YES VN-raad neemt Irak onder vuur John Major niet per definitie de grote verliezer Buitenland PEACE 1 PROSPERITY I fi*^ES3 Bush: VS moeten leider van de wereld blijven Saddam: Kurden willen heel Irak vernietigen Bonn erkent activiteit neo-nazi's in Kroatië Lusitania nogmaals naar Timor Armenië: Officieren vrij DONDERDAG 12 MAART 1992 Drutsc** Prrs* Frontiijnstaten praten over referendum lusaka De leiders van de 'frontiijnstaten' vergaderen vandaag in Zambia over het blanke referendum in Zuid-Afrika en de droogte in de regio. De Zambiaanse minister Mwaanga (buiten landse zaken) zei gisteren dat het „een absoluut drama" zou zijn, als de blanken in Zuid-Afrika zich op 17 maart tegen de hervormingen van president De Klerk keren. Aan de top nemen de staatshoofden deel van Botswana, Mozambique, Namibia, Tanzania, Zambia en Zimbabwe. De president van Angola was verhinderd. Het ANC en de kleinere zwarte oppositiegroep stu ren waarnemers naar de top. 0 REFERENDUM FOR AND III.17 MARCH kaapstad De Zuidafrikaanse cabaretier Pieter Dirk Uys waarschuwt in zijn rol als ex-president P.W. Botha leden van de Democratische partij voor de gevaren van een ja-stem in het komende referendum over de hervormingsplannen van Botha's opvolger De Klerk. Uys, die ook regelmatig in Nederland optreedt, was te gast op een verkie zingsbijeenkomst van de Democraten, die de hervormingen steunen. fotoepa» Vluchtelingen Haïti welkom in Cuba havana De Cubaanse regering zal Haïtiaanse vluchtelingen een verblijfsvergunning verlenen, indien zij daartoe een verzoek indienen. Tot nu toe hebben volgens 62 Haïtiaanse vluchtelin gen een verzoek ingediend om in Cuba te blijven of naar andere landen door te reizen. De meeste vluchtelingen willen echter te rug naar Haïti. Rusland heeft 34 miljard gulden nodig Washington,» Rusland heeft dit jaar bijna 34 miljard gulden aan hulp nodig voor het kopen van voedsel en andere essentiële arti kelen, om zijn schulden te kunnen aflossen en de roebel te sta biliseren. Dat hebben deskundigen van het Internationaal Mo netair Fonds (IMF) gisteren gezegd. De deskundigen zeiden dat het meeste geld, zo'n 11 miljard gulden, nodig is voor een fonds om de waarde van de roebel te stabiliseren. Het is onduidelijk waar dat bedrag vandaan moet komen. Bisschoppen van Malawi opgepakt rome» Alle acht de roomskatholieke bisschoppen in de Afri kaanse staat Malawi zijn aangehouden nadat zij kritiek hadden uitgeoefend op het regeringsbeleid. De arrestaties werden ver richt nadat in de katholieke kerken van Malawi een herderlijk schrijven was voorgelezen waarin scherpe kritiek werd uitgeoe fend op het regime van president Hastings Kamuzu Banda, die regeert sinds de voormalige Britse kolonie in 1964 onafhankelijk werd. In de pastorale brief werd gepleit voor een meerpartijen- stelsel, vrije pers en open politiek debat. Frankrijk krijgt munt van 20 frank parus Frankrijk komt vanaf komende herfst met een munt van 20 frank. Op de nieuwe tweekleurige munt staat de Mont Saint Michel afgebeeld. Het was gisteren niet duidelijk of de munt het biljet van 20 frank gaat vervangen. Op het ogenblik zijn er mun ten in omloop van tien, vijf, twee en één frank. Bush sluit militaire actie niet uit washington ap De Amerikaanse president Bush heeft gisteren behoedzaam ge reageerd op een uitgelekt docu ment van het Pentagon (minis terie van defensie) waarin de Verenigde Staten, als enig over gebleven supermacht, worden opgeroepen hun wereldheer schappij veilig te stellen. Bush erkende dat de VS „moeten doorgaan met leiding geven", maar nam afstand van de pas sage waarin wordt gezegd dat de VS „potentiële rivalen" ervan moeten overtuigen dat zij geen WASHINGTON GPD-Rtr De Iraakse vice-premier Tariq Aziz heeft gisteren voor de VN-Veiligheidsraad gezegd dat Irak geen massa-vernieti gingswapens meer heeft en die ook niet meer kan ma ken. De raad las Irak eerder gisteren in aanwezigheid van Aziz drie uur lang de les over het niet naleven van de resoluties van de Veiligheidsraad die onder meer betrek king hebben op de ontmanteling van de voorraad nucle aire, chemische en biologische wapens gelogen over zijn nucleaire, chemische, biologische en bal listische wapens. „Dat bedrog gaat door tot vandaag de dag. Het is een spel van kat en muis, bedrog en misleiding", aldus de Amerikaanse ambassadeur Pic kering. Hij liet er geen twijfel over be staan dat er van opheffing van de sancties geen sprake kan zijn zolang Irak niet volledig mee werkt aan de ontmanteling van zijn wapenpotentieel en zolang het de mensenrechten van zijn burgers niet respecteert. De voorzitter van de Veilig- grote rol op het wereldtoneel behoeven te spelen. Gedeelten uit het rapport werden zondag gepubliceerd in de New York Ti- Alstublieft, leg niet te veel nadruk op uitgelekte rapporten, en helemaal niet op rapporten die ik niet heb gezien", zei Bush tegen verslaggevers. Hij wees erop dat hij door minister van defensie Cheney op de hoogte wordt gesteld van de inhoud van het rapport, zodra dit de status krijgt van een officieel stuk. Aziz, die pleitte voor opheffing van de sancties tegen Irak, be toogde dat zijn land alle mede werking aan de Veiligheidsraad geeft. „De wapens die Irak niet mag bezitten zijn alle vernie tigd, inclusief de raketten. Het materiaal dat werd gebruikt voor de produktie is allemaal verzegeld door de waarnemers van de VN", aldus Aziz. De ambassadeurs van de Ver enigde Staten en Groot-Brittan- nië daarentegen betoogden dat Irak systematisch liegt en heeft Chili wil snel einde conflict over Honecker BONN-SANTIAGO Rtr-DPA Duitsland is optimistisch ge stemd dat Chili de uitgeweken Oostduitse leider F.rich Honec ker zal uitleveren. Dat heeft een woordvoerder van de Duitse re gering gisteren verklaard. In een brief aan bondskanse lier Kohl laat de Chileense pre sident Aylwin er geen twijfel over bestaan dat hij eèn eind wil maken aan de impasse rond Honecker. Aylwin zegt in de brief dat zijn regering nooit de bedoeling had om Honecker voor onbepaalde tijd in de am bassade in Moskou te laten ver blijven. De Chileense president pleit voor een oplossing die voor allen aanvaardbaar is en in overeenstemming met het in ternationale recht." Honecker verblijft sinds de cember in de Chileense ambas sade in Moskou. De 79-jarige Honecker moet in Duitsland te rechtstaan wegens 'schietbeve len' op de vluchtelingen die de voormalige DDR probeerden te Ontvluchten. Duizenden Zaïrezen naar Uganda Zware gevechten tussen rebel len en regeringstroepen in het oosten van Zaïre hebben de af gelopen twee weken meer dan 12.000 mensen naar het buur land Uganda gedreven. De re bellen hebben de laatste tijd ge regeld politiebureaus en leger- bases aangevallen in Oost-Zaïre en zijn volgens de vluchtelingen sympathisanten van de Zaïrese oppositie. Een opvangkamp waar normaal 2000 Zaïrese vluchtelingen verblijven is in middels overbevolkt geraakt. Gevreesd wordt dat epidemieën uitbreken. heidsraad, de Venezolaanse ambassadeur Diego Arria. las aan het begin van de zitting een waslijst met voorwaarden voor waaraan Irak niet heeft voldaan. Het land heeft onder meer geen steun gegeven aan VN-deskun- digen die moeten toezien op de vernietiging van Iraks nucleaire, chemische en biologische wa pens. Irak blijft verder in gebre ke bij het betalen van schade vergoeding aan slachtoffers van de invasie in Kuwayt en heeft niet alle gevangen genomen Kuwayti's vrijgelaten. De Amerikaanse president Bush heeft gisteren gezegd dat hij alle mogelijkheden in over weging zal nemen en dat de VS alleen genoegen zullen nemen met een volledige naleving van de VN-resoluties. De Britse pre mier Major had zondag al laten weten dat zijn land een militaire aanval op Irak zal voorwaarde dat de VN tie goedkeuren. Tientallen doden bij Turkse aanvallen BAGHDAD-DIYARBAKIR Rtr-A De Iraakse leider Saddam Hus sein heeft de Kurden gewaar schuwd dat hij de verkiezingen voor een nieuw Kurdisch parle ment volgende maand toestaan tenzij ze breken met de wes terse machten. In een toespraak, een jaar na de mislukte Kurdische opstand, maakte Saddam de Kurdische rebellen leiders uit voor bui tenlandse agenten die Irak willlen ver nietigen. „Het volk en het leger zullen het com plot van deze verra ders doen mislukken. Ze willen Kurdistan in een termiet veran deren om vervolgens heel Irak te verslinden", sprak hij tot de zogenoemde Kurdische wetge vende vergadering, een door Saddam zelf ingesteld instituut. Bij een nieuwe Turkse aanval op een kamp van Kurdische strijders bij de stad Gene, in het oosten van Turkije, zijn gisteren zeker 28 Kurden omgekomen. Turkse troepen openden de aanval op het kamp van de Kur dische Arbeiderspartij (PKK) na dat eerder op de dag helikopters de tenten hadden gebombar deerd. Maandag en dinsdag voerden de Turkse strijdkrachten al aanvallen uit op Kurdische kampen in het noorden van Irak. Zondag wer den de Kurden in Noord-Irak be stookt door Iraakse troepen. Uit protest tegen de Turkse aanvallen hebben Kurdische activisten gisteren in de Duitse steden Mainz, Frankfurt. Nümberg en Stuttgart Turkse consulaten en banken aangevallen. Daarbij is aanzienlijke schade aangericht en hebben zich schermutselin gen voorgedaan met veilig heidspersoneel en politie. In Londen bezetten zo'n 100 Kur dische mannen, vrouwen en kinderen een kantoor van de Turkse luchtvaartmaatschappij. Studenten en scholieren rennen door de straten van Belgrado, roepend om het aftreden van president Milosevic bonn Rtr-AFP-DPA Duitse neo nazi's hebben de afgelopen maanden Kroatië geholpen in de Joegosla vische burgeroorlog. Er zijn bovendien aan- wijzigingen dat het Zwarte Legioen, een korps van Westeuropese vrijwilligers in Kroatië, onder bevel staat van een oud-offi cier van het voormalige Oostduitse Volksle ger. Dat heeft de Duitse regering gisteren in een speciale verklaring bekendgemaakt. Bonn zegt niet te kunnen bewijzen dat de neo-nazi's daadwerkelijk aan de zijde van de Kroatische Nationale Garde hebben meegevochten. Het ministerie van buiten landse zaken heeft geen exacte gegevens over het aantal actieve Duitse neo nazi's in Kroatië. De mogelijke steun van neo-nazi's aan Kroatië brengt Duitsland in verlegenheid. Tijdens de Tweede Wereldoorlog hielp na- zi-Duitsland het fascistische Ustasha-regi- me in het zadel. De Ustasha's vermoordden honderdduizenden Serviërs. Belgrado heeft Kroatië er steeds van be schuldigd opnieuw fascistische trekjes te vertonen en steun te krijgen van neo nazi's. Toen Duitsland in december vorig jaar als eerste Europese land besloot Kroatië als on afhankelijke staat te erkennen, beschuldig de Servië Bonn ervan de oude banden weer te willen aanhalen. Sinds het uitbreken van de burgeroorlog, in juli vorig jaar, zijn meer dan 6.000 men sen in Kroatië om het leven gekomen. In Begrado hebben enkele duizenden scholieren zich gisteren aangesloten bij de studenten die al drie dagen de straat op gaan om het vertrek van president Slo bodan Milosevic te eisen. Zo'n 10.000 stu denten verzamelden zich dinsdagavond op het Terazije-plein, dat vorig jaar het toneel was van een grote studentendemonstratie. Het plejn werd demonstratief uitgeroepen tot „autonoom gebied van de geest", een ironische zinspeling op alle Servische auto nome gebieden die in Kroatië en in Bosnië- Hercegovina zijn uitgeroepen. De studen ten, die milosevic met Saddam Hussein ver gelijken, stellen de president verantwoorde lijk voor het uiteen vallen van Joegoslavië door het conflict met Kroatië en Slovenië op de spits te drijven. DARW1N-USSABON iPS-RtT De organisatoren van de vre desmissie naar Oost-Timor zijn van plan om opnieuw naar Dili te varen. Dat hebben ze bij te rugkeer in de Noordaustralische havenstad Darwin aangekon digd. Een nieuwe vertrekdatum is echter nog niet vastgesteld Jakarta heeft ai gewaarschuwd dat het niet instaat voor de vei ligheid van de opvarenden bij een nieuwe actie. Met hun nieuwe bootreis willen de actie voerders de internationale pu blieke opinie blijven mobilise ren tegen de aanhoudende schending van de mensenrech ten in de door Indonesië gean nexeerde Portugese taJonto „Wij gaan net zo lang door tot dat Indonesië door de knieën gaat", aldus een zegsman Gisteren moest het Portugese schip Lusitania Expresso met aan ooord 120 actievoerders uit negentien landen onverrichter- Utt terugkeren. Het schip werd in intematio nale wateren, ruim 26 mijl uit de kust van Oost-Timor, opge wacht door zes fregatten, een onderzeëer en vanuit de lucht in de gaten gehouden door twee gevechtshelikoptcrs en vier vliegtuigen met kikvorscom mando's aan boord. De com mandant van het Indonesische fregat Apakulo dreigde de Lusi tania „naar de bodem van de Timor Zee te sturen" als kapi tein Luis Dos Santos de steven niet zou wenden. De Portugese regering heeft de onderschepping in de inter nationale wateren scherp ver oordeeld. „Dictators zijn bang voor bloemen en ongewapende, vreedzame jonge mensen die willen protesterenverklaarde de Portugese president Mario Soares voor de radio in Lissa bon. Het Indonesische leger heeft de Portugese regering er giste ren van beschuldigd dat zij de protesttocht van het 'vredes- schip' heeft georganiseerd. De Portugese regering en opposi tieleiaers sympathiseren met de actie, maar hebben herhaalde lijk verklaard dat de missie van de I iiMt.inia i OJBNBO860 p.uti culier initiatief is. Spanning Kenya stijgt met de dag nairobifrans van den houdt correspondent De Kenyaanse regering heeft de oppositie ervan beschuldigd een binnenlands leger van 300 tenoristen' op de been te heb ben gebracht om sabotageacties uit te vieren en zowel burgers als politiemensen te doden. Daarnaast zou de oppositie nog eens 500 in het buitenland op plekte must lappen ha tand willen binnen brengen. Gisteren zijn twee Kenyanen door de po litie doodgeschoten. Kenya's belangrijkste opposi tiepartijen. het Forum voor het Herstel van de Democratie (FORD) en de Democratische Partij (DP), hebben de beschul digingen als nonsens \.m de hand gewezen. Op hun beurt lu bben FORD tl DP 48 n e ring van president Moi ervan beschuldigd chaos te creëren in het land om vervolgens de noodtoestand te kunnen uitroe pen. uitbreken. en voor het eerst sinds de ver- duren. Alleen al het afgelopen stagnatie. De koopkracht begon zullen vallen voor d< londen ce es van zweedenkiezingen van 1979 zijn de soci- r> 90^8 jaar schoot de werkloosheid van te dalen, en daarmee de ver- de soldaten van ki olieton ninl hii nnnrln-jl Lanc. 1 fi 7 nrnrnnl nnnr Q 9 nrnrnnl llnr Lnniviifnri. van rif unnlrrk IL'. Hnnrkr.t.iL van I ui Radicale Armeniërs hebben vandaag de tien gegijzelde legerofficie ren van het Gemenebest van Onafhankelijke Staten (GOS) laten gaan. De Armeniërs droegen hun gijzelaars in de hoofdstad Jerevan over aan de GOS-strijdkrachten. De officieren werden afgelopen weekeinde in gijzeling genomen bij een aanval op een voormalige Sovjet-legerbasis in Artik, 65 kilometer ten noordwesten van Jere van. De gijzelnemers eisten wapens en munitie voor de strijd met Azerbajdzjan om de Armeense enclave Nagomo-Karabach. Azerba- jdzjaanse strijdkrachten hebben daar hun offensief onlangs opge voerd. Volgens generaal Stoljarov, die onderhandelde over de vrijla ting, wil Armenië dat het GOS zich met het conflict gaat bemoeien. Volgens hem was dat voor de Armeniërs de belangrijkste reden om de officieren te gijzelen. „Als John Major vandaag geen verkiezingen uitschrijft, is dat een ramp voor hem", glim lachte oppositieleider Neil Kin- nock minzaam. „Maar ais hij het wel doet, is het ook een ramp voor hem." Major koos voor de laatste 'ramp'. Na een bliksembezoek aan de konin gin verscheen hij gistermiddag op de stoep voor zijn ambts woning om het nieuws wereld kundig te maken: het Britse volk wordt op 9 april op de stembureaus ontboden om een nieuw parlement te kiezen. Kinnock verwacht na die 9e april zijn bescheiden twee-on- der-een-kap woning in West- Londen te kunnen inruilen te gen het statige pand Dow- ningstreet 10, dat de Majors nu bewonen. Onder zijn leiding heeft Labour de afgelopen ne gen jaar een lange mars naar het politieke midden gemaakt, en voor het eerst sinds de kiezingen van 1979 zijn de alisten niet bij voorbaat kans loos. Na 13 jaar hebben de conser vatieven hun betovering verlo ren. Weliswaar vervingeh zij an derhalf jaar geleden de impopu laire Margaret Thatcher, maar John Major moet de verkie zingscampagne in met de erfe nis van zijn illustere voorgang ster: een economische recessie die de langdurigste is sinds die van de jaren '30. Precies een jaar geleden pro feteerde Majors regering dat de economie begin '92 uit het tra nendal zou kruipen. Maar in ja- nuarj was reeds duidelijk dat de deskundigen op het ministerie van financiën zich danig had den vergist. De economie bleef stagneren, en wat erger was: er gloorde voorlopig geen licht aan het einde van de tunnel. De enorme schuldenlast waaronder de gemiddelde Brit zucht, hoger dan waar ook in Europa, is volgens de meeste John Major gaat de verkiezingen vol vertrouwen tegemoet foto economen de voomaamstè den waarom Groot-Brittannië niet uit de recessie is gekomen. Die recessie begon in Groot- Brittannië eerder dan elders, was dieper en dreigt langer te duren. Alleen al het afgelopen jaar schoot de werkloosheid i 6.7 procent naar 9.2 procent (ter vergelijking: in Nederland daal de de werldoosheid van 4,8 pro cent tot 4,5 procent). En de vooruitzichten luiden: meer van hetzelfde, waarschijnlijk erger. Maar het grootste probleem voor Major is dat de economi sche problemen goeddeels 'ho me-motie' zijn. Door een com binatie van belasting- en rente verlaging veroorzaakte Thatcher in 1987 een koopkrachtexplosie die tot een moeilijk te beteu gelen inflatie leidde. De huizen- K rijzen stegen tot hemelse oogten. en miljoenen staken zich in de schulden volgaar ne. want het economisch ge sternte leek gunstiger dan OOR. De kater volgde echter spoe dig. De hoge inflatiecijfers brachten het pond sterling in gevaar, en de regering moest de rentevoet verhogen om de munt te beschermen. Maar de hoge rente, ruim 15 procent, was tevens oen recept voor stagnatie. De koopkracht begon te dalen, en daarmee de ver koopcijfers van de winkels. Be gin '90 begon duidelijk te wor den dat Thatchers economi sche wonder' het land ramp spoed had gebracht. In de aanloop naar de verkie zingen zal Major zich moeten verdedigen tegen de aanklacht dat hij als ex-minister in That chers regering zelf verantwoor- detifk is xfK»r de economic he misère. Maar dat is niet zijn eni ge probleem. Ander» dan tij dens de recessie aan het begin van de jaren '80, vallen de slachtoffers dit keer vooral in ei gen gelederen. Het is in het conservatieve Zuid-Engeland waar de werkloosheid het snelst groeide en de huizenmarkt het verst inzakte. Toch volst daar niet onmid dellijk uit dat Major de verkie zingen zal verliezen. De verkie zingen worden niet beslist in het 'blauwe' zuiden of het 'rode' noorden. Weinig traditionele burchten van conservatisme zullen vallen voor de oprukken de soldaten van Kinnock. Een doorbraak van Labour in het zuiden wordt nu-t WIWM hl Het is in de kiesdistricten waar de Conservatieven in 1987 een marginale meerderheid haalden, waar het lol van het land wordt beslist De meeste daarvan liggen in de regio-Lon den. Alleen als labour hier vol doende winst boekt, mag Kin nock op 10 april de verhuiswa gen laten voorrijden. Maar de opiniepeilingen wijzen erop dat de Labour-leider daar beter geen vergif op kan innemen. Mocht hij falen in de 'margj Data dbtifcten. dn btyft jorai Major in Downing Street. On danks zijn lange mars naar het Cilitieke midden en met de ,u htlge wind ..Hl de re. es- ie in de mg. zou Kinnock dan op nieuw hebben verloren. Dat zou ivn 'ramp' zijn die de Labour leider vrijwel zeker met zijn po litieke leven zou moeten beko pen.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 7