'Elke keer een paaltje verder' Sport ZATERDAG 14 MAART 1992 Debuut van een vierde Velzeboer Alexander Velzeboer uit Oud Ade debuteert in de Neder landse shorttrackploeg, die begin april deelneemt aan de wereldtitelstrijd in Denver De vierde Velzeboer in de nationale shorttrack-top dwong uitzending af met rijn derde plaats tijdens het toer iKiui om hu Nodarindi kampioenschap, anderhalve week geleden in Groningen Monique. Simone en Mark Velzeboer namen zonder succes deel aan de Olympi sche Winterspelen. Het WK wordt van 2 tot 4 april ge houden. De jongste Velze boer doet in Denver mee aan de aflossingskocrs over vijf kilometer. Op dat onderdeel werd Nederland in het verle den vier keer wereldkam pioen. Aan de individuele wed strijden doen bij de mannen Erik DuyvelshofT en Mark Velzeboer en bij de vrouwen Monique en Simone Velze boer en Joëlle van Koetsveld van Ankeren mee. Bonds coach Jan de Vries neemt in Denver afscheid van de shorttrackploeg. De KNSB heeft nog geen opvolger aan getrokken. Komend weekeinde neemt een B-ploeg deel aan het toernooi aan het WK landen teams in Nobeyama. Japan. Afgezien van kernploeg- schaatser Richard Suytcn rijn voor het toernooi Peter van der Meer. loost Smit en Rob Ujtsman gekozen. Om finan ciële en reistechnische rede nen heeft de schaatsbond lang getwijfeld een afvaardi ging naar het toernooi in Azië te sturen. WK landen teams Nobeya ma. Lijtsman. Van der Meer, Smit en Suylen WK mannen, individueel: DuyvelshofT en Mark Velze boer. Aflossingskoers Duyvels hofï. Hoogeveen. Otter. Mark en Alexander Velzeboer WK vrouwen, individueel: Koetsveld van Ankeren. Mo nique en Simone Velzeboer Aflossingskoers I rnst. Van Koetsveld van Ankeren, Di lella. Monique en Simone Velzeboer. SPORT OP TVBiljarter Hein-Jan Salman langzaam op weg naar de top 22.30-22 50 BRT 1 Sport. 23.30-01 00 EURO, Bokse 'Open Leidse' in november de"Vijf Meihal. Om het open karakter extra te benadrukken zijn ditmaal ook verenigingen van buiten Leiden welkom. Er zijn drie disciplines: turnen, springen en jazzgym- nastiek voor de niveau's E en D (meisjes/dames) en C.D en E (jongens/heren. Het jazzgym- nastiek kent een A-niveau (lan delijke norm) en een B-niveau voor recreanten. De Gezameiijke Leidse Gym- nastieverenigingen organiseren ook dit jaar de Open Leidse kampioenschappen. Het jubile rende Jahn gaf vorig jaar een eerste aanzet daartoe; een ini tiatief dat nu door de GLG wordt overgenomen. Plaats en datum zijn reeds vastgesteld: zaterdag 14 november 1992 in Wintertriathlon: jagen op Ronald de Graaf LEIDEN De jacht op Ronald de Graaf is geopend. De wipnaar van de Leidse wintertriathlon van vorig jaar moet morgen tijdens de lustrumeditie afrekenen met onder anderen Casper van den Burgh, Harco Schaafsma en Mart Moraal. Alle regionale triathlontoppers hebben hun programma speciaal afgestemd op de vijfde Leidse winter triathlon, die morgen om 8.30 uur bij het IJscentrum in Leiden begint. Van de vele kanshebbers heb ben Van den Burgh en De Graaf vorig weekeinde aangetoond in topvorm te verkeren. Zowel de Leidenaar als de Kouderkerker won een uithoudingsmeer kamp. Maar ook Moraal is in aantocht. Een val met wielren nen voorkwam dat de Oegst- geestenaar afgelopen zondag bij de vierkamp in Den Haag twee plaatsen moest toegeven op de Rijnsburgse winnaar Schaafs ma, die in Leiden ook van de partij is. De deelnemers aan de win- tertriathjon beginnen mor genochtend met tien kilometer hardlopen, eerst in de richting van Oegstgeest en vervolgens weer terug naar het ijscentrum. Daama staat 45 kilometer wiel rennen door Valkenburg, Kat wijk en Wassenaar op het pro gramma. De wintertriathlon wordt afgesloten met 100 ron den in de Leidse ijshal, goed voor 20 kilometer. Het slotonderdeel is geknipt voor De Graaf. Als gekend ma rathonrijder hij komt vol gend jaar bij de A-rijders uit is hij in het voordeel ten opzich te van zijn concurrenten, van wie Van den Burgh het vooral van zijn wielerprestaties moet hebben. Maar ook op dat on derdeel is wieleramateur De Graaf moeilijk te kloppen. Tonkie Collee is de te kloppen vrouw. De Leidse studente, nummer twee van de winter triathlon op de Weissensee, moet afrekenen met Monique Vergeer uit Warmond. Tijdens het wielrennen orga niseert de IJsvereniging Leiden als bijnummer een duathlon voor IJVL-leden tot. 13 jaar. Jan Duivesteijn, directeur Sport en Recreatie van de gemeente Lei den. reikt om 13.00 uur in het restaurant van de ijshal de prij zen uit. LEIDEN «AD VAN KAAM Waar het mis ging? Ergens op zijn twaalfde, dertiende jaar zal het geweest zijn. Het was de tijd dat Parker het basketbal in Lei den een forse injectie gaf met zijn zwaar gesponsorde, altijd spectaculair spelende en dikwijls spraakmakende ploeg. Dat sprak hem aan, dat was nou precies wat hij ook wilde. Vanaf dat moment kwam voetbal voor Henk Jan Piket op het tweede plan. Hij had zijn ware liefde gevonden. Ergernis is wellicht een te groot woord, maar echt waarde ren kon vader Henk Piket deze overstap van zijn zoon destijds niet. Piket senior is namelijk een voetbalman in hart en nie ren. Hij mocht dan misschien geen hoogvlieger zijn binnen de lijnen, daarbuiten bleek hij te beschikken over een aangebo ren talent voor het organiseren van allerlei zaken. Met als ge volg dat hij reeds op vrij jonge leeftijd bij het toenmalige LDWS achter de groene be stuurstafel plaatsnam. En op za terdag met plezier naar de ver richtingen van zijn zoon keek. Die in tegenstelling tot hem heel aardig tegen een bal kon trappen. „Wat heet. Hij had een eind kunnen komen", kijkt Henk sr. (49) met lichte gevoelens van spijt terug op de beslissing van zijn zoon om destijds het bruine monster van het voetbal te ver ruilen voor de oranje knikker van het basketbal. De karakte ristiek besnorde en bebrilde graficus (vroeger in Leiden bij Brill, tegenwoordig in Zoeter- meer) denkt dan niet eens zo zeer aan UVS of Roodenburg, maar veeleer aan het betaalde voetbal. „Hij had het echt. Daarom meen ik het ook seri- „Maar ik heb de top toch ge haald", stelt Henk Jan die in de eredivisie basketbal bij DAS in Delft het spel verdeelt, na bij Blitz te zijn begonnen en via Elmex Leiden te zijn doorgesto ten. De 26-jarige steward bij de KLM legde daarvoor de basis op de basketbal-pleintjes in Leiden zuid-west waar het ouderlijk huis nog altijd staat. „Schei als-' jeblieft uit. Als ik daar nog aan denk. Ik kon niet slapen van dat gebonk met die ballen. Dat ging tot diep in de nacht door", her innert senior zich. Volgt een discussie tussen het duo omtrent de verschillen tus sen basketbal en voetbal en de definitie van het begrip 'top'. van de conflictsituatie, van de moeilijke jongens. Die ga ik ab soluut niet uit de weg." Scham pert zoonlief: „Nee, dat weet ik. Zelfs niet als je een paar klap pen voor je kop krijgt, zoals een keer is gebeurd. Er was nog eens een tijd dat het elke zon dag raak was in de kantine." Neemt Henk oven „Dat hoort er ook bij. Voor de waardering hoef je het niet te doen. Liever dit dan zes dagen in de week voor de buis zitten. En mees tentijds loopt het allemaal pro bleemloos." De gemeenschappelijke fac tor dan. „We zijn alletwee rede lijk eigenwijs", begint Henk Jan. „Een karaktertrekje. En we hou den van een pittige discussie. Hebben een uitgesproken me ning Vut i toni aan „We din beiden egocentrisch ingesteld. Ja, dat mag je best zeggen. Ik ga rustig op mijn verjaardag naar UDWS. En hij", wijst hij op zijn zoon, „vertelde zijn moeder pas twee dagen van tevoren dat hij ging trouwen. Verder zijn we gek van sport. Dat heb ik hem met de paplepel ingegoten. Al tijd mee naar het voetbal, naar het korfbal. Toen hij als ventje steeds op zijn flikker kreeg en huilend thuiskwam, heb ik nem op judo gedaan. Hij is groot ge worden met sport." Henk Jan komt nog met een verschil op de proppen. „Ik ben ambitieuzer dan mijn vader. Heb alles voor mijn sport over, wil ook hogerop in miin werk. Hij is meer een gezelligheids mens. Toen ik veertien was stond ik al bij McDonald's om een paar centen te verdienen. Ik leer nu voor assistent-purser, zodat ik straks intercontinentaal kan vliegen Mijn doel is purser te worden Of ik daarmee niet in conflict kom met het basketbal7 Ik vrees van wel. Dat wordt of stoppen, of een jaar onbezol digd verlof bij de KLM zodat ik prof kan worden. Want ook het Nederlands team heb ik nog niet uit mijn hoofd gezet." „Begint-ie weer over dat bas ketbal'. schudt senior het hoofd. Hij staat op en bestelt bij Rita nog maar een biertje aan de bar. Om. als zijn zoon uitein delijk de wijk heeft genomen naar de training in Delft, zijn schouders op te halen bij de vraag in hoe verre hij trots is op zijn telg. ..Ik laat dat nooit mer ken waar hij bij is. Dat zegt mijn vrouw ook wel eens: 'geef die jongen nou eens een beetje waardering'. Natuurlijk ben ik trots. Maar dat moet je niet te gen hem zeggen, hoor." Het gaat niet erg snel, maar stap voor stap, stukje bij beetje komt Hein-Jan Salman verder. De Nederlandse ti tel in het driebanden-groot, tweede klasse, die de Oegst- geestenaar het afgelopen weekeinde in het Overijsselse Hengelo behaalde is daarvan het bewijs. „Een logische ontwikkeling", noemt de 43-jarige biljarter van Sport- /Veste het zelf. Er zit nog steeds een stijgende lijn in. Ik zie het als een lange weg, elke keer kom ik een paaltje verder." De laatbloeier reconstrueert OEGSTGEEST HERMAN JOUSTRA Dit paaltje mag echter een mijl paal worden genoemd. Kort voor het kampioenschap pro moveerde Salman al naar de eerste klasse door een gemid delde van 0.681 af te leveren. Dat was al een gunstig voorte ken.'Hij plaatste zich via kwali ficatiewedstrijden als achtste en laatste voor de eindstrijd, maar was uiteindelijk haantje-de- voorste. Met een gemiddelde van 0.686. „En dat mag je gerust goed noemen, want er werd zeer verdedigend gespeeld." Een kwestie ook van voorbe reiding. „Van alle deelnemers had ik het moyenne in de com petitie opgezocht. Ik wist daar door al dat ik tot de kansheb bers behoorde. En ik ging toch al met een positieve instelling naar Hengelo, omdat ik net het Van Lierop-toernooi in Noord- wijk had gewonnen." Stuk voor stuk keurige presta ties, maar daarmee is Salman nog geen landelijke topper. Dat weet 'hij zelf ook, maar rustig verder werken is zijn devies. Hij kiest voor de weg der geleide lijkheid. Met de prestaties tot jaar later zat ik op 15." nu toe in de hand weet hij wat i hij kan. Het had allemaal nog mooier kunnen zijn, ware het niet dat hij pas een jaar of drie, vier geleden de keu weer ter hand nam na lange tijd het groene laken te hebben geme den. in vogelvlucht zijn biljartloop baan. „Als kind van tien maakte ik kennis met de sport. Via een kamerbiljart. Al snel speelde ik competitie in Noordwijk en was ik goed voor een gemiddelde van 12 in het libre. Dat was best aardig, praar ik vond me des tijds veel te jong voor zo'n ou de-mannensport. Tenminste, zo keek ik er toen tegenaan." Salman gaf er de voorkeur aan te gaan vpetballen, haalde als 21-jarige de selectie van SJC en stapte een paar jaar later over naar tennis. Jarenlang kwam hij. als C-speler. in de competitie uit voor OLTC en De Leidse Hout. „Uiteindelijk kon ik het conditioneel niet meer opbrengen om op een voor mij aanvaardbaar niveau te spelen." Als correspondent-Oegstgeest voor deze krant raakte hij een jaar of zes geleden verzeild in het biljartcentrum De Voscuyl en hij ontdekte zijn oude liefde weer. „Ik begon met een moyenne van 1 in het libre. na een jaar was dat weer hoofd klasse-niveau, een gemiddelde de 7 en de 11, Toen pas waagde hij zich aan het driebanden en hij was meteen verkocht. Tot zo ver zijn geschiedenis in een notedop. Nu, drie jaar later, zit hij dus te gen een gemiddelde van 0.700 aan. Alleen, hoe komt hij nog verder? „Weet ik niet. Ik weet dat ik minimaal een '800-speler' kan worden. Ik kan door mijn werk niet elke dag oefenen (Sal man is onderwijzer op een ba sisschool, red.), in het biljart centrum in Oegstgeest kan ik maar twee keer per week te recht. Alleen tijdens vakanties kan ik meer trainen. Ik zit nu gemiddeld op drie uur per week. Heel weinig, maar daar moet ik het mee doen." Hij oppert dat hij mogelijk baat heeft bij het zogeheten puntensysteem. Wat grofweg inhoudt dat de positie van de ballen is weer te geven met co- ordinaten, aan de hand van markeringspunten op de ban den. Ken je de coördinaten, dan weet je ook precies waar de bal de band moet raken. „Er zijn zo veel spelers om me heen die zeggen: joh, waarom begin je daar niet eens mee? Het kan best dat dat een openbaring voor me zal zijn. Een goede spe ler speelt met gevoel én het puntensysteem. Alleen moet je dat een paar keer per week oe fenen, anders ben je het weer kwijt." Rest de vraag wat iemand van zijn kaliber te zoeken heeft bij Sport/Veste, waarvan het nu al zeker is dat het team degradeert naar de landelijke derde klasse. „Voor mijn niveau zou het in derdaad beter zijn als ik naar een andere vereniging zou over stappen. Om nog weer een paaltje verder te komen, zal ik maar zeggen. Om eerst een goe de eersteklasser en later bij voorbeeld kampioen eerste klasse te worden Daarvoor zou het goed zijn als ik minimaal te rechtkom bij een team uit de tweede of eerste divisie. Alleen als Sport/Veste zich versterkt met twee spelers weet ik het nog niet." DE GELIJKENIS Het zoeken naar overeenkomsten en verschillen. Dat is het uitgangspunt van een se rie verhalen getiteld: de gelijkenis. Daarin komen telkens twee leden van een spor tieve familie aan bod. Dat kunnen broer en zus zijn, vader en dochter of bijvoor beeld twee neven. Vandaag is het de beurt aan Henk en Henk Jan Piket. Vader Henk is bestuurslid van de Leidse voetbalvereniging UDWS, zoon Henk Jan basketballer bij eredivisieclub DAS. Henk Jan Piket (links) en Henk Piket: beiden 'redelijk eigenwijs'. poto LOtK zuydcrduin Duidelijk is dat beiden een uit gesproken mening hebben, zoals trouwens bij elk onder werp dat ter sprake komt. Dui delijk wordt ook dat ze het zel den met elkaar eens zijn of wor den. „Basketbal", zo vindt Henk Jan. „is toch een tamelijk inge wikkeld spel met veel patronen en systemen. De mensen hier nemen de tijd niet om dat te le ren. Ze begrijpen het niet. Ik denk dat de ontwikkeling mede daarom stagneert. Geen interes se. geen geld. Het is een vicieu ze cirkel waar je moeilijk uit komt." „Maar je moet het met me eens zijn dat het veel gemakke lijker is om hier de top in bas ketbal te halen dan in het voet bal". wijst Henk sr. hem op de macht van het getal. „Dat zegt niets over het basketbal", ant woordt Henk jr. prompt. „In Amerika, waar basketbal wél een bplangrijke sport is, gaat die vlieger niet op. Het aanbod is enorm, maar heel weinig spe Iers halen daar de top. Neem bij voorbeeld Michael Jordan. Hij is toch de beste atleet ter wereld. Toch veel beter dan Van Basten. Of niet soms?" Ze worden het niet eens. Al geeft senior toe dat zijn mening ten aanzien van het basketbal in de loop van de tijd is bijgesteld. „Vroeger dacht ik dat dit voor dommekrachten van twee me ter en groter was. Van die logge types als Hanie Kip en die Puid- okas. Maar sinds ik regelmatig bij de trainingen en wedstrijden van leiden ben gaan kijken, weet ik wel beter Of ik wel eens bij mijn zoon in Delft ga kijken? Ik ben één keer geweest. Zij spelen thuis op zondag. Dan zit ik bij UDWS." Andersom geldt hetzelfde. Henk Jan. wel degelijk een voet balliefhebber en een fan van Feyenoord, heeft op zijn beurt de Boshuizerkade eenmaal aan gedaan. „Sorry voor hem, maar daar voel ik me dus absoluut niet thuis. Ik ken die mensen verder niet. dus ik oordeel ook niet. Ze zullen best wel aardig zijn op hun manier. Maar bij het basketbal loopt toch een an der slag volk rond. Wat beter ontwikkeld, ja." Klappen Voelt pa zich aangesproken7 „Nee. Integendeel Voor mij hoeft het niet als alles op rolle tjes loopt Dat is me te gemak- kelijk. Ik houd persoonlijk wei Hein-Jan Salman: „Ik vond me destijds veel te jong voor zo'n oude-mannensport"

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 25