'Alleen heel grote ingreep rechtvaardigt bouwput' Knik in kabel is te duur Regio Leiden 'Multifunctionele' ruimte voor zwemmers van Vivax Extra geld restauratie kerk in Zoeterwoude Avontuurlijk spelen in Voorschoten Klaas Hennepoelpolder moet 'groen' blijven A Overleg SJZ muurvast Zorgen over ouderen VRIJDAG 13 MAART 1992 redactie «dtocv Inbraak in Wassenaar wassenaar Bij een inbraak aan de Admiraal Helfrichlaan in Wassenaar is gisteravond een hoeveelheid sieraden, buitenlands geld en juwelen gestolen. De daders waren via een slaapkamer binnengekomen. De waarde van de buit is nog onbekend. Diefstal cd's Leiderdorp leiderdorp Nog onbekende daders hebben gisteren tussen 8.15 en 20.30 uur in een woning aan de Leiderdorpse Hooiweide in gebroken. De buit bestaat uit een een cd-speler, 90 cd's, een cas setterecorder, een radio en een fototoestel. De achterdeur van de woning was opengebroken. Aanrijding fietser Oegstgeest oegstgeest Bij een aanrijding met een auto heeft een 12-jarige jongen uit Leiden enkele schaafwonden opgelopen. De jongen reed op zijn fiets aan de verkeerde kant van de Leidsestraatweg richting Oegstgeest. Ter hoogte van de Terweeweg iag hij de. aankomende automobilist uit Noordwijk over het hoofd. Oprichter Hofwijck overleden oegstgeest Op 85-jarige leeftijd is eerder deze week één der op richters van het Oegstgeester bejaardenoord Hofwijck aan de Hazenboslaan overleden. Deze Oegstgeestenaar, prof. dr. P. Gaillard, heeft ruim dertig jaar deel uitgemaakt van het bestuur van de stichting Hofwijck. Hij was ere voorzitter. De Oegstgeester zwem- en po lovereniging Vivax krijgt een 'multifunctionele zwembad ruimte' aangeboden. Burge meester en wethouders denken aan een gebouw dat rechts van de entree van zwembad Poel meer aan de Lange Voort moet komen. Het huidige clubgebouw van het 400 leden tellende Vivax moet evenals de buitenbaden van Poelmeer wijken voor-wo ningbouw. De opbrengsten van dit project zijn bedoeld voor een ingrijpende verbouwing van het binnenbad. Ook moe ten de gigantische tekorten van zwembad Poelmeer (jaarlijks ruim zeven ton) worden terug gedrongen. Aanvankelijk was het de be doeling dat de vervangende clubruimte voor Vivax zou wor den 'meegenomen', ook finan- ZOETERWOUDE JAN DE VRIES De restauratie van de Zoeter- woudse Dorpskerk kan toch volgens plan verlopen. Doordat Monumentenzprg 225.000 gul den extra overmaakt, zijn de fi nanciële zorgen van de restau ratiecommissie minder gewor den. Voor het begin van de restau ratie was er al een tekort van 470.000 gulden. Uit voorzorg kon de commissie toen aan de aannemer slechts een gedeelte lijke opdracht geven: het herstel van de kap. Voeg-, metsel-, stuc- en schilderwerk moest dan maar in een later stadium gebeuren. Na verschillende acties en dankzij de extra subsidie, ziet het er nu heel wat zonniger uit: er rest nu nog een tekort van 90.000 gulden. Om dat bedrag bij elkaar te krijgen, staan er verschillende activiteiten op stapel, onder meer een zoge naamde lattenactie: voor een bepaald bedrag kan een zaak een lat met zijn naam erop ko pen. Die lat wordt dan beves tigd aan een stellage voor de kerk. Verder is er een actie waarbij iedereen tegen betaling zijn au to kan laten wassen in een was- straat die uit mensen bestaat. Zij zullen de auto's eigenhandig schoonmaken. De commissie heeft bovendien veel vrijwilli gers voor snelle klussen die veel arbeid vragen. Zo brachten deze mensen tegen betaling de che- mo-boxen in Zoeterwoude rond. Volgens de voorzitter van de restauratiecommissie, Karei van Muyden, is iedereen vol ver trouwen dat het geld er komt. ,,De aannemer heeft de vervolg opdracht al op zak, met een voorbehoud voor die 90.000 gulden." Het werk aan de kerk vordert gestaag. Vrijdag wordt het laatste dakbeschot van de kap constructie aangebracht en vol gende week woensdag zullen de laatse leien worden gelegd. cieel, in de renovatieplannen voor het binnenbad. In de herfst van 1991 echter bleek dat de bouwkosten van de uit 1988 stammende zwembadplannen zestien procent hoger waren dan aanvankelijk was geraamd. Daardoor zag het gemeentebe stuur zich genoodzaakt enkele bezuinigingen door te voeren. Daarbij sneuvelden de Vivax- ruimte, de uitbreiding van de kleedhokjes, de afsluitbare kluisjes voor het opbergen van kleding en de aan- en verbouw van de entree. De multifunctionele ruimte is niet voor Vivax alleen bedoeld. Ooluandere gebruikersgroepen van het zwembad kunnen het gebouw bepaalde dagdelen hu- Met Vivax wordt nog overlegd over4 de huurprijs. De zwem badplannen komen nog deze maand aan de orde in verschil lende raadscommissies. voorschoten 'Avontuurlijk spelen'. Dat kan hier vanaf volgende week. Speciaal voor ou dere kinderen 10 tot 16 jaar wordt in het Voorschotense wijkpark Noord-Hofland een nieuwe, 'avontuurlijke', speeltuin aange legd. De speeltuin komt tussen de Weiter- dreef en de spoorbaan in te liggen. Door slijtage en ouderdom waren de speelvoorzie- ningen die in 1972 zijn aangelegd, bijna vol ledig verdwenen. Over de al aanwezige ondiepe waterplas wordt nu een kabelbaan gespannen: de kin deren kunnen straks, hangend aan een hand vat, als Tarzans en Janes over het water slin geren. Volgende week komt er een 'loopka- bel' bij: voetje voor voetje over een dunne staalkabel schuifelen die over het water is ge spannen, moet de kinderen ook aanspreken. Rond het terrein worden zitbanken neergezet De aanleg van de speeltuin kost ongeveer 30.000 gulden. De avontuurlijke speelplaats is eind volgende week klaar. FOTO MN HOLVAST Gemeenteraad Oegstgeest voelt voor grootse aanpak centrum Het meest verstrekkende voorstel ('model 3') tot herin richting van het Oegstgeester centrum is volgens alle raadsleden een geschikt uitgangspunt om verder te wer ken aan dit gebied. Dat is gisteravond gebleken in een bijeenkomst van alle raadscommissies in een afgeladen raadszaal. Dat er unanimiteit over model 3 bestaat, bete kent echter geenszins dat het centrum in Oegstgeest er dus ook zo uit gaat zien zoals op de maquettes is aange geven. De weg terug blijft dan begaan baar. Andersom is dat moeilij ker. Het is veel erger om later te moeten vaststellen dat je pro blemen hebt laten .liggen." Wethouder H. Rijks (WD- /ruimtelijke ordening) stelde het nog wat concreter. Volgens hem staat vast dat de bouw plannen tot veel overlast zullen leiden. En als je nu toch een bouwput graaft, dan kan de 'toegevoegde waarde' bij wijze spreken niet groot genoeg De bestaande winkelpassage is daarop verdwenen en vervan gen door een cirkelvorming ge bouw waarin winkels en wonin gen komen. Aan de randen van het parkeerterrein zijn een nieuw raadhuis, een dito biblio theek, woningen en kantoren gedacht. Vrijwel alle fracties kwamen gisteravond met sug gesties om dingen te verande ren of toe te voegen. WD-fractievoorzitter A. Kuntze maakte namens de hele gemeenteraad het groene licht voer model drie duidelijk: „Het beste is om ons eerst te oriënte ren op het verstgaande model. zijn. Het CDA kwam met de sug gestie een overdekte fietsenstal ling in het centrum te maken. Ook vragen de christen-demo craten om aandacht voor de bel (buurt)bus voor de plaatselijke senioren. Die moet net als de 'gewone' bus in het gebied kun nen rijden en stoppen. D66'er H. Vissers, die nog het minst enthousiast over model drie is en het vergeleek met een 'middeleeuwse hoeve', wilde weten of een ondergrondse par keergarage mogelijk is. Dat heeft hij liever dan de parkeer- route die nu is uitgestippeld van het ene naar het andere terrein. PvdA'er F. Wegman vond dat er te veel vanuit de optiek van automobilisten is gedacht. Zo wordt er zelfs een strook van het Irispark opgeofferd aan par keerplaatsen „Al dat parkeren, mag het ietsje minder zijn? Ik weet wel dat er dan direct ie mand op me komt toeschieten met boekwerken vol parkeer- normen, maar daar wil ik me niet zo veel van aantrekken. Meer vanuit fietsers denken was het met hem eens. Hij is te gen een ondergrondse parkeer garage in verband met de socia le onveiligheid daarvan. Wel wil hij een dak boven geparkeerde WARMOND A STRIP V Warmond doet mee aan een onderzoek naar de mogelijkhe den om de OegsigeeMer Broek en Simontjespolder en de War- mondse Klaas Hennepoel- en Veerpolder voor woningbouw te gebruiken. Alle raadspartijen stemde gisteravond met dit voorstel van het college in. De brief van de Vereniging Betrok ken Warmonders (VBW). waarin zij de gemeenteraad vroeg het voorstel te verwerpen, bleef daarmee zonder enig effect. Als Warmond meedoet aan het vervolgonderzoek moet daarvoor tienduizend gulden worden betaald. De gemeente raad wil die prijs wel betalen voor het behouden van in spraak in de plannen over be bouwing van de polders. ..Er is al meer dan eens over de,gron- den van Warmond beslist zon der dat vrij erbij betrokken wer den. Nu we zijn uitgenodigd om mee te praten, moeten we niet achterblijven", aldus i C. Saris van de WD CDA en Progressief Warmond plaatsten wel enige kantteke ningen bij de medewerking. In het vervolgonder/«H*k is ook het zogenaamde Plus-Plusmodel bmlmiven (1055 woningen De bebouwing in dit model strekt zich mede uit over grond ten noorden van de Holle Mare. waar de grens tussen Oegstgeest en Warmond loopt. Wanneer Warmond meewerkt aan het vervolgonderzoek. wx*rkt zij ook mee aan het onderzoek van het Plus-plusmodel. terwijl eerder in de raad was besloten dat de Haas Hennepoel- en de Veer polder groen zouden blijven. Wethouder I. Wassenaar be nadrukte dat het college vast houdt aan dit raadsbesluit. „Het gaat hier om een onderzoek en niet om een bestuurlijk overleg. Ut de resultaten van net ooda zoek bekend zijn. kunnen we opnieuw overwegen welk model we zullen kiezen. gelegde huurcontract akkoord is gegaan, vond hij evenals Pro gressief Zoeterwoude (PZ). ver keerd. „De SIZ was er niet over gehoord Tegen de wethouder zei Van der Kooi: „U zegt steeds dat uw standpunt helder en duidelijk is. maar dit heeft nog niet geleid tot overeenstemming met SJZ." 1. Stuijt van Progressief Zoeter woude: „U bent door ons weg gestuurd om tot een akkoord te komen en nu zit hn OVCtteg ZOETERWOUDE JAN DE VRIES Het overleg tussen de voetbal vereniging SIZ en de gemeente Zoeterwoude over een nieuw huurcontract en de renovatie van het traningsveld zit nog muurvast. De leden W1 de raadscommissie openbare wer ken begrepen gisteravond niet waarom met de voetbalvereni ging nog steeds geen overeen stemming is bereikt. Raadslid H. van der Kooi (WD) begreep uit de notulen, een 'indrukwekkend pak pa pier', over de onderhandelingen tussen de beide partijen, 'alleen maar wat er allemaal mis is ge gaan'. „Ik vraag me af of de ge meenteraad op korte termijn zelf moet beslissen op welke manier een verantwoorde op lossing tot stand kan komen." Dat de gemeenteraad in sep tember vorig jaar met het voor CDA'er J. 'van der Salm zag als grote fout dat SJZ een huurcon- ract zou moeten tekenen waar na over verdere voorwaarden te praten zou zijn. Hij noemde het „van de zotte dat de vereniging voor de renovatie van een veld al rente moet gaan betalen voordat zelfs nog met het werk is begonnen." auto's bouwen. „Om de blikbe- leving te verminderen." Verder pleitte hij ervoor om niet zozeer het winkelbestand op te voeren maar van de verschillende bouwmassa's vooral wooncom plexen voor senioren te maken. Ook wil hij graag een echt plein. Om de effecten op bij voorbeeld winkelgebied de De Kempenaerstraat van de 1600 vierkante meters extra winkeloppervlak te achterhalen, wordt een zogeheten 'distribu tie-planologisch onderzoek' in gesteld. Ook de nieuwe ver keersafwikkeling wordt onder zocht. Alle fracties zijn bang voor sluipverkeer in de omlig gende wijken als er geen door gaand verkeer door het centrum meer mogelijk is. Opvallend was de reactie van de winkeliers van de Lange Voort. Volgens hun woordvoer ster, mevrouw L Münninghoff, staan ze niet echt te springen om extra winkels. Ze zijn zelfs een beetje beducht voor de ver nieuwingen in het centrum om dat ze vrijwel zeker leiden tot huurverhogingen. ZOETERWOUDE JAN DE VRIES Wandelen, vloeren soppen, knopen aanzetten, boodschap pen doen. deze gewone alle daagse zaken kunnen calamitei ten worden voor bejaarden. Dat zei M. Knops-Bender (CDA) tij dens de commissie Welzijn in Zoeterwoude. Zij maakt zich grote zorgen over het tijdgebrek van professionele tttllpvenenen die zich daardoor vaak niet met deze zaken bezig kunnen hou den. „Als wij met artsen en an dere verzorgenden praten over bejaarden, dan gaat het vrijwel nooit over het probleem dat ook de tanden moeten worden ge poetst van een bedlegengc. Of dat een bejaarde uit de Wei- poort, die gebruik maakt van de buurtbus, drie uur kwijt is om in het dorp boodschappen te doen", zei Knops. „Het grondig schoonmaken van een keuken of zolder kunnen veel bejaarden niet meer, wie doet het dan voor ze?", vroeg Progessief Zoe- terwoude-raadslid (PZ) T. Smit van Teylingen zich af. Beide raadsleden willen dat er een Oegstgeest wil hoogspanningsmasten niet verplaatsen Er komt naar alle waarschijn lijkheid geen 'knik' in de hoog spanningskabels in de Oegst geester Morsebelpolder: ze wor den niet omgelegd. Burgemees ter en wethouders, die een pro jectgroep woningbouwplannen laten maken voor het gebied ten noorden van Haaswijk, hebben namelijk hun voorkeur uitge sproken voor het zogenaamde model 'Spanningsveld'. In dit model is de hoogspanningszone gehandhaafd en worden de masten niet verplaatst. In de projectgroep zitten ste- debouwkundige ambtenaren, de Vrouwen Advies Commissie (VAC) en de Vereniging Haas- wijk. Verschillende raadscom missies bespreken volgende week de plannen voor de Mor sebelpolder. Doel van de eventuele ver plaatsing van de hoogspan ningszone was vooral het voor kómen van een geluidsscherm langs de S54, de Haarleinmer- trekvaartweg. Langs de Haarlemmertrek vaart waren aanvankelijk wo ningen gedacht In het hart van het plan, onder de hoogspan ningskabels, moest groen ko men. Door het groen te ver plaatsen naar de rand van het gebied, zou een scherm overbo dig worden. Woningbouw in het hart van het plan was echter al leen mogelijk door een knik in de kabel aan te brengen omdat onder de hoogspanningskabels geen woningen zijn toegestaan. De hoogspanningszone is aan weerszijden van de 150 kV-ver- binding tussen Leiden en Sas- senheim bijna dertig meter breed. Hier zijn alleen paden voor fietsers en voetgangers mogelijk. Rondom de masten moet een vrije ruimte van 30 bij 30 meter worden aangehouden. Het plan waarbij de kabels wél zouden worden omgelegd, is het plan 'Randaarde'. Voor beide plannen wordt gerekend op tekorten: de voorzieningen die in de wijk moeten worden getroffen, zoals wegen, kosten meer dan de grondverkoop op brengt. Bij het plan Randaarde is er sprake van 2,5 miljoen gul den extra kosten. Oegstgeest moet een eventuele knik in de kabel, waarvoor een extra mast nodig is, namelijk zelf betalen. Weliswaar worden bij toepas sing van het plan Randaarde de kosten van een geluidsscherm bespaard, maar B en W hikken aan tegen de investering in de kabelomlegging. Een investe ring die bovendien heel vroeg zou moeien worden gedaan omdat het plan anders verder wordt opgehouden, hetgeen veel rente kost. De projectgroep, zo blijkt uit de stukken die de raadscom missie volgende week be spreekt, heeft toch een voorkeur voor Randaarde. Dat zou het best voldoen aan de stede- bouwkundige en landschappe lijke uitgangspunten, die de ge meenteraad enige tijd geleden heeft vastgesteld. In het plan zonderde omlegging van de ka- bels is ruimte voor 30 woningen In de Morsebelpolder moeten zo'n 400 huizen komen. Dertig procent daarvan moeten sociale huurwoningen worden. 15 pro cent gesubsidieerde koopwo ningen en 35 procent vrije sec tor. De helft van de ruimte wordt groen. De hoogspanningsmasten in de Oegstgeester Morsebelpolder worden, als het aan B en W ligt niet omgelegd. FOTO WtM DOKMAN stichting komt die de ouderen zorg coördineert "Eigenlijk een soort Tafeltje Dek 1c. maar dan op het gebied van vrijwillig ou deren verzorgen", merkte Smit op. Wethouder R Hogenelst be greep dat de beide raadsleden haast wilden maken met de uit voering van hun plannen. Toch vroeg hij om twee maanden tijd. „Dan is de Zoeterwoudse werkgroep Ouderenbeleid ge formeerd. Een van de eerste op drachten is het in kaart brengen van de witte vlekken van het ouderenbeleid en het nchting geven aan het vrijwilligerswerk op dit gebied." De wethouder vroeg wel aan de raadsleden of ze aan wilden geven waar het geld voor deze nieuwe activiteit vandaan moet komen. De partijen vonden dat er in het Welzijnsplan voor 1993 verschuivingen moeten worden aangebracht, zodat er een flink bedrag kan worden gereser veerd voor deze 'complete' ou derenzorg. Voor clubs en stich tingen betekent dit een kleine vermindering van hun subsi dies. Muzenhof loopt tekort iets in Het Leiderdorpse sociaal-cultu reel centrum Muzenhof heeft vorig jaar het financiële tekort met bijna 6000 gulden terugge bracht naar ruim 90 000 gulden. Door goedkoop .miesten aan te trekken, een subsidie van het Theater Netwerk Nederland en een hoge opkomst, slaagde de Muzenhof er in het verwachte tekort van 96.000 gulden te onl- lOfMO Met zestien theaterproduk urs, ,n bi dimèftsn, wno kfen der- en zeven sehoolvoorstelJin gen trok het centrum in totaal 4662 bezoekers, zo blijkt uit een verslag over het seizoen 1990 1991. Meer dan de helft van de bezoekers kwam uit Ixtderdorp zelf. Maar ook uit Leiden (25 procent) en de rest van de regio (20 procent) kwamen mensen naar het 'vestzaktheatcr' aan de Cor Gordijnsingel. De Werkgroep Activiteiten Muzenhof (WAM) zegt 'niet on tevreden' te zijn Over de drie jaar sinds het centrum werd on- gericht I let is redelijk gelukt om ultured l eiderdorp naar de Muzenhof te krijgen: de loop is eT steeds meer hgÉOBHl"

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 17