Vervuiling van Kleine Zandput is 'dramatisch' Boeren Zoeterwoude: 'Geen wandelpaden over ons land' Regio Leiden Ouderen in winkelcentra zijn 'overstekend wild' 'Ik ga veel liever een dagje naar school' 'Opofferen polder is minachting kiezers' 8 DONDERDAG 12 MAART 1992 REDACTIE DICK VAN DER PIAS M'EP DE GRAAF* UfSBETH 8U"PN» W1M KOEVOET CAROLINE VAN OVERBEEKE Verenigingen bezorgd over kankerverwekkend benzeen De gemeente Leiderdorp spreekt van 'dramatische cij fers' in het onderzoek naar vervuiling in de voormalige stortplaats de Kleine Zandput naast de Doeshaven. „De grondwatervervuiling is buiten de zandput gekomen en ook nog op een plaats waar de beheersing en sanering niet makkelijk is", aldus de gemeentelijke reactie op het onderzoeksrappport waaruit blijkt dat de voormalige stortplaats ernstig is vervuild met het kankerverwekken de benzeen. De drie verenigingen die naast de Zandwin put hun clubhuis hebben, eisen meer duidelijkheid. Een hoog hek scheidt de voormalige Leiderdorpse stortplaats de Kleine Zandput van de ernaast gelegen clubgebouwen. De kanovereniging Rijn land, de scouts van de Van der Does-Liethorpgroep en de postduivenvereniging Leiderdorp zijn bezorgd over de vervuiling die in de Zandput is aangetroffen. foto henk bouwman uit de stortplaats. „Het kan, vuiling ook in de rest van het gegevens zal het wel meevallen, maar het is ook mogelijk dat er water komt, is niet onmogelijk. Ik vind het in ieder geval te rigo- ooit iets is geloosd. Dat die ver- Maar op grond van de huidige reus om te zeggen dat de ka- LEIDERDORP UESBETH BUITINK Ook de hoeveelheid aangetrof fen giftige en kankerverwekken de 'polycyclische aromatische koolwaterstoffen' (PAK's) maakt een onderzoek noodzakelijk. Het slib uit de sloot en het ka naal naast de Kleine Zandput is vervuild met PAK's en zware metalen. Nog dit jaar moet de bodem van de Zandput verder worden onderzocht om te be palen of de grond onmiddellijk moet worden schoongemaakt. De gemeente wil de bestaande geruchten over de voormalige stortplaats 'zeer serieus nemen'. „Als wij hiervan slechts tien oegstgeest o wim koevoet Ouderen voelen zich niet op hun gemak als ze een bezoek brengen aan de plaatselijke winkelcentra in de De Kem- penaerstraat, Lange Voort of in Haaswijk. Dat kwam naar voren tijdens een bijeenkomst over ouderen in het verkeer in Oegstgeest. Op uitnodiging van het Dorpsberaad Ouderen Oegstgeest (DOO) hield A. Gel derblom, groepscommandant van de rijkspolitie buiten dienst, een inleiding over dit onder werp in het dienstencentrum aan de Lijtweg. Daarna was het woord aan het publiek. De ouderen grepen die gele genheid aan om hun ongenoe gen over de Oegstgeester win kelconcentraties kenbaar te ma ken. In de passage aan de Lange Voort worden ze van hun sok ken gereden door fietsende en zelfs bromfietsende scholieren. De politie beschikt over te wei nig menskracht om daartegen op te treden. Verder wordt de verkeersweg die de passage en de winkels van elkaar scheidt (Lange Voort) als een regelrechte hindernis er varen. En in de passage kunnen ouderen, als ze lang moeten wachten, nergens even zitten. Toch willen de ouderen niet alleen maar klagen (over de jeugd). Een vrouw merkte op dat ouderen van de gewoonte af moeten dat ze uitgerekend na procent zouden gelovën, dan is de situatie nog steeds erger dan tot op heden uit de onderzoeks resultaten is gebleken." De drie Leiderdorpse vereni gingen die naast de voormalige stortplaats in de Kléine Zandput hun clubhuis hebben, maken zich grote zorgen over de ver vuiling die in de Zandput is ge constateerd. „Wij hangen de hele dag met onze kop onder water, dus we krijgen heel wat water binnen. Als je vermoedt dat je daardoor morgen dood kan zijn, moet er wel snel wat gebeuren", aldus voorzitter J. Tijsterman van de Leiderdorpse Kanovereniging Rijnland. het middaguur hun boodschap pen doen. Dan stromen de win kelcentra vol met scholieren en werknemers die hun middag pauze gebruiken voor bood schappen. „Wij hebben in prin cipe de hele dag de tijd." Ook de De Kempenaerstraat is niet de pleisterplaats die de ouderen zo graag willen heb ben. Vooral sinds de herinrich ting, enkele jaren geleden, is de straat veel allure kwijtgeraakt. ,A1 het verkeer wordt er door heen gejaagd, fietsers mogen nu in beide richtingen rijden en de woonbuurt erachter is voor ver keer afgesloten met paaltjes." Zelf had Gelderblom liever ook een andere verkeersafwik keling gehad 'maar de opzet waarvoor nu in de De Kem penaerstraat is gekozen, heeft alles met politiek te maken. De afsluiting van de Julianastraat voor doorgaand verkeerd was een compromis waar we waar schijnlijk nooit meer van af ko men'. Gelderblom zei ook te be treuren dat er in Oegstgeest geen winkelerven zijn. Behalve veel kritiek op de winkelcentra was er ook kritiek op de per gemeente verschillen de verkeersregels. Als voorbeeld werd de rotonde in Haaswijk aangehaald. Het verkeer dat op de rotonde rijdt heeft daar voor rang, ook de fietsers. In andere gemeenten gelden andere re gels op rotondes. De kanovereniging is van plan de gemeente dringend te vragen ook de vervuiling in de Does te onderzoeken, omdat die in verbinding staat met de sloot en het kanaal. „Wij zijn bezorgd. Dit weekeinde begint het kanoseizoen weer en wij voélen ons als vereniging ver antwoordelijk voor de gezond heid van onze leden", aldus Tijsterman. De scoutingvereniging Van der Does-Liethorpgroep is eveneens verontrust. „Dit geeft natuurlijk reden tot bezorgd heid. De zeeverkenners hebben in die sloot hun boten liggen en gaan via dat water naar De Does", aldus secretaris H. Smits. De postduivenvereniging Leiderdorp is vooral boos over de vervuiling. „Het is niet be paald prettig om na anderhalf jaar eindelijk een plekkie van de gemeente te krijgen en dan te horen dat het zwaar vervuild is", aldus een verontwaardigde secretaris J. Gijsman. Verantwoordelijk ambtenaar R. van Mackelenberg kan niet zeggen of de vervuiling in de sloot en het kanaal afkomstig is zoeterwoude jan de vries Zoeterwoudse boeren vrezen het 'recreatief medegebruik' van hun land. Wandelaars zor gen voor onrust onder het vee om nog maar te zwijgen over meelopende honden - en ze la ten altijd wel wat vuil achter, zoals plastic zakjes, wikkels en etenswaren, zeggen de veehou ders. Ze wijzen in dat verband op vergelijkbare problemen op de wandelroute bij de Wijde Aa in Woubrugge. Een en ander kwam aan de ord'e in de raadscommissie wel zijn. Daar werd gesproken over oegstgeest joost bouwmeester medewerker „Het duurt allemaal zo lang. Ik ga liever gewoon een dagje naar school", zegt Nancy. Zij is een van de ongeveer zestig vwo- leerlingen van de Leidse Louise de Goligny-scholengemeen- schap, die zich gisteren de hele dag bezig hielden met het lokale jongerenbeleid van Oegstgeest. een gedeelte van een recreatie ve wandelroute van 27 kilome ter, die door Zoetermeer, Zoe- terwoude en Leidschendam voert. Een deel van de wandelroute is ingetekend op de Gelders- woudse Dijk, tussen het Gelder- woudse Kerkepad en het ge maal Palenstein. Zes boeren die land op en aan deze dijk heb ben, zijn onaangenaam verrast nu ze van het CDA-raadslid J. van der Salm hebben gehoord dat er in de toekomst misschien wandelaars over de dijk komen te lopen. De boeren zijn nooit gekend De vijf groepen bedachten, na veel bellen en advies vragen aan raadsleden, een plan voor de besteding van 2500 gulden. Tij dens een speciale openbare commissievergadering, met burgemeester S. Scheenstra als voorzitter, zaten tien leerlingen rond de tafel om het eigen plan aan de man te brengen. De pu blieke tribune mocht meestem men over het beste plan. in de plannen en hebben er dus ook niet over mee kunnen pra ten. Zij vinden dat de route best over de Gelderswoudseweg mag lopen, die loopt per slot van re kening bijna evenwijdig aan de dijk. Wethouder R. Hogenelst pro beerde de agrariërs gerust te stellen. Hij wees erop dat het nog maar een plan is waarvoor bij het ministerie subsidie moet worden aangevraagd. Pas als de route echt wordt ingevoerd, vol gen er onderhandelingen met de grondeigenaren. Wel vindt Hogenelst het een Zoeterwoudse taak om mensen Vijf verschillende projecten lagen op tafel: een nacht-bus voor het weekeinde, een trim baan, een recreatiegebied voor sporters en surfers, een tijdelij ke bioscoop op een parkeer plaats (drive-in) en een super enquête om te onderzoeken wat de jongeren zelf willen. De dri ve-in kwam, na een chaotische 'commissievergadering', als beste uit de bus. uit omliggende gemeenten mee te laten genieten van het plaat selijke landschap. De fracties zijn dat met de wethouder eens. CDA'er Van der Salm stelde voor dat bij de susidie-aanvraag een bijlage komt waarin moet worden opgenomen dat het maken van een wandelpad over de Gelderswoudse Dijk, in ver band met particulier eigendom, onaanvaardbaar is. Over dit voorstel willen de andere raads leden, inclusief de wethouder, nog even nadenken. Of de drive-in daadwerkelijk wordt gehouden is nog niet ze kér. Op 17 maart buigt de com missie onderwijs en welzijn zich over dit voorstel. De burge meester liet echter doorsche meren dat het onwaarschijnlijk is dat het 'gewonnen" plan wordt uitgevoerd. Hij noemde de actie 'een spel zonder echte knikkers.' noërs en de zeeverkenners niet meer in dat water mogen trai- Particulieren mogen niet bouwen in Zoeterwoude zoeterwoude jan de vries „Als jullie me in 1988 vergun ning hadden gegeven om de aangebouwde stal bij de boer derij tot woning te verbouwen, dan had ik niet klandestien hoe ven te bouwen". Dat betoogde J. van der Voort, de eigenaar van 'Het Pararijs' oftewel de boerderij aan de Zuidbuurtse- weg 49 in Zoeterwoude, gister avond tijdens de commissiever gadering ruimtelijke ordening. De Zoeterwoudenaar heeft nu vier jaar geleden zijn staJ illegaal tot woning verbouwd. Hij trachtte gisteravond uit te leg gen dat hij toen wel moest: de bouwvallige stal dreigde in te storten waarbij ook een gedeel te van de boerderij zou worden meegetrokken. Van der Voort vroeg zich af waarom hij geen bouwvergun ning had gekregen, terwijl er in die tijd wel verschillende Zoe terwoudse boerderijen in meer dere wooneenheden werden ge splitst. Wethouder R. Hogenelst (ruimtelijke ordening) verweet Van der Voort op zijn beurt dat hij lak had gehad aan de ge meentelijke weigering en ge woon was gaan bouwen, in plaats van naar een oplossing te zoeken. Ook de drie partijen '\A IProgressief /oetcrwoudc en het CDA) bleken achter het argument van de gemeente te staan om het agrarisch gebied niet verder met woningbouw te belasten. warmond wim koevoet De Vereniging Betrokken War- monders (VBW) waarschuwt de gemeenteraad van het dorp aan de Leede ziin geloofwaardigheid niet te verliezen en de kiezers niet te minachten. Dat gevaar dreigt volgens de VBW als de gemeenteraad van avond instemt met het voorstel van burgemeester en wethou ders mee te werken aan een on derzoek naar de mogelijkheden om de Oegstgeester Broek- en Simontjespolder en de War- mondse Klaas Hennepoel- en Veerpolder voor woningbouw te gebruiken. In een brief aan de fractievoorzitters van CDA. VVD en Progressief Warmond advi seert de VBW het voorstel van burgemeester en wethouders te verwerpen. Volgens de VBW is dc War mondse medewerking aan het onderzoek in strijd met een no ta die in de herfst van 1991 is aanvaard en die sinds begin de ze maaod voor het Warmondsc publiek ter visie is gelegd „Het is merkwaardig dat van een stuk Vervuiling wel gevaarlijk voor watersporters leiderdorp/utrecht uesbeth buittnk De vervuiling van het slib in de sloot en het kanaal naast de voormalige Leiderdorpse stort plaats de Kleine Zandput kan wel gevaarlijk zijn voor water sporters. Volgens de stichting Nederland Gifvrij kunnen de aangetroffen giftige en kanker verwekkende 'polycyclische aromatische koolwaterstoffen' (PAK's) bij watersporters huid kanker en andere soorten kan ker veroorzaken. In de sloot, het kanaal en in de Does sporten onder meer de Leiderdorpse Kanovereniging 'Rijnland' en de zeeverkenners van de scouting vereniging Van der Does-Liet horpgroep. „Bij PAK's is het gevaar voor de volksgezondheid afhankelijk van lichamelijk contact", legt een woordvoerder van de stich ting Nederland Gifvrij in Utrecht uit. „Bij surfers is geble ken dat het vervuilde water dat in hun pak contact maakt met het lichaam, doordrong in de huid", aldus een woordvoerder van Nederland Gifvrij. „Kanoërs krijgen vaak slokken water bin nen of water in de boot. waar door ze er voortdurend met hun voeten inzitten." Benzeen, dat in hoge concen traties in de stortplaats is aan getroffen, is eveneens kanker verwekkend. „Benzeen is een vluchtige stof en kan leukemie veroorzaken. Het is een gevaar voor de volksgezondheid zodra mensen het kunnen inademen Als het onder de grond zjt, vormt het geen direct gevaar voor de gezondheid, maar wel voor het milieu. Yria het grond water kan benzeen ook allerlei schade aanrichten. En het kan in ons drinkwater komen, waar door het toch een gevaar voor de gezondheid is." Uit het saneringsonderzoek dat de provincie nog dit jaar laat uitvoeren, moet blijken welke concentraties de benzeen en de PAK's zich in en rond dc Kleine Zandput bevinden Daarna wordt besloten of bo demsanering dringend noodza kelijk is. VRUETUD Engels Zowel de mythe als de realiteit over de Engelse guerillastrijder 'I^awrence of Arabia' worden belicht tijdens een lezing van dc English Speaking Club morgen in het leiderdorpse cultureel centrum dc Muzenhof. De in het wit geklede T.E. Lawrence organiseerde guerilla-aanvallen tegen dc vijand tijdens de Eer ste Wereldoorlog in Arablë Aanvang 20.00 uur. Zeilvaart Stichting Zeilvaart Warmond houdt morgen haar jaarlijkse winterbijeenkomst. Er wordt een lezing gehouden met dia s over 'een nieuwe kijk op de Ne derlandse historische scheeps bouw vanuit de archeologie'. Tevens is er een videofilm en zijn er foto's over de in 1991 ge houden Turfrace Warmond Vinkeveen-Warmond. Dc bij eenkomst vindt plaats in dc zaal van Kommunikatie Warmond in gebouw 't Meerpunt aan de Dorpsstraat. Aanvang. 20.00 dat na zo veel moeite tot stand is gekomen en waarover dc me ningen zo genuanceerd liggen, al zo snel en zonder naden- ar gumentatie dreigt te worden af geweken." In de medewerking die bur gemeester en wethouders willen verlenen ziet dc VBW een zeke re bereidheid genoemde pol ders geheel of gedeeltelijk aan woningbouw (voor vooral leid se woningzoekenden) op te of feren. De verwachting is dat de ge meenteraad vanavond het voor stel van burgemeester en wei houders zal volgen. Dat er steun voor is. werd onlangs duidelijk In de raadscommissie ruimtelij ke ordening. Hoewel de fracties het liefst dc Holle Mare als 'bouwgrens' aanhouden, sluit niet één raadslid de zogenaam de plus-plus variant op voor hand uit Dat is het vergaanste model (1055 woningen) waarbij zowel de Broek- en Simontjev polder als delen van dc K. Hen nepoel en Veerpolder worden opgeofferd aan huizen en be drijfsterreinen. Boot-motor in Warmond gestolen warmond Onbekenden hebben in Warmond een buitenboord motor (40 PK) van een boot gestolen. Het vaartuig lag afgemeerd aan het Oosteinde. De motor heeft een waarde van 9000 gulden. Leiderdorp werkt mee met stedenband leiderdorp» De gemeente Leiderdorp is bereid ambtelijke on dersteuning te geven aan de werkgroep Stedenband, die streeft naar een band met een gemeente in het Slowaakse deel van Tsjechoslowakije. Volgens wethouder C. Kemer spreekt een zo genaamde 'brede stedenband' met steun uit de hele bevolking haar zeer aan. De gemeente verwacht dat de stedenband jaar lijks circa 23.000 gulden gaat kosten. GGD controleert kinderopvang leiderdorp» De gemeentelijke gezondheidsdienst (GGD) gaat controleren of de kinderopvangcentra in Leiderdorp wel de re gels over hygiëne, veiligheid en preventie van infectieziekten na leven. De GGD zou de kindercentra één maal per jaar onder de loep moeten nemen. De controle kost Leiderdorp jaarlijks onge veer 4000 gulden. Bouwen in Bloemenweide mag zoeterwoude De Stichting Ideaal Wonen mag onder bepaal de voorwaarden twintig woningen bouwen in het Zoeter woudse Bloemenweide. De helft daarvan wordt in de sociale sector gerealiseerd, zo bleek gisteravond tijdens de comissiever- gadering ruimtelijke ordening en woningbouw. Een aantal van deze woningen wordt toegewezen aan belangstellenden die aan de gemeentelijke criteria voldoen. Een andere voorwaarde voor de bouw is dat men het eens wordt met aannemer Noorlander, de 'alleenbouwer' van Bloemenweide. Noorlander heeft al posi tief gereageerd. De helft van de woningen moet bestemd zijn voor senioren (50-plussers). De Stichting Ideaal Wonen wil graag energie-arm en milieuvriendelijk bouwen. Iets waarvoor de drie politieke partijen gisteravond zonder meer warm liepen. Scholieren tijdens de commissievergadering in Oegstgeest Leerlingen pralen mee over jongerenbeleid Oegstgeest foto jan holvast

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 19