igpn héÊ\ .3) Met Lifestyle in de huid van een ander Vrije tijd .üi Duo-wasbox Autootje schiet weg van schoen als een raket Taco VRIJDAG 13 MAART 1992 7 REDACTIE HENRIFTTE VAN DER HOEVEN INEKE VAN DER V DINGEN NIEUWE CD'S Gaiy Moore 'After Hours' (Vir gin) De keuze voor blues van de voormalige heavy metal-gitarist Gary Moore deed de kassa's twee jaar geleden veelvuldig rinkelen. 'Still got the blues' was dan ook een verrassende cd van de Ien volgens sommigen de snelste gitarist ter wereld. Hij bereikte er een nieuw publiek mee en vervreemdde niet noe menswaardig van zijn reeds be staande supportersschare. Suc cesformules moet je niet al na één keer doorbreken, weet ook Moore. Bovendien is ervoor hem geen weg meer terug naar de 'zwaardere' rocksoorten. Vandaar dat hij B.B. King en Al- bert Collings weer voor een nummertje laat opdraven en andermaal een stel blazers heeft ingehuurd. 'After Hours', waar op zeer minutieus wordt gemu siceerd, biedt elf sterk in tempo variërende bluesnummers. Moore zingt beter dan ooit te voren en speelt op 'Story of the blues' misschien wel zijn fraai ste gitaarsolo ooit. (WK) David Byme 'Uh-oh' (Wamer Bro thers) Met deze cd versnelt David Byr ne het rouwproces na het uit eenvallen van zijn Talking Heads. 'Uh-oh' is voor Byme- begrippen een conventionele plaat geworden. Dit keer geen v orkesten en ingewikkelde con cepten, maar muziek met een hoog TH-gehalte, zeer komi sche teksten, razendknappe ar rangementen en een hevige blootstelling aan muzikale in vloeden uit landen als Brazilië en Cuba. Afrika, lange tijd de rode draad door TH-platen, is zo goed als verdwenen uit Byr ne's muziek. 'Uh-oh' is de meest toegankelijke en daar door ook meest commerciële solo-plaat die hij tot dusverre heeft gemaakt. (WK) Naast een aantal compilaties en musicals is Voor mijn vrienden' welgeteld het zevende album van Robert Long sinds zijn solo debuut in 1974. En daarop maakt hij alles goed wat er in de loop van de jaren tachtig bij hem op liedjésgebied een beetje inzakte. In zijn persoonlijke rij pingsproces paste destijds het zich ontdoen van de nodige ideologische ballast, en deze plaat getuigt in meerdere op zichten van een evenwichtiger (niet altijd mildere) kijk op het leven. Qua compositie kan Voor mijn vrienden' worden gezien als een kaleidoscopisch overzicht van het beste dat hij sinds Vroeger of later' maakte. Echt 'ouderwetse' kwaliteit dus weer. Speciale vermelding ver dient zijn bijna ontroerende versie van 'In 't groene dal', dat hij blijkens de hoestekst in zijn Italiaanse woonplaats Menag- gio tot tafelmeezinger heeft ge bombardeerd, en dat tussen de ze 16 nieuwe liedjes in het ge heel niet misstaat. (WS) Marcus Roberts - 'As Serenity Ap proaches' (Novus). i \i.'« i - i.'<"imkiv nu, .17,7! Deze inmiddels vierde cd van pianist Marcus Roberts stelt, evenmin als de andere drie, niet teleur. Hij is een van de weinige jongere jazz-artiesten (1963) die een consequent hoog niveau weten vast te houden. De cd be staat uit duetten en solostuk ken, die voor de helft van eigen hand zijn. Robert is een pianist met een technisch uitstekende linkerhand, een capaciteit waar van hij goed gebruik maakt in deze vooral door oudere New Orleans-stijl getinte stukken. Het meest verrassend is 'Chero kee', gespeeld in de stijl van Lennie Tristano en zelfs met de ze grootheid technisch verwis selbaar. Als duo-partners doen Ellis en Wynton Marsalis, Todd Williams, de jonge Scotty Barn- hart op trompet en de eveneens uitstekend klinkende Nicholas Payton mee. De trombonist Ro nald Westray hoor ik hier ook voor het eerst. Een fraai opge nomen eerbetoon aan de oude meester van de piano zonder te vervallen in flauw kopieerwerk. (KV) Cruel Frederick - 'We Are the Mu sic We Play' (SST) Na 'The Birth of the Cruel' is dit de tweede cd van deze Ameri kaanse groep waarvan de naam en het label een avontuurlijke rockgroep doen vermoeden. Bij oppervlakkige beluistering lijkt de muziek een poging de avant- garde van de jaren zestig over te doen. Wat daarvoor niet pleit is de oorspronkelijke kijk van saxofonist/klarinettist/leider Lynn Johnston en de daarvoor te modem klinkende bas en drums. Maar ook als er minder gelet wordt op stijlkenmerken, moet opvallen dat Cruel Frede rick een groep is met een ver rassend frisse kijk op de recente jazz-traditie van vooral Omette Coleman. Er worden geen kunstgrepen uit de recente cross-over muziek gebruikt, en het trio, in twee stukken aange vuld met nog eens twee blazers, weet het meest te maken van z'n dynamische flexibiliteit. Cruel Frederick lijkt op geen en kele andere groep die ik ken. (KV) KLASSIEK Vivaldi: Fluitconcerten op. 10, Fluitconcert in a - Jennifer Stinton (fluit), Concertgebouw Kameror kest o.l.v. Harry Christophers (Collins) Van Stravinsky schijnt de op merking afkomstig dat Vivaldi een paar honderd keer hetzelf de concert heeft geschreven, maar zo'n uurtje fluitconcerten als op deze cd betekent toch muzikaal tijdverdrijf op het hoogste niveau. De jonge Engel se Jennifer Stinton, die vorig jaar al verraste met een heel frisse Mozart-cd, bespeelt de dwarsfluit als momenteel wei-' nig anderen, met virtuositeit in dienst van de muziek en een aanstekelijke charme. De hele uitvoeringen staan trouwens op een constant hoog niveau, doordat het Concertgebouw Ka merorkest onder Harry Christophers zorgt voor ensem ble-spel dat een frisse, speelse klank verbindt met de zuidelijke charme die men van deze mu ziek verwachten mag. (PK) Rossini: Concertaria 'Alle voci del- la gloria'; aria's uit II viaggio a Reims, La Cenerentola, L'ltaliana in Algeri, Semiramide, Stabat Ma ter - Samuel Ramey (bas), koor en orkest van de Welsh National Opera o.l.v. Gabriele Ferro. (Teldec) Op 29 februari vierden we de 200ste geboortedag van Rossini, maar op cd-gebied is dat nog nauwelijks merkbaar geweest. De lichtpuntjes kwamen van RCA met een verrukkelijke lie- deren-cd van Marilyn Home als 'cd van de maand', en van Teldec met dit recital van Sa muel Ramey, een van de weini ge Rossini-specialisten onder de bassen. Het is dan ook in sa menstelling een bijzonder reci tal, met een speciaal voor deze uitgave gereconstrueerde con cert-aria en een groot fragment uit 'II viago a Reims', Rossini's grote meesterwerk dat in onze tijd opeens herontdekt werd. Dat gevoegd bij het feit dat Ra mey in de beste traditie virtuo siteit verbindt met vloeiende melodische lijnen, en waar no dig een uitmuntend gedoseerde humor tentoon spreidt, maakt dit tot een uitzonderlijk vocaal portret. (PK) Elke dag een nieuwe bril Met Multicolor kan de brildra ger zijn bril aanpassen aan de kleding van die dag. Over het goudkleurige basismontuur wordt met een simpel gebaar een 'kap' in een contrasterende kleur geklikt. Montuur en één kap kosten 224,-. Voor elke ex tra kap moet 25,- worden be taald. Meer informatie: Metzier Bonnier BV, Rosmalen, telefoon 04192-1 01 10. Witte en bonte was moeten, ondanks alle nieuwe waspoeders, toch vaak gescheiden blijven. Curver maakt dit heel gemakelijk met de duo-wasbox. In deze box hangen twee netten, een voor wit, een voor bont. De was kan met net en al in de machine. Bovendien heeft de wasbox twee afzonder lijke deksels, zodat je je bijna niet kunt ver gissen. De wasbox (58,5x33,5x59,5 cm) is er in wit met zwarte handgrepen, rood met zwarte handgrepen en zwart/graniet en handgrepen in dezelfde kleur. Adviesprijs 59,95. Meer informatie: Curver Breda, tel. 076 - 78 08 88. Gedicht aan het lijf 'Kruip eens in een gedicht', ad viseert de uitgeverij Rivendell poë-T-shirts, die net de nieuwe brochure met de collectie 1992 heeft uitgegeven. In die brochu re vindt men T-shirts, waarop gedichten van Hanny Michaelis, Leo Vroman, Jan Hanlo, Multa- tuli, Paul van Ostaijen en Hen drik Marsman staan afgedrukt. De 'juweeltjes van Nederlandse poëzie', waaronder het speciaal door Leo Vroman 'met de hand gewijzigde' gedicht 'Voor wie dit leest' worden in drie maten geleverd, de meeste in wit met een gekleurde opdruk. De shirts kosten 24,95 per stuk, inclu sief btw en portokosten. De brochure kan worden aan gevraagd bij Rivendell Nieuwe- gein, telefoon 03402-4 29 68. Misschien is niets geheel waar, en zelfs dat niet bij Matchbox een hot foot racer. Het raceautootje met veermotor wordt met behulp van een lanceersysteem, dat met elastiek om de schoen wordt beves tigd, afgeschoten. Dat afschieten doe je door de hendel van het lanceersysteem te gen je ander schoen te slaan. Je kunt er al leen mee spelen maar het leukst is om met een paar andere hot-foot-racer-bezitters snelheids- en behendigheidswedstrijden te houden. De (advies)prijs van de hot-foot- racer is 19,95. Meer informatie Matchbox Benelux. Ant werpen, tel. 09 32 32 31 66 60. Taco's eten, dat wordt het hele maal volgens Inspiration in Kat wijk. En zij kunnen het weten, hun produkten zijn trendsetter en ze staan op beurzen overal ter wereld van Utrecht tot Cali- fomië. Als zij komen met een tafel, helemaal gedekt voor het taco's eten dan wordt dat straks een echte trend, daar hun je op rekenen. Een rekje om de taco's op te leggen kost 15,95. Het houdertje met waxinelichtje en schaaltje waarin de saus wordt warmgehouden kost 29,95. De warmwaterborden en mokjes van waren overigens niet in de vorm van beren: kat en muis stonden model voor dit uit ke ramiek vervaardigde produkt. Meer informatie: Inspiration te lefoon 01718-2 33 34. NIEUWE VIDEO'S Drie films gemaakt door zwarte regisseurs hebben vorig jaar veel aandacht getrokken: Jungle Fever van Spike Lee, New Jack City van Mario van Peebles en Boyz 'n the Hood van John Singleton. Door een toeval komen ze kort na elkaar uit op video. New Jack City is al te koop. De titel slaat op de delen van New York waar drugs bendes de dienst uitmaken. Ice-T en Judd Nelson behoren tot hèt groepje politiemannen dat greep op de bendes probeert te krijgen. De rechercheurs werken onder het motto 'oog om oog, tand om tand' en er is een overdaad aan keiharde scènes. Het beeld dat regisseur Van Peebles oproept lijkt levens echt en is daardoor vaak huive ringwekkend. (Wamer) Eind maart is Boyz 'n the Hood te koop. Toen deze film werd uil- gebracht gebeurde hetzelfde als toen New Jack City in première ging: er braken in verschillende plaatsen rellen uit waarbij gewon den vielen. De rellen werden ver oorzaakt door bendeleden die zichzelf blijkbaar in de films her kenden. In deze film laat John Singleton zien hoe moeilijk het is voor jonge zwarten om uit de greep van bendes en drugs te blij ven. (RCA/Columbia) Harry Hamlin is als advocaat een tijdje weg uit L A. Law en als u wilt weten waarom dan moet u naar Deadly Intensions again? van James Steven Sadwith kijken. Hamlin is veroordeeld omdat hij een vrouw vermoord zou hebben. Zijn familie vangt hem fantastisch op als hij uit de gevangenis komt, maar dan blijkt dat hij psychopa thische trekjes vertoont. Is de aar dige dokter Hamlin echt een moordenaar? De verdienste van de film is dat het lang duurt voor je vrijwel zeker weet waar het verhaal naar toe gaat. (Wamer) Twee jonge mensen krijgen, midden in de woestijn van Arizo na, een auto-ongeluk. Jij rijdt daar in je eentje en ziet ze staan. Wat doe je? Doorrijden natuurlijk. De veel te aardige Jim Metzier stopt en dat had hij niet moeten doen. De aardige jonge mensen blijken een paar heel moordlustige ideeën te hebben. Carl Colpaert regisseer de Delusion en hij weet de span ning goed op te bouwen. (Lumina Film) J Doodgaan is zo erg niet als je in de hemel komt die Alan Brooks vorm heeft gegeven in Defending your life. Het gaat er ontspannen toe en als je geluk hebt en het pro ces doorstaat waarin wordt ge toond hoe je je op aarde hebt ge dragen dan mag je nog lenig ook. Het uitgangspunt is grappig en veel dialogen zijn het eveneens. Alan Brooks en Meryl Streep spe len de hoofdrollen. (Wamer) SPELLETJES Degene die de ander het beste 'kent', wint. foro Jezelf verdiepen in een ander is iets dat de meeste mensen haast onbewust elke dag doen. Want wat is er boei ender dan om aan de hand van uitlatingen, op lossingen en gedrag een nave karakterschets van iemand te makenOf die karakterschets daadwer kelijk klopt is minder be langrijkJe kunt natuur lijk ook jezelf onder een vergrootglas leggen. Dat is misschien nog moeilijker maar vast staat dat dit in teressante gespreksstof op levert. Voeg hierbij een wedstrijd-element en hebt het Ravensburger- spel Lifestyle. De flink uit de kluiten ge wassen doos bevat een speelbord, 6 speelfiguren, 6 jokerstenen, 24 waarde- rlngastenen i stenen per kleur), 24 favorieLstenen (ook 4 stenen per kleur), 72 foto's op het gebied van vakantie, milieu, sport, beroep en techniek, wonen en leven, situaties en culinair en 72 vraag- kaartjes met 144 vragen. Voordat het spel begint krijgt elke speler een speelfiguur en de 4 waar deringsstenen van dezelf de kleur. Deze stenen zijn voorzien van de letters A, B, C en D. De 72 vraag- kaartjes wordt geschud en verdeeld in twee stapels, die dicht op de vraagvel- den 1 en 2 worden gelegd. De fotokaartjes worden tijdens het spel gebruikt dus blijven vooralsnog ge woon in de doos. De moedigste speler be gun m Idesi v .in welke stapel hij de bovenstt» vraagkaart wil hebben. Kiest hij voor stapel 1 dan leest hij het onderwerp en vraag 1 voor. Kiest hij de tweede stapel dan leest hij hel onderwerp en vraag 2 voor. leder onder werp heeft een symbool dat ook is terug te vinden op de fotokaart jes. Het vraagkaartje wordt voor iedereen zichtbaar neeigriegd op hei leoe veld naast de stapel. Ver volgens pakt de speler de voorste 5 fotokaartjes van het aangegeven thema uit de doos en legt deze open in het midden van het speelbord. Uit deze foto's kiest hii er 4 waarmee hij wil spelen en legt deze op de velden die met A, B. C en D zijn gemarkeerd. De vijfde vraagkaart ver dwijnt in de doos. De speler probeert een antwoord te vinden op de vraag en plaatst zijn waar- deringsstenrn op zijn waarderingslijst zonder dat de anderen de letters zien. De andere spelers proberen zich in te leven in de speler die aan de beurt is. Ze leggen hun waarderingssteen omge draaid neer in de volgorde waarvan se denken dat deze met de volgorde van de speler overeenkomt, i >r sp. ici die links van de eerste speler zit. draait zijn rij stenen van 1 tot en met i ««ui ervoigens doen de anderen dit ook. Alle spelers moeten ver- lellen waarom zij de foto's juist op die plekken heb ben neergezet. Dan is de speler weer aan de beurt. Hij draait zijn waarde- ringsstenen om en geeft uitleg over het hoe en Iedere waarderingsstecn waarvan de letter op de juiste plaats ligt en over eenkomt met die van de eerste speler blijft liggen. De rest verdwijnt. Hoe meer waarderingsstencn van een kleur op het speelbord overblijven, des te beter is het die speler gelukt zich in te leven in een ander. Hij mag zijn speelfiguur zo veel velden vooruit zetten, als het aantal eigen waarderings stenen die goed zijn en dus nog op het speelbord liggen. De speler die een vraagkaartje en fotokaart- jes heeft gepakt, kan in deze ronde niet scoren. De volgende ronde kan worden gespeeld als de fotokaartjes zijn terugge- legd ondei de overeen komstige stapel in de doos en elke speler zijn waarderingsstenen weer terug heeft. Nadat iedereen een keer b beoonnen (bij l vpdeis twee loper) Is nel m .«i gelopen. Degene die met zijn speelfiguur het verst is gekomen, heeft gewon nen. Ijfestyle is een afwisse lend en boeiend spel dat vooral heel leuk is met meer dan drie spelers. De speelduur is sterk afhan- ketij) van de ulljugveriMi len die de spelers aan hun keuze geven. Het spel is fraai uitgevoerd en de spelregels staan duidelijk omschreven. Wordt hel na enkele ke ren spelen te ÉUOd, dm is er nog een versie voor gevorderden. Dan komen de favorietstenen en Jo kers in het spel. Daarmee kun je met je eigen speel figuur sneller vooruit ko men. lifestyle is geschikt voor 3 tot 6 spelers vanaf 16 jaar. Lifestyle van Ravensburger. Speelduur zeer variabel. Richtprijs: 65 gulden

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 7