Rabo vreest crisis BankenVS bij falen GATT gflHS Bedrijven in de greep van ISO-norm Boeing: Trend naar grotere vliegtuigen Economie Nog snel even tuinieren 'Treuhand laat nogal wat steken vallen' DONDERDAG 12 MAART 1992 9 Saatchi and Saatchi in de rode cijfers londen Het fameuze Britse reclamebureau Saatchi and Saatchi is in de rode cijfers geraakt. Er was over de vijftien maanden tot eind december een verlies voor belastingen van 63,6 miljoen pond (205 miljoen gulden) tegen een winst van 35,6 miljoen pond in het voorgaande jaar. De verslagperiode besloeg vijftien maanden omdat is besloten het begin van het boekjaar te ver schuiven van 1 oktober naar 1 januari. Daardoor is de omzet in gunstige zin vertekend: Die groeide van 808,1 miljoen pond tot 915,2 miljoen pond (2,95 miljard gulden). Hogere nettowinst voor Getronics Amsterdam Het automatiseringsbedrijf Getronics heeft vorig jaar zijn nettowinst zien toenemen met 14 procent tot 53 mil joen gulden. De winst per aandeel steeg van 2,50 tot 2.71, een groei van 8,4 procent. De directie stelt voor het dividend te verhogen van 0,57 tot 0,62 per aandeel. De omzet is vorig jaar met 25 procent toegenomen tot 827 miljoen gulden. De in terne groei bedroeg 17 procent, de rest kwam erbij door overne mingen. Het bedrijfsresultaat nam toe van 65 miljoen tot 72 mil joen gulden. Grolsch boekt 10,6 procent meer winst enschede Bierbrouwer Grolsch heeft het afgelopen jaar 10,6 procent meer winst behaald dan in 1990. De winst na belasting kwam uit op 41,9 miljoen gulden, tegen 37,9 miljoen hel jaar daarvoor. De winst is onder meer te danken aan een uitbreiding van het marktaandeel in Nederland en een stijging van de bier consumptie. De netto-omzet nam toe van 472,5 tot 791,5 mil joen gulden. Die stijging is vooral te verklaren door de inlijving van de Duitse Wicküler Groep. Directievoorzitter P. Snoep noemde de resultaten gisteren „zonder meer bevredigend Buitenlands en alcoholvrij bier in lift Amsterdam De consumptie van buitenlandse, alcoholvrije en - arme bieren is vorig jaar opnieuw gestegen. Zowel de produktie als export van Nederlands bier daalde in 1991 licht. Dit blijkt uit cijfers van het Centraal Brouwerij Kantoor. In totaal werd vorig jaar per hoofd van de bevolking 90,5 liter bier gedronken, een halve liter meer dan in 1990. Daarvan was 6,9 liter alcoholarm of -vrij. In 1990 was dft nog ongeveer vijf liter. De invoer van bui tenlands bier steeg met 26 procent tot 770.604 hectoliter. Dat is 6 procent van het totale verbruik. Recordoverschot handelsbalans Japan Tokyo» Het overschot op de handelsbalans van Japan is in fe bruari ten opzichte van dezelfde maand in 1991 verdubbeld: van 5,06 miljard dollar tot het recordbedrag van 10,23 miljard dollar. Japan zegt al jaren naar vermindering van het handelsoverschot te streven. In 1990 was er inderdaad een neergaande lijn, maar vorig jaar groeide het surplus weer. Volgens de Japanse overheid geven de cijfers aan dat de economie afhankelijker wordt van de export. De eigen markt biedt door de afnemende groei minder afzetmogelijkheden. Bank of England berispt londen De Britse Bank of England is in de omvangrijke fraude zaak rond de internationale bank BCCI veel te laat in actie geko men. Dat staat in een gisteren verschenen Brits parlementair rapport. Volgens het raport was de Bank of England er al in de jaren zeventig van op de hoogte dat BCCI zich inliet met de fi nanciering van terroristen en het witwassen van drugsgelden in de Verenigde Staten. Desondanks kwamen die praktijken pas vorig jaar in de openbaarheid, waarnaar de bank haar deuren moest sluiten. De parlementaire commissie voor financiën heeft naar aanleiding van het rapport de centrale bank opgeroepen de toezichthoudende maatregelen aan te scherpen. Uitstel Wet Toezicht Effectenverkeer Amsterdam De invoering van de Wet Toezicht Effectenverkeer, die het toezicht op de beurshandel opnieuw regelt, is vertraagd tot 15 juni. De wet had op 1 april van kracht moeten worden. Het ministerie van financiën heeft de wet opgeschort op verzoek van de Stichting Toezicht Effectenverkeer, die momenteel de. handen volheeft aan de uitvoering van de Wet Melding Zeggen schap (wmz). Volgens de stichting, die toezicht houdt op het beursverkeer, is uitstel nodig omdat de politiek traag is geweest met de goedkeuring van de wetsvoorstellen. „Wij moesten daar achteraan rollen", aldus een woordvoerster. Slecht nieuws voor Fokker SCHIPHOL» BILL meyer Grote vliegtuigen hebben de toekomst. Dat verwacht het Amerikaanse concern Boeing, 's werelds belangrijkste producent van straalverkeersvliegtuigen. De toenemende verkeersdrukte in de lucht en de beperkte capa citeit op de grond dwingen luchtvaartmaatschappijen gro tere vliegtuigen in te zetten. Dat lijkt slecht nieuws voor concurrent Fokker, die uitslui tend kleine vliegtuigen produ ceert. De Nederlandse vliegtuig fabrikant hanteert echter ande re cijfers dan Boeing en voorziet" wel degelijk een markt voor zijn produkten. Boeing geeft elk jaar zijn visie op de lange termijn ontwikke lingen in de luchtvaart. Dick Ja mes, vice-president marketing, vertelde dinsdag in het Hilton Hotel op Schiphol met welke trends Boeing tot het jaar 2010 rekening houdt. Voor de Ameri kaanse vliegtuigbouwer is 'groei' de komende twintig jaar het sleutelwoord. Boeing gaat er van uit dat het luchtvervoer in deze periode zal verdrievoudi gen. Dat betekent dat tussen nu en 2010 de luchtvaartmaat schappijen voor een bedrag van 857 miljard dollar 11.678 nieu we straalvliegtuigen zullen be stellen. Nu vliegen er wereld wijd slechts 9.172 vliegtuigen rond. Groei luchtvervoer Boeing verWacht dat de wereld economie tot 2010 jaarlijks met zo'n 3,4 procent zal groeien. Dat resulteert volgens de bere keningen van de vliegtuigfabri kant in een jaarlijkse toename van het luchtvervoer met 5,2 procent. Verreweg de grpotste groei komt voor rekening van de landen in het Verre Oosten (8,5 procent). De vervoersgroei in de VS en Europa blijft achter met respectievelijk 4,4 en 4,6 procent. Op de voor de KLM zeer belangrijke Noordatlanti- sche route voorspelt Boeing een groei van 5,1 procent. Alle groei resulteert uiteinde lijk in een verdrievoudiging van het luchtvervoer in 2010. Om die toename het hoofd te kun nen bieden zullen de lucht vaartmaatschappijen de ko mende twintig jaar veel nieuwe vliegtuigen nodig hebben. Een deel, zo'n 4.200, zal ter vervan ging van oudere vliegtuigen zijn. Boeing voorspelt zelfs dat 46 procent van de huidige luchtvloot tegen 2010 'met pen sioen gaat'. Belangrijkste oor zaak is niet zozeer slijtage als- wel de strenger wordende ge- luidseisen. Wegkwijnt Boeing verwacht dat de lucht vaartmaatschappijen er toe over zullen gaan grotere vliegtuigen te bestellen. De vliegtuigbouwer denkt dat tegen het jaar 2010 vliegtuigen met meer dan 350 stoelen ruim 50 procent van alle bestellingen zullen vertegen woordigen. Nu is dat nog 14 procent. Het marktaandeel van vliegtuigen mfet een capaciteit van 70 tot 120 stoelen zal daar entegen sterk afnemen, van 20 procent in 1991 tot 6 procent in 2010. Dat is de markt waarop Fokker zich beweegt. zoetermeer In de wetenschap dat er nog slechts een kleine maand rest voordat de Floriade 1992 van start gaat, wordt op het uitgestrekte Flo- riade-terrein bij Zoetermeer nog druk gewerkt aan het gereed maken van de verschillende tuinen. De wereldtentoonstelling gaat op 9 april van start en laat de bezoeker kennismaken met een groot aantal buitenlandse gewassen, gewoonten en culturen. foto nfp Echte ondernemers nodig in ex-DDR draaien weer met winst washington Rtr Een mislukking van het GATT-overleg over de liberalise ring van de wereldhandel, zou de aanzet kunnen vormen voor een zeer ernstige economische crisis. Dat voorspelt de Rabobank in haar economische bericht over het eer ste kwartaal van dit jaar. Het overleg in de GATT (Alge mene Overeenkomst Inzake Handel en Tarieven) moet volgende maand worden afgerond. niet eens kunnen worden over de liberalisering van de handel in landbouwprodukten. Hoog geplaatste functionarissen van de Europese Gemeenschap en de VS probeerden gisteren een doorbraak te forceren op basis van nieuwe voorstellen van bei de partijen. Na afloop werden nauwelijks mededelingen ge daan, maar volgens diverse zegslieden staan de Amerikanen nu meer open voor de EG-eis „Een mislukking (van de GATT) kan leiden tot een ernstige aan tasting van het vertrouwen bij het bedrijfsleven, met alle ge volgen vandien voor investerin gen, werkgelegenheid en wel vaart", aldus het Rabo-rapport. Het in 1986 begonnen overleg sleept zich voort omdat vooral de Verenigde Staten en de Eu ropese Gemeenschap het maar dat de voorgenomen inkomens compensaties voor kleine boe ren in GATT-verband zullen worden aanvaard. In het ont- werp-akkoord van GATT-direc- teur Arthur Dunkel zijn die compensaties uit den boze. Naarmate de einddatum van het overleg nadert, vermenig vuldigen de onheilstijdingen zich. Zo waarschuwde staatsse cretaris Van Rooy van economi sche zaken onlangs voor „een explosie van protectionisme" als de onderhandelingen mis lukken. Als het inderdaad als nog lukt de GATT succesvol af te sluiten, dan voorziet de Ra bobank een „voorzichtige ople ving van de wereldconjunctuur in de loop van dit jaar". De banken in de Verenigde Sta ten hebben vorig jaar 15 pro cent meer winst gemaakt dan in 1990. Volgens veel deskundigen wijzen de resultaten erop dat de ergste problemen in de Ameri kaanse banksectoj voorbij zijn. Uit cijfers van de Federal I )r posit Insurance Corporation (FD1C), de Amerikaanse over heidsinstelling die banktegoe den verzeken, blijkt dat ruim 89 procent van de banken in 1991 met winst heeft gedraaid. Dat is het hoogste aantal in negen jaar tijd. De laatste vijf jaar is er onge veer zeventig miljard dollar overheidsgeld besteed aan de redding van banken die in ern stige financiële problemen ver keerden. AMSTERDAM LAURENT HEERE „In de voormalige DDR investe ren heeft alleen maar zin als je al plannen had om in Neder- land een /elfde bedrag IÉ een bedrijf te stoppen. Anders heeft het geen nut. In de begeleiding van speculanten hebben we geen trek." Dat zegt P. Nederlof van accountantskantoor Arthur Andersen. Hij begeleidt Neder landse bedrijven die een bod willen doen op Oostduitse be drijven. De Treuhandanstalt, de over heidsinstantie die de verkoop van voormalige DDR-bedrijven moet regelen, heeft een beroep gedaan op buitenlandse hulp om bedrijven te slijten. Voor het eind van volgend jaar wil Treu hand alles kwijt zijn en zichzelf opheffen. Ireuhand advert eed tegenwoordig ook in Nederland, waar Arthur Andersen als verte genwoordiger van Treuhand optreedt. Het aanbod in de voormalige DDR is nogal divers. Van forse landgoederen (625 hectare) tot complete vleesverwerkende fa brieken met tweehonderd man personeel. De prijs? ..Globaal ergens tussen één en vijftig mil joen Duitse marken. Dat laatste bedrag is dan wel inclusief de investeringen die nodig zijn om het bedrijf helemaal te laten voldoen aan de modeme pro- duktie-eisenzegt Nederlof Hij maakt er geen geheim van dat Treuhand in het recente verleden nogal wat steken heeft laten vallen. En blijkbaar nog steeds doet. „Ze zijn met een paar man begonnen en intus sen zijn er meer dan 3.000 me dewerkers. De meesten zijn nog geen dertig en zitten er vooral te loeren op een kans om zelf voor een prikje aan een bedrijf te ko men". zegt de Amsterdammer. Op de vraag of er sprake is van comjptie. zegt Nederlof: „Dat zeg ik niet. maar ik zou me kun nen voorstellen dat een ander wel tot die conclusie komt." Maar zonder de Treuhand zijn er geen zaken te doen in de voormalige DDR. ..De Treuhand bepaalt of een bod redelijk is. Daarbij gaat het vooral om het behoud van de werkgelegen heid. Grofweg komt het er volgens de accountant echter op neer dat ongeveer de helft van het personeel moet worden ontsla gen. „Lang niet alles dat Treu hand aanbiedt, is echt interes sant. Er zijn veel bedrijven bij waar niets meer mee valt te doen. Onmiskenbaar is dat de Westduilsers een enorme voor sprong hebben opgebouwd. Voor een deel zijn de krenten al uit de pap gehaald. Maar er lig gen nog goede mogelijkheden voor ondernemers uit het mid den- en kleinbedrijf. En dan be doel ik echte ondernemers, mensen die snel besluiten kun nen en durven nemen", zegt Nederlof. Volgens Nederlof is de Neder landse belangstelling voor Oost- Duitsland fors toegenomen. „Intussen is Nederland op een na de belangrijkste buitenland se investeerder geworden in Oost-Duitsland- De Zwitsers hebben het meest gedaan De mentaliteit van Nederlander en Oostduitser sluit goed op elkaar aan. Met Oostduitsers valt goed te werken, maar het kost tijd. Ze moeten bij de hand worden ge nomen, moeten naar Nederland worden gehaald om hier te zien hoe hier wordt gewerkt. Maar ze willen wel. als ze serieus worden genomenzegt Nederlof. P. Nederlof: „Intussen is Nederland op een na de belangrijkste buiten- landse investeerder geworden in Oost-Duitsland." toro cpo u. zorn Grote concerns stellen steeds vaker keiharde eisen aan kwaliteit HENGELO SASKIA VAN WESTHREENEN Het Wolmerk en het vignetje van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen hebben nu een zusje van formaat: het ISO- certificaat. ISO is de afkorting van International Standardisa tion Organisation, een drielette- rig begrip dat borg staat voor kwaliteit. Het hangt als een zwaard boven het hoofd van een groot aantal Nederlandse bedrijven. Want wie geen ISO- certificaat heeft, kan het straks wel vergeten. Kwaliteitskeuring is in een stroomversnelling geraakt. Keu ringsinstellingen schieten als paddestoelen uit de grond en verdienen een goed belegde bo terham. Vooral toeleveringsbe drijven voor de petrochemie kunnen nauwelijks meer zonder het begeerde ISO-certificaat. Ook andere branches, kennen vormen van kwaliteitscertifica- tie. In de computerwerld wordt er hard aan gewerkt. Jarenlang was het de overheid die bedrijven doorlichtte. Ze zag toe hoe het gesteld was met de kwaliteit van een produkt. Of bedrijven wel oog hadden voor hygiëne, kwaliteitscontroles en steekproeven tijdens het pro- duktieproces. De Navo-landen hebben eind jaren zestig als eerste een systeem bedacht dat normen stelt waaraan een kwa- liteitsprodukt moet voldoen. „Bedrijven konden in aan merking komen voor de AQAP- norm: Allied Quality Assurance Publications. In de defensie-in dustrie was dat heel gewild. Ie moest zeker weten dat een be drijf onderdelen leverde van eeu goede kwaliteit. Het AQAP-cer- tificaat garandeerde dat het produkt, dienst of kwaliteitssys teem voldeed aan een groot aantal eisen. Hollandse Signaal Apparaten (HSA) in Hengelo was het eerste bedrijf in Neder land dat de norm haalde." Ifljgü "r ;i x Een werknemer van de Phllipsfabriek in Hoorn werkt aan bedrijfs-com- municatiesystemen. De Nederlandse elektronica-gigant werkt vrijwel alleen nog met onderdelen van toeleveranciers die een ISO-certificaat kunnen laten zien. foto philips Aan het woord is P. Blankes- tijn, voormalig 'kwaliteitsbe- waarder' bij HSA in Hengelo, te genwoordig docent van allerlei kwaliteitscursussen en adviseur voor bedrijven die de ISO-norm proberen te bemachtigen. Fen gat in de markt. Zo'n 550 bedrij ven bezitten op dit moment het begeerde papiertje. Volgens de Raad voor Certificatie in Drie bergen zullen dat er eind dit laar al ruim duizend zijn. De civiele industrie in Neder land kreeg, in navolging van de defensie-industrie, ook behoef te aan predikaten die kwaliteit garandeerden. Eind jaren ze ventig werd de NEN-norm ten doop gehouden. Wie de NEN- norm in zijn vaandel voerde, kon meedingen naar belangrij ke orders. Zo kwam het in elk land tot een eigen normering; ernationaal opererende bedrijven uiterst omslachtig en Met Europa '92 in het schoven de bedenkers van keur merken als I >l\. ASA en M in 1987 om de tafel. Overal ter we reld moest voortaan één norm worden gehanteerd: de 1SO- norm. Elk land werd verplicht gesteld de ISO-norm te vertalen in de eigen taal en tegelijkertijd de nationale norm in te trekken. „Sindsdien is de kwaliteitsbe waking in Nederland in een stroomversnelling geraakt. Gro te afnemers stellen keiharde ei sen. Fokker, DAF. RDM lls\ zonder ISO-certificaat kom je er niet binnen", zegt Biankestijn. De ISO-norm is er in vier vari anten: 9000, 90019002 en 9003. ISO-9001 is het meest complete pakket. Als een bedrijf dat certi ficaat in handen heeft, is het van begin tot eind bewust bezig met de kwaliteitsbeheersing. Tijdens het produktieproces moet het bedrijf diverse contro lepunten inbouwen. Te denken veilt aan regelmatige kwaliteits controles als de grondstoffen ar riveren, steekproeven tijdens het werk en controle op juiste en tijdige aflevering. Heeft een bedrijf eenmaal het ISO-certificaat in de wacht ge sleept, dan kan het rekenen op regelmatige controles van de Raad voor Certificatie. Dat is een instituut van het ministerie van economische zaken en het bedrijfsleven. De raad houdt toezicht op naleving van de ISO-norm en op de commissies die de certificaten verstrekken. In Nederland zijn dat er onge veer twintig. De bekendste daarvan zijn Kema en Lloyd's Register Quality Assurance uit Londen. Het prijskaartje dat de ISO- commissie aan een bezoekje hangt is niet gering. Als één controleur een dagje komt kij ken, moet daar al gauw /ƒ1600 voor worden neergeteld Voor een complete keuring door de Kema moet een bedrijf van honderd medewerkers rekenen op twintig- tot dertigduizend gulden: de kosten van vier da gen keuren en een herkeuring. Het certificaat wordt verleend voor drie jaar. Dan volgt een iets goedkopere herkeuring. Het bedrijf moet er heel voor over hebben om het certificaat te behalen. Biankestijn: „De motivatie om het produktiepro ces te verbeteren moet groot zijn. Een goed budget is belang rijk. er moet lange tijd een man netje voor worden vrijgehou den." Ondanks de financiën wordt er op honderden plaatsen in Nederland koortsachtig ge werkt aan een verbetering van het kwaliteitssysteem. Duizen den guldens worden erin gesto ken, tientallen werknemers worden op cursussen gestuurd. De meeste bedrijven móeten wel, om de concurrentieslag met anderen niet te verliezen Biankestijn: „Concerns uit de petrochemie stellen tegenwoor dig keiharde eisen. Zo van: van af 1992 kopen wij alleen onder delen bij gecertificeerde leve ranciers Philips zegt dat ook. d|c het Op de lange duur kt bedrijven hun kop niet in and Heken als het gaat otn kwaliteitsbeheersing. Dan prij zen ze zichzelf uit de markt. ISO is een begrip in Europa en wat minder de A'S. Lan- den elders ter wereld lijken zich er nog weinig van aan te trek- ken i té lepirai buign vvflen delijk-lachend naar iedere di recteur die wappert met zijn certificaat, maar denken er het hunne van. VènwOIMUBf ..Ach. sommigen denken dat het ISO-certificaat een garantie is voor een goed produkt. Dat is niet waar. Het betekent alleen dat de kans op een 'fout' pro dukt kleiner is. Het is een bewijs dat je iets kunt Of je het ook doet is een tweede." Sjanghai krijgt meer geld en autonomie PEKING AP-1PS De Chinese regenng heeft be sloten de oostelijke havenstad Sjanghai meer autonomie en fi nanciële middelen te geven om de stad tot economische bloei te brengen. 'Sjanghai (12 mil joen inwoners) was ooit een bloeiend handelscentrum, maar is in de loop van 40 jaar com munisme vervallen tot een overbevolkte, vooral op techno logisch gebied onderontwikkel de stad. De Volksrepubliek hoopt Sjanghai met dit nieuwe voor keursbeleid in staat te stellen buitenlandse investeringen aan te trekken in het stadsdistrict Pudong. In Pudong wordt een vrije handelszone gecreëerd, de Waigaoqiao zone, en de stad zal in veel gevallen zelfstandig be slissingen kunnen nemen waar het buitenlandse projecten en de im- en export van zijn bedrij ven betreft. Het Volksdagblad (de partij krant) citeerde gisteren burgr meester Huang |u van Sjanghai, die zei dat de stad jaarlijks voor een bedrag van 500 miljoen yuan (ongeveer 170 miljoen gul den) aan obligaties mag uiige ven, alsmede voor ruim 375 miljoen gulden aan leningen mag afsluiten, om de ontwikke ling van Pudong te financieren Ook verhoogt Peking de subs: die van 200 miljoen naar 300 miljoen yuan per jaar. Inmiddels is het politieke kli maat, sinds de bejaarde leider Deng Xiaoping begin dit jaar persoonlek poolshoogte kwam nemen in Kanton. Sjenzjen en Sjanghai, veranderd ten gunste van economische experimen ten. Volgens Deng is het heel goed mogelijk om gebruik te maken van kapitalistische werk wijzen op economisch terrein zonder de socialistische leer te verloochenen.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 9