Een dans in 't groen zonder Martha en Hulk c Rtv show Spanje is meer dan strand en zon Omroepen: Geen inzage in boeken van producent -'VlJHV'H, i 'Leidesekade Live' zendt Aids-benefietconcert uit DONDERDAG 12 MAART 1992 12 chrijven is een een- v J «am beroep. CM je nu op een lekkende zol derkamer bij het licht van een laatste stompje kaars zit te zwe ten op gedichten. Of zoals A. F. Th. van der Heijden aan zes bureaus op zes verschillen de tekstverwerkers aan zes ver schillende boeken werkt, het maakt niet uit. Schrijven, je moet het alleen doen. Ter compensatie is er ook voor deze beroepsgroep een jaarlijks uitje waar iedereen ie dereen weer even kan zien. Zo iets als de dolgezellige bowling avond van de Nederlandse Ver eniging Van Huisvrouwen maar dan wel iets sjieker: het Boeken bal! Iedereen (nou ja..) wil daar nog steeds dolgraag bij zijn. Ook al hebben de gouden nach ten van weleer, toen iedereen om klokslag twaalf uur fanatiek de kunstwerken van de wand begon te rukken en je bij het krieken van de dag dronken lie den met metershoge schilderij en en beelden door de stad zag zeulen, iets van hun glans verlo ren. Afgelopen dinsdagnacht werd er dan ook in en om de Amsterdamse Stadsschouwburg weer gevochten om de kaarten. List Want het aantal kaarten is be perkt. Wie mogen er in? Schrij vers natuurlijk, uitgevers, en mensen van de pers. Alles wat daar verder omheen hangt, dan wel erbij wil horen, moet over gaan tot het verzinnen van een list. En die zijn er in vele varian ten. Om te beginnen is er de methode-Theo Sontrop, van uitgeverij De Arbeiderspers. Heeft die geen kaart gekregen, dan gaat hij zonder jas van huis met in zijn hand een uit ei gen servieskast meegenomen halfvol glas champagne.. Bij de deur van de Stadsschouwburg aangekomen wist hij zich dan puffend wat denkbeeldig zweet van het voorhoofd, roept vervol gens theatraal uit ,,0 Here, wat is het warm binnen, ik moest echt even uitwaaien" en pas seert zonder verdere problemen de controle. Voor mannen is het trouwens handig om een jurk aan te trek ken. Tien tegen een dat ze bij de ingang denken dat Maarten 't Hart is gearriveerd. Niemand Het Wereldje PANDA DE L'ISLE die het dan nog waagt naar de uitnodiging te vragen. De arties teningang wil ook nog wel eens uitkomst bieden en de nieuwste truc is wachten op de aankomst van Gert-Jan Dröge met zijn Glamourland-ploeg, snel een snoertje van een van de came ramannen aanpakken en bin nen ben je. Vroeger klom ik nog wel eens door het wc-raampje, maar die tijden zijn voorbij. Ik kon dins dag een officiële kaart tonen. Wel saai eigenlijk. In de overvol le hal, waar een Indonesische band de sfeer van Tempo Doeloe poogde op te roepen, liep ik de dichter Theo Gaas beek tegen het lijf. Meteen maar gevraagd hoe hij dit jaar binnen was gekomen. .Het antwoord: „Heel simpel. Ik heb gewoon een boek geschreven." Ja, zo kan het ook. Een mooi boek trouwens, 'Een nieuw onderko men'. Ik kan het u aanbevelen." Verplichte kleur De charmante verschijning van Martha 't Hart werd dit jaar no de gemist ze lag in het zie kenhuis - maar verder was ie dereen al dan niet legaal aan wezig. De 'verplichte' kleur van dit jaar: smaragdgroen. Jules Deelder had dit uiterst letterlijk opgevat, speciaal voor deze avond had hij een groen zijden pak aangeschaft. Voor de veran dering zag Deelder eruit als een overjarige gespriet en ook Cristi Veldhoen was van top tot teen in het smaragd, maar haar stond het in een woord gewei- dig. Cox Habbema droeg een groene blouse en groene kou sen bij een zwart mantelpakje. En Mi scha de Vreede had om haar hals een ketting, geheel passend in de stijl van de avond. Een ketting van groene jade. En dan die groene ogen er nog bij, het kon eenvoudig niet mooier. „Dat moet inderdaad genoeg zijn." In de toiletten, smakelijk ver sierd zijn met palmbladeren en echte bananen, waren de nor male lampen vervangen door groene. Dat was even schrikken tijdens het plassen! Met lichte weerzin stond ik vervolgens mijn haren gekamd. En wat overkwam me, terwijl ik oogcontact had met m'n eigen spiegelbeeld? Ik werd hartelijk omhelsd door Xaviera Hollan der. Met een nieuw, kort kapsel en stralend als altijd. Maar niks groen. Waarom niet? „Groen? Niets van gehoord. Ik ben nèt terug uit Guatemala." En weg was ze weer. Aan Hugo Claus, die zich weliswaar heeft teruggetrokken uit het boekenvak maar het Boekenbal toch nog niet wilde missen, viel ook al geen stipje groen te be kennen. „Omdat ik geen slaafse natuur heb." Hugo Brandt Corstius, alias, alias, alias heeft dat ook niet. Maar dat wisten we al. Dat hij was gekleed in het aubergine, was nog daaraantoe. Maar erger was dat meneer akelig voordrong bij het bestellen van champagne. Dat haantje de voorste-gedrag wekte nogal wat verontwaardiging op bij dichter Gaasbeek, die mij verzocht vooral te vermelden dat het ook dit jaar weer hopeloos was ge steld met de drankvoorziening. Want hoe ging het daar, op het Boekenbal? Als je eindelijk het zozeer gewenste glas had weten te bemachtigen, kon je het bes te maar meteen weer achterin de rij gaan staan. Wist je ten minste zeker dat je aan de beurt was tegen de tijd dat het glas leeg was. Bestseller-schrijfster Yvonne Schrijver Theo Gaasbeek tegen Panda: „Schrijf n champagne wil bestellen." r op, die kerel v Kroonenberg die door hét succes van haar boeken een lang gekoesterde hartewens in vervulling kon laten gaan, het kopen van een eigen paard moest al rillen bij de gedachte om de avond in groen door te brengen. En Jacques Klöters, NRC-recensent en een van de makers van de mooie docu mentaire over Toon Hermans, had evenmin iets dat aan groen deed denken aan het lijf. „Schat, ik heb de hele avond ge werkt. Dit is gewoon mijn be drijfskleding." Sloopwerk Temidden van het feestgewoel was Gert-Jan Dröge, net terug van opnamen op Curasao en zo bruin als een kokosnoot, aan het filmen voor Glamourland. Hij probeerde iemand te be trappen die een van de echte en dus niet te ontvreemden schilderijen onder zijn jas wilde proppen. Het lukte niet, muur vast zaten ze. Maar alle andere versieringen verdwenen al vroeg in de nacht. In de dames toiletten schopte een stevig ge bouwd meisje met vereende krachten de decoraties van de deuren, lijsten werden van de muren gerukt, Indische maskers vakkundig gedemonteerd. Het leek alsof een professionele slo- persploeg aan het werk was. Vooral de grote groene parasols vonden gretig aftrek en rond een uur of twee was er nog maar weinig over. Akelig kaal werd het opeens, daar in de Stadsschouwburg. Toen ik naar de garderobe liep, vond ik op de grond een, blijkbaar vergeten, levensgroot masker van groen blauw piepschuim. Het paste maar net in de taxi. De chauf feur moet ongetwijfeld hebben gedacht dat-ie een gek vervoer de. Laat het maar zo. Ik kan u verzekeren dat op mijn schoor steen nu iets prachtigs staat als tastbare herinnering aan een avondje uit in het groen, waar alleen de Hulk schitterde door afwezigheid. De costa's landinwaarts nieuwe serie van de NCRV HILVERSUM JOS HAAGMANS De nieuwe NCRV-se- rie De Spaanse cos ta's landinwaarts lijkt wat idee en opzet betreft op hei oude vertrouwde Weg van de Snelweg. Ook in deze nieuwe toeristische serie gaat het erom iic vakantiegangers zover te krijgen dat ze afwijken van de gebaande paden en gaan kijken wat er nóg te beleven is in de omgeving. Verschil is dat het er bij de hun vaste stekkie af te krijgen, terwijl het bij 'de weg' de be doeling is om hen een onver hoeds afslagje te laten nemen. Voor de kijkers is er nog een an der verschil. Weg van de snel weg heeft in al die jaren, onder leiding van Piet Pons, een vaste, ietwat bedaagde stijl gekregen. De vierdelige serie over de Spaanse costa's valt meteen op door haar levendigheid. Dat wordt vooral veroorzaakt door het feit dat er met mensen wordt gepraat. Met bewoners, die iets vertellen over hun dorp of streek. „Ze kusten de stenen, ze stopten zand in een enveloppe, ze stonden maar te buigen. Zo zijn ze", vertelt een mannetje, nog vol van verbazing, in de eerste aflevering. Hij woont in het Spaanse, middeleeuwse ge hucht Besalu dat vlak achter de Costa Brava ligt. Daar hebben inwoners nog maar pas geleden bij toeval een, in historisch op zicht uniek, joods bad ontdekt. Sindsdien is het een soort bede vaartsplaats voor joodse men- De beelden worden daarnaast OOk nog eens van commentaar voorzien door Vicky Mie die het programma geproduceerd heeft en die als een soort presentatri ce optreedt. I let duidelijkst komt de opzet van het programma tot uiting in de derde aflevering, die over de Gosta Blanca gaat. Of, nog fami- lialer over Benidorm. De toeris- Commissariaat Media wil zicht op sponsors De nieuwe NCRV-serie over de Spaanse costa's laat zien dat er in het land meer is dan onoverdekte zonnebanken foto dijkstra 180 meter boven het centrum uittorent en al sinds de derde eeuw voor Christus de baai be waakt. Of dat je in plaats van de Hollanse patat-tent aan de bou levard ook naar het Restaurant Meson de Vizcayo enkele kilo meters buiten Benidorm kunt gaan, waar een grote verschei denheid aan worsten aan het plafond hangt, waarvan je naar believen stukken kunt afsnij den. En wat te denken van het plaatsje Jijona waar de Turron wordt gemaakt, een soort mier zoete noga van Moorse oor sprong. Weg van de Snelweg en De Spaanse Costa's landinwaarts richten zich wellicht op ver schillende doelgroepen. Hun overeenkomst is dat ze iets op- voederigs hebben. Ach. dat mag best. (Uitzending: 13 maart, 18.28 uur, Nederland 1) tenstad telt 30.000 Per jaar worden er échter 55,4 miljoen overnachtingen ge boekt. Waarom is duidelijk. Juist deze badplaats, die zich kenmerkt door een sky-line waar New York bij wijze van spreken achter kan schuilen, ademt de sfeer uit van een ge heel verzorgd, compleet toeris tisch pakket. Een patatje oorlog kun je er net zo gemakkelijk weghappen als een paella. Het is één onoverdekte zonnebank. Maar ook daar kun je met uit stapjes, op slechts enkele kilo meters afstand, ontdekken dat je daadwerkelijk in Spanje bent. Dat er plaatsen zijn als Gua- dales, een dorpje hoog in de bergen of Elche met de grootste palmentuinen van Europa. En uiteraard een stad als Alicante, met zijn mooie boulevard en de oude Castillo de Santa Barbara, de enorme burcht die op zo'n HILVERSUM SUSANNE VAN VELZEN De NCRV weigert het Commis sariaat voor de Media inzage in de boekhouding van de externe producent van een programma over alternatieve geneeswijzen. Het Commissariaat wil weten of de serie Natuurlijk Genezen ge sponsord werd. De NCRV zegt echter de producenten niet te kunnen dwingen hun boeken te openen. De AVRO, die van het Com missariaat eveneens duidelijk heid moet verschaffen over de - eventuele- sponsoring van een programma over alternatieve geneeswijzen, liet al eerder we ten niet aan die eis te kunnen voldoen. Het Commissariaat voor de Media kondigde begin februari sancties aan als AVRO en NCRV geen inzage geven in de boekhouding van de vrije producenten van de program ma's. Het AVRO-programma 'Op een andere wijze' en 'Na tuurlijk Genezen' van de NCRV werden in de tweede helft van vorig jaar uitgezonden. Volgens een woordvoerder van het Commissariaat zijn de omroepen op grond van artikel 56 van de Mediawet verplicht om de eventuele sponsors be kend te maken. „Wij denken dat het omroepen verboden is om er aan mee te werken dat vrije producenten extra geld binnen halen voor hun programma's via derden, sponsors dus. Door programma's die op deze ma nier gesponsord zijn uit te zen den, overtreden de omroepen de Mediawet", aldus de woord voerder van het commissariaat. De AVRO en de NCRV zijn van mening dat zij de vrije pro ducenten niet kunnen dwingen om de boekhouding open op tafel te leggen. „Met die boeken hebben wij niets te maken. Daar kunnen wij noch het Commissariaat in kijken", aldus woordvoerders van de twee om roepen. De AVRO heeft inmid dels aangekondigd naar de Raad van State te stappen als zij door het commissariaat wordt beboet voor het niet openbaar kunnen maken van de boeken. Een woordvoerder van de NCRV laat weten dat deze omroep zich hoogstwaarschijnlijk zal sluiten bij de AVRO. Het Station 3-programma 'Leid- sekade Live' staat op 15 maart geheel in het teken van een Aids-benefietconcert. In het ra dioprogramma, dat wordt uit gezonden op Radio 3, zijn on der meer Margriet Eshuijs, Hans Vermeulen, Huub van der Lub- be van de groep de Dijk. Maar ten Peters en Fred Klenhuis te horen. Mare Stakenburg en Bas Westerweel presenteren 'Leids- ekade Live', deze keer vanuit de Schram studio's in Amsterdam. Het concert is georganiseerd door de stichting Amsterdam Society for Aids Prevention (ASAP). De band die de artiesten be geleidt, bestaat uit bekende Ne derlandse muzikanten. Van de drummer van Het Goede Doel tot en met de gitarist van Angela and the Rude. ASAP probeert grotere bewustwording van en meer begrip voor aids tot stand te brengen. Dit concert moet hiertoe bijdragen. De volledige bezetting van de band is als volgt: Tjeerd van Zaanen en Ben Blauw op de gi taar. Ab Tamboer bespeelt de drums. Fred Aninjola doet de toetsen en Ivo Severijns speelt bas. (Het concert wordt uitgezon den op 15 maart om 20.00 uur op Radio 3) STARDOM Cr Wat is er loos met Bruce Springsteen? In tegenstelling tot veel andere rockartiesten is de zanger uit New Jersey altijd een jongen zonder kapsones geble ven. Dit tot groot genoegen van zijn fans. Maar nu lijkt alles an ders te zijn geworden. Na een lange periode van stilte ver schijnt er een nieuw album van Bruce. En bovendien is hij ver huisd. Naar een landhuis van veertien miljoen dollar in Beverly Hills. ■Cr Na 207 afleveringen van Der rick houdt Horst Tapped het toch werkelijk voor gezien. De 68-jari- ge acteur, die in de rol van Ober- inspektor Derrick in maar liefst honderd landen op het scherm was te zien, gaat met pensioen. Hij kan het zich veroorloven om stil te gaan leven. Voor iedere af levering van Derrick kreeg Tap- pert 20.000 gulden. Cr Gelukkig, Ronnie Tober heeft geen aids. Ook al zou hij twee agenten van politie hebben ge zegd dat hij wel aids had. Maar goed, Ron was wezen stappen en had een stevige borrel gedron ken. Hij had mazzel dat hij niet achter het stuur zat, maar vriend Jan Jochems, toen de politie hen aanhield. Maar nu kan Ron zich niet meer herinneren of hij met aids heeft gedreigd. Dat kan na tuurlijk als je te diep in het glaas je hebt gekeken. En wie weet dachten de agenten wel aan de uitdrukking: 'dronken mensen spreken altijd de waarheid'. De bloedtest, die hij toch de volgen de dag op het bureau moest on dergaan gaf uitsluitsel. Tober is gezond. Cr Orkestleider Freddy Golden is door zijn dochter Maureen flink beetgenomen. Of liever gezegd Golden was veel te voorbarig. Wat is er aan de hand? Dochter Maureen is bevallen van een ge zonde zoon. Opa Golden was er heilig van overtuigd dat zij een wolk van een dochter zou baren. Hij had namelijk een 'kraamca deau' gekocht dat volledig was afgestemd op de komst van een meisje. Het cadeau was overi gens slechts een bos roze rozen. De krent kan het dus nog recht zetten met een écht geschenk. Cr Een face-lift, een neusver- kleining, jukbeen-implantatie en een boven-ooglid gelift. Dat heeft Cher allemaal laten doen om er maar een beetje uit te blijven zien. Maar dat ze nu ook nog haar onderste ribben heeft weg laten halen om een slankere tail le te krijgen is toch op zijn zachtst gezegd overdreven. Is er nog iets natuurlijks aan dat mens? Kindemet in vier miljoen huiskamers HILVERSUM CPD KinderNet is vanaf i vier miljoen huiskamers te zien. In het stadhuis van Dokkum heeft Commissaris van de Ko ningin in Friesland Hans Wiegel gisteren de vier miljoenste aan sluiting gerealiseerd. Om de mijlpaal te vieren, zendt Kinder- net tot en met 15 maart zowel in het Nederlands als in het Fries uit. De programma's wor den zoals gebruikelijk aange kondigd door Leontien Ceule- mans. Daarna doet Geertje de Vries van Omroep Fryslan de presentatie nog eens over in het Fries. KinderNet is het enige Nederlandstalige televisiesta tion voor kinderen van drie tot dertien jaar. STRIPS BOLLEBOOM Huybrechts maakt zes documentaires over het Belg-zijn Op verzoek van de KRO maakt BRTN-sportjoumalist Carl Huy brechts een documentaire reeks over België. De documen taires duren elk een half uur en telkens wordt één facet van het Belg-zijn belicht. Huybrechts zal laten zien hoe Belgen worden geboren, be steedt aandacht aan het kust toerisme, eten en drinken, trou wen en praat ten slotte met Ne derlanders die Vlaanderen als woonplaats hebben gekozen. De eerste aflevering van deze POOR 1 w ihil jj ji-, oa BOES Carl Huybrechts maakt op verzoek van de KRO een documentaire- reeks over België, foto archief documentaire-reeks wordt door de KRO op 12 april uitgezon den. Er zijn in totaal zes afleve ringen voorzien.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 12