Metamorfose voor Honda's CRX Weg en wiel HONDA VAN HAASTEREN B.V. Auto als motor van de economie in Genève BMW laat V8-motor terugkeren in 7-serie Nieuw zadel tegen zitpijn ©BMW MAAKT RIJDEN GEWELDIG. VAN DER PLAS DONDERDAG 12 MAART 1992 29 REDACTIE PETER LOOEWUKS Bugatti EB 110: speeltje voor miljonairs. GENEVE In Genève vindt tot en met zon dag 15 maart voor de 62ste keer de gerenommeerde Autosalon plaats. Onder het motto 'De au to, motor van de economie' la ten de autofabrikanten zien waarmee ze op weg willen naar de eeuwwisseling. Citroen doet dat onder meer met de ZX met dieselmotor en de bijzonder royale stationwa gon XM Break. Renault laat met BLIKVANGERS Mercedes huldigt kilometer-miljonairs Op de Bedrijfsauto-RAI heeft Mercedes-Benz Nederland een honderdtal nieuwe kilometer-miljonairs verwelkomd. Chauf feurs die met een en dezelfde wagen èn motor een miljoen kilo meter hebben afgelegd, krijgen daarvoor van Mercedes een spe ciaal kilometer-certificaat. Eind mei ontvangt Mercedes de 'mil jonairs' en hun gezinnen op een speciale familie-dag in het MB- distributiecentrum. Vooijaarsactie bij Volvo In de 400-serie presenteert Volvo op een speciale voorjaarsshow een drietal actiemodellen. De 5-deurs 440 GL Freeway is ten op zichte van de gewone 1.8 GL uitgebreid met onder meer stuur bekrachtiging, elektrisch bedienbare zijramen voor, lichtmetalen velgen met 175/65-banden, hoofdsteunen achter, Freeway-be-» kleding en diverse logo's en sierstrepen en kost 37.850. De 4- deurs sedan 460 DL Spirit heeft dezelfde 1.8 liter motor en heeft onder meer stuurbekrachtiging, getint glas, speciale wieldoppen, een achterspoiler en sierstrepen en logo's. De sedan kost 35.950. De derde beperkt leverbare aanbieding is het sportmo- del 480 S, dat in twee kleuren is uitgevoerd en eveneens is voor zien van diverse extra's. De tweekleurige 480 S kost 52.650. Ook in de grotere 940-serie is tijdelijk een actiemodel opgeno men: de 940 SE. In sedan-uitvoering kost deze SE met 2.0 liter turbomotor 66.550 en als stationwagon 72.250. Tenslotte meldt Volvo dat het oude actièmodel 240 Polar een vast onder deel in het leveringsprogramma is geworden. Opel introduceert Vectra turbo-diesel De Opel Vectra is sinds kort ook leverbaar met een nieuwe tur bo-diesel motor, voorzien van een katalysator. Het van oor sprong Japanse ontwerp is door beide GM-dochters Opel en Isu- zu samen geschikt gemaakt voor de Europese markt. De Vectra TD is te koop vanaf 40.950. Fiats Skyline beperkt leverbaar Vandaag is bij de Fiat-dealers een speciale voorjaarsactie (t/m 23 maart) van start gegaan, waarbij de nieuwe Skyline-serie het middelpunt vormt. Alle Skyline-modellen hebben een open dak, carrosseriekleurige buitenspiegels (niet op de Panda) en bum pers en speciale sierstrepen. Daarbij is per type een hoeveelheid extra's toegevoegd. De Panda Skyline kost 15.650,300 gulden meer dan normaal, terwijl de toegevoegde extra's volgens Fiat een waarde vertegenwoordigen van 1.850. De Uno 3-deurs kost 24.200, meerprijs 950, meerwaarde 4.550; De Tipo Sky line kost 26.550 gulden, meerprijs 800, meerwaarde 4.800. De Tempra staat genoteerd voor 30.850, 1.000 meer dan nor maal maar met een meerwaarde van 5.500 gulden. De Skyline uitvoeringen zijn vanaf vandaag (in een beperkte oplage) lever baar, alleen de Uno is pas leverbaar vanaf eind april. WEGWERKZAAMHEDEN Wijzigingen via ANWB-infonummer: 06 - 9622 (50 ct/min). Den Bosch - Eindhoven (A 2) Ter hoogte van Best/Liempde, dag en nacht. Gouda richting Hoek van Holland (A 20) Ter hoogte van het Klein polderplein, avond en nacht. Utrecht - Breda (A 27) Ter hoogte van Werkendam, dag en nacht. AUTOBEDRIJF De nieuwe Honda CRX binnenkort in onze showroom Off. Honda-dealer voor groot Leiden Touwbaan 18. Tel. 071-895000. LEIDERDORP •foto cpd Met de Safrane gaat Renault de Duitse hegemonie te lijf. •foto ap Afkomstig uit Amerika: de royale Toyota Camry Stationwagon. veel en terechte trots de 25-op- volger Safrane voor het eerst aan het publiek zien. Met deze grote middenklasser gaat men proberen de Duitse hegemonie te doorbreken. Voor Ford in de herfst met een totaal nieuwe Sierra komt is nu eerst de Scorpio aan de beurt voor een restyling. Een nieuwe voorkant maakt de auto lager en vloeiender van lijn, terwijl accenten aan de achterkant hem breder maken. Nieuw is de Scorpio Stationwagon. Mitsubishi toont de Eclipse, een sportwagen met een heel eigen zinnig dashboard. De coupé met een tweeliter 150 pk motor en ABS komt tegen de zomer in Nederland voor ongeveer 65 mille op de markt. Rover heeft onlangs de i 800 gepresenteerd en toont daar in Genève nu een coupé versie van. In januari 1993 komt deze 'kleine Jaguar' voor rond 115 mille in de verkoop. De Xedos 6 van Mazda beleeft in Genève zijn Europese de buut. Een mooie auto om te zien, komt van biryien echter een beetje benauwend over. In Japan heet deze vierzitter met coupé-uiterlijk Eunos, en hij komt in juni voor 65 mille op de Nederlandse markt. Er zit nu een tweeliter V6-motor in, maar er moeten ook nog een 8- en zelfs een 12-cilinder volgen. Verder is de RX-7 nieuw voor Europa. De sportwagen is vanaf april leverbaar voor 1.5 ton. Toyota heeft als wereldprimeur de nieuwe Carina E. De auto wordt vanaf december volledig geproduceerd in Engeland als sedan en liftback met diverse tweeliter-motoren. Nieuw is te vens de Camry Stationwagon, die in Amerika wordt gebouwd. Nissan staat op de Salon met een geheel nieuwe 'ruimtewa gen': de Serena. Deze MPV is geschikt voor royaal vervoer van maximaal 8 personen. Medio oktober komt de Serena, die in Barcelona bij Nissan Motor Ibé- rica wordt gebouwd, hier op de markt. LX' duurste uitvoering met 1.6 liter 95 pk motor komt op 60 mille. Het merk Bugatti, tenslotte, is terug met een model dat abso luut niets meer met het roem ruchte verleden van dit merk te maken heeft. De kritiek op de Bugatti EB 110 Supersport was dan ook niet van de lucht bij de eerste kennismaking. Nu kan ie dereen dit 600 pk sterke VI2- beest met zijwaarts openslaan de vleugeldeuren zien en moge lijk bestellen. Reken op een prijs ver over een miljoen gulden. GENEVE GPD Honda steelt in Genève de show dooréén totaal veranderde Ci vic CRX te presenteren. Het kleine sportwagentje is gedurfd onderhanden genomen en om gebouwd tot een pure tweezit- ter met een 'Ferrari-achtig' rechtopstaand raampje achter de voorstoelen. Opzienbarend is de elektrisch uitgevoerde verdwijntruc van het dakpaneel. Het stukje 'Tar- ga'-dak tussen voor- en achter ruit wordt naar wens volauto matisch verwijderd en opgebor gen in een speciale ruimte aan de binnenkant van het koffer deksel. Dat is het geval bij de duurste van de twee uitvoerin gen, de VTi. Bij de ESi is deze verdwijntruc ook aanwezig, maar aie moet dan met de hand worden uitgevoerd. Om bij het 'open rijden' het cabrioletgevoel extra te verhogen, kan het klei ne achterruitje elektrisch naar beneden worden gedraaid. De nieuwe CRX wordt leverbaar met een keuze uit twee moto ren van 1.6 liter, beide afkom stig uit de bestaande Civic-serie. De ESi beschikt over de 16- kleppen motor met het zogehe ten VTEC-systeem (voor varia bele kleptiming) en een maxi maal vermogen van 92 kW/125 pk. De VTi heeft de VTEC 16-klepper van 118 kW/160 pk. Het verschil zit in het aantal nokkenassen, waarvan de ESi er een heeft en de VTi twee. Beide motoren zijn elektronisch gere gelde benzine-inspuiting, een uitlaatgas-terugvoersysteem en een geregelde drieweg-katalysa tor. De CRX ESi gaat rond de 50 mil le kosten en komt in juni op de markt, de VTi met standaard anti-blokkeer reminrichting (ABS) volgt in september met een prijs van rond de 65 mille. De nieuwe CRX zal vooralsnog naast de bestaande CRX coupé worden verkocht. Honda ver wacht in Nederland 350 tot 500 CRX'en te kunnen verkopen. BMW presenteert op de Salon van Genève voor de 7-serie een nieuwe V8-motor. Daarmee is de grootste BMW motorisch zwaar vertegenwoordigd in het prestige-segment met een keu ze uit 6-, 8- en 12 cilinder krachtbronnen. De wereldpnmeur op de ten toonstelling betekent voor BMW een terugkeer van de roemruchte tijd tussen 1954 en 1965. In die periode waren de achtcilinders bij BMW de eerste motoren die in V-vorm in serie werden gebouwd. De nieuwe lichtmetalen 8-cilin- der blokken met een inhoud van drie en vier liter hebben vier kleppen per cilinder, zijn voorzien van dubbele bovenlig gende nokkenassen en combi neren volgens de fabriek kracht met zuinigheid. De 730i met 218 pk vermogen haalt vanuit stilstand in 8,5 seconden 100 ki lometer per uur, de 286 pk ster ke motor in de 740i doet dat ruim een seconde sneller. Als sportsedans zijn de BMWs in de sportieve M-serie gewilde auto's. De M5 die momenteel genoteerd staat voor 188.500 krijgt een grotere motor. Deze nieuwe 3.8 liter 6-cilinder krachtbron is voorzien van een directe ontsteking per cilinder middels zes aparte bobines. Verder zijn de inlaatkanalen vergroot en is de kJepdiameter toegenomen. Met behoud van dynamiek, zo eigen aan deze top-variant van de 5-serie, wordt nog steeds vol daan aan de strengere milieu eisen. Het koppel (de trek kracht) nam daarbij wel toe van 360 naar 400 Nm bij 4.750 toe ren per minuut. Vanaf lage toe ren moet deze motor nog soe peler oppakken dan al het geval was. In nog geen 6 seconden sprint de nieuwe M5 naar 100 km/u en hij gaat door tot de af geregelde top van 250 km/u. Nieuwe Ri|n 106 Hoek langestrajt •ACCU-SPECIALIST FIETSSTROOK redactie: Theo van der Kaai) Sllliny! tiCIl miljOCIl De werk groep 'Fietsen en Goed Zitten' kan tevre den zijn. De in een paar jaar verzamelde klachten over zitpijn op de fiets hebben gé- leid tot de produktie van een nieuw zadel door de Nederlandse firma Lepper in Die ren. Uit het landelijk ge houden onderzoek naar zit- of zadelpijn is naar voren gekomen dat er veel vrouwen van Lepper in de win kel, bedoeld om fiet sers te helpen bij de keuze van een ge schikt zadel. De fietser kan in fietshouding plaatsnemen op di verse zadels en zo de verschillen aan het zitvlak voelen. 1-epper heeft deze zadeltester nu voorzien van een computer en gecom bineerd met het IBS hometrainersysteem van Sachs. Hiermee is het mogelijk allerlei fietsomstandfgheden in de winkel na te In december is in Japan de tien miljoenste Nissan Sunny van de band gelopen. Het is voor het eerst dat een model van Nissan dit aantal bereikt. Het gaat in dit geval echter alleen nog om de naam, want de Sunny van nu is niet meer te vergelijken mei eerdere versies Produktie-kop- loper is nog altijd de Volkswa gen Kever, die op ruim 21 mil joen exemplaren zit. Autobedrijf Van der Plas BV Ambachtsweg 14.Katwi|kZH,telef 0171B-26161 BLIK IN HET VERLEDEN Het nieuwe zadel van Lepper. De deuk in het middel zijn met Wachten"óver gevoelige geslachtsdelen de ruimte •foto leppfr bootsen. Door de i hebben klach- weerstand van de hometrainer te vergroten lijkt het of de fietser heuvel op gaat of tegen de wind in. Dat geeft direct een andere zit op het zadel, zodat goed merkbaar is of een bepaald zadel in de pijn in de schaam streek bij het fietsen. Veel r ten over pijn in de geslachtsdelen of in de prostaat. De zadelfabrikant heeft in nauw overleg met de werkgroep een geheel nieuw zadel ontworpen, dat zowel voor vrouwen als mannen geschikt is. Het lederen bovendek heeft in het midden een ir keping heeft die ruimte geeft aan de geslachtde- i man of vrouw. Zittend op dit zadel v praktijk buiten zal voldoen of niet. Op batterijen belast en dat is precies de bedoeling van zadel dat goed zit. Het zadel, model Concorde 910, is geschikt voor ATB's, toer- en sportfietsen, waarbij de houdinj fiets- presenteerde vorige week zijn Zike, een alumini um fiets van elf kilo die 19 kilometer per uur haalt met opgeladen batterijen. Na een half uur rijden raken de batterijen op. De fietser kan meetrappen op de fiets redelijk rechtop is. Het zadel is minder om een hogere snelheid te halen. Sinclair heeft de geschikt voor wielrenners die diep gebogen over het stuur zitten. Volgens de firma Lepper is de Concorde 910 ver krijgbaar bij de betere rijwielvakzaak, indicatie- prijs rond de negentig gulden. Informatie over Ie vering tel. 08330-19101. trische fiets wel geschikt voor gebruik in grote fa Veel fietsenhandelaren hebben de zadelcarrousel brieken, magazijnen of op schepen. fiets speciaal bedoeld voor oudere mensen e snel vervoer op korte ritten in de stad. Volgens het Britse fietstijdschrift London Cyclist is de Zike echter te langzaam in het stadsverkeer en boven dien niet zo stabiel. Het tijdschrift noemt de elek- Een zeer zeldzame auto van het Italiaanse merk Al fa Romeo is deze 8C 2900 B coupé Le Mans Van de totale serie 8C 2900 (8 cilinders met 2.900 cc voor het eerst op het Franse drcutt van Le Mam verscheen In de wedstrijdsport was het In die tijd namelijk gebruikelijk om met open wagens te rtj- inhood) zijn er tussen 1935 en 1938 slechts 41 ge- den. De ontwerpers veronderstelden dat een dkh- bouwd De gestroomlijnde gesloten Le Mans-uit voering zorgde voor enige ophef toen hij In 1938 te wagen aërodynamische voordelen zou hebben i daar kregen zij gelijk in. *oto a

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 29