Feiten Uit Cuba nog steeds geen nieuws Stieren hebben iets meer kans in de arena Als de denk-erwt werkt zit kabinet de rit uit Lubavitische sekte klaar om 'messias' te begroeten Vrijdag 6 maart 1992 Redactie: 023-150225 JANINE BOSMA ALTAN ERDOCAN RONALD FRISART (chef) ONNO HAVERMANS PATRICK VAN DEN HURK HANS JACOBS JOLANDA OUKES JAN PREENEN SJAAK SMAKMAN Vertalingen: MARGREET HESUNGA LUUTJE NIEMANTSVERDRIET Vormgeving: RUUD BLOKHUIZEN 2 JERUZALEM DAVID HOROVÏT2 THE INDEPENDENT Voor een man van wie tienduizenden volgelingen over de hele wereld geloven dat hij niets minder is dan de messias, toont de 89 jarige rabbi Menachem Mendel Schneerson verontrustende te kenen van sterfelijkheid. Tijdens een van zijn routinebezoeken aan het graf van zijn schoonvader stortte de leider van de ultra-orthodoxe Lubavitische Chassidi sche beweging die zijn basis heeft in Brooklyn, New York. plotseling in en moest haastig worden weggebracht voor medische hulp. Hij zou nu thuis rust- houden, met een dokter aan zijn zijde. De ziekte van de rabbi heeft echter niets afgedaan aan de stemming van eufori sche verwachting die de afgelopen maanden binnen de Lubavitische ge meenschap is gerezen, het voorgevoel dat rabbi Schneerson zich nu iedere dag bekend kan maken als de Joodse Messi as, verlosser en redder van de mensheid, wiens komst een gouden tijdperk zal in luiden van vrede tussen de naties, de herbouw van de joodse tempel in Jeru zalem en de uiteindelijke opstanding van de doden. Toegewijde volgelingen beweren al jaren dat als er binnen de/r generatie een In dividu is die de rol van messias waardig is, het rabbi Schneerson moet zijn. Het niet-religieuze Israëlische publiek koestert echter nogal tegenstrijdige ge voelens ten aanzien van de Lubavitische beweging en haar leider. Veel Israëli's keuren rabbi Schneersons bemoeienis- op-afstand met de Israëlische politiek af. Toen Shimon Peres twee jaar geleden een gematigde, door de Arbeiderspartij geleide coalitie probeerde te vormen, be val rabbi Schneerson twee van zijn ge trouwen in de Knesset weg te blijven en drong er bij hen op aan zich in plaats daarvan aan te sluiten bij Yitzhak Sha mir, de Likudleider, die aldus in staat was om zijn eigen coalitie te vormen. Een paar weken geleden zei rabbi Sch neerson tegen een bezoekende minister uit het Likud-kabinet dat de Israëlische regering onmiddellijk de onderhandelin gen met de Palestijnen over autonomie op de Westelijke Jordaanoever en de Ga- zastrook zou moeten opschorten. „Dit soort gesprekken is niets anders dan een schending van het strikte verbod op het overgeven van het Land van Israël aan de naties van de wereld", zo zei hij. En in een waarschuwing die tegen de achter grond van de messiaanse aanspraken onheilspellend moet hebben geklonken in de oren van de Israëlische premier, voegde hij daaraan toe: „Ik heb gevoch ten voor een regering van Shamir. Maar als zij doorgaan in de huidige richting, dan zal ik. Menachem Mendel, de eerste zijn om met al mijn kracht tegen Shamir te vechten." VERTAUNG LUUTJE NIEMANTSVERDRIET EN MENINGEN Internationale pers wacht geduldig op val Castro marktaandeel gedwongen zijn en de persoonlijke professionele wedijver om de grote primeur. Dat is op zichzelf al een spel, want hoe krijg je van de ander een maximum aan informatie, terwijl je zelf zo weinig mogelijk prijsgeeft. Maar intussen weet je dat de ander hetzelfde probeert, kortom, er ontstaat een schaak spel waarbij het meest exclusie ve nieuws de inzet is. Niets te doen Toch kan dit alles niet verber gen dat de meeste journalisten gewoon niets te doen hebben. Een Europese collega merkte op dat veel journalisten in de spe ciale winkels voor buitenlanders boodschappen doen op tijden dat ze normaal gesproken aan het werk behoren te zijn. Zelf zegt hij: „Ik heb al verschillende artikelen gemaakt over de rijen voor de winkels, de schaarste aan levensmiddelen, de ver voersproblemen, het gebrek aan medicijnen en de energie- schaarste, maar ondanks alles gaat het dagelijks leven gewoon door." Ook de telefoontjes die ze dage lijks moeten plegen is een bron van ellende voor de correspon denten. Bellen in Havana is te genwoordig even moeilijk als een bus proberen te krijgen. De meesten proberen al niet eens meer te bellen, maar lopen een paar straten of pakken de (Chi nese 'For Ever') fiets. Zelfs begint het erop te lijken dat de kleine groepjes dissiden ten hun nieuwswaarde aan het verliezen zijn. Daarvoor gebeurt er niet alleen te weinig, maar ook hebben de groepen de nei ging elkaar te verketteren. Bo vendien kunnen ze niet aanto nen hoe groot hun steun onder de bevolking is, waardoor, vol gens sommige corresponden ten, je je begint af te vragen hoe representatief hun kritische stellingname eigenlijk is. Maar de journalisten hebben geen andere keus dan hun ritu elen dag in dag uit te herhalen, de partijkrant Granma letter voor letter uit te spellen, de ra diostations af te luisteren en maar blijven hopen dat op een dag, zeer binnenkort, de aan dacht van de hele wereld zich op Cuba zal richten. Tot zolang zitten ze zich te verbijten, want het leven van alledag in Cuba is al lang geen nieuws meer. Meer dan honderd buiten landse journalisten zijn naar Cuba gekomen in de hoop wereldnieuws te ma ken. Na de val van het Oostblok zou Cuba wel gauw volgen, was de ge dachte. Maar hun geduld wordt danig op de proef gesteld: de ontwikkelingen blijven uit. Er is totaal geen nieuws. HAVANA CARLOS BATISTA IPS Vooral voor de vertegenwoordi gers van de internationale pers- bureau's is het gebrek aan nieuws bijna ondraaglijk. Elke morgen spitten ze de krant door, luisteren ze de radiosta tions af of bellen met enkele 'doorgaans goed ingelichte bronnen' in de hoop iets tegen te komen dat ook internationaal interessant is. Aan hun verhalen over het le ven van de Cubaanse bevolking kunnen ze bijna niets nieuws toevoegen. De ellende wordt voor de gemiddelde Cubaan weliswaar dagelijks groter, maar de verslechtering gaat zo gelei delijk dat er nauwelijks iets op merkelijks over te berichten valt. Sommige redacties In het bui tenland beseffen de netelige po sitie van hun collega's aan het 'front'. In het dagelijks overleg proberen ze de eenzame corres pondent nieuwe ideeën aan de hand te doen om de nieuws- stroom op gang te houden. Soms bereiken de correspon dent opeens spoedverzoeken, of hij niet met die en die schrijver een interview wil maken, want die heeft, zo weet men in Parijs of in Berlijn, iets belangrijks te vertellen. De correspondent moet even later dan meedelen dat de veelbesproken auteur al tien jaar geleden gestorven is. lammer, geen interview. Toch blijven de corresponden ten op hun post, want al is de BARCELONA RUUO DE WIT CORRESPONDENT Ruim voor het begin van het stierenvechten-seizoen heeft de minister van binnenlandse za ken, lose Luis Corcuera, zijn lang verwachte wet op de lidia ('het gevecht') door de minister raad weten te krijgen. Omdat de socialistische partij van minister Corcuera over een ruime meer derheid in het parlement be- K hikt, houdt dat in dat de Spaanse stieren vanaf 10 maart volgens deze nieuwe Ley Tauri na een bloederige, maar vol gens de Spanjaarden eervolle dood zullen sterven. Ruim drie jaar heeft Corcuera, die als de grootste fan van het stierenvechten in de minister raad geldt, er over gedaan om zijn wet aangenomen te krijgen. In die perioae is nagenoeg ie dereen die de corrida een warm hul toedraagt en dat zijn bij na alle Spanjaarden over hem heen gevallen. Al in het voorjaar van 1990 liet Corcuera weten, dat de nieuwe wet nog datzelfde jaar van kracht zou worden, maar dat is hem niet gelukt. Want hoe belangrijk het stierenvechten ook is in Spanje, de minister had het druk met andere zaken, zoals het voorbe reiden van een minstens zo om streden wet op de openbare or de. Toevallig of niet, maar zo kon het gebeuren, dat in een en de zelfde week twee 'wetten Cor cuera' in de staatscourant ver schenen: één die probeert frau duleuze handelingen met stie ren, vlak voordat ze de arena in worden gejaagd, aan banden te leggen. En één die het voortaan aan iedereen verplicht om een legitimatie bij zich te dragen. Met zijn ley taurina heeft Cor cuera een heel klein beetje ge probeerd de negatieve aspecten van het 'nationale feest' te be perken. Zo zal er scherper wor den gecontroleerd of de horens van de stieren zijn doorgezaagd. Het komt namelijk nogal eens voor dat de horens van stieren worden ingezaagd, zodat de to rero minder kans loopt tijdens een corrida levensgevaarlijk ge wond te raken. Ook wordt de scherpe punt van de lans van de picador korter gemaakt en mag er nog maar twee keer worden toegestoken in plaats van drie keer. Verder krijgt het paard van de picador een betere bescher ming en zijn er beperkingen op gelegd aan het gewicht van de edele viervoeter. Misschien is het belangrijkste van de, overigens in veel op zichten nog altijd vage wet op het stierenvechten, dat de toro bravo een betere kans wordt ge boden om een corrida levend te beëindigen. Stieren werden tot nu toe hoe dan ook gedood. Hoewel de wet op het stieren vechten van Corcuera op dit punt niet uitblinkt door duide lijkheid, zullen voortaan veel meer stieren door een speciale arena-commissie kunnen wor den gespaard als hun optreden daar reaenen toe geeft. Zo'n stier mag dan zijn wonden lik ken buiten de arena, maar zal vervolgens toch in een abattoir belanden, vrees ik. Voor de ley taurina heeft Cor cuera nagenoeg met iedereen die iets betekent in de stieren- vechtwereld gesproken, wat ook de verklaring is Waarom de uit eindelijke wetgeving zo lang op zich heeft laten wachten. Het spreekt haast voor zich dat het door Corcuera geformuleerde wettelijke compromis voor bij na niemand aanvaardbaar is. En al helemaal niet voor de rest van Europa, dat stierenvechten dierenmishandeling vindt, waartegen maar op één manier kan worden opgetreden: door een wet die het verbiedt. De nieuwe wet bepaalt dat de lans van de picador korter moet zijn en dat maar twee keer mag worden gestoken. Daardoor is het mogelijk dat de stier de arena levend verlaat foto gpd AMSTERDAM WOUTER GORTZAK MEDEWERKER Het is weer wat rustiger in par lementair Den Haag; het uit zicht op een spoedige kabinets crisis is enigszins geweken. Wel blijven woordvoerders van CDA en PvdA het op allerlei punten met elkaar oneens, maar aan die meningsverschillen wordt niet langer de conclusie verbon den dat het dus wel voortijdig mis zal gaan. De PvdA-fractievoorzitter in de Tweede Kamer, Thijs Wöltgens, wekt trouwens de indruk dat ook eerdere opwinding over de mogelijke val van het kabinet niet gerechtvaardigd was. „Als ik de ketelmuziek buiten be schouwing laat", zei hij tegen verslaggevers van De Volskrant, „en ik kijk naar de praktische samenwerking in de Tweede Kamer, dan hoor je mij niet kla gen". En de eisen die CDA-lei- der Brinkman aan het kabinet had gesteld, waren in Wöltgens' ogen vooral kalmeringspillen voor een nerveuze CDA-achter- ban, geen gifpijlen tegen voort gezette regeringssamenwerking. Wöltgens sussende kantteke ningen bij de gebeurtenissen van de afgelopen weken zijn weinig verrassend, al was het maar omdat hij daarmee z'n ei gen optreden rechtvaardigde: wel was hij een beetje boos ge worden toen CDA-senator Ka- land het kabinet de wacht aan zegde, maar na Brinkmans uit barsting op Texel had hij ge daan of z'n neus bloedde. Bo vendien past zijn gedrag bij z'n rol. AJs PvdA-fractievoorzitter moet Wöltgens proberen het kabinet bijeen te houden. 'Lub- bers-3' heeft de PvdA tot nu toe uitsluitend schade berokkend die bij een kabinetscrisis en ver- - vroegde verkiezingen aan het licht komt. „Slechter dan nu kan het niet worden", denkt Wöltgens voor het slapengaan, om weer op te staan in de hoop dat het er voor de PvdA over een paar jaar wat beter uitziet. Hoe slecht de PvdA een kabi netscrisis ook uitkomt, ze blijft alleszins tot de mogelijkheden behoren. Want wie al rekenend een regering overeind hoopt te houden, veronachtzaamt dat ook emoties in de politiek hun tol eisen. Een vorige crisis in een kabinet van CDA en PvdA, die in 1977 van het kabinet-Den Uyl, werd vooral veroorzaakt door botsende humeuren, min der door rekensommen of in houdelijke geschillen. Het kabi net viel toen op een menings verschil over de grondpolitiek. Het pikante daarbij was dat vrij wel tezelfdertijd daarover een rapport verscheen van de Wiar- di Beekman Stichting, het we tenschappelijk bureau van de Partij van de Arbeid. Naast an dere overwegingen lag aan dat rapport een comprómis over de grondpolitiek ten grondslag tus sen deskundigen van PvdA en CDA. Als daarvan gebruik was gemaakt had de crisis voorko men kunnen worden. Maar de onderlinge betrekkingen waren inmiddels zo slecht dat die kans niet werd gegrepen. Dit keer lijken ministers en staatssecretarissen van beide partijen nog wel met elkaar uit de voeten te kunnen. Ook heeft fractieleider Wöltgens zijn te vredenheid betuigd over zijn betrekkingen met CDA-collega Brinkman. Maar in toenemende mate moppert het parlementai re voetvolk van de PvdA over de houding op de werkvloer, van de CDA-kamerleden. Sommige waarnemers menen dat zich daarin vooral de angst manifes teert voor de nieuw te verkiezen PvdA-voorzitter. Hebben niet de voorzitterskandidaten Rot tenberg en Suurhoff, zij het op verschillende toonhoogten, de PvdA-fractie gebrek aan profiel verweten? Blijkbaar reageren de sociaaldemocratische parle mentariërs daarop, zo wordt wel verondersteld, door zich te beklagen over christendemo cratisch wangedrag! Misschien is dat de oorzaak, wellicht ge dragen de CDA-kamerleden zich inderdaad kinderachtig te gen hun PvdA-collega's. Wat ook de waarheid is, er komen voortdurend nieuwe aanwijzin gen voor een verslechtering van de onderlinge betrekkingen. En dat weer kan tot zó n opeenho ping van wederzijdse ergernis leiden, dat een breuk tussen beide partijen onontkoombaar wordt. Eén belangrijk gegeven voor een oordeel over de mogelijk heid van een kabinetscrisis ont breekt ons jammer genoeg. Hoe het er in de opiniepeilingen voorstaat met de kansen van de verschillende partijen („Als er vandaag verkiezingen waren zou ik stemmen op...") is rede lijk bekend. Zeker politieke lei ders echter weten veel meer, omdat ze de opiniepeilers heb ben opgedragen hen voortdu rend op de hoogte te houden van kiezersvoorkeur of - tegen zin jegens allerlei aspecten van het kabinetsbeleid. Die gege vens houden ze zorgvuldig voor zich omdat ze hun gedrag daar mede op baseren; maar een en kele keer wordt voor ons bui tenstaanders een tipje van die sluier opgelicht Dat gebeurt bij voorbeeld als partijen, omdat ze dat zo uitkomt, zulke gegevens laten uitlekken of als een van de media (een krant, een omroep organisatie) zo'n meer specifiek opinie-onderzoek laat verrich ten. Zo werden jongstleden zondag bij RTL4 de resultaten bekend gemaakt van een peiling naar de mening van Nederlanders omtrent het asielbeleid. De be langrijkste uitkomst van dat on derzoek leek me dat zich, al thans in deze kwestie, een twee deling heeft voltrokken in de Nederlandse politiek. Terwijl een overweldigende meerder heid van Groen-Linksaanhan- gers zich uiterst gastvrij tegen over asielzoekers wil opstellen, gaf de kiezersaanhang van alle andere regerings- en oppositie partijen een veel gevarieerder beeld te zien. Minder ondubbelzinnig was een andere uitkomst, maar de richting ervan leek niettemin duidelijk. Wanneer men de opi nies van de aanhang van CDA, PvdA en WD met elkaar verge leek, stonden WD en CDA op een aantal punten wat dichter bij elkaar dan de regeringspart ners PvdA en CDA. Mogelijk doet dit beeld zich versterkt voor als men de opinies van de kiezers op meer punten naast elkaar zet. Althans vroeger kwam het wel voor dat terwijl het CDA met de PvdA regeerde, de CDA-aanhang een sterke voorkeur had voor regeren met de WD. Of dat nu het geval is weet ik niet, maar het is niet uitgesloten. Komt er een kabinetscrisis? Wie zijn denk-erwt laat ratelen acht het weinig waarschijnlijk. Lub bers kan, op weg naar Brussel, zo'n crisis niet gebruiken. Brinkman kan er alleen garen bij spinnen als de CDA-aanhang véél liever met de WD regeert. Is dat niet het geval dan wordt hem, als hij het kabinet ten val brengt, verweten Koningsmoor denaar te zijn. En op dat verwijt valt moelijk een loopbaan te bouwen. En voor de PvdA valt aan een crisis geen droog brood te verdienen, zelfs niet als de overgebleven PvdA-kiezers hun partij liever in de oppositie zien. Geen crisis dus als het verstand regeert. Maar over wat er ge beurt als zich de emoties mel den valt niets zinnigs te melden. Dit is het laatste deel van een serie van vier over de kans op een kabinetscrisis. De eerste drie delen werden gepubliceerd op 29 februari, 3 maart en 4 maart Cuba aan echt 'hard' nieuws te komen. Het aantal publicaties is door de papierschaarste ernstig beperkt. Ook de televisie zendt door de energieschaarste min der uren per dag uit en de bul letins van verschillende minis teries, vroeger altijd goed voor een paar informatieve telefoon tjes, zijn opgehouden te ver schijnen. De journalisten zijn steeds meer op elkaar aangewe zen, ondanks de concurrentie waartoe ze in de slag om het Inwoners van Havana In de rij voor levensmiddelen. Een onderwerp dat door de buitenlandse pers in Cuba bij gebrek aan echt nieuws al helemaal is uitgemolken. foto afp rafael perez val van Fidel Castro al duizend maal voorspeld, een keer zal de voorspelling toch uit moeten komen; sterker nog, de kans wordt steeds groter dat zij be waarheid wordt. Hoe lang houdt het veelgeplaagde Cuba nog stand tegen de onvermijde lijke loop der geschiedenis. Een heel Oostblok, inclusief het va derland van de socialistische re volutie moest zich gewonnen geven. Hoe lang kan dit kleine eiland dat nu volledig is versto ken van de onmisbaar geachte Sovjethulp nog voortbestaan. Een week, twee weken, een maand misschien, maar veel langer toch niet. Natuurlijk, af en toe begint het aftellen weer van voren af aan. Er heeft zich een kleine gebeur tenis voorgedaan die de specu laties opeens nieuw voedsel geeft. „Dit overleeft Fidel niet", zeggen de correspondenten te gen elkaar. Het feit dat het enige nog verschijnende nationale dagblad onverstoorbaar blijft publiceren over de successen die zijn behaald bij het binnen halen van de rietsuikeroogst, de laatste ontdekkingen van de Cubaanse medische weten schap, uitslagen van de honk balwedstrijden en portretten van voorbeeldige arbeiders lijkt in het klimaat van valkuilen en slangenesten eerder verdacht dan de bevestiging dat alles zijn dagelijkse gang gaat. Maar het valt niet mee om nu in

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 2