'Voor ARC is een vijfde plaats mooi' 'Niemand klopt de turbo van Cipollini' Nico Verhoeven wint de spurt Sport Oier VRIJDAG 13 MAART 1992 REDACTIE HERMAN JOUSTRA AD VAN KAAM ct*f) TIM BROUWER Of ON'NC ROB ONDERWATER ROB VAN DER ZANDEN Pernix-pupillen afdelingskampioen leiden De pupillen (tot elf jaar) van Pemix hebben het kam pioenschap van Rijndelfland op hun naam geschreven. In sport hal De Does klopten zij TOP in een beslissingswedstrijd met 4-3. De jeugdspelers van trainster Alice Tieleman nemen morgen deel aan het Nederlands pupillenkampioenschap in Leek (Gro ningen). Ruiter Raymakers als kroonprins den bosch Piet Raymakers diende zich bij Indoor Brabant aan als kroonprins door met Rinnetou Z de openingsrubriek op zijn naam te brengen. De Brabantse voorman van stal Zangersheide was als een van de weinigen bereid in de barrage van de op warmronde risico te nemen. Het leverde hem prompt de eerste prijs van 3000 gulden op. Michael Whitaker en zijn nieuwe aanwinst Poly Dektus, een Duits dressuurpaard dat pas sinds een jaar aan hindemissen mag ruiken en na Dortmund voor de tweede keer een spring concours meemaakt, bleven bijna anderhalve seconde bij de Nederlandse combinatie achter. Kogelstoter geeft doping toe londen De Engelse kogelstoter Neal Brunning heeft toegege ven verboden spierversterkende middelen te hebben gebruikt. De 21-jarige atleet werd vorige maand gecontroleerd bij wed strijden in Birmingham. Begin deze week werd bekend dat bij de controle één urinestaal een positieve reactie had gegeven. De Engelse bond wilde echter geen naaam bekend maken voordat de contra-expertise gedaan was. Gisteren gaf Brunning toe dat het betreffende urinemonster, waarin sporen van anabole steroiden waren aangetroffen, van hem afkomstig is. Brunning heeft verklaard geen behoefte te hebben aan een contra-expertise. Jansen en Valneris blijven leiden parthenav Drie ronden voor het einde van de strijd om de Eu ropese damtitel hebben titelverdediger Gerard Jansen en de Let se grootmeester Guntis Valneris nog steeds samen de leiding. Beiden wonnen hun partij in de zestiende ronde. Dat deed ook de Nederlandse kampioen Rob Clerc, die de koplopers op een punt volgt. Rinus Israël assistent Dick Advocaat zeist/bukarest Rinus Israël treedt met ingang van 1 juli in dienst van de KNVB. De Amsterdammer wordt assistent van Dick Ad vocaat bij het A-team en zal worden belast met het Olympisch elftal (Jong Oranje) en het Nederlands elftal van spelers onder zestien jaar. Israël, dit seizoen werkzaam als technisch directeur van Dinamo Bukarest, tekende voor twee jaar. Bestuur VCV Zeeland stapt op vlissingen De kans dat er volgend seizoen nog betaald voetbal in Zeeland wordt gespeeld is vrijwel nihil. Het bestuur van de VCV Zeeland besloot gisteravond met onmiddellijke ingang op te stappen. „Het is ons op pijnlijke wijze duidelijk geworden dat betaald voetbal in Zeeland door dit bestuur niet te realiseren is", verklaarde voorzitter Pim Kraan. De zaken van de VCV Zeeland worden op het moment waarge nomen door VC Vlissingen-bestuursleden Rinus ten Haaf en Guus Lilipaly. Maar zelfs Ten Haaf acht het vrijwel uitgesloten dat er volgend seizoen nog betaald wordt gevoetbald in Zeeland. Alphenaren morgen naar Quick Boys .062 T - Arjan van der Laan bewaart een fantastische herinnering aan zijn eerste optreden met ARC van vorig jaar tegen Quick Boys. Op Nieuw Zuid debuteren en dan een punt (1-1) mee naar huis nemen. „Ik weet het nog goed. Een doelpunt van Dennis Krijgsman en vlak voor tijd de ge lijkmaker van Quick Boys. Voor hetzelfde geld waren we vorig jaar met de winst gaan strijken. Dat zou wat ge weest zijn". alphen aan den run» veel van een overwinning, loop dan te veel met mijn hoofd in de wolken. Dat slijt wel." Morgen brengt de 22-jarige Nieuwkoper met de Racing op nieuw een bezoek aan Katwijk „De kaarten zijn nu anders ge schud. We hebben thuis al met 5-1 van ze verloren en dat geeft die jongens natuurlijk vertrou wen. Maar zelf zien we er niet tegen op. Het was weer de ope ningswedstrijd, maar de neder laag een incident." Van der Laan speelt een op vallende rol in het korps van trainer Aad Koren. Op zijn posi tie achter de spitsen is hij de spil op het middenveld, een speler ook die neigt om zich als spelbepaler op te werpen. „Ik streef dat in ieder geval wel na. De ene keer lukt het beter dan de ander keer", zegt de topsco rer (zes doelpunten) van ARC, ker 23, 24 punten nodig die toevallig ook tegen Quick lig te zijn." Boys voor de Alphense treffer zorgde. Met de ploeg ARC ging het juist anders. Na een zwakke start werd echter al snel de goede en opgaande lijn gevonden. Een tactische ingreep van trainer Aad Koren, die het accent op de verdediging ging leggen, lag daaraan ten grondslag. .Achterin moet je een stuk degelijkheid hebben. Daar bouw je als elftal op. Toen Jan Wouters na twee wedstrijden weer terug was en er een aantal omzettingen waren geweest, liep het weer vrij lekker. We tel len nu behoorlijk mee. Hoewel we natuurlijk wel moeten zor gen om de onderste ploegen voor te blijven. We hebben ze- De Racing doet nu dus goed tee in de eerste klasse. Maar •n rol om de titel is voor jullie hoog gegrepen? Als je naar de stand kijkt is Je bent sterk aan het seizoen begonnen. Daarna ging je wis selvalliger spelen. Nu lijkje weer terug. Heeft dat met de positie het gaatje met de koploper vier waarop je speelt te maken? punten. We staan voor een aan- „Het ging in het begin vrij tal moeilijke wedstrijden. Ik lekker. Ik scoorde makkelijk en denk dat het al heel mooi is als speelde ook op een positie om we straks op een gemiddelde me in de kijker te spelen. Op van een punt per wedstrijd uit een geven moment moest ik komen. Daar streven we ook verdedigender gaan spelen en dat kost veel kracht. Toen ben ik ook wat teruggevallen. Mijn doel is om constanter te naar. De vijfde plek vasthouden, dat zou al heel mooi zijn." Wat anders. ARC heeft het i gaan spelen. Een kwestie van feite al jaren niet zo op kustploe- ervaring. Ik geniet ook nog te gen. De prestaties vallen meestal behoorlijk tegen. Alleen Rijn- burgse Boys levert kennelijk geen problemen meer op. Hoe ver klaar je dat? „Dan kijk ik weer even naar de stand. Het zijn natuurlijk sterke ploegen. Daar kun je niet omheen. ARC heeft kennelijk vanuit de historie problemen met de kustploegen. Iedereen begint daar in Alphen steeds over. Ik vind dat je daar niet te lang over door moet zeuren. Sterker: we moeten er wat aan veranderen, zodat dat verhaaltje de wereld uit is. Als je maar be gint om bij Lisse of Quick Boys een punt weg te halen. En waar om niet? Vorig jaar gebeurde dat toch ook? Ook bij Katwijk moeten we straks een punt kun nen pakken. En Rijnsburgse Boys, die pakken we thuis Jij bent een van de vele Nieuwkopers die hun heil in Alphen of elders zijn gaan zoe ken. Terwijl er in het piassen- dorp toch best een sterke forma tie op de been gebracht zou kun nen worden. Renê en Marcel de Jong. Albert Kooy, Johan Garrelfs (allen Alphense Boys), Paul Kwakken bos (Sparta) en jijzelf moeten Nieuwkoop toch naar een hoger niveau kunnen tillen? „Met z'n allen terug naar Nieuwkoop? Ik denk er wel eens aan. Maar van alleen goede voetballers maak je geen goed elftal. Daar heb je een goede trainer voor nodig. Ik zie niet zo goed dat het Nieuwkoop ineens voor de wind zou gaan als we terug zouden keren." Waarom zou je? Er bestaat in teresse voor jou van de kant van Sparta. „Ik hoor daar meerdere men sen over praten. Zelf heb ik niets vernomen. Ik weet wel dat ze uit tegen Excelsior Maassluis zijn wezen kijken. Ik speelde Arjan van der Laan aan de bal tegen Flevo Boys. „Ik wil er uithalen wat toen wel goed. In principe wil ik wel zo hoog mogelijk spelen. Ik heb me zelf voorgenomen om te proberen er uit te halen wat er in zit. Maar het hangt van de voorwaarden af. Paul Kwakken- bos is een goede vriend van me. Die speelt bij Sparta 2. Ik weet niet of ik het op die basis ook zou moeten doen." Wat ga je volgend seizoen dan doen? „Dat weet ik nog niet. Omdat je die geruchten over een be taalde club hoort, houdt dat je toch bezig. De laatste wedstrij den bij ARC wil ik alles uit de kast spelen. Want belangstelling moet je zelf afdwingen. Speel je goed, dart komen ze vanzelf. En Joop Zoetemelk tijdelijk vervanger wielerbaas Raas marseille dick heuvelman gpd-verslaggever Mario Cipollini weet het heel zeker. Hij, de cowboy van Luc ca, en niemand anders is 's we relds beste sprinter. ,Als ik een maal de turbo heb aangezet, kan niemand mij kloppen", zei de Italiaan dinsdag in Roanne na zijn tweede ritzege in Parijs- Nice. De verzamelde concur rentie had hem deze groot spraak gisteren in Marseille, waar aan de oude haven de eindstreep van rit 5 was getrok ken, graag betaald willen zetten. Het kwam er niet van. Cipolli ni gaf ze allemaal, van Veenstra tot Zanoli, royaal het nakijken. Wellicht dat Jean-Paul van Pop- pel de Toscaan eens een toontje lager kan laten zingen, maar beide heren zijn meesters in het elkaar ontlopen. Zoals het er nu voorstaat zullen beide snel heidskanonnen elkaar pas in de Tour de France treffen. Evenals in Nevers (maandag) reikte Veenstra het verst in het supersnelle spoor van Cipollini. De Fries moet welhaast gefrus treerd raken door de onaantast baarheid van de Italiaan. „Ja, soms denk ik wel eens: was hij er maar niet bij. Dan win ik. Maar ach, toch ben ik ook weer niet ontevreden. Van deze Ci pollini mag je best verliezen, die man is echt vreselijk goed". Wellicht dat Jan Raas hem wat tactische tips had kunnen ge ven. De wielerbaas van Buckler laat zich tussen Parijs en Nice echter vervangen door Joop Zoetemelk. Nou weet Joop ui teraard ook heel veel van hard- fietsen, maar van sprinten nou net niet. Veenstra: „Nee. aan Zoetemelk heb ik wat dat be treft niks". Jansen Toch wordt Joop door Veenstra en zijn makkers geprezen. Pr- man Harrie Jansen doet daar een boekje over open. „Joop is geweldig voor die jongens, echt een goede ploegleider. Hij is na tuurlijk niet iemand die met de vuist op tafel slaat, zoals Raas nog wel eens wil doen, maar zijn kwaliteiten zitten hem in andere dingetjes. Zo gaat Joop zeer detaillistisch te werk. Voor deze ronde kocht-ie bijvoor beeld een hele stapel landkaar ten. Die verknipte hij en gaf ze etappegewijs aan de renners, met daarbij allerlei tips. Van waar de wind zou waaien, waar het echt lastig kon worden, over de breedte van de weg, dat soort details allemaal. Daar naast kan hij de koers zeer nuchter en duidelijk analyseren. En hij heeft door zijn verleden een natuurlijk overwicht hè!" Hoewel Zoetemelk, zelf drie voudig winnaar van de 'Koers naar de Zon', niet als een prater staat aangeschreven, Iaat hij zich verbaal geenszins onbe tuigd in zijn rol als ploegleider. Harrie Jansen: „Kijk, het gaat niet over muziek of kunst of zo, maar óver wielrennen. En daar kan hij heel aardig over praten". Rijpwetering Duidelijk is in elk geval wel dat de oud-Tourwinnaar, met 201 overwinningen de succesvolste Nederlandse wielrenner aller tij den, geniet van zijn tijdelijke job. Het liefst had hij er zelfs nog op de fiets tussen gezeten. ,Als ik vijftien jaar jonger was geweest, ja graag". Maar Joop is 45 en dan ben je echt te oud om de kost met wielrennen te kun- ntjn verdienen. Omdat zijn prestaties in klinkende munt zijn omgezet, kan de geboren en getogen Rijpweteringer sinds 1987 (toen hij stopte) zonder zorgen rentenieren. Dat doet hij dan ook. Zijn vrouw Fran^oise runt het hotel in het vlak bij Pa rijs gelegen Meaux. waar Joop zich zelden laat zien. Joop: „Eens in de zoveel tijd ga ik een half uurtje achter de bar staan om een pilsje te tappen, maar dan ben ik direct weer weg. Dat werk is niks voor mij". Niet dat Joop het liefst thuis zit in zijn fraaie stulp in Ger- migny l'Eveque. Nee, hij leeft zich doorgaans uit in zijn drie grote hobby's: het cyclisme. de jacht en skiën. Voor de laatste bezigheid heeft hij een prachtig Alpen-chalet in Montgenèvre. Jagen doet hij overal. En goed ook, volgens de kenners. Jan sen: „De mensen met wie hij het veld ingaat, hebben hem hoog zitten. Joop geeft ook con stant aanwijzingen hoe ze het het beste kunnen doen". Zelf wil hij, bescheiden als-ie is, daarvan geen woord horen. Wel wil hij kwijt dat hij een eerlijke jager is. „Ik ben niet iemand die in een hoekje gaat zitten wach ten tot de drijvers een prooi in mijn richting hebben gedreven. Ik schiet ook niet alles af. Ik trek de natuur in om een paar goeie schoten te lossen. Dat is mijn drijfveer. En ik zal de wildstand Raas Voor Raas is Zoetemelk af en toe actief, met name in Franse rittenkoersen. „Ik wil er niet meer middenin zitten, een beetje afstand houden en geen zwaarwegende verplichtingen hebben". Van de huidige gene ratie renners zal hij geen kwaad woord zeggen. Wel vraagt Zoe temelk zich af waarom er tegen woordig minder geldingsdrang is. „Ik begon altijd in februari en reed dan door tot oktober. En altijd om te winnen. Nu hebben ze het altijd maar over pieken. Niet dat ik iemand ben die mijn tijd wil verheerlijken, maar dat toeleven naar een of twee grote wedstrijden begrijp ik niet. Je moet pakken wat je pakken kunt. Jazeker, ik praat daar wel met ze over, maar dan blijkt toch een generatiekloof. Ze kij ken liever naar LeMond". Cari Het is niet uitgesloten dat Zoe temelks 18-jarige zoon Carl eens tot de rijen der profs zal toetreden. Dit jaar debuteert hij bij de amateurs na een belofte volle periode bij de junioren. Harrie Jansen: „Hij schijnt in elk geval net zo slim te zijn als Joop. We wachten op een nieuw duel Zoetemelk-Merikv want Alex, de zoon van Eddy, is ook een goed rennertje aan het wor den". Nico Verhoeven (midden) duwt zijn wiel als eerste over de meet in Mazarron. De derde etappe van de Ronde van Murcia leverde de derde Nederlandse overwinning op. In de straten van het kustplaatsje Mazarron, waar de 179 km lan ge etappe vanuit Murcia giste ren eindigde, won Nico Verhoe ven de massasprint voor zijn Duitse ploegmaat bij PDM Kai Hundertmark. Helemaal aan het eind van het lint van 98 cou reurs ging Mathieu Hermans, winnaar van de voorgaande etappe door de finish. Verhoeven, vorige week zon dag al succesvol in de Omloop van de Vlaamse Ardennen, mocht voluit gaan. Ploeggenoot Jean-Paul van Poppel, winnaar van de openingsrit, had het tempo niet kunnen volgen waarmee de meute de strijd aanging met de Alto de Casas de la Marina en de Alto de Ber- mejo (beide eerste categorie) en de Alto de Purias (derde catego rie) na 114 km. Het groepje waarin zich verder onder meer Nijboer, Jakobs, Jo Planckaert, Abdoesjaparov en Prudencio Indurain bevonden, raakte twintig minuten achter. Krachtspurter Verhoeven, voortreffelijk op snelheid ge bracht door Hundertmark. klopte onder meer de Belg De Wilde en de Spaanse kampioen Gonzales Salvador. Deze laatste nam de leiding over in het alge meen klassement. De rit werd gekenmerkt door een lange vlucht van de Colombiaan Al- varo Mejia. Hoewel deze later StBlin kreeg van de Spanjaarden Siers. Pascua, Martin en Pinado was na 148 km de ontsnapping ten einde. Tirreno De PDM-ploeg heeft in de twee de etappe van de Tirreno-Adria- tico kopman Frik Breukink ge makkelijk in de leiderstrui ge- Rus lekimov cheren voor zijn teleurstellende prestatie in de openingstijdrit, maar liet zich in Viterbo verras sen door een man uit de streek: de 29-jarige Italiaan Stefano Co- Imb Breukinks ploeggenoot Jos van Aert: „We hebben alle gaten direct dichtgercden, zonder aar zelen. Tot de laatste vijf kilome ter konden we de zaak controle ren. Toen werd het tc lastig. Maar andere ploegen nemen het dan wel over. omdat ze de etappe willen winnen. We gaan proberen de trui van Breukink zo lang mogelijk vast te hou den." De rit voerde de 182 coureurs door het achterland van Rome naar het oude stadje Viterbo: een lichtgolvend parcours met halverwege een kleine klim van zo n vier kilometer lengte I en andere hobbel, een kilon voor de streep, voorkwam massasprint. Colage won met twee seconden voorsprong op Jekimov. Colage: „Ik kom uit Vi terbo, dus ik ken de streek op mijn duimpje. Ik zat de laatste kilometer als zesde in een trein van Panasonics. Op 800 m lie ten zij een gat vallen jvoor Jeki mov: ik ging er achteraan en reed hem op de top van de klim voorbij. De resterende 500 me ter kon ik tien meter voor blij ven." Vlak voor de streep was een mavsale valpartij, waarna de jury besloot de renners de zelfde tijd tc geven al?Jekimov Colage. die dit seizoen al de ronde van de Etna en twee wed strijden in Colombia won. trad al vier maal op in de nationale ploeg: hij wist zich steeds via prestaties in de selectiewedstrij den te plaatsen. „Ik ben een re delijke klimmer en een redelijke sprinter, dus geknipt voor aan komsten met een kllmmetje." eerlijk gezegd ben ik wel bereid- om zo'n stap te maken. Ik ben een ambitieuze jongen. Dat is ook de reden dat ik bij Nieuw koop ben weggegaan. Ik wilde laten zien dat ik meer in mijn mars had. Dat is bij ARC al wel gelukt Komt er niemand, dan blijf ik ook gewoon bij ARC fam- fantastische club." Ronde van Zuid-Holland voert ook door Leiden LEIDEN WIM VAN DUtVENBOOt De 39ste editie van de Ronde van Zuid-Holland trekt morgen middag ook door de regio Lei den. Om de spoorwegovergang aan de Kanaafweg te vermijden heeft de organisatie een route door de Leiase Profcssorcnwijk uitgekozen. De wielerklassieker is de eerste die meetelt voor de— nationale topeomjxutir VOCS ploegenformaties. Uit Leiden is Swift/Casba op het hoogste ni veau vertegenwoordigd. De Ronde van Zuid-Holland start in Den Haag en wordt door de NOS op TV uitgezonden. De Ronde volgt de route vanuit Dan Haag, Zaatannear, Stoop wijk, Zoeterwoude (14.00 uur), rotonde lammenschanswcg (14.10 uur). <ir Sittailaan, Btm gravenlaan, Hoge RJjndljlC- 111 11 uur), Persant Snoepwt g (leiderdorp 14.20), Hoogmade* 11428), Woulnuggi 11 IQ) MO i a Aai (1435 en Alphen aan den Rijn (14.45). Uiteraard zijn da wanen an straten hel doorgaande verkeer gedurende de doortot ht van hal peloton afgesloten. Na Alphen gaat het richting Aarlandcrvccn, Bos koop en Waddinxveen naar het Westland en terug naar Den Haag. Tates Sasscnheimer Frank van Veen- endaal (met rugnummer 1) is één der favorieten in deze zwa re waaicrkocrv Peter Tates uit Nieuw Vennep moet eveneens in Raat /nu an nede ulnlag neer tc zetten Richard van Kempen is bij Swift isba de Irekendstc man De finish wordt in Den Haag Zkhtoihura) om ongeveer kwart voor vijf ver-, wac ht. Eerder op de dag komen ook de vrouwen in actie. Het pelo ton met Leontien van Moorse!. Monique Knol en de streek! n neten Els Koolloos (Lisse), Anita Kruse (Uaae), Petra de Bruiigf* i langer aar). Angela ken 's morgens een rondje door' het Westland.'De vrouwen ko men om half twaalf Den Haag weer binnen.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 21