Leidsch Dagblad Bijlmer spil van drugsnetwerk Indonesië zet marine in tegen 'vredesschip' Veijaardag bezetting Tibet Proostwe nemen nog een goudvisje Sobere begrafenis op Olijfberg Buitenlanders 'verklikken' illegalen Rotterdamse politie worstelt met moordpartijen DINSDAG 10 MAART 1992 OPGERICHT 1 MAART 1860 Bosnië 5 Oplossing lijkt in zicht voor Bosnië: Confede ratie naar Zwitsers model voor Joegoslavische repu bliek. Leiden A A Rhijnhof zorêtv00r I ™f onrust in begrafe niswereld door alle 20 jaar oude, eeuwigdurende contracten op te zeggen. Regio A C Nationaal Studie- I J centrum Criminali teit en Rechtshandhaving komt naar de Leidse uni versiteit. Ghanezen vormden hart van internationale bende Bij een grote operatie heeft de Amsterdamse politie giste ren de Nederlandse tak van een wereldwijd opererende Ghanese drugsbende opgerold. In totaal werden 29 per sonen aangehouden, onder wie vijf hoofdverdachten. De meeste arrestaties vonden plaats in Amsterdam Zuid oost. Daarnaast waren er aanhoudingen en huiszoekin gen in Katwijk, Haarlem, Den Haag, Almere, Alkmaar en Haelen (Limburg). amsterdam Gelijktijdig met de Nederlandse actie verrichtte de Amerikaanse narcoticabrigade DEA vier ar restaties in New York. De Zwit serse politie hield op het vlieg veld bij Zürich drie drugskoe riers aan. Sinds het onderzoek in januari 1991 begon, zijn er in totaal 123 arrestaties verricht. De politie liet de koeriers aan vankelijk hun gang gaan om ze vervolgens in het buitenland te laten arresteren. Dat gebeurde voor het eerst in mei vorig jaar. Het onderzoek kreeg sindsdien de naam 'Goofy', genoemd naar een van de arrestanten. De thuisbasis van de organi satie lag in Ghana. Amsterdam fungeerde als regelkantoor en had voornamelijk een distribu tiefunctie. De drugs werden naar Nederland gesmokkeld, van waaruit ze dan weer naar elders gingen. Als de markt in andere landen stagneerde, ging de heroïne naar de Nederlandse markt. Doordat veel Ghanezen wer den aangehouden, werd vooral de laatste maanden ook gebruik gemaakt van blanke koeriers. Zo bevonden zich onder de ar restanten van gisteren een 78- jarige inwoner uit de Bijlmer en zijn 92-jarige vriendin. De winsten van de organisatie werden doorgesluisd naar Gha na. Het geld werd daar geïnves teerd in grote bouwprojecten als vakantieparken en hotels. Zondag werd op Schiphol de 36-jarige hoofdverdachte aan gehouden. Hij was in het bezit darwin ips Negen oorlogsschepen van de Indonesische marine hebben Oost-Timor afgrendeld om te voorkomen dat het Portugese actieschip Lusitania Expresso de Indonesische wateren binnen dringt. Het schip werd al enige dagen door Indonesische vlieg tuigen gevolgd, zelfs toen het in de Australische wateren voer. Aan boord van het schip zijn 75 passagiers uit 21 landen. Zij willen een krans leggen op de begraafplaats in Dili, de hoofd stad van Oost-Timor, waar Indonesische militairen op 12 november vorig jaar tientallen Timorezen doodschoten. Een van de opvarenden is An tonio Ramalho Eanes, die van 1976 tot 1986 president was van Portugal. Oost-Timor is een voormalige kolonie van Por tugal. Het werd in 1975, nadat Portugal onder invloed van de Anjer-revolutie zijn koloniale beleid had opgegeven, bezet door Indonesië. In de Australische hoofdstad Canberra werd gisteren gemeld dat Amerikaanse, Australische en Singaporaanse oorlogssche pen, die bij Darwin aan een ge zamenlijke vlootoefening bezig zijn, de bewegingen van het schip in de gaten houden. De Amerikaanse schepen zouden radars gebruiken die tot ver over de horizon reiken, zo is ge zegd. Admiraal Perron van de Amerikaanse marine ontkende echter, dat zijn oorlogsschepen de veerboot schaduwen. De Lusitania Expresso is gis termiddag vanuit Darwin in Australië vertrokken naar Oost- Timor. Kapitein Dos Santos hoopt vanmiddag de haven van Dili te kunnen binnenvaren. Hij zei dat hij niet van plan is de blokkade te doorbreken, om de levens van bemanning en pas sagiers niet in gevaar te bren gen. De Indonesische regering en de legerleiding noemen de komst van de Lusitania Expres so een „provocatieve daad". Ze hebben gewaarschuwd dat zij het schip zullen enteren zodra het de territoriale wateren schendt. De opvarenden zullen worden opgepakt en uitgewe zen. Dat kan vooral slecht uit pakken voor de Chinese student Mao Tao, die in 1989 heeft mee gedaan aan het pro-democra tisch protest op het Plein van de Hemelse Vrede in Peking. Hij is na het bloedbad naar Parijs ge vlucht, waar hij studeert. Mao Tao kan in ernstige moeilijkhe den komen als hij aan China wordt uitgeleverd. IRA-bom ontregelt Londense spits londen Een bomaanslag op een spoorlijn in Zuid-Londen heeft het forenzenverkeer in de Britse hoofdstad vanmorgen ontwricht. Er vielen geen gewonden, omdat de politie tijdig gewaarschuwd. Het treinverkeer werd volledig stilgelegd. De aanslag bij Wandsworth Common Station was de tweede in I te tijd. Bij een IRA-aanslag op London Bridge Station raakten twee weken geleden twintig mensen gewond, allen inzittenden kor- AID neemt Deense tong in beslag den haag» De Algemene Inspectiedienst (AID) heeft gisteren in de haven van Scheveningen twee Deense vissers betrapt die pro beerden ruim 600 kilo tong buiten de vangstregistratie te hou den. De partij is in beslag genomen. Tegen één visser is proces verbaal opgemaakt, de ander ging snel het zeegat uit. De Kust wacht kijkt naar hem uit. Groot onderzoek naar oorlogstrauma arnhem» Onder 10.000 oudere inwoners van negen gemeenten wordt binnenkort onderzoek gedaan naar de psychische gevol gen van oorlogservaringen. Medewerkers van de Leidse univer siteit en de VU zullen half maart mensen tussen de 62 en 72 jaar benaderen in Arnhem. Amsterdam, Rotterdam. Utrecht, Den Haag, Leeuwarden, Maastricht. Eindhoven en Enschede. Doel is meer te weten te komen over de manier waarop mensen hun oorlogservaringen verwerken en hoe mensen met oor logstrauma's het best kunnen worden geholpen. van concessies voor goud- en diamantmijnen in Afrika en had blauwdrukken voor vakantie dorpen in Ghana in zijn koffer. De organisatie zag ook kans via de luchthaven Schiphol mensen het land binnen te smokkelen. „Soms met grote aantallen tegelijk wisten zij de douane te passeren", aldus chef Van Velsen van de narcotica brigade. De Ghanezen die het land binnenkwamen, werden niet allemaal voor de organisa tie ingezet. Ze maakten gebruik van valse verblijfspapieren, die voor 5000 gulden van de hand gingen. Eenmaal in Nederland of Duitsland aangekomen, wer den de mensen aan hun lot overgelaten. Een deel van hen kwam in asielzoekerscentra te recht. new delhi Tibetaanse vluchtelingen herdachten vandaag emotioneel de 33ste verjaardag van de Chinese be zetting van hun vaderland. Bij een demonstratie in New Delhi vroegen ze de Indiase regering actie te onder nemen tegen die bezetting. foto epa Cocktails met levende goudvissen raison van 10 Nieuwzeelandse dollars (ongeveer tien gul den) per stuk hebben geleid tot een rel in Nieuw-Zeeland en een stroom van klachten bij de Dierenbescherming. De bar Route 66 in de Nieuwzeelandse hoofd stad Wellington heeft voor zijn klanten een 'Goldfish Layback' in de aanbieding. De cocktail is samengesteld uit tequila, citroensap....en een Jeruzalem Vele tienduizenden Israëli's uit alle delen van het land waren gistermiddag op de been in Jeruzalem bij de begrafenis van de eerder op de dag overleden Menachem Begin. De baar werd gedragen door acht vrienden van de oud-premier uit de jaren veertig, toen deze leider was van Etzel, de radicale joodse verzetsbeweging tegen het Britse gezag. De politie had de grootste moeite mensen die de baar wilden aanraken op af stand te houden. Op speciaal verzoek van de familie Begin was gekozen voor een eenvoudige begrafenisplechtigheid, zonder bloemen en zonder toespraken. »FOTO Reuter Pagina 6:Begin raakte wil om te regeren kwijt leiden monica wesselinc De meeste tips aan de politie over illegalen in Leiden zijn af komstig van andere, legale bui tenlanders. „Die zitten thuis zonder werk en zijn razend dat illegalen hun banen inpikken", zegt woordvoerder Kersten van de Leidse vreemdelingenpolitie. Leiden telt 1000 tot 1500 illegale vreemdelingen, zo heeft de po litie berekend aan de hand van landelijke cijfers. Opsporen en uitzetten heeft echter geen prio riteit. „Illegale vreemdelingen doen in principe niemand kwaad". Door gebrek aan tijd en man kracht worden er slechts zelden huiscontroles uitgevoerd. „Huisbezoeken afleggen om te controleren of een uitgewezen individu ook werkelijk is ver trokken, heeft alleen effect als het regelmatig én op verschil lende tijdstippen wordt gedaan. Eén keertje aanbellen heeft geen zin. Als je niemand aan treft, betekent dat niet direct dat hij inderdaad het land verla ten heeft", zegt Kersten Het opsporen van illegalen Sport Cees den Braven. I voorzitter van SW/Dordrecht, wordt met strafrechtelijk vervolgd voor discriminatie. Bond: DIOK nog geen kampioen levende kleine Chinese karper. „Het lijkt mij nogal een zieke grap", aldus directeur Ross McLauchlan van de Nieuwzeelandse dierenbe scherming. Hij zei er niet bij of de Dierenbe scherming actie gaat ondernemen. De eigenaar van de bar, Lance Maxell-Burt, is zeer te spreken over zijn vondst. Hij spreekt van een succes. Sinds de cocktail vrijdag werd ge tin- troduceerd zijn al meer dan 100 goudvisjes naar binnen geslurpt. „Het is lekker. Ik heb er een aantal weggewerkt", aldus Maxell-Burt. Volgens de Nederlandse Rugby Bond heeft DIOK te vroeg ge juicht toen het zondag het be halen van de landstitel vierde. Volgens de bond valt de beslis sing pas in de laatste ronde van de play-offs op 5 april. „DIOK staat twee punten voor met nog één wedstrijd te spelen tegen Den Haag. Bij ver lies kan concurrent Castncum nog op gelijke hoogte komen en volgt er een beslissingswed strijd". aldus NRB-secretaris Wiebe Uithof. DIOK-voorzitter Tieme Bos: „Volgens ons is de bond abuis. Het competitiereglement zegt dat bij gelijk eindigen in ae play-offs de nummer één van de normale competitie kam pioen is. Weliswaar zijn wij in punten gelijk geëindigd met Castricum, maar ons doelsaldo was beter. Dus waren wij num mer één. En omdat Castricum alleen nog maar gelijk met ons kan komen, zijn wij nu al kam pioen", aldus de DIOK-voorzit- „Nee", reageert NRB-secreta- ris Uithof, „dat doelsaldo geldt niet. DIOK en Castricum zijn gelijk geëindigd en dat is het enige aat telt". Speculatie over energiebedrijf voor Randstad velsen frans van den berg X" die een schijnhuwelijk aangaan is een stuk eenvoudiger. „Echte schijnvertoningen vallen al snel op. Een huwelijk tussen een Ne derlandse die maar twee woor den Engels spreekt en een Egyptenaar die alleen Egyptisch spreekt is natuurlijk verdacht, zegt Kersten. Pagina Leiden: Vreemdelin gendienst is mensenwerk rotterdam peter louwerse Huis aan huis gaan de rechercheurs langs de deur in de Rotterdamse Por- tugesestraat. „Wij zijn van de recherche, mag ik even met u praten". Veel nieuws zullen de politiemensen niet te horen hebben gekregen over het lugubere dra ma, dat zondagavond aan het licht kwam. De drie vermoorde mannen, die daar enkele weken moeten hebben gele gen. waren in de buurt totaal onbekend. „Ze woonden hier nog maar twee maan den", zegt benedenbuurvrouw Santber gen, en je zag ze nooit". De Portugesestraat op een zachte win teravond. Grauwe, vervallen huizen waaruit hier en daar wasgoed hangt. De schokkende vondst is het gesprek van de dag. „Ik werd maandagochtend om vijf uur wakker", zegt bewoner Anton Boer boom, die precies tegenover nummer 37B woont. „Toen kwamen rechercheurs met zakken naar buiten, en later met drie lijken. Het zal wel met drugs te ma ken hebben", veronderstelt hi). „Ze schieten je toch niet zomaar dood?" Hij heeft nog niet zo lang geleden licht zien branden in het pand. „Dat kan wel die vent zijn geweest die de mannen heeft neergeknald", gruwt hij. „Maar ik heb geen schot gehbord. Misschien heb ben ze met een geluidsdemper gewerkt". Alles wijst erop dat de drievoudige moord in de Portugesestraat en de vondst van drie dode lichamen afgelo pen vrijdag in een rietkraag bij het Bricl- se Meer het gevolg zijn van een afreke ning in het criminele milieu. Dc lijken van de drie lichamen aan het Brielse Meer waren onthoofd. De handen en voeten waren er afgehakt Desondanks heeft de politie twee van de drie mannen inmiddels geïdentificeerd ais in Rotter dam wonende Turken. Over de identiteit van de derde man heeft de politie een sterk vermoeden. Aan een verband tussen de twee moordpartijen denkt de politie voorals nog niet. al gaat het in beide gevallen vrijwel zeker om afrekeningen in de on derwereld. Met deze liquidaties heeft de politie het moeilijk. Slechts één op de vijf criminele afrekeningen wordt opgelost. Geen krant ontvangen? nri 071 - 161499 DlL; t m vt 18 CXM9 30 uw» zjtftug 10 00-12 00 uu' ABOMffC ICHVICE»1 VANDAAG HET WOORD IS AAN Nooit is een vrouw zo sterk als in haar zwakheid. Momka van Paemel Binnenland Buitenland Cultuur Economie Familiebenchten Programma's Rrg.o RTV Show Sport VANDAAG OOK LEVEN EN WONEN PAGINA 20 HET WEER Meer wind Vannacht regen. Overdag perio den met zon en voornamelijk in de ochtend een enkele bui In de na middag of avond toenemende be wolking gevolgd door regen Mini mumtemperatuur 6 graden Mid- dagtemperatuur 9 graden Wind uit west tot zuidwest, vnj krachtig aan de kust en op het IJsselmeer af en toe hard. In bet bedrijfsblad van de UNA wordt openlijk gespeculeerd op een fusie met het EZH in Zuid- Holland. Daarmee zou in de Randstad één groot produktie- bedrijf voor de opwekking van elektriciteit ontstaan. Van officiële onderhandelin gen IS nog geen sprake, al zijn wel oriënterende gesprekken gevoerd. Voor de UNA zou het de tweede fusie in korte tijd worden. De UNA is in 1988 ont staan uit het samengaan van het Noordhollandse- (PEN), Amsterdamse en Utrechtse energiebedrijf, met elektrici teitscentrales in Velsen-Noord, Purmerend, Amsterdam, Die- men en Utrecht. Het Zuidhollandse energiebe drijf kan, nu minister An driessen vah economische za ken dc bouw van een kolencen trale op de Maasvlakte heeft ge schrapt. niet verder groeien en moet als gevolg daarvan op zoek naar een fusiepartner. 'Voetballer moet extra verzekering' ZWOLLE GTO rfeö Oa«eli|ks vin 10-17 uur 12 en 13 mairl vin 10 22 uur. Gratis pendelbus: volg borden Q RAI Trein Toegingbiljetten bi| NS-stations HOELANG KUNTU NOG ZONDER? Voetballers die spelen in de •tide zouden moeten •n gedwongen een aanvul lende ziektekostenverzekering te sluiten. Dat zei de inspan- nings-fysioloog Harm Kuipers gisteren op een symposium over grenzen aan de zorg in Zwolle. missie Dunning. De oud-we reldkampioen schaatsen bleek het eens met Dunning dat spor ters verantwoordelijk kunnen worden gesteld voor hun bles sures. Voetbal is een blessuregc- voelige sport. il b»iA*l ik daarna jFSm maand (f 27.801 v inch# betaling I Par kwartaal (t 80.10) vut accapt I giro Par kwartaal H 80.10) vta auto matiacha batalmg' Naam an voortatt art een cijfer dat schril afsteekt tegen 'gewo ne' moorden. Daarvan worden er vier op de vijf opgelost. Het aantal moorden stelt de Rotter damse politie voor grote problemen. Dit jaar zijn er in de Rijnmond al dertien mensen vermoord. Op dit moment zijn er maar liefst zeven rechercheteams be zig met het oplossen van evenveel moordzaken. „Dit vreet capaciteit", al dus politiewoordvoerder Dc long. „Het trekt een enorme wissel op het perso neel. Dat leidt ertoe éat we in zaken niet altijd zoveel tijd kunnen steken als we ei genlijk zouden willen 8 "712141 4ÖÖÖS3

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 1