Verzekeraar dicht gat wao-uitkering Het houdt je van crimineel gedrag af' Binnenland Schoonmaakactie brandweer 'Schatting illegale Ghanezen klopt' Ruim 2000 banen minder bij het GAK Lubbers: 'Geen ruimte voor lastenverlichting' Tabaksfraude heeft vertakkingen met VS Landingslichten van basis Deelen vernield Activiteiten in VS stuwen winst Ahold op Tegen vreemdelingenhaat VRIJDAG 13 MAART 1992 3 Reumafoon voor en door jongeren utrecht» Om antwoord te kunnen geven op de vele vragen die leven onder jongeren met reuma start de jongerencommissie van de Nederlandse Reumabond in april met een telefoonnet werk. Jongens en meisjes met vragen kunnen op vaste tijden te recht bij contactpersonen die zelf reuma hebben. Het is de be doeling dat elke provincie zo'n contactpersoon krijgt. Volgens de reumabond denken jongeren met een reumatische aandoening vaak dat ze de enigen zijn. Ze willen liever niet naar een patiën tenvereniging waar naar hun idee alleen oudere mensen bij zijn aangesloten. Aanhouding moordzaak Oostvoorne Rotterdam De Rotterdamse politie heeft gisteren een man aan gehouden die wordt verdacht van betrokkenheid bij de drievou dige moord in een restaurant aan de Glashaven in de Maasstad. I De verdachte wordt momenteel door de politie aan de tand ge- voeld. „Hij heeft inmiddels allerlei verklaringen afgelegd, maar in hoeverre die relevant zijn voor de zaak, kan ik nog niet zeg gen", aldus woordvoerder W. de Rooij van de Rijkspolitie Dordrecht. De lichamen van de slachtoffers van deze liquidatie werden vorige week vrijdag verbrand en onthoofd aangetroffen in Oostvoorne. Ikon en HOS naar Nederland 1 Amsterdam De Ikon en de Humanistische Omroep Stichting (HOS) zijn met de omroepen van Nederland 1, AVRO, KRO en NCRV, overeengekomen dat zij zullen deelnemen aan het over leg over de indeling van het eerste net. Aan de voorgenomen sa- menwerking wordt de voorwaarde gesteld dat geen andere A- omroep zendtijd krijgt toegewezen op Nederland 1. Het motief voor de Ikon en HOS om samen te gaan werken met AVRO, KRO en NCRV is ingegeven door de onzekere situatie op het derde net, waar beide zendgemachtigden nu nog hun programma's uitzenden. 'Niemand hoeft te worden uitgesloten De vijftig particuliere verzekeringsmaatschappijen staan klaar om het gat dat de overheid in de wao dreigt te slaan, te dichten. De verzekeraars, verenigd in de Neder landse Vereniging van Ongevallen- en Ziekteverzekeraars (NVOZ), presenteerden hun plannen daartoe gisteren in Den Haag. Kern van de plannen is een commerciële ar beidsongeschiktheidsverzekering die werkgevers voor al hun werknemers kunnen afsluiten. Het verlies aan uitkering dat door het overheidsingrijpen (vermoedelijk vanaf 1 juli) ont staat, valt straks bij de particu liere verzekeraars te verzekeren. Wao'ers wier werkgever een col lectieve verzekering afsluit, hoe ven daardoor niet te vrezen dat ze na een bepaalde tijd nog maar 70 procent van het mini mum inkomen krijgen, zoals het kabinet wil. De hoogte van de premie die voor de verzekering moet wor den betaald, zal afhankelijk worden gemaakt van het per centage arbeidsongeschiktheid bij een bedrijf. De premie zal naar schatting liggen tussen 1,5 en 2,5 procent van de loonsom. De verzekeraars voelen verder weinig voor een onderscheid tussen beroeps- en privé-risi- co's omdat „de grenzen hier moeilijk zijn te trekken". Dat wil zeggen dat iemand die niet op de werkvloer arbeidsongeschikt is geraakt, niet van de collectie ve verzekering hoeft te worden uitgesloten. De herziening van de wao die het kabinet dit jaar wil doorvoe ren, houdt een verlaging van de uitkering in naar 70 procent van het minimumloon na een be paalde periode. Daarbij zal vooral worden gekeken naar de leeftijd van de wao'er. Het kabi net gaat er daarbij vanuit dat jongeren nog niet zo lang heb ben gewerkt en dus minder lang recht hebben op een volledige uitkering. Mensen tot 33 jaar zullen daardoor bijvoorbeeld al naar een jaar terugvallen op 70 procent van het minimumloon. De verzekeraars gaan er ove rigens van uit dat de overheids ingreep niet per 1 juli ingaat, zoals de bedoeling was, maar pas op 1 januari 1993. spoelt zijr. speciale bescher- mingspak schoon na zijn werk in het afvaldepot van de Rijksuni versiteit van Utrecht. Uit een vat in het depot lekte gistermiddag natriumcyanide. Dat is een gifti ge en brandbare stof. Aanvanke- men van kopercyanide. Uit stof ontstaat na contact met wa ter het gevaarlijke blauwzuur. Di rect na de melding door een rookmelder in het pand is de brandweer met circa 25 mensen uitgerukt. Brandweerlieden met die er aanvankelijk dreigend uit zag, binnen twee uur onder con trole. Van gevaar voor de volks gezondheid is volgens Den Har- tog geen sprake geweest foto Nordholt boos over kritiek op politie De Amsterdamse hoofdcom missaris Nordholt is gepikeerd omdat wordt getwijfeld aan het door de politie genoemde aan tal van 10.000 illegale Ghanezen - in de Bijlmer en de omvang van de opgerolde drugsbende. „Als je als politie de bevolking of de politiek confronteert met zo'n gegeven, begrijp ik best dat dat de aandacht trekt. Maar wat doet dat af aan de reële situatie? aldus Nordholt. Bestuursle den van de deelraad Zuidoost betitelden de mededelingen van de politie eerder deze week als „onbezonnen" en „stigmatise rend"; Dé politie heeft volgens Nord holt alleen de feiten naar buiten gebracht. „De commotie komt ter verantwoording van dege nen die daarvoor hebben ge zorgd. Zij zouden er beter aan doen aan het probleem te wer ken dan een strijd rond getallen aan te gaan." Nordholt stelde dat de schat ting van 10.000 illegale Ghane zen in de Bijlmer nog aan de voorzichtige kant is. „We heb ben meer dan een jaar onder zoek gedaan. Dat impliceert dat in het onderzoek bepaalde in zichten zijn verkregen." De schatting is onder meer ge maakt haar aanleiding van de 1500 adressen die de politie in verband bracht met de kwestie. Ook de kritiek dat de hoeveel heid in beslag genomen goede ren in geen verhouding staat tot de omvang van het netwerk wijst de hoofdcommissaris van de hand. „Voorheen werd het effect van een onderzoek altijd gemeten aan de hoeveelheid drugs die we pakten. We hante ren nu een nieuwe benade ring." Het is volgens Nordholt de eerste keer dat deze nieuwe be nadering heeft geleid tot het op doeken van een dergelijke orga nisatie. Het onderzoek zal vol gens de politie nog enkele maanden duren. met 1995 wordt zelfs een verlies aan arbeidsplaatsen bij het GAK berekend van tussen de 2000 en 2350. Dat alles op een perso neelsbestand van op het ogen blik rond de 17.000. In haar berekeningen is de leiding van het GAK ervan uit gegaan dat door de maatregelen die het ziekteverzuim moeten verminderen, ook nieuwe ba nen ontstaan, omdat meer con trole op en begeleiding nodig is van werknemers die zich ziek melden. Het aantal banen dat door de nieuwe ^anpak verloren gaat, zal echter veel groter zijn dan wat er door extra taken bij komt. Door nu geen nieuwe werknemers in vaste dienst aan te nemen, verwacht het GAK straks geen vast personeel te hoeven ontslaan. Het Gemeenschappelijk Admi nistratie Kantoor (GAK) neemt alleen nog personeel voor be paalde tijd aan. Tevens worden tijdelijke contracten niet meer omgezet in vaste banen. Met deze maatregel houdt het GAK rekening met het eventuele ver lies aan arbeidsplaatsen als ge volg van wettelijke maatregelen ter beperking van het ziektever zuim en het gebruik van de voorzieningen voor arbeidson geschikten (wao'ers). Het GAK, dat zorgt voor uit keringen aan werklozen en aan zieke en (langer) arbeidsonge schikte werknemers, verwacht dat de komende twee jaar 1400 a 1550 banen verloren gaan als gevolg van maatregelen die het ziekteverzuim beperken. Tot en De premier noemde drie con crete mogelijkheden om de fi nanciële ruimte voor lastenver lichting te maken. Ten eerste bezuinigingen bij de rijksover heid. Ten tweede verdere loon matiging in het Bedrijfsleven. Ten derde een matiging van loonkosten, vooral via lagere so ciale premies. Dit laatste kan als werkgevers en vakbonden niet langer in cao's afspreken dat er op sociale uitkeringen boven wettelijke aanvullingen kQmen, aldus Lubbers. Enkele weken geleden noem de Lubbers het in navolging van minister Kok (financiën) nood zakelijk eerst ruim 2 miljard gulden extra te bezuinigen, voordat over een bescheiden lastenverlichting kan wordeh gesproken. Die extra bezuini gingen zijn nodig nu de econo mische groei dit jaar tegenvalt. Het kabinet heeft geen financië le ruimte voor lastenverlichting in 1993. Premier Lubbers heeft dit gisteravond na afloop van het wekelijkse kabinetsberaad gezegd. Hij reageerde daarmee op een pleidooi van minister De Vries (sociale zaken), die begin deze week een lastenverlichting van 2,5 miljard gulden voorstel de. Lubbers gaf te kennen dat ka binet, werkgevers en vakbonden gezamenlijk moeten proberen ruimte voor lastenverlichting te scheppen. Daartoe is een 'goed' gesprek nodige De Vries is al be zig met de voorbereiding daar van. Inzet moet zijn het tempe ren van de inflatie en de lasten stijgingen. Voorts moet worden geprobeerd de loonstijging te matigen. rotterdam/preston gpd De grootscheepse sigaretten fraude, die in onderzoek is bij de Rotterdamse politie en de politie in Groot-Brittannië, heeft vertakkingen met de Vere nigde Staten en Zuid-Amerika. Dat heeft de politiewoordvoer der van het Britse Preston (Lan cashire) bevestigd. De zaak kwam eind vorig jaar in Rotterdam aan het rollen toen drie Nederlanders, een Brit en een Amerikaan, met valse documenten een aantal contai ners met sigaretten aan de man probeerden te brengen voor,een opvallend lage prijs. De aspi rant-koper rook onraad en waarschuwde de Rotterdamse politie, die het vijftal inrekende. Ze bleken helemaal geen siga retten in hun bezit te hebben. De Rotterdamse politie doet onderzoek naar deze zaak sa men met de politie in Preston. Ook Scotland Yard en Ameri kaanse politiemensen werken aan de zaak. De Britse politie werd ingeschakeld na de moord op een 47-jarige Brit. die eerder door de Rotterdamse politie is verhoord over deze fraude-zaak. De Britse politie gaat ervan uit dat sprake is van een wraak actie. Een van de verdachten die door de Rotterdamse politic op vrije voeten is gesteld, heeft namelijk tegenover Britse kran ten verklaard dat het slachtoffer dubbel spel heeft gespeeld Daarom zou een Mexicaanse si garettenhandelaar in New York doodstraf hebben uitgespro ken c r de r Ondanks verscherpte bewaking zijn opnieuw vernielingen aan gericht op de vliegbasis Deelen. Luchtmachtpersoneel ontdekte woensdagavond dat de kabels van zes landingslichten op het terrein zijn vernield. In het hek om het terrein was een gat ge knipt. De verantwoordelijkheid voor de vernielingen is nog niet opgeëist. Bewakers van de vliegbasis hebben een ongeveer twintigja rige vrouw aangehouden die zich zonder toestemming op het terrein bevond. Zij is over gedragen aan de marechaussee en later weer vrijgelaten De vrouw, die een pot verf bij zich had om leuzen te schilde ren, weigerde volgens een woordvoerder van de Koninklij ke Marechaussee een verklaring af te leggen. De marechaussee stelt een onderzoek in. Begin februari werden bij een aanslag op de vliegbasis Deelen acht helikopters vernield. De actiegroep 'Alle politieke gevan genen in Nederland vrij heeft die aanslag opgeëist. Het onder zoek naar de aanslag heeft vol gens de marechaussee nog niets opgeleverd. Ter Beek moet vredesmachten zelf betalen DEN HAAG GPD Minister Ter Beek van defensie moet de extra kosten van de VN-vredesmachten zélf betalen. Dat heeft premier Lubbers gis teren na afloop van het kabi netsberaad gezegd. De deelna me aan vredesoperaties gaat Ter Beek tientallen miljoenen meer kosten dan was geraamd. Gisteren besloot het kabinet dat Nederland voor de twaalfde keer gaat deelnemen aan een internationale vredesmacht, en wel die voor Cambodja. Het ka binet wil 800 militairen sturen, drie F-27 vliegtuigen en zes Aloucttte-llI helikopters. De blauwhelmen moeten toezicht houden op het staakt het vuren in Cambodja, controleren of alle buitenlandse troepen zich te rugtrekken en assisteren bij het opruimen van mijnen. De VN vredesmacht voor i imbodja tril In totari I r> 900 manschappen. Hun belangrijk ste taak is het toezicht op vnjc en eerlijke verkiezingen in het voorjaar van 1993. De kosten worden geschat op 4 miljard gulden. Daarvan moet Neder land minstens 40 miljoen per jaar bijdragen. Ter Beek heeft in zijn begToting voor dit jaar bijna 30 miljoen gulden gereserveerd vooi wriwrni bton Man dal geld is zo goed als op. zaandam anp Vooral door de succesrijke supermarktke tens in de Verenigde Staten heeft superkrui denier Ahold de winst vorig jaar flink kun nen vergroten. De nettowinst nam met 13,4 procent toe tot 275,8 miljoen gulden. Ahold stelt voor het dividend te verhogen van 1,04 gulden plus 0,32 dollar per aandeel tot 1,05 gulden plus 0,40 dollar per aandeel. Ahold verwacht een hogere winst en omzet voor 1992. In Nederland veranderde het bedrijfs resultaat van Ahold nauwelijks ten opzichte van 1990. Het nam toe met 1,2 miljoen tot 192,6 miljoen gulden. De grote groei kwam uit de VS waar het bedrijfsresultaat met 54,4 procent toenam tot 145,3 miljoen dollar. Zelfs uitgezonderd de vorig jaar overgeno men Tops Markets groeide het resultaat daar met 24,3 procent. Het bedrijfsresultaat werd gedrukt door een verlies bij Grootver bruik, waar eerder een reorganisatie is aan gekondigd, en door de aanloopkosten in Tsjecho-Slowakije. De nettowinst in het vierde kwartaal is met 19,7 procent toege nomen tot 72,1 miljoen gulden. De omzet nam toe met 26 procent tot 5,2 miljard gul den. Ook in dit kwartaal was de stijging van het bedrijfsresultaat geheel te danken aan de groei in de VS. Jongeren surveilleren in Amsterdams winkelcentrum Amsterdam Bekende en onbekende Nederlanders hebben gisteren in de Mozes en Aaronkerk in Amsterdam hun handtekening gezet onder het 'Appel tegen vreemdelingenhaaat'. Daarmee begon de landelijke handtekeningenactie die in juni eindigt met een manifestatie in Amsterdam. Het initiatief voor deze actie is genomen tijdens de Auschwitzherdenking in februari. foto fotopersbureau dijkstra peter brom amsterdam thea van beek „Wij verraders? Ze zijn gewoon jaloers. Tegen ons zeggen ze: 'dat kan je niet maken, we zijn toch je vrienden!' Maar om het hoekie, stappen ze naar meneer Raat. Of ze ook mee mogen doen." Vijf Marokkaanse en één Ne derlandse jongen. Ze zijn ze ventien en achttien jaar oud. Het bericht, dat zij met hun cri minele verleden nu surveillant spelen in een Amsterdams win kelcentrum, deed de vrijwel vol tallige Nederlandse pers over hen heenrollen. Voorafgaand aan hun surveillance daarom eerst maar even een echte pers conferentie. Enigszins verbluft komen ze binnen. Gekleed in een spijker broek, een wit sweatshirt met daaroverheen een blauwe body warmer. Over de voorkant van hun nieuwe outfit zijn ze niet zo tevreden. Vanwege de opdruk met het politiebureau en de let ters TIENER-TEAM. De achter kant kan er wel mee door: 'Be- ware/Watch Out' staat erop te lezen. Elk uitgerust met een 'man-to-man' portofoon. Voor rechtstreeks contact met de na bije politiewagen of het bureau. Allereerst moet even een mis verstand uit de weg worden ge ruimd. Criminelen, dat zijn ze zeker niet. Een paar van de jon ge knapen, ja die hebben inder daad wel eens iets op hun kerf stok gehad. De anderen kwa men nooit eerder met de politie in aanraking. Het Tiener-Team, onder lei ding van rechercheur Rob Raat, draait al zo'n jaar of tien. Zeker de laatste jaren succesvol in de aanpak van jeugdcriminaliteit in het westelijke stadsdeel. Vooral in de wijk Osdorp wonen nogal wat jongeren die regelma tig problemen veroorzaken. In het winkelcentrum bijvoor beeld. Met brommers er door heen scheuren, winkeldiefstalle tjes, in groepjes wat dreigend bijeen hangen. Als preventief middel bedacht Raat de overlast door jongeren zelf te laten be strijden. Omdat zijn team de meeste jongeren wel aardig kent, selecteerde hij daarvoor dit vijftal. Afstraffing Aanvankelijk waren ze wel een beetje bang voor problemen met hun vrienden. Dat blijkt achteraf reuze mee te vallen. Yousef in onvervalst Amster dams: „We zijn niet bang voor een afstraffing. We weten dan toch hoe-ie eruit ziet! Komt-ie te- et is taak die op te pakken. Maar, voorkómen dat-ie iets doet. ja dat is beter natuurlijk." Achtervolgd door een horde fotografen paraderen ze vervol gens door een vrijwel leeg win kelcentrum. Het plenst van de regen, het waait en hun vrien den hebben het deze avond duidelijk laten afweten. Elke winkel die ze passeren, wordt even aangedaan. Ook daar heerst de grote stilte. Winkel dieven houden het deze don derdagavond voor gezien. „Ik vind het wel goed. wat die jongens doen hier", reageert een verkoopster in een schoe nenwinkel. Ach, erg veel last heb ik hier nou ook niet ge merkt. Maar het geeft toch wel een gevoel van veiligheid". Sommige vakbonden staan wat sceptisch tegenover het project. Bestuurder S. Ruiten berg van de Algemene Christe lijke Politiebond (ACP) „Op zich is het goed een brug te slaan naar de jeugd en hen bij de politie organisatie te betrek ken. Maar welke waarborgen zijn er als dingen uit de hand lo pen? Bij geweld bijvoorbeeld. En bovendien, ei qn in den wijk ook stadswachten." Hij ziet daarnaast het gevaar van het ontstaan van allerlei toezichtclubjes en subgroepen die zo ontstaan. „Bovendien is er op geen enkele wijze met de medezeggenschapscommissie over gesproken. Wij moesten het achteraf vernemen". Zijn bond beraadt zich daarom op nog te nemen stappen tegen het kersverse project. Raat: „Ik zou niet weten wel ke noodsituatie er kan ontstaan. Ik vraag me af of die lui nog wel eens op straat komen. En stads wachten, dat zijn er maar een stuk of acht die ook nog in wis- seldienst werken. Nee, die lo pen elkaar echt niet in de weg." Het proefproject, dat tot iuni gaat duren, is omgeven door een aantal waarborgen. Zo mo gen de jongens alleen maar opereren als surveillant in de nabijheid van leden van het Tiener-Team. Uitvoerig is met hen besproken wat wel en niet mag. Alle vijf hebben ze een contractje getekend. Wie zich tegenover het publiek niet be hoorlijk gedraagt, of zich schul dig maakt aan een misdrijf vliegt er uit. onherroepelijk. Yousef: „Het is beter voor ie dereen. We geven een goed voorbeeld. Niet alle jongeren zijn sle< ht Vaak denkt men over ons alleen maar als herrie schoppers. Ik doe mee om te bewijzen dat we ook goede kan ten hebben." Voor Faouzi geldt: „Ik wil vooral een goed voorbeeld ge ven aan de buitenlanders. En dat zijn m'n vrienden, Boven dien. je bent van huis en het houdt je van crimineel gedrag af."

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 3