples- manlaan, de nieuwe provinciale weg S4. de Voorschoterweg in Valkenburg naar de Haagsche Schouw. Of Valkenburg bereid is tijdelijk zo veel extra verkeer te verstouwen, is nog niet be kend. Leidse ambtenaren heb ben de zaak inmiddels opgeno men met hun collega's uit de buurgemeente, maar besluiten Fakkeloptocht tegen racisme leiden Op de internationale anti-racisme dag, 21 maart, organi seert de Boycot Outspan Aktie een fakkeloptocht door de Leidse binnenstad. De tocht begint op het Hooglandse Kerkplein en gaat via onder meer Hooigracht, Beestenmarkt en Breestraat naar de Burcht. Op de Burchtheuvel wordt een manifestatie ge houden. Bekende 'racisme-deskundigen' als Karei Roskam en Dik van Arkel verlenen hun medewerking. Verder zingt het Haagse koor 'Jan en Alleman' Zuidafrikaanse verzetsliederen. De tocht begint om 20.00 uur. Fakkels zijn bij het beginpunt, de Hooglandse Kerk, voor drie gulden te koop. Jaarconcert van Concordia leiden Muziek- en showband Concordia geeft aanstaande za terdagavond (21 maart) haar jaarconcert. Het concert begint om 20.00 uur in de Stadsgehoorzaal. De formatie 'De Silhouettes' besluit de avond met dansmuziek. Kaartjes zijn te verkrijgen bij het clubgebouw aan de Langegracht 61, tel. 071-220817. Voor de achttiende keer wordt dit jaar de week van de psychia trie gehouden. Het doel van de ze week is het verbeteren van de positie van mensen die hulp nodig hebben. Ook het Leidse Inloophuis Psychiatrie doet mee. Van 23 tot en met 28 maart organiseert het Inloop huis een aantal avonden, waar op sprekers uit de wereld van de psychiatrie tekst en uitleg over hun werk geven. Het thema van de week van de psychiatrie is dit jaar 'recht op recht'. Over dit thema houdt P. de Boer, vertrouwenspersoon voor patiënten van Endegeest, op 24 maart een lezing. Daar naast is er op 26 maart een fo rumdiscussie over crisisopvang voor (ex)psychiatrische patiën ten. Behalve de wethouder van welzijnszorg, S. de Vreeze, zul len op deze avond een deskun dige van het RIAGG, iemand van de afdeling opname van Endegeest, de coördinator van het Centrum Onderdak en de coördinator medische en socia le zorg van de GG en GD aan wezig zijn. Als uitsmijter van de week or ganiseert het Inloophuis op vrij dag 27 maart een swingavond voor zijn bezoekers. Alle bijeen komsten beginnen om 20.30 uur en worden gehouden in het Inloophuis Psychiatrie aan het Rapenburg 48. leiden/nagasakiemiel fangmann „Nog nooit heb ik zó veel histo rische gebouwen bij elkaar ge zien", laat de Leidse burge meester C. Goekoop telefonisch uit Japan weten. Het moet voor de burgemeester gisteren een schok van herkenning zijn ge weest. Bij de opening van het nieuwe Holland Village in Na gasaki zag Leidens eerste burger de kopieën van de Sleutelstad. En hij had er een 'tweeslachtig' gevoel bij. „Het is mooi, maar anders- zijds ook een beetje vreemd. Je bent in de Japanse bergen en plotseling zie je een Nederlands vissersdorp en daarachter een heel Nederlands dorp. Je komt er binnen via 'kasteel Nijenro- de'." Van Leiden staan er in Holland Village tweelingbroer tjes van het Rapenburg, de Kweekschool voor de Zeevaart en de Lakenhal. «Alles is op wa re grootte uitgevoerd, behalve de Domtoren van Utrecht en dat zie je dan ook meteen." Goekoop herkende ook Leid se details. „Ze hebben voor de straten dezelfde klinkers ge bruikt als in de Breestraat en oud-Hollandse lantaarns", con stateert hij. Maar het nieuwe springt er uit. „Alles oogt zo spiksplinternieuw. Zonder één vuiltje, er zit nog geen krasje op. En er om heen bloeien al de ro de tulpen. Bij elkaar een magni fiek marketingconcept." Voor de opening van de toe ristische attractie was Prins Hollandse bloemenmeisjes in het gisteren geopende Holland Village in Nagasaki. Constantijn uitgenodigd, die bij een speech, die wat ernstiger de kopie van zijn ouderlijk huis een toespraak hield. „Een gees tige", vond Goekoop, „Hij vroeg zich al of het Huis ten Bosch de vergelijking met deze replica wel kon doorstaan." Ook de Ja panse kroonprins Mikasa hield Goekoop: „Hij bracht bezoek aan Leiden een paar jaar geleden in herinnering Hij was dankbaar dat hij, ondanks de wonden van de tweede wereld oorlog, toen zo hartelijk was ontvangen." FOTO'AP Huis ten Bosch mag er aan de buitenkant 'net echt' uitzien, prins Constantijn kan de bin nenkant niet herkend hebben. In Nagasaki is er onder meer het Japanse studiecentrum van de Leidse universiteit gevestigd. Goekoop: „ln een ander deel leiden roy klopper Oorlogsmisdadiger Abraham Kipp is aan het begin van de oorlog slechts elf maan den in dienst geweest van de Leidse poli tie. In die tijd heeft het oud-lid van de SS waarschijnlijk geen misdaden begaan, zo is uit archieven gebleken. De zaak is momenteel weer actueel omdat Argentinië hem mogelijk uitlevert aan Nederland. De 'Beul van Ede' is in 1949 bij verstek veroordeeld tot de doodstraf. Hij werd schuldig bevonden aan de dood van minimaal twintig Ne derlanders. Zij zijn door Kipp overgele verd aan de Duitse bezetter, die hen exe cuteerde of overbracht naar concentra tiekampen. Verder was Kipp onder meer betrokken bij huiszoekingen. Kipp startte zijn politieloopbaan bij het Leidse korps waar hij op 1 september 1940 in dienst trad. Tot nu toe waren weinig gegevens bekend over zijn dienst tijd in Leiden, omdat geen dossier van de oud-agent bestond. Via het gemeen te-archief zijn nu evenwel nadere gege vens boven water gekomen. Zo is inmiddels duidelijk dat Kipp op 1 augustus 1941 op eigen verzoek is over geplaatst naar Ede. Hij was betrokken bij een ruil, waarbij een agent uit de Veluw- se gemeente naar Leiden kwam. Op een inlichtingenformulier omtrent het func tioneren van Kipp stelde de Leidse hoofdcommissaris van politie medio '41 dat hij 'gunstig hekend staat in Leiden'. Kipp, geboren op 2 juni 1917 in Den Haag, had lager onderwijs gevolgd. Over zijn politieke geaardheid werd opge merkt dat hij lid was van de NSB en van het Rechtsfront. Verder maakte hij deel uit van de Nederlandse tak van de SS. Kipp. die indertijd aan de Schclpenka- de woonde, verdiende 26 gulden per maand als agent in de geüniformeerde surveillancedienst. Voordat hij bij de po litie kwam, diende hij als 20-jarige bij de marine. Na zijn diensttijd trad hij toe tot het korps politietroepen. Dit onderdeel werd in de bezettingstijd onmiddelijk ontbonden door de Duitsers. De leden werden verdeeld over het hele land. Kipp was een van de vijftien agenten die van uit deze dienst naar de leidse politie werden overgeplaatst. In juni 1944 vroeg hij verlof aan voor het bijwonen van oefeningen van de SS. Dit werd hem door de toenmalige 'goe de'hoofdcommissaris R. Meijer gewei gerd. Deze werd op 30 apnl 1942 ge schorst vanwege 'vaderlandsliefde en be wondering voor het Koningshuis'. Hij werd door de Duitsers vervangen door U. Hoffman. Kipp mocht van Meijer niet aan de oe feningen deelnemen omdat er een tekort aan personeel zou zijn. Verder werd op gemerkt 'dat er geen bezwaren zijn tegen het deelnemen aan de normale oefenin gen van de SS, maar dat zulks geen ver zuiming van de diensten voor anderen tot gevolg mag hebben". Op 1 augustus 1941 kreeg Kipp eervol ontslag, zodat hij naar Ede kon overstap pen. In deze gemeente heeft hij veel van zijn oorlogsmisdaden begaan. Uit niets blijkt dat Kipp zich hieraan in ziin Leidse tijd al schuldig maakte. Oud-verzets mensen zeggen de naam nooit te heb ben gehoord. Behalve in Ede heeft hij huisgehouden in onder meer Amster dam, Velsen, Haarlem en Beverwijk. Sterrenburg /t —J Hoewel er heel wat I veranderd Is in de wijk Sterrenburg te Voor schoten, hebben woonark- bewoners het er nog steeds naar hun zin FOTO HENK BOUWMAN zijn ook hier nog niet gevallen. Van Rij ziet het niet zitten om de Stevensbrug - waar nu louter fietsers en bussen overheen mogen rijden - open te stellen voor auto's. „Het drukke ver keer rijdt dan dwars door een ijk heen. Dat lijkt me een ongewenste zaak." van Huis ten Bosch loopt er een schilderijententoonstelling, aquarellen ja, van onze stadge note lanneke Brinkman, de echtgenote van Elco." Goekoop verkeerde gisteren in het gezelschap van burge meesters. Wie Holland zegt denkt ook aan Gouda. Utrecht. Alkmaar en Spakenburg. De eerste burgers zagen in Japen een stukje van hun woonplaats terug. Overigens begon de reis van het gezelschap niet voor spoedig, vertelt Goekoop. „We zouden zaterdag uit Nederland vertrekken, maar op Schiphol viel er een motor van het vlicg- tuitg uit, omdat er een vogel in was gevlogen of zo iets. Er moest een ander toestel uit Pa rijs komen, waardoor we pas maandagochtend, maar op tijd, hier waren." Namens de regering ging staatssecretaris Yvonne van Rooy. die zich op reis minister van buitenlandse handel mag noemen, mee. Zij overhandigde de directeur \an Holland Villa- ge, P. Takadh, een geschenk. ..Een burgemeestersketting", al dus Goekoop, die zelf nog een week in lapan en omstreken blijft. „Ik hoop ook de plaats Misumi te bezoeken. Daar heeft een een Leidse architect, inge nieur Rouwenhorst Mulder, honderd jaar geleden een haven aangelegd. Er is bij de Hema in de Haarlemmerstraat nog een plaquette te zien. want daar stond zijn geboortehuis." Verwachte stormloop op paspoort blijft uit De verwachte stormloop op nieuwe paspoorten is mee gevallen. Het aantal aanvra gen is verdubbeld, maar de gemeente heeft die goed kunnen verwerken. De w.h htti|d \oor een paspoort bedraagt niet meer dan tien minuten, zegt een woord voerder van de directie Bur gerzaken van de gemeente. Vanaf 1 april is het niet meer mogelijk om op een verlopen paspoort te reizen De gemeente loeiden ver wachtte daarom een storm loop op nieuwe paspoorten en nam tijdig maatregelen. Hoofd van de afdeling bur gerzaken, mevrouw M. Josi- as: „Drie weken geleden zijn we begonnen met het sturen van brieven naar de 30.000 mensen die een naspoort hebben dat binnenkort ver lopen is. Sindsdien is de drukte ongeveer verdubbeld li rijgen nu ao'n 80 tot 100 aanvragen per dag." De gemeente kan die toe genomen drukte tot nu toe echter goed aan. Volgens lo- sias is dit te danken aan de strategie die de gemeente heeft bedacht. „We hebben niet alle mensen tegelijk een brief gestuurd Tot septem ber gaan we hier nog mee door. Bovendien komt met iedereen die zijn paspoort wil verlengen op hetzelfde moment binnen. De drukte is verspreid over de hele daR" Maar Josias wil niet te vroeg juichen. Ze verwacht dat dc drukte nog wel toe zal nemen. De vakantieperiode moet tenslotte nog komen Eventueel zal de gemeente dan extra krachten in dienst nemen. Wie nü naar de afde ling burgerzaken gaat hoeft nauwelijks te wachten op zijn nieuwe pas. Mevrouw Josias: .Als het niet druk is. heb je met vijf minuten je paspoort verlengd. Als het drukker is duurt net iets lan ger, maar nooit echt lang. Tot nu toe is de langste wachttijd tien minuten." Vrouw beroofd Bij een betaalautomaat aan de Opaalstraat is gistermiddag om kwart over twaalf een 27-jarige vrouw beroofd. Zij tikte haar ge gevens in waarop bleek dat de kas van het apparaat leeg was. De vrouw moest enkele ogen blikken wachten. Daarvan maakte een onbekende jongen gebruik. Toen de tientjes er plotseling uitkwamen, zag hij Lans dc biljetten weg te gnssen Man spoort gitaardief op Een dief die gisteren uit een wo ning aan de Oude Vest een gi taar stal, kon worden aangc houden omdat hij later in een café dc gitaar te koop aanbood aan een huisgenoot van dc ei genaresse. Een 23-jarige Leidse ontdekte gisterochtend de dief stal. Haar 42-jarige huisgenoot herinnerde zich dat er in dc wo ning, die een gemeenschappe lijke voordeur heeft, een paar keer een onbekende man was ■nMrofln Den had ridj eerder met een smoes uit de voeten gemaakt. De huisgenoot besloot enkele cafés af te gaan om hem te zoe- krn Hi) irof de man na korte tijd in een coffeeshop aan de Haarlemmerstraat. Daar vroeg 1111 hem op de mail af of iii) een gitaar te koop had. Nictsver moedend antwoordde de man bevestigend. Met deze informn tie ging de huisgenoot naar de politie Die kon dc gitaardief. een 32-jarige man zonder vaste woon- of verblijfplaats, om kwart over vijf in dc coffeeshop aanhouden. De gitaar werd te niggevonden in een woning aan dc Waldeck Pyrmont.straat.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 13