Leiden Regio 'Stille armoe oorzaak van veel problemen' 58 BRIL Slachtoffer incest krijgt smartegeld 'Mijn man wilde vroeger nooit mee naar zulke exposities' Meren wij kers bang voor overlast golfbaan zeven deense dagen DONDERDAG 12 MAART 1992 Tabakswinkel A De gouden tijden I voor het tabaks- annex seksbladenwinkeltje aan de Morsstraat zijn voorbij. Piet Nievaart stopt op 4 april. erna straatsma gert visser (CHEF) den haag/leiden» Een 73-jarige man uit Noord- wijk, die vorig jaar tot zes maanden voorwaardelijke ge vangenisstraf is veroordeeld we gens ontucht met zijn stiefklein- dochter uit Leiden, moet van de president van de Haagse recht bank schadevergoeding aan zijn kleinkind betalen. Het meisje, inmiddels acht tien jaar, vroeg gisteren in kort geding om een bedrag van 25.000 gulden, omdat ze nog steeds psychische klachten heeft als gevolg van de incest. Zowel dader als slachtoffer zat gisteren in de rechtzaal. De Noordwijker is door het ge rechtshof in Den Haag veroor deeld, omdat hij in het begin van de jaren tachtig het meisje vier jaar lang regelmatig seksu eel zou hebben misbruikt. Het slachtoffertje was toen negen jaar. De man heeft altijd ont kend dat hij zich aan incest schuldig heeft Volgens eigen zeggen is het meisje ernstig getraumatiseerd door het gebeuren. Vooral het feit dat haar stiefopa nog steeds vrij rond loopt, zou haar soms radeloos van angst maken. „Mijn cliënt had zelfmoordnei gingen, slikt regelmatig slaap pillen en heeft nog steeds moei te om relaties aan te knopen", aldus de advocaat van het meis je, mr. C. Stolwijk-Vlek. „Het wordt tijd dat deze man eens verantwoordelijk wordt gesteld voor de schade die het slachtof fer heeft opgelopen." Geduren de het betoog van haar raads vrouw kon het meisje haar tra nen nauwelijks bedwingen. De advocaat van de man, mr. M. Evers, meende aanvankelijk dat zijn cliënt niet verplicht kon worden tot het betalen van een schadevergoeding. „Omdat dit een nieuwe procedure is, zal ze opnieuw moeten beuijzen dat hij haar misbruikt heeft." Rechtbankpresident mr. A. van Delden liet echter direct weten dat die vlieger niet op gaat. „Ik vind zonder meer dat er betaald moet worden, dat staat vast. Het enige wat nog ter discussie staat is de hoogte van het bedrag." Mr. Evers liet daar op weten het gevraagde bedrag absurd hoog te vinden. De Noordwijker is als militair in de Tweede Wereldoorlog een been kwijt geraakt en krijgt nu alleen een invalidenpensioentje. Des ondanks vond president Van Delden dat de man naar draag kracht moet boeten. De strijdende partijen hebben met elkaar afgesproken binnen vier weken tot overeenstem ming te komen over de hoogte van het bedrag. Een bedrag dat volgens rechtbankpresident Van Delden hoogstwaarschijnlijk 'in de symbolische sfeer zal liggen'. PvdA-fractie op bezoek in Stevenshof leiden De raadsleden van de Leidse PvdA-fractie brengen mor genmiddag een werkbezoek aan de Stevenshof. Zij gaan een kijkje nemen in het gezondheidscentrum en het woonwagen kamp. Van kwart over vier tot kwart over vijf houden de raadsle den een open spreekuur voor wijkbewoners in het buurthuis Stevenshof aan de Trix Terwindtstraat 4. Daarna wordt een dis cussie gevoerd. Rechtswinkel vult aangifte gratis in leiden De afdeling belastingen van de Leidse Rechtswinkel vult op zaterdag 21 maart gratis de aangifte-biljetten in voor mensen met een inkomen beneden de ziekenfondsgrens. De dienstverle ning vindt plaats in het kader van de Landelijke Aangiftedag. Het Gulden Vlies is die dag vanaf 10 uur open. Wel moet van te vo ren een afspraak worden gemaakt. Dat kan dagelijks bij de Rechtswinkel in de Ketelboetersteeg 10 (geopend van 10 tot 16 uur) of telefortisch (071-141516). Wie op 21 maart is verhinderd is, kan na.afspraak zijn biljet ook op een andere dag laten invul len. Walenkamp maandag in Maredorp leiden Wethouder J. Walenkamp (CDA/economische zaken) houdt niet vanavond, zoals eerder werd gemeld, maar op maan dag 16 maart een spreekbeurt in buurthuis Dijk 33. Dan worden de resultaten bekend gemaakt van een enquête over de autolu- we binnenstad onder buurtbewoners uit de wijken Maredorp en De Camp. De bijeenkomst begint om 20 uur. FOTO LOEK ZUYDERDUIN. Kinderen in de Slaaghwijk. Het gebrek aan speelruimte is terug te zien in hun gedrag. Kinderen in Slaaghwijk moeten meer kunnen spelen In geen enkele wijk is de situatie voor kinderen ideaal maar in de Slaaghwijk spelen veel problemen tegelijker tijd, is de conclusie van het rapport van de Stichting Wel zijn over deze buurt. Gebrek aan speelgelegenheid en een grote 'verborgen armoede' zijn enkele oorzaken van de moeilijke omstandigheden waarin kinderen opgroei- leiden gert visser vervolg voorpagina De conclusies zijn des te op merkelijker omdat juist in de Slaaghwijk in vergelijking met andere wijken veel kinderen 'wonen. Bijna een kwart van de bevolking in deze flatbuurt is gen de scholen meer activitei- de winter vaak de flat niet uit. Spelen op de galerij wordt in verband met geluidsoverlast vaak niet getolereerd. Burenru zie is dan het gevolg en dit komt regelmatig voor in de wijk", al dus de onderzoekers. Er wordt ook op aangedron- jonger dan 25 jaar. Dat is bijna tien procent meer dan in de ge middelde Leidse wijk. Tien pro- te laten organiseren hun leerlingen, terwijl de speel tuin gratis toegankelijk moet cent van de kinderen in de worden en vaker open moet Slaaghwijk valt in de leeftijdsca- zijn. Gepleit wordt ook voor tegorie 0 tot 4 jaar. De onderzoekers adviseren in de wijk meer speelgelegenhe- den te maken (momenteel wor den al acht speelterreintjes aan gelegd). „Nu komen kinderen in r vakantie-activiteiten ('een soort jeugdland') omdat veel ouders in de Slaaghwijk een va kantiereis niet kunnen betalen. Een andere oorzaak voor de problemen is dat er veel armoe de in de Slaaghwijk heerst. Aan wijzingen daarvoor zijn dat 60 procent van de gezinnen huur subsidie ontvangt, het aantal gratis melkdrinkers op de scho len toeneemt en er veel (22,5 procent) eenoudergezinnen in de wijk wonen. Geld voor sport clubs of het bezoeken van eve nementen ontbreekt vaak. In dit kader wordt gepleit voor gratis clubs en voorzieningen en bete re voorlichting over regelingen van de gemeente voor de lage inkomens. De onderzoekers menen dat hulpverleners de ouders beter moeten ondersteunen bij de opvoeding van kinderen. Peu terleidsters en leerkrachten stel len vast dat de kinderen er ver moeid uitzien en vaak een taal achterstand hebben. Te weinig lezen en veel tv-kijken kunnen daar de oorzaak van zijn. De scholen hebben nu te weinig mogelijkheden om hierop effec tief in te spelen. Kinderen kun nen worden getest op leerach- Stortplaats /fQDe vervuiling van I het water naast de voormalige Leiderdorpse stortplaats de Kleine Zand- put kan gevaarlijk zijn voor watersporters. Stropdas Hoogleraar Cees 2 U Bertels heeft het be stuur van de Leidse univer siteit geprovoceerd door zonder strojxlas op een promotie te verschijnen. ..Dan trek je het juist MD Mochten er toch problemen ko men dan springen we daarop in", beloofde hij. Ook gaf hij de verzekering dat de politie meer aandacht gaat besteden aan problemen met samenscholen de scholieren. N LEEFMANS Bewoners van de Karpers. Fo rellen en Beken vrezen dat de komst van een golfbaan, aan de noordzijde van de Merenwijk, voor parkeeroverlast zal zorgen. Ook zijn ze bang dat nieuwe fietspaden privacy en uitzicht zullen bederven. Dat lieten on geveer negentig bewoners gis teravond weien tijdens een in formatiebijeenkomst die door de gemeente was belegd. De aanleg van een golfterrein en veldjes met fietspaden in het grensgebied van Warmond en Leiden is een idee van de pro vincie Zuid-Holland en maakt ded uit van hei pfam om van de zogeheten Kagerzoom een om vangrijk recreatiegebied te ma ken. Maar de bewoners van het noordelijkste stukje Leiden wil len wel garanties hebben dat de recreanten, fietsers, golfers, wandelaars en surfers hun au to's niet in de wijk parkeren. Daar kwamen veel vragen over „Waar laten die mensen hun auto? Het is nu al zo dat dat bij de Vossemeerlaan bij de Zijl de auto's gewoon in de berm wor den neergezet." „Denk maar niet dat ze helemaal om gaan rijden naar Warmond." „In Warmond leggen ze tenminste t Leiden niets?" Namens de gemeente ant woordde C. locnemsen dat er met opzet geen extra parkeer plaatsen worden aangelegd. Esthetische dingen Vanuit leiden zal het recreatie gebied alleen per fiets of te voet bereikbaar zijn. Daarom komt er een nieuw fietspad achter 'de dijk' die een natuurlijke schei ding tussen Merenwijk en Ka gerzoom vormt. De Merenvvij- kers waren opgelucht dat een oud plan om het fietspad óp de dijk aan te leggen, waardoor bij de huizen naar binnen gekeken kon worden, was afgeblazen. Maar de daardoor noodzakelij ke aanleg van drie fietsbruggen over de dijk. baarde enkelen nog wel zorgen: ..Dat worden toch wel esthetische dingen?". Voorlopig is die vraag nog lang niet aan de orde. Eerst moet een deel van het gebied nog worden onteigend. En dat neemt, samen met andere pro cedures. nog wel drie jaar in be slag. Volgens G. van der Toren van de stichting tie de oolfbMn wil exploiteren, zijn de financi en aJ rond: „We hebben 450 le den die ieder 3000 gulden beta len. Daarnaast kunnen we nog twee miljoen lenen. Als alle pro ccdures eenmaal afgewerkt zijn. kunnen wij zo beginnen." terstand maar de wachttijd voor zo'n test bedraagt een half iaar. Dat wordt door de leerkrachten als uiterst frustrerend ervaren: „Intussen stagneert de ontwik keling van het kind." Speciale aandacht moeten ook migranten cn hun kinderen krijgen. In de Slaagh\vi|k woont, vergeleken met andere Leidse wijken, het hoogste aantal mi granten. De peuterspeelzaal moet speciale activiteiten op zetten voor kinderen van mi granten terwijl vanuit de scho len getracht moet worden con tact met de ouders te leggen. Het rapport van de Stichting Welzijn is inmiddels volop in bespreking bij de betrokken or ganisaties. Binnenkort wordt een werkgroep samengesteld die de aanbevelingen moet gaan uitvoeren. Het rapport is ook wethouder H. Koek (sociale vernieuwing) overhandigd. Die heeft nog geen commentaar op het rapport. Proef nu de Deense woonsfeer tijdens de 7 danske dagen en geniet van een indrukwekkende expositie van Deense schilders en beeldhouwers, sta stil bij de nieuwste prachtige meubelcollecties. smul van het het mini-smorrebrod en... gewoon komen dus! Gratis toegang. WOONIOEEElr """W VALHXI/8 volbloed mobel uit Skandlnavié Meubelplein 3, Leiderdorp Telefoon: 071 - 413444 BRIL 58. ALLES WAT JE OGEN AANTREKT. Heemstede Binnenweg 114.023-284921 Hillegom Meerstraat 19,02520-23346 Katwijk Voorstaat 80.0I7I8-I2765 Leiden Haarlemmerstraat 58,071-140148 Sassenheim Hoofdstraat 253,02522-11254 Vlaardingen Hoogstraat 200.010-4343410 Voorschoten Schoolstraat 115.071-612024 Volkenkunde houdt ouderen cultureel aan de praat leiden erna straatsma „Komt u ook voor de senioren ochtend?" De medewerkster van het Rijksmuseum voor Vol kenkunde schiet een bejaarde bezoekster bij de kassa aan. Nee, ze komt voor de tentoon stelling 'Insulinde in Leiden'. „Maar als u nu vijf gulden extra betaalt krijgt u daar een lezing bij, een kopje koffie en een rondleiding." Dat is toch mooi meegenomen. De vrouw sluit zich even later aan bij een groep van ongeveer veertig ouderen. Gisterochtend om half elf stonden ze klaar voor een flinke portie 'oude cul tuur'. Geïnteresseerde 'senio ren' die na de vut genoeg tijd hebben voor dit soort uitstapjes. De educatieve dienst van het museum zag enige tijd geleden dit 'gat in de markt'. De afgelo pen maanden zijn er vijf van dit soort ochtenden gehouden, vanaf het begin met een goede opkomst. „Vooral door de week komen hier veel ouderen", zegt museummedewerkster A. Woerlee. „Die hebben meer vrije tijd en je merkt dat ze be hoefte hebben aan meer uit leg." De term 'seniorenochtend' betekent overigens niet dat jon gere bezoekers de bijeenkom sten niet mogen bezoeken.. Woerlee: „In principe is ieder een welkom." Deze keer gaat het over Indo nesische kunst en cultuur. Con servator Piet ter Keurs geeft de ouderen eerst een uitgebreide toelichting op wat hen te wach ten staat in de vitrines van het museum. Meer dan een uur vertelt hij aan de hand van dia's over hoe de tentoonstelling tot stand is gekomen, iets over Indonesië en de geschiedenis van dat land. Tijd Na afloop is er tijd voor een kopje koffie met een stukje spekkoek. De enthousiaste ver halen barsten los. De twee da mes uit Zaandam zijn er voor de tweede keer. „Enig, alleen moeten we met de trein ko men". zegt A.J. Wagner. „Jam mer dat zoiets niet in Amster dam gebeurt", zegt vriendin T. Schoone. Met z'n tweeën be zoeken ze regelmatig exposities. „We kwamen hier een keer en zagen een folder van de senio renochtenden liggen. En daar zijn we toen naar toe gegaan. Nogal toevallig, dus. Een goed initiatief, 's Avonds is overal wel veel te doen, maar dat redden wij meestal niet. Dan moeten we in het donker naar huis." Mevrouw H.G. Sluijter uit Alphen aan den Rijn is er voor het eerst. Dat wil zeggen op de seniorenochtend, want in het verleden was ze een trouwe be zoekster van het museum voor Volkenkunde. „Een van de aar digste musea uit de omgeving, vooral voor kinderen." Iedere woensdagochtend gaat ze met haar Leidse vriendin op stap. Als je uit de kinderen bent krijg je de tijd om iets voor jezelf te doen. Ik ben zeer geïnteresseerd in cultuur, volg ook een cursus Egyptologie." Opvallend is het grote aantal vrouwen dat de seniorenoch tend bezoekt. Emancipatie op latere leeftijd? Nu de vrouwen tijd hebben halen ze wellicht een achterstand in. Sluijter: „Mijn man wilde vroeger ook nooit mee naar dit soort exposi ties." Na de koffiepauze is het tijd voor de rondleiding. Het pro gramma is dan al uitgelopen en de conservator moet bijna weg. Veel kans krijgt hij daartoe niet. Met de oude voorwerpen onder handbereik branden de vragen los. Een medewerkster van net museum na een stief kwartier tje: „We zijn nu pas in de twee de zaal en boven is er nog een hele verdiepeing. Ik denk niet dat we daar aan toekomen." Ipsulinde in I>eiden CVoorblj de lavazce' en 'Boedha en Shi va op Java') is nog te zien tot 1 november. De volgende senio renochtend in het Rijkmuse- um voor Volkenkunde gaat over hindoeïsme en boedhis- me op Java (8 april). De maand daarop (13 mei) staat de Boro- budur centraal. Ouderen tonen zich geïnteresseerd in de voorwerpen die worden tentoongesteld in het Rijksmuseum voor Volkenkunde foto MNWotvAST CONGRESGEBOUW vanaf 13 maart Kassa 070-354 80 00 Bespreekbureau Haagse he Crl 070-365 68 06 VVV-Bespreekbureaua Land. Reearweerlèjn 070-361 77 10

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 15