Rapport kan waterwinning in duinen niet afremmen Lente-serenade inkleur. Over leven Drukke tijden iztfratuin Apotheek bindt strijd aan met afvalberg DONDERDAG 12 MAART 1992 11 REDACTIE MOMCA V\ Inktlint hergebruiken leiden» Schrijfmachinelinten en inktlinten voor printers; wat doe je ermee als ze op zijn? De prullenbak in dus. De Europese grote en kleine schrijvers verbruiken jaarlijks zo'n 650 miljoen inktlin ten dus de inktlint-afvalberg is aanzienlijk. Pelikan. producent van inktlinten, wil aan deze afvalstroom een eind maken door de linten te hergebruiken. De dealers van Pelikan kunnen een ton bestellen waarin de consument gebruikte linten kan gooien. Ook voor grootverbruikers zijn tonnen beschikbaar. Pelikan haalt de tonnen op, sorteert het materiaal en hergebruikt het na smelting. Het bedrijf verwacht niet dat de invoering van het sy- steenm probleemloos zal verlopen. Het sorteren van kunststof fen kost veel tijd en is moeilijk. Regionaal symposium over milieu den haag Speciaal voor gemeenten komen er drie regionale symposia onder het motto 'Een beter milieu begint bij de ge meente'. Voor Zuid-Holland, Noord-Holland, Utrecht en de Fle- vopolder is dat symposium op 25 maart in het provinciehuis in Den Haag. Organisator is de Milieu Educatie. Deze stichting gaat er vanuit dat een succesvol gemeentelijk milieubeleid niet mo gelijk is zonder medewerking van burgers en bedrijfsleven. Op het symposium krijgen vertegenwoordigers van gemeenten een training in het opzetten en vooral ook het overbrengen op de burgers van een eigen milieubeleid. Theezakjes zonder nietjes joure» Milieubewuste theedrinkers kunnen opgelucht ademha len. Binnenkort brengt Douwe Egberts thee op de markt waar van het gebruikte zakje in de groene container mag. De twee nietige nietjes, die zakje en label nu nog met elkaar verbinden, verdwijnen: dat scheelt 80 miljoen nietjes per jaar. Dank zij vier nieuwe theeverpakkingsmachines worden de theezakjes 'ge- seald'. De investering is onderdeel van een aanzienlijke verster king van de theefabriek in Joure. Deze is door de concemleiding gebombardeerd tot de centrale produktievestiging, die heel West-Europa van thee moet voorzien. De vier machines zullen het grootste deel van het assortiment vruchtenthee verpakken. Het zijn dan ook alleen deze theesoorten waaruil de nietjes ver dwijnen. Met twee van de vier machines is de afgelopen weken proefgedraaid. De machines verpakken 450 theezakjes per mi nuut, drie keer zo veel als de oude machines en werken volauto matisch. Milieu-automatisering in opmars breda Steeds meer gemeenten en industriële bedrijven maken gebruik van automatisering om een beter inzicht te krijgen in milieu-aspecten. Dat blijkt uit een onderzoek van het bureau Heliview uit Breda. Driekwart van de gemeenten en tien procent van de industriële bedrijven maakt al gebruik van milieu-softwa re. Bedrijven hebben volgens Heliview voor de komende twee jaar nog tussen de 280 en 380 miljoen gulden beschikbaar voor milieu-automatisering. Overigens worden ze vaak uitgesteld we gens gebrek aan duidelijkheid dooT de overheid, aldus Heliview. Eigen kop smaakt beter leiden Het plastic bekertje uit de automaat ondervindt steeds meer weerstand. Meer en meer mensen nemen beker of kop mee naar het werk om koffie of thee uit te drinken. Lekkerder en milieuvrinedelijker. Het vereist wel de nodige behendigheid. Zo dra het bekertje valt moet je het razendsnel eruit halen en de ei gen kop onder de tapkraan zetten. De eerste keren ontkom je niet aan vieze handen, maar het went. Deze milieu-actie heeft overigens alleen zin als de bekertjes die uit de automaat worden gehaald, er boven weer worden ingestopt. De Stichting Duinbehoud heeft grote bezwaren tegen waterwinning in de duinen. Verdroging, vervuiling en het inbrengen van vreemde stoffen lei den tot afbraak van flora en fauna. foto wim dukman De provincies Noord- en Zuid- Holland hebben de gemeente Amsterdam een vergunning verleend voor de onttrekking van 70 miljoen kubieke meter water per jaar voor de drinkwa- terproduktie in het duingebied tussen Noordwijk en Zandvoort. De vergunning wordt vandaag officieel uitgereikt aan wethou der P. jonker, die verantwoor delijk is voor de nutsbedrijven. De gemeente Amsterdam diende ruim drie jaar geleden een vergunningsaanvraag in voor de onttrekking van 83 mil joen kubieke meter. De aan vraag is in overleg met de pro vincies in twee delen gesplitst. De vergunning voor de winning van 70 miljoen kubieke meter per jaar is nu verleend, op voor waarde dat maximaal 13 mil joen kubieke meter uit natuur lijk duinwater (grondwater) be staat. Het onttrekken van grondwa ter leidt tot verdroging van de duinen en de overheid heeft zich uitgesproken voor vermin dering van deze manier van wa ter winnen. Gemeentewaterlei dingen Amsterdam werkt op dit moment aan een zogeheten eco-hydrologisch onderzoek. Dat moet antwoord geven op de vraag hoeveel schade grondwa terwinning veroorzaakt en hoe deze vorm van waterwinning te vervangen is door andere ma nieren. De twee betrokken provincies hebben verschillende voorwaar den gesteld aan het verlenen van de vergunning. Noord-Hol land wil dat Amsterdam binnen drie jaar het onderzoek afrondt, Zuid-Holland geeft het waterbe drijf hier maar één jaar voor. De stichting Duinbehoud is niet echt te spreken over de ver leende vergunning. Ze vindt drie jaar tijd voor onderzoek veel te lang. „Aan de grondwa terwinning moet snel een eind komen", aldus beleidsmede werker M. Janssen van Duinbe houd. Het grootste deel van de 70 miljoen kuub mag worden Milieutelefoon beantwoordt 14.000 vragen amsterdam rm De Milieutelefoon van de Vere niging Milieudefensie heeft vo rig jaar meer dan 14.000 vragen beantwoord. Het aantal bellers sinds de oprichting van de Milieutelefoon in 1987 is daar mee gestegen tot boven de 50.000. Niet alleen leden van milieu groepen belden massaal de Milieutelefoon voor een ant woord op simpele en ingewik kelde milieuvragen. Het gros van de bellers bestond uit milieubewuste consumenten. Tien procent van de telefoontjes kwam van mensen uit het be drijfsleven. Door de vele vragen is de kans groot dat de beller een in- gesprek-toon te horen krijgt. „We zitten aan onze maximale capaciteit", aldus Arjen van Ke tel van de Milieutelefoon. „Maar na een paar keer probe ren lukt het meestal wel een van de drie lijnen te pakken te krij gen." De Milieutelefoon maakt voor de beantwoording van vragen gebruik van een uitgebreid do cumentatiesysteem. Als het zoekwerk wat meer tijd vergt, dan kan de vragensteller later worden teruggebeld. De infor matie kan ook per post worden toegezonden. Kritische bellers brachten Milieudefensie op het spoor van nieuwe milieuproblemen. Zo werd de vereniging gewezen op een nieuwe tennis-armband die was gevuld met kwik. Milieude fensie kwam daarop in actie, hetgeen uiteindelijk leidde tot het uit de handel nemen van die armband. De telefonisten schreven vo rig jaar het boekje 'Groene raad is niet duur', met antwoorden op de meest gestelde milieuvra gen. Het heeft nog niet geleid tot een merkbare vermindering van het aantal telefoontjes, zegt Van Ketel. „Er bellen nog steeds meer mensen op dan we meteen kunnen helpen. En de meesten willen toen een per soonlijk advies over een speci fiek probleem." MUieutelefoon: 020-6262620 (bereikbaar op werkdagen tus sen 9.00 en 14.00 uur. De aanhoudend hoge tempera turen zorgt voor topdrukte bij de watervogels. Er moet voor het nageslacht worden ge zorgd. Op plassen en vaarten voeren futen met veel kop- schudden en vleugelfladderen hun schitterende baltsceremo- nie op. Op uiterst eenvoudige nesten worden vier eieren ge legd. Na weken van broeden en nog eens broeden klauteren de piepkleine gestreepte fuutjes uit het ei. foto martijn de /once Groene Gids soms beetje belerend vakliteratuur recensie monica wesseung De Groene Consumentengids Uitgave van uitgeverij Bosch Keuning samen met de Consumentenbond Prijs voor le den 19,50 gulden (niet-leden 24,90) De koelkast vervangen of laten doordraaien tot ze van misère uit elkaar valt? Melk in een pak of in herbruikbaar glas? De af wasmachine of het alom beken de teiltje, een wc-blok of de wc- eend? De milieubewuste consu ment stelt zich tientallen keren de vraag wat nou beter is voor het milieu. Velen zijn zich inmiddels be wust van de voortschrijdende aantasting en vervuiling van lucht, bodem en water, en vra gen zich af wat je er als burger nou tegen kunt doen. Het ont breekt aan gegevens om een ge fundeerde keuze te kunnen ma ken. De onlangs verschenen De Groene Consumentengids geeft op een groot aantal van deze vra6en antwoord. Zo blijkt het beter de oude koelkast maar te houden, kunnen ruiten het milieuvriendelijkst worden ge reinigd met normaal afwasmid- del, moeten geverfde bloemen worden gemeden en zijn spaar lampen echt prima. De bond heeft zich voor deze bundel laten bijstaan door de Stichting Natuur en Milieu en de Vereniging Milieudefensie. Wellicht dat daardoor de toon nu en dan wat belerend is. Ook de invloed van de consumen tenbond is goed merkbaar. Zo wordt fijntjes opgemerkt dat strijkijzer A echt beter strijkt dan 'ijzer' B en dat nachtgoed van acryl brandgevaarlijker is. Fascinerend en schokkend is de beschrijving van 'de wereld gezien door de groene bril', ein digend met de constatering dat de radicale trendbreuk in ons gedrag uit het Nationaal Milieu- beleids Plan niets meer is dan een loze kreet als niet concreet wordt aangegeven wat de con sument kan doen en laten. De Groene Consumentengids geeft dat aan, beginnend met gezond eten'en eindigend met geld be leggen bij een 'groen' beleg gingsfonds. Naast kritisch con sumeren dus ook kritisch ban kieren. Een uiterst nuttig en leesbaar boek. Omdat er erg veel infor matie in staat, kost het even tijd wegwijs te worden. i MM?. Bak met 24 violen in diverse gemengde kleuren. Voor de eerste kleur in uw tuin. Aanbel gek* na vwschfwjwdHflMrtol ïotang dnxrraad sfre« m- Nu O. gewonnen door oppervlakte-in filtratie. Rivierwater wordt in de duinen gepompt en na enige tijd weer opgepompt. Duinbe houd heeft tegen dit systeem ook bezwaren. Het rivierwater bevat voedingsstoffen en is ver vuild. Die stoffen blijvcen in het duin achter en verstoren het na tuurlijk milieu. „Het is stuitend dat er wèèr meer water mag worden ge wonnen. De schade aan het idic ngel te water worden gesteld, veel en veel te laag", zegt Janssen. De stichting had zo'n vergunning in elk geval nooit verstrekt, con cludeert hij. LB DERDORP MONICA WESSEUNG Pillen in doordrukstrips. drie strips in een aluminiumfolietje. daar omheen een papiertje en het geheel in een doosje. Pleis ters per stuk verpakt, grootver pakkingen medicijnen, weg- werpspuiten en plastic doosjes die niemand open krijgt. Ook in de farmaceutische industrie we ten /e van verpakken. De nieili cijnen en andere middelen die jaarlijks door de apothekers worden uitgereikt gaan verge zeld van een enorme hoop af val. Apothekers kunnen aan de verpaJddngswijze niet écht veel veranderen. Er bestaat geen ge regeld overleg tussen apotin kers en de farmaceuten, de ma kers èn verpalckers van de mid delen. Bov endien is voor de far maceutische industrie gebruiks gemak en natuurlijk veiligheid het allerbelangrijkst: aan milieuzorg komen ze niet toe. Steeds meer apothekers vin den het milieu ook 'hun pakkie an' en proberen in hun eigen winkel milieubewuster te wer ken. ..Lr valt. als je goed ki|ki. nog heel veel te doen", zegt Wim van der Laan, een van ae groene' apothekers van de Lei- derdorpse apotheek Boehmer. Voor hetzelfde medicijn be staan veelal verschillende ver- pakkingenvormen. De goed- kQopste is vaak ook de simpelst verpakte en dus slaat Van der Lam met zijn keuze voor de eenvoudig verpakte twee vlie gen in een klap. Ook door spe ciale verpakkingen alleen te ver strekken aan patiënten die dat echt nodig hebben, kan de af valberg worden afgetopt. „Er bestaan bijvoorbeeld pijnstillers die ook voor reumapatiënten Wim van der Laan. foto jan holvast geschikt zijn. Reumapatientên hebben veelal een vermindercfc handfunctie en dus maakt (je fabrikant een eenvoudig te ope nen. maar zeer omslachtige ver pakking. Doosjes van plastic met schuifjes en papiertjes, goed voor de patient maar slecht voor het milieu. Iemang die niets aan zijn handen man? keen. kan echter best de mimici ingewikkelde verpakking knji gen Zolang het medicijn goedko per is. even goed werkt en niet meet bi|\BTSCIiiiiimIcii geeft, de verpakking er van de meeste mensen niets interesseren. Ze lopen niet warm voor de milieuvriendelijkheid van een nieuwe verpakking, maar heb ben er ook niks tegen. De rul van de apotheker is in dit geval vrij beperkt. Het gaat niet altijd zo makkelijk. Zo is er een nieuw systeem voor het inspuiten van insuline op de markt gebracht. Geen eenmalige wegvverpspui ten meer. maar een herbruikba re spuit met vloeistof voor enke Ie dagen. Suikerpatiënten mot ten leren met zo'n nieuwe spuit om te gaan. „Daar moet je dus even de tijd voor nemen. Iedere patiënt die overschakelt scheelt een enorme hoeveelheid afval Verpakking is één ding: de enorme stroom onnodig ver strekte medicijnen een ander De apothekers worden in hun streven deze stroom te beper ken. 'toevalUgerwtts' gesteund door de overheid die uit finan ciële overwegingen een rcstric tief verstrekkingsbeleid voor staat. Er worden niet meer zó maar voor maanden en maan den medicijnen verstrekt. Toch blijven er geregeld medicijnen over. Door de wc spoelen is echt uit den boze. „Niet alleen uit milieuoogpunt, het is nog ge vaarlijk ook. Als er veel antibio tica in het water komt kunnen bacteriën resistent worden. Een ziekte wordt daarmee veel moeilijker te bestrijden. Tot nu toe wordt er op een, zoals Van der Laan zegt. wat vreemdsoor tig discrete manier met inleve ren van niet-gebruiktc medici) nen omgegaan. „Het verdwijnt meteen onder de toonbank. Dat stimuleert niet." De apotheker gaal een dezer weken middenin de zaak een enorme oranje ton neerzetten. Milieubewustzijn in het klein „En toch maakt dat wat uit. Te genwoordig vragen we eerst of mensen een plastic zakje willen Het afstappen van het automa tisme scheelt duizenden zakjes op jaarbasis." IN'T VELD Ik heb een privé-uil. Hij woont nog net niet bij mij in de tuin. hoewel hij daar regelmatig rondspookt Maar hij heeft wel zijn vaste stek in een roestboom op nog geen vijftig meter v an ons huis, Bij toeval ontdekte ik de bosuil een tijdje geleden dooi opttandigB merels en kooimanen die hem h« t leven zuu Want als andere vogels overdag een ui) ontdekken is hij nog niet ja ng Onder de boom ontdekte ik wat grijze dotten. Met behulp van een pincet viste ik er lichte botjes en veertjes uit Braakballen dus Ik keek omhoog, maar het duurde nog een hele tijd voor ik hem ook werkelijk zag. Hij zat dicht tegen ae stam aan en in zijn grijs bruine pak was het net een oneffenheid op de bast van de booiti Daarvoor was ik er al honderden keren langs gelopen had ik hem nooit gezien. Maar vanaf dit moment, keek ik hem elke keer even in de half geloken ogen. Het moest zijn vaste roestboom zijn Al kon ik hem nooit betrappen op hel knippen van een ufltfe bare voor is zijn gehoor veel te verfijnd. Want op zijn nachtelijke rond zwervingen, heeft hij wel iets aan die grote ronde kijkers» maar prooi ontdekt hij voornamelijk op het gehoor. Het fijnste geritsel van een muizepootje of het opschudden van het veren kleed van een vogel is al voldoende om de bosuil te laten ontdekken waar hi| zijn avondmaal moet zoeken. Door het verschil in geluid dat zijn linker- en rechteroor opvangen, weet hij hoogte en afstand in het stikkedonker feilloos in te schatten. Uit de inhoud van zijn braakballen kon ik opmaken dat mijn bosuil gespecialiseerd is in vogels. En dus is het een typisc he stads of parkuil, die Ls overgestapt van muizen op mussen, merels en spreeuwen. De bosuil lijkt het de laatste jaren niet slecht te doen dOOI sirrris meer van hel pkttlnd DMB do gn >cnr bulMUWtyfcQO van steden te trekken. Maar ook in de duinen is de bosuil in op mars. in tegenstelling tot de ransuil (slanker met kleine 'oortjes') cn ook het kleine steenuiltje. De overstap van muizen naar vogels door de bosuil heeft daar vermoedelijk alles mee te maken Het zou nog beter kunnen gaan met de bosuil als hij geen last had van enorme woningnood. Ransuilen nemen genoegen met een gekraakt kraaie- of ekstemest. Maar een bosuil staat op een holle boom. En die zijn in ons opgeruimde landje vol boomchirurgen nu eenmaal niet in overvloed aanwezig. Maar gelukkig ziin er nestkas ten. speciaal voor bosuilen, en daar wordt aardig gebruik van ge maakt Ook in de keuze van zijn jachtplek is de bosuil redelijk honkvast. Hij heeft vaste jachtposten op een lage tak aan de rand van een open plek. Van daaruit localiscert hij een muis of vogel om er dan met enkele onhoorbare vleugelslagen op af te glijden Ik kan mij nog de eerste nacht in ons nieuwe huis herinneren Dwars door mijn eerste slaap heen hoorde ik het 'oehfn- oehoe Ik veerde overeind en hoorde het opnieuw. In mijn enthousiasme maakte ik mijn gade wakker: „Ik hoor een bosuil, ik hoor een bos uil." Ze antwoordde verontwaardigd „Al komt er een olifant langs, wil je me daar niet wakker voor maken." In het vroege voorjaar zijn bosuilen opmerkelijk stil. Regin maart beginnen ze al te broeden en waar ze dat doen. proberen ze angst vallig geheim te houden. Zodra het eerste ronde, witte ei is gelegd, begint het echte broeden Uit tl.it errstr ei kmijit <l.m ook eerder een kuiken dan uit het laatst gelegde exemplaar Het grootste jong eist het meeste voedsel op. En Ls de aanvoer van muizen of vogels door slecht weer gering, dan leggen de kleinste uilskuikens vaak net loodje. Dat lijkt nard. Maar de natuur springt nu eenmaal niet zachtzinnig om met geboortebeperking. TON INT VELD

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 11