Lubbers ontkent doofpot bij IDB Teikyo aan eigen ambitie ten onder De Vries: 'Mensen zijn belangrijker dan bollen' Nog geen cao bij Philips Bijgelovigen staan morgen huiverend op Binnenland Postkantoor wordt winkelpaleis Bonden: Werknemer bij milieubeleid betrekken Zeezeiler krijgt geen vaarbewijs DONDERDAG 12 MAART 1992 5 GPD OnwwctvippeV* PtnAmst Kritiek op Kamminga den haag Voorzitter Rinnooy Kan van het Verbond van Neder landse Ondernemingen (VNO) is het niet eens met de uitspra ken van zijn collega Kamminga van het KNOV (midden- en kleinbedrijf) over de aanpak van het ziekteverzuim. Kamminga pleitte maandag voor wetgeving die werkgevers verplicht wacht- dagen in te voeren, waardoor zieke werknemers een tijdlang niet hun volledige loon krijgen uitbetaald. Rinnooy Kan zei niet te begrijpen waarom Kamminga pleit voor overheidsingrijpen, omdat de sociale partners daar tot beider genoegen al tien jaar van zijn verlost. Textiel wil flexibele vut almelo De werkgevers in de textiel hebben de bonden gisteren tijdens de tweede ronde van het cao-overleg een voorstel gedaan voor een flexibele vut vanaf 60 jaar. Tevens willen ze werkne mers van 59 jaar in staat stellen vier dagen per week te werken voor 80 procent van het loon. Met hun vut-voorstel komen de werkgevers volgens bestuurder De Valk van de Industriebond FNV een heel eind in de richting van de bonden. Zes jaar geëist voor overval den haag Procureur-generaal mr. J. Couzijn bij het Gerechtshof in Den I laag heeft gisteren zes jaar gevangenisstraf geëist tegen een 33-jarige ex-bokser uit Den Haag en een 42-jarige stadsge noot. Het tweetal was in 1988 betroJ&en bij een overval op een geldtransport in Antwerpen. Daarbij werd drie miljoen gulden buit gemaakt. De twee werden in 1989 al veroordeeld tot zes jaar cel, maar later door het hof op vrije voeten gesteld, omdat de president de betrokkenheid van twee begeleiders van het geld transport nader wilde onderzoeken. Onderzoek themapark Neeltje Jans middelburg» Een groep van vier banken en bedrijven, waaron der de Internationale Nederlanden Groep (ING) en Heineken BV, wil 35 miljoen gulden investeren in een themapark op het voormalig werkeiland Neeltje Jans in de Oosterscheldemonding. Dat is gisteren tijdens de aandeelhoudersvergadering van de NV Beheersmaatschappij Neeltje Jans bekendgemaakt. maastricht gpd Voor managen is hij gewoon niet in de wieg gelegd, zeggen anonieme bronnen over Lam bert van Beers. De ex-journalist en directeur van het Japanse Teikyo Europe BV zou de ver oorzaker zijn van de personeel sproblemen waar de universiteit en het medisch centrum van Teikyo in Maastricht aan ten onder dreigen te gaan. Wilde verhalen, geruchten en roddels over Van Beers zijn er genoeg. Maar geen van de kriti- kasters uil met naam en toe naam in de krant. Van Beers zelf reageert er zuchtend op: „Klets praatjes, ik ontken helemaal niet dat er dingen fout zijn gegaan, maar voor de rest zijn het wild-west- verhalen." Begin deze week barstte de bom bij Teikyo, toen bekend werd dat er onlangs een mislukte coup poging was onder nomen om Van Beers af te zetten. En het leek nog wel zo mooi, toen Teikyo vorig jaar met veel tam tam in Maastricht de deuren opende, met de bedoeling (vooral) Japanners onderwijs en gezondheidszorg te verkopen. Van dat voornemen is tot nu toe weinig terechtgekomen. Het aantal studenten dat op de uni versiteit afkomt is zeer gering, het onderwijzend personeel rolt vechtend over de vloer en de medisch specialisten die spe ciaal uit Japan hierheen zijn ge haald, mogen nog steeds geen keuringen doen omdat hun werkvergunning nog altijd niet rond is. Wat is er misgegaan? De be schuldigende vinger van de werknemers wijst naar Van Beers, maar de problemen lij ken vooral te zijn veroorzaakt doordat Teikyo Europe te opti mistisch van start ging. De commerciële instelling kwam Directeur Van Beers ontkent steevast alle aantijgingen 'Opheffing geheime dienst zat al langer in het vat' De opheffing van de Inlichtingendienst Buitenland IDB heeft niets te maken met het conflict tussen de medewer kers en de leiding van de dienst, maar zat al langer in het vat. Dat personeel van de IDB naar de pers heeft gelekt over de interne problemen, was wél doorslaggevend voor het besluit. Dat zei premier Lubbers gisteren in een debat met de Tweede Kamer over de afschaffing van 'de Neder landse CIA'. den haag anp Lubbers kondigde twee weken geleden aan dat hij de buiten landse inlichtingendienst zou opheffen en dat hij de meeste activiteiten met onmiddellijke ingang had stopgezet. Dat be richt kwam drie dagen nadat de ambtenarenrechter zijn vonnis in een geheim kort geding van twee topspionnen tegen de lei ding had opgeschort. Het duo, aanstichters van de interne opstand, had als straf opdracht gekregen per direct naar Bagdad en Teheran af te reizen om daar te gaan spione ren. Beide mannen vochten die opdracht aan bij de rechter. Een mission impossible' noemde D66 dat gisteren. De dienstop dracht is inmiddels door Lub bers ingetrokken. De premier reageerde heftig op de insinuatie van Groen Links dat zijn besluit tot ophef fing met de rechtzaak te maken had. „Dat is een volstrekte falsi ficatie. U moet het niet doen voorkomen alsof ik met de doofpot werk", beet hij fractie voorzitter Beckers van Groen Links toe. „Als u meer weet dan ik. dan gaat u maar naar de rijksrecherche." Lubbers verwees de beschul diging van IDB-medewerkers, dat hun chef geld van de gehei me begroting van de dienst ach terover heeft gedrukt, naar de prullemand. De voorzitter van de Algemene Rekenkamer heeft persoonlijk vastgesteld dat dat niet waar is, aldus Lubbers. Dat de chef de telefoons van zijn spionnen aftapte, had de pre mier al eerder tegengesproken. Ooit was per ongeluk door een verkeerde schakeling een tele foon getapt, maar meer was er niet aan de hand. Lubbers wees erop dat hij de fractievoorzitters van CDA, PvdA, WD en D66 bijna een jaar geleden op de hoogte heeft namelijk met vier plannen naar Maastricht: een Junior College voor jonge Japanse meisjes, een universiteit voor Amerikanen, een Medical Center voor Japan ners in West-Europa en een researchcentrum waar Westerse onderzoekers de effectiviteit van Japanse kruiden moesten aantonen. Al na enkele maanden luidde de conclusie: chaos. Vanuit het voormalige ziekenhuiscomplex Annadal werd er tegelijkertijd onderwijs gegeven, verbouwd, geopend, gepland en gekocht. Teikyo stelde zijn plannen bij: wat minder meisjes uit Japan, de 'pilotgroep' Amerikanen kwam later en het medische centrum kon niet in september begin nen. Het research centrum werd hele maal op de lange baan geschoven. De chaotische taferelen leidden tot perso neelsproblemen en financiële missers bij enkele transac- ties met grond en gebouwen. Gevraagd naar de twisten met individuele werknemers, die hem beschuldigen van despo tisme en willekeur, antwoord Van Beers steevast dat alles is geprobeerd om de betreffende man of vrouw voor het bedrijf te behouden, maar dat er eenvou digweg niet mee te werken valt. De financiële transacties wor den op dit moment onderzocht door twee accountants uit Ja pan. Van Beers zelf beweert als enige dat hun aanwezigheid al leen verband houdt met het overschrijven van de gegevens van het Nederlandse boekjaar naar het Japanse boekjaar. „Dat maak je mij niet wijs", zegt di recteur dr. J. Carpay van het Academisch Ziekenhuis Maas tricht (AZM), die met de ac countants heeft gesproken. „Daarvoor stellen ze te veel vra gen." AMSTERDAM Tientallen bouwvakkers hopen over drie weken klaar te zijn met de verbouwing van het monumentale voormalige hoofdpostkantoor aan de Amsterdamse Nieuwezijds Voorburgwal tot luxe win kelcentrum. Het gaat Magna Plaza heten, en Is een initiatief van de Zweedse projectontwikkelaar Lars-Erik Magnusson. Aankoop en verbouwing hebben hem samen zo'n zeventig miljoen gulden gekost Na de afronding van de verbouwing zal het nog tot juli of augustus duren voor het winkelend publiek er terecht kan. UNITED PHOTOS DE BOER POPPE DE BOER ■BkS*- 'Svvhc "IS Groen Links-fractievoorzitter Beckers (wijzend) sprak gisteren niet alleen met premier Lubbers over de Inlich tingendienst Buitenland, ze ontmoette ook nog A. Docters van Leeuwen, de chef van de Binnenlandse Veilig heidsdienst (met bril). EOTO ANP EO OUDENAARDEN gesteld van een sanering van de IDB. Na4at het Financieele Dagblad het interne conflict bij de dienst eind januari had ont huld, zijn de vier fractieleiders tot in detail ingelicht over de af faire. Beckers was daar niet bij. omdat Groen Links principieel weigert om achter gesloten deu ren te vergaderen. Ruim voor de zitting van de ambtenarenrech ter nam Lubbers het besluit tot opheffing, waarover hij ook met de meest betrokken ministers overleg heeft gevoerd. Hij zegde de Kamer op ver zoek van Groen Links wel toe de resultaten van een onderzoek door de rijksrecherche naar de IDB te zullen openbaren, voor zover daar geen geheime zaken in staan. Ook zal hij de Kamer laten weten welke activiteiten van de IDB door welke ministe ries worden overgenomen. Op 27 maart valt daarover een be sluit. DEN HAAG GPD Minister De Vries (Arbeidsom standigheden) noemt het „pijn lijk, maar onvermijdelijk" dat hij na overleg met de bewinds lieden Gabor (Landbouw), Al ders (Milieubeheer) en Simons (Volksgezondheid) heeft beslo ten de grondontsmettingsmid- delen methylisothiocyanaat en metam-natrium per 1 juli te verbieden. De middelen, die in de bollenteelt veel worden ge bruikt, kunnen onvruchtbaar heid veroorzaken bij vrouwen die ermee werken. Uit een rapport dat TNO heeft opgesteld over gezond heidsrisico's in de bollenteelt, blijkt dat de mensen die met de twee stoffen werken, soms wor den blootgesteld aan 35 tot 45 keer de hoeveelheid die uit het oogpunt van gezondheid ver antwoord is. Zelfs bij de beste bescherming worden de nor men vergaand overschreden, constateert TNO. Methylisothiocyanaat wordt op grond van die conclusies he lemaal verboden, terwijl me- tam-natrium buiten de bollen teelt nog mag worden gebruikt, zij het onder een veel strenger regime. Daarnaast zal het toela tingsbeleid voor nieuwe midde len nog verder worden aange scherpt. Verder zullen alle mid delen die voor de bollenteelt al zijn toegelaten, versneld wor- den herbeoordeeld. „Voor de twee verboden stof fen kun je geen zinnig verhaal meer houdenzegt De Vries. „Ik ben in een situatie gekomen waarin ik de gezondheid van mensen moet afwegen tegen de gezondheid van bollen. Dan heb ik als minister van arbeids omstandigheden maar één keus." De Vries erkent onmiddellijk dat hij daarmee de afspraken doorbreekt, die in het meerja renprogramma gewasbescher ming zijn gemaakt over het te rugdringen van het gebruik van bestrijdingsmiddelen. Hij bena drukt echter dat die afspraken zijn gemaakt toen nog niemand van de onderzoekresultaten wist. De minister is niet zo pessi mistisch als de branche-organi saties. die onmiddellijk uitrie pen dat het verbod min of meer het einde van de boluleeil be tekent: „Dat is niet waar. Er is namelijk wel degelijk een alter natief voor metam-natrium. na melijk dkhloor-propeen i lal la uit het oogpunt van milieu ook geen plezierig middel, maar het is in elk geval minder schadelijk Overigens weet ook de Vries dat dichloor propeen niet in waterwingebieden mag worden toegepast, waar de twee verbo den middelen wel mochten worden gebruikt. „Maar dan praten we over slechts een half procent van het totale areaal, dus kan ik moeilijk de conclusie delen dat de sector hiermee het leven onmogelijk wordt ge maakt." Het resterende onderzoek naar de gezondheidsrisico's, ook en vooral van andere dan de genoemde grondontsmet - tingsmiddelen. zal versneld worden voortgezet. Verder zal de Tweede Kamer snel met de minister gaan praten. „Ik be grijp heel goed dat de sect kerheid wil", merkt De Vri „Maar ik r die zekerheid er ook toe lean lei den dat de maatregelen moge lijk zelfs verder worden aange scherpt." EINDHOVEN ANP De vakbonden gaan het eindbod van Philips voor een nieuwe cao voorleggen aan de leden. Na 14 uur onderhandelen is er absoluut nog geen spra ke van een principe-akkoord. Bestuurders van de verschillende bonden hebben dit afgelopen nacht meegedeeld. De Unie BLHP vindt dat het eindbod van Phi lips inhoudelijk moet worden afgewezen. Be stuurders van de andere drie bonden leggen het eindresultaat neutraal aan hun leden voor. Phi lips is bereid de ruim 40.000 werknemers op 1 juli een kxtnsvahogblg te geven van 2.5 procent en op 1 april een eenmalige uitkering van 3 procent. De vakbonden hadden 4.5 tot 5.5 procent meer loon gevraagd. Verder wil Philips de bestaande winstuitke ringsregeling met ingang van 1993 omzetten in Daarnaast is Philips bereid het bestaande sociaal plan te verlengen, evenals de speciale vertrekrr- gelingen voor ouderen. Voor het overige wil Phi lips de bestaande cao een iaar handhaven, inclu sief de regelingen voor ziekteverzuim en de aan vulling op de wao-uijkeringen. die door de bon den uitermate goed worden genoemd Philips-onderhandelaar H. Brouwer bestempel de het eindbod als een „geslaagd eindresultaat, dat verantwoord, redelijk en evenwichtig is." Eer der deze week hield Brouwer de bonden nog voor dat de onderneming desnoods een periode zon der cao voor lief zou nemen als het aanbod \an Philips niet zou worden aanvaard." De bonden hebben met Philips afgesproken dat de ledenraadpleging wordt afgerond voor 1 april, de datum WMWp do hui.li>;. BO afloopt. den haag gpd Werknemers die milieuvervui ling binnen hun bedrijf aan de kaak stellen, moeten een betere rechtsbescherming krijgen. Dit is nu een sluitstuk in de regelin gen. Werknemers moeten in ge val van milieudelicten binnen hun bedrijf de milieu-inspectie kunnen inlichten, zonder dat ze bang zijn dat dit van invloed is op de relatie met hun werkge ver. Dit zei FNV-voorzitter Steke lenburg gisteren namens de drie vakcentrales FNV, CNV en MHP bij de presentatie van het onderzoek 'Werknemers en milieu' van de Rijksuniversiteit Utrecht. In dit onderzoek wordt beke ken hoe werknemers binnen hun eigen bedrijf iets kunnen doen aan een beter milieu. Dat stuit vaak op problemen, omdat een klacht over een milieuzaak haaks kan staan op een goede relatie met de werkgever. De vakcentrales vinden dan ook dat werknemers het recht moe ten hebben een milieudelict anoniem te melden. Bovendien moeten werknemers zich des gewenst ook kunnen laten bij staan door een vakbond. De belangrijkste conclusie van het onderzoek is dat even tuele verontreinigingen beter beheersbaar zijn als werkne mers bij het milieubeleid van het bedrijf worden betrokken. Volgens Stekelenburg moet milieubeleid ook worden opge nomen in de Wet op de Onder nemingsraden. Tot nu toe kun nen werknemers op het gebied van bedrijfsmilieuzorg niet ver wijzen naar een wettelijke richt lijn. Nu zijn zij vaak afhankelijk van de interpretatie van de wet door hun werkgever, aldus Ste kelenburg. ZWOLLE RUUD BUURMAN Er schijnen nog mensen te zijn die mor gen, vrijdag de dertiende dus, niet in een auto stappen en niet op een trapje gaan staan. Wie bijgelovig is en bang voor on gelukken op de vrijdag der vrijdagen, blijft gewoon in bed. Met de luiken voor de ramen en zandzakken voor de deur. En maar hopen dat het goed afloopt. De combinatie van een vrijdag en het getal dertien roept bij iedereen een ram- pengevoel op, maar het is nooit bewezen dat er op die dag meer ongelukken ge beuren als anders. Bijgeloof dus, voort komend uit de christelijke geschiedenis. Op vrijdag werd Jezus gekruisigd en het laatste avondmaal werd gehouden met dertien mensen, totdat Judas de zaal ver liet. Dertien wordt daarom ook wel het 'Judasgetal' genoemd. Op vrijdag de dertiende moet je niets belangrijks beginnen. Het Provinciaal Overijssels Museum in Zwolle tart echter het noodlot, want het opent morgen een tentoonstelling met de titel Vrijdag de 13de, geloof of bijgeloof. Betreden op ei gen risico. Wie binnenloopt moet eerst onder een ladder door en loopt vervol gens tegen een zwarte kat op. Wie dan nog veilig thuis wil komen, wordt aange raden bij de uitgang even op het blanke hout te slaan, om het 'af te kloppen'. Is de vrijdag voor christenen traditio neel een noodlotsdag. voor mensen zon der religie maar met bijgeloof is de vrij dag zo beroerd nog niet. De vrijdag is immers juist een favoriete dag om te trouwen. Bijgelovige goklustigen en deelnemers aan loterijen zweren bij de vrijdag. Behalve, uiteraard, als er 'de der tiende' achterstaat. Veel erger is het volgens de overleve ring gesteld met de maandag. Dèt is pas een ongeluksdag. Onbegrijpelijk dat de meeste mensen op die dag de was doen. want een beetje bijgelovige weet dat dat ongeluk brengt. Net als reizen op die dag, trouwen, een nieuwe woning be trekken of je kind voor het eerst naar school sturen. Maar je hoort een bijgelo vige nooit met afschuw spreken over 'maandag de dertiende'. De samenstelster van de tentoonstel ling, Aranka Meijerink, heeft zich maan denlang verdiept in bijgeloof. „Toen ik met het plannetje kwam, was het eerste dat ik van iemand hoorde dat je nooit rode kool op maandag moet eten. Dan heb ie altijd ruzie in de tent. Een ander zei dat ze bij hem thuis altijd het beeld van de heilige Anthonius buiten zetten als het ging regenen, want regen was zijn schuld." Een greep uit het bijgeloof: Een hond in huis trekt bliksem aan. een rooie kat in huis weert bliksem af. Op woensdag geboren kinderen zijn dom. Als de maand met een woensdag begint, wordt het de hele maand slecht weer. Op don derdag moet je geen serviesgoed schoonmaken. Een lege portemonnee brengt ongeluk, dus plak er een kwartje in. Het cijfer één is een ongeluksgetal bij huisnummers. Zeven is een geluksgetal en komt veel in sprookjes voor. Allemaal flauwekul aus, waar niemand echt in gelooft. Maar het blijft een feit dal op vrci plaatsen toch hal nherevoot het onzekere wordt genomen Hotels hebben vaak geen dertiende etage, vlieg tuigen geen rij dertien. Geen circus zal in zijn programma een act onder het getal «lemen opvoeren I en haringvisser die ooit met nieuwe haring aan wal kwam. meldde niet dat hij dertien kantjes aan boord had. maar 'twaalf plus één'. Meijerink: .Als je er in gelooft, dan ben je er misschien ook wel vatbaar voor. Daarom houden we de neushoomkop aan de muur ook extra in de gaten, want veel mensen denken nog steeds dat de hoorn op de neus van dat beest een ge neeskrachtige werking heeft." Flauwekul of niet, Pnns Betnhard had ooit een ernstig ongeluk met een auto dat het nummer Ml3 droeg. Wie dat nog toeval vindt, kan om het volgende voorbeeld echt niet meer heen: Het staat namelijk onomstotelijk vast dat Oom Dagobert stinkend rijk Is geworden, om dat hi) steeds een geluksduhbelt)e hij zich draagt. utTWtmwGiaGA GPD De ervaren zeezriler Dirk Nauta krijgt geen vaarbewijs. Hij zal eerst het theoretisch examen .1 120 moeten afleggen, zo heeft hi) van het ministerie van ver keer en waterstaat te horen ge- k regen Nauta had zich er in een brief am minister M.ii) Weggen over beklaagd dat er geen uitzonde ringsregeling komt voor ervaren en gediplomeerde (oud varen slui Nauta mag nu na I april niet varen op een boot die lan ger is dan I meter »f »nell« r dan 20 kilometer pa uur Volgens Nauta. die meerma len succesvol rond de wereld zeilde, vertikt het rijk het alleen

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 5