EG tot 1995 akkoord met heffing op mest Binnenland 'Loon gezondheidszorg meer dan 3% omhoog' 'Autogordels op achterbank' Ghana wil informatie over drugsbende Tweede jeugd voor Vrijheid Patiënten slaan er zeker 200.000 keer op Belgisch bedrijf loosde wel pyridine in de Maas GELUK IS NOG 4 DAGEN TE KOOP Vondst hunebedden DONDERDAG 12./WAART 1992 Algernon NeóeiUnd* Penbumu CTO Omet~*N«p<*H|kc FVvScnt IPS i"tff Prro Stw WIE ZIT WAAR IN DE PLENEAIRE VERGADERZAAL VAN DE NIEUWE TWEEDE KAMER 1 Christen Democratisch Appel (CDA) 6 Staatkundig Gereformeerde Parti| (SGP) 2 Partij van de Arbeid (PvdA) 7 Gereformeerd Politiek Verbond (GPV) 3 Volkspartij voor Vn|heid en Democratie (WD) 8 Reformatorische Politieke Federatie (RPF) 4 Democraten 66 (D66) 9 Centrumdemocraten (CD) De vijf grootste fracties in de Tweede Kamer krijgen elk één of meerdere afgevaardigden op de voorste rij van de nieuwe vergaderzaal die op 28 april in gebruik wordt genomen. Het presidium van de Kamer heeft gisteren de definitieve verdeling van de 150 zitplaatsen in de nieuwe zaal aangewezen. Daar mee komt een einde aan gekra keel over de vraag welke partij en de twaalf zitplaatsen op de eerste rij krijgen. Die plaatsen zijn fel begeerd omdat wie daar zitten meer en beter in het vizier Burgemeester doorgereden na ongeval Groningen Burgemeester K. Weide van Haren heeft een pro ces-verbaal gekregen van de gemeentepolitie van Groningen. Hij wordt ervan verdacht dinsdagavond in Groningen tegen een ge parkeerde auto te zijn gereden en vervolgens te zijn doorgere den naar zijn woning in Haren. De burgemeester wordt er ook van verdacht onder invloed van alcohol te hebben gereden. van de vaste tv-camera komen. Het CDA, met 54 leden de grootste fractie, krijgt vier plaat sen op de rechterflank van de eerste rij. De PvdA (49 leden) krijgt er drie ter linkerzijde, WD (22) en D66 (12) elk twee in het midden, en Groen Links (9) één plaats. De kleine rechtse fracties SGP, GPV en RPF zitten wat ver der naar achter en Janmaat van de Centrumdemocraten komt op de uiterste stoel rechts in de zaal, buiten het bereik van de vaste tv-camera. Pieter-Christiaan rechtenstudent den haag De bijna 20-jarige prins Pieter-Christiaan, de derde zoon van prinses Margriet en mr. Pieter van Vollenhoven, gaat rechten studeren in Utrecht. De prins zit nog tot augustus in mi litaire dienst in Amersfoort. Tot die tijd zal hij al wel aandacht aan* zijn studie besteden, maar dan alleen als „extraneus". Dat wil zeggen dat de prins zich op eigen houtje al op een tentamen voorbereidt. Misdadiger komt tot inkeer Groningen Een misdadiger liet het Nieuwsblad van het Noor den gistermiddag telefonisch weten dat hij een pakketje voor de politie had klaargelegd in een vuilnisbak bij een bushalte. Zon der verduidelijking legde hij vervolgens de hoom weer op de haak. Omdat het mogelijk om een bom ging, werd de politie in geschakeld. Twee bommenspecialisten van de recherche ont mantelden het in een plastic tas gewikkelde pakketje ruim een half uur later voorzichtig. In plaats van een valse bom bleek in de tas een Browningpistool te zitten. De eigenaar had er een handgeschreven brief bijgevoegd voor de politie. Daarin ver klaarde hij waarom hij het schietwapen inleverde. „Op deze ma nier wil ik een eind maken aan mijn vorige leven. Ik ben be keerd." Gouden Pennetje voor Nijenhuis utrecht Hans Nijenhuis (29) is de winnaar van het Gouden Pennetje 1992. De prijs is een aanmoediging voor aanstormend journalistiek talent. Nijenhuis is redacteur buitenland bij NR- C/Handelsblad. Nijenhuis krijgt de prijs van het Nederlands Ge nootschap van Hoofdredacteuren voor zijn serie artikelen over de overstromingen in Bangladesh. Simons doet water bij de wijn: den haag gpd Staatssecretaris Simons (volks gezondheid) is bereid de werk nemers in de gezondheidszorg een hogere loonstijging dan 3 procent te geven. De bewinds man zei dit gisteravond in het KRO-tv-programma Brand punt Politiek Café. In de ge zondheidszorg dreigen acties omdat het personeel in deze sector achterop dreigt te ra ken. De loonstijgingen in het bedrijfsleven bedragen name lijk gemiddeld 4 procent Simons noemde de door het kabinet geboden 3 procent „aan de krappe kant". Verder zei hij: „Er kan een moment komen dat wij een slag hoger uitkomen. Ik zeg niet het mag nooit meer dan 3 procent zijn". De cao-onderhandelin gen voor de gezondheidszorg moeten overigens nog starten. De staatssecrearis gaf wel aan dat het passen en meten wordt om boven de 3 procent loonstijging uit te komen. Overheid, werkgevers en werk nemers zullen dat gezamenlijk moeten doen. Waar hij het extra geld even tueel vandaan wil halen, maakte hij niet precies duide lijk. Wel zei hij dat hij niets voelt voor het verhogen van ziekenfondspremies of pre mies voor particuliere ziekte kostenverzekeringen om aan geld te komen. Een ander mid del om geld te vinden is: bezui nigen in de gezondheidszorg. De Europese Gemeenschap heeft het licht tijdelijk op groen gezet voor een mestheffing voor veehouders, om zo de exploitatie van mestfabrieken te betalen. De toe stemming van de Europese Commissie, het dagelijks be stuur van de EG, heeft bijna een jaar op zich laten wach ten, maar is van groot belang voor de aanpak van het mestprobleem in Nederland. brussel-den haag gpd-a De veeboeren met een mest overschot in vooral het zuiden en oosten van het land moeten de heffing betalen. Met de op brengst van circa zestig miljoen gulden kan de verwerking wor den betaald van drijfmest naar droge korrels. De toestemming van de EG voor de heffing loopt tot .1995. Daarna moet naar een andere financiering voor de fabrieken worden gezocht. Volgens de Eu ropese Commissie kan met de heffing wel tegemoet worden gekomen aan de bouwkosten van de mestfabrieken, maar niet in de exploitatie. De gesubsidi eerde mestfabrieken zouden anders oneerlijk concurreren met de producenten van kunst mest. Met de bouw van een mestfa- briek is circa twee jaar gemoeid. De eerste fabriek komt in Hel mond en zal per jaar 600.000 ton varkensmest verwerken tot korrèls die geschikt zijn voor de export. Op dit moment kan in Nederland 420.000 ton mest worden verwerkt. Minister Buk man van landbouw wil dat die capaciteit eind 1994 is uitge breid tot jaarlijks circa vijf mil joen ton. Rond de eeuwisseling moet zelfs 20 miljoen ton mest per jaar worden verwerkt tot droge korrels. Daarvoor zijn ze ker 20 fabrieken nodig. Maar zelfs op de tekentafel is dat aan tal nog niet gehaald. Het Landbouwschap is vol gens een woordvoerder ener zijds wel blij met het Brusselse fiat, maar anderzijds teleurge steld dat het zo lang op zich heeft laten wachten. Verder had het schap graag gezien dat de utrecht Minister Maij-Weg- gen van verkeer en waterstaat (rechts) en een met een auto te water geraakte stuntman gaven gisteren in Utrecht het startsein voor de campagne 'Autogordels op de achterbank'. Vanaf 1 april is het dragen van gordels op de achterbank van de auto ver plicht als die gordels aanwezig zijn. Bij auto's die sinds 1 januari 1990 zijn geproduceerd, is dat het geval. Vanaf 1 april moeten kinderen tot 12 jaar bovendien gebruikmaken van een kinder zitje in de auto, zowel op de voor- als de achterbank. Is er geen kinderzitje, dan is het ver- amsterdam-brussel anp Als mogelijkheden noemde Si mons: het aanpakken van de overcapaciteit in ziekenhuizen, het niet langer afstemmen van het inkomen van medisch spe cialisten op het aantal verrich tingen, het selectiever aan brengen van dure voorzienin gen in ziekenhuizen en doel matiger werken in ziekenhui zen. Overigens onderstreepte de bewindsman dat „gemakke lijke bezuinigingen" niet mo gelijk zijn. De consul van Ghana in Brussel, Badu, heeft de Nederlandse autoriteiten in een brief om informatie gevraagd over het op rollen van de Ghanese drugsbende maan dag en de beschuldigingen van de Amster damse politie dat veel illegale Ghanezen in Nederland zijn betrokken bij drugshandel. „Wij hoorden het op het nieuws en zijn erg geschokt", aldus de verbaasde consul. Hij noemt het nieuws „ongeloofwaardig." Het verbaast hem dat de politie zegt een syndicaat te hebben opgerold dat ook ban den heeft met Ghana, terwijl de Nederland se politie evenals de Ghanese politie is aan gesloten bij Interpol. „Het is een internatio nale zaak. Hebben ze de Ghanese politie geïnformeerd? Waarom kunnen ze dat niet doen?", aldus de consul, die zegt over de kwestie nog geen contact te hebben gehad met Ghana. „Officieel weten we nog niets. We willen diplomatieke bevestiging om te weten of het om Ghanezen gaat." De consul zegt dat het de eerste keer is dat hij hoort van drugshandel vanuit Gha na. „In Ghana voeren we een serieuze anti- drugscampagne. Van mensen die zich inla ten met drugs worden de huizen en bezit tingen geconfisqueerd. Wij accepteren die levenswijze niet." Burgemeester Van Thijn van Amsterdam heeft de politie om nadere rapportage ge vraagd over de genoemde aantallen Ghane zen in de Bijlmer en de daarmee samen hangende problematiek, aldus een woord voerster. De Amsterdamse advocaat mr. G.. van Andel bezocht dinsdag twee in het kader van de drugszaak opgepakte verdachten op het politiebureau. „Een van hen was een Nederlander en die is na verhoor weer naar huis gestuurd. De ander blijft in bewaring op verdenking van het ruime artikel 2 van de opiumwet, wat betekent dat hij wordt bestemmingsheffing voor een periode van tien jaar was toege staan. Nu dat niet het geval is zal naar een alternatieve financie- ringsvorm moeten worden ge zocht voor de periode na 1994. Tegelijkertijd wordt het nog moeilijker om op tijd voldoende mestverwerkingscapaciteit te realiseren, aldus de woordvoer der. Daarnaast moet er volgens hem nog meer heil worden ge zocht in alternatieve oplossin gen van het mestprobleem, zoals export van pluimveemest en aanpassing van het veevoer. Het Landbouwschap verwacht dat veehouders langlopende contracten moeten gaan sluiten met de landelijke mestbank om de continuïteit van de mestfa brieken te garanderen. amsterdam Het zestig jaar ou de zeilschip De Vrijheid, dat model stond voor de weerga loos populaire strip rond Kapi tein Rob en zijn trouwe hond Skip, Is (bijna) weer als nieuw. Het meest in het oog springt het fonkelende onderwaterschip, dat met 15.000 nagels en 200 kilo koperplaat voor ten minste twintig jaar is geconserveerd. „Maar het gaat hier dan ook om een monument", aldus Tjebbe Huese, zoon van de ontwerper van het jacht en voorzitter/pen- ningmeester van de stichting die het behoud van De Vrijheid nastreeft. Tot en met zondag is dit monument te bewonderen op de Hiswa in de Rai in Am sterdam, waar Kapitein Rob van Stoerem even tot leven komt FOTO GPO ROLANO Of BRUIN Agressie ook aan zorginstellingen te wijten Werknemers in de gezond heidszorg lopen meer kans dat ze slachtoffer worden van agres sie dan mensen in de meeste andere beroepen. Jaarlijks ple gen patiënten zeker 200 000 keer gewelddadige misdrijven tegen personeel in de gezond heidszorg. Dat zei dr. C. Stein- metz, directeur van het Insti tuut voor Psychotrauma in Utrecht, gisteren in Utrecht op het symposium Veiligheidsbe leid in de instelling'. Volgens Steinmetz ligt het niet alleen aan patiënten dat er veel agressie voorkomt. Ook de klantonvriendelijke manier waarop patiënten zeggen dat ze worden behandeld is een oor zaak. Dat de zorginstellingen ie dereen helpen, ongeacht de manier waarop mensen zich ge dragen, is volgens Steinmetz een derde factor. Verpleegkundige H. van Liempt uit Oegstgeest vertelde dat het geweld diepe sporen na laat bij de verpleegkundigen die er slachtoffer van zijn geweest. Volgens haar kan één op de vijf mensen die er een tr.umi.i .un hebben overgehouden arbeids ongeschikt raken. Geweld is ook een belangrijke reden voor mensen om uit de gezond heidszorg te tappen, aldus Van Liempt. Overigens onderzoekt de hoofdinspectie van de geestelij ke volksgezondheid momenteel hel geweld in de psuhi.iltie Aanleiding daartoe zijn onder meer beweringen van de Ne derlandse Maatschappij voor Verpleegkunde, vorig jaar. dat jaarlijks duizenden verpleeg kundigen door agressie in de Ziektewet belanden. verdacht van vervoer, bezit, verspreiding enzovoort van verdovende middelen." Van Andel doet veel vreemdelingenzaken en heeft meerdere Ghanese cliënten in zijn praktijk. „Drugs zijn in hun geval absoluut een uitzondering", zegt hij met grote stel ligheid. De diverse cijfers over de aantallen Gnanezen die al dan niet illegaal in Amster dam Zuid-Oost zouden verblijven zoals die door de politie zijn gepresenteerd, werken Van Andel op de lachspieren. „Waar baseert men zich in hemelsnaam op? De suggestie dat in Amsterdam 10.000 illegale Ghanezen zouden rondlopen, is natuurlijk volstrekt belachelijk. Dan zou je er over moeten struikelen. De politie moet ergens de tel zijn kwijtgeraakt, zou je zeggen." Een woordvoerder van het Amsterdamse arrondissementsparket heeft gisteren ver klaard dat de arrestanten morgen worden voorgeleid aan zowel de officier van justitie als de rechter i correspondent De bewering van de Waalse milieuminister Guy Lutgen dat geen enkel bedrijf in België het gevaarlijke pyridine in de Maas loost IS nu t juist De milieuot ganisatie Greenpeace heeft ont dekt dat het chemische bedrijf Sopar in Marche-les-Dames bij Namen wel degelijk pyridine en enkele andere schadelijke stof fen in de Maas loost. Vorige maand werd m Neder land alarm geslagen omdat in de Maas bij de Belgisch Neder landse grens pyridine en aniline gevonden I nkele w.unlei dingbedrijven stopten vervol gens enige tijd de inname van het Maaswater voor hun drink watervoorziening. Minister Lut gen ontkende dat de vervuiling het gevolg zou zijn van een lo zing door een Belgisch bedrijf. Hij schreef het toe aan een il legale lozing door een binnen vaartschip of een vrachtwagen. „Een incidenteel geval", zei hij toen. Maar Grt onderzoek uit in elk geval op 20 februari, uit de lozingspijp van Sopar in Greenpeace wijst Waalse minister terecht B»..UuMarche-les-Dames inderdaad pyridine en di-methylpyridine kwamen, naast stoffen als fenol en naftaleen. Deze stoffen komen vrij bij het gebruik van steenkool teer. een grondstof die het bedrijf verwerkt. Sopar. een dochter van het Duitse Rutgerswerke AG, maakt onder meer motte- ballen, luchtverfrissers en ont smettingsmiddelen. Hoewel de giftigheidsgraad nog niet volle dig vast staat, kan pyridine vol gens Greenpeace een schadelijk effect hebben op lever en nie ren. Waterbedrijven staken de inname zodra de concentratie boven één microgram per liter water komt. Greenpeace stelt dat de ont dekking van de lozing door Sopar de noodzaak van een alarmeringssysteem voor lozin gen in de Maas bewijst. De milieuorganisatie wil dat de lo zingen worden aangepakt. Vol gende week moeten Nederland en België het VN-verdrag over het schoonmaken van rivier- bekkens tekenen; volgens Greenpeace kan dat onder de huidige omstandigheden niet gebeuren. U kunt nog t/m dinsdag 17 maart een staatslot kopen. Voor staatsloten kunt u terecht bij de bekende verkoopadressen. Deze vindt u in de Gouden Gids onder 'Staatsloterij'. Of bel 06 - 9595 (50 ct p/m). GEEN MOOIER LOT DAN N STAATSLOT. Een opzienbarende vondst voor archeologisch Nederland. Zo omschrijft drs. Sake lager, re gionaal archeoloog in het Noor den voor de Rijksdienst voor het Oudheidkundig Bodemonder zoek (ROB), de ontdekking van de resten van twee hunebedden in het Kniphorstbos-de Strub- ben bij Anloo. Dit rijke Drentse natuurgebied ligt boordevol ar cheologisch waardevolle objec ten, waaronder grafheuvels en een hunebed. „Maar dat we nu ook nog eens sporen van twee vernielde hunebedden hebben ontdekt, mag je als zeer specta culair beschouwen", aldus Ja ger. Enkele weken geleden werd deze ontdekking in het Knip- horstbos gedaan door twee amateurarcheologen uit Eelde en Anloo. Direct ten zuiden van het nog bestaande hunebed in het bos. ook bekend als 'de D8'. spoorden zij de resten op van nog twee andere hunebedden. Beide grafmonumenten, een groot en een kJein hunebed, zijn volgens Jager vermoedelijk in het begin van de 18de eeuw ge sloopt. De plaatsen waar de grafkelders tussen 3400 en 2800 jaar vóór Christus zijn gebouwd, zijn nog te herkennen als ondie pe ovale kuilen. Van het kleine hunebed, dat een afmeting heeft gehad van ongeveer 3,5 bij 6.5 meter, is ook de dekhcuvel (de laag aarde waarmee de hunebedden wer den afgedekt) nog aanwezig. Het grotere hunebed heeft ver moedelijk een afmeting gekend van 11 bij 6 meter. Dat valt op te maken uit de gruisplek die in het bos, tussen de gevelde bo men. door het ROB is aange troffen. Tot voor kort werden deze sporen volledig aan het oog onttrokken door een dicht naaldbos. Een deel van de bo men werd vorig jaar door het ROB. met toestemming van boscigenaar Staatsbosbeheer. gekipt. DU gebeurde om de twee grafheuvels in dit gebied, die de ROB vprig jaar restau reerde nadat een aantal jongens een hut in een van de heuvels had gebouwd, beter zichtbaar te maken voor het publiek. Het ROB wil het waardevolle na tuurgebied bij Anloo. dat een grote archeologische rijkdom bevat, namelijk beter aan het publiek presenteren. Zo kon het gebeuren dat per toeval ook de sporen van de hunebedden werden ontdekt. „Ie kunt eigen lijk wel stellen dat die kwajon gens ons een handje hebben ge holpen", Zegt lapt Overigens hoeven amateurar cheologen zich nu niet in allenjl naar het terrein In Anloër bos te begeven. „Natuurlijk is hier veel te vinden. Er zit zeker een pak ket van een halve tot een meter steengruis onder de grond met onder meer scherven aardewerk en vuurstenen werktuigen. Maar de archeologen zullen hun nieuwsgierigheid moeten bedwingen, want er wordt dus geen nader onderzoek verricht. Onze taak is hier de objecten te consolideren", aldus lager. Militair terrein natuurgebied P€N HRPCR AHF De Grafclijkhcidsduinen ten zuidwesten van Den Helder kan een waardevol natuurgebied worden nu het ministerie van defensie het 48 hectare tellende gebied heeft afgestoten als mili tair oefenterrein. De particuliere natuurbchecrv stichting Het Noordhollands Landschap hoopt in de loop van 1992 tegen betaling van onge veer een half miljoen gulden ei gen.i.h '..in het g< bied te wor den Dat heeft directeur I. Teeu- wisse van het Noordhollands Landschap gisteren in Den Hel der bekendgrmaakt. Dl GnMpMMolMD htb ben ruim een eeuw dienst ge daan als milit.ur MÉOkRÉI en als waterwingebied

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 3