Het is nu een heel erg witte school' Leidse Jordaan opnieuw in beeld Straatmakers blijven toch bij dienst civiele werken Leiden DONDERDAG 12 MAART 1992 Stedelijk Gymnasium op zoek naar buitenlandse leerlingen Het Stedelijk Gymnasium wil er alles aan doen om bui tenlandse leerlingen aan te trekken. Er wordt speciaal ge worven op de basisscholen en er is zelfs een plan ge maakt voor de opvang van allochtone kinderen. Het Ste delijk Gymnasium is nu 'een heel erg witte school' vindt rector Smits. LEIDEN •JANETV „Ik heb zelden zo'n 'witte' school gezien als dit gymnasi- zei M. Smits gisteravond tegen raadsleden van de com missie onderwijs. Smits begon in het najaar in Leiden en werk te daarvoor op een school waar leerlingen zaten van 84 verschil lende nationaliteiten. Ze zei veel werk te willen verzetten om de drempel voor allochtonen te verlagen. „We zijn nog niet toe gankelijk genoeg; het is nu heel bijzonder als een buitenlandse leerlingen zich aanmeldt." Volgens de nieuwe rector be- aan op veel basisscholen in Leiden 'aarzelingen' om buiten landse kinderen te adviseren naar het gymnasium aan de Fruinlaan te gaan. Die aarzelin gen wil ze wegnemen door meer voorlichting te geven. ïieuwe rector vertelde dat nog steeds wordt gewerkt aan het verbeteren van de verhou dingen binnen de school. Er zijn de afgelopen jaren veel proble- geweest die onder meer hebben geleid tot het ontslag van de vorige rector. „De do centenvergadering vervulde in het verleden een heel belangrij ke rol. Maar ik heb gezegd: dat is niet het platform waar allerlei beslissingen kunnen worden genomen,. Ook het andere per soneel, leerlingen en ouders hebben daar namelijk vaak mee te maken." Het is de bedoeling dat deze geledingen meer inspraak krij- Gescheiden onderwijs Het Stedelijk Gymnasium gaat meer aandacht beste den aan het meidenbeleid. Onderzocht wordt of meisjes en jongens gescheiden les kunnen krijgen in exacte vakken. In het kader van het meidenbeleid wil de ge meenteraad namelijk een proef houden met geschei den onderwijs. Volgens rector Smits is het gymnasium wel een 'buiten gewoon vrouwvriendelijke school', want er zijn veel vrouwelijke docenten. Bo vendien zitten in de school leiding meer vrouwen dan gen. Na een onderzoek zijn voorstellen gelanceerd om de medezeggenschap te verbete ren. „De aanbevelingen die op basis van een onderzoek zijn gedaan, zijn niet door iedereen met open armen ontvangen", zei Smits. „Ik voer er veel ge sprekken over, vooral met do centen bij wie ik weerstand ont moet." Smits maakte gisteravond ook duidelijk dat het gymnasium zelfstandig wil blijven voortbe staan. De school trekt zich niets aan van de fusiegolf in het voortgezet onderwijs. De leer lingen kunnen allemaal onge veer even goed leren en dat komt de kwaliteit van het on derwijs ten goede, aldus Smits. Dat de school goed onderwijs verzorgt, blijkt volgens haar on der meer uit het feit dat het Leidse gymnasium in Neder land de meeste eindexamen kandidaten heeft met meer dan de zeven verplichte vakken in hun pakket. De school is met ruim 900 leerlingen bovendien het groot ste gymnasium van Nederland. „We kunnen alle vakkenpakket ten aanbieden", aldus Smits. Ze vertelde dat ze in het verleden verschillende fusies heeft mee gemaakt en daardoor 'geen ech te fusie-fan' is geworden. „Fu seren is ook wel een beetje lij den", zei ze. „Het duurt lang voordat je één familie bent en daardoor komt het onderwijs onder druk te staan." De gebroeders Willem en Han Bouwman, die rond 1900 in de Langestraat als koper- en blikslager werkten. Zij hielden een kippenhok onder de toonbank, van waaruit de kippen via het luikje naar buiten konden. foto Opnieuw tentoonstelling over bewoners Noord-Rijnevest LEIDEN» De afdeling bestratingen van de j gemeente Leiden zal niet uit de dienst civiele werken worden gelicht. Dit zei wethouder van Bochove gisteren naar aanlei ding van het rapport over de kwestie, dat in opdracht van de gemeenteraad is gemaakt. Van Bochove: „Het rapport toont aan dat overheveling niet de goede weg is. De samenwerking tussen de verschillende afdelin gen van de dienst civiele wer ken gaat zo goed, dat we daar liever niet aan willen tornen. De splitsing is definitief van de baan." Hoe de wijkgerichte aanpak, een belangrijk doel van de reor ganisatie van de gemeente, nu gerealiseerd moet worden, is nog onbekend. De wethouder: „B en W komen nu met een nieuw voorstel. De bedoeling is dat de hele stadswerf nu onder de dienst milieu komt te vallen. Alle 'blauwe overalls', de afde lingen groen, reiniging, bestra ting enz., worden in het voorstel gebundeld in een onderhouds bedrijf. Dit onderhoudsbedrijf komt in zijn geheel bij milieu. Zo wordt in feite een nieuwe dienst milieu en beheer ge vormd." Voorzitter van de medezeg genschapscommissie van civie le werken, M.C. Dingjan, is niet direct enthousiast over de nieu we plannen. „Het is duidelijk dat de dienst civiele werken goed draait; dat de zaken zoals ze hier geregeld zijn, goed gere geld zijn. Waarom zou je zoiets dan veranderen? Het lijkt er veel op dat het vooral politiek hob byisme is, wat er nu gebeurt. Er worden geen argumenten aan gedragen, men lijkt te willen veranderen om het veranderen. En bovendien worden wij steeds weer pas achteraf inge licht. Dat irriteert." De straat- makers voerden in december al actie tegen een mogelijke over plaatsing naar een andere dienst. Toen werd het stadhuis plein met vrachtwagens bezet. LEIDEN EMIEL FANGMANN Nostalgische foto's uit particu liere verzamelingen, zeldzame films en muziek uit vervlogen tijden vormen de ingrediënten voor twee bijeenkomsten over de geschiedenis van de Leidse jordaan in -het buurthuis Noord-Rijnevest. Koos van Kampen, voorzitter van wijkvereniging Noord-Rij nevest, kreeg na de tentoonstel ling die in mei vorig jaar werd gehouden een groot aantal re acties. Daarom besloot het wijk- bestuur opnieuw een tentoon stelling op te zetten, die op de zondagmiddagen 29 maart en 5 april in het buurthuis te zien is. De eerste zondag worden er ook films vertoond, een week later video's. Vorig jaar werd de tentoon stelling, die in een reünie uit mondde, door 500 Leidenaars en oud-Leidenaars die veelal vroeger in de wijk woonden bezocht. Volgens Van Kampen vroegen echter minstens zoveel die niet konden komen herhaling. Bovendien werd zoveel 'nieuw' fotomateri aal over de Leidse Jordaan inge stuurd, dat een geheel nieuwe tentoonstelling van de grond kon komen. Met name een collectie foto's van Nico Bekooy over de wijk in vroeger tijden springt er uit. Hij ging het dak van de meelfabriek op om panorama's te maken van het gebied dat tussen Oude en Nieuwe Rijn, Hooigracht en Zijlsingel ligt. Het werd in de ja ren zeventig grondig gereno veerd, waardoor vele bewoners naar elders vertrokken. Bekooy schetste ook het leven van alle dag in de Leidse Jordaan. Daar onder ogenschijnlijk simpele, maar kunstzinnige beelden van wasgoed of in de gracht drij vend meubilair. Melkman Piet van Hartevelt, die in de jaren zestig door de wijk reed, ont breekt niet. Oudere foto's tonen de werk nemers en leerlingen die lo den hamers smeden van de Koninklijke Nederlandse Grof smederij aan de Zuidsingel. Er zijn groepsportretten van het bevrijdingsfeest en verschillen de jubilea. Een klassefoto werd in 1931 gemaakt in de school die nu buurthuis is. De groente- handel van Schreuders en de verdwenen VVeversgracht zijn te zien. Fraai is de foto van bejaar den van 't huis 'Op de Waard' die zich aan hun hobby tui nieren wijden. Naast foto's zijn er oude 'voorwerpen' te zien. De wijk vereniging wist een oude inge metselde herdenkingssteen van de ter ziele gegane katoenfa- briek te achterhalen, een aantal doeken van de gesloopte wolfa- briek en een oude koperen brie venbus. Op de eerste zondag, 29 maart, worden bovendien in het buurthuis vier films gedraaid. Wegens succes wordt de verto ning van 'De gracht' van E. Ti- man uit 1940 geprolongeerd. Net als vorig jaar wordt de film ondersteund met toepasselijke grammofoonmuziek van regis seur Timan, een der eerste Leid se smalfilmers. Die wordt ge speeld vanaf een vijftig jaar ou de dubbele draaitafel. 'De gracht' geeft een beeld van de Na 53 jaar sluit het sigarenwinkeltje aan de kop van de Morsstraat. Er worden geen sigaretten meer verkocht en voor de seksblaadjes moeten Leidenaars nu ook elders aankloppen. In 1939 werd de sigarenwinkel tegenover de Morschpoort in bedrijf genomen. Achter de zaak woonde het echtpaar Nievaart met vijf kinderen in een huiskamertje met twee slaapkamers. Een van die kinderen Is de huidige eigenaar. Na zijn schooltijd werkte hij als beroepsfotograaf bij de Rotogravure aan het Galgewater. Toen vader er midden jaren zestig mee stopte, nam hij de winkel over. Hij beperkte zich niet tot de handel in tabak. „Daarmee alleen had ik de kost niet kunnen verdienen." Plaatje Heel langzaam deed het bloot z'n intrede in de winkel. Eerst nog keurige nudistenplaaties. Maar al snel verschenen bladen als Candy en Rosie op de markt. Het was de eerste winkel in Lei den waar ze werden verkocht. Een gouden greep, het liep storm. In eerste instantie waren de mensen nog vrij schuchter als ze zo'n blaadje kochten. Snel wat geld neertellen, inpakken en met hoogrode kleur wegwe- Het waren lonende tijden. „Ei genlijk is dit een buurtwinkeltje. Als je alleen tabak verkoopt moet je het hebben van omwo nenden die een pakje sigaretten komen halen. Maar door die blaadjes kwamen ze uit de hele stad en zelfs uit plaatsen als Katwijk ('heel veel'), Rijnsburg en Zoeterwoude hier r Blaadje Na verloop van tijd ging het wat minder met de verkoop. „Te genwoordig kun je die bladen overal krijgen, bij boekhandels, benzinestations en op het sta tion." Het aanbod van bladen is sinds die beginjaren enorm toe genomen. „Het is echt onge looflijk wat je binnenkrijgt. Sommige voorplaten kun je ab soluut niet in de winkel leggen. Wij selecteren duidelijk op wat we binnenhalen." De klanten zijn in de loop van de jaren gemakkelijker gewor den. „Het taboe is duidelijk doorbroken. Nu komen ook vrouwen gewoon die lectuur halen." Dat hangt ongetwijfeld samen met de tabaksverkoop. Zo heeft de winkel bekende Ne derlanders als vaste afnemers van seksblaadjes ('Nee, ik noem geen namen'). Die balen er echt van dat de winkel verdwijnt. „Ik zei nog dat ze ook naar andere adressen in Leiden kunnen. Maar ze kunnen het zich niet veroorloven daar te worden ge zien. Hier kan altijd nog een pakje sigaretten worden ge kocht." Natuurlijk was er ook andere lectuur voorhanden in de win kel. ,Wij verkochten een stuk of Het winkeltje bij de Morschpoort. Op 4 april voor de laatste keer open. foto hielco kuipers vijf krantetitels." Naast de Leid se bladen geeft hij de voorkeur aan De Telegraaf. „Die leest lek ker weg, NRC en Volkskrant zijn zo saai. Die worden trouwens bijna alleen gekocht door stu denten. Het zijn prestige-objec- ten. Het staat wel interessant als je met zo'n ding onder de arm in de trein wordt gezien. Maar of ze snappen wat ze lezen...." Praatje Ongeacht het produkt dat je verkoopt, in zo'n buurtwinkel i: nog eens tijd voor een praatje. Het echtpaar zal het missen. D< meeste klanten kennen ze niet eens van naam, maar toch is met sommigen een band ont staan. Dat heeft ook een keerzij de. „Soms zie je mensen die al jaren komen ineens niet meer terug. Ik had er één die net te voren had verteld dat-ie naar het ziekenhuis moest. Nooit meer teruggekomen. Je weet niet wat er is gebeurd." Zijn vrouw herkent de situatie:Als mijn man dan thuiskomt vraag ik of die klant is geweest. Het blijft altijd een raadsel. We heb ben geen naam van zo iemand, geen telefoonnummer. Heel vervelend." Hij is bijna 61 en heeft het nu wel een beetje gezien. ,A1 heb ben we nog een goede boter ham hoor, mede door de ver huur van de bovenwoning aan studenten." Maar een zeer aan trekkelijk bod op het pand ver snelde de beslissing om een punt te zetten achter het werk. Wat de nieuwe eigenaar, Aad Huschka, met de winkel gaat doen is nog onbekend. Op 4 april is de winkel voor het laatst geopend. Voor die tijd moet de voorraad op zijn. Waarschijnlijk gaat dat in de laatste week gepaard met een uitverkoopje. Dan breken rusti ge tijden aan voor het echtpaar. Hij zal zijn sigaretten voortaan moeten kopen, terwijl hij ze nu nog even uit de schappen kan halen. Hij heeft al een adresje op het oog. „Bij ons in de buurt zit een klei ne sigarenwinkel. Daar haal ik ze liever dan bij de supermarkt. Al heb ik mijn vrouw eigenlijk beloofd te stoppen met roken." (RK) Roy Klopper loman L*ffmant rond Oranje- en Waardgracht, wier leven zich veelal op straat afspeelde. Zij plukten er de bonen voor de na bijgelegen conservenfabriek en maakten er danspassen bij de draaiorgelmuziek van het buurtfeest. Op 29 maart worden tevens andere bekendere films over Leiden vertoond, zoals die uit 1929 over de stadhuisbrand en de kaasmarkt. De rolprent 'Leiden, zetel van kunst en we tenschappen' laat zien hoe het met cultuur en universiteit in de jaren twintig en dertig was ge steld. Videofilms over de wijk zijn zondag 5 april op groot beeld te zien. Die dag klinkt er bovendien muziek en zang van de gebroeders Helfensteijn die accordeon, orgel en gitaar mee brengen. (Tentoonstelling Noord-RIJne- vest. Zondag 29 maart (foto's en films), zondag 5 april (foto's en video's). Aanvang op belde dagen 13.30 uur in buurthuis Noord-Rijnvest. Groenesteeg 107 Leiden. Inbraken in tuinhuisjes VRUETUD Kruiswerk Kruiswerk Leiden organiseert in april een cursus 'ziekenverzor ging thuis'. De cursus duurt zes middagen en de kosten zijn 20 gulden. Inl. 071 -120144. Bingo In buurthuis Matilo Zaan straal 126 slaat om 20.00 uur een bingo op programma. Inl. 412515. Toekomst X" die (weer) maatschap pelijk actief willen worden, kun nen bij het Leidse Volkshuis een cursus volgen. Onder het motto 'De draad weer oppakken' wordt tijdens tien bijeenkom sten geleerd toekomstplannen te maken. Inl. Apothekersdijk 33a. tel. 149180. Hobby in het gebouw van de wijkvere niging Staalwijk' aan de Heren straat 45 hoek Drie October- straat wordt op zaterdag 14 maart een niet-commerciële hobbyteh toon stelling gehou den. fad. 071-212244 KI edings beurs In buurthuis Op Eigen Wieken aan het Valkenpad 3 wordt morgen en overmorgen een klc dingbeurs gehouden. Er wordt onder meer zomerkleding voor kinderen en jongeren te koop aangeboden. Inbreng: morgen avond van 19.00 tot 21.00 uur. Verkoop: zaterdagochtend van 10.00 tot 12.00 uur Verkoopdag Allerlei gebruikte spullen en mooie handwerken worden za terdag 14 maart verkocht op de grote verkoopdag in het 'Hoog- landsche Huys', Moriaaasteeg 3. Er wordt bovendien een rad van avontuur gehouden. De op brengst is voor de Hongaarse minderheid in Roemenië en voor het wijkwerk van de her vormde kerk. Expositie Werk van cursisten van de op leiding Ontwerpen/Vormgeven wordt van 14 maart tot en met 4 april tentoongesteld in de foyer van de Volksuniversiteit K&O. De expositie is te bezoeken van maandag tot en met vrijdag van 9.00 tot 17.00 uur en op zater dag van 9.00 tot 12.00 uur. Tij dens de expositie kan men zich ook inschrijven voor de nieuwe cursussen voor volwassenen van de Stichting Kaderkursus- sen Leiden: Kreatieve Hand vaardigheid, Kreatieve Bezig heidsbegeleiding en Ontwer pen/Vormgeven, die in septem ber beginnen. Inloopmiddag Jongerengroep The Lord's Folks houdt zondagmiddag 15 maart open huis in de Herensingel kerk. De muziekgroep speelt MD 14 00 to 10 00 uur. Bij het volkstuincomplex 'Ons Buiten' tussen de Hoven en de Merenwijk is in de nacht van dinsdag op woensdag bij een achttal tuinhuisjes ingebroken. De buit is omvangrijk. Koelkas ten, gasstellen, accu's, tuinmeu bilair, radio's, transformatoren en andere apparatuur. De da ders hebben ramen en deuren van de huisjes geforceerd om binnen te komen en hebben vermoedelijk een vracht- of be stelwagen gebruikt om de goe deren te vervoeren. Van de in brekers ontbreekt elk spoor. Promotie van West-Friesland LEDEN Een schip van de Stichting West-Friesland Promotie deea gisteren Leiden aari. Een kleine honderd leidenaars namen even een kijkje in de langs de Zijlsingel afgemeerde boot. Wie veilig de singel wist over te ste ken. vond in het schip verschei dene kraampjes met informatie ova m reads In West i riet land. Die voorlichting is hard nodig, menen de organisatoren. Velen weten niet eens waar dit stuk Nederland op de landkaart te zoeken. West-Friesland heeft helemaal niets te maken met die provincie in het noorden van net land naast Groningen. Het is een gebied dat ruwweg door Enkhuizen, Hoorn, Alk maar, Schagen en Purmerend wordt begrensd. Op de boot werden verscheidene musea onder de aandacht gBÜWtltt, zoals het Zuiderzee Museum in Enkhuizen. AGENDA VRIJDAG 13 MAART Leiden Landelijke Sterrekijkdagen, SterreWacht Leiden hoek Witte Singel Kaïserstraat, van 19 00 tot 23 00 uur Lezing door prof dr, Ouweneel uit De Bilt: 'Christus ons doel', in de Streekschool, Lammen- schanspark 2, aanvang 20.00 Sjoelen, jokeren en competitie klaverjassen bij Speeltuinvere niging Stevenshof, C. van Brpggepad 2, aanvang 20.15 uur. Noordwijk Inleveren van kleding voor de Stichting 'Mensen in nood' bij de Opslagplaats, Offemweg 24 én 't Trefpunt, Schoolstraat, van 18.00 tot 20.00 uur. Filmavond voor de jeugd, org. HSV De Sportvisser, in het clubgebouw aan de Bosweg, aanvang 20.00 uur. Swingavond georganiseerd door Homoiongerendisco 'De Roze Bollen', in Centrum Join, Weteringkade 2, bar open 21.00 uur. disco van 22.00 tot 01.00 uur Noordwijkerhout Congres Nederlandse Vereni ging van Zwem bad medewer kers met grootste Zwembad beurs in De Schelft, van 10 00 tot 17,00 uur. Oegstgeest Maandelijkse Ruilavond van Postzegelver Oegstgeest in 't Groot Proffijt, Boerhaaveplem, aanvang 19 00 uur Voorschoten Filmvertoning door W. Dijk man, 'de nog rijdende stoomlo- komotieven in de voormalige DDR', Vlietland College, v Beethoven laan 10. aanvang 20.00 uur.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 17