Leidsch Dagblad Moetalibov weg na druk oppositie Verbrande lijken bij Briels meer Zuid-Afrika open voor Nederlandse charters HISWA '92 BINNENLAND BVD op zoek naar nieuwe werkzaamheden LEIDEN Leidenaars vin den binnenstad niet bijzonder Bart Robbers: 'Geloven leer je meestal thuis' Blueskoning B.B. King zoekt naar bekroning SPORT De opmerkelijke rentree van Hans de Kruijs NIEUWSLIJN Belgische jongen vrij De vorige maand ontvoerde Belgische jongen Anthony de Clerck is gisteravond vrijgelaten, zo hebben politiefunctionarissen ge zegd. De elfjarige zoon van een Belgische textielbaron werd kort na tien uur langs een snelweg bij Brasschaat uit een auto gezet en liep zelf een huis binnen om naar zijn ouders te telefoneren. Hij leek in goede gezondheid te verkeren. De politie zoekt nog naar de ontvoerders, die Frans spraken en Nederlands met een Frans accent, zei een politiefunctionaris. Begins toestand verslechterd De toestand van de Israëlische oud-premier Menachem Begin is verslechterd, zo heeft de Israëlische radio gisteren bericht. Don derdagavond kreeg de 78-jarige Begin een pacemaker ingeplant om zijn hartslag te reguleren. De radio meldde gisteren dat Be gins verslechterde toestand te wijten is aan een zwakke hart spier. Begin verkeert al in kritieke toestand sinds hij dinsdag na een hartaanval in het Ichilov-ziekenhuis in Tel Aviv werd opge nomen. Aftreden president Azerbajdzjan escaleert conflict President Moetalibov van Azerbajdzan is gisteren afge treden. „Ik wil het bloed van mijn volk niet vergieten," zei de president volgens persbureau Toeran in het parle ment, toen hij zijn aftreden bekendmaakte. Het leger lijdt momenteel grote verliezen in de strijd met buurland Ar menië om de betwiste Armeense enclave Nagomo-Kara- bach in Azerbajdzjan. AGPAM-MOSKOU cpd-fi De macht is overgenomen door een nationale raad van het par lement, waaraan ook vertegen woordigers van de nationalisti sche oppositie deelnemen. Hierdoor lijkt de weg vrij voor een groot militair offensief te gen de Armeense opstandelin gen in Nagomo Karabach. Met zware tanks en pantserwagens trok het Azerbajdzjaanse leger vrijdag dan ook naar deze Ar meense enclave. „Vrijheid! Vrijheid!" riepen twintigduizend demonstranten buiten het parlement, die Moe- talibovs vertrek hadden geëist, bij het bekend worden van het aftreden. Het gebouw in de hoofdstad Bakoe was sinds don derdag door demonstranten omsingeld, toen het parlement in verband met het geweld in Nagorno-Karabach in spoedzit ting bijeenkwam. De demon stratie was georganiseerd door het Volksfront van Azerbajd zjan. Moetalibov weigerde aanvan kelijk als 'zondebok' af te tre den. In de loop van gistermid dag werd echter duidelijk dat de gematigde president niet langer over politieke steun beschikte. Moetalibov sprak zich donder dag in een interview met Komsomolskaja Pravda uit voor een vreedzame oplossing van het Karabach-conflict: „Onder geweervuur zaaien en oogsten de boeren niet". In zijn ontslagrede gaf Moeta libov toe fouten gemaakt te hebben en wees op misleidende informatie van zijn presidentië le apparaat. Zijn functie zal tij delijk door parlementsvoorzitter Mamedov worden waargeno men. De 53-jarige Moetalibov werd in september 1991 tot pre sident gekozen. Vanaf januari 1990 was hij eerste partijsecre taris in de republiek, maar kort na de staatsgreep in augustus vorig jaar legde hij deze functie neer. Er waren de afgelopen Zaterdag 7 maart 1992 Opgericht 1 maart 1860 Nr. 39795 Losse nummers 1.50 HET WOORD IS AAN Het Ikht van de geest zonder de warmte van het nart wordt vaak tot dwaallicht VANDAAG Familieberichten Feiten en meningen Financiën Info maanden regelmatig demon straties in Bakoe, waarbij het af treden van deze 'bekeerde' communist werd geëist. Azerbajdzjaanse troepen heb ben gisteravond de aanval ge opend op de Armeense dorpen Askeran en Nachftsjevailik in de enclave Nagomo-Karabach. Eerder deze week trok hel voor malige Sovjet-leger zich terug uit Nagomo-Karabach. In As keran leidde de bestorming tot straatgevechten, melden de persbureaus Interfax en Itar- Tass, die zich baseerden op Ar- bronnen. Er wonen OOSTVOORNE GPD Langs de noordwestelijke oever van het Brielse Meer zijn gister morgen drie lijken gevonden. De stoffelijke overschotten, die werden aangetroffen onder een boom in het riet, waren door verbranding onherkenbaar ver minkt. Pas laat in de middag kon worden vastgesteld dat het om drie mannen ging. De lijken werden rond elf uur gevonden door een toezicht houder van het recreatieschap Voome-Putten. Hij werd gealar meerd door rpok, waarvan hij dacht dat die afkomstig was van verbrand riet. Bij een nader on derzoek stuitte hij in het drassi ge terrein op de verminkte, nog rokende lichamen, waarna hij onmiddellijk de politie inscha kelde. Technisch onderzoek moet uitwijzen op welke wijze de mannen zijn verbrand. De poli tie sluit niet uit dat de lichamen overgoten zijn met een brand bare vloeistof, die daarna in brand is gestoken. Politievoorlichter W. de Rooij houdt het erop dat de lijken tus sen één en zes uur voor ontdek king in brand zijn gestoken. Hij sluit niet uit met een afrekening in de onderwereld te maken te hebben. Tot gisteravond waren bij de politie nog geen meldin gen binnengekomen over ver miste personen. 071140745? 'T EFFICIENCY EFFEKT... Haal Demmenie in huls om 't zélf te ervaren. Kantoorinrichtingen Rietschans 68, Leiderdorp Tel. 071-411141. Fax 071-896877 Ook gisteren zijn slachtoffers van de ramp begraven. Een 14-jarig meisje neemt afscheid van haar vader, •fo to ap Vermiste Turkse mijnwerkers opgegeven Reddingswerkers hebben gisteren 150 mijnwer kers waarschijnlijk zijn ze allen dood moe ten achterlaten in de brandende mijn, die inmid dels is afgesloten om de ondergrondse branden te bedwingen. Duitse muinbouwkundigen zijn gis teren in Kozlu aangekomen om de brand te hel pen blussen. Overlevenden van de mijnramp hebben echter gezegd dat ze pas vrede zullen hebben als de lij ken van hun vrienden en familieleden naar boven zijn gebracht. ,,VVe kunnen nu niet naar beneden door de brand. Het spijt ons zeer, maar we kun nen niets doen", zei mijnwerker Serafettin Kuran. „We hebben honderden vrienden verloren." Volgens de Turkse autoriteiten zijn de stoffelij ke overschotten van 122 kompels uit de mijn ge haald waar een explosie van methaangas tiental len mannen deed stikken. Anderen kwamen om in de daaropvolgende brand die zich verspreidde over verschillende mijngangen. Een woordvoerder van het bedrijf dat de mijn exploiteert, zei dat' negen mijnschachten bij de ingang zijn afgesloten met zand en schuim. „Zo dra het vuur is gedoofd, maken we ze weer open." verklaarde hij. De afsluiting van de mijn betekent in de prak tijk het doodvonnis van de vermiste mijnwerkers. Van Rooy beëindigt driedaags bezoek JOHANNESBURG ANP-GPD Nederlandse chartermaat schappijen kunnen binnenkort op Zuid-Afrika gaan vliegen, zo wel met vracht als met passa giers. Die verwachting heeft staatssecretaris Van Rooy (bui tenlandse handel) gisteren uit- teef een bezoek aan Zuid-Afrika. Over de kansen voor Neder landse chartermaatschappijen heeft ze overleg gevoerd met de Zuidafrikaanse minister Welge moed van transport. Martinair wil begin november starten met een lijndienst (twee keer per week) naar de Zuidafri kaanse havenstad Durban. De maatschappij heeft bij de Zuid afrikaanse autoriteiten al een aanvraag ingediend voor passa giers- en vrachtvluchten naar Zuid-Afrika. zo bevestigde een woordvoerder gisteren. Ook Transavia onderhandelt over landingsrechten. Aan het eind van haar bezoek aan Zuid-Afrika verklaarde Van Rooy gisteren dat Nederland een bijdrage kan leveren aan de ontwikkeling van een „vreed zaam, stabiel en democratisch Zuid-Afrika" door meer met dat land te handelen, te helpen bij het opleiden van zwarte kader functionarissen, steun een zwarte boeren en uitbreiding van de stroom toeristen. Van Rooy heeft tijdens haar driedaagse bezoek een Neder landse handelsbeurs geopend en gesproken met zowel leden van de regering als de zwarte oppositiebeweging ANC. Daar naast ontmoette ze vertegen woordigers van werkgevers en werknemers. Hoewel het geen concrete orders voor het Neder- en constructief' bezoek, aldus Van Rooy. „De economische banden zijn versterkt". Hoewel investeringen nood zakelijk zijn voor deze economi sche groei, voorziet Van Rooy geen toestroom van buiten- ZATERDAGS BIJVOEGSEL Zijn Skinheads de voorhoede van extreem rechts in Nederland? Een verdeeld volkje, maar één in z'n vreemdelingenhaat Gedeputeerde Van der Vlist, de Koning van Zuid Holland Herinneringen aan Madeion SAkely-lulofs de vrouwelijke Multatuli' Pim sierks zegt tegen z'n zin de burgerluchtvaart vaarwel. Mister Transavia mag niet meer Denkwijzer: Racistische humor Nederlandse expeditie wi volgend jaar naar de Ntordpool. „Omdat er niets mooiers bestaat." 15.000 Armeniërs in Askeran. Het conflict in Nagomo-Kara bach duurt al meer dan vier jaar en kostte nar schatting 2.000 mensen het leven. De provincie op Azerbajdzjaans grondgebied kwam in 1923 onder het bewind van Bakoe. Driekwart van de in woners zijn van Armeense af komst. Afgelopen maandag be val GOS-opperbevelhebber Sja- posjnikov de terugtrekking van de neutrale legereenheden. Het voormalige Sovjet-leger werd door beide republieken ervan beschuldigd partijdig te zijn. vrije uja Zaterdags bijvoegsel 35 t/m 43 VANDAAG OOK TOERISME HET WEER 7-15 MAART lands geld zolang de Zuidafrika nen zelf niet investeren. En zo lang de politieke toekomst on zeker is, zal dit 'bclangrijl i sig naal' niet worden gegeven. Van Rooys bezoek aan Zuid- Afrika heeft in de pers van dat ime aandacl Het was het eerste zoek van een Nederlands be windspersoon sedert vijftig jaar. In 1948 kwam de Nationale Par tij in Zuid-Afrika aan de macht. Sindsdien werd het apartheids- beleid tot officiële regeringspo- litiek verheven. Verwachting van het KNMI tot morgenmiddag Vannacht regen Na zonnige perioden m de och tend komt er vanmiddag van het westen uit dikkere bewolking op zetten Hieruit zal bet in de avond en nacht nu dan regenen Bewol king en regen hangen samen met een koufront, dat morgenochtend over ons land trekt. Morgenmid dag breekt de zon door, maar wordt het met ongeveer ben niet zo zacht als vandaag Dagelijks van 10-17 uur 12 en 13 maart van 10-22 uur. Gratis pendelbus: volg borden Q RW. Trein Toegangbiljetten bij NS-stations HEES&HES aoLocaicn Plantsoen 41. Leiden. Tel. 071-122541. De slaapkamer die u zoekt staat bij Oase in elke prijsklasse Keuze uil meer dam KMI SLAAPKAME RS Slaapkamer Speciaalzaken Slaak Tan uw slaapkamer een CAPtUl A/D USUI Ma MtxMevord OlN K>ICN Maw- tn cy Harvan 0* MIS 1 t^.-aAbvctO d» Sraap SOHtBn&icnf* OCSCHCM Wwjt-**-., tevod Scsj*«nva»d MO- MWGEN Ma ■cadO'XPvard F» -1 HUWN vTl w ot> Croma_ SC Hl NOAM r ->y SUiOeiCWT Mau bafcouavod UTHCht N - tjOJtrsyd vrcHTMam ZOt- Ttrwouof «ijnouk uautwfco* Nog geen abonnee? Vul de bon in op de Leidse pag.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 1