Buitenland Hurd dreigt Irak met militaire actie Bosniërs demonstreren voor vrede België heeft nieuwe rooms-rode regering Moetalibov in nauw door verlies Azeri's Huis stemt in met begroting Democraten 'Vrijdag 6 maart 1992 Redactie: 023-150225 RONALD FRJSART (dief) ONNO HAVERMANS HANS JACOBS JOLANDA OUKES Vertalingen: MARGREET HESUNGA LUUTJE NIEMANTSVERDRIET Vormgeving: RUUD BLOKHUIZEN Algemeen Nederlands Persbureau (ANP). Gemeenschappelijke Persdienst (GPD). Reuter (Rtr). Inter Press Service (IPS)Associated Press (AP). Deutsche Presse Agentur (DPA). Agence France Presse (AFP). 'United Press International (UPI). NIEUWSLUN Pro-Stalin-betoging in Moskou De politie heeft gisteren in Mqskou pro-stalinistische demon stranten ervan weerhouden eèn pop te verbranden die de Russi sche president Jeltsin moest voorstellen. De demonstranten schreeuwden ..Judassen" en „fascisten" tegen de politie. Giste ren was het 39 jaar geleden dat Stalin overleed. Pacemaker voor oud-premier Begin De Israëlische oud-premier Menachem Begin heeft gisteravond een pacemaker gekregen om zijn hartslag te reguleren. Dat heeft de Israëlische radio bekend gemaakt. Begin (78) verkeert in kri tieke toestand sinds hij dinsdag na een hartaanval in het Ichilov- ziekenhuis in Tel Aviv werd opgenomen. Per ongeluk overdosis methadon Veertien verslaafde gevangenen in Denemarken, die methadon krijgen, hebben gisteravond per ongeluk een levensbedreigende overdosis toegediend gekregen. De slachtoffers zijn overge bracht naar een ziekenhuis en maken het inmiddels weer goed. Cicciolina weer politiek actief Als „heldinnen van de liefde" zullen vier Italiaanse pornosterren campagne voeren voor de Partij van de Liefde, die in april mee doet aan de parlementsverkiezingen. Lijsttrekster Cicciolina be wees vijf jaar geleden al dat een pornocarrière in Italië geen be letsel hoeft te vormen vqor een politieke loopbaan. Ze werd des tijds in het Italiaanse parlement gekozen voor de nu uiteenge vallen Radicale Partij. Duitse voedselhulp op zwarte markt Ongeveer 100.000 Duitse voedselpakketten voor Rusland zijn ontdekt in een geheime opslagplaats in Basjkirië (in het zuidoos ten van Rusland). De opslagplaats van een oliebedrijf fungeerde als een clandestiene levensmiddelenwinkel. De dozen die een waarde hebben van 625.000 roebel, werden voor een lage prijs aan bevoorrechte klanten aangeboden. Leeuwen besmet met aids-variant Veel leeuwen in het Zuidafrikaanse Krugerpark zijn besmet met FIV, de variant op het aids-virus HIV die bij katten voorkomt. Volgens deskundigen is er geen reden voor paniek. Het dagblad The Star meldde gisteren dat dierenartsen onlangs 60 leeuwen in het park onderzochten en dat 90 procent daarvan positief rea geerde op een FIV-test. De leeuwen worden volgens de krant niet ziek van het virus. Dehaene mag kabinet samenstellen BRUSSEL PETER DE VRIES CORRESPONDENT België krijgt een nieuw rooms- rood kabinet. De partijcongres sen van socialisten en christen democraten aan beide kanten van de taalgrens gaven gister avond hun goedkeuring. Overi gens is geen enkele partij en thousiast over de coalitie, die als enige mogelijkheid is over gebleven na een chaotische for matieperiode. Vooral bij de Vlaamse christendemocraten (CVP) bleek de vrees voor nieu we verkiezingen iets groter dan de afkeer van deze coalitie. De CVP-er Jean-Luc Dehaene wordt vandaag benoemd tot formateur om de 16 bewindslie den aan te zoeken en de nieuwe eerste minister te worden. De rol van CAT-premier Wilfried Martens is na 15 jaar uitge speeld; hij wordt genoemd als voorzitter van de Senaat of mi nister van buitenlandse zaken. Op het achter gesloten deu ren gehouden CVP-congres in Gent, dat tot ver na midder nacht duurde, bleek diepe ver deeldheid. Ruim eenderde van de partij is tegen de coalitie met de socialisten. Bij de Waalse en Vlaamse socialisten (PS en SP) en de Waalse christendemocra ten (PSC) keurden de congres sen de regeringsdeelname bijna unaniem goed. Bij de PSC ge beurde dat echter met „ge mengde gevoelens". Onderhandelaar Dehaene slaagde er de afgelopen weken in met een uiterst vaag pro gramma voor een 'noodrege- ring' de politieke impasse in België te doorbreken. Het nieu we kabinet moet voor de zomer met voorstellen komen voor verdere federalisering van Bel gië en een financiële sanering. Franstalige leerkrachten heb ben al aangekondigd tegen de nieuwe regering te gaan staken. Zij vrezen dat er niets terecht komt van oude beloften het on derwijs in Wallonië uit de finan ciële problemen te halen. Een blik op de ke gelvormige tenten die op het terrein van de Wereldexpo '92 in het Spaanse Sevilla zijn herrezen. De wereldtentoon stelling wordt op 16 april geopend. Kerrey geeft race naar Witte Huis op WASHINGTON HENK DAM CORRESPONDENT Bob Kerrey geeft het op. De senator die bij de Amerikaanse voorverkiezingen tot nu toe de minst succesvolle Democrati sche presidentskandidaat was, stapte gisteren uit de race naar het Witte Huis. Bij de voorverkiezingen van afgelopen dinsdag in zeven sta ten, eindigde Kerrey bijna overal als laatste of een-na- laatste. „Na dinsdag voelden we ons een beetje als het bobslee team van Jamaica. We waren erg enthousiast, maar we kre gen weinig medailles", aldus Kerrey. De senator legde de schuld voor het mislukken van zijn campagne geheel bij zichzelf. Ook geldgebrek dwong hem tot stoppen, want als gevolg van de slechte eerste verkiezingsresul taten kreeg hij maar weinig do naties. Kerreys campagne staat voor een bedrag van meer dan een miljoen dollar in het rood. Aan Democratische kant doen nog Clinton, Tsongas, Brown en Harkin mee. Aange nomen wordt dat ook de weinig succesvolle senator Tom Harkin niet lang meer in de race zal zijn. Pentagon: Baghdad verstopt sends LONDEN Rtr-A Groot-Brittannië heeft Saddam Hussein gisteren gewaar schuwd dat de bondgenoten uit de Golfoorlog een mili taire actie tegen Irak niet uitsluiten. Het geduld met de Iraakse president raakt op, zo verklaarde de Britse minis ter van buitenlandse zaken, Douglas Hurd, voor de BBC- radio. raketten in Irak op te sporen. Baghdad wordt ervan verdacht deze raketten te verstoppen. De Verenigde Naties verrich ten de zoekactie en niet de VS, aldus Williams. Volgens het Pentagon verbergt Irak sinds het begin van de VN-inspecties nucleair en ballistisch materi aal. De Amerikaanse krant Was hington Times meldde eerder dat de VS een zoekactie uitvoe ren om meer dan 100 Iraakse scud-raketten op te sporen waarvan inlichtingendiensten vermoeden dat zij in de buurt van Baghdad zijn begraven. De mensenrechtencommissie van de Verenigde Naties in Ge- Hurd zei dat de geallieerden uit de oorlog zware druk op Irak moeten uitoefenen om dat land te dwingen de resoluties van de Verenigde Naties over de ver nietiging van raketten en che mische wapens af te dwingen. De Veiligheidsraad heeft vorige week vrijdag gezegd dat Irak binnen twee weken zijn stand punt moet uitleggen en de VN- resoluties moet naleven. De woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van de fensie, Pete Wiliams, zei giste ren dat de Verenigde Staten geen poging zullen doen scud- nève heeft Irak gisteren veroor deeld wegens zware schendin gen van de mensenrechten. De commissie nam de bevindingen over van de Nederlandse oud minister van buitenlandse za ken Max van der Stoel, die vori ge maand voor de VN op onder zoek was in Irak. De VN-commissie riep Israël tot de orde wegens het optre den in het zuiden van übanon. Tot veler verrassing bleef een veroordeling van China uit. Derde Wereldlanden torpedeer den een motie waarin het Chi nese optreden in Tibet werd veroordeeld. Chinese troepen vielen in 1951 Tibet binnen. Pe king stelt zich op het standpunt dat Tibet historisch gezien bij China hoort. Tibetaanse vluchtelingen her denken dinsdag de bloedig neergeslagen opstand van 10 maart 1959. 'Abortus mag uit angst voor zelfmoord meisje' De Ierse opperrechter Thomas Finley heeft gisteren verklaard dat hij het 14-jarige Ierse meis je, dat bij een verkrachting zwanger was geraakt, heeft toe gestaan in Groot-Brittannië een abortus te laten ondergaan om dat hij bang was dat het meisje zelfmoord zou plegen. Hij voegde daaraan toe dat er bij het in de grondwet vastge legde verbod op abortus een af weging moet worden gemaakt tussen het recht op leven van de moeder en dat van het ongebo ren kind. In de zaak die het katholieke Ierland verdeelde en internatio naal voor veel opschudding zorgde, besloten de vijf rechters van de Ierse Hoge Raad vorige week de uitspraak van het Hooggerechtshof terug te draai en dat had bepaald dat het meisje niet naar Groot-Brittan nië mocht voor een abortus. SARAJEVO STEVE CRAWSHAW THE INDEPENDENT Duizenden mensen hebben zich gisteren in het centrum van de Bosnische hoofdstad Sarajevo verzameld voor een popconcert 'voor vrede en eenheid'. Het was de groot ste anti-ooriogsdemonstratie die in Joego slavië heeft plaatsgevonden. De demonstra tie kwam na verscheidene dagen van span ning, waarin de etnisch veelkleurige repu bliek balanceerde op het randje van een burgeroorlog. In andere Bosnische steden werden soortgelijke anti-oorlogsbijeenkom sten gehouden. De leider van de grootste Servische groe pering in de republiek. Radovan Karadjic, hield vol dat ieder gesprek over een eendui dig. onafhankelijk Bosnië gedoemd is te mislukken. „Bosnië als eenheid bestaat niet langer. Proberen om samen te blijven, bete kent oorlog." .Maar deze mening van Karadjic wordt niet door alle Serviërs gedeeld. Onder de demonstranten van gisteren bevonden zich ook Serviërs, die onpasselijk leken te zijn geworden van wat zij in het naburige Kroa tië hebben zien gebeuren Zij zeiden met meegezogen te willen worden in een herha ling van dat conflict. Betogers belegeren parlement in Bakoe BAKOE Rtx-DPA A Duizenden betogers hebben vanmorgen het parlementsge bouw in Bakoe, de hoofdstad van Azerbajdzjan, omsingeld en de aanwezige parlementariërs belet het gebouw te verlaten. Zij eisen het aftreden van president Ajaz Moetalibov. Het parlement is sinds gisteren in spoedzitting bijeen in verband met het esca lerende geweld in de in Azerba jdzjan gelegen Armeense encla ve Nagomo Karabach. Duizen den zingende Azeri's brachten de nacht rondom het parlement door. Zij geven Moetalibov de schuld van de bloedige verove ring door Armeniërs van het stadje Kocali. Armenië ontkent ontkend verantwoordelijk te zijn voor een slachting. Moetalibov gaf gisteren Rus land de schuld van de militaire nederlagen in Nagomo Kara bach Volgens Moetalibov is de orn i ns.ii htc kracht van de Ar meniërs te wijten aan „de toenadering tussen Armenië en Rusland op grond van gemeen - schappelijke strategische belan gen". Wel achtte Moetalibov het zijn „onvergeeflijke fout" dat hij op li tebmMt op do top van staatshoofden van het (iemen- best van Onafhankelijke Staten, niet heeft ingestemd met een gezamenlijk oppercommando van de strijdkrachten van het GOS. Hii beloofde alsnog aan sluiting bij het commanao van maarschalk Sjaposjnikov te zoe ken. Het Volksfront wil juist dat Bakoe uit het GOS stapt. Bush dreigt met veto WASHINGTON HENK DAM CORRESPONDENT Het Amerikaanse Huis van Af gevaardigden heeft gisteren met een krappe meerderheid van 215 stemmen voor en 201 te gen. de alternatieve begroting voor 1993 van de Democraten goedgekeurd. Alle Republikein se afgevaardigden stemden te gen. De begroting gaat uit van forse bezuinigingen op defensie in tegenstelling tot de begroting van de regering-Bush. die woensdag door het Huis werd verworpen. De twee stemmingen lijken het begin te worden van een langdurige strijd tussen presi dent en Congres (Huis van Af gevaardigden en Senaat) over de begroting van 1993. Bush heeft namelijk al aangekondigd dat hij de alternatieve begroting van de Democraten met zijn ve Handel in ivoor blijft verboden KYOTO AP Cyrus Vance, de speciale afgezant van de Verenigde Naties, die gisteren in Sarajevo arriveerde, zei 'bezorgd' te zijn over de situ atie in Bosnië, maar dat hij de voortgaande gesprekken tussen alle partijen bemoedi gend vind. Vance heeft aparte besprrkingen gehou den met de belangrijkste politieke leiders in de republiek /i|n bi-zoek gaal vooraf aan de komst van de eerste VN troepen dit weekeinde, die zullen worden gestationeerd in de Kroatische gebieden die het meest te lijden hebben gehad onder de oorlog. Het hoofdkwartier wordt gevestigd in Sarajevo. De handel in Ivoor blijft verbo den. De vijf Afrikaanse landen die af wilden van het verbod, gingen gisteren in het Japanse Kyoto, op de conferentie over internationale handel in met uitsterven bedreigde diersoor ten (Cites), toch door de knie- en. Mits ze andere produkten van de olifant zoals vlees en hulden mogen verkopen. Toch blijven de vijf landen, Botswana. Malawi. Zimbabwe, Namibia en Zuid Afrika, van mening dat het verbod op de handel in Ivoor, bedoeld om de olifant te beachermen. zo goed werkt dat een land als Zimbab we nu met te veel olifanten zit. Tanzania heeft gisteren een drie jaar geleden afgekondigd jacht verbod op de olifant inge trokken. to zal treffen. Maar voor het zo ver is. moet eerst de Senaat kie zen tussen de begroting van Bush en die van de Democra ten De Democraten willen vol gend jaar 9 mil|.u<! (Mbi OHa op defensie bezuinigen. Het vrijkomende geld willen ze be steden aan herscholmgspn>|t-c ten, wegenbouw en onderwijs Bush wil maar 4*8 dollar meer op defensie bezui nigen dan «in |bm Bovendien wfl bij -.«Mir miljarden dollars bezuinigen op een aantal socia le programma s \oor veel Re publikeinen in het Huls gaf dat woensdag de doorslag om Bush' begroting af te keuren. Bezuini gen op sociale projecten in een verkiezingsjaar is volgens hen te itakuM Ze vindon bo i i htm ook gevaarlijk om. zoals de De mocraten willen, nu al scherp op defensie te bezuinigen. Schip met VN- hulp ontvlucht haven Muqdisho NAJOOW DRA-Aff In de Somalische hoofdstad Muqdisho Is gisteren hei be stand gesneuveld dat de strij dende partijen twee dagen te voren «Joten. F>en schip dat in opdracht van de VN levensmid delen in dc haven van Muqdis ho moest afzetten, kon door he viae beschietingen de Somali sche hoofdstad niet bereiken en koos onvcrrichterzake opnieuw het ruime sop Dc leverantie van 600 ton le vensmiddelen en medische ap paratuur was bedoeld als eerste stap in een omvangrijk VN hulpprogramma I )e VN besloot gisteTrn ook de vrachtauto's met hulpgoederen die van Ke nya op weg zijn naar Somalia, wegens „te groot gevaar" tc la ten terugkeren.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 7