'Nederland moet kaas niet van zijn brood laten eten' Werkzaam zijn in een winkel is wel aantrekkelijk' Regio EZH: geen fusie met UNA Kinderhulp zoekt naar gastgezinnen Gratis reizen met spitsbus VRIJDAG 13 MAART 1992 19 redactie willem spierduk monica wessflif«c*eric Drie miljoen voor extra onderzoek leiden Het Instituut Moleculaire Plantkunde (IMP) krijgt tot 1996 twee miljoen gulden voor uitbreiding van de huidige on derzoeksprojecten. Daarnaast krijgt de Leids/Rotterdams onder zoekschool Immunologie/Medische genetica tot 1997 een extra bedrag van een miljoen gulden. Dit staat in een brief van het college van bestuur van de Leidse universiteit aan de universi teitsraad. Het geld is afkomstig uit het zogeheten speerpunten- fonds, dat bestemd is voor vernieuwend onderwijs en onder zoek. Het vorig jaar opgerichte IMP combineert moleculair-bio- logisch onderzoek aan de studie naar lagere en hogere planten. Het college van bestuur vindt het van groot belang dat dit on derzoek wordt voortgezet. Aan de subsidie is de voorwaarde ver bonden dat maximaal een miljoen gulden wordt terugbetaald als de investeringen inkomsten uit contractonderzoek oplevert. Opnamen ziekenomroep AZL leiden» Radio- en televisiedienst De Vrije Lijn, ziekenomroep van het Academisch Ziekenhuis Leiden, houdt zondag 22 maart een artiestenmiddag. De opnames worden gemaakt in het Anto- nius Clubhuis aan de Lange Mare. Belangeloos treden die mid dag artiesten zoals George Julien, Duo Pleasure en Bigband Oegstgeest op. De radio- en televisieopnamen worden op een later tijdstip uitgezonden. De aanvang is 20.00 uur en de toe gang kost 3 gulden. Kwart onderzoekers op tijd klaar leiden Van de Leidse assistenten in opleiding (aio) is slechts een kwart in staat om zijn promotie binnen de vier jaar af te ronden. Dat blijkt uit een enquête die het Leids aio-overleg heeft gehouden onder de assistenten. Ruim de helft van de aio's heeft tussen de vier en de vijf jaar nodig voor het schrijven van een proefschrift. Dat zo'n groot deel de termijn overschrijdt heeft niets te maken met kwaliteit van de begeleiding of de hoge on- derwijslast, zo geven de aio's aan. Vaak is het ziekte, zwanger schap of problemen met onderzoek en apparatuur aan als oor zaak van de vertraging. Ook wijst de enquête uit dat mensen van sociale wetenschappen en geneeskunde vaker uitstel aanvragen dan hun collega's bij wis- en natuurkunde. Prof. dr. R. Schilperoort: „Kennis wordt net zo belangrijk als aardgas Noodkreet Leidse hoogleraar Schilperoort FOTO ARCHIEF Radio West hervat uitzendingen bulletin Radionieuwsdienst ANP ruswuk» anp De regionale omroep Radio West gaat vanaf maandag 16 maart weer de korte bulletins van de Radionieuwsdienst uit zenden. Dat heeft directeur Jack Kroes donderdag desgevraagd bevestigd. Radio West beëindigde begin dit jaar de doorgifte van de Ra dionieuwsdienst en begon in navolging van Radio Rijnmond zelf met de produktie van bulletins met internationaal, nationaal en regionaal nieuws. Het station maakte deze stap om de kunstmatige scheiding tussen enerzijds nationaal en internationaal nieuws en ander zijds regionaal nieuws op te heffen. Ook beschouwde Radio West de combinatie van recla meblokken en twee opeenvol gende bulletins als een „lelijke puist" in de programmering. Volgens Kroes blijkt het in de praktijk echter moeilijk zelf een goed produkt te maken. Ook luisteraars hebben volgens Kroes massaal gevraagd om te rugkeer van de ANP-bulletins. De hoofdredacteur van de Ra dionieuwsdienst, R. Khargi, is verheugd over het feit dat de luisteraars in de regio weer ken nis kunnen nemen van de bul letins. De hernieuwde doorgifte beschouwt hij als erkenning van de kwaliteit van zijn dienst. m haag gpd Het Elektriciteitsbedrijf Zuid-Holland (EZH) is niet van plan te gaan fuseren met het Energieproduktiebedrijf UNA (Utrecht, Noord- Holland en Amsterdam). Volgens algemeen-directeur F. Engelbert van Bevervoorde van EZH is een fusie ook niet aan de orde. „E>e di rectie van EZH heeft geen stappen in de richting van een samen- gaan'met UNA gezet en er vinden tussen UNA en EZH gpen be sprekingen plaats over een fusie", zo heeft de directeur gisteren het personeel laten weten. Hij verwijst naar de besprekingen van enkele jaren geleden tus sen beide elektriciteitsproducenten over een gezamenlijke aanpak van activiteiten. „Deze besprekingen hebben niet tot resultaat ge leid", aldus Engelbert van Bevervoorde. De suggestie dat de EZH in de gevarenzone terecht is gekomen nu de derde eenheid op de Maasvlakte niet doorgaat, wijst hij van de hand. Volgens hem be houdt het elektriciteitsbedrijf een opgesteld vermogen van circa 2250 megawatt tot het jaar 2002, ruim boven de van 1750 megawatt. De kennis die Nederland heeft opgebouwd over biotech nologie moet koste wat het kost worden vastgelegd. De biotechniek heeft bewezen, dat zij economisch kansrijk is. „Zet daarop dus je kaarten", zegt prof. dr. R.A. Schil peroort, hoogleraar moleculaire plantkunde aan de Rijks Universiteit Leiden. Dan kan Nederland met een gerust hart de volgende eeuw in. „Doe je dat niet dan kom je nergens", waarschuwt hij. werk. De eerste stap, die voor volgende eeuw van belang is, is gezet. We zijn er nog lang niet." Schilperoort zegt dat de 15 miljoen gulden van het rijk iets is, maar veel te weinig om er daadwerkelijk wat mee te doen. „Economische zaken mag best zeggen dat het niet zijn taak is ervoor te zorgen dat kennis wordt verankerd. Wie moet het dan doen? We zitten in een kri tieke fase. Amerika en Japan stoppen wél geld in dit soort onderzoek. Ik durf hardop te zeggen: Nederland hou vast wat je hebt opgebouwd. Waak er voor dat je bron niet uitdroogt. Onze economie draait op han del en landbouw. Ik vraag me af of dat in het jaar 2000 ook nog mogelijk is." Teleurstelling overheerst bij Schilperoort. „Ik krijg de indruk dat economische zaken niet echt de ruimte krijgt. Daarom bungelt de wetenschap maar leiden jan westerlaken Biotechnologie Leiden die met de Technische Universiteit in Delft samenwerkt kan net als de universiteiten in Amsterdam en Groningen binnen vijf jaar tot de wereldtop behoren. Maar dan moet er wel geld in worden gestoken. Daar wringt de schoen. De ministeries hebben er wel wat voor over, maar lang niet genoeg. Economische za ken en onderwijs willen 15 mil joen gulden uittrekken, terwijl er 50 miljoen nodig is. De uni versiteiten moeten dat bedrag zelf nog eens verdubbelen. Het klinkt als een noodkreet. Schilperoort: „We hebben iets goeds opgebouwd. Pak dat op, laat het niet verloren gaan. Laat je het liggen, dan pakken ande re landen het. En dat moeten we voorkomen. Voorkomen dat de kaas van ons brood wordt gegeten. Leiden doet best goed een beetje onderaan de begro ting. EZ moet zich eens afvra gen welke kant het met de maatschappij heen wil. Echt, de tijd is er rijp voor. Onze kennis wordt straks net zo belangrijk als aardgas nu voor het land is. Alleen daarop en nergens an ders, moeten we in de toekomst economisch draaien. Die kennis wordt handelswaar. Die moeten we verkopen. Dus zeg ik: inves teer daarin. Het ontwikkelen, verbeteren en vastleggen van kennis wordt binnen tien jaar van levensbelang voor Neder land. Er is aangetoond dat we tenschap naar de praktijk kan worden vertaald. Anders ge zegd, er wordt wat mee gedaan. Weet je, er wordt vaak negatief over de wetenschap gesproken. Ik vind dat schandalig want er wordt heel hard in die wereld gewerkt." De wetenschap lijkt nooit voldoende geld te hebben. Wil altijd meer. „Ja", reageert Krof. Schilperoort, „daar lijkt et op. Je moet keuzes maken. Keuzes, waarmee je een hoog niveau kunt bereiken. Op een gegeven moment moet je zeg gen dat de biotechnologen wat voor de maatschappij kunnen doen. Rem dat niet af. Het be wijs ligt er (bij voorbeeld het Bio Sciencepark in Leiden). Zij moeten het voortouw nemen ideeën. En dat be doelde ik met het uitdrogen van die bron. Neem je geen initiatief voor nieuwe ideeën, dan droogt die bron op. De Amerikanen zijn er doodsbang voor. Ik ben van mening dat Nederland zich dat best ook mag aantrekken. Wat moeten wij in de volgende eeuw beginnen als we nu de boot missen?" Patent Het werk van de Leidse biotech nologen heeft al tien patenten opgeleverd. Eén ervan (met bacteriën dna in plantecellen brengen) wordt over de hele wereld toegepast. Een patent dat in vier maanden tijd maar liefst anderhalf miljoen gulden heeft opgeleverd. Geld waarvan weer extra dingen kunnen wor den gedaan, aldus Schilperoort. Juist die extraatjes zijn nodig om toponderzoekers te binden. Hun kennis moet heel snel wor den verankerd. „Wacht je daar nog langer mee, dan is de kans groot dat die topmensen weglo pen. Mondjesmaat gebeurt het al, omdat zij in Nederland niets meer te zoeken hebben. Ameri ka en Zwitserland ontvangen hen met open armen. Onze economie wordt er de dupe Voor drie weken opvang in de zomer leiden karen tangel Stichting Europa Kinderhulp (SEK) is naarstig op zoek naar Nederlandse gastgezinnen die deze zomer drie weken lang een kind kunnen opvangen. In Zuid-Holland zijn 200 gastge zinnen-nodig van begin juli tot eind augustus om te kunnen voldoen aan het aanbod. De uit Frankrijk. Duitsland, Enge land en Nederland. Er zijn in middels 125 aanmeldingen binnen bij de Zuidhollandse afdeling, maar dat zijn er nog lang niet genoeg. De SEK begon in 1960 met het plaatsen van kinderen uit Duitse vluchtelingenkampen in Nederlandse gastgezinnen. Naarmate de kampen voor Oosteuropese vluchtelingen in (het voormalige) West-Duits land en Oostenrijk konden worden opgeheven, richtte de SEK zich op andere groepen van kansarme kinderen in Eu ropa. Het gaat om kinderen van zes tot twaalf jaar die zelf niet de mogelijkheid hebben om op vakantie te gaan. Ze komen meestal uit zeer grote gezin nen, wonen in een achter buurt of beide ouders werken en hebben een zeer laag inko men. De kinderen worden 'ter plaatse' uitgekozen door soci ale werkers van organisaties zoals het Rode Kruis, het Leger desHeOs ofGG&GD. Mevrouw M.J. Dautzenberg. medewerkster van de SEK in Zuid Holland, nam tn 1979 voor de eerste keer een kind in huis tijdens de vakantie. Het beviel haar en haar gezin zo goed. dat ze in 1981 mede werkster werd van de slich ting. „Zelf.kun je een vakantie ook altijd goed gebruiken, en als je dan ziet in wat voor om standigheden die kinderen le ven, dan gun je hen dat toch ook", vertelt Dautzenberg. Gastgezinnen kunnen zelf kiezen uit welk land ze een kind willen opnemen. Ook kunnen ze hun voorkeur op geven omtrent leeftijd en ge slacht. Na de aanmelding volgt een oriënterend gesprek tus sen het gastgezin en een vrij williger van de stichting. De gastouders in spe moeten een verklaring van goed gedrag af geven en een aantal referen- Verder is het belangrijk dat t één i i de c ders zich verstaanbaar kan maken in de taal van het kind Dautzenberg heeft zelf altijd Franse kinderen in haar gezin gehad. Het komt vaak voor dat een gastgezin een volgend jaar hetzelfde kind terugvraagt. Zo ook de familie Dautzenberg „Ons eigen gaslkind is van z.'n zode lot Zn vijftiende ledi i jaar hier geweest. Vorig jaar belde hij zelf en vroeg of hij weer mocht komen. Dan heb je toch het idee dat je iets goeds doet", aldus Dautzen berg. Voor informatie en aanmel dingen: M.J. Dautzenberg 01721-7108 of: K. den Uvi 01720 41768 schiphol gpd De jongste promotie-actie van het spitsbussenproject op Schiphol is goed aangeslagen. Tot nu toe hebben zich viifhon derd Schipholwerkers Dereid getoond om een week lang de auto in te ruilen voor de gratis spitsbus. Experimenten met spitsbus- sen gingen bijna twee jaar gele den van start. Sindsdien pende len er vanuil ongeveer twintig dorpen en steden rond Schiphol 43 spitsbussen van en naar de luchthaven. Of deze experimen-- ten, die door het rijk met een bedrag van twaalf miljoen gul den worden gesubsidieerd, wor den voortgezet, hangt af van de bezetting van de bussen. Minis ter Maij-Weggen stelde als voorwaarde voor verdere finan ciële steun, dat de bussen na twee (aai gemiddeld 25 pasta giers vervoeren, waarvan bo vendien de helft moei bestaan uit ex-automobilisten. Omdat de spitsbus een moei zame start kende zo veran derden de vertrektijden en rou tes van veel lijnen nogal eens is nu al duidelijk dat de doel stelling niet gehaald wordt. Daarom hebben de busmaat schappijen die aan het project meedoen, de minister gevraagd het experiment met een jaar te verlengen. Hoewel hei licht door Den Haag nog niet op groen is gezet, verwachten de in OV Services Schiphol samen werkende bedrijven dat dit eerstdaags gebeurt. Op dit moment reizen da gelijks in totaal zo'n tweedui zend Schipholwerkcrs met de luxe grijze shuttlebus Omdat dit aantal minstens 3200 moet zijn, is OV Services Schiphol de ze maand een actie gestart on der verstokte automobilisten. Vorige maand werden achter de ruitewisser van vijfduizend au- to's die op en rond de hit htha ven stonden geparkeerd pro motiefolders gestopt. Leidse middenstand oneens met kritiek FNV leiden eric jan weterings Belachelijk, overdreven en veel te vroeg. Met die woorden rea geren eigenaren én werknemers van Leidse winkels op de op roep van de FNV niet langer te gaan werken bij zelfstandige winkeliers. De meeste werkne mers zijn tevreden met hun werk, ook al vinden ze dat de beloning beter kan. „Zet dat maar in de krant, als je mijn naam er maar niet bij zet. Want dat leest mijn baas ook." Een woordvoerder van de FNV be grijpt de ergernis, maar de vak vereniging zet de actie voorlo pig door. De dienstenbond is woedend omdat de werkgevers het vorig jaar gesloten principe-akkoord voor een basis-cao hebben af gewezen. Het loon dat de mees te werkgevers betalen is het mi nimumloon, dat uiteen loopt van 640 gulden bruto voor een 16-jarige tot 2130 gulden voor mensen van 23-jaar en ouder. „Die oproep van de FNV gaat te ver," zegt een medewerkster van een drogisterij beslist. „Winkelwerk betaalt een paar honderd gulden minder per maand dan een kantoorbaan en aan dat verschil mag best wat worden gedaan. Zeker als je be denkt dat wij ook onregelmatig werken op koopavonden en op zaterdag. Maar zo'n oproep, dat vind ik echt onzin." Ondanks de vrees van de bond vallen de meeste medewerkers van dro gisterijen wel onder een cao, want veel op het eerste gezicht zelfstandige zaken zijn bij een keten aangesloten. Ook een medewerker van een Leidse schoenenzaak is het niet eens met de oproep. „Daar maak je alleen maar winkels mee kapot." Wel zou er volgens hem snel een cao moeten ko men, „zodat iedereen weet waar hij aan toe is. Je ziet nu nog te grote salarisverschillen in de schoenenbranche. Dat is misschien logisch als je naar de omzetcijfers kijkt, maar ik vind dat voor hetzelfde werk hetzelf de betaald moet worden." Over zijn baan heeft deze schoenverkoper niets dan lof. „Er wordt veel gezeurd over werken in een winkel. Dat vind ik niet terecht, want het is ten slotte je eigen keus. Ik vind het heerlijk om de hele dag met mensen bezig te zijn en steeds nieuwe gezichten te zien. Ik doe dit werk al tien jaar en ik hoop het nog heel lang te blijven doen. En ik weet zeker dat veel van mijn collega's er net zo over denken." De kleine zelfstandigen zijn he lemaal niet te spreken over de actie, of ze nu personeel in dienst hebben of niet. „Ik vind het stom dat ze nu al zo drei gen," zegt de eigenaar van schoenwinkel Brabant aan het Leidse Noordeinde. „Het lijkt mij een slechte onderhande lingstruc." Zelf heeft hij geen vast personeel in dienst („we doen alles zelf, zoals zo veel zelfstandigen"), maar als hij een enkele keer losse krachten wil inhuren is dat geen enkel pro bleem. „Als je mensen te weinig betaalt gaan ze naar een ander. Dat is simpel een kwestie van vraag en aanbod." De eigenaar van een mode zaak uit de Haarlemmerstraat sluit zich daar bij aan. „Ik heb twee man personeel in dienst en daar heb ik nooit problemen mee. Ik betaal loon naar presta tie, vandaar." Hij noemt de FNV-actie „kwalijk". „Ik begrijp best dat ze een centrale cao wil len, maar ze moeten ook een beetje begrip tonen voor deze kant van de toonbank. In onze branche betaalt men zelden on der het minimumloon. Het is al moeilijk genoeg om personeel te krijgen." FNV Een woordvoerder van de dien stenbond FNV begrijpt de scep tische reacties, maar ziet geen reden de actie voorlopig op te schorten. „Ik kan me best voor stellen dat een kleine winkelier niet staat te juichen als een werknemer compensatie eist voor werken in het weekeinde en tijd wil hebben om tussen de middag zijn boterham op te eten. Ieder moment dat er, niet wordt gewerkt scheelt dat om zet, terwijl de werkgever zelf al tijd in touw is". Daar staan de magere belo ning en onregelmatige werktij den tegenover, vindt de FNV. „Neem het verschijnsel van de winkels die op zondag openen. Wij krijgen hier soms mensen die voor het minimumloon van maandag tot en met zondag hebben gewerkt. Na één vrije dag moeten die weer begin nen.'" „Mensen moeten er zelf ach- roep is grote onzin." De FNV soneel iets van vijf zeven pro ter komen hoe het is om in een heeft als enige verklaring voor cent. Dreigen met het platgooi winkel te werken." besluit een het geringe enthousiasme de la- en van winkels heeft geen nut. medewerker van kledingzaak ge organisatiegraad van de Daarom proberen wc op deze Space even verderop. „Die op- bond. „Die is onder winkelper- manier druk uit te oefenen." Patijn voor gecombineerde verkiezingen haarlem Een vermindenng van het aantal regionale verkiezin gen. Commissaris van de ko ningin in Zuid Holland, mr. Schclto Patijn. vindt dat het tijd wordt dat in Nederland verkiezingen voor gemeente raad en provincie gecombi neerd worden. Dat zei hij gis teren op een symposium 'Provincies of lancisdelen in Haarlem, dat werd gehouden M a legenhrid van Km i af scheid van de Noordholland MOOHBOiMriiR de Wit. „Bij elke verkiezing komt komen hier toch weer dezelf de nationale kopstukken hti-r ét kat hel mddaah zo zei Patijn. Hij maakte daarbij de vergelijking met de Verenigde Staten: „Daar kunnen de sherrif en de pre sident toch ook op dezelfde dag worden gekozen." Patijn is, zo bleek gisteren wederom, een groot voor stander van de vorming van een Randstadprovincie Hij stelde dat er door moei wor den gegaan met de stappen op geoied van samenwerking tuMn da drie ptwludai „Maar je moet ook bereid zijn om de drie provincies op te heffen anders leg je een hv pothi-rk op dr s.imrnv.rr- king", zei Patijn.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 19