Cultuur Kunst 'Publiek gelooft me nog niet altijd' 'Corneille' in Katwijk 'Indringersdeel 1 en 2: ontspoord initiatief Leiden wil 'Stelling' behouden ceaogpEis» Kunstuitleen mist nog 30 schilderijen Van Manen krijgt Boy Edgar Prijs Vertelkunst in Katwijk Regisseur R. Brooks overleden DONDERDAG 12 MAART 1992 21 Filmpagina Q Het LAK-theater Z J brengt een film- week onder de titel 'Liefde die niet mag'. Tiroler films komen niet voor, want in dat Alpenland mag juist al les. REDACTIE CEES V Nieuw programma Karin Bloemen in Schouwburg rotterdam evelien baks „Het is wel wat serieuzer dan 'Bosje Bloemen', maar seri eus is meteen zo'n beladen woord. Zo van 'Oh God, ze gaat het over de wereldproblematiek hebben'. Niet dus. Ik heb wat meer ballads, mooi van tekst en mooi van muziek maar ondeugende dingen ontbreken niet." meteen een rol kreeg in de Ne derlandse musical 'De Zoon van Louis Davids'. Sindsdien is het eigenlijk niet meer gestopt. Bloemen ontpopte zich als ca baretière, zangeres, presentatri ce en musicalartieste. „Twee jaar geleden met 'Bos je Bloemen' voelde ik dat de keuze toch theater zou worden. Mijn ideaal is 150 keer per jaar toptheater neerzetten. Ik zou het ook heel leuk vinden om een goede comedyshow te doen, maar een quiz presente ren moet je mij niet laten doen. Ja, Twee voor Twaalf wel. Wor den er tenminste nog een beetje moeilijke vragen gesteld. Maar zó eentje van 'Hallo, dames en heren, hier ben ik weer'... Nee, dank je." „Theater is zo'n verschrikke lijk mooi vak," vervolgt Bloe men. „Ik was het even kwijt door al dat televisiewerk. Het is zo te gek om voor achthonderd man in de zaal een feestje te In haar nieuwe programma 'Ka rin in concert' speelt en zingt de 31-jarige Karin Bloemen be roemde vrouwen als. Aretha Franklin, Barbra Streisand, Bet te Midler, Nina Hagen en Liza Minêlli. De meeste liedjes van dit internationaal musical- en starrepertoire heeft ze zelf uit gezocht en sommige ook zelf vertaald. „Dit is een echt tus- senprogramma. Allemaal num mers die ik zelf mooi vind en die iets losmaken. Maar het is theater, dus komt er ook een flinke portie humor bij. Aan de ene kant is 'Karin in concert' een concertprogramma, aan de andere kant theater." Karin Bloemen heeft in acht jaar tijd een bliksemcarrière neergezet. Het jaar van haar grote debuut was 1983, toen de Academie voor Kleinkunst in Amsterdam haar onderscheidde met de Pisuisse Prijs en ze bouwen. Ik heb al vaker gezegd 'Ik hou van mensen'. Oh God, dat klinkt weer als de EO, maar ik bedoel dat ik ervan hou om een beetje te emotioneren." Ze wordt inmiddels 'de Ne derlandse Bette Midler' ge noemd na jaren geleden al eens te zijn gekwalificeerd als 'de roomblanke Tina Turner'. Bloe men: „Het is niet verkeerd om in één adem met Turner en Midler te worden genoemd. Het is geen idool, het voedt me. Het zijn mensen die me stimuleren. En als ze me de Nederlandse Bette Midler noemen, prima. Liever dan een tweede Corrie Konings of een tweede Hannie. Dat is een ander genre, dat am bieer ik niet." Supersnel 'Karin in concert' vertelt het verhaal van een vrouw wier le ven heel anders uitpakte dan ze had gepland. In liefde, carrière en vriendschap. Bloemen zingt gospel, soul, blues en Neder landse musicalhits. Ze wordt bijgestaan door een vierkoppig orkest onder leiding van Willem Ennes, door een zanger en een zangeres, die ten tijde van 'Bos- Karin Bloemen: "Het is niet verkeerd adem met Tina Turner en Bette Midler te worden genoemd." je Bloemen' in het koortje zong. gaan, is ze nog lang niet klaar Louis Davids' is het supersnel „Die twee zijn echt te gek," zegt met wat ze nu doet. „Het gaat gegaan. De rijpheid en warmte Bloemen. „Beiden zijn absolute zoals het gaat. Op mijn 29ste van vrouwen als Jenny Arean, talentjes." had ik al mijn eigen show. Ik Adèle Bloemendaal en Marline Hoewel het voor Karin Bloe- heb er allemaal niet voor hoe- Bijl heb ik nog niet. Als je Adèle men allemaal supersnel is ge- ven knokken. Na 'De Zoon van ziet, dan komt er echt een leven voorbij. Ik moet het meer heb ben van een beetje brutaal zijn. Maar ik wil toe naar een soort waarheid. Dat is wat het publiek ook wil. Ze geloven me nog niet altijd." Polak en Van Gogh in Leiden leiden Hanneke Eggels, directeur van de Leidse 'Stichting de Li teraire Salon' interviewt op zaterdag 14 maart om 14.00 uur voormalig uitgever Johan Polak. Zij doet dat in de Openbare Bi bliotheek aan de Nieuwstraat in Leiden. Centraal staan in dit ge sprek drie schrijfsters: Marguerite Yourcenar en de dichteressen Ida Gerhardt en Christine d'Haen. Polak stond jarenlang aan het hoofd van de uitgeverij AthenaeumPolak. Na het gesprek met Polak zal Hanneke Eggels zelf worden geïnterviewd door cineast, schrijver èri columnist Theo van Gogh. katwuk aan zee In galerie 'De Witte Duif in Katwijk aan Zee zijn van 14 maart tot en met 9 mei de 'muzikale' werken te zien van kunstschilder Corneille. Bij deze verkoopexpositie gaat het om 25 litho's en zeefdrukken, waarin Corneille heeft weergegeven welke rol de klassieke muziek in zijn werk en leven speelt. Op zaterdagen, van 11.00-13.00 uur en van 14.0017.00 uur, zullen de werken te bezichtigen zijn. keletqaal lmt Nee half. Tijdens de Wilde Wijndagen elke tweede fles wijn van dezelfde soort voor de halve prijs. Willem van Toorn) en deel 2 ('De wisselmarkt' van Marijke Höweler) Regie: Matin van Veld huizen Spel Pim Lambeau, Jurg Mole naar. Alida Neslo, Nettie Blanken, Herman Naber en Joost Pnnsen Gezien: 11/3, LAK. Leiden Vier Nederlandse auteurs hebben van het Theater van het Oosten een schrijfopdracht met een paar spelregels gekregen. Dat diende nadrukkelijk geen vervolgverhaal.op te leveren. De bedoeling was juist om 'vier va riaties op een thema' te laten ontstaan. Steeds een andere in dringer (vandaar de overkoepe lende titel van de reeks) zou het leventje verstoren van vier merkwaardige personages die samen één huis bewonen. In de theaterkrant van het gezelschap worden die als volgt omschre ven: een bizarre oude dame, een brommerige geheim agent, een raadselachtige kunstenares en een laconieke vrouw met al lure. Een heel aardig initiatief dat echter merkwaardig genoeg vol ledig ontspoord is geraakt. De eerste twee delen althans zijn grote mislukkingen. Zeker in 'Dio' van Willem van Toorn gaat alles mis wat maar moge lijk is. De eerste gesprekken tussen de vaste personages houden op ongrijpbare wijze het midden tussen leuk en vervreemdend. Is dit nu als vorm van absurd the ater bedoeld of moeten we meer in de richting van een dwaze komedie denken? De re gisseuse heeft in elk geval ge poogd om de personages iets excentrieks mee te geven, maar 'leuk' of 'vervreemdend' is toch iets anders. Het ergste van alles is nog, dat de acteurs er ook geen raad mee lijken te weten. Het acteren is afgezakt tot het niveau van een raar'soort kneu terigheid. Zelfs een groot vakvrouw als Nettie Blanken staat hier machteloos. Deze personages maken je dan ook niet bepaald nieuws gierig naar hun achtergrond. Als Pim Lambeau en Jurg Molenaar in 'Indringers'. foto kees de graaff de auteur dan plotseling een heuse ontknoping uit de hoge hoed tovert, zegt dat erg weinig. Bovendien is hierbij de rol van de indringer (een moderne Dio genes in een kartonnen doos met telefoon) marginaal, wat dus eigenlijk tegen de spelregels 'De wisselmarkt' van Marijke Höweler, deel twee van het vier luik, wordt als gevolg van pro- duktietechnische moeilijkheden in de yorm van een reading ge presenteerd. De duur daarvan bedraagt nog geen vijfentwintig (Niet r port, sherry en vermouth.) Altijd iets bijzonders. Geniet, mur drink n r. Aanbod geldt op 13 en 14 n dichtstbijzijnde Gall Gall bel 02503-60555. 'Galerie Stelling moet voor loeiden behouden blij ven. Er worden goede tentoonstellingen georga niseerd waarop de stad trots kan zijn'. Zo denkt de leidse gemeenteraad over de stichting, die ex posities verzorgt in de Burcht. Toch besloot een meerderheid - D66 stemde tegen - de huursubsidie voor de club te verlagen van 15.000 naar 10.000 gulden. Grote gevolgen heeft dat overigens niet voor de stichting. De Kunstkring van de Burcht, die tentoonstellings ruimte verhuurt aan Stelling, krijgt namelijk meer geld van de gemeente. Daardoor kan de huurprijs voor Stelling omlaag. Het is wel de bedoeling om de komende jaren de huursubsidie verder ie verlagen omdat een meerderheid in de gemeenteraad van mening is dat Stelling niet mag worden voorgetrokken ten opzichte van andere galeries. Wel kan de galerie subsidie aanvragen voor bijzondere projecten. Boekenpagina "\r De Boekenweek is 2 3 begonnen. In deze krant vandaag extra aan dacht voor Nederlands-In dische literatuur. Dertig schilderijen hangen al tijden aan muren van Leidse woningen, terwijl ze nog steeds eigendom zijn van de Kunstuitleen. Die blijft zoe ken naar deze 'moeilijk op te sporen werken'. Zes kunst werken staan als 'echt ver mist' te boek. Wethouder H. Koek van cultuur deelde dat gister avond mee tijdens een com missievergadering. Het on derzoekje naar de verdwenen kunstwerken is ingesteld na vragen van de D6«3-fractie. die zich baseerde op een ar tikel in deze krant. „Dat een aantal werken moeilijk is op te sporen, komt doordat mensen soms twee keer ach ter elkaar verhuisden zonder dat op te geven", zei koek Uitgezocht wordt ook hoe het zit met de uitgeleende werken voor openbare ge bouwen. „Die moeten wat gemakkelijker op te sporen zijn", aldus Koek. amsterdam minuten. In rap tempo wordt de tekst er doorheen gejaagd. Indringer is ditmaal de vader die ooit door zijn vrouw dc deur is uitgezet. Pa doet in duistere praktijken en bekvecht daarover met zijn zoon die als lid van het justitiële apparaat zijn vader probeert te betrappen. De ene activiteit fungeert als dekmantel voor het andere, en dat laatste weer voor iets an ders. Zo veel is wel duidelijk. Of er nog méér in zit, komt er in elk geval in deze presentatie vorm niet uit. Trombonist/componist Willem van Manen krijgt de Boy Edgar- prijs 1992. Dat heeft dc Stich ting Jazz en Geïmproviseerde lazz in Nederland gisteren be kend gemaakt. De prijs bestaat uit een sculptuur van lan Wol kers en een geldbedrag van 25.00 gulden. De prijs wordt aan Van Ma nen toegekend wegens onder meer zijn free-lance-activiteiten in het binnen- en buitenland en zijn „veelzijdige nieuwsgierig heid" als uitvoerend muzikant en componist. Van Manen speelde onder meer bij het Theo Loeven die Consort, Boy's Big Band, het Willem Breuker Collectiet Future Shot li en momenteel - in een formatie rond de vocaliste PeRgy larson. De laatste winnaar van de Boy Edgarprijs was Greetje Bijma in 1990. Verteller Peter van der Linden treedt op zaterdag 14 maart om 20 L5 uur op tal het KmvIjkM K &0- gebouw De Roskam met zijn programma De adem van de parelHet gaat om verhalen, teksten en oude volkssprookjes uit Tibet. Noordamerika, Israël en Turkije. Antonia van der Wijk begeleidt Van der Linden op de mamboe-dwarsfluit. beverly hills De Amerikaanse regisseur Ri chard Brooks, bekend van Hollywood-klassickers als 'Cat on a Hot Tin Roof en I>ord Jim', is woensdag in Beverly Hills overleden. Hij werd 79 jaar. Brooks was getrouwd met actrice lean Simmons. Een van zijn laatste films was 'Looking for Mr. Goodbar' uit 1978. Van de Berg in Volkenkunde loop van de Berg, auteur van het onlangs verschenen bock 'Het hoge huis aan de Javazce', zal op woensdag 18 maan om 16.00 uur een lezing geven In het Rijksmuseum voor Volken kunde. Daarna signeert hij zijn boek. De lezing sluit aan op Voorbij de Java/cc n BOM dha en Shiva op Java', twee ex posities die nu worden gehou den in Volkenkunde.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 21