Plan voor bovenlokaal bestuur Een uitgebreide slaapkamer is "in". 'Alternatieven voor HSL zijn nooit goed bekeken' hülsta !2! 'Het lijkt wel of hij uit het café komt' Regio Vrouwenartsen krijgen meer te maken met een schadeclaim Schiphol komt onder groen dak DONDERDAG 12 MAART 1992 Arbeidsbemiddeling Rijnstreek leiden De fusie van het arbeidsbureau Rijnstreek (RBA) en de Leidse en Goudse vestigingen van het arbeidsbemiddelingsbu reau Vrouw en Werkwinkel verloopt succesvol. Dat zei RBA- voorzitter Th. Terhorst gistermiddag tijdens een bijeenkomst in de l-eidse Engelbertha Hoeve. De twee regionale organisaties smolten samen op 1 januari. De arbeidsbemiddeling in Neder land is verdeeld in 28 regio's. In de andere 27 wordt nog onder handeld tussen de arbeidsbureaus en Vrouw en Werkwinkel. Beroepenmarkt ziekenhuizen leiderdorp/alphen aan den run Het St. Elisabeth Ziekenhuis in Leiderdorp en ziekenhuis Hijnoord in Alphen aan den Rijn orga niseren zaterdag 21 maart van 11.00 tot 14.30 uur weer hun jaar lijkse beroeperidag. Doel is om (aanstaande) schoolverlaters, herintreders en andere zoekers op de arbeidsmarkt te tonen dat ziekenhuizen meer functies hebben te bieden dan alleen arts en verpleegkundige. Zo kunnen bezoekers zaterdag kennis maken met het werk in het laboratorium, op de afdeling radiodiagnos tiek en in de apotheek. Ook de civiele dienst (keuken- en schoonmaakwerk) laat zien wat hij te bieden heeft. Lezingen 'rechter en politiek' leiden Rechters worden steeds vaker gedwongen om uitspra ken te doen over politiek gevoelige zaken als stakingen, kruisra ketten en dergelijke. Waarschijnlijk zal de rechter in de toekomst steeds vaker naar dit soort uitspraken gevraagd worden. Over dit probleem organiseert de jurisdische faculteit van de Leidse uni versiteit een serie lezingen onder de titel 'Rechter en politiek'. Ook ontwikkelingen in het buitenland komen aan de orde, zoals de vraag in hoeverre Westduitse rechters het gedrag van ex-DDR bewindslieden strafrechtelijk mogen beoordelen. Alle lezingen vinden plaats op donderdagmiddag om 16.00 uur in het acade miegebouw aan het Rapenburg (m.u.v. 27 mei). De cyclus begint op 2 april. Aantal samenwerkingsgebieden in Zuid-Holland teruggebracht Een nieuwe stap op weg naar een groter regionaal bestuur. Het dagelijks be stuur van de provincie Zuid-Holland wil dat de Leidse regio, Bollenstreek, Rijnstreek en de regio Gouda in 1997 één samen werkingsgebied vormen. den haag meindert van der kaal) Dat gebied, dat regio Hollands Midden wordt genoemd, komt overeen met die van de politie. Het aantal samenwerkingsge bieden wil de provincie hiermee van 12 naar 4 terugbrengen. Op dit moment werken ge meenten op veel gebieden zoals vuilverwerking, gezondheids zorg, arbeidsvoorziening en ka beltelvisie samen in een zoge heten gemeenschappelijke re geling. De grootte en samen stelling van dit soort bovenloka le besturen verschillen echter vaak sterk van elkaar. Op het ene gebied werkt Leiden wel sa men met Alphen en op het an dere weer niet. De provincie Zuid-Holland wil nu dat per 1 januari 1997 alle gemeenschappelijke regelingen binnen de vier nieuwe regio's vallen. Dat betekent dat bepaal de samenwerkingsverbanden opgeheven en aangepast moe ten worden. De provincie Zuid- Holland hoopt dat hierdoor het bestuur efficiënter kan worden. De provincie heeft het besluit overigens genomen op advies van de gemeenten zelf. In een gesprek tussen de Vereniging Zuidhollandse Gemeenten en de staatssecretaris over nieuwe bestuursvormen, bleek dat ge meenten in een groter verband willen werken. Ook provinciale staten van Zuid-Holland staan niet afwijzend tegenover het idee om het aantal samenwer kingsgebieden terug te brengen. Zuid-Holland maakt boven dien steeds meer vorderingen met samenwerking met Noord- Holland en Utrecht. De drie provincies laten een bestuurs kundig onderzoek uitvoeren naar de vorming van een Rand stadprovincie. Voorlopige resul taten hiervan moet eind no vember dit jaar klaar zijn, zodat die tijdens een congres over dit onderwerp besproken kunnen worden. Daarnaast ligt er een stappen plan op tafel dat aangeeft langs welke weg er meer samenwer king tussen de drie provincies mogelijk is. Het Randstadover- leg op gebied van de ruimtelijke ordening heeft sinds kort zelfs een eigen groepje ambtenaren tot zijn beschikldng. Op gebied van verkeer en vervoer en milieu is de samenwerking iets j minder ver gevorderd. Ook I blijkt dat de Randstadprovincies j als één orgaan overleggen met het ministerie van binnenland se zaken. „Te constateren valt dat het Randstadperspectief bij velen leeft", zo staat in een Zuidhol lands verslag over de Randste delijke samenwerking. Daaren tegen wordt ook geconstateerd dat op een gegeven moment meer nodig is dan intensief overleggen. leiden jan westerlaken Vrouwenartsen krijgen in stijgende mate te ma ken met schadeclaims. De meeste voor het niét uitvoeren van een ingreep, terwijl later blijkt dat de patiënt baarmoederhalskanker heeft. Claims worden ook ingediend voor al te ingrijpende in grepen, die soms onnodig zijn uitgevoerd.De sa menwerkende vrouwenartsen van twee Haagse ziekenhuizen en de academische ziekenhuizen in Leiden en Rotterdam praten hier vrijdag en zater dag, 13 en 14 maart, over op een bij- en nascho ling in het Nederlands Congresgebouw. Het is de bedoeling dat de oorzaken van de schadeclaims worden geanalyseerd en er mogelijkheden wor den aangereikt de toename in te dammen.Niet alleen vrouwenartsen, zegt mr. H.j. van der Hoe ven van het Alphense advocatenkantoor Goed koop en Bemtsen, worden meer en meer met schadeclaims geconfronteerd. Andere specialis ten ook. Van der Hoeven is bij het advocatenkan toor belast met claims als gevolg van letselscha- de.Hij stelt: „We merken heel duidelijk dat er steeds meer patiënten klagen over een medische behandeling. Klagen, omdat zij menen dat er iets fout is gegaan. De specialist staat niet meer op een voetstuk. De mensen zijn veel mondiger dan DESIGN COI.LKCTION Met "cantos-dc" bent u meteen een trendsetter. Dit indruk wekkende slaapkamerprogramma uit de hülsta "design collection" bestaat uit elementen, die op zichzelf, maar ook in combinatie met elkaar uw slaapkamer op een normge vend niveau tillen. Grote keus in kasten, bedden, hout soorten. Te bewonde ren in onze showroom. Promotor weigert stropdas te dragen leiden meindert van der kaal) Met een brede grijns kwam hij gisteren de trap van het Acade miegebouw aan het Rapenburg af. De toga half open, baret scheef op het hoofd en, vooral dat, zonder stropdas. „Het lijkt wel of hij zo uit café Barera komt zetten", zegt een omstan der. De Leidse hoogleraar socio logie Cees Bertels heeft zijn poot stijf gehouden en tegelij kertijd het gewichtige College van Bestuur van de universiteit in zijn hemd gezet. De oorsprong van de affaire is al weer twee jaar oud, toen Ber tels met zijn halsstarrige weige ring om een das te dragen, het zelfs tot het programma van Sonja Barend bracht. Tijdens promoties is het in Leiden een goede gewoonte om behalve een zwarte toga en baret ook een stropdas te dragen. Dat laatste weigerde Bertels 'om principiële redenen' en hij werd prompt door de toenmalige rec tor magnificus Louwe Kooij- mans de deur gewezen. De rector had vorige maand in het universiteitsblad Mare gedreigd Bertels er voor de tweede keer uit te zetten, wan neer hij het weer in zijn hoofd zou halen om het protocol zo bruut te verstoren. Die kans kreeg Kooijmans gistermiddag. Bertels moest niet alleen vragen stellen (opponeren), maar was zelfs de promotor, degene die de promovendus bij zijn onder zoek heeft begeleid. Zonder promotor is er eigenlijk geen promotie mogelijk. Maar Kooij mans voerde zijn dreigement niet uit, Bertels was gisteren ge woon promotor. Nadere bestudering van de regelementen wijst ook uit dat Bertels niets gemaakt kan wor den. Dit tot groot verdriet van de huidige rector Leertouwer. Die wil op deze kwestie dan ook niet meer reageren. Tegen Mare zei hij enkele weken geleden het te betreuren dat er geen regels bestaan om mensen 'eruit te gooien die in de fanfare willen Delftse bestuurskundige kraakt beleid rond snelle trein leiden meindert van der kaau Een groot deel van de alterna tieven voor de Hoge Snelheids lijn (HSL) zijn door de overheid nooit fatsoenlijk in beeld ge bracht. De plannenmakers bij het ministerie van verkeer en waterstaat hebben zich vanaf het eerste begin vastgebeten in de onverbrekelijke combinatie van een flitstrein op een nieuw tracé. Dat concludeert ir. J.G.S.N. Visser van de Techni sche Universiteit Delft, die het beleid en besluitvorming rond de HSL nader onder de loupe heeft genomen. Een vreemde zaak wanneer be dacht wordt dat duizenden mensen in hun belangen wor den geschaad, hele woonwijken legen de vlakte moeten, bij aan leg van een nieuw spoortraject van Rotterdam naar Amsterdam voor de Train Grande Vitesse mi Parijs. Volgens Visser, ver bonden aan het Onderzoeksin stituut voor Technische Be stuurskunde (OTB), is dat vast bijten van het ministerie ook de reden waarom nooit de voor de hand liggende oplossing van een snelle trein over bestaand spoor is onderzocht. Dat laatste gebeurde pas toen de provincie Zuid-Holland en gemeenten zoals Leiderdorp en Zoeterwou- de daarop aandrongen. Volgens Visser zijn er echter nog veel meer zaken waarmee het ministerie rekening moet houden om het ingrijpende en zeer kostbare project nog tot een goed einde te kunnen bren gen. Opvallend voorbeeld daar van is de keuze van de halte plaatsen. Zoals de zaak er nu voorstaat wordt alleen gestopt in Rotterdam, bij Schiphol en in Bestuurskundige J.G.S.N. Visser „Er is nooit gedacht aan de mogelijkheid om eerst de trein naar Nederland te halen over bestaand spoor dat is aangepast en vervolgens te kijken naar een nieuw tracé." montagefoto wim dijkman Amsterdam. „De filosofie daar Frankrijk en Duitsland heeft mensen en bedrijven van de derd." achter is dat hierdoor de reistijd men dit uitgangspunt allang snelle trein moeten profiteren Het ministerie ziet volgens aanzienlijk korter wordt, want weer verlaten. Ook daar wordt en dus zijn de afstanden tussen Visser niet in dat voor de flit- daarom draaide alles. Maar in onderkend dat zoveel mogelijk de halten aanzienlijk vermin- strein een draagvlak bij de be volking moest komen. „Niet ie dereen gaat ervan uit dat de trein noodzakelijk is. De voor delen van de HSL op de lange termijn zijn zeer onzeker, de voorspellingen over afname van vliegverkeer zijn boterzacht. Ie dereen heeft het gevoel dat de lijn alleen komt voor, bij wijze van spreken, de Amerikaanse zakenman die snel van Parijs naar Amsterdam wil reizen." Zeer opvallend aan de in spraakreacties die afgelopen zo mer tegen de aanleg van de HSL zijn ingediend, vindt Visser de goede inhoudelijke onderbou wing. Dat verschilt in grote ma te van de bezwaren tegen bij voorbeeld de vuilverbranding die in Leidschendam moet ko men. „De reacties tegen de ver brandingsoven staan bol van het zogenaamde NIMBY-syn- droom (Not-in-my-backyard Niet-in-mijn-achtertuin). Nie mand kan de noodzaak van de vuilverbranding ontkennen, want we moeten ergens heen met het vuil. Maar hij moet wel ergens anders komen." „De reacties op de HSL sne den daarentegen echt hout, die waren met gegevens onder bouwd. Daarbij kwam dat veel bezwaren afkomstig waren van mensen die niet direct in hun belangen geschaad worden, maar die protesteerden op puur inhoudelijke gronden. Het is onmogelijk al die reacties bot weg te negeren. Het ministerie is nu dan ook bezig met een gi gantische inhaaloperatie om aan alle bezwaren tegemoet te komen. Tijdens een inspraak avond verbaasde het mij dat de mensen die echt gedupeerd werden door de HSL. zoals agrariërs, een houding hadden van 'er is niets aan te doen', en 'wat moet, dat moet'. Het waren de actiegroepen die boe riepen en stennis schopten," aldus Vis ser. De onderzoeker die de be leidsvorming vanaf 1973 toen in Nederland voor het eerst over een TGV werd nagedacht heeft geannalyseerd, conclu deert dat beleidsmakers van verkeer en waterstaat van het begin af aan hebben vastgehou den aan een snelle trein (TGV) over een snelle lijn (HSL). Er is nooit gedacht aan de mogelijk heid om eerst de trein naar Ne derland te halen over bestaand spoor dat is aangepast en ver volgens te kijken naar een nieuw tracé. „Dat is in tegenstelling met het voornemen om van het zo geheten blauwdrukbeleid, waarbij alles van te voren vast ligt, af te stappen," zegt Visser. „We staan veel meer het pro- cesdenken voor, waarbij in fases wordt gewerkt, waardoor tus sentijds doelen kunnen worden bijgesteld. Toch blijkt uit alles rond de HSL dat eigenlijk niets kon worden bijgesteld." Dat gold ook voor de eis van de gemeente Den Haag om op genomen te worden als halte plaats. „De keuze van het mi nisterie was wel zo gebrekkig onderbouwd. De argumenten die zij hadden om in Rotterdam en Amsterdam te stoppen, gol den evenzeer voor Den Haag. Met cijfers toonde de gemeente keihard aan dat Den Haag ook voor een stop in aanmerking komt. Dat hoeft niet meer tijd te kosten, want er is de mogelijk heid om het ene uur in Rotter dam en het andere iri Den Haag te stoppen." schiphol» bill meyer De entree van het stationsge bouw van de luchthaven Schiphol wordt volledig over kapt. De werkzaamheden starten na de zomer van 1993, enkele jaren eerder dan gepland. Op het dak, dat 22.000 vierkante meter van het Jan Dellaertplein beslaat, worden laaggroeiende vet- plantjes aangebracht. Het 'groene' dak integreert het NS-station volledig in het luchthavengebouw. De overkapping van het enorme plein voor de aan komsthal moet in 1995 ge reed zijn. Het huidige NS- station valt in augustus 1993 onder de slopershamer. Het nieuwe treinstation komt in de de enorme hal. Hier ko men alle passagiersstromen op Schiphol samen. Treinrei zigers komen vanaf de on derliggende perrons met de roltrap rechtstreeks in de hal terecht. Automoblisten wor den vanaf de nieuw te bou wen parkeergarages via voet- gangerssluizen naar de hal geleid. De voorrijweg naar de vertrekhal loopt ovet het dak. Als de nieuwe hal klaar is worden de voorgevels van de huidige aankomsthal en die van het in aanbouw zijnde stationsgebouw gesloopt. Hierdoor krijgt de passagier het gevoel zich in één gigan tisch gebouw te bevinden. Zo'n 6.000 vierkante meter van het plein wordt ten be hoeve van zonaanbidders niet overkapt. vroeger. Ze durven sneller te zeggen dat ze niet tevreden zijn."Overigens kunnen artsen het maar moeilijk verteren als ze op vermeende fouten wo- ren aangesproken en als gevolg daarvan op het matje worden geroepen, aldus Van der Hoeven. Het geld, dat wordt geëist is geen probleem. Art sen die in ziekenhuizen werkzaam zijn, zijn goed verzekerd. De Leidse hoogleraar sociologie Cees Bertels houdt zijn poot stijf door ook bij promoties geen stropdas te dragen. foto loek zuyderduin spelen zonder uniform'. Het College van Bestuur van de universiteit ergert zich groen en geel aan de 'kinderachtige houding' van Bertels. juist door dat dwarsliggen en provoceren, zo redeneert het college, wordt de aandacht afgeleid van het geen echt de aandacht verdient: de promovendus en zijn werk.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 20