Marokkaanse jongeren houden stand Gebak en wasbenzine voor strandwandelaars VAN Leiden Inbraken bij bedrijven TIJD TOEN MAANDAG 16 MAART 1992 7 REDACTIE JANET VAN DUK EMJEl FANGMANN ROY KLOPPER ERNA STRAATSMA GERT VISSER W1M WEGMAN TV-documentaire over de 'jongens van het VrouwenkerkpleinBURGERLIJKE STAND 1916. man L.F. Koolloos, geb 18 april 1926, man K S. Cheung, geb. 24 juli 1945. man F.GA Rutten, geb 8 mei 1910, man D. Doorn, geb. 14 fe br 1918, geh gew. met J. Lugthart Th. Schatborn. geb. 1 ofct 1915. man» M E.J.H. Voskens, geb 14 maart 1943. echtg. van F.H M Jansen G de WoH. geb. 21 juni 1927. echtg van A van Klarenbosch G. Braggaar. geb. 4 maart 1899. geh gew met J Labordus W.M HerTebout. geb 17 maart 1930. man P.A.G. Spienngs, geb. 5 jan. 1925, man M.M Wesselman, geb 29 dec. 1910, echtg vanj.de Roo*C van den Berg, geb. 9 leb. 1914, man F.W Noordermeer, geb 24 juni 1922, vrouw J.A. van Leeuwen, geb 28 nov. 1920. man C.J T. Raaphorst, geb. 27 maart 1929. man W A van Nieuwenhuijren, geb 19dec 1921. man*A Westdorp geb 24 (eb 1923. echtg. van J.J Has sefras W F P M Dieben. geb 7 mei 1917. man E.A.P. Zandbergen, geb 20aug 1913, geh gew met A Favier* J van Rijn, geb 7 juni 1906. man HM Haarlem, geb 9aug 1907. geh gew. met H.P de Haas «PM van der Helm. geb. 2 (eb. 1943. echtg van W E. van der Valk S F. Klem, geb. 16 juli 1927, man* P van Berkel. geb 21 jan 1913. man* E M Jacobs, geb 9 jan 1949. echtg van J W Koole P.l.G. Schoones. geb 9 nov 1937. man* A.M. de Vogel, geb 18 nov 1901, geh gew met W Krijger* A E van Laar, geb. 17 okt 1924, geh. gew met J. Schetters PJ Gaiilard, geb 18 jan. 1907. man W E.M van der We reld. geb 30 april 1923. echtg van J.G.J Rodenburg* H N Smit. geb 8 dec 1904. man A.S van Bakergem. geb. 17 aug. 1901. geh. gew met P B Behage G. Gilhuys, geb 18 leb 1912, geh gew. met J R Andreas. VRUETUD Iedereen die vragen heeft over AIDS en seropositiviteit, kan vanavond naar de open avond van het HlV-cafê komen. Er is hier ook een stalletje met boe ken, brochures en dergelijke. Geïnteresseerden zijn welkom tossen 19.30 en 23.00 uur in de Bakkerij', Oude Rijn 44b. Inlich tingen: Wijnand Glimmerveen, tel. 615505. Hoe problemen van diabetes op seksueel gebied kunnen worden verholpen, wordt op dinsdag 17 maart verteld door seksuologc prof. G. van Dijk in de aula van gebouw 50 van het A2L aan de Wassenaarseweg. Aanvang 20.00 uur. lGedingbeurs In buurthuis Comelis Joppensz aan de Oppenheimstraat wordt op woensdag 18 maart (13.30- 16.00 uur) een beurs van twee dehands kinderkleding gehou den. Inleveren op 17 maart van 14-17 uur en 20-22 uur Twintig procent van de opbrengst gaat naar het buurthuis. KATWUK/NOORDWUK IRENE NIEUWENHUUSE VERVOLG VOORPAGINA Bij strandtent Willy Zuid op het Katwijkse strand is het druk zondagmiddag. Alle bezoekers krijgen tijdens het eerste weekeinde dat het paviljoen open is gratis koffie met gebak. Theo Lange's zaak bestaat precies 20 jaar en dat wil hij vieren. Maar de gastvrijheid van Lange gaat vandaag noodge dwongen nog verder. Voor slachtoffers van de olie op het strand heeft hij een fles wasbenzine klaar staan, zodat al te zeer besmeurde voeten grondig gereinigd kunnen worden. „Vanavond zullen we de boel hier goed schoon moeten maken", vertelt Lange tussen de bedrij ven door. „Maar het valt hier in de zaak wel mee. Het is zo erg op het strand dat iedereen wel met grote bogen om de smurrie heen loopt." De waarschuwingsborden bij de strandafgan- gen met 'Pas op voor olie' blijken effectief. Loslo pende honden zijn althans vrijwel niet waar te nemen. Zorgeloze wandelaars die denken dat het wel losloopt met de olie en niet beseffen dat ook onder het zand zich hier en daar olie bevindt, staan na afloop van hun wandeling op de plan kieren ijverig te poetsen met zand. takjes, schelp en en steentjes. Over de stenen van de boulevard zijn overal zwarte strepen waar te nemen. Ook in paviljoen Het Centrum zijn veel gasten. Eigenaar Jaap Schipper reageert verontrust op deze eerste olicvcrvuiling van het jaar. „Als je zo iets krijgt, hou je er de hele zomer last van. De teer komt tussen het zand en verspreidt zich door het verstuiven over het hele strand. De vloed is sinds het begin van de lozing al twee keer over het strand geweest en de vervuiling is echt enorm." Massaal De olie ligt over een strook van 25 kilometer op het strand. De eerste resten worden bij Scheve- ningen waargenomen. Pas ter hoogte van de grens Noordwijk/Zandvoort houdt de vervuiling op. In tegenstelling tot in Katwijk heeft de Noord- wijkse politic geen borden geplaatst. „Wij hebben bijna 30 strandafgangen. Daar is geen beginnen aan. Bovendien, de mensen zien direct al dat ze beter niet het strand op kunnen", aldus een Noordwijk.se politicman. De drukte aan het strand is niet groter dan normaal. ..Als ze vla de radio oproepen om niet naar het strand te ko men, weet je het nooit. Dan komen ze misschien wel massaal." Het vogclasiel in Noordwijk heeft nog geen do de vogels binnen. De beheerder van het centrum, Albert van der Werf, denkt dat het enige dagen duurt voordat de eerste slachtoffers op het Noordzeestrand aanspoelen. „De olie die nu op het strand ligt. is het topje van de ijsberg. Ik denk dat het ongevnr vi|f |MOCH i*- van bstfNO DOg in de zee drijft", vermoedt Van der Werf Rijkswaterstaat gaat er Intussen vanuit dat het nog enkele dagen zal duren alvorens alle troep waarschijnlijk afkomstig van een Chinees schip is verwijderd. Voor het reinigen van het strand zijn twee ploegen ingezet die onder meer met shovels de olicplakken wegscheppen. LEIDEN Geboren Sabnna, dv. M. de Keiser en C.E. van Es; Ellen Suzanne, dv. J.H. Pe- trovics en K.A. James Natasja Beata Grazyna, dv. M.A. Mul en B.G. Brzozok Kay. zv. A H. Soudan en M P. den Hoed Bartholomeus Marinus Johannes, zv A.W.F. van der Lansen C M H Verhoe ven Cheryl Rosina. dv. S.R M Lange- veld Fira Aster. dv. F. Zorge en A.G.E. Hanekuijk Lilian Sara. dv P.P. de Vo gel en S.S. de Graal Tom Franciscus Hendrikus. zv. F.8. Mentingen NJ.AJ. van Bree Martijn. zv. J.L. Koopman en S W. Otten Rick. zv. R.G.J. Siebelt en M.F.J. Kieboom Maxime Danielle, dv G.J. Slooter en L Satter Barbara Re becca, dv. G.J. Slooter en L. Satter Rick. zv. W E. Dijkstra en A.A.A. Schut ten Joel Justin, zv R. Kooien en E. Jongkind Demse, dv. E T van Bavel en M H A. van Overbeek Suraj Maheshku mar. zv. H. Goelamhoesem en S. Chauthie Inge. dv. EJ. Beeriage en H.F.M. Goddijn Emmely. dv M A. van Hameren en A. Versteegen Lisa Maria, dv. AJ. van Mens en B.M. de Klerk Semih. zv. E. Dursun en N. Dursun Alex Frido. zv. W A F, van Rijnswou en A.M. Beket Marloes. dv B A van Duij- venbode en E T. Hartog Zeno Augus tijn, zv. P.J.A. de Jong en C.M Broomans Alexander Sebastiaan, zv H.J. Laarman en C.C. Siccuan Renske Dineke Maria. dv. H.H. van Nobeien en T.J.M. van Denzen Dirkje Geertma Wil- lemma. dv. P.G. Hoek en A. van Dijk Liselotte Marie, dv. J.P. Klijn en A.M. Luksenburg Bastiaan Ruben. zv. W. Smit en C M.M. Kasper Nadia, dv. L. Star en P.C. Donders Dirk Gernt Fre- drik. zv. G. Sieeuwenhoek en W Koppe Tara Lee. dv D H Hazenoot en D J de Jong Poppie Jofille. dv. S M E. Forsy- the Casper, zv. T M van den Berg en H A. de Boo Hannah Toos. dv K. Gutjahr en M G F. Broeders Wessei Ferdinand, zv. P.A. Kruijer en M E de Vink Tessa, dv. E. Koelewijn en R. Dubbelaar Claire Nathalie, dv. R. van Egmond en J.F.M Raaphorst Joren Martijn, zv. H. Werkman en A G H M de Heer Arres Buster, zv. L. Oudshoorn en B W M van Haaster Bram. zv. J B de Groot en S.C.F, Ouwehand. Overleden W. Lagas. geb. 30 nov. LBDEN Bij twee bedrijven is in de nacht van vrijdag op zaterdag inge broken. Bij een firma aan de Hallenweg werd een ruit gefor ceerd en 8000 gulden, een fax apparaat, een telefoon, een ko- pieer-machine en gereedschap weggenomen. Bij een bedrijf aan de Zoeterwoudseweg wer den twee radio's, een fototoe stel, een cd-speler en een cas settedeck ontvreemd. In beide gevallen ontbreekt van de da ders elk spoor. Brandstichting in reisbureau LBDEN» Onbekenden hebben afgelopen zaterdagavond omstreeks 23.00 uur geprobeerd brand te stich ten in een reisbureau bij de Ko permolen in de Merenwijk. Door de brievenbus werd een brandbare stof of voorwerp ge gooid. De door de rookontwik keling gealarmeerde brandweer kon de schade beperkt houden tot de deurmat en een stuk van de vloerbedekking. 1. zij "die hem van jongsbeen en tot gheene zaecken anders en hebben begeven dan tot den bedelzack"; 2. zij "die van groote leuzicheyt niet en begeerden te arbeyden en mette coortse scheenen te werden geplaecht als zij mer vant wereken hoorden spreec- ken"; 3. zij "die zonder enich achter- dencken op den couden winter te hebben 't daegelijcxe gewin verslampampen"; 4. èn ter andere zijde de ware armen, die "in eerlicke armoede zitten" en "haeren soberen staet node bekend staan." Jan van Hout was een realist. Hij kende Leiden en moet ook goed op de hoogte zijn geweest met de sociale problematiek van zijn stad. Maar, de armoede maakte geen deel uit van het le ven van Van Hout. Als secretaris behoorde hij tot de stedelijke elite en helemaal onbevoor- deeld lijkt de Leidse stadssecre taris niet. Leiden was in het midden van de 16de eeuw bepaald geen bloeiende gemeenschap. De stad veranderde, maar er waren nog veel herinneringen aan vroeger eeuwen. Het was niet langer een agrarische gemeente, maar de overblijfselen daarvan waren nog talrijk. In 1550 moest het stadsbestuur bijvoorbeeld nog dreigen met .straf om het la ten weiden van paarden, kalve ren, geiten en schapen op kerk hoven, langs straten en grach ten tegen te gaan. Veel huizen waren nog van Armoede in Leiden aan de vooravond van het Beleg Het stadsbestuur dacht in dat jaar, in het begin van de winter, 150 last rogge nodig te hebben ter ondersteuning van deze ar men. De stadskas liet de aan koop niet toe. Daarom werd er een inzamelingsactie gehouden. De gegoede burgerij gaf, mede om onrust in de stad te voorko men. Het stadsbestuur had ook grote zorgen over het openbare zedelijke leven. Dit was naar het oordeel van de heren stadsbe stuurders niet best. In discus sies werd een aantal oorzaken genoemd: de armoede, de vele oorlogen en het slechte voor beeld van het Bourgondische hof. Dit laatste met name voor de adel en de rijke burgerij. Uit de archieven blijkt zorg over de stijging van het aantal onwetti ge geboorten en de toename van het aantal vondelingen. Prostitutie Een andere gevolg van de ar moede was de groei van de prostitutie. Op allerlei manieren probeerde het Leidse stadsbe stuur deze bedrijfstak te organi seren en beheersen. Prostitutie mocht alleen in bepaalde wo ningen in aangewezen straten den een bloeiend bestaan. De opbrengsten waren voor het stadsbestuur of een bepaald doel. In de Sleutelstad waren niet alleen Leidse loten te koop. Ook loten uit andere steden, bijvoorbeeld Goudse loten voor het herstel van de St. Janskerk, of Brusselse loten voor het her stel van de St. Gurik. In tijden van economische neergang was de financiële po sitie van de stad zorgelijk. De inkomsten stelden teleur en Leiden leende vaak en betrek kelijk veel. Sommige leningen hadden de vorm van een oude dagsvoorziening. Je leende de stad een som geld en als tegen prestatie garandeerde de stad je een lijfrente zolang je leefde. Je krijgt de indruk dat er met deze lijfrente werd geknoeid. Ie mand die meldde dat de bezit ter van een lijfrente was overle den, ontving een drinkgeld. Een drinkgeld om bedrog te voorko men? Hoe dan ook, zo'n drink geld was in ieder geval populair. En er werd veel en regelmatig gedronken. De overheid had de handen vol aan de controle van de vele tapperijen. Niet alleen om het drankmisbruik te beteu gelen, maar ook om de heffing van het financieel lucratieve bieraccijns te garanderen. Zo zag het Leiden van Jan van Hout er uit. een stad aan de vooravond van het beleg. BRAM VERHOOG Jan van Hout (1542- 1609), secretaris van de stad Leiden en zeer waarschijnlijk de auteur van een rap port over armenzorg. foto gemeentear chief hout. In 1447 verbood het stadsbestuur om nog langer schoorstenen te maken van houten planken of van klei en riet. Straatverlichting ontbrak. De belangrijkste straten waren wel bestraat. In 1413 werd bij voorbeeld de Haarlemmerstraat van klinkers voorzien met hulp van straatmakers uit Haarlem en Gouda. De economische situatie was slecht. De regeringsperiode van Karei V kenmerkte zich door ongehoord hoge belastingen en schattingen. Daarnaast verer gerden pest, slechte oogsten, handelsbelemmeringen en bin nenlandse oorlogen de situatie. De lakenindustrie ging achter uit. Het aantal bedeelden groei de. In 1529 waren dat er 1822, in 1545 was dat aantal gestegen tot 5000 6000. AGENDA MAANDAG 16 MAART Lisse Bridgen (beperkt roken) door BCL in het Poelhuys. aanvang 20.00 uur. Noordwijk Maandelijkse bijeenkomst van de ver eniging van Postzegelverzamelaars, jeugdleden vana( 18.45 uur, overige leden vanat 20.15 uur. Valkenburg Overhandiging herdenkingsboek 400 jaar Hervormd Valkenburg, door voorz. M. Vos aan ds C. Vermeulen tij dens gemeenteavond in de N.H. Kerk, aanvang 20.00 uur. DINSDAG 17 MAART Katwijk Sporten voor mensen met CARA olv een (ysiotherapeute in Sportzaal Boorsma. Zwanenburg 61. van 15.30 tot 16.30 uur. Sjoelen bij Speeltuinver. Stevenshot, C. van Bruggepad 2. aanvang 20 00 De moed er in houden, alle kansen grijpen en een beetje geluk hebben. Marokkaanse jongeren met een crimineel verleden hebben het niet makkelijk, maar delven niet al tijd het onderspit. Leidenaar Har Tortike maakte een do cumentaire over twee van hen, Hafid (17) en Rudi (18), die morgen door de NOS wordt uitgezonden (Ned. 3, 19.00-19.30 uur). Over 'de jongens van het Vrouwenkerk- plein'. „Geen sociologisch rapport over de oorzaken van criminaliteit, maar een verhaal uit de monden van de jongens zelf." LEIDEN ERNA STRAATSMA De hoofdpersonen in de docu mentaire zijn broers. Geboren in Fez en op zeer jonge leeftijd naar Nederland gekomen. In de puberteit ging het mis: Rudi verliet zijn school en kwam voor vernielingen en inbraken in de gevangenis terecht. Daar bracht hij in totaal 19 maanden door. Hij is net weer vrij en wil een nieuw leven opbouwen. Heeft nog weinig om handen, geen opleiding en geen werk. Samen met Rasta, een Marokkaanse hardcore-rapper uit Gouda zoe ken ze een platenlabel om met hun groep 'The ruthless clan' in de hitparade te komen. Hafid heeft twee jaar in een straf-vakinternaat gezeten, en besloot op 12-jarige leeftijd om sociaal werker te worden. Zodat hij andere jongens kan helpen. Hij volgt een opleiding ago gisch-cultureel werk en is daar naast, met zijn schoolvriend li la, danser bij de groep Zhype. Elke dag trainen ze drie uur. Vo rige week vrijdag bracht de band een eerste cd-single uit. „We willen alle jongens die het moeilijk hebben en nu in de gevangenis zitten een goed ad vies geven", zegt Hafid. „Ga naar school en ga door. In deze film laten we zien dat het kan, we geven het goede voorbeeld." Tortike heeft er drie maanden over gedaan om een vertrou- wensband met de jongens op te bouwen. „Ik woon vlakbij het Vrouwenkerkplein. Een plek waar veel Marokkaanse bij el kaar komen om wat te praten, zoals Nederlandse jongens dat in een café doen. Ik kon altijd al goed met die jongens opschie ten en kwam op het idee een documentaire over ze te maken. De woordkeuze is na tuurlijk niet van on ze tijd, maar de kans bestaat dat onderstaande tekst u bekend voorkomt. Bede laars kennen we in 1992 in Ne derland niet meer, maar het on derscheid dat in het navolgende stukje wordt gemaakt tussen de verschillende soorten armen, lijkt zeker op de benaderings- wijze van sommige Nederlan- ders van het huidige armoede probleem. Het fragment is ontleend aan een rapport over armenzorg in Leiden anno 1577. We weten het niet zeker, maar de auteur is hoogstwaarschijnlijk Jan van Hout, secretaris van de stad tij dens het beleg van 1574. Hij on derscheidt verschillende soor ten armen: Ik baalde er van dat het altijd maatschappelijk werkers en po litieagenten zijn die op tv hun zegje doen over Marokkanen." Scheetjes De opnames, gemaakt in febru ari van dit jaar, namen acht da gen in beslag en leverden negen uur aan materiaal op. De laatste tien dagen is Tortike bijna on ophoudelijk bezig geweest om dat te reduceren tot dertig mi nuten. De film begint met opnames op het Vrouwenkerkplein. Daar na zie je onder meer een dans- training van Hafid en lila een optreden van 'The ruthless clan'. Tortikes woonruimte in de Caeciliastraat diende daarbij als studio. Hafid: „Het is een film over muziek, dansen en over de maatschappij, de rege ring, de politie." Tortike: „Maar het gaat ook over mannen die bij het buigen in de moskee scheetjes laten." Een lachende Hafid: „Shit hé, heb je dat er in gelaten? We zitten in de Rama dan, en dan gaat hij al die vieze woorden gebruiken." Tortike benadrukt dat de film gaat over twee heel verschillen- -de karakters. „Het leuke is dat Hafid en Rudi van elkaar hou den, maar absoluut niet op el kaar lijken." De jongens be amen dat. Met de, zoals hij het noemt, buitenschoolse activitei ten van Rudi is Hafid het bij voorbeeld niet eens. „Ik wil niet leven zoals mijn broer, hij is voornamelijk op straat. In Ne derland heb je gewoon diplo ma's nodig en dat is slim van dit land." Hafid is een vrolijke, uitbun dige jongen („Als we met z'n vijven deze koffieshop ingaan 'De jongens van het Vrouwenkerkplein' met regisseur Har Tortike (zittend): vlnr Rudi, Breeje, lila. Rasta en Hafid. foto hielco kuipers denken ze vast dat het een over val is"), Rudi is stiller en wan trouwig. Tijdens het interview doet hij er liever het zwijgen toe („Ik krijg er toch niet voor be taald"). Kale knikkers Hun uiteenlopende karakters komen ook duidelijk tot uiting in hun voorkeur voor muziek. Zyphe is een swingbeat-band, met teksten over liefdesrelaties. 'The ruthless clan' maakte agressieve hardcore-rap met teksten over racisme, skinheads en politiek. Zanger Rasta van 'The ruthless clan': „Ik zing bijvoorbeeld over die kale knikkers die in Duits land een achtjarig Arabisch meisje derdegraads-brandwon den hebben toegebracht. Per soonlijk hebben ze mij niets ge daan, maar als ik er een tegen kom, en ik heb een blaffer bij me, schiet ik twaalf kogels door z'n kop." „Twee weken geleden was ik in Het Kasteel, in Alphen aan den Rijn. Toen waren daar een paar van die eigenwijze Neder landers die ons uitmaakten voor 'kankerzwarte' en 'rot op naar je eigen land' riepen. Buiten zijn ze door ons helemaal in elkaar geslagen. Dit is een bericht van Rasta: daag nooit iemand uit die je niet kent." bij de stadswallen, bijvoorbeeld in de Mirakelsteeg en de St. Ni- colaasstegen bij de Marepoort. Deze maatregelen hielpen slechts een beetje, steeds op nieuw ontstonden op andere plaatsen bordelen. Ook het spelen om geld baar de het stadsbestuur zorgen. Tel kens opnieuw leidde dat tot in cidenten, soms met dodelijke afloop. De bevolking klaagde steen en been. Men wist het ze ker, er werd zelfs om geld ge speeld in de stadspoorten tij dens de hoogmis en de vesper. De overheid reageerde met straffen. Veel helpen deed het niet. Werden particuliere spelletjes om geld zoveel mogelijk tegen gegaan, spelen om geld onder overheidscontrole werd aange moedigd. Loterijen onder toe zicht van het stadbestuur ken-

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 7