Leiden Regio Marktbezoeker geeft doorslag Gemeente voor rechter Leids paar licht sociale dienst op /I Leidse vrouw aangerand Leidse vips ontbijten voor meer leesvoer V&D, UW WARENHUIS Y* Caféschutter wil verhuizen 'om opnieuw te beginnen' VRIJDAG 13 MAART 1992 13 Vadermoord A C Procureur Generaal I ■J heeft begrip voor verdachten van vader moord op woonwagen kamp. EMIEL FANGMANN ROY KLOPPER IOMAN IEEFMANS ERNA STRAATSMA GERT V Gemeente houdt vast aan verplaatsing koopavond Wethouder J. Walenkamp (CDA/economische zaken) is niet van plan zijn voorstel voor verplaatsing van de koop avond van donderdag naar vrijdag in te trekken. Gisteren maakte de Kamer van Koophandel de resultaten van een enquête bekend waaruit bleek dat winkeliers in Leiden en de regio tegen het plan zijn. Walenkamp verwijst ech ter naar een eerdere steekproef onder consumenten waaruit blijkt dat een grote meerderheid van de marktbe- zoekers niet afwijzend staat tegenover verplaatsing. leiden «gert visser Walenkamp noemt de enquête van de Kamer een 'waardevolle bijdrage aan de discussie' maar stelt tegelijkertijd dat deze een nogal eenzijdig beeld geeft. „De mening van de winkeliers is na tuurlijk belangrijk want uitein delijk moeten zij er aan verdie nen. Maar ik denk toch meer in termen van 'de klant is koning'. En de klanten denken er kenne lijk anders over", aldus Walen kamp. De wethouder herinnert zich dat twintig jaar geleden de win keliers zich ook uitspraken te gen het instellen van een koop avond op donderdag. Ook de kritiek van de regioge meenten op een eventuele ver plaatsing deert hem niet. Deze gemeenten vrezen dat hun ei gen vrijdagse koopavond in de knel komt als in Leiden de win kels op dezelfde avond open gaan. De Kamer van Koophan del spreekt in dit verband van 'een dreigende onevenwichtige situatie'. Walenkamp: „Ik durf te stel- Wethouder Joop Walenkamp: „Ik sta voor Leiden". foto loek zuyderduin Oorzaak brand Formido nog duister leiden De technische recherche van de politie heeft niet kun nen vaststellen wat de oorzaak is geweest van de brand die op 11 januari bij de bouwmarkt van Formido aan de Hoge Morsweg woedde. In de bouwmarkt waren een groot aantal materialen opgeslagen die door de grote hitte samenklonterden tot een me tershoge substantie. Daarin vielen geen sporen te ontdekken waaruit de politie iets zou kunnen afleiden. Door de brand kwamen stukjes asbest vrij die over een deel van de Stevenshof werden verspreid. Momenteel worden diverse straten in de wijk door een speciaal aannemersbedrijf gereinigd. Rood stoplicht vaak genegeerd leiden Bij een korte politiecontrole bij vier grote verkeerspun ten in Leiden zijn gistermorgen in totaal 59 bekeuringen uitge deeld voor het rijden door rood licht. De controles duurden slechts drie kwartier en hadden plaats bij de Willem de Zwijger laan, Stationsplein, Dr. Lelylaan en Schipholweg. „Dat fietsers wel eens een rood licht negeren was bekend, maar nu lijken au tomobilisten dat over te nemen. Daardoor ontstaan levensbe dreigende situaties", aldus politievoorlichter D. Graveland. Een 20-jarige vrouw is gister avond op de Hooigracht door een onbekende man aangerand. De vrouw liep omstreeks half twaalf met haar fiets aan de hand over het trottoir. Plotse- len dat er juist nu sprake is van een onevenwichtige situatie. De regiofunctie die Leiden van oudsher had, is geleidelijk voor een deel overgenomen door de regio. Dat oude evenwicht pro beren we met dit plan te her stellen. We willen de consu ment weer naar Leiden halen. Ik begrijp best dat de Kamer van Koophandel ook naar de belan gen van ondernemers in de re gio kijkt. Maar ik sta voor Leidse belangen." Een reden om de verplaatsing van de koopavond af te blazen is wanneer blijkt dat kopers in de regio liever in de eigen ge meente blijven winkelen dan naar Leiden te gaan. De Kamer noemt dit een 'ingesleten koop gedrag'. „Als de Kamer gelijk heeft, dan moeten we het abso luut niet doen. Dan is verplaat sing onverantwoord. Maar uit onze eigen enquête onder con sumenten bleek iets heel an ders", aldus Walenkamp. Eerder lieten de onderne mersorganisaties KNOV en Lei den Leeft weten verplaatsing van de koopavond niet te zien zitten. Walenkamp zegt de in breng van deze organisaties se rieus te gullen meenemen in de afweging maar beschouwt ze zeker niet als doorslaggevend. Het verzoek van de Kamer van Koophandel om haar negatieve advies 'als bindend' te beschou wen zal hij ook zeker niet hono reren. B en W zullen in de raads commissie economische zaken binnenkort een reactie geven op de standpunten van de onder nemers en de Kamer. Voor de zomer beslist de gemeenteraad over verplaatsing van de koop avond. SBSS^iESiSït;; W-I Het theehuisje in het Van der Werfpark. De aanwezigheid van een gasleiding onder het gebouwtje is er de oorzaak van dat de opening al maanden op zich laat wachten. foto wim dijkman 'Theehuisjewil water en elektriciteit leiden erna straatsma De eigenaar van het theehuisje in het Van der Werfpark eist dat gemeente en energiebedrijf hem onmiddellijk aansluiten op water en elektriciteit. J. Koren- hof wil, vooruitlopende op de onderhandelingen over ver plaatsing van het glazen ge bouwtje of verplaatsing van een gasleiding daaronder, zijn zaak openen. „Direct gevaar is er niet", zegt zijn advocaat M. Roest. Korenhof heeft een kort ge ding tegen de gemeente aange spannen om snel water en elek triciteit te krijgen. Dat dient vol gende week donderdag. „Dit kan niet langer zo doorgaan zegt Roest. Na maandenlang overleg tussen beide partijen zou de gemeente nu toch weer kiezen voor verplaatsing van het theehuisje. Een tijdje geleden deed de gemeente Korenhof nog het aanbod om de gaslei ding te verplaatsen zodat het gebouwtje kan blijven staan. „Daar hebben wij positief op gereageerd, maar daar is nooit antwoord op gekomen. Nu zijn ze plotseling weer een andere koers gaan varen. Dit is zeker goedkoper." De gemeente bevestigt noch ontkent dit. Juridisch ambte naar M.R. Snouck Hurgonje: „Wellicht is het toch beter om het theehuisje te verplaatsen, maar verder wil ik er niets over zeggen. Burgemeester en wet houders moeten er dinsdag eerst een uitspraak over doen." Belachelijk Het theehuisje staat inmiddels een half jaar klaar voor gebruik, maar energie en water mogen niet worden aangesloten. Vlak voor voltooiing van de bouw bleek dat geen enkele instantie rekening had gehouden met een gasleiding onder het pand je. De situatie zou dermate ge vaarlijk zijn dat het theehuisje zijn deuren niet mocht openen. Sinds die tijd wordt v.r volop gediscussieerd over de schuld- waag en de keuze tussen ver plaatsing van het gebouwtje of de gasleiding. Roest: „Het is ge woon een belachelijke zaak. De gemeente doet niets. Wat er dinsdag ook uit mocht komen: het kort geding gaat hoe dan ook door. Er moet nu iets ge beuren. Gemeente en energie bedrijf moeten de zaak maar eens uitleggen en dan kunnen we daarna termijnen afspreken. Water kan hoe dan ook aange sloten worden en er kan tijdelijk butagas gebruikt worden." Dat de gemeente nu toch weer denkt over verplaatsing vindt Roest onbegrijpelijk. „Dat hadden ze eerder moeten doen, in augustus toen de fout werd ontdekt." ling verscheen een man die haar vastpakte en onzedelijk betastte. De vrouw liep snel door en voegde zich bij een groepje mensen dat bij de Ir. Driessenstraat stond te praten. Hierop maakte de dader dat hij wegkwam. Lang voor de tijden van de charleston en de cha-cha-cha werd er al gedanst. Een kleine twintig cursisten begonnen gisteravond in de Streekmu- ziekschool aan het Rapenburg aan ouder werk. Hun uit Zeeland afkomstige docente Vera Bans leert hun in zes lessen de beginselen van oude dansen, waaronder die uit de renaissance. foto loek zuyderduin Kabels A Er komt geen knik in de hoogspan ningskabels in de Oegst- geester Morsebelpolder de hoge masten blijven waar ze zijn. Boos A Q Leids winkelperso- I -7 neel is boos. De FNV maakt winkels kapot met de oproep niet meer in de detailhandel te gaan werken. COMMENTAAR Slaaghwijk Een rapport van de Stichting Welzijn gaf deze week harde feiten over de situatie in de Slaaghwijk. Dit keer ging het niet om voor Leiden zo voor de hand liggende onderwerpen als parkeerplaatsen, drempeltjes in de straat of hoge huren, maar om de Leidenaars zelf. Om de jongste bewoners van de Slaaghwijk wel te verstaan. De onderzoekers hebben vastgesteld dat kinderen uit de wijk de dupe dreigen te worden van moeilijke leefomstandigheden. Leerproblemen en agressiviteit zijn er onder meer het gevolg van. Een deel van de problemen is terug te voeren op maatschappelijke ontwikkelingen waarbij de overheid slechts zijdelings oetrokken is. Verschijnselen in de Slaaghwijk als een groot aantal eenoudergezinnen, lage inkomens en toenemende demotivatie bij jongeren laten zich dan ook niet snel of eenvoudig oplossen. Het zijn ook zaken die zich in bijna elke wijk in enige mate voordoen. Het probleem van de Slaaghwijk is dat ze hier al te veel voorkomen. De gemeente probeert er wat aan te doen door de w oningen en de wijk op te knappen zodai desa aantrekkelijker wordt en de samenstelling van de bewoners minder eenzijdig wordt. Pas op lange termijn wordt duidelijk of dit vruchten afwerpt. Maar op korte termijn kan ook heel wat worden gedaan. De onderzoekers vragen concreet om meer speelgelegenheid, een vakantiedorp. een speeltuin waar kinderen terecht kunnen en extra leidsters die ouders en kinderen aandacht kunnen geven. Zij vragen kortom om geld om althans een deel van de problemen te lijf te kunnen gaan. Het zijn zaken die uitstekend passen in de sociale vernieuwing waarmee Leiden enkele jaren geleden vol enthousiasme is begonnen. Daarin echter lijkt zo langzamerhand iedereen het vertrouwen te hebben verloren. Wanneer de politiek wil aantonen dat sociale vernieuwing geen loos begrip was, kan dat met onmiddellijke ingang in de Slaaghwijk. ring aan Mogelijk heeft het paar ook ten onrechte huursub sidie opgestreken voor het huis waar de zoon in woonde. Rechercheurs van de sociale dienst gingen dinsdag met agenten van de Leidse politie naar de woning in de Meren - wijk, waar officieel alleen de vrouw woonde. De man stapte de deur uit toen de recher cheurs arriveerden en werd op straat aangehouden. De vrouw werd in de woning gearresteerd Tegen haar is proces-verbaal opgemaakt wegens oplichting, de man wordt medeplichtigheid ten laste gelegd. De gemeentelijke sociale dienst is voor ongeveer twee ton opge licht door een Leids paar, dat vanaf 1982 ten onrechte een uitkering opstreek. De 54-jarige man en de 52-jarige vrouw zijn dinsdag aangehouden. Het tweetal heeft gisteren de oplich ting bekend en is daarna weer op vrije voeten gesteld. De man en de vrouw zijn in 1982 gescheiden. De man ver huisde zogenaamd naar een an dere woning waar in werke lijkheid zijn zoon in ging wonen en de vrouw vroeg een uitke- LEIDEN MARJOLIJN V Honderd prominente Leide naars ontbijten 29 april in de centrale bibliotheek aan de Nieuwstraat. Niet omdat ze thuis niets te eten krijgen, maar omdat ze op die manlei mee helpen aan de uitbreiding van de grote-letterbibliotheek. Om aan de ontbijttafel te mogen aanschuiven, hebben de promi nenten ieder 100 gulden moe ten neerleggen. De actie, die deel uitmaakt van de festiviteiten ter gelegenheid het honderdjarig jubileum van het bibliotheekwezen in Neder land. heet treffend 100 maal 100. De reacties op de actie zijn tot nu toe heel positief. De ge nodigden vinden het volgens directeur van de bibliotheek Ed van Sprundcl een erg leuk idee. Hij verwacht dan ook dat dc ac tie een succes wordt CD dtf da bibliotheek de collectie grotc- letterboeken met het binnenge komen geld flink zal kunnen uitbreiden. Deze boeken zijn bedoeld voor mensen die niet (meert goed kumso leun De uitbreiding is volgens di re. gbu i d vu Sprawl hud nodig. „De vraag naar deze boe ken is enorm toegenomen/ sinds wij ze ook bij mensen thuis bezorgen en aan tehuizen uitlenen. We willen daarom on ze voorraad grote-letterboeken verdubbelen." Het ontbijt, dat door een ca teringbedrijf tussen half acht en negen uur in de bibliotheek wordt gMUivud, bggi ook en cultureel tintje. Daarvoor zorgt een bekende Nederlander. Wie dat is en wat er precies gaat ge beuren wil Ed van Sprundel nog niet zeggen. „Dat nouden we liever nog even geheim." Wieteke van Dort - als Tante Lien - signeert op zaterdag 14 maart aan staande van 15.00 tot 16.30 uur op de afdeling boekhandel van V&D Leidschendam haar nieuwste boek 'De Weduwe van Indië', een exclusieve uitgave van Vroom Dreesmann t.g.v de Boekenweek. leiden roy klopper vervolg voorpagina De directe aanleiding voor de schietpar tij in café Het Centrum was een conflict met de eigenaar. Die had de Leidenaar (35) enige dagen voor de bewuste Sinter klaasavond enige meppen gegeven om dat hij ruzie maakte met een andere klant. De verdachte was hierover zeer kwaad. Volgens de politie heeft hij later gezegd 'dat niemand mij ongestraft klap pen geeft'. Opmerkelijk is dat de verdachte eerder op dezelfde avond nog in het bewuste café is geweest om de kwestie uit te pra ten met de eigenaar en zijn vrouw. Hij zou zelfs een bosie bloemen hebben meegebracht. Enkele uren later toog hij vanuit cafc Malle Babbe opnieuw naar Het Centrum. Bij binnenkomst schoot hij onmiddel lijk op de eigenaar. Daarbij raakte hij ook diens vrouw, die zich in de baan van het vuurwapen wierp. Dat wapen had hij enige dagen tevoren aangeschaft. „Dc politie zei dat er telefoontjes uit de stad waren gekomen dat ze me wel eens wil den paldcen. Ik kocht het wapen om me te beschermen." De officier van justitie noemde het een wonder dat de beide slachtoffers nog le ven. Hij achtte poging tot moord op de café-eigenaar bewezen. „Hij heeft tevo ren aangegeven dat hij de kroegbaas wil de vermoorden. Verder heeft hij bij een verhoor ruim twaalf uur later op het po litiebureau nog letterlijk verklaard dat hij 'hun uit het leven wilde schieten'. Uit du- meervoudsvorm leid ik af dat hij dus ook plannen had om de vrouw te beschie ten." Daarom meende de officier dat hij ook poging tot doodslag op de vrouw aannemelijk kon maken. Raadsvrouw Baming probeerde duidelijk i.' maken dat van voorbed.u liie rade geen sprake is geweest. Ze wees hierbij onder meer op een psychiatrisch rapport waarin wordt aangegeven dat de ver dachte vaak in opwellingen handelt. „Dat is in tegenspraak met een zorvuldi- ge voorbereide daad." Wat betreft dc schoten op de vrouw trof haar cliën t vol gens Baming geen enkele blaam. „Hij kon niet vermoeden dat zij zich voor haar man zou gooien." De meervoudsvorm waaruit dc officier afleidde dat ook de vrouw bewust is be schoten maakte niet veel indruk op haar. „Vlak na de schietpartij vroeg mijn client de politte <>f hij dood \%.is Mn ti.it en kelvoud leid ik aan af dat hij alleen de ei genaar op het oog had." De raadsvrouw noemde een gevange niRRir.if van na |an nuMÉn ..iin beeft al zo vaak opgesloten gezeten. Wat heeft het geholpen?" Ze pleitte voor een cel str.if .in dru' j.i.ir w.urv.in een deel voorwaardelijk. Als voorwaarde moet worden ougmomw i.it de «wdacbii zich laat behandelen voor zijn versla- «big De betrokkene wil dit zelf ook graag „Ik ben geschrokken van wat er nu is ge beurd. Als ik alleen maar in dc cel kom en geen behandeling krijg, is dat een ver kapte uitnodiging om hier over een paar jaar weer te staan Na behandeling en vrijlating wil dc man uit Ix-idcn weg om elders mot een s< bona iet opnieuw tr beabuMO v bonb ter E. Timmermans van dc rechtbank gaf op voorhand aan wel iets voor behande ling te voelen. „Want zo kan het niet lan ger met u. daar zijn wc het over eens." Uitspraak over veertien dagen.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 13