Glamour op het Boekenbal WEEK Johan Polak: 'Ik zou wel naar Australië willen emigreren' Kunst Catalogus redding Nederlandse affiches Tempoe doeloe in de Hortus Botanicus '0EKEN nsEH WOENSDAG 11 MAART 1992 9 N HOORf ANNEMiEK RUYGRO Duco van Weerlee signeert OECSTGEESTDe in Leiden geboren en nu op Bali woonachtige, auteur Duco van Weerlee signeert op vrijdag 13 maart, tussen 19.00 en 21.00 uur. zijn zojuist verschenen bundel 'Sambal Du co' bij de Rijnlandse Boekhandel aan de Lange Voort 35 in Oegstgeest. Over zijn reizen en ervaringen in Indonesië schreef Van Weerlee eerder in 'Indische Koortsen' (1988) en 'Blauwe Palmen' (1990). Kunstaankopen gemeente Voorschoten voorschoten De gemeente Voorschoten houdt vanaf 13 maart een tentoonstelling van kunstwerken die het afgelopen jaar door de gemeente zijn aangekocht. Voorschoten wil graag laten zien op welke wijze thans een kunstcollectie wordt opgebouwd. De tentoonstelling, die tot 6 april duurt, is dagelijks van 14.00 tot 17.00 te bezichtigen in het Ambachts- en Baljuwhuis aan de Voorstraat 12. Voorschotense Operettevereniging voorschoten De Voorschotense Operette Vereniging Belcanto geeft op 13, 14 en 15 maart, in het Cultureel Centrum aan de Prinses Marijkelaan in Voorschoten, uitvoeringen van de operet te lm weissen Rossl. De zaterdagavondvoorstelling is al uitver kocht. Voor de andere dagen zijn nog kaarten verkrijgbaar bij zuivelhandel Hofman aan het Noordeinde 15 in Leiden, bij Wi- ban Sport in de Schoolstraat en de Melkhal in de Voorstraat te Voorschoten. Op vrijdag begint de voorstelling om 20.00 uur en op zondag om 14.00 uur. Jazzbassist Red Callender overleden new york De Amerikaanse jazzmusicus Red Callender is zon dag overleden. Hij is 76 jaar geworden. Callender heeft in zijn meer dan 50 jaar durende carrière als jazzbassist, tuba-solist, componist en studiomusicus gespeeld met kopstukken uit de wereld van de jazz, zoals Duke Ellington, Lester Young, Charlie Parker, Dexter Gordon en Benny Goodman. Hij was zowel een virtuoos in polkaklanken als in het genre van de free jazz. Als een van de eerste zwarte musici slaagde hij er in de jaren vijftig in door te dringen tot de filmstudio's van Hollywood. Hij werkte mee aan een groot aantal film- en tv-produkties. Een affiche uit 1914 van de Internationale Bakkerij Tentoonstelling in het Paleis voor Volksvlijt. foto anp amsterdam gpd Met de officiële ingebruikname van een geautomatiseerde cata logus is deze week een eind ge komen aan het zwervende be staan van 72.000 affiches in de depots van 14 grote Nederland se archieven, musea en andere instellingen. De Rijksdienst Beeldende Kunst (RBK) werkt sinds 1990 aan de inventarisatie van de af fiches. Naar aanleiding van de dreigende verkoop van een be langrijke particuliere verzame ling in 1989, oordeelde de RBK dat het de hoogste tijd werd voor maatregelen om dit be langrijke deel van het culturele erfgoed voor het nageslacht te behouden. Om praktische redenen zijn de grote collecties van het Ste delijk Museum en het Neder lands Filmmuseum nog niet in de catalogus opgenomen, maar dat is alleen een kwestie van tijd. Voor beheerders van klei nere collecties organiseert de RBK in mei een zesdaagse cur sus zodat ook zij het beheer en behoud kunnen verbeteren. André Hirs van het Gemeen tearchief Amsterdam vertelt dat tijdens de twee jaar durende in ventarisatie in Amsterdam is ontdekt dat slechts 102 affiches er slecht aan toe zijn, 504 stuks kregen de kwalificatie 'matig'. Van de als 'slecht' omschreven affiches zijn er 47 dringend aan behandeling toe omdat er lijm- resten en plakband op zitten. Dergelijke ontdekkingen zijn ook in de andere collecties ge daan. Het project betekent zo een belangrijke impuls voor de redding van affiches, die alge meen worden beschouwd als de meest aansprekende uiting van de grote vaderlandse grafische traditie. De 57e Boekenweek is gisteravond in de Amsterdamse Stadsschouwburg ingeluid met een 'Smaragdgroen Boe kenbal' waar Gert Jan Dröge van Glamourland en zijn ca meraploeg tot in de kleine uurtjes de handen vol aan hadden. amsterdam fran^oise ledeboer In de tot de nok toe volgepakte schouwburg mengde zich dit keer een opvallend gevarieerd gezelschap auteurs onder de feestvierders: Hella Haasse, Xa- viera Hollander, Doeschka Meijsing, Boudewijn Büch en Simon Vinkenoog. Maar ook Remco Campert, Hugo Brandt Corstius, Hugo Claus en Joost Zwagerman leverden elk in ge heel eigen stijl hun bijdrage aan de hoge score bekende literaire gezichten. Uiteraard filmde Dröge ook de schrijver van het Boeken weekgeschenk A.F.Th. van der Heijden en waren onder de feestgangers verder minister d'Ancona van WVC en haar col lega Andriessen van economi sche zaken te signaleren. CPNB- voorzitter Hogervorst herinner de in zijn openingswoord aan de afwezigheid van de beoogde eregast Pramoedya Amanta Toer, de belangrijkste auteur van het huidige Indonesië, die de uitnodiging vanwege zijn huisarrest niet had kunnen ac cepteren. Ook de ambassadeur van Indonesië had vanwege de politieke omstandigheden afge zegd, zo voegde Hogervorst daar cynisch aan toe. Willem Nijholt, Gerrie van der Klei en Erik Breij verzorgden een onderhoudend voorpro gramma. waarin het Indische thema van de Boekenweek van allerlei nostalgische maar ook schrijnende kanten werd be licht. Ot en Sien in Indië maar ook de oorlogsdagboeken van Wim Kan passeerden daarbij de revue. Al rond een uur of twaalf begon het publiek met het sloopwerk van de fraaie versie- 'ring van Joep Mutsaers en Leontine Franssen, een traditie die onlosmakelijk met het Boe kenbal is verbonden. De Boe kenweek begint vandaag en duurt tot en met 21 maart. Hella Haasse (m) Het thema van de boekenweek ('het prachtig rijk van Insulin- de') duikt de komende weken op allerlei plaatsen in de Leid- se binnenstad op. Er kunnen Indische wandelingen worden gemaakt, die voeren langs en door de Leidse musea, de Hor tus Botanicus, het Gemeente archief, de openbare en uni versiteitsbibliotheek. Vandaag Tempoe doeloe in de Hortus Botanicus. leiden annemiek ruvgrok Het is een drukte van belang in Leidens bekendste tuin. Hoewel de natuur in deze lentemaand nog slaapt, de koningsvarens nog stram en stijf in hun bruine winterjas staan, beginnen de hydrangea's al uit te botten. En de mens verlangt naar het voor jaar en snoeit, spit, plant en heeft het druk. Tuinlieden alom, met kruiwagens en gereed schappen. Op hun knieën in de grond wroetend, heen en weer lopend tussen borders en per ken, of even pauzerend. In de kassen heerst een sere ne rust. Daar merkt de bezoeker niets van de kilte buiten. Hier is een tropische atmosfeer, in de ze boekenweek nog versterkt door herinneringen aan 'Ons Indië'. Tempo doeloe in de Hor- Stans van der Veen, educatief medewerkster van de Hortus, is voor de samenstelling van de li teraire wandeling in de boeken gedoken. En via de literatuur komt de Gordel van Smaragd op deze middag een klein beetje tot leven. "Langs de boorden van het meer, waar het water bijna niet meer beweegt, drijven lopers en tapijten van witte en roze teraté een wondere, irisachtige bloemsoort, 'de mooiste bloem die ik ooit te zien zal krijgen (Uit 'De Zondvloed' van Jeroen Brouwers, 1988). „Nathan kneep zijn ogen weer toe en zag een Indische tuin waar vogels vlogen, zoals op de postzegels van tante Una uit Nieuw-Guinea. Hij zag wilde kembang sepatoe en water met verse groene sprietjes en, zoals altijd, bergen die op duinen le ken, maar nu met een pluimpje rook eruit. Net zoals op het schilderij schuin boven het dres soir." (Uit 'Nathan Sid' van Adri- aan van Dis, 1983). „De dessa slaapt. De vuren zijn gedoofd. Nog hangt een zweem van rook onder de boomen. Ik heb vandaag in het geluk Adembenemend van de tube- In de kas zijn nog citaten te lezen van o.a. Multatuli, Hella Haasse en Louis Couperus. Ook een zekere Rumphius wordt ge noemd. Deze man ging in de 17de eeuw naar de Molukken en beschreef daar alle planten die hij tegenkwam. Hij deed dat met steeds grotere voortvarend heid omdat hij langzaam blind werd. Hij had pech: het schip waarop zijn manuscript terug voer naar Nederland, verging. Rumphius moest opnieuw bc- Hoe moeizaam sterft het hart toch aan zijn droomen. De weg is stil. De donkre ta marinden Buigen een koepel in de zoele nacht. Hier kan verlangen slechts verlangen vinden: Een enkel mensch, die een zaam is en wacht. En langzaam ga ik, tot het plots gebeurt; Een zwakke windzucht uit het roerelooze, Zodat opeens de nacht naar bloemen geurt, ginnen, en aangezien hij inmid dels bijna blind was. deed hij het uit het blote hoofd. De wandeling is bijna ten ein de. De bananenboom (pisang) en de hibiscus (kembang sepa toe) maken weer plaats voor de steile narcissen die buiten bo ven de grond rillen. Grauwe Ne derlandse werkelijkheid. De literaire wandeling door het kassencomplex van de Hortus Botanicus kan tot 26 april worden gemaakt op ma t/m vr van 9-16.30 uur, zo 10.30-15 oiur, vanaf 1 april is de Hortus ook op zaterdag open, de kassen van 10.30 tot Buiten is het druk en koud, in de kassen v King John voor eerste keer in Nederland recensie maarten baanders Voootefcng Kcxwng Jan' door Ale* d Elect nque Genen 10/3. Schouwburg Leiden I Ook grote toneelschrijven* schrijven wel eens /wakke stukken. Deze verdwijnen naar de achtergrond, maat omdat de naam van een groot schrijver eronder staat gebeurt het dikwijls dat zo'n stuk de nieuwsgierigheid van een theatermaker opwekt De interesse wordt vooral ge wekt door de aanwezigheid van een thema dat voor onze tijd toch nog veel/eggend kan zijn. Een grondige be werking moet het stuk dan in een eigentijdse vorm gieten Dat zoiets tot groot succes kan'leiden. bewees anderhalf jaar geleden De Trust, du- een spectaculaire uitvoering gaf van Tsjechovs 'Platono\ Dit seizoen heeft Alex d l lectrique 'King John' van Shakespeare op het repertoi re genomen. Dit koningsdra ma. dat de strijd en de poli tieke intriges tussen Enge land en Frankijk om het bezit van stukken land. alsmede de rol van de paus in dit con flict uit de dt-rlu-ndr eeuw behandelt, is nooit eerder in Nederland opgevoerd. Dra matiek en lijn zijn in dit stuk minder overtuigend dan in andere werken van Shake speare. Wel heeft het een in teressant thema. nl. dat de wereld geregeerd wordt door eigenbelang. Alex d'Electrique heeft een drastische bewerking van 'Koning Jan' gemaakt. Het stuk is sterk ingekort en doorspekt met vermakelijk commentaar zowel op de rommelige structuur die het stuk kenmerkt als op de langdradigheid van Shake speare in het algemeen ('Ro meo en Julia... To be or not to be... Romeo en not to be was genoeg geweest). Dr verheven taal van Shake speare botst met de moderne ordinaire uitdrukJdngen, die de vertalers/bewerkers kijj van den Bosch en Henri van Zanten erin hebben aange bracht. Dit proéede is helaas ie weinig toegepast om werke lijk een stempel op deze pro- duktie te drukken. Voorts zien wc het voor Alex dTJcc- trique kenmerkende over rompelende theaterwerk:' veel gegooi met modder en w.c.-rolTen. spectaculaire at tributen zoals een enorme gasbrander dje een metalen tafel verhit, masten met lam pen en luidsprekers die ais een soort strijdwagerts fun-, geren. Het is allemaal heel over-" weldigend. maar de vraag is; wal wil Alex d'Electrique in deze tijd met deze 'drama turgische ramp', zoals King John' genoemd is? Wat de groep ermee lijkt te willen uitdrukken is gcmarchan deer in de politiek is vies. Dit thema is niet revolutionair, maar met een mooie vorm geving kan er goed theater van gemaakt worden. De uitwerking van Alex d'Elrr tnque is echter erg ma ger. Het vieze politieke spel wordt aanschouwelijk ge maakt door veel viezigheid te laten zien. Het onderhande len om hei tat vm lm gaat gepaard met het schui ven van modder op een tafel Er is veel te zien wat. strikt genomen, nog niet eerder op het toneel vertoond is. maar al het visuele geweld is niet voldoende om Alex d'EJectn que overtuigend te maken. Uitgever in ruste geschokt over 'Leidseveiling van zijn brieven aan Reve „Ooooh, ik zou wel naar Australië willen emigreren! Dit is diep droevig, een zeer lul lige daad. Wat er in die brieven van mij aan Gerard Reve staat, is behoorlijk openhartig. Ik hoop nu maar dat ik geen derden in moeilijkheden breng. Of ik die brieven nu zelf terug ga kopen? Welnee, natuurlijk niet, dat zou belachelijk zijn. Dan ben ik net die papegaai die tijdens een inboedelveiling op zichzelf ging bieden." Johan Polak, voormalig directeur van het gerenommeerde Amsterdamse uitgevers huis AtheneumPolak, is over de grootste schok heen. Zijn reactie druipt van de iro nie. Gerard Reve heeft deze week 481 brie ven die Polak hem in de periode 1963 1978 heeft geschreven ter veiling aangebo den bij het Leidse antiquariaat Burgersdijk Niermans. Ame Steenkamp. eigenaar van dit antiquariaat, zal de brieven binnenkort voor de richtprijs van tussen de vijfen tienduizend gulden ter veiling brengen. „Maar ze zijn natuurlijk veel meer waard. De stijl van Polak is uitmuntend, zijn hu mor is spits. Af en toe kan hij heel vilein uit de hoek komen. Uit deze verzameling blijkt wel dat er nog een andere Polak bestaat dan degene die wij kennen." Joop Schafthuyzen, vriend en zaakwaar nemer van Gerard Reve, hoopt dat andere mensen nu nog wat plezier heieven aan de brieven. „Polak is, op zijn Hollands gezegd, toch een persoonlijkheid. Ik vind het een beetje raar dat hij zijn misnoegen over een en adder nu zo publiekelijk heeft laten blij ken. Misschien staan er inderdaad wat lulli ge dingen in die brieven. Nou ja. so what. Als je sommige mensen runderen vindt, druk je je misschien wat harder uit en in een brief ligt dat dan vast. ja." De brieven laten zien hoe Gerard Reve op aandringen van Johan Polak als auteur langzamerhand de overstap maakt van uit geverij Van Oorschot naar AtheneumPo- laic. Doelend op zijn eigen homoseksualiteit en die van Reve, wijst Polak er op dat Van Oorschot een auteur als Reve toch „nooit kan begrijpen". In zijn pogingen de succes auteur van 'GAVO'. zoals Geert van Oor schot consequent wordt genoemd, af te troggelen, gaat Polak soms heel ver. In het jaar 1963 schrijft# hij bijvoorbeeld: „Ook voor geheime- uitgaven ben ik best te in den. alleen moeten wc zorgen dat ze werke lijk geheim blijven." Af en toe zou hij wel een 'smeekmasturbatie' willen uitvoeren op de stoep van Reve. éls hij hem maar in zijn fonds krijgt. Deze 'NhlQWVOrM1 torent wat hem betreft hoog uit tussen „dwergjes als Hooft en Nabokov." De brieven maken duidelijk dat Reve zich constant zorgen maakt om zijn financiële situatie. In het midden van de jaren zeven tig ontstaat bij Polak het idee Reve's Verza melde Werk uit te geven. Het zal er niet meer van komen. Reve stapt over naar Else vier. de uitgeverij die volgens Polak „een grauwsluier" over het image van de auteur heeft geworpen. Maar de definitieve breuk tussen Polak en Reve moet aan iets anders worden toege schreven. Polak: „Gerard had destijds een vriendje aan wie hij nogal wat erotisch ge tinte brieven had geschreven Toen de ver houding uit was geraakt, wilde Gerard du- brieven terug. Die jongen weigerde dat. uit angst dat (ierard er een boek van zou ma ken. Ik heb in die kwestie bemiddeld Die jongen heeft kopieën van de brieven aan (»crard gestuurd; in een soort contractje hebben we afgesproken dat ze niet gepubli ceerd mochten worden Gerard heeft dat wel gedaan Er was wel het een en ander in vrranderd. maar insiders wist.-n pWCtWOM welke jongen het hier ging. Zoiets kon met. vond ik. Daarom herb ik met (ierard gebm Gn Ik KXI Zn n jongen nu DOgl ming nemen."

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 9