Vliko door Amerikaans bedrijf overgenomen 'U bent gewoon tijdig gesnapt, mevrouw' 'Leytenrode is geen eindstation' Montessorischool wellicht gebaat bij sloop gebouw Regio Leiden Zesduizend kuub slib 'Automobiliteit in Oegstgeest halveren' ZATERDAG 14 MAART 1992 redactie dick v Overname heeft geen gevolgen werkgelegenheid Het Leiderdorpse bedrijf in bouw- en sloopafval, Vliko, is overgenomen door een Amerikaanse afvalverwerkings- en verwijderings-bedrijf, Waste Management Europe. Dit bedrijf heeft een Nederlands hoofdkantoor in Rotterdam. De overname heeft geen gevolgen voor de bedrijfsvoe ring bij Vliko. Ook de werkgelegenheid voor 35 mensen, komt niet in gevaar. Rond Vliko is in het verleden veel te doen geweest. Het afvalverwerkings-bedrijf zou de grond vervuilen en zorgen voor stank- en geluidsoverlast. r.~ we hebben vier werkmaat- schappijen waar Vliko er nu één van is. We hebben een meer derheidsbelang in Vliko: alle aandelen zijn in onze handen. Waarom? Vliko is een goed lo pend sorteerbedrijf voor bouw en sloopafval, het heeft een be hoorlijke sorteerinrichting. Het Leiderdorpse bedrijf past goed in onze organisatie. We streven ook naar een grotere dekking in het westen van Nederland. We hebben nu meer klanten en meer locaties." Voor Vliko verandert er niks, zegt Dessing. ,,Het is een goed Directeur H.J. Koen (junior) van Vliko blijft het bedrijf aan de Achthovenerpolder leiden. Was te Mangement Europe heeft alle aandelen overgenomen van H.A. Koen (senior). Waste Management Europe is een groot Amerikaans afvalver werkings- en verwijderings-be drijf met een vestiging in Ne derland. Het bedrijf doet vol gens directeur P. Dessing 'alles op milieugebied'. „In Rotter dam is de holding gevestigd en Dagverzorging Wassenaar wassenaar Wethouder V. Wensveen (ouderenbeleid) geeft op 2 april het startsein voor het projekt dagverzorging in het Sophie- ke Huis aan de Van Zuylen van Nijeveltstraat 313 in Wassenaar. Ouderen die nog thuis wonen, kunnen dan een dag per week in een ruimte in het Sophieke Huis met elkaar praten of een spelle tje doen. Voor drie gulden kan men 's morgens worden opge haald en 's middags worden thuis gebracht. Voor meer informa tie en aanmelding voor de dagverzorging, tel: 01751 - 12838/10702. Thema-avond over racisme runsburg Jongerencentrum 't Kraaienest in Rijnsburg organi seert dinsdag een eerste thema-avond. Gekozen is voor het on derwerp racisme. Jessica Silversmith van het Haags meidcen trum racisme zit de avond voor. Zij vertoont eerst een film, waarna er tijd is ingeruimd voor discussie. De avond begint om 20.00 uur en de toegang tot het jongerencentrum aan de Hof weide is gratis. op zichzelf staand bedrijf en dat willen we zo laten." Dessing wil niets kwijt over de hoogte van het bedrag dat hij heeft betaald voor Vliko. Waste heeft nog drie andere werkmaatschappijen die alle maal met afval en milieu te ma ken hebben: Icova in Amster dam sorteren van bedrijfsaf val Reym in Rotterdamin dustriële reiniging Van Vliet in Utrecht, sorteren van be drijfsafval en ATM in Moer dijk, grondreiniging. Overlast De nieuwe eigenaar van Vliko benadrukt dat de problemen met het Leiderdorpse bedrijf, nu tot het verleden behoren. „Wij zijn er voor om zo goed mogelijk met het milieu om te gaan. Overlast proberen we te voorkomen. Bij mijn weten is er in Leiderdorp geen sprake van 'nat' of chemisch afval zodat ik me niks kan voorstellen bij klachten over stankoverlast bij Vliko. Bij mij is daar niets van bekend. Wat geluidsoverlast van vrachwagens betreft: de vuilnis wagen komt toch ook elke week langs?" Vliko heeft een afvalstoffen- vergunning en milieu-ambtena ren van de provinciale Zuid- Holland komen regelmatig bij het bedrijf controleren op de naleving van de afvalstoffenwet. Volgens de provincie 'gebeuren er bij Vliko geen schokkende dingen'. Ook de vakbonden maken zich geen zorgen over de over name van Vliko. Bestuurder van de vervoersbond ENV, H. Onst- wedder: „Het gaat om een aan- delenoverdracht. Verder veran dert er weinig bij Vliko. De over name heeft geen enkel gevolg voor het personeel en voor hun salaris." Vliko-directeur Koen wil geen commentaar geven op de over- reinigde slib uit de sloten ge haald. In totaal is ongeveer 6000 kubieke meter slib in depots ondergebracht. Een deel van de verontreinigde grond is afge voerd naar een tijdelijke opslag plaats in Schiedam. De Morsebelpolder is een van de twintig defens Zuid-Holland, wa; gingen zijn aangetroffen. Op deze terreinen is sprake van 52 gevallen van vervuiling. Het kan gaan om lek- en vulverliezen bij bénzinepompen, maar ook om verontreinigingen met zware metalen bij schietbanen. Het schoonmaken van de Mor sebelpolder in Oegstgeest heeft defensie vorig jaar 1,6 miljoen gulden gekost. Voor resterende werkzaamheden is dit jaar nog een bedrag van 9 ton gereser veerd. Dit blijkt uit een rap portage over het schoonmaken van door defensie vervuilde ter- Onderzoek heeft uitgewezen dat de verontreiniging in de Morsebelpolder is veroorzaakt door het lozen van met zware metalen (cadmium) vervuild water. Vorig jaar is het veront- In 1994 moet de ver bouwing van het Lei derdorpse verpleeg huis en reactiverings centrum Leytenrode klaar zijn. In de laag bouw achter het hui dige hoofdgebouw en de pyramide, het wit te gedeelte van deze maquette, komt een afdeling voor demen te bejaarden. Leiderdorps verzorgingshuis viert 20-jarig bestaan leiderdorp liesbeth buitink „Vaak wordt gedacht dat een verzorgingshuis als Leytenrode het eindstation van mensen is, dat ze hier alleen komen om te sterven. Maar dat is een misvat ting. Van de 230 mensen die wij vorig jaar hebben opgenomen, zijn er 60 gestorven. De rest is weer naar huis gegaan." De woordvoerder van het Leider dorpse verpleeghuis en reacti veringscentrum Leytenrode, A. van der Wal, probeert een my the uit de wereld te helpen. Ley tenrode vierde deze week zijn 20-jarig bestaan. Hoewel de jongste patiënt slechts 22 jaar is, ligt de gemid delde leeftijd in Leytenrode rond de 80 jaar. „De belangrijk ste verandering in die 20 jaar is de verschuiving in de gemiddel de leeftijd", signaleert Van der Wal. „Toen we begonnen, lag die rond de 75 jaar. Die vijf jaar maakt een heel verschil, want mensen van 80 hebben meer behoefte aan zorg. Toen we be gonnen, dachten we aan tien rolstoelen genoeg te hebben; nu rijden er 120 bewoners in een rolstoel." De grotere zorgbehoefte is voor het personeel van Leyten rode goed merkbaar. „Niet ie dere bewoner kan 's ochtends aan tafel ontbijten: de laatste wordt pas om half elf uit bed gehaald. Het aantal 'handen het bed' is niet gestegen en de ichten r het el zijn slecht. Hel aaniai mensen dat verzorgd moet worden, neemt toe. Maar het kleine aantal jonge mensen dat dat wil doen, levert binnen vijf jaar grote problemen op. Bij de verbouwing van Ley tenrode voor de nieuwe afde ling voor psycho-geriatrische (demente) patiënten, probeert Leytenrode dan ook de zustcr- flat te behouden. Van der Wal: ,,We willen de flat handhaven om personeel van buitenaf on derdak te kunnen aanbieden. Tot nu toe hebben we nog wel personeel kunnen vinden, voor al in het noorden van het land. Zonder zo n zusterflat had dat niet gekund." Leytenrode heeft voorname lijk parttimers in dienst. „We hebben 175 formatieplaatsen, maar 270 personeelsleden. Een enorm aantal parttimers dus. maar we moeten soepel zijn om nog voldoende mensen te krij gen. Voor de bewoners zijn full time krachten ideaal, maar die newoon bijna mt-l mm liet contact tussen verpleeg kundigen en bewoners blijft echter toch belangrijk in het verpleeghuis aan de Hoogema- deseweg. „We hebben sinds een paar jaar teamverpleging. zodat de bewoners steeds te maken hebben met hetzelfde perso neel Vorig jaar kreeg leytenrode 30 bedden voor psycho-geriatri sche patiënten. Door een grote verbouwing moeten nog eens 30 demente bejaarden een plaats in het verzorgingshuis Kunnen krijgen. „We hadden te veel bedden voor somatische patiënten, bewoners die een li chamelijke aandoening hebben. Nu is de verdeling beter. De psycho-geriatrische afdeling is vol en de somatische bedden zijn goed bezet", aldus Van der Wal. De verbouwing, die 25 mil- Joan RiiWcn 0M| koMan. moat voor meer oppervlakte en min der bedden zorgen, liet hoofd gebouw krijgt aan de voorkant een uitbouw en naast de zuster flat komt de afdeling voor de mente bewoners. De verbou wing moet in 1994 klaar zijn. Eerst korte ritten aanpakken oegstgeest wim koevoet Het mag dan een ambitieus streven zijn, maar toch is het de moeite van het proberen waard om het autogebruik in Oegstgeest te halveren. Dat stelt de werkgroep milieuzorg Oegstgeest (WMO) in een brief aan burgemeester en wethou ders. Het plan dat de WMO heeft gemaakt is nog deze maand punt van bespreking in verschillende raadscommis- Volgens de WMO gaat de 'niet aflatende groei-tendens' bepaald niet aan Oegstgeest voorbij. Ook in dit dorp wor den steeds meer autokilome- ters afgelegd. Volgens de WMO gaat dat ten koste van de leefbaarheid. Hoe later daar wat tegen wordt gedaan, hoe moeilijker het wordt om een lagere automobiliteit te berei ken, redeneert de werkgroep. Ze maakt in de brief een ver gelijking met het afvalpro bleem. De WMO wil een aansluiting van Oegstgeest bij het lande lijk streven van milieuorgani saties om het autogebruik te halveren. Eerst dient het ge bruik van de auto voor korte ritten, kleiner dan vijf kilome ter, te worden aangepakt. De keuze van vervoer is weliswaar ook in Oegstgeest vrij maar wel kan er samen met Oegst- geestenaren, WMO en de ge meentebestuurders een 'men taliteitsverandering' teweeg worden gebracht Naar school Wethouder H. Rijks (WD) heeft al kenbaar gemaakt be reid te zijn tot samenwerking. Deze gemeentebestuurder laat de laatste tijd geen gelegen heid ongebruikt om zich nega tief uit te laten over de Oegst- geestcr gewoonte dat ouders hun kinderen met de auto naar school brengen. De WMO wil een werkgroep in het leven geroepen waarin behalve WMO-leden ook ge meente-ambtenaren van ver keer en ruimtelijke ordening zitting moeten krijgen. Al in mei moet deze werkgroep ko men met een inventarisatie van alle denkbare maatregelen waarmee een gehalveerd auto gebruik kan worden bereikt. Een maand later moeten er keuzes worden gemaakt uit die voorstellen. Dan kan in ok tober een Oegstgeestcr mobili teitsplan worden gepresen teerd, dat nog voor het ver strijken van dit jaar in de ge meenteraad moet worden be handeld. oegstgeest wim koevoet Als de Oegstgeester openbare Montessori basisschool aan de Lange Voort 2 veel inspraak krijgt over de plek van de nieuwbouw en het type ge bouw, zou ze zelfs wel eens be ter kunnen worden van de plan nen voor een vernieuwd Oegst geester centrum. Dat stelt de di recteur van de school, H. Nuy- termans. In het meest verstrekkende model dat voor het geografische midden van het dorp is ontwor pen, maakt het huidige school gebouw plaats voor winkels, kantoren en woningen. Volgens Nuytermans kan het 30 jaar oude schoolgebouw pas worden gesloopt nadat het nieuwe schoolgebouw klaar is. Ook daarom verwacht hij wei nig overlast. „Nieuwbouw is te verkiezen boven de verbouwing van een school. Dan zit je maanden in de herrie en de rot zooi. Verhuizen kan vrij geruis loos. Alleen de directie zal het de komende tijd extra druk krij gen met al die besprekingen." Met nieuwbouw wordt het mogelijk een gebouw te maken waarin het Montessori-onder- wijs optimaal gedijt, redeneert de school-directeur. „Het mo gen dan geen rechttoe-recht- aan-lokalen worden zoals in ons huidige standaard-schoolge bouw." Ook kan de school zich dan ontdoen van de twee noodloka- len, die als lastig worden erva ren. Momenteel telt de Montes- sori-basisschool 310 leerlingen. Nuytermans verwacht dat op korte termijn een derde noodlo- kaal nodig zal zijn. Hij wijst er op dat zijn school geen buurtschool is. „Onze leer lingen zijn kinderen van ouders die Montessori-onderwijs prefe reren. Daardoor komen ze uit alle windrichtingen. Vandaar- dat een plek midden in het dorp voor ons van groot belang is. Aan de Lange Voort zitten we dan ook niet bepaald verkeerd. We dreigen die ideale ligging te verliezen maar het verdriet daarover neemt af naarmate het gemeentebestuur erin slaagt een plaats niet ver van hier te vinden. Wij willen daarover wel meepraten." De ouders zijn nog niet offi cieel ingelicht over de eventuele sloop van de school. De direc teur was zelf al enige tijd op de hoogte van de plannen. Hij be- Leerlingen van de Montessori-basisschool aan de Lange Voort in Oegstgeest. Hun onderkomen moet wellicht wijken voor de centrumontwikkeling maar de directie sluit niet uit dat de school daar op de lange duur alleen maar beter van wordt. foto jan holvast treurt het dat de gemeente zou hebben verzuimd de medezeg genschapsraad in te lichten. De ouders moeten nog offi cieel op de hoogte worden ge bracht. Nuytermans wil de ver dere besluitvorming afwachten. „Voorkomen moet in elk geval worden dat het bericht de we reld in wordt gestuurd dat het Montessori-onderwijs uit Oegstgeest verdwijnt." VRIJE TIJD Rechter verbaasd over 'keukenstrijd' van Leiderdorpse Vlooienmarkt In het Leiderdorpse sport- en recreatiecentrum De Does wordt morgen een grote vlooi enmarkt gehouden. De markt duurt van 10.00 tot 17.00 uur. Organist In de Dorpskerk in Wassenaar kunnen liefhebbers morgen avond luisteren naar een con cert van de organist en de so praan Henriëtte Feith. Het con cert staat in het teken van volks liedjes. Aanvang: 19.00 uur, de toegangsprijs bedraagt vijf gul den. Natuurwandeling Onder leiding van ervaren na- tuurgidsen wordt morgen om 14.00 uur een natuurwandeling gehouden in het landgoed van Oud-Poelgeest aan de Poelgees- terweg in Oegstgeest. De wan deling is een initiatief van het Instituut voor Natuurbescher ming (IVN). De tocht begint bij het monu mentale toegangshek en Staat in het teken van het naderende voorjaar en de teruggekeerde zangvogels. De wandeling duurt anderhalf uur. Concert Drumfanfare Tamarco houdt op zaterdag 21 maart het jaarlijkse concert in het clubgebouw aan de Splinterlaan 89a in Leider dorp. Aanvang: 20.00 uur. den haag/leiderdorp liesbeth buitink Gesnapt worden bij een illegale ver bouwing en dan toch proberen je gelijk te halen bij de rechter. De Leiderdorp se R. Dekkers deed daartoe gisteren een poging bij het Gerechtshof in Den Haag. Twaalf jaar geleden breidde £ij haar keuken uit met 2,90 meter, hoe wel zij een bouwvergunning voor slechts 2,50 meter had. De extra veertig centimeter kostte Dekkers 9000 gul den: haar nieuwe keuken werd on bruikbaar toen de gemeente de illegale centimeters liet verwijderen. Gisteren probeerde Dekkers aan te tonen dat zij de enige Leiderdorper is bij wie de ge meente niet een paar door de vingers wilde zien. Tijdens de zitting werden vier getui gen verhoord. Het voormalig hoofd van de gemeentelijke afdeling bouw en woningtoezicht G. Duivenvoorde, oud-wethouder A Meerburg (ruimte lijke ordening), PvdA-gemeenteraads- lid V. Molkenboer en gemeentesecreta ris T. Willems moesten bewijzen dat de gemeente het maximum voor een uit bouw van 2,50 meter vaak door de vin gers zag. „De kwestie is of u werd ge discrimineerd en op een gemene ma nier bent geplaagd door als enige niet meer dan 2,50 meter te mogen uitbou wen", vatte rechter Hamaker de vragen van Dekkers samen. Toen de Leiderdorpse in 1980 haar verzoek indiende voor een uitbouw van haar keuken met 2,90 meter, stond er in het betreffende bestemmingsplan geen officieel maximum. Het beleid van de gemeente was echter om niet meer dan 2,50 meter toe te staan. Dek kers kreeg daarvoor een vergunning, maar kondigde de ambtenaren aan dat zij toch veertig centimeter meer zou uitbouwen, omdat haar al gekochte keuken er anders niet in zou passen. De gemeente ging bij de start van de verbouwing kijken en liet de veertig il legale centimeters verwijderen. De in- bouwkeuken van 9000 gulden werd daardoor voor Dekkers onbruikbaar. In dezelfde buurt bouwde de familie Pieterse eveneens de keuken te ver uit, maar de gemeente ontdekte dat toen het bouwsel al af was en na veel vijven en zessen besloot de raad dat het te laat was om nog afbraak te eisen. Vol gens Van Duivenvoorde werd die fami lie echter niet voorgetrokken. „Toen mevrouw Dekkers haar aanvraag in diende, dachten wij dat de uitbouw van de familie Pieterse gecorrigeerd zou worden." ,,U bent gewoon tijdig gesnapt. Om eerlijk te zijn vind ik het van de gekke dat u voor een vordering van 9000 gul den in twaalf jaar al met vier advocaten in de weer bent geweest", voegde Ha maker de I>eidcrdorpse toe. Voor de discriminatie die Dekkers naar eigen zeggen ten deel is gevallen, kon zij ech ter geen bewijzen aanvoeren. ,,lk ken maar twee gevallen waarbij is geconstateerd dat er werd gebouwd in strijd met de bouwvergunningen en uiteindelijk het resultaat niet moest worden afgebroken", zei ook voorma lig wethouder Meerburg. „Hoe dan ook: iemand die zich aan de regels houdt of daaraan wordt gehouden, mag zich nn-t bwdwld VMltll ISO opzichte van iemand die de wet over treedt. Ie krijgt je recht, aan overtredin gen kan je geen rechten ontlenen." Dekkers wil dat er nog meer getuigen worden gehoord, daarna doet rechter Hamaker een uitspraak over de slepen de kwestie.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 17