'Sleutels' dreigt met maatregelen Buurtvereniging in voormalig LDM-pand Leiden Leidse delegatie bij opening Holland Village in Japan 'Liefde voor werk is het belangrijkst' Auto slaat over de kop Lamswollen truien niet gestolen maar gedumpt Politie neemt pistool in WOENSDAG 11 /WAART 1992 ROVKlOPPfR LEIDEN ERNA STRAATSMA Het EWR-pand aan de Middel stegracht mag tot augustus 1993 gebruikt worden voor buurtacti- viteiten. Buurtvereniging Pan- cras-Oost heeft daarover over eenstemming bereikt met het nutsbedrijf. Het gebouw zal waarschijnlijk worden gebruikt als opslagruimte voor omge vingsvaklieden, het stallen van de 'speelgoedwagen' en diverse jongerenactiviteiten. Het gebouw was vorig jaar juli, toen het nog helemaal leeg stond, korte tijd gekraakt. In het pand zat vroeger het voormali ge waterleidingbedrijf LDM. Het huidige nutsbedrijf EWR, waar in de LDM is opgegaan, wil het gebouw in ieder geval behou den tot de drinkwatervoorzie ning van het nutsbedrijf is gere organiseerd. Afhankelijk van de resultaten daarvan krijgt het pand een andere bestemming. Ook is er een kans dat de nieu we 'watertak' van het nutsbe drijf terugkeert in het pand. Een gedeelte van het gebouw is in middels verhuurd aan de afde ling financiën van de gemeente Leiden. De buurtvereniging krijgt de beschikking over een grote hal en enkele kleine ruim tes. In totaal gaat het om een oppervlakte van 565 vierkante meter. In de ruimte zit geen verwarming, waardoor de ge bruiksmogelijkheden beperkt zijn. De buurtvereniging mag het gebouw huren voor een 'vriendenprijsje'. „Een precieze prijs hebben we nog niet afge sproken", aldus buurtwerker V. Kokke. De EWR heeft de afgelo pen maanden geprobeerd dit deel van het gebouw voor een normale prijs te verhuren, maar dat is niet gelukt. EAAIEL FANGMANN Een Leidse delegatie is volgende week maandag aanwezig bij de opening door prins Constantijn van het nieuwe Holland Village in Japan. Naast de in Leiden studerende prins gaan ook col legevoorzitter C. Oomen, zijn voorganger C. Cath, burge meester C. Goekoop en de japa- noloog W. Boot naar Japan. De Nederlandse delegatie bestaat uit ruim honderd mensen. Holland Village bestaat uit een groot aantal, op ware schaal nagebouwde Nederlandse mo numenten, waaronder een deel van het Leidse Rapenburg, de Zeevaartschool en de Lakenhal. In deze replica's komt een groot aantal instellingen. Prins Con stantijn opent maandag de ko pie van Huis ten Bosch, waarin het Japanse studiecentrum van de Leidse universiteit wordt on dergebracht. Op dit moment studeren er zo'n twintig Leidse studenten in Japan. In de replica van de Kweek school voor de Zeevaart komt het maritieme centrum voor de haven van Holland Village. In de nagebouwde Lakenhal wor den onder de naam 'Crystal Water Dream' grote shows met water, licht en muziek gegeven. Het Von Sieboldhuis, dat in Lei den het kantongerecht herbergt, wordt in het Holland Village een dat gewijd is aan de 19e eeuwse onderzoeker. Op andere delen van het nage maakte Rapenburg komen foto- en souvenirwinkels. Ook wordt er een kunstacademie geves tigd. Holland Village ligt in de plaats Sasibo op 40 kilometer afstand van Nagasaki. Het wordt veel groter dan het oude Holland Village dat negen jaar geleden eveneens in de buurt van Nagasaki werd gevestigd. De komende zes jaar moeten er in totaal honderd Nederlandse gebouwen verrijzen. Het wordt na Disneyland de tweede topat tractie van Japan. Men verwacht tussen de vier a vijf miljoen be zoekers per jaar. i de manifestatie Artistieke Handen v Gemor over groenonderhoud houdt aan in Zuid West De kwestie van de verhoogde bijdrage voor groenonder houd in Zuid-West is nog niet van de baan. Enkele bewo ners trekken de hogere bijdrage af van de huur die ze be talen aan de woningbouwvereniging De Sleutels. Die dreigt met incasso-maatregelen om de achterstallige be dragen alsnog te innen. LEIDEN ROY KLOPPER De werkgroep Zuid-West heeft inmiddels brieven gestuurd aan mensen in de straten die onder de maatregel vallen. Dit zijn de Jacob van Campenlaan, Lieven de Keystraat, Vingboonshof, Stalpaerthof, Van Banchemshof en De Bazelstraat. Huurders die de groenbijdrage inhouden en daarom aanmaningen ontvan gen van De Sleutels wordt ge vraagd zich te melden. De werk groep wil hun belangen beharti gen in gesprekken met De Sleu tels. Die meldt op haar beurt di verse brieven te hebben ge stuurd aan weigerachtige huur ders waarin de maatregel nog maals is uitgelegd. „Nu is het tijd om het geld op een andere manier in te vorderen", aldus een zegsman. De woningbouwvereniging stelt zich op het standpunt dat overeenstemming over de kwestie is bereikt met de bewo nerscommissie en dat dit vol doende is. „In onze statuten staat dat we hiermee moeten overleggen. Met Leefbaar Zuid- West hebben we niets te ma ken. Iedereen kan zich er wel mee gaan bemoeien." Afgesproken is het groenon derhoud in drie stappen duur der te maken. De bijdrage werd per 1 juli 1991 verhoogd van ruim 5 gulden tot ruim 9 gulden per maand. Per 1 juli van dit jaar wordt dat ruim 11 gulden. Vanaf de zomer van 1993 moe ten de bewoners ruim 13 gul den gaan betalen. Dit is een handreiking aan de huurders. In eerste instantie zou de 13 gul den al midden van dit jaar wor den berekend. Leefbaar Zuid-West bood in de cember een lijvig rapport aan over de kwestie. Hierin werd ge steld dat de verhoging onrecht matig was. „Een huurovereen komst kan alleen met weder zijds goedvinden worden gewij zigd", aldus de werkgroep. De Sleutels heeft zeer sum mier op het rapport gereageerd. Directeur Lepelaar meldde schriftelijk dat het bestuur er kennis van heeft genomen. Er is niet inhoudelijk op ingegaan. Hoofd bewonerszaken E. van Kaam meldt wel dat van on rechtmatigheid geen sprake is. „Dit is alleen een verhoging van een bijdrage die al jaren word geïnd." De verhoging is volgens De Sleutels nodig om het groen in de wijk op afdoende wijze te kunnen onderhouden. Sinds jaar en dag betalen de huurders hiervoor vijf gulden pier maand. Dat is lang niet meer kosten dekkend. Toen veel huurders aangaven ontevreden te zijn over de perkjes, besloot de wo ningbouwvereniging tot een verbetering. Die vergt volgens haar evenwel ook een hogere bijdrage. Darts. Een Engels kroegspelletje door onze zuiderburen 'vogelpik' genoemd was begin jaren tachtig bijzonder populair in Leiden. Cafés zonder een dartboard aan de muur waren zelfs in de minderheid. Maar dat is alweer tien jaar geleden. Tijd voor een reünie dus. Zoals nu ook met 'snooker' het geval is, waren het de Engelse tv- zenders BBC en ITV die 'darts' in de Leidse huiskamers introduceerden. Uitzendingen van kampioenschappen waar dikbuikige, openlijk bierzuipende Britten drie pijltjes zo secuur mogelijk over een afstand van iets meer dan twee meter in een bord smeten. De spelletjesmaffe Angelsaksen namen 'darts' heel serieus en voor de besten lagen er vette geldprijzen te wachten. Maar wie wel eens in Engeland een pub heeft bezocht weet dat het vooral een gezelschapsspel is dat alleen al in het Verenigd Koninkrijk twee miljoen georganiseerde beoefenaars kent. Onder invloed van de tv, maar ook van hier woonachtige Engelsen en Ieren en kroegbazen 'die er wel aan wilden', kwam in plaatsen als Den Haag en Noordwijk het spel met de pijlen eind jaren zeventig op gang. En het duurde niet lang of ook in Leiden, in cafés als de Marenpoort, de Taveerne, de Drie Haringen en Malle Babbe vond het ronde bord met de twintig, geschakeerde vakken een plaatsje. Pijlsnel Dat was het begin van een rage die het Leidse kroegcircuit kortstondig in zijn greep hield. Binnen twee jaar waren er al meer dan 25 cafés en buurthui zen waar teams aan een com petitie meededen en er leek geen einde te komen aan de groei van het aantal deelne mers. Voor kroegbazen was de komst van het dartsspel een welkome ontwikkeling. Al vroeg op de avond de stille uurtjes wa ren er bezoekers die hun com petitiepartijtjes afwerkten, voor gezelligheid zorgden en de bier- omzet verhoogden. Want een beetje alcohol zorgde volgens velen voor wat meer precisie. Een theorie die door de café-ei genaren nooit werd tegenge sproken. Toen in 1985 voor het eerst het Leids kampioenschap werd gehouden, telden de orga nisatoren meer dan 200 in schrijvingen in de diverse cate gorieën. De Nederlandse media hebben het verschijnsel 'darts' nooit se rieus genomen. Dat kwam ten eerste omdat er alcohol in het spel was, en daarmee verwierf het spel nooit de kwalificatie 'sport'. Daarbij kwam nog, dat teams zich tooiden met weinig verheffende namen als 'Bullshit' of 'Het Lamme Klauwtje' waar- door het opnemen van uitsla gen in de krant was uitgesloten. Maar daar gaven de meeste spelers niet om. Het ging om de wekelijkse kroeguitwisselingen, het spel zelf en het bier, kortom Leidse gezelligheid. w* 1 Amateurkunst-beurs in Pieterskerk Kijken naar kunstwerken van amateurs, die eventueel kopen en ideeën opdoen voor eigen kunstzinnige hobbies. Dat is de bedoeling van de amateur- kunst-manifestatie 'Artistieke Handen' die zondag 22 maart wordt gehouden in de Pieters kerk. De manifestatie wordt geor ganiseerd door het echtpaar Claassen uit Genderen, dat al sinds 1983 in acht verschillende steden in Nederland dergelijke beurzen verzorgt. Niet helemaal uit charitatieve overwegingen trouwens. Anneke Claassen „Nee. hoor. dat kan niet meer. Ik heb er mijn baan voor opge zegd en sinds mijn man niet meer werkt, doet ook hij niets anders dan werken voor de kunstbeurzen." Voor het overige is 'Artistieke Handen' beslist niet commer cieel. „Het is echt de bedoeling dat alleen amateurs aan de ma nifestatie meedoen. Alleen de mensen die de kunstwerken zelf gemaakt hebben, mogen bij ons in de stands staan. In serie ge maakte artikelen worden niet geaccepteerd. We merken het ook meteen als iemand pro beert te verdienen op de beurs: we kennen veel van de deelne mers en bovendien liggen de prijzen op de beurs ver onder die in de winkel." Als voorbeeld Anneke Claassen hand gemaakte poppen. „Een pop die in de winkel al gauw zo'n dui zend gulden kost. wordt bij ons voor 200 gulden verloof hl De mensen rekenen alleen de kos ten van het materiaal." Veel van de amateurs willen hun werk vaak niet eens verko pen. ..Als zo iemand iets net af heeft, is hij of zij er vaak reuze trots op. Hij houdt het kunst werk dan liever zelf. dan dat hij er geld voor vangt. De liefde voor het werk is bij ons nog het belangrijkst." Die ontspannen liefhebbers- mentaliteit kenmerkt volgens Anneke Claassen ook de sfeer op de beurs. De mensen die ko men kijken, zijn geen mensen die haast hebben, of alleen ko men om zoveel mogelijk folders en gratis produkten te verzame len. „Het publiek blijft vaak heel lang. Het zijn meestal zelf hob byisten. die graag de hele dag over de beurs rondlopen. Er zijn 200 stands, met uit eenlopende kunstwerken als ke ramiek, kerfsnee aardewerk, sie raden, schilderijen in zand en zovoorts enzovoorts te bekijken. Dus het duurt ook wel even voor je alles gezien hebt." Verwacht wordt dat tussen de 3000 en 4000 mensen de beurs zullen bezoeken Kunstmanifestatie Artistieke Handen, zondag 22 maart, 11.00 uur 17.30 uur in de Pie terskerk. VRUETUD Spreekkamer Het Regionaal Patiëntenplat form houdt samen met het Volkshuis een cursus 'Mondig heid in de spreekkamer' op 19 en 26 maart, en 2 en 9 april van 19.30 tot 21.45 uur in het Leidse Volkshuis aan de Apothekers- dijk. Belangstellenden moeten zich voor morgen opgeven. Kosten 10 gulden. Tel. 149180. Tekenwedstrijd Voor kinderen uit Noord, Groenoord en de Kooi, in de leeftijd van 6 tot 9 en 10 tot 12 jaar, wordt een teken-, plak- en kleurwedstrijd gehouden met als onderwerp 'wat doen de omgBvtngmddledeo «oor klus sen'. Inzendingen moeten bin nen zijn voor begin mei. Voor beide groepen zijn er drie prij- Marokkanen De vereniging Cultureel Werk wil contacten tussen Nederlan ders en Marokkanen bevorde ren. Daarom wordt morgen avond een forum gehouden over 'het Leidse ei' in het ge bouw aan de Langegracht 61c. Aanvang 20 10 uur Cursus dansen De Streekmuzickschool Leiden (Rapenburg 22) verzorgt vanaf morgen een cursus historische dans. Tijdens de cursus worden verschillende dansen uit de re naissance geleerd. Informatie: (171 1 11011 Een 25-jarige automobilist uit Delft is gisteravond, vlak voor middemacJit. met zijn auto twee maal over de kop gegaan De man reed over de Churchilllaan toen de wagen door onbekende oorzaak in de slip raakte. De linkerzijde van het voertuig raakte de middengcleider. Hierdoor schoot de auto naar rechts, reed op het talud en sloeg twee maal over de kop. De Delftenaar bleef ongedeerd. Zijn afflo is rijp «qqi de doop De 'gestolen' V&D-truien die zaterdag werden gevonden op een kraam op de markt, zijn le gaal in het bezit gekomen van de marktkoopman. De 35-jarige inwoner van Bussum heeft de serie lamswollentruien opge kocht van het warenhuis, dat er een gewoonte van maakt over tollige voorréden te dumpen bij opkopers. Onderzoek van de politie wees uit dat de koopman ao n partij beeft onajfan in Hij liet de oorspronkelijke prijs kaartjes er aan zitten. Dat wekte het afgelopen weekeinde de argwaan van een win kei recher cheur die de politie inseinde. De truien werden in beslag genomen, maar worden nu te ruggegeven aan de koopman. Organisator Michiel Sjouke, een van de Leidse dartsspelers van het eerste fOTO LOCK ZUYDCRDUIN LEIDEN Een van de mannen van het eerste uur was Michiel Sjouke (32)., Hij bewaart goede herin neringen aan die beginperiode. „Het waren vooral kroegjes in de binnenstad waar veel jonge ren en studenten kwamen. Ie zag elkaar vaak op toernooitjes en je kende bijna iedereen die competitie speelde." Pijlstaart Hoewel er nu nog steeds hier en daar wordt 'gedart' in Leiden, gebeurt het lang niet meer zo massaal. Het nieuwe was er na een paar jaar af. Veruit de meeste deelnemers van toen waren tussen de twintig en der tig jaar en in zo'n leeftijdsgroep kunnen er plotseling andere in teresses en beslommeringen ontstqan. Sommigen verwissel den de pijlen voor de keu en be gonnen met snooker. Anderen kwamen minder in het café en stopten met darts] vanwege werk of huwelijk. „Maar ik merkte dat velen van hen het spelletje op zich nog steeds leuk vinden", aldus Sjouke. Daarom heeft hij het aanstaan de, tienjarige bestaan van café De Spons aangegrepen om een reünie te houden. Dat kroegje met-de-veranda aan de Korte Mare heeft een traditie opge bouwd als het om het houden van spelletjes gaat. Niet alleen wordt er al jaren aan 'darts' ge daan. ook de viering van het kroonjaar wordt 'spelend' ge vierd en dan voornamelijk met toernooien. Klaverjassen, biljar ten, schaken, kinderspelen, puzzelritten én darts. Pijlkoker i de activi- i augustus te Het zwaartepunt teiten komt pas i liggen, ma.it hel reünie toer nooi is al op zaterdag 11 april. Sjouke heeft twaalf van de oud ste teams uit Leiden uitgeno digd: „Ik heb nog geen enkele negatieve reactie gehad. Als het een succes wordt, maken we er mivschien wel een jaarlijks te rugkerend evenement van." (li.) Roy Klopper wi Lorna» Lwtwwn De politie heeft een 31-jarige eigenaar van een koffie shop aan de Haarlemmerstraat gearresteerd Na huiszoeking bleek de man in het bezit te zijn van een 9 millimeter pistool dat was geladen met acht scherpe patronen. De man is meegenomen naar liet bureau waar ld) te vnnooivl AGENDA WOENSDAG 11 MAART

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 15