Rol van Lerby is uitgespeeld Olympiërs nog niet klaar Miguel Indurain wil er best voor werken DIOK kampioen: foutje, bedankt Sport DUID Jan Timman nadert koploper Kasparov rift DONDERDAG 12 MAART 1992 27 N XXISTRA AD V RO« ON DE RWATl R RO# v DIOK is tóch kampioen van Ne derland. Dat maakte de voorzit ter van de Nederlandse Rugby Bond. Hans Bleijenberg, gister avond bekend. Bleijenberg er kende tevens dat de Bond in de ze een 'opzichtige blunder' had begaan. Door én geen afgevaar digde te sturen naar de kam pioenswedstrijd van afgelopen zondag tegen Hilversum én ver volgens doodleuk te ontkennen dat DIOK, één wedstrijd voor het einde van de play-offs, reeds kampioen was. „Ik kan er lang of kort over praten, maar ik kan niet ont kennen dat hier fouten zijn ge maakt. De reglementen zijn vol komen duidelijk en door DIOK juist geïnterpreteerd. Helaas niet door onze mensen. Die hebben hier duidelijk een ver gissing gemaakt", aldus Bleijen- berg. Die gisteren daarover aan zijn jasje werd getrokken door Tie- me Bos, de voorzitter van DIOK. Die had, nadat de Bond bij monde van secretaris Wiebe Uithof maandag het kam pioensfeest van de club na de 29-11 overwinning op Hilver sum als prematuur bestempeld, een jurist de reglementen laten toetsen. Omdat die tot dezelfde slotsom kwam als waar ieder een behalve de competitie leider dan reeds toe was ge komen, zocht Bos het hogerop. Pijnlijk misverstand „Nogmaals, een pijnlijk misver stand", draait Hans Bleijenberg de wijzers van de klok terug. „Helaas gemaakt tijdens mijn afwezigheid. Ik was vorige week op vakantie en er vanuit gegaan dat de zaken ten aanzien van DIOK's kampioenswedstrijd goed waren geregeld. Zondag moest ik werken en kon daarom niet naar Leiden komen. Ik nam aan dat mijn vice-voorzitter de honneurs wel zou waarnemen". Die zat zondag evenwel ge woon thuis in Nijmegen. En re ageerde, toen hem een dag later werd gevraagd waarom de bondsofficials bij het vergeven van de kampioensbeker schit terden door afwezigheid, nogal pissig. „DIOK is helemaal geen kampioen", sprak Uithof vast beraden. „Ze hebben de regels niet goed doorgenomen. Ze moeten eerst nog die laatste wedstrijd winnen. En als ze die verliezen en Castricum komt gelijk, volgt er een beslissings wedstrijd", aldus de vice-voor zitter en secretaris van de NRB. „Zo ging het vroeger, inder daad", verzucht bondsvoorzit ter Hans Bleijenberg. „Maar vo rig jaar is het reglement op in stigatie van Castricum veran derd. Uithof is afgegaan op wat competitieleidster Rini van Benschop hem heeft ingefluis terd. En die heeft blijkbaar met de oude reglementen zitten stoeien. Of was niet op de hoog te van die wijziging dat bij gelijk eindigen het doelsaldo van de normale competitie de doorslag geeft.". Tot overmaat van ramp bleek Bleijenberg maandag, toen de zaak door deze krant en Radio West aan het rollen werd ge bracht, onbereikbaar. „Tja, dat was bijzonder jammer, want anders had ik dat misverstand onmiddellijk uit de wereld kun nen helpen. Het komt allemaal wat sullig over op deze manier. Helaas, het is niet anders. De Bond staat in zijn hemd. Het zij Slechte reclame Opluchting uiteraard bij DIOK- voorzitter Tieme Bos die overi gens geen seconde heeft getwij feld aan de rechtmatigheid van de vierde titel op rij van zijn club. „Nee, maar je wordt na tuurlijk wel in verwarring ge bracht op deze manier. En een beetje boos was ik ook wel, -want in feite heeft de Bond ons voor joker gezet. Het kwam net zo over alsof wij achterlijk wa ren met het vieren van een feest. Ik heb ze dan ook ge vraagd om dit recht te zetten. Al met al is het slechte reclame voor het rugby. Een competitie leider en een secretaris die de reglementen niet kennen. Nou ja, dan vraag ik je...". Zet Hans Bleijenberg de za ken recht? „ja. Met een pers communiqué. Of hier sprake is van gezichtverlies? Uiteraard. Daar is niets meer aan te doen". Juventus mag Möller inlijven zurich De FIFA heeft gezegd dat luventus tot 31 maart de gele genheid heeft Andreas Möller van Eintracht Frankfurt te kopen. Het door de Duitse international ondertekende voorcontract bij de ItaliaanseTopclub, waarvoor hij een handgeld van een mil joen gulden ontving, wordt als geldig beschouwd. Daar staat te genover dat Atalanta Bergamo geen recht heeft op de midden velder. Platini: meer strafschoppen parus Michel Platini heeft de FIFA voorgesteld over te gaan tot enkele ingrijpende reglementswijzigingen. Zo wil hij een straf schop in plaats van een rode kaart in het geval van neerleggen van een doorgebroken tegenstander. Platini, lid van de studiegroep „Task force football 2000" van de FIFA, zegt dat het moeilijk aantoonbaar is in hoeverre een ploeg met een man minder daadwerkelijk is verzwakt. De bondscoach .van Frankrijk, woordvoerder van de studie groep, is tevens voorstander van het invoeren van het „sudden death"-systeem bii verlengingen. Dat betekent dat het duel is beëindigd, zo gauw een doelpunt wordt gemaakt. Ceulemans wint na barrage Rotterdam Raymond Ceulemans is volgend jaar bij het inter nationale driebandentoemooi irt Rotterdam ongetwijfeld terug te zien. De Belgische kunstenaar mist alleen nog het topje van de met briljanten ingelegde keu, na zijn tweede eindzege. Ceulemans had voor de overwinning tegen de Zweedse topper Torbjöm Blomdahl wel een barrage nodig. Na vijftig caramboles was er geen winnaar. Blomdahl kwam vervolgens tot één gelukte stoot, Ceulemans tikte daarna de benodigde twee zonder nape ren bijeen. Originele kijk op keuken-kleuren? ALNO inbouwkeukens zijn er in talloze, meer of minder gewaagde kleuren. ALNOPOP, bijvoorbeeld, is een echte trendy noviteit. Nog veel méér kleurrijk nieuws staat u te wachten als u bij de ALNO Select Dealer binnenstapt. Wereldklasse die u toekomt Arthur Numan neemt de bal stijlvol uit de lucht De Zweed Joachim Bjarklund kijkt bewonderend toe. n Het Nederlands Olympisch voetbalteam heeft het pad naar Barcelona gisteravond niet kunnen effenen. De manschappen van bondscoach Nol de Ruiter vonden in Jong Zweden een hinderlijke sta-in-de weg. De ploeg won dan uiteindelijk wel met miniem verschil (2-1), de uitslag biedt geen enkele zekerheid voor het halen van het heilige doel. Er staat de ploeg nog een akelig ritje te wachten. UTRECHT CPD „We hebben nog wel degelijk een kans", oordeelde een te leurgestelde' Nol de Ruiter, „maar het wordt het wel een loodzwaar karwei". De coach sloeg hiermee de spijker op zijn kop. Bij de kwartfinalewedstrij den wordt namelijk het Europa Cup-systeem gehanteerd en dat betekent dat in een uitduel ge scoorde doelpunten dubbel kunnen tellen. De Scandina- viërs hebben voor de return op 25 maart in Vaxjö aan een 1-0 overwinning genoeg. „Daarom ben ik ook zo blij dat we één keer gescoord hebben", merkte de Zweedse coach Nisse An- dersson op. De opponent valt ook niet te onderschatten, dat is duidelijk. De Zweedse ploeg heeft meer te bieden dan degelijkheid. Er stond gisteravond in stadion Nieuw Galgewaard een goed georganiseerd elftal, dat taktisch slim speelde en bovendien en kele technisch begaafde voet ballers (Jonny Rödlund, Jesper Jansson en Hakan Mild) her bergde. „Ik had ervoor gewaar schuwd", zei De Ruiter, „leder een riep wel dat we effe Bar celona zouden halen, maar ik had die Zweden tegen Israël ge zien en wist dat het hartstikke moeilijk zou worden. Je haalt niet. voor niks de laatste acht. Uiteindelijk moet je nóg blij zijn dat je hebt gewonnen". Het olympisch vuur, dat in de dagen voorafgaand aan het kwalificatieduel flink aangewak kerd leek, wilde gisteravond niet echt oplaaien, long Oranje speelde zeker in de eerste helft als een slaapwandelaar die voortdurend zijn neus stootte. Zelfs een cadeautje van scheids rechter Keith Burge in de 25e minuut hij zag in een duw van Joachim Björïdund ten op zichte van Gaston Taument een strafschop zorgde i\iet voor evenwicht binnen de Oranje- gelederen. Want drie minuten nadat Robert Roest de penalty had verzilverd, kwamen de Zweden alweer langszij. Chris- ter Fursth prikte de bal langs de verbouwereerde doelman Edwin Zoetebier, 1-1. De onzekerheid nam na de gelijkmaker van de Zweden al leen nog maar toe. De opbouw van achteruit was erg slordig en het middenveld kreeg maar geen greep op de wedstrijd. Nu man, normaliter de soepele scharnier tussen middenlinie en aanval, kon zijn normale niveau niet halen. Gaston Taument, bezig aan zijn derde wedstrijd in zeven dagen, wist zich zelden los te maken van zijn directe te genstander Filip Apelstav. „We waren in die fase te onrustig meende De Ruiter. „We liepen ons zo af en toe over de kop". De onstuimigheid werd mis schien nog het best geïllu streerd door Roda-speler Max Huiberts. Hij speelde zich in de 35e minuut schitterend vrij, maar schoot vervolgens onbe heerst op doel. De bal spatte op de lat uiteen. Huiberts Na rust kwam Taument één keer los van zijn bewaker en prompt was het raak. Max Hui berts hij kon al met al terug kijken op een goede wedstrijd leverde opnieuw goed voor bereidend werk af, waarna Tau ment het leder oppikte en langs doelman Jan Ekholm in het doel schoof, 2-1. Het Olympisch team putte wel inspiratie uit die voorsprong, maar ging daar niet goed mee om. De opbouw bleef slordig en doordat het elftal in de eerste helft zo onverstandig met de krachten was omge sprongen, kon het de naar lucht happende Zweden niet op gro tere achterstand zetten. Het bleef bij halve mogelijkheden van Numan en Meijer. MONCHEN DPA Erich Ribeck wordt trainer van Bayem München, de in verval geraakte topclub uit de Bundes- liga. Hij volgt met onmiddellijke ingang Sören Lerby op. Lerby had als vervanger van Jupp Heynckes sinds 9 oktober vorig jaar vergeefs geprobeerd de re cordkampioen van Duitsland op het juiste spoor te krijgen. De 54-jarige Ribeck, eerder onder meer in dienst van de Duitse voetbalbond, wordt van daag aan de selectie voorge steld. Hij debuteert zaterdag op de bank. in de thuiswedstrijd te gen HSV. Bij verlies raakt Bayem München mogelijk nog in degradatie-gevaar. Overigens Vertrok woensdag ook bij de Hamburgse club de trainer, Gerd-Volker Schock. Ribeck was de laatste tijd in dienst van dB hoofdsponsor van Bayem Mün chen. Opel. In 15 competitie-duels haalde de 33-jarige Lerby slechts 13 punten. Onder zijn leiding werd Bayem bovendien met grote cij fers weggespeeld in het toer nooi om de UEFA-beker. door het vrij onbekende BK 1903 Ko penhagen. De desastreuze nederlaag van 0-4. afgelopen zaterdag bij kam pioen Kaiserslautem, werd de oud-speler van onder meer Ajax en PSV fataal. Kort voor de win terstop stond zijn positie al zwaar ter discussie. De volstrekt onervaren coach redde zich echter tijdelijk door de winst in de laatste wedstrijd van 1991 (3- 1) op het laaggeklasseerde For- tuna Düsseldorf. Na het 184ste voortijdige ver trek van een trainer in de Bun- desliga was Lerby niet voor commentaar bereikbaar. Gister middag liet hij zijn vrouw Wille- ke telefonisch weten dat „het voorbij was." Via via meldde Lerby dat hij het seizoen graag in München had willen afma ken. WflJeke verwacht hem van daag thuis. Na de oefenwedstrijd tegen Augsburg (2-1) liet manager Uli Hoeness de trainer dinsdag in de auto op weg naar huis weten dat zijn vertrek aanstaande was. De beslissing werd gisteren tij dens uitgebreid bestuursoverleg definitief. De komst van Ribeck was niet verrassend. Vice-presi dent Franz Beckenbauer had eerder laten weten in hem een geschikte kandidaat te zien. De spelers toonden zich ver rast door de ontwikkelingen. Olaf Thoo nam lerbv in be scherming. „Wij hebben min stens zo veel schuld aan de slechte resultaten. Dat moeten we ons aantrekken. Ik had niet verwacht dat deze beslissing zo vlak voor een reeks belangrijke wedstrijden zou worden geno men. Ik hoop dat het goed uit pakt." Ribeck werkte eerder in de Bundesliga bij Eintracht Frank furt, Kaiserslautem, Borussia Dortmund 80 UVUfalHIl Mj de laatste club sloot hij in 1988 mei hel wfameo ven de UEFA beker zijn loopbaan tijdelijk af. Bij de voetbalbond van (Wcst- )Duitsland was Ribeck tussen 1978 en 1984 voornamelijk be trokken bij de olympische Ploe* te hij de afgebroken partij tegen Speelman fn winst om, dinsdag versloeg hij Short en een dag la ter zette hij met wit de positieve serie tegen Miguel IUescas voort. Inmiddels heeft de Ne derlander uit twaalf ronden acht punten. Kasparov speelt in de laatste ronde tegen de Joegoslaaf Lju- bojevic, die een matig toernooi afwerkt. „Ik heb nog nooit van Kasparov gewonnen, maar heb tegen hem niets te verliezen keek Ljubojevic op het duel vooruil. linares rtr Jan Timman is in de voorlaatste ronde van het sterk bezette schaaktoernooi in Linares kop loper Gary Kasparov genaderd tot een punt. De Nederlander won in de twaalfde ronde van de Spanjaard IUescas. De nog ongeslagen wereldkampioen vergaarde een half punt tegen Salov. De partij werd laat tot re mise verklaard. Kasparov heeft nog een half punt nodig voor de eindzege. Voor Timman was het zijn derde zege op rij. Maandag zet- LEIDEN: Houtwerf Keukens Lammenschansweg 130 tel. 071;769345. LISSE: Mieloo Bouwmaterialen Gasstraat 17 tel. 02521-19119. Breukink wint proloog Tirreno Adriatico k Breukink bezig aan de proloog van de Tirreno Adriatico. Hij SAINT-ET1ENNE DICK HEUVELMAN GPD-VERSLAGGEVER Miguel Indurain is geen trend volger in het wielerpeloton. Hij is niet het type dal lil nul voor zijn vorstelijke salaris slechts in een of (hooguit) twee selecte koersen de klinkers uit de straat fietst en de rest van de agenda voornamelijk ziet als voorberei ding op die geplande piek. Kortom, hij is niet iemand die het werk scnuwt. Greg LeMond is een man die zich op één doel richt (de Tour). Breukink en Rooks, om eens dicht bij huis te blijven, zijn er heilig van overtuigd dat de Amerikaan het ware evangelie verkondigt en zweren bij zijn aanpak. De Nederlandse top pers laten aantrekkelijke hoorn- firijzen in Parijs-Nice achteloos iggen omdat bang zijn een extra trap te moeten geven met het oog op het grote doel: de Tour de France. Miguel Indurain niet. De Spanjaard haalt m eft pBVll nu t zijn neus op voor Parijs-Nice. WeUicht dat Breukink na zijn voortvarende start in de Tirreno nu misschien tot inkeer is geko men. En, net als Indurain. de gedachte koestert dat je moet pakken wat je pakken kunt. Gis teren nam de pupil van ploeg leider Echevarri in Saint Ftien ne. halverwege de tocht naar de Cote d'Azur. een flink voorschot op een derde triomf m dl Koen naar de Zon' Met behulp van 7iin flenrnrn plot bxmAhm rul te hij de witte leiderstrui van de schouders van Tony Rominger De 31-jarige Zwitser had ook de beschikking over een Spaan se ploeg (Clas). maar die kon bij lange na niet op tegen het col lectief van Indurain, die In lean- Francois Bernard en lulian Gorospe strijdmakkers van hoog niveau had. Toch was er nog een ploeg die bon boven baas was, het Italiaanse Ariostea waarin de Duitser Rolf GUIs (vroeger ploeg Raas) zich een excellente gangmaker toonde. Gölz c.s. was een fractie van een seconde (vierhonderste om pre cies te zijn) sneller dan Indurain en zijn makkers. Rominger moest 44 seconden inleveren en maakte een vrije val In het alge meen klassement. GAIz Ondanks de moeilijkheidsgraad van het traject aan de golvende zuidkant van Saint i ticnne, kwam het winnende team van (.(.1/ oog tnt een moyenne van 48 692 kilometer per uur. Met (»ölz is een van de nog overge bleven concurrenten van Indu rain genoemd. De grillige Duit ser kent weer een periode dat hij het op zijn heupen heeft. Onlangs won hij de eerste de beste etappe van de Ronde van de Middellandse Zee met bijna 23 minuten voorsprong op de nummer twee. hetgeen organi sator en oud-Tourwinnaar Lud- en Aimar in woede deed uitbar sten Hi| richtte zj|n gram uiter aard niet op de persoon Gölz, maar op het peloton, dat van lamlendigheid niet vooruit te branden was en direct al alle spanning uit deze etappewed strijd haalde. Ten bewijze van zijn meesterschap haalde (h>Iz daarom nog maar eens uit op de Mont Faron. Breukink Een blik op zijn eindtijd gaf Erik Breukink gisteren geen enkele zekerheid over zijn prestatie in ile prolong van <lr Italiaaiv-e etappekoers Tirreno - Adriatico. Breukink sloot op de boulevard in Rome zijn race tegen de klok over acht kilometer met een ge middelde van ruim 51 kilometer en een ti|d van 'I minuten en 17 seconden af. Dc kopman van PDM bleek slechts viertiende seconde sneller dan dc Italiaan Chiurato, die met vroege start profiteerde van de windstilte. Reeds in dc Ronde van Valen cia had Breukink al getoond op S( herp te Slaan, maar toen \n loor hij nog net. De andere fa vorieten zijn duidelijk nog niet zo ver: Bugno, Vandcracrden, I ondriest, Hallerini. Argcntin en Maassen bleven allen op tien tellen of meer steken. Erik Breukink had zich voor bereid op de lastige wind. voor hij laat in dc middag van start ging. Chiurato had zijn ti|d neergezet, toen er nog geen wind was. „Ik wist dat het moei- li|k /OU v. n i 7 - echter in Italië om wat tc laten Hermans Mathieu Hermans heeft weer van zich doen spreken In de tweede etappe van dc ronde van Murda. over lf>8 kilometer, zegevierde de Nederlander In Spaanse dienst in lumilla tij dens de sprint van het comnlete peloton. De Spanjaard Alfonso Gutierrez nam de leiding in het algrmivn UMMBMnl OM Vttfl jean-Paul van Poppcl.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 27