Vukovar geruïneerde spookstad Stemrecht voor Europeanen? Nee, geen sprake van' PvdA moet doen wat 'de mensen' bezighoudt Feiten &Meningen VRIJDAG 13 MAART 1992 2 TOM JANSSEN STEVE CRAWSHAW „Ik heb hier mijn hele leven gewoond. Maar hoe kan ik hier blijven leven?" De wanhopige vrouw tussen de ruï nes staat niet alleen in deze mening. De stank van rotten de lichamen waarmee bezoekers aan Vukovar worden begroet na de lange en fatale belegering van vorig jaar is verdwenen. Maar de nachtmerrie is niet minder echt. Vukovar blijft, zelfs als de lijken zijn weggehaald, afschu welijk verwoest. Het lijkt onmogelijk je voor te stellen dat het gewone leven binnen tien jaar terug zal zijn. een geïmproviseerd café op nieuw zijn deuren geopend een paar tafels, naast een tank. Voor het merendeel zijn er ech ter geen winkels, geen café's en is er bijna geen leven. In Vuko var is nog steeds geen stromend water. In dit gebied is het voor de Kroaten onmogelijk naar huis terug te keren. Theoretisch zal de aanwezigheid van VN-troe pen bijdragen aan hel herstel van de status quo, waarin de Kroaten zich veilig voelen. Iade praktijk is het onmogelijk zich voor te stellen dat de mensen terugkeren naar de dingen zoals die bekend is van de foto's van het met de grond gelijk ge maakte Warschau in 1945. Maar in 1945 wist iedereen dat de oorlog voorbij was. De opbouw begon snel. Polen kon terugke ren naar een deel van wat vóór 1939 had bestaan. In Vukovar voelen de mensen zich óf een- F den is zij haar huis kwijtgeraakt, omdat zij getrouwd was met een Kroaat. Afgelopen juli was het mogelijk om in een café-pizzeria op het belangrijkste plein van Vukovar te zitten en met de plaatselijke bevolking te praten over de spanningen die met een angst- inhopig, óf zij blijven wekkende onvermijdelijkheid De officiële Servische gedrags lijn is dat alles nu terugkeert naar normaal. De televisie van Belgrado had onlangs veel aan dacht voor de opening van een nieuwe bank in de stad. En toch is het allemaal onwerkelijk. Het opruimen is begonnen, maar het gonst niet van de bedrijvig heid Slechts een paai individu en zoeken hun weg dooi het verwoeste landschap. De wegen zijn leeg. Er zijn een paar leger trucks, een paar fietsen en zelfs een paar kinderen met felge kleurde pukkels die naar 'huis' gaan vanuit een heropende school. Officieel zijn 10.000 mensen te ruggekomen naar Vukovar. Dat lijkt onwaarschijnlijk in wat zo zichtbaar een spookstad is. Slechts twintig kinderen gaan naar school en er kunnen zich nauwelijks meer dan duizend mensen bevinden in wat een stad is geweest van 50.000 in woners. De heldere nieuwe ra men van de bank en het frisge schilderde uithangbord lijken niet thuis te horen temidden van de verwoesting hoewel de autoriteiten ongetwijfeld dachten dat het er op de televi sie indrukwekkend uit zou zien. Hopeloze leegte Om dit gebied binnen te komen verboden voor iedereen die daarvoor geen speciale toe stemming heeft van het leger moet men door een vervallen stadsgedeelte van een hopeloze leegte reizen. Kilometer na kilo meter, controlepunt na contro lepunt, snort de auto over de platgetreden sporen van tanks in het wegdek. Her en der heeft dezelfde bitterheid en woede koesteren die tot de oorlog heb ben geleid. Geen van de onder liggende spanningen is opge lost. Kelders Een Servische vrouw, die haar broer en haar neef heeft verlo ren in de oorlog, klaagt: „Wij hebben geen leven. Vroeger wa ren wij vrij. We konden naar Za greb gaan, we konden overal heen Nu is alles leeg Een an dere vrouw, die zoals zovelen zelfs haar voornaam niet wil noemen, spreekt van een machtsstrijd die nu aan de gang is 'nissen Serviërs en Serviërs'. Zij zegt dat zij de tijd gedurende het beleg had doorgebracht in kelders. Een paar weken gele tot de oorlog leidden. Er een paar bombardementen ge weest, wat geveervuur in de ge mengde stad, die in die tijd nog wat van haar gammele charme bewaarde. Belgrado en Zagreb hitsten hun mensen op om zich tegen de Kroatische fascisten of de Servische bolsjewieken te verdedigen. Het was duidelijk waar dat moest eindigen. Nu is dat café, net als de rest, een hoop verbogen metaal en bakstenen. De oranje luifel hangt nutteloos in de lucht Een inwoner van Vukovar zegt, met een verwijzing naar de Kroati sche en Servische leiders: „Tud- jman en Milosevic hebben op elkaar geschoten. En kijk wat ze nu hebben." Met de aanwezigheid van het VN-vredesleger zal er misschien minder worden geschoten dan voorheen. Maar de politieke si tuatie is nog steeds niet opge lost. Sommige Serviërs in Vuko- moeid knikje met het hoofd: „Of ik kan leven in een Kroatisch Vukovar? Waarom niet?" Anderen zeggen: „Wij kunnen nooit meer samen zijn met Osijek" in een verwijzing naar wat vroeger de regionale hoofdstad was, 25 kilometer verderop. Hoewel hevig gebom bardeerd, is Osijek nog steeds in Kroatische handen. Twee helften In Vukovar zijn op vele muren boodschappen gekalkt aan de Servische strijdmacht: „Servisch huis geen toegang." Op Kroatische huizen kan dus vrij worden gejaagd Op de weg een paai kilometer buiten Vukovar is het hetzelfde verhaal. Een blik op de twee helften van Borovo, dat wekenlang de frontlinie was in de burgeroorlog, vertelt veel over hoe de oorlog werd uitge vochten. In wat het Kroatische deel was, in Borovo Naselje, is bijna ieder huis verwoest. In Borovo Selo, het Servische deel, kun je je bijna voorstellen dat er geen oorlog is geweest. Erg wei nig huizen zijn beschadigd. Op een dag afgelopen juli ratel de urenlang automatisch ge weervuur in een nu in puin ge schoten straat van lage huisjes in Borovo Naselje, met rozen struiken en een wirwar van wijnranken. Destijds zei een plaatselijke inwoner weemoe dig: „Ik geloof dat de oorlog vandaag eindelijk is begonnen." Nu lijken de gevechten voorbij te zijn, en de Kroaten zijn weg. Maar in dit niemandsland van de haat is het onduidelijk of de oorlog voorgoed voorbij is laat staan of dit, na het vertrek van de VN-troepen, deel zal uit maken van onafhankelijk Kroa tië, van westelijk Servië of slechts een plek zal zijn van eeuwige wanhoop." VERTALING LUUTJE NIEMANT5VERDRIET Rottenberg wil bezem stevig door partij halen CAREL GOSEUNG De spookstad Vukovar na de val van de Kroatische verdediging op 19 november 1991. Er kunnen zich nu nauwelijks meer dan duizend mensen bevinden in wat een stad is geweest van 50.000 inwoners. FOTO en WILFRED SCHOLTEN Een tijdelijk 'uithangbord' om er vervolgens 'uitgepleurd te worden' wil Felix Rottenberg niet zijn, zegt hij. Als alles vol gens plan verloopt, kiest het PvdA-congres hem vandaag tot partijvoorzitter. Hij gaf de afge lopen maanden reeksen inter views, maar daaruit rees vaak geen helder beeld op van wat Rottenberg wil met zijn partij. Daarom een poging tot verhel dering. Rottenberg geeft ongeveer ie dereen de schuld voor de huidi ge PvdA-crisis. Zo verwijt hij partijleider Kok dat deze te wei nig keuzes maakt. Toch denkt hij goed met Kok te kunnen sa menwerken. Hij belooft alvast niets te doen zonder de PvdA- leider te raadplegen. De PvdA-ministers zijn volgens Rottenberg te kleurloos en te defensief met hun eigen vakge bied bezig. De kwaliteit van de PvdA-fractie in de Tweede Ka mer deugt ook niet. Een groot deel van de PvdA-parlementari- ers zou eigenlijk moeten wor den vervangen. En de partijtop? Die is te arrogant en heeft geen strategie. In deze ellendige situatie wil Rottenberg zijn 'nek uitsteken' en daarvoor moet de partij hem 'op de knieën danken'. De soci aal-democraat ziet een aantal wegen om de PvdA uit de mod der te trekken. Zo wil hij de maatschappelijke problemen en de interne PvdA-strubbelingen inventariseren. Vragen stellen. Discussiëren. De betrokkenen dwingen tot voorstellen. Prak tijkgericht. Geen oeverloos ideologisch gemeier. Daarbij wil Rottenberg ook 'kwaliteit' opsporen en mobili seren. Mensen die inhoudelijke en communicatieve kwaliteiten hebben. Politici als het kamerlid Vermeend of de staatssecreta rissen Simons en Kosto zijn fa vorieten van Rottenberg. Ze durven te zeggen waar het op staat. Ze dragen de politieke identiteit van de PvdA uit zon der direct te polariseren. Een lijst met zo'n 600 namen moet straks klaarliggen om uit te kie- Eén van de overgebleven bewoners van Vukovar wandelt langs de restanten uitgebrande bus. Rottenberg wil zijn „nek uitsteken". inkomen, onderwijs, allochto nen moeten op speciale bijeen komsten aan de orde komen. Een nazomer-universiteit, een PvdA-kenniscentrum, netwerk strategieën. Allemaal Rotten berg-ideeën. Elk taboe moet ter discussie staan, inclusief het rood dat de PvdA nog steeds in het schild voert. Weg ermee, het zijn symbolen uit de jaren der tig- Politiek-inhoudelijk zijn Rotten- bergs uitspraken nog niet erg flitsend geweest. Hij wil D66 pesten. Die partij wordt volgens hem slapend rijk omdat PvdA- kiezers, door het verval bij 'hun' partij, daar hun heil zoeken. Rottenberg associeert D66 met gebakken lucht, gebrek aan standpunten. Groene Links vindt hij te rigide en niet inte ressant. Een bundeling van de PvdA en deze twee partijen in een progressieve volkspartij acht Rottenberg nu niet aan de orde. Dat is regelrecht in strijd met de offiGiële partijlijn. Hij wil blijven samenwerken met het CDA. De coalitie moet in mei 1994 inzet worden van de verkiezingen. Binnen de coa litie moet de PvdA zich toeleg gen op het inhoudelijke. Machtspolitiek moet men aan het CDA overlaten dat daarin toch veel beter is. Overigens zou Rottenberg een kabinetscrisis waarbij de PvdA uit de coalitie stapt niet afwij zen. Hij zou het angsthazerij vinden als de sociaal-democra ten alleen vanwege mogelijk ze telverlies de band met het CDA FOTO CPD handhaven. Op termijn zou dat voor de geloofwaardigheid van de PvdA slechter zijn dan een crisis, meent hij. In de concrete politiek moet de PvdA zich richten op dingen die 'de mensen' bezighouden, meent Rottenberg. De buiten landers als nieuwe onderklasse, milieu, veiligheid op straat, ver snipperd onderwijs, rechtvaar dige sociale zekerheid die be taalbaar blijft. Hij bepleit een inkomenspolitiek voor veel bre dere onderlagen dan nu. De koppeling tussen lonen en uit keringen vindt hij niet meer bruikbaar. Die is te defensief. Hij ziet meer in belastingmaat regelen, goede cao's, betere ar beidsomstandigheden en een werkgelegenheidsbeleid. Rottenberg is tegen het auto matisch verstrekken van uitke ringen. Omscholing moet uitke ringstrekkers aan werk helpen. Vooral bij de wao en de bijstand is ingrijpen geboden. Uitke ringsfraude moet worden aan gepakt. Met het geld dat dat op levert, kan het onderwijs wor den opgekrikt. Er is discussie nodig over de toekomst van de aow. De rol van de overheid in .de samenleving moet verder worden beperkt. Het plan-Si- mons (de stelselherziening ge zondheidszorg) moet doorgaan, vindt hij, hoewel de staatssecre taris van volksgezondheid zelf zojuist de steven heeft gewend. Het woord is vandaag aan het PvdA-congres. Fransen willen zelf touwtjes in handen houden DORDOGNE HANS GERTSEN CORRESPONDENT Aan de voet van het imposante kas teel hoog boven op een rots bij de ri vier de Dordogne ligt het eeuwenou de dorpje Beynac te schitteren onder een lauw zonnetje. Beynac is een van de mooiste dorpjes van de Dordog ne. Dat weten niet alleen de 501 in woners, maar ook de meer dan hon derd buitenlanders die er een tweede huis hebben gekocht. Maar liefst 107 'residences secondaires' telt het dorpje. Tijdens de zomermaanden verdub belt de bevolking van het dorpje bij na. Tientallen Britten, Duitsers, Bel gen en Nederlanders strijken voor een paar maanden neer in hun vaak ooit voor een prikkie gekochte twee de woning. Doorgaans bouwvallen die ze met veel zwoegen hebben op geknapt tot kléine païeisjes. Enkele tientallen Noordeuropeanen bevalt het leven aan de oever van de Dor dogne zo goed, dat ze zich er perma nent hebben gevestigd. Beynac is geen uitzondering. De Dordogne is al jarenlang in trek bij Noordeuropeanen. Vooral bij Britten en Nederlanders. In sommige delen van het departement zijn complete Nederlandse of Engelse kolonies ont staan. Hoewel de Noordeuropese immi granten minder dan 1 procent van de totale bevolking van de Dordogne uitmaken, kan nun aantal in sommi ge dorpen tot ver boven de tien pro cent uitstijgen. Zoals in Siorac, Mon- ne, Sarlat of Beynac. Het is verre van denkbeeldig dat de Britten en Neder landers daar een dikke vinger in het gemeentebestuur krijgen als ze mo gen stemmen en zich verkiesbaar kunnen stellen. Voor veel Fransen is dat idee ronduit een nachtmerrie. „Ik heb niets tegen Nederlanders of Britten, maar ik begrijp niet waarom ze hier stemrecht zouden moeten krijgen", zegt de medewerkster van het bureau vreemdelingen van de prefectuur. Ze heeft het overigens al leen nog maar van horen zeggen. Uit Brussel is nog niets concreets bin nengekomen. Maar persoonlijk vindt ze het idee 'waanzin'. „Wie zonodig hier wil stemmen, moet zich maar laten naturaliseren", zo vindt ze. Belasting In het twee kamertjes grote gemeen tehuis van Beynac denkt men daar niet wezenlijk anders over. De burge meester zelf is er niet, maar zijn toe vallig aanwezige vrouw.wil de hon neurs wel even waarnemen. „Ik ben er tegen dat al die Noordeuropeanen straks ook nog stemrecht krijgen", zegt ze. Persoonlijk heeft ze niets te gen ze, maar het begint onderhand wel de spuigaten uit te lopen. „We hebben hier 107 tweede woningen in onze gemeente. Dat kost ons, belas tingbetalers, handenvol geld. De bui tenlanders betalen geen of nauwe lijks lokalé belasting, maar de ge meente draait wel op voor het aan leggen en onderhouden van wegen en voorzieningen", zo vertelt ze. De grote Brits/Nederlandse interesse voor onroerend goed heeft haars in ziens ook alleen maar negatieve ge volgen. „Onze eigen mensen kunnen de grondprijzen niet meer betalen door de speculatie", zo debiteert de vrouw van de burgemeester. En aan de lokale economie dragen de bui tenlanders al evenmin veel bij, als we haar moeten geloven. „Vooral de Ne derlanders niet. Die nemen haast al les wat ze nodig hebben van huis mee. Ze geven hier geen cent uit." Over de enkele tientallen Noord europeanen die permanent in Beynac wonen, is ze minder kritisch. „Dat zijn over het algemeen aardige mensen die goed geïntegreerd zijn in de gemeenschap. Maar ze stemrecht geven. nee. dat hoeft voor mij niet. Buitenlanders hoeven hier niet de dienst uit te komen maken." De permanent in de Dordogne wo nende Nederlanders daarentegen zouden maar wat graag stemrecht krijgen bij lokale verkiezingen, zo lijkt het. „Ik ben zeer geïnteresseerd in de plaatselijke politiek", zegt E. Beitsma. Hij drijft samen met zijn vrouw de camping Le Cro-Magnon in Allas-les-Mines. De verwijzing naar de oertijd in de naam is functioneel; het is een naturistencamping. Een sector waarin de Nederlanders bij zonder actief zijn. Maar liefst vijf van de zeven naturistencampings in de Dordogne worden door landgenoten bestierd. Maar het aantal 'textiel- campings' dat in handen van Neder landse ondernemers is, is nog veel groter. Voor Beitsma is het niet meer dan normaal dat hij als EG-ingezetene stemrecht krijgt. „Ik werk hier, betaal hier belastingen en draag flink wat bij aan de lokale economie. Dan mag je toch ook wel wat te zeggen heb ben?" Hij weet echter uit ervaring dat de Fransen daar anders over denken.Als ik ze vertel dat het bij ons al jaren praktijk is dat buitenlan ders aan lokale verkiezingen mee doen, slaan ze steil achterover. Zeker als ik vertel dat ook Marokkanen en Turken stemrecht hebben. Daar be grijpen de Fransen niets van." Ook Willem Wolff, een van de vele gepensioneerde Nederlanders die naar zijn zeggen 'als God in Frank rijk' leven in de Dordogne, wil wel een vinger in de pap krijgen in het lokale reilen en zeilen. Wolff woont in Monne, een schilderachtig, mid deleeuws vestingstadje waar enkele tientallen Nederlanders en Britten zich permanent hebben gevestigd. „Het is voor ons van groot belang stemrecht te krijgen", vindt Wolff. „De streek hier is van oorsprong hardstikke rood. Ik heb hier grond en een huis, dus ik wil wel graag mee bepalen wie er in de gemeenteraad komt." Wolff zit er duidelijk niet op te wachten dat zijn rustige oude dag wordt verpest door linkse pogingen de lokale belastingen te verhogen. Honderdjarige Oorlog Op het marktplein van het in 1280 door koning Philippe III gestichte vestingplaatsje Domme zit een pak weg 70-jarig baasje op een bankje in de zon. „Stemrecht voor Europea nen? Geen sprake van", zegt hij. Waarna een klein college volgt over de Honderdjarige Oorlog. „We heb ben in de 14e en 15e eeuw ruim hon derd jaar tegen de Britten gevochten. Domme is toen verschillende keren bezet geweest door,de Britten. We hebben ze er uiteindelijk met veel moeite uit kunnen smijten. Moeten ze het hier nu, via de Brusselse ach terdeur. opnieuw voor het zeggen krijgen?"

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 2