Binnenland VNG: Geld voorwaarde voor uitvoering besluit 'Buitenlandse winkels wekken ergernissen op' Dow zoekt oorzaak kanker werknemers Novïb in actie voor indianen Lubbi verlaat bond voor idealisme Novib Kabinet wil toch hoger arbeidskostenforfait Wessanen over magische grens van 100 miljoen Vrijdag 6 maart 1992 Redactie: 023-150225 JANINE BOSMA ALTAN ERDOGAN RONALD FRJSART id*1) PATRICK VAN DEN HURK JAN PREENEN SJAAK SMAKMAN FRANS VISSER Vormgeving: CLARA KEMPER Algemeen Nederlands j (ANP), Gemeenschappelijke Persdienst (GPD), Inter Press Service (IPS). NIEUWSLIJN RDM gaat niet mee naar China De Rotterdamsche Droogdok Maatschappij (RDM) gaat begin april niet met minister Andriessen (Economische Zaken) mee op zakenreis naar China. Het bedrijf verwacht geen opdrachten uit China. Dat zei een woordvoerder van het bedrijf gisteren. Toen de Tweede Kamer twee weken geleden een stokje stak voor de levering van vier onderzeeërs door RDM aan Taiwan, nodigde Andriessen de werf uit mee te reizen naar China. „Het gaat ons er niet om dat we minder kans in Taiwan zouden hebben als we mee naar China gaan. We beoordelen de kansen in China voor RDM als klein", aldus de woordvoerder. Akzo en bonden doen laatste poging De vakbonden en de directie van het chemieconcern Akzo zijn vandaag bijeengekomen in een laatste poging overeenstemming te bereiken over het principe-akkoord voor de cao, dat eind ja nuari werd gesloten. Het initiatief komt van de Industriebond FNV. Volgens de bond bevat de brief die Akzo gisteren aan de bonden stuurde 'openingen' voor oplossing van de problemen rond de afschaffing van de vut en de loonsverhoging van 5,2 procent over vijftien maanden. Akzo gaat er vanuit dat het over leg met de bonden „zal resulteren in een voldragen cao". Als die uitblijft, zal de Industriebond vanaf maandag de actiebereidheid onder haar leden peilen. Heineken verrast met winststijging Bierbrouwerij Heineken heeft vorig jaar een nettowinst behaald van 409,7 miljoen gulden, 12 procent meer dan in 1990. Dat heeft Heineken gisteren bekendgemaakt. De winststijging is ver rassend. Al enkele weken gingen beursanalisten ervan uit dat Heineken slechte cijfers zou publiceren. Vooral in het eerste halfjaar vielen de resultaten tegen. Dat had onder meer te ma ken met de Golfoorlog, waardoor luchtvaartmaatschappijen minder bier afnamen. Ook het slechte weer speelde een rol. Gemeenten willen voorzieningen gehandicapten niet zomaar overnemen Het kabinet moet de gemeenten de komende vijf jaar 600 miljoen gulden extra uitkeren. Thuiswonende gehandi capten, die al gebruik maken van subsidies voor voorzie ningen, moeten daarmee worden beschermd tegen de gevolgen van de voorgenomen halvering van die subsi dies. Het kabinet moet daarnaast glashelder zeggen dat de halvering het gevolg is van een beslissing in Den Haag. Die twee hoofdvoorwaarden stelt de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) aan uitvoering van het kabinetsbesluit. Dat blijkt uit een brief aan de gemeenten, die de VNG giste ren heeft verstuurd. De overhe veling van de awbz-voorzienin gen en de woningaanpassingen tot 45.000 gulden van het minis terie van volkshuisvesting naar de gemeenten, kan bovendien niet op 1 januari 1993 ingaan. De VNG eist een inwerkperiode van tenminste een half jaar. Met de operatie is in totaal meer dan een miljard gulden per jaar gemoeid. De gemeen ten hebben er op zich niets op tegen dat zij toekenning van ge handicaptenvoorzieningen overnemen, maar zij proteste ren tegen het financiële keurslijf waarin zij worden gedwongen, zegt directeur F. Kerckhaert van de VNG. De halvering van de subsidie op leef- en woonvoorzieningen is noodzakelijk, omdat vanaf 1 januari 1993 ook mensen boven de 65 die gehandicapt raken er aanspraak op mogen maken. Tot dusver moesten zij het heb ben van de bijstand of waren zij direct aangewezen op een ver zorgingstehuis. „Daarmee is de doelgroep met 100.000 perso nen uitgebreid", zegt Kerckhaert. „Meer geld heeft het kabinet er echter niet voor over. De gemeenten worden ge bonden aan vaste budgetten." „Het is een pijnlijke keuze en een markering in het denken over de verzorgingsstaat", aldus de VNG-directeur. Tot dusver hadden gehandicapten recht op hulp krachtens de aaw, waar voor werknemerspremies wor den betaald. Van dat verzeke ringsrecht wordt nu volledig af gestapt. Een groot probleem zit in de korting van 25 procent die staatssecretaris Heerma (volks huisvesting) doorvoert op de vergoeding voor woningaanpas singen. Die 25 procent moeten de gehandicapten zelf opbren gen door middel van huurver hogingen. Vorig jaar erkende Heerma dat hij dan ook wat rui mer zou moeten omspringen met huursubsidie voor gehandi capten. Daarvan is niets terecht gekomen. Bovendien zou dat gehandicapten met een eigen huis niet hebben geholpen. „Het gaat niet aan dit soort problemen te verontachtza- men". waarschuwt Kerckhaert. „Als het kabinet er echter geen geld voor over heeft, komt de rekening bij de gemeenten te liggen. Die moeten dan extra (bijzondere) bijstandsuitkerin gen moeten gaan betalen aan gedupeerden." Daarnaast dreigt er volgens Kerckhaert een extra toeloop op de verzorgingstehui zen van gehandicapten die voortaan geen recht meer heb ben op w die tot dusver gev vergoed. Bewoners Haagse wijk na aanslag op Turkse supermarkt: DEN HAAG CARINE NEEFJES „Buitenlanders kunnen hier te gemakkelijk een winkel openen. Zij hebben kennelijk geen pa pieren nodig. Daarom worden hier achter elkaar buitenlandse winkels uit de grond gestampt. Dat wekt bij de Nederlanders in deze buurt bijzonder veel irrita tie op." Dat zegt W. Sienot, be woner van het Haagse Regen- tessekwartier, de buurt waar gisteren een Turkse supermarkt in brand werd gestokendoor het 'Actiefront Nationalistisch Librium'. De brandstichting is de vierde aanslag in Den Haag in korte tijd, waarbij migranten het doelwit zijn. Hef Actiefront Na tionalistisch Librium heeft in ja nuari van dit jaar ook al de brand in een Turks restaurant in Kijkduin opgeëist. Bij de Mi- grantenomroepstichting en het Migrantenkantoor in Den Haag zijn aanslagen gepleegd, die werden opgeëist door de groe pering Rechts Extremistische Commando's en het Aktiefront Nationalistisch Nederland. Terwijl Arie Schagen, voorzit ter van de bewonersorganisatie, voor het geblakerde pand hard op betoogt dat „dit'geen racisti sche buurt is", klinken uit de monden van buurtbewoners heel andere geluiden. De brandstichting keuren ze welis waar massaal af, want „het is een laffe streek waarmee je niets oplost". Maar het irriteert de bewoners dat buitenlandse winkels hier „als paddestoelen uit de grond schieten". „Eigenlijk kunnen ze er zelf niets aan doen", zegt Sienot iets genuanceerder. „Het is de ge meente die hen in deze wijk vergunningen geeft, zodat je hier een grote concentratie krijgt van allochtonen. Dat geeft gewoon irritatie." Volgens voorzitter Schagen zijn de leden van het Actiefront Nationalistisch Librium, die de brandstichting heeft opgeëist, niet afkomstig uit de buurt. „Er heerst onvrede, maar geweldda dige acties tegen buitenlanders hebben we nog niet meege maakt. Tot nog toe bleef het bij discriminerende opmerkingen in de koffieshop. Voorheen was het Regentes- sekwartier een statige buurt, waar voornamelijk welgestelde mensen woonden. De laatste tien jaar is de allochtone bevol king er behoorlijk toegenomen. „Dan is het ook logisch dat er meer buitenlandse winkels ko men. Maar ook migranten mo gen zonder diploma's geen win kel openen. De gemeente kiest niet voor concentratie van bui tenlanders in deze wijk", vertelt gemeente-voorlichter Maarten Brakkei. De allochtone bevolking is vooral toegenomen, omdat de huizen in het Regentessekwar- tier relatief goedkoop zijn. De wijk staat op de lijst voor stads vernieuwing, omdat woningen hier en daar zijn verpauperd. Maar de regering bezuinigt op de uitgaven voor stadsvernieu wing. Panden die eigenlijk moesten worden gerenoveerd, staan nu leeg. Daardoor ziet de buurt er niet meer zo aantrek kelijk uit. „En zoals in veel wijken waar onvrede heerst, krijgen ook hier de buitenlanders de schuld. Het aantal mensen dat in deze wijk op de Centrum Democraten stemt, is de laatste jaren toege nomen", vertelt voorzitter Scha gen van de bewonersorganisa tie. Eigenaar R. Sorgu^u kijkt wat beteuterd naar zijn zwart gebla kerde supermarkt. Op de stoep voor zijn winkel liggen verbran de pampers, tafelkleden met brandgaten en verpulverde aardappelschilmesjes. Sorgu<;u heeft zich nooit eer der bedreigd gevoeld. „Zowel Nederlanders en buitenlanders kwamen graag in de Turkse Al- bert Heijn, zoals sommigen mijn zaak noemen." De eige naar gaat er dan ook niet vanuit dat de brandstichting een racis tische actie is. Volgens hem kan het net zo goed gedaan zijn door allochtonen, die jaloers zijn op zijn goed draaiende zaak. Toch voelen andere buiten landse ondernemers zich angstig na de aanslag. Een vrouw van Surinaamse afkomst, die naast de afgebrande super markt een stoflenwinkel heeft, is bang. „Morgen kan het bij mij gebeuren." Mogelijk relatie met produktie polystyreen Dow Chemical in Terneuzen onderzoekt een mogelijk ver band tussen de produktie van de kunststof polystyreen en een bepaalde vorm van nierkanker. Aanleiding hiervoor zijn vier ge vallen van het zogenaamde Adeno-carcinoom, dat in de af gelopen jaren bij (voormalige) werknemers van het bedrijf is aangetroffen. Ardeno-car- cinoom is een zich langzaam ontwikkelende, kwaadaardige vorm van nierkanker. Bij het onderzoek worden on der anderen driehonderd (voor malige) werknemers van de be treffende produktie-afdeling door middel van een scanner onderzocht. 4n 1989 en 1990 werden bij de medische dienst van Dow twee gevallen van Adeno-carcinoom bij werkne mers gerapporteerd. Een onder zoek door het bedrijf in 1990 le verde echter geen relatie op tus sen het werk en de ziekte. Eind vorige maand werden echter opnieuw twee gevallen van Adeno-carcinoom bekend. De vier patiënten variëren in leeftijd van 49 tot 55 jaar. en werkten 5 tot 28 jaar in de poly- styreenfabriek. Specialisten van Dow willen nu door middel van een epidemiologisch onderzoek bekijken of er verband bestaat tussen deze vorm van kanker en de werkomgeving. Het bedrijf hoopt dat de resultaten binnen drie maanden bekend zullen zijn. Polystyreen is een plastic soort, die wordt gebruikt voor de produktie van diverse ge bruiksvoorwerpen. Dow heeft in Europa zes polystyreenfabrie- ken. Daarnaast produceren ook andere bedrijven deze soort plastic. Volgens de woordvoer der van Dow is er in deze fa brieken nooit aanleiding ge weest een relatie met nierkan ker te vermoeden. HAARLEM JOLANDA OUKES Zo'n 150 hardlopers gaan zondag op pad om de indianen in Latijns-Amerika te helpen. Vanuit acht steden in Nederland Amsterdam, Breda. Den Bosch, Hilversum, Middelburg, Leiden, Rot terdam en Utrecht lopen ze in estafette naar Den Haag. De loop is het startsein van de Novib- campagneweek 'Help de indianen' die van 8 tot 14 maart wordt gehouden. De speciale betekenis van 1992 mag algemeen bekend zijn. Dag- en weekbladen hebben volge- staan met artikelen die de ontdekking van Ameri ka door Columbus, precies 500 jaar geleden, me moreerden. In deze stukken kwam niet alleen het verhaal van de ontdekking naar voren, maar ook wat die heeft betekend voor de oorspronkelijke bewoners. Sinds 1492 zijn de indianen stelselmatig hun rechten kwijtgeraakt en zijn zij verworden tot tweederangsburgers. Een kansloze minderheid waarop wordt neergekeken en die verpaupert. Maar de indianen zijn niet van plan zich over te geven. Steeds vaker slaan de Latijnsamerikaanse indianen de handen ineen om te strijden voor een rechtvaardiger behandeling. De indiaanse organisaties die Novib onder steunt, eisen onder meer verdediging van culture le en materiële waarden van alle indiaanse vol ken, vermindering of kwijtschelding van de bui tenlandse schuld, toewijzing van grond voor de landbouw, betere salarissen voor de indiaanse landarbeiders op de grote plantages en naleving van de mensenrechten. In de actieweek vraagt Novib aandacht voor 26 projecten die ze samen met indiaanse organisa ties in Latijns-Amerika uitvoert. Via tv-spotjes en - programma's, de estafetteloop en de film At play in the fields of the Lord zamelt de Novib geld in voor die projecten. De campagne begint eigenlijk vandaag al met de premiere van At play in the fields of the Lord. De film laat zien hoe westerlingen onder de in druk raken van het leven van de indianen in het regenwoud. De Novib zal in bioscopen aanwezig zijn en de bezoekers steun vragen voor de in standhouding van de cultuur van de indianen. De estafetteloop van zondag is gebaseerd op een indiaans gebruik. De Inca's in Peni gaven op deze manier boodschappen door. De lopers -fchasqui) droegen een knopentouw (quipi) waar uit de ontvanger de boodschap kon aflezen. De lopers nemen zo'n touw mee. Daarnaast staan tv-programma's als 'Oppassen' (Vara) en 'KRO's Ver van m'n bed strijd' in het te ken van de actie, l^ter dit jaar zal in het familie park l.and van Ooit in het Brabantse Drunen een speciaal Inca-spektakel worden gehouden. Vanaf juni kunnen kinderen een door henzelf verzamel de zilvervloot terugbrengen naar de indianen. Recordwinst bij Polygram LONDEN ANP Greetje Lubbi: 'Ik wil wel eens wat anders dan de bond. als het maar maatschappelijk betrokken werk Is.' foto gpo aMNHTE viug UTRECHT GPD Greetje l ubbi, voorzitter .m de Voedingsbond FNV. stapt m mei over naar de organisatie voor ontwikkelingssamenwer king Novib. Zij wordt daar be leidsmedewerker. met de porte feuilles internationale schul denproblematiek. Wereldbank en consumentenzaken. Al eerder was bekend dat de nu 37-jarige Lubbi zich na acht jaar niet opnieuw beschikbaar zou stellen voor het voorzitter schap. „Na dertien jaar bij de bond wilde ik wel eens wat an ders, maar wel met de voor waarde dat het maatschappelijk betrokken werk zou zijn'zei Lubbi gisteren. „Dat het ontwikkelingswerk is geworden, komt doordat ik tot de ontdekking ben gekomen dat de problemen in de wereld zich niet meer beperken tot een re- naar mondiaal effect heb- Denk eens aan de milieu vervuiling. aan het kanpen van de regenwouden, aan het gat in de ozonlaag." „Ik ben ervan overtuigd dat de oplossing voor de huidige wereldproblemen alleen te vin den is in een andere verhouding tussen Noord en Zuid en een andere verdeling van rijkdom en armoede. Die vraagstukken moeten weer op de politieke agenda komen. Bij organisaties als de Novib kan ik me daarvoor inzetten". akhit i ubbl „De Novib weet bovendien op een bijzonder originele ma nier aandacht te vragen voor de problematiek van de Derde We' reld. Niet alleen door collectes maai ook dooi in Ie hakt n od allerlei gebeurtenissen. Dit jaar is het 500 jaar geleden dat Co* lumbus Amerika ontdekte. No vib pakt dat op door campagne te voeren voor het lot van de In dianen in Zuid-Amerika", zegt Lubbi. Eigenaar Sorgu^u (met snor) kijkt naar wat er over is van de handelswaar in zjin supermarkt. De aanslag heeft zijn zaak zwaar beschadigd. foto gpd Polygram, volgens eigen zeggen het grootste muziekbedrijf ter wereld en voor bijna 80 procent eigendom van Philips, heeft vo rig jaar een recordwinst van 446 miljoen gulden geboekt. Dat is ruim 24 procent mear dan In 1990. De omzet steeg met 20 procent tot 6,3 miljard gulden. De cijfers zijn gunstig, on danks het feit dat de belangrijk ste afzetmarkten (de Verenigde Staten en Groot-Brittannië) met een recessie kampen. De jaar cijfers van het muziek en film concern werden gisteren in Londen bekendgemaakt. Door de recordwinst krijgt Philips in totaal 82 miljoen gul den aan dividend (winstuitke ring per aandeel) uitgekeerd. In 1991 groekle hel aandeel van Polygram op de muziekmarkt mei een procent tot 18.5 pro cent. Dat moet dit jaar nog meer worden, aldus topman Le vy. Vooral in de VS wil Polygram groeien. Daar komt het concern nu nae op de derde plaats, na Som Musu en Wamer. DEN HAAG GPD Het kabinet wil volgend jaar de belastingaftrek voor arbcidskos ten (het arbeidskostenforfait) verder verhogen. Zo moet de af stand tussen netto-uitkering en netto-minimumloon worden vergroot. Het zal mensen met een uitkering aanzetten om ac tiever naar werk te zoeken. Dit blijkt uit een brief aan de Kamer van de ministers De Vries (soci ale zaken) en d'Ancona (wvc) Ook staatssecretaris Ter Veld van sociale zaken ondertekende hel stuk. Onlangs bepleitte CDA-frac-" tieleidcr Bnnkman in het kader van de beji verhoging tenforfait. als vorm van lasten verlichting voor werkenden. Mi nister Kok (financiën) liet echter meteen weten dat er voor een substantiële verhoging geen geld was De drie schrijven nu echter in relatie tot het arbeidskosten- forfait en de verhoging daarvan: „Voor 1993 en volgende jaren streeft het kabinet ernaar deze bdddtdMtoHIng verder m te vullen." Het kabinet heeft defi- verlaging - gen wordt nitief besloten af te zjen van een verlaging van het wettelijk mini mumloon om zo meer hanen voor laaggeschoolden en 'kans cheppen Ook een n sociale uitkerin gen wordt afgewezen. De Vries, d'Ancona en Ier Véld kerrn ZI< h hpo Ml bl'i vende verhoging van uitkerin gen. De luuopEfllI van laagstbetaalden wil men hand haven via de koppeling, mits aan de voorwaarden die daar voor staan wordt voldaan. Die zijn een gematigde loonont wikkeling en geen verdere ver slechtering van de verhouding tussen het aantal werkenden en niet-werkenden De drie bewindslieden geven aan dat het kabinet ernaar streeft om. als de koppeling niet kan, „via andere wegen een evenwichtige inkomensontwik keling te realiseren". Minimum loners en uitkeringstrekkers moeten daardoor „dezelfde ontwikkeling in koopkracht" doormaken als werkenden, ex clusief de effecten van een ho ger arbeidskostenforfait voor de werkenden. AM5THVEIN GRD Het voedingsconcern Wessanen heeft voor het eerst in zijn ge- •Chu-druis mm dn 100 mil joen gulden winst geboekt. 20 procent meer dan het jaar daar voor. De omzet steeg met 200 miljoen gulden naar 3,9 miljard gulden. Ook voor dit jaar wordt een sterke winstverbetering ver wacht. Dat heeft de directie gis teren bekendgemaakt bij de presentatie van de jaarcijfers. De halfjaarcijfers gaven al aan dat 1991 voor Wessanen een re cordjaar zou worden, maar de DMBM ba na van 100 miljoen gulden leek toen nog ver weg Dat de uiteindelijke nettowinst op 105,6 miljoen gulden uit komt. is te danken aan sterke verbetering van de effic ienc bi| de doch ter-bedrijven in Amen- ka en de gestegen verkoop van merkartikelen. Het van oorsprong Zaanie concern legt zich sinds de jaren e op de pr iddelen, or duktie van levensml dat deze markt nauwelijks ge vodig is voor economische schommelingen. Op dit mo ment bestaat ongcvecT 90 pro cent van alle om/et uit consu mentenartikelen. Meer dan de helft van de omzet wordt be haald in de Verenigde 8M n

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 5