7 Immigr antenop vang loopt uit op een ramp zaterdag 14 maart 1992 ZATERDAGS bijvoegsel De groente- en fruitmarkt in Tel Aviv tegen sluitingstijd. Veel immigranten halen hier gratis groenten en fruit op kosten van de gemeente. FOTO ANDRE BRUTMANN Joodse Russen in Israël bevinden zich in uitzichtloze positie De afgelopen twee jaar vonden 340.000 Sovjet-emigranten hun weg naar Israël. Volgens het Joöds Agentschap, dat de land verhuizing organiseert, was dat nog maar het begin. Wekelijks zijn er zestien rechtstreekse im- migratievluchten uit negen ste den in het nieuwe Gemenebest van Onafhankelijke Staten (GOS). Meer dan een miljoen Russische^ joden hebben aanvra gen ingediend voor 'familieher eniging^ Met'hun emigratie-documen- j ten op zak zitten de Russen op hun koffers te wachten op het herstef van de economie in Is raël, waar de banen steeds schaarser worden. Volgens offi ciële gegevens is nu 11,7 procent van de totale Israëlische bevol king zonder werk en dat cijfer zal volgens de schattingen oplopen tot 17 procent tegen het eind van dit jaar. Nieuwe immigranten zijn er aanzienlijk slechter aan toe: na een jaar heeft meer dan de helft geen baan. Wie jong is, goed gemotiveerd en bereid is alles aan te pakken, redt het wel in Israël. Maar de immigrantengemeenschap telt relatief veel ouderen en mensen met een beroep waarop niemand zit te wachten. Geen baan bete kent geen normaal inkomen. Geen normaal inkomen wil zeg gen geen normale huisvesting. En de combinatie van de twee betekent geen integratie in de Is raëlische samenleving. Een steeds groter deel van de immi grantenstroom valt tussen wal en schip. Zij moeten in de rij staan tegen sluitingstijd van de markt of bij gemeentelijke gaarkeukens om aan goedkoop voedsel te ko- Hopeloos „Ik ben te oud voor Israël", schampert dr. Dmitri Basein. Hij slentert met een dozijn lotgeno ten doelloos heen en weer op de stoep voor het immigratiebureau in het centrum van Jeruzalem. Veel immigranten eten voor weinig geld in gemeentelijke gaarkeukens. Een kindermaaltijd kost een gulden, een volwassene betaalt twee gulden. Aan de muur hangen adverten ties voor immigranten. Woon ruimte aangeboden: een kamer voor 500 en een vier-kamerflat voor 1100 gulden. Een koppelbaas vraagt verhuizers, die bereid zijn 15 procent van hun loon aan hem af te dra gen. en die verklaart op zijn beurt dat ideologie de basis vormt van een land, dan hij het nooit heeft ontvangen, kunnen botsingen met de harde werkelijk- Dan zegt de minister van finan- heid niet uitblijven. Kijk maar naar de Sov- ciën weer dat zijn collega eerst jetunie." maar eens met concrete projec- „Israël wil een speciale, unieke staat zijn. ten moet komen. Dan krijgen ze Maar tegelijkertijd probeert het normale ruzie en praten niet meer met maatstaven aan te leggen bij de beoordeling elkaar. Samen praten ze niet met van wat er hier gebeurt. Dat kan niet. Als je minister van volkshuisvesting ongeremde immigratie voorstaat, zul je de Sharon en Sharon praat met he- rampzalige situatie die daaruit voortvloeit lemaal niemand. Het gevolg is voor lief moeten nemen." dat er niks gebeurt." Kuznetsov doorbreekt een Israëlische con- Dinitz: „Op een gegeven mo- sensus als hij pleit voor een indamming van ment ben ik naar de minister- de immigratiestroom. „Een pragmatische be- president gestapt. Zorg dat er nadering is alleen mogelijk als we de wet zo- banen komen, zei ik, want dat danig wijzigen dat het toelatingsbeleid kan bepaalt of we succes zullen heb- worden verscherpt. Quota dus, zoals in ande ben met het naar Israël brengen re immigratielanden. Ik geloof niet dat zoiets van joden. U moet zelf de lei- onze legitimiteit zou ondermijnen. Integen- ding nemen en niet de zaakdeel. Het zou beter zijn, zowel voor de indivi- overdragen aan anderen. Hij duele immigranten als voor de toekomst van antwoordde: misschien kan ik de staat. Tegelijkertijd moeten er natuurlijk wel iemand vinden met gezag maatregelen worden voorbereid voor noodsi- r iedereen. Toen zei ik: als u tuaties, zoals pogroms." zo iemand tegenkomt, maak hem dan minister-president." De snelst groeiende krant in Israël is het Russisch-talige weekblad Vremja' ('Tijd'), met een betaalde oplage van 40.000. „Elke maand verkopen we dui zend exemplaren meer", stelt hoofdredacteur Eduard Kuznets- Uitzichtloze werkloosheid en armoede plaatsen een steeds grotere groep Russische immigranten, zonder enige zionistische ba gage, volkomen buiten de Israëlische samen leving. Kuznetsov noemt dat een gevaar voor de staat. „De Russen die hier komen, vormen een speciale groep. Sommigen zijn zonder meer anti-Israëlisch. Het is moeilijk een per centage te noemen, maar ik kan wel zeggen ov tevreden vast. De in Tel Aviv dat ik er door mijn werk heel wat ontmoet." gevestigde redactie telt veertig Alles bij elkaar genomen, is het opmerke- joumalisten. Vremja' is volgens Kuznetsov de enige Russische krant in Israël die wordt ge maakt aan de hand van westerse journalistieke maatstaven. Het weekblad, tot voor kort een uit gave van de Mirror-groep, ziet er in ieder geval indrukwekkender uit dan de twee in Israël ver schijnende Russische dagbla den. Anders dan het gros van de nu binnenstromende Russen heeft de hoofdredacteur van Vremja' Leven in bittere armoe en zonder werk lijk genoeg dat in het afgelopen jaar 142.000 Russen op het vliegtuig naar Tel Aviv zijn ge stapt. Ze moeten toch hebben geweten dat Israël niet alleen een land van melk en ho ning is? Kuznetsov, net terug van een bezoek ffij n Pn anpn pikt alleen de informatie op die hem goed uitkomt. Als hij eenmaal heeft besloten te vertrekken, leest hij alles wat hem in dat be sluit kan sterken. Hij zet een roze bril op, maar als hij eenmaal hier is, begint hij moord en brand te schreeuwen. Dat ze hem erin hebben laten lopen en dat hij is bedrogen. Als je dan zegt dat hij in de kranten had kun nen lezen hoe het in Israël is gesteld, ant woordt hij: ja, maar ik dacht dat het niet waar Met zijn 54 jaar is de wiskundige Basein voor de immigratiedienst een hopeloos geval. Het ziet er naar uit dat hij tot zijn dood zal zijn aangewezen op een sociale uitkering, en dat staat in Israël gelijk aan bittere armoede. Veertien maanden geleden vertrok hij vanuit Siberië naar Israël, samen met zijn dochter van 13. „Mijn vrouw zou later komen, met mijn andere dochter, als ik werk en een huis zou hebben gevonden. Het eerste jaar ging het nog wel. Van de opvangpremie kon ik de huur betalen en mijn levensonderhoud. Maar sinds twee maanden moeten we probe ren rond te komen van een bijstandsuitke ring van 745 shekel (650 gulden) in de maand. We eten brood, margarine, suiker, pasta en pap. Alleen op sjabbat is er kip. Mijn dochter is erg depressief, want ze mist haar zusje." Basein zegt dat het Israëlische consulaat zijn vrouw een visum heeft geweigerd omdat haar documenten niet in orde zouden zijn. Hij wil nu naar Rusland om zijn huwelijk „opnieuw te laten registreren". Maar de Is raëlische autoriteiten willen hem niet laten gaan. tenzij hij eerst een opvanglening van 7000 shekel (6000 gulden) terugbetaalt. Uit zijn verhaal wordt duidelijk dat hij zich voor zijn vertrek uit Siberië van zijn vrouw heeft laten scheiden, zodat ze in Israël in aanmerking zouden komen voor twee uitke ringen. Een niet ongebruikelijke handelwijze onder immigranten, maar in het geval van de familie Basein kennelijk verijdeld door wan trouwige Israëlische ambtenaren. Dmitri en zijn dochter hebben iedere hoop op een betere toekomst opgegeven. Contac- Elke dag vertrekken er joodse immigranten uit het GOS (de voormalige Sovjetunie) richting Israël. Op weg naar het Beloof de Land. Een jaar worden ze opgevangen, dan moeten ze op eigen benen staan. Wie jong is, goed gemotiveerd en bereid is alles aan te pakken, redt het wel. Maar de meeste immi granten zijn oud of hebben een beroep waarop niemand zit te wachten. Geen baan betekent geen normaal inkomen en geen normale huisvesting. Zo valt een steeds groter deel van de immigrantenstroom tussen wal en schip. Een waarnemer: „Is raël vindt dat het alle joden uit de wereld moet opvangen. Dan zul je de rampzalige situatie die daaridt voortvloeit voor lief moeten nemen. ten met gevestigde Israëliërs heeft de wiskun dige niet, ook al omdat hij maar een paar woorden Hebreeuws spreekt, en hij kent maar weinig mede-Russen. In zo'n situatie slaan verbittering genloos toe. Geen Werk Voor de meeste immigranten verloopt het eerste jaar betrekkelijk zorgeloos. Zes maan den lang worden ze geacht een 'ulpan', een dagschool voor taalonderwijs, te volgen. Daarna hebben ze nog een half jaar de tijd om naar werk uit te kijken. De financiële hulp is in die periode toereikend. „In het tweede jaar beginnen de proble men", zegt dr. Aliza Tamir, hoofd van de af deling werkloosheid en vrouwenemancipatie van de Histadrut, het Israëlische verbond van vakverenigingen. „Wie dan nog geen baan heeft, is aangewezen op de bijstand, en dat betekent een uitkering van ruim 800 shekel (700 gulden) voor een gezin met twee kinde ren. Er zijn te weinig flats beschikbaar in de sociale woningbouw en de huren in de vrije sector zijn hoog, zodat twee of drie gezinnen een appartement moeten delen." In een poging de bevolking evenrediger over het land te verdelen, heeft minister Sharon van volkshuisvesting vooral in dun bevolkte streken (en in de bezette gebieden) laten bouwen. Met een triest resultaat. Dr. Tamir: „In het zuiden en noorden van het land staan veel flatgebouwen leeg. Niemand wil er wonen, want er is geen werk. De rege ring heeft de aannemers garanties gegeven en moet nu betalen voor al die lege flats. Wij in de Histadrut hebben steeds gezegd dat er banen moeten worden gecreëerd. We waren economisch niet voorbereid op de massale immigratie en de regering heeft niets ge daan." Premier Shamir beweert dat de opvang van de Russische immigranten de hoogste voor rang heeft, meer nog dan het vredesproces. Maar vooral op het gebied van de werkver schaffing blijft actie uit. „Er is geen gebrek aan plannen, maar het schort aan een geco ördineerde uitvoering ervan," vat Simcha Di- nitz het regeringsbeleid samen. Hij is hoofd van het Joods Agentschap, de onafhankelijke instantie die de joden naar Israël brengt. „Laat ik voorop stellen dat het veel moeilijker is banen te scheppen dan huizen te bouwen. Zinvolle banen moeten het resultaat zijn van economische groei en daarvoor is geld no dig." Het meest effectief is volgens hem het sti muleren van kleine, particuliere industrieën, in combinatie met een snelle start van grote overheidsprojecten. Dinitz: „Tegen 1995 komt hier een miljoen joden bij en dat bete kent dat we een andere infrastructuur nodig zullen hebben: meer wegen, spoorlijnen en riolering. Onder de immigranten zijn meer dan genoeg architecten, ingenieurs en tech nici." Geld De sleutelwoorden zijn geld en initiatief. De joodse gemeenschappen in de wereld dragen nu een miljard dollar per jaar bij aan de im- migrantenopvang. Dinitz noemt dat opmer kelijk in een tijd van economische crisis. Maar hij toont zich teleurgesteld over het uit stel van de door Israël gevraagde Amerikaan se kredietgaranties. „Ik ben zes jaar lang am bassadeur geweest in Washington en ik wei ger te geloven dat juist deze regering en juist deze president, die ons zo hebben geholpen bij het redden van joden uit de Sovjetunie en Etiopië, zullen zeggen: dit is niet onze zaak. Dinitz lijkt de hoop te hebben opgegeven dat de huidige Israëlische regering een actief opvangbeleid kan voeren. Met een cynische ondertoon beschrijft hij de chaos in het kabi net en de zwakke leiding van Jitschak Sha mir. „Hoe gaat het? De minister van financi en zegt dat hij geld ter beschikking heeft ge steld aan de minister van handel en industrié met bloed, zweet en tranen be vochten. In totaal zestien jaar heeft Kuznetsov doorgebracht in werkkampen. Eerst wegens 'an ti-sovjetactiviteiten', ofwel het publiceren van ondergrondse kranten, en daarna als straf voor zijn aandeel in een verijdelde vliegtuigkaping in Leningrad. In 1979 wisselden de Sovjets hem uit tegen twee in Amerika gearresteerde spionnen. Hij woonde vier jaar in Israël en ver trok toen naar Mlinchen, waar hij eindredacteur was van de Russischtalige uitzendingen van Radio Liber ty totdat wijlen Robert Maxwell hem vorig jaar vroeg Vremja' op poten te zetten. Ideologie „Het is net zo slecht als mocht worden ver wacht", kwalificeert Kuznetsov de integratie van de immigranten in de Israëlische samen leving. „Er komen zoveel mensen binnen dat niemand ze naar behoren kan opvangen. De nieuwkomers gaan een sombere tijd tege moet. De mogelijkheden van dit land zijn nu eenmaal beperkt. De oorzaak van de proble men is dat Israël zich laat leiden door een ideologie, namelijk dat alle joden ter wereld moeten worden opgenomen. En als een Hoofdredacteur Kuznetsov van het Russisch-talige weekblad Vremja': „Er komen zoveel mensen binnen dat niemand ze naar behoren kan op vangen. De nieuwkomers gaan een sombere tijd tegemoet" FOTO ANDRE BRUTMANN Ramp Bij de parlementsverkiezingen van dit jaar zullen de Russische immigranten acht pro cent van het electoraat vormen. Als groep zouden ze de politieke balans beslissend kunnen beïnvloeden, maar er is geen sprake van eensgezindheid. De vijf of zes immigran tenpartijtjes, opgericht door ondernemende Russen, zijn nauwelijks serieus te nemen. De meeste immigranten zullen op een van de grote partijen stemmen en de overheersende opinie wil dat vooral de Likud zal profiteren. De ex-Sovjetburgers zouden immers niets meer te maken willen hebben met alles wat naar socialisme zweemt. Eduard Kuznetsov beweert het tegendeel. „De zogenaamde rechtse opstelling van Rus sische immigranten heeft niets te maken met hun overtuiging. Hun afkeer richt zich alleen tegen symbolen, zoals de rode vlag en de Internationale. In hun hart zijn ze links, want ze willen maar wat graag af hankelijk zijn van de staat. Ze zijn bang eigen baas te zijn en niet gewend een ei gen bedrijf te run nen. Russen eisen alles van de overheid en dat is typisch voor socialistisch ge oriënteerde mensen. De immigrantenop- vang is uitgelopen op een ramp en als de linkse partijen met goede leuzen komen, zullen ze heel wat Russische stemmen krijgen." •1

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 36