Aziz met lege handen weg Buitenland Massamoord in Rwanda Kritiek Indonesië en Malaysia op Myanmar Aanvallen op Azerbajdzjan Den§ 1S met dood' hlJ leeft Maffia voert met moorden eigen verkiezingscampagne Oosteuropeanen in rij voor Vreemdelingenlegioen VRIJDAG 13 MAART 1992 6 Tammy Faye Bakker wil scheiden hendersonvilleTammy Faye Bakker die haar man. de wegens verduistering van 9 miljoen gulden gevangen tv-evangelist Jim Bakker, heeft gisteren aangekondigd te willen scheiden. „Jaren lang heb ik gedaan alsof alles goed ging terwijl ik in feite steeds leed", zegt ze. „Ik kan niet meer doen alsof. Ik kan het fysiek niet meer volhouden." De aanvraag tot echtscheiding werd beves tigd door Jim Toms, de advocaat van de heer Bakker. Hij zei dat de evangelist erg verdrietig was over de scheiding, maar zich er niet tegen zou verzetten. Dodental tramongeluk stijgt tot 13 GOTEBORGIn de Zweedse stad Göteborg zijn gisteren 13 men sen omgekomen en een dertigtal gewond geraakt toen een lege tram tijdens de ochtendspits in grote vaart van een helling op mensen en auto's botste. De meeste gewonden vielen onder een groep mensen die onderaan de heuvel bij een halte op een an dere tram stonden te wachten. Uiteindelijk kwam de tram tot stilstand tegen een rij winkels. China zwijgt over aankoop Patriots peking De Chinese autoriteiten hebben nog niet gereageerd op de aankondiging van de Amerikaanse regering dat ze een onder zoek zal instellen naar de eventuele verkoop van geheime tech nologie van de Patriot-raket door Israel aan China. Een woord voerder van de Chinese ambassade in Washington betitelde gis teren berichten over de verkoop in de Washington Times als „een leugen zonder enige grond". Israël ontkent eveneens. De Amerikaanse regering bevestigde echter de informatie in het dagblad. Vaticaan wil nieuwe tekst volkslied Vaticaanstad Het Vaticaan wil zijn volkslied, een mars die in 1869 door de Fransman Charles Gounod is gecomponeerd, van een nieuwe tekst voorzien. De huidige tekst wordt als achter haald beschouwd. Ter illustratie: „Rome, onsterfelijk door je martelaren en je heiligen, hoor ons gezang. O Rome, vaderstad van eeuwige herinneringen, jouw glorie is bezongen door dui zenden palmen en duizenden altaren. O, Rome, jouw licht ver flauwt nooit...". Er is nu een nieuwe tekst geschreven in het La tijn nog steeds de officiële taal van het Vaticaan waarin wordt aangesloten bij het Nieuwe Testament. Ierse bisschoppen boos dubun De rooms-katholieke bisschoppen van Ierland hebben scherpe kritiek geuit op het besluit van het hooggerechtshof dat een verkracht meisje van veertien toestond abortus te onder gaan. „De praktijk leert dat wetten die onder bepaalde omstan digheden abortus toelaten, altijd tot regelingen leiden waarbij abortus op verzoek wordt toegestaan," aldus de verklaring van de Ierse bisschoppen. Tot dusver hadden zij over de zaak van het verkrachte meisje gezwegen. Omzet detailhandel VS toegenomen Washington De omzet in de Amerikaanse detailhandel is in fe bruari met 1,3 procent toegenomen ten opzichte van de maand ervoor, zo heeft het Amerikaanse ministerie van handel gisteren bekendgemaakt. De omzetgroei betekent goed nieuws voorde economie van de Verenigde Staten, maar meer indruk maakte de herziening van de gegevens over januari. In de eerste maand van het jaar blijkt de detailhandel 2,1'procent meer te hebben omgezet dan in december vorig jaar. In eerste instantie was voor januari een omzetgroei van 0,6 procent opgegeven. Indiaas kindbruidje vrijgelaten new delhi» Op last van een rechtbank in NeW Delhi is het 10-ja- rige meisje Ameena Begum gisteren vrijgelaten uit een kinderte huis en teruggestuurd naar haar ouders in Hyderabad. Het meisje werd vorig jaar augustus door haar ouders voor 7900 gul den verkocht aan een 60-jarige man uit Saudi-Arabië, die met haar wilde trouwen. Het huilen en tegenstribbelen van het meis je trok de aandacht van een stewardess van Air India, die haar overbrenging naar Saudi-Arabië verhinderde. Het meisje blijft nu tot haar achttiende ook thuis onder toezicht, om te voorko men dat haar ouders haar opnieuw van de hand doen. In het zuiden van Rwanda vindt een door regering en leger geor ganiseerde slachting plaats on der de Tutsi-gemeenschap. Dat beweren Tutsi's die als gevolg van voortdurende bloedige bot- tinaen tonen I utri's en Hutu's de laatste dagen naar buurland Burundi zijn gevlucht. Volgens de vluchtelingen be gonnen de problemen tussen de twee stammen in de Bugese ra-regio in Zuid-Rwanda al in januari, maar zijn ze de afgelo pen week dusdanig toegeno men dat het heeeft geleid tot Arakan. Eerder had ook Singapore zich uitgesproken. Waarnemers noemen de on verwachte ommekeer in het standpunt van de Asean-landen „opvallend". Eerder was het pad van 'constructieve' samen werking met Myanmar bewan deld. Volgens waarnemers houdt de gewijzigde houding van Jakarta mogelijk verband met de aanstaande parlements verkiezingen. Onverschilligheid ten aanzien van het lot van de moslims in Myanmar zou kun nen leiden tot kritiek van de miljoenen islamieten op de re gering en tot een gigantisch stemmenverlies voor de rege rende Golkarpartij. Ook Malaysia wordt onder druk gezet om zijn stem te ver heffen. De regering-Mahathir in Kuala Lumpur volgt de lijn van Indonesië in de kwestie Myan mar. Het heeft tot dusver zich van elke kritiek onthouden. Maar evenals Suharto heeft pre mier Mahathir ook rekening te houden met de miljoenen mos lims in zijn land. AMSTERDAM IPS-Indcpendent Indonesië en Malaysia hebben voor het eerst stelling genomen tegen de schending van de mensenrechten in Myanmar (Burma). In het bijzonder tegen de vervolging van de Rohingyas, een moslim-minderheid uit het westelijk deel van de Myanma- rese deelstaat Arakan. Het Myanmarese leger heeft honderden Rohingyas ver- moord en duizenden uit het land verdreven. Zeker 200.000 Rohingyas zijn naar het aan grenzende Bangladesh ge vlucht. De Indonesische minis ter van buitenlandse zaken. Ali Alatas, noemde gisteren in het parlement de vervolging van de moslims een „bedreiging voor de regionale stabiliteit in Zuid- oost-Azie". In de Malaysische hoofdstad Kuala Lumpur werd de Myan marese ambassadeur door mi nister van buitenlandse zaken, Achmad Badawi, op het matje geroepen. Badawi sprak zijn ernstige bezorgdheid uit over de vervolging van de Veiligheidsraad heft sancties Irak niet op De Veiligheidsraad van de VN heeft het verzoek van Irak om de sancties op te heffen of te verzachten van de hand gewezen. Na afloop van een tweedaagse zitting gaf Diego Arria, de Venezuelaanse voorzitter van de raad, een ver klaring uit waarin hij vaststelde dat Irak nog niet alle resoluties van de Veiligheidsraad heeft uitgevoerd. Arria eiste van Irak dat onmiddellijk te doen. washington gpd-dpa-afp De Veiligheidsraad denkt echter dat woorden niet genoeg zijn om Irak daartoe te dwingen, maar de raad heeft het land nog geen ultimatum gesteld. Zowel Groot-Brittannië als de Verenig de Staten hebben militaire actie niet uitgesloten als Irak blijft weigeren mee te werken aan de ontmanteling van zijn militaire potentieel. De Iraakse vice-premier Tariq Aziz had de Veiligheidsraad ge vraagd om de sancties tegen zijn land op te heffen. Aziz be loofde dat Irak een volledige lijst van zijn wapenproduktie-pro- gramma's zal overleggen, zoals de raad had geëist. De raad onderwierp Aziz aan een kruisverhoor, niet alleen over het Iraakse bedrog bij de ontmanteling van zijn militaire industrie, maar ook over het lot van de Kurden in het noorden en de shi'iten in het zuiden. Aziz ontkende echter dat er sprake is van schending van de mensenrechten in Irak. Hij wil de zelfs niet toegeven dat er sprake is van een strijd met de Kurden. De Amerikaanse VN-ambas- sadeur Pickering zei over de uit latingen van Aziz dat „de treuri ge slotconclusie moet zijn dat we weer terug zijn bij het kat- en-muis-spel". De Jordaanse koning Hussein bracht gisteren een bezoek aan het Witte Huis, waar onder meer de sancties tegen Irak op de agenda stond. De betrekkin gen tussen de VS en Jordanië zijn tijdens de Golfoorlog aan zienlijk bekoeld als gevolg van de Jordaanse steun aan Sad dam. Maar Jordanië werkt actief De Iraakse vice-premier Tariq Aziz tijdens het overleg met de Veiligheidsraad v tegen zijn land had gevraagd, met lege handen naar huis. mee aan het vredesproces met Israël, en is daarom meer gerehabiliteerd. Het probleem is echter dat Jordanië het voornaamste lek is in het embargo tegen Irak. Prej sident Bush heeft Hussein dan of ook gevraagd beter toezicht te houden op de stroom van goe deren en geld van Jordanië naar Irak. De militante Kurdische Arbei derspartij (PICK), die de afgelo- den in de PKK-verklaring opge- pen dagen het doelwit was van roepen zich te bewapenen, aanvallen van de Turkse lucht- bunkers te bouwen en levens macht, heeft een „onbarmhari- middelen in te slaan, ge, totale oorlog" tegen Turkije aangekondigd. Dj Kuren wor- Armeniërs openen vuur vanuit Nagorno-Karabach t-v i t i i r\ r V jaar standvastig', schreef het culturele uitingen - dus o AMSTERDAM ONNO HAVERMANS Deng Xiaoping is weer helemaal terug. De 87-jarige 'sterke man' van het Zhonganhai, het politie ke machtscentrum van Peking, boekte deze week een mooie overwinning op de rechtlijnige marxisten in China. De 20 oude mannen in het Politburo van de Communistische Partij kozen, na bijna drie jaar weifelen, voor een versnelling van de econo mische hervormingen die Deng sinds de dood van Mao Zedong in 1976 heeft gepropageerd. 'Houd vast aan de basislijn van de partij en doe dat honderd jaar standvastig', schreef het Volksdagblad gisteren. Waarna een pleidooi volgde voor bui tenlandse investeringen en par ticulier initiatief om de Chinese economie te verbeteren. Twee weken geleden verraste de par tijkrant al door openlijk het ka pitalisme te prijzen als econo mische model voor het socialis me. Want daaraan geen twijfels: het socialisme blijft de enige juiste weg. Een voorbode van Dengs succes diende zich afgelopen zondag al aan, toen cultuurminister He Jingzhi zijn congé kreeg. He moest als vaandeldrager van de een bloedbad onder de Tutsi's de regering spreekt over 35 doden, ae oppositie houdt het op 450. De Tutsi's zeggen dat het Rwandese leger begonnen is met de aanvallen tegen hun ge meenschap en de Hutu's, die de meerderheid vormen in Rwanda, heeft aangemoedigd Tutsi's te doden en hun huizen te plunderen en in brand te ste ken. Het bittere conflict tussen Rwanda's minderheid Tutsi's en meerderheid Hutu's is al eeu wenoud en heeft de afgelopen decennia geregeld tot massa slachtingen onder de Tutsi's ge leid. MOSKOU/BAKOE DPA-Rtr-APP-IPS Armeense eenheden hebben gisteren vanuit de enclave Na gorno-Karabach aanvallen uit gevoerd op Azerbajdzjaanse stellingen. Daarbij vuurden zij zo'n honderd raketten af op Ag- dam, net ten oosten van de Ar meense enclave op Azerbajd- zjaans grondgebied. Tegenover het Russische persbureau Itar-Tass verklaar den Armeense strijders dat zij Azerbajdzjaanse posities bij Ag- dam hadden overrompeld en ook de Azerbajdzjaanse dorpen Natsjitsjevanik, Chramort, Ka- zanchi en Farroech in handen hebben. Daarbij zouden zeker tien doden zijn gevallen. De kansen op een vreedzame oplossing vEin het conflict blij ven vooralsnog klein. Issa Gam- barov, hoofd van de parle- mentsfractie van het Azerbajd zjaanse Volksfront, sloot giste ren vredesbesprekingen uit zo lang de Azerbajdzjaanse strijd groepen niet sterk genoeg zijn om Armeense aanvallen te weerstaan. Ook liet hij weten dat Azerbajdzjan uit het eind vorig jaar gevormde Gemene best van Onafhankelijke Staten (GOS) moet stappen. „Wij wil len op beschaafde wijze een scheiding doorvoeren tussen Azerbajdzjan en de voormalige Sovjetunie", aldus Gambarov. De Turkse premier Demirel staat onder toenemende druk van Turkse nationalisten en moslimfundamentalisten om in te grijpen in het conflict rond Nagomo-Karabach. Zijn oproep voor een internationale actie om een einde te maken aan de oorlog in de omstreden enclave was dan ook vooral bestemd voor binnenlandse consumptie. Hij hoopt op die manier de Turkse militanten de wind uit de zeilen te nemen en de span ning tussen Turkije en haar 'his torische' vijand Armenië te ver minderen. Ook in Georgië blijft het on rustig. Aanhangers van de ver dreven Georgische president Gamsachoerdia hebben in het westen van het land een blokka de opgeworpen rond de stad Zoegdidi. Zij dwongen gisteren een helikopter met 18 rege ringssoldaten tot landen. Een dag eerder namen zij naar het gebied gestuurde militairen in gijzeling. romf opa jongste geschiedenis van Paler mo trekt. Hoewel het nooit is bewezen werd Lima steeds in verband met de maffia gebracht. In te genstelling tot zijn partijvriend en collega-burgemeester Vito Ciancimino, die diverse veroor delingen aan zijn broek kreeg, ontsprong Lima echter steeds juridisch de dans. Hij gold als de rechterhand van minister president Giulio Andreotti op Sicilië. Hij speelde een belangrijke rol bij de val van de populaire anti-maffia burgemeester Leo- luca Orlando. Deze heeft inmid dels de christen-democratische partij (DC) verlaten en samen met Dalla Chiesa de nieuwe po litieke partij 'Rete' (Net) opge richt. Hun belangrijkste doel: de strijd tegen de maffia. Al blijft de relatie van Lima met de georganiseerde misdaad misschien voor altijd onduide lijk, over de ten zuiden van Na pels in Castellammare di Stabia vermoorde PDS-politicus Cor- rado is het oordeel eenduidig. „Hij stond aan de goede kant", zei gisteren een politieman in een voorstad van Napels. De Italiaanse maffia voert vier weken voor de parlementsver kiezingen van 5 april zijn eigen verkiezingscampagne: met twee moorden binnen de afgelopen 24 uur hebben de clans van Pa lermo en Napels duidelijk ge maakt wie heer en meester is in het zuiden van het land. De Napolitaanse moorde naars hebben met de ex-com munistische lokale politicus Se- bastiano Corrado een uitge sproken maffiategenstander te pakken genomen. Paradoxaal genoeg troffen de moordenaars in Palermo met de moord op de invloedrijke Siciliaanse chris ten-democraat Salvo Lima een man die verdacht werd van nauwe contacten met mafiosi. „Niemand is meer veilig, zelfs de machtigen niet", gaf politiek leider Acchille Occhetto van de ex-communistische PDS als commentaar. De moord op de Europarle mentariër en de vroegere bur gemeester van Palermo, Lima, is slechts de voortzetting van een reeks politieke moorden, die een bloedspoor door de PARUS DAVID CRARY Als traditionele magneet voor avontu riers uit landen waar problemen heersen is het niet vreemd dat het Franse Vreem delingenlegioen plotseling overstroomd wordt met Oosteuropeanen. Volgens cijfers van het legerhoofdkwar- tier is op het ogenblik 40 procent van de recruten afkomstig uit een Oosteuropees land. Deze trend is er de oorzaak van dat de buitenlandse inbreng van het deels Franse Vreemdelingenlegioen gestegen is tot 70 procent, het hoogste percentage sinds tientallen jaren in de 8.500 man tellende strijdmacht. De populariteit van la Legion Entrangère in Oost-Europa heeft er zelfs voor ge zorgd dat in een land als Hongarije onbevoegde „recruteringsbureaus" zijn ontstaan, die tegen betaling infor matie verschaffen over hoe men in het roemruchte leger terecht komt. Het legerhoofdkwartier uitte eerder deze week zijn ongenoegen hierover door te verklaren dat het Vreemdelingenlegioen geen recruteringsactiviteiten onder neemt buiten het Franse grondgebied het mag dit ook niet en waarschuwde belangstellenden achterdochtig te zijn tegenover elk bureau of agentschap dat zegt over officiële contacten in Frankrijk te beschikken. Het Vreemdelingenlegioen meldde dat de aanvragen uit Oost-Europa de afgelo pen maanden gestadig toenemen omdat „de mensen daar beter geïnformeerd ra ken over de rest van de wereld, zeker over het legioen, en nu vrij zijn om te reizen". „De situatie is niet nieuw", aldus kolonel Henri Pinard-Legry. „Frankrijk is altijd een land geweest waar mensen hun toe vlucht zochten en deze traditie is voort gezet door het Vreemdelingenlegioen, dat uniek is in de wereld." „Vandaag zijn het de Oosteuropeanen. Na 1945 zorgde elke crisis voor een stroom aan sollicitanten bij ons. In 1956 waren het de Hongaren, in 1968 de Tsjechen en in de jaren '70 de boot vluchtelingen uit Indo-China", aldus Pi nard-Legry. In de jaren zestig en zeventig bestond het legioen ruwweg uit 55 procent bui tenlanders en 45 procent Fransen. Nu zijn 70 procent van de elite-soldaten af komstig uitzo n 100 verschillende bui tenlandse landen. Het leger geeft geen bijzonderheden over de herkomst van de afzonderlijke legionairs, maar 20 procent van de strijdmacht bestaat nu uit Oost europeanen, 10 procent komt uit En gelstalige landen en 10 procent uit Duitstalige. Per jaar mogen slechts 1.500 tot 1.800 mannen zich tot de 'gelukkigen' rekenen die opgenomen worden in het legioen. Recruten moeten tussen de 17 en 40 jaar zijn. alleenstaand, van het mannelijk ge slacht zijn, in goede gezondheid verke ren en bereid zijn om voor Frankrijk te sterven. Kennis van de Franse taal is niet vereist. Sollicitanten die aan deze eisen voldoen gaan naar een van de drie centra waar verdere testen en onderzoeken volgen. Hier wordt ook de achtergrond van de personen nagegaan om er zeker van te zijn dat men niet te maken heeft met zware criminelen. Kleinere vergrijpen worden vaak door de vingers gezien, maar volgens Pinard-Legry vormt het moderne Vreemdelingenlegioen abso luut geen vrijhaven voor gevluchte ver krachters en moordenaars. „Met zoveel kandidaten kan het legioen zware eisen aan de recruten stellen", aldus de kolo nel. De mannen die de testcentra doorstaan gaan naar het hoofdkwartier in Aubagne, in de buurt van Marseille. Daar worden ze nog uitgebreider getest voordat ze een vier maanden durende training onder gaan in de Pyreneëen. Pas daarna volgt de definitieve toewijding aan het Vreem delingenlegioen in de vorm van een con tract van minimaal vijf jaar. Ongeveer 40 procent van de legionairs kiest na deze vijf jaar ervoor nog langer te blijven. Diverse regimenten hebben hun basis in Frankrijk, waaronder Corsica; de andere opereren Vanuit Djibouti, Frans Guyana en vanuit het atol Mururoa in de Stille Zuidzee. Het Vreemdelingenlegioen werd in 1831 gesticht door koning Louis- Philippe en verdiende zijn sporen onder meer in Mexico. Zaïre, Indochina, Alge rije en Kuwayt. In totaal sneuvelden in de loop der jaren 35.763 man. culturele uitingen dus ook de media plaatsmaken omdat hij niet in staat is de nieuwe boodschap uit te dragen. Sinds in juni 1989 de ontluiken de democratiseringsbeweging op het Plein van de Hemelse Vrede in de knop was gebroken, hadden de conservatieven de wind in de zeilen. Politiek werd de klok terug gedraaid naar de tijd van de Culturele Revolutie toen alle (intellectuele) neu zen hardhandig dezelfde kant op werden geduwd. In het kiel zog daarvan kwamen de econo mische hervormingen op een lager pitje te staan. Deng ver dween uit het openbare leven en zelfs ging het gerucht rond op dat de oude aan prostaat kanker was overleden. Maar dit jaar dook Deng weer op. Hij bezocht de economische proefzones Sjanghai, Kanton en Sjenzjen, die met toestemming van Peking een flirt met het ka pitalisme zijn begonnen, en liet zich lovend uit over de bereikte resultaten. Daarmee gaf Deng, die twee jaar geleden zijn laatste officiële functie opgaf, te kennen dat hij nog niet wü wij ken. Zijn weg naar het socialis me voert via het westerse be- drijfsleven. En hoewel de oude meester economische hervormingen strikt blijft scheiden van politie ke veranderingen, wacht China gespannen af welke koppen binnenkort nog meer zullen gaan rollen in het Zonganhai. Een enkele optimist in Hong Kong durft zelfs al fluisterend te speculeren op de terugkeer van £hao Ziyang, de partijleider die in 1989 in tranen zijn liefde be tuigde aan de hongerende stu denten op het Plein van de He melse Vrede. Oekraïne houdt kernwapens nog even zelf KIEV/MOSKOU Rtr-AFP-DPA Oekraïne heeft gisteren beslo ten de overdracht van zijn tacti sche kernwapens aan Rusland uit te stellen omdat Moskou geen garanties geeft dat het wa pentuig wordt vernietigd. Dat heeft de Oekraïnse president Leonid Kravtsjoek bekendge maakt. Hij zei tot het besluit te zijn gekomen wegens de poli tieke instabiliteit in Rusland. Kravtsjoek sprak de vrees uit dat de kernwapens mogelijk „in verkeerde handen" vallen. Vol gens afspraak zouden de de tac tische kernwapens vóór 1 juli in Rusland worden vernietigd. Kravtsjoek beklemtoonde dat Oekraïne er nog steeds naar streeft om vóór 1994 kernvva- penvrij te worden. Hij stelde voor het transport en de vernie tiging van de tactische kernwa pens onder internationale toe zicht te plaatsen. Rusland is de enige republiek in de voormalige Sovjetunie die over apparatuur beschikt om atoomwapens te ontmantelen. Kiev is van plan in de buurt van Tsjemobyl zelf een fabriek te bouwen die in staat is de kern wapens te vernietigen. Een Azerbajdzjaanse vrouw zoekt met haar kind, tijdens de Armeense aanval op Agdam, een veilig heenko men. FOTO AP ALEXANDER ZEMLIANICHERKO

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 6