Treurnicht en De Klerk nek aan nek Bemiddelaar spionnenruil ex-DDR achter de tralies Buitenland Blauwhelmen beginnen vredesmissie Kroatië Orthodoxe kerk vreest roomsen en islamieten Staakt-het-vuren in Karabach Rode Khmer akkoord met nieuw bestand Moldava stelt Russen in Dnjestr ultimatum Aziz: Irak gaat door met wapenproduktie MAANDAG 16 MAART 1992 Agentur GPD Gemi Gewonden bij rellen partij Le Pen chartres In Chartres, in het midden van Frankrijk, hebben zich zaterdag ernstige rellen voorgedaan tussen aanhangers van het Front National en demonstranten tegen de partij van Le Pen. Vier aanhangers van extreem-rechts werden gearresteerd nadat zij rake klappen hadden uitgedeeld aan tegendemonstranten. Twee mensen moesten voor behandeling naar het ziekenhuis. Jamaicaanse premier treedt af Kingston De Jamaicaanse premier Michael Manley heeft giste ren aangekondigd op 28 maart af te zullen treden. Manley zei in een tv-toespraak om gezondheidsredenen tot dat besluit te zijn gekomen. De 67-jarige premier, die in een eerdere ambtstermijn als eerste-minister (1972-1980) toenadering zocht tot Fidel Cas tro's Cuba, stimuleerde sinds zijn verkiezingswinst van 1989 particuliere en buitenlandse investeringen en richtte zich meer op de Verenigde Staten. Arrestaties Duitse extremisten passau De Duitse politie heeft zaterdag ongeveer 65 arrestaties verricht na botsingen tussen aanhangers van de extreem-rechtse Duitse Volksunie (DVU) en linkse tegenstanders. Dezen protes teerden tegen de jaarlijkse bijeenkomst van de Volksunie, een van de kleine Duitse extreem-rechtse partijen, in een zaal in het Beierse Passau. Leger Myanmar valt verzet aan mae sot Het Myanmarese leger is vlakbij de Thaise grens een groot offensief begonnen tegen opstandelingen van het Karen- verzet. Daarbij zijn 74 soldaten omgekomen. Bij de gevechten werden vier strijders van het Karen-volk gedood. De Myanmare se luchtmacht vuurde bommen af die terechtkwamen langs de grens met Thailand. De aanval werd door de Thaise grenspolitie beantwoord met het afschieten van enkele mortiergranaten. Etiopië stelt verkiezingen uit addis abeba De F.tiopische overgangsregering heeft op het laatste moment de eerste vrije verkiezingen in het land uitge steld. Tadesse Mebratu, afgevaardigde in het interim-parlement, zei zaterdag dat er wegens „regionale en vervoersproblemen" geen stemlokalen waren bemand voor de lokale verkiezingen die gisteren hadden moeten worden gehouden. Edward Kennedy gaat weer trouwen Washington Senator Edward Kennedy heeft zaterdag bekend gemaakt dat hij in het huwelijk wil treden met de 38-jarige advo cate Victoria Reggie. Kennedy (60) scheidde in 1982 van zijn vrouw Joan, met wie hij drie kinderen heeft. Jonge Kanaken plunderen winkels parus Melanesische jongeren hebben in de hoofdstad van het Franse eiland Nieuw-Caledonië in de Stille Oceaan winkels ge plunderd en een winkelcentrum in brand gestoken. De politie verrichtte 28 arrestaties. De jongeren die bij de rellen waren be trokken, behoren tot de inheemse Melanesische bevolking van het eiland, de Kanaken. DDR-politicus Gomolka weg Berlijn Alfred Gomolka, de laatste uit de ex-DDR afkomstige ch risten-democratische minister-president van een Oostduitse deelstaat (Mecklenburg), is afgetreden. De regionale secretaris generaal van de CDU, Bemd Seite, werd gisteravond door het partijbestuur kandidaat gesteld voor de opvolging. De vredesmissie van de Vere nigde,Naties in Kroatië is giste ren officeel begonnen. De be velhebber van het vredesleger, luitenant-generaal Satish Nam- biar uit India, waarschuwde zijn officieren dat het handhaven van de vrede een delicate aan gelegenheid zal zijn. De blauwhelmen van de VN zullen worden ingezet in de Ser- vische enclave Krajina in het midden van Kroatië en in het westen en oosten van Slavonic, de grensstreek tussen Kroatië en Servië. In Oost-Slavonië, waar Osijek en het plat geboni: bardeerde Vukovar liggen, zul len eenheden Uit Rusland en België gaan proberen de vrede te bewaren. De VN-vredesmacht is gere- cruteerd uit 22 landen. De voor uitgestuurde officieren begin nen vandaag met verkennings missies in de drie voornaamste oorlogsgebieden in Kroatië. De gehele vredesmacht van 14.000 man zal tegen 25 april ter plek ke zijn. Op grond van het VN-vredes plan moeten de Kroatische strijdkrachten en het federale leger zich terugtrekken uit de betwiste gebieden. Ook moeten alle ongeregelde milities wor den ontwapend. De burgerbe volking komt onder bescher ming van het VN-leger. Het hoofdkwartier van de VN- vredesmacht komt in Sarajevo, de hoofdstad van Bosnië-Her- cegovina, waar de spanningen tussen moslims, Serviërs en Kroaten dreigen te ontaarden in een nieuwe burgeroorlog. Bij het militaire vliegveld bij Mos- tar in Bosnië is volgens het persbureau Tanjug de hele nacht van zaterdag op zondag hevig geschoten. Het Joegoslavische leger heeft afgelopen nacht beschietingeri uitgevoerd op Kroatische stel lingen in Oost-Slavonië en rond de stad Sisak, ten zuidoosten van Zagreb. Volgens de Kroati sche radio vuurden federale eenheden ongeveer 400 grana ten af op de buitenwijken van Vinkovci. Ook de nabijgelegen dorpen Jarmina, Borinci en Jankovac kwamen onder vuur te liggen. De radiozender maakte voorts melding van troepenbe wegingen van de Joegoslavische strijdkrachten rond Osijek, de hoofdstad van Oost-Slavonië. istanbul GPD Nu Midden- en Oost-Europa is bevrijd van het communisme probeert de romms-katholieke kerk daar zieltjes te winnen ten koste van de orthodoxe kerk, die traditioneel sterk is gewor teld in het midden en oosten van het continent. Die roomse opmars woet een halt worden toegeroepen. Datzelfde geldt vooi de opgang die de Sam ook in Europa maakt. Dat was de afgelopen dagen de conclu sie van een grote' orthodoxe kerkvergadering in Istanbul, bij eengeroepen door de nieuwe )ecumenisch Patriarch van Konstantinopel, Bartholemeus. Alle orthodoxe kopstukken uit I uropa en het Midden-Oosten waren aanwezig, op de aartsbis schoppen van Georgië en Cy prus na. De orthodoxe kerk, die 300 miljoen aanhangers telt, voelt zich bedreigd. In de eerste plaats door paus Johannes Paulus II, die een 'her-evangeli satie' heeft afgekondigd in Mid den- en Oost-Europa en daar nieuwe bisschoppen benoemt. Volgens de vergadering in Istan bul moet hij dit aan de ortho doxe kerk overlaten. Behalve door de roomse kerk voelen de orthodoxen zich ook door de islam bedreigd, al werd dat in Instanbul niet letterlijk gezegd. Met name in het ortho doxe Griekenland maakt men zich zorgen over een 'islami tische boog' in het noorden, die zich van Turkije uitstrekt over Bulgarije, Joegoslavië en Alba- Opnieuw doden bij zwart geweld woonoorden johannesburg De Zuidafrikaanse president De Klerk en de leider van de extreem-rechtse Konservatieve Partij (KP), Treurnicht, zijn een dag voor het blanke referendum over de toe komst van Zuid-Afrika, in een nek-aan-nek-race gewik keld. zorgd over de rechtse terrein winst van de laatste dagen. De ruim 2,7 miljoen blanke kiezers gaan morgen naar de stembus om een oordeel te vel len over het hervormingsbeleid van De Klerk. De KP is fel ge kant tegen de hervormingen die via onderhandelingen met de zwarte oppositiebeweging ANC moeten leiden tot een nieuw politiek bestel. De uitslag van het referendum wordt woens dag rond het middaguur ver wacht. Beide partijen sloten zaterdag hun campagne af met bezoeken aan steden en dorpen in de zeer behoudende oost- en noord- Hoewel de president volgens deskundigen nog op een krappe zege kan rekenen, zou de KP vooral in de conservatieve pro vincies Transvaal en Oranje Vrijstaat een indrukwekkende opmars hebben gemaakt. De meerderheid van de kiezers in deze provincies zou de KP steu nen, terwijl de president het ja woord van de kiezers in de Kaap en Natal zou krijgen. Een woordvoerder van De Klerks Nationale Partij (NP) zei uit te gaan van een overwinning van 55 tegen 45 procent. Hij maakte zich echter zeer be- Helikopter stort in zee: 11 doden aberdeen «ap Bij een ongeluk op de Noordzee zijn in de nacht van zaterdag op zondag 11 van de 17 inzitten den van een helikopter die mensen van een booreiland naar een 200 meter verder gele gen woonschip bracht, om het leven gekomen. Oliemaatschap pij Shell maakte dit gisteren be kend. Zes inzittenden konden worden gered. Gistermorgen werden zes slachtoffers dood uit het water gehaald, de vijf anderen werden gisteravond in het wrak van de helikopter gevonden. De Bristow Super Puma heli kopter met een tweekoppige bemanning vervoerde 15 men sen van het oliebooreiland Cor morant Alpha, 95 kilometer ten noordoosten van de Shetland- eilanden. Kort na het opstijgen stortte de helikopter bij harde wind en sneeuwval in zee. Conservatieven winnen opnieuw in Catalonië barcelona ruud de wit correspondent Jordi Pujol heeft gisteren bij parlementsverkiezingen in Ca talonië volgens de verwachting opnieuw een absolute meerder heid bèhaald. Pujols conserva- tief-nationalistische coalitie Convergencia i Uni (CiU) in ver gelijking met de verkiezingen van 1988 zelfs een beter resul taat. De CiU wint twee zetels en komt op 71 van 135. De socialis tische PSC verloor drie zetels en kwam op 39. De links-nationa listische Esquerra Republicana vergrootte haar zetelaantal. De naar onafhankelijkheid streven de nationalisten keren met 11 afgevaardigden terug in het par lement. Communisten eisen herstel Sovjetunie moskou GPD-Rtr-AFP Duizenden oude communisten hebben afgelopen weekeinde in verschillende Russische steden gedemonstreerd tegen presi dent Jeltsin en voor herstel van de oude Sovjetunie. In Moskou verzamelden zich ruim hon derd, veelal bejaarde betogers. In St. Petersburg gingen twee duizend aanhangers van het oude regime met rode vlaggen de straat op. In Moskou arriveren intussen afgevaardigden van het voor malige Volkscongres. Zij willen morgen in een geheime verga dering zoeken naar wegen om de oude unie, inclusief de Baiti- sche staten, opnieuw op te rich ten. Daartoe zullen ze morgen een opvolger kiezen van de af getreden Sovjet-president Gor- batsjov. Op 11 maart verklaarde het presidium van het Russische parlement de bijeenkomst in strijd met de grondwet. Burger meester Popov van Moskou gaf wel toestemming voor een mor gen te houden demonstratie. De organisatoren van deze pro.- Sovjet-demonstratie 'verwach ten 100.000 betogers. Transvaal. De campagne is ge kenmerkt door rellen en gewel- dadigheden waaraan vooral KP- aanhangers zich schuldig heb ben gemaakt. De KP en haar bondgenoot, de neo-nazistische Afrikaner Weerstandbeweging (AWB), be schuldigen De Werk er van de blanken uit te leveren aan de 'communistische terroristen' van het ANC. De Klerk zei gisteren in het Afrikaner zondagsblad Rapport te vertrouwen op een overwin ning, maar 'dan moet wel elke kiezer zijn stem uitbrengen'. De Anglicaanse aartsbisschop Tutu heeft gisteren de leden van zijn kerk opgeroepen 'ja'te stemmen bij. het referendum. Hij vroeg hen te bidden „voor de overwinning van het gezond verstand." Bij gevechten tussen rivalise rende zwarte groeperingen zijn De Zuidafrikaanse politie arresteert een Inkatha-aanhanger die een inwoner van het zwarte woonoord. Alexandra heeft doodgestoken. Een van de agenten houdt het moordwapen vast. foto afp in de nacht van zaterdag op ten zuidoosten van Johannes- moord en raakten tientallen ge- zondag 12 mensen omgeko- burg vond de politie de lijken wond toen de politie probeerde men. Volgens de politie is er in van vijf mannen, die waren te voorkomen dat aanhangers Soweto de hele nacht gevoch- doorzeefd met kogels. In het van de Zulu-beweging Inkatha ten. Daarbij zijn vijf mensen woonoord Alexandra werden wapens bij zich droegen tijdens omgekomen. In Kathlehong, zaterdag twee mensen ver- een begrafenis. den en inspanningen om een ein- vochten. Bij beschietingen van de de te maken aan economische steden Stepanakert en Soesja KOCALiIn Iran hebben Armenië en Azerbajdzjan het afgelopen weekeinde een principe-akkoord sancties tegen Armenië en ande- zouden drie mensen zijn omge- voor een staakt-het-vuren be reikt. Het verdrag omvat verder de uitwisselingen van gevange nen en lichamen van gesneuvel- e gebieden. Vlak voordat de overeenkomst werd gesloten, werd in de omstreden enclave Nagomo-Karabach nog fel ge komen. Op de foto houdt meense strijder de wacht bij het vliegveld van Kocali. foto epa BERLUN HANS HOOGENDUK CORRESPONDENT De beroemdste Oostduitse ad vocaat, Wolfgang Vogel, zit sinds afgelopen weekeinde in dezelfde Berlijnse gevangenis als ex-Stasi-minister Erich Miel- ke. De 66-jarige advocaat, die tientallen jaren de officiële DDR-onderhandelaar in huma nitaire vragen was en het abso lute vertrouwen van Erich Honecker genoot, werd in zijn villa bij Berlijn gearresteerd. Hij wordt ervan verdacht DDR-bur- gers die het land uit wilden, te hebben gechanteerd en hun huizen en grond te hebben ver kocht aan Stasi-functionarissen. Vogel zou verder sinds 1954 medewerker van het ministerie voor staatsveiligheid zijn ge weest en ook voor de KGB heb ben gewerkt. Volgens justitie zijn er con crete aanwijzingen dat Vogel Oostduitsers die het land uit wilden, dwong zichzelf vrij te kopen. De bedragen hadden tussen de 120.000 en 150.000 mark gelegen. Verder zou hij cliënten hebben bewogen hun onroerend goed zwaar onder de prijs te verkopen. Door het regi me uitverkoren Oostduitsers konden dit daarna voor een ap pel en een ei betrekken. De met de "Vaderlandse Orde voor Verdiensten in goud' on derscheiden advocaat trad als onderhandelaar voor het eerst in 1962 in de openbaarheid. Toen werd op de Glienickerbrug tussen Berlijn en Potsdam de door de Amerikanen opgepakte KGB-agent Abel uitgewisseld te gen de boven de Sovjetunie neergeschoten Amerikaanse spion Gary Powers. Vogel werd altijd ingescha keld als brisante gebeurtenissen het klimaat nissen de DDR en West-Duitsland dreigden te be lasten. Hij regelde verder de vrijkoop door Bonn van 34.000 politieke gevangenen en onder handelde over het vertrek van in totaal 250.000 Oostduitsers naar het Westen. PHNOM PENH AFP-Rtr hoofd van de zogenaamde Voorlopige Autoriteit van de VN voor Cambodja (APRUNOC). Akashi, die de VN vredesopera tie in het Zuidoostaziatische land leidt, arriveerde gisteren in de Cambodjaanse hoofdstad Phnom Penh. „Sinds begin februari levert de Rode Khmer strijd met het regeringsleger om het strate gisch belangrijke gebied Kom- pong Thom. Voor de Rode Kh mer vormt Kompong Thom een belangrijke schakel tussen ge bieden die de groepering in het oosten en zuidoosten van het land in handen heeft. De militaire leiders van de Rode Khmer hebben gisteren hun volgelingen opdracht gegeven zich te houden aan het vorig jaar overeengekomen staakt- het-vuren. Een dag eerder had de Cambodjaanse verzetsbewe ging na gesprekken met VN- functionarissen nog gezegd zich voor wat betreft midden-Cam- bodja niet aan de wapenstil stand te zullen houden. De voortdurende schendin gen van het bestand werd giste ren ernstig bekritiseerd door de Japanner Yasushi Akashi, het ,1<WUA11 hebben in september 1990 de Dnjestr-republiek uitgeroepen op de oostelijke oever van de ri vier de Dnjestr. De gevechten tussen Russen en Roemenen laaiden begin de ze maand weer op nadat Rus sen enkele bruggen over de Dn jestr hadden opgeblazen. De Russen krijgen steun van Ko zakken. Volgens een Moldavi- sche journalist hebben zij zater dag een basis van het vroegere Sovjet-leger in de buurt van Ti raspol onder de voet gelopen en grote hoeveelheden wapens munitie buit g De etnische Russen in Moldava krijgen twee dagen de tijd hun wapens in te leveren. Dat ul timatum heeft de regering van de voormalige Sovjet-republiek gisteren gesteld, nadat bij rellen met etnische Roemenen negen doden waren gevallen. Presi dent Smirnoff van de 'onafhan kelijke' Dnjestr-republiek riep daarop vanmorgen de noodtoe stand uit. De Russen ongeveer een kwart van de bevoUting zijn bang dat Moldava aansluiting zal zoeken bij Roemenië. Zij WASHINGTON AP De Iraakse vice-premier Tariq Aziz heeft zaterdagavond ge-, zegd dat zijn land het recht niet zal opgeven om een belangrijke militaire macht te worden, on danks de bereidheid om mee te werken met de Verenigde Na ties om massavernietigingswa pens te ontmantelen. Dat schrijft de Amerikaanse krant Washington Post vandaag. In een interview met de krant zegt Aziz dat de activiteiten van de VN-teams, die het ontman telen van de wapens moeten controleren, „een voor een" zullen worden bekeken. Een VN-team onder leiding van een Britse raketexpert staat in Bahrayn klaar om naar de Iraakse hoofdstad Baghdad te gaan voor het vinden en vernie tigen van Iraakse raketten en in stallaties voor de fabricage daarvan. Volgens de teamleider, Derek Boothby, wordt er niet „onderhandeld of een compro mis gesloten". Op de vraag of de Iraakse overheid de pogingen om wa pens voor massavemietiging te fabriceren zou opgeven zei Aziz: „Wij zijn door de Veiligheids raad niet gevraagd om zulke verklaringen af te geven. Wij zijn gevraagd om de regels van de raad na te leven, en dat is iets anders." Aziz verklaarde dat zijn land niet bereid was om de wens nu cleaire, chemische of biolo gische wapens te bezitten op te geven. „Ik ben bereid in te stemmen met de resolutie" die oproept alle wapens van die ca tegorieën te vernietigen, „maar geen centimeter verder", aldus de vice-premier. Hij zei dat ook aan andere landen in de regio moet worden gevraagd hoe het met hun wapenprogramma's staat. „Hoe staat het met Israël? Hoe met Iran? En hoe staat het met de anderen? Laat die eens zeggen wat hun bedoelingen zijn", aldus Aziz. Brandt weg als voorzitter Internationale MADRID GPD-Rtr-DPA De vroegere Duitse bondskan selier Willy Brandt treedt af als voorzitter van de Socialistische Internationale (SI), die het afge lopen weekeinde in Madrid bij een was. Brandt zou het voor zitterschap wegens zijn leeftijd hij is 78 jaar willen opge ven. Het presidium van de SI wil de Fransman Pierre Mauroy als opvolger. Daarover zal in sep tember, tijdens de volgende bij eenkomst van de SI in Berlijn worden beslist. Brandt is sinds 1976 voorzitter van de Socialis tische Internationale

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 4