1 Hiswa Gelobby om vaarbelasting duurt voort PLEXIGLAS &LEXAN <\IAR> VOORCARAVAN EN BOOT Hiswa vreest grote schade door belastingplannen Kolibri-560-tijdperk voorbij gt/g|^ SSzi§§5=22^5 MOL MARITIEM U be"0P" afl BA MAA LLES VOO ELKE BOOT! GOEDE VAART! V FLEVOWEG 10 LEIDEN TEL 071-23.32.32 Wie zelf een bootje of een boot bezit weet dat varen een dure hobby is. Een busje onderwaterwerf (anti-fouling) kost al gauw zestig tot zeventig piek. Een schroefje of een harpje moet van roestvrij staal zijn en is dus prijzig. Zomer- en winterstalling is een kost bare en steeds terugkerende aangele genheid, alsmede het algehele onder houd van het schip, inclusief de mo tor en het aandrijfwerk. De meeste watersporters hebben kende watersporters, die hun hobby te duur beginnen te vinden, in relatie tot het werkelijke gebruik van hun boot, kan de branche bepaald niet ge bruiken. En die trend wordt waar neembaar. Kwaad Taselaar, van wie bekend is dat hij ferme taal niet schuwt, heeft de HIS- WA-tentoonstelling aangegrepen om uiting te geven aan zijn kwaadheid. Er valt moeilijk met Den Haag te wer- ooit wel eens zachtjes tegen zichzelf ken, zo stelt hij vast. „Decentralisatie Negentig procent van de schepen ligt permanent in de haven „Wat vaar ik nou helemaal?" Bekend is dat negentig procent van de schepen in de haven blijft liggen. „Geen tijd" luidt de verklaring. De prijs van de hobby maakt dat de wa tersportbranche een wat broze markt bedient. Er moet hard door de be drijfstak gewerkt worden om de be- hoefte aan de hob by in stand te hou den. De watersport ondernemingen zitten dan ook be paald niet te wach ten op prijsopdrij vende maatregelen of barrières zoals die door de overheid worden geïniti eerd. Toen er een aantal jaren geleden btw geheven werd op het stallinggeld steeg het ligggeld gemiddeld met tweehonderd gulden. Ook de plaatse lijke heffingen, zoals vaarvergunnin- gen, toeristenbelasting, sluis- en bruggelden betekenen een flinke graai in de portemonnee van de wa terrecreant, die een dagje uit varen gaat. Het verhaal dat regelmatig te be luisteren valt als zou de watersporter „de enige zijn die geen belasting be taalt" is natuurlijk gauw ontzenuwd. De branche maakt zich thans zor gen over het functioneren van de overheid, die volgens AATaselaar- voorzitter van de HISWA-vereniging „haar koers kwijt lijkt te zijn". Die zorg is niet ongegrond. Afha- het beleid door de rijksoverheid, bezuinigingen en een slechte onder linge coördinatie tussen de ministe ries die zich met onze sector bezig houden, maken het werken soms on mogelijk", vindt Taselaar. „Staatssecretaris Gabor onderte kende vorig jaar een akkoord in het kader van de Beleidsvisie Recreatie Toervaart Nederland met als doel de doorvaar- baarheid van Neder land te verbeteren en knelpunten in het vaarwegennet weg te nemen. Enkele maan den later wordt zo'n initiatief, waaraan jaren in gezamen lijkheid is gewerkt, door minister May-Weggen 180 graden omgegooid en wordt sluiting van vaarwegen, bruggen en sluizen aangekondigd. Dat noem ik verspilling van over heidsgelden. Taselaar haalt ook de vaarbelasting als voorbeeld aan van slecht beleid. „Onderzoeken van ANWB en KNWV onderbouwen cijfermatig de ernstige consequenties van de voorgenomen invoering. In de landen om ons heen mislukken de heffingspogingen of worden, zoals in Duitsland, terugge draaid. Zo niet in Nederland". Taselaar was verbijsterd toen May- Weggen in november van het vorig op de bezwaren van de branche reageer de met „heel Europa let op ons". Naast de vaarbelasting blijven reeds bestaande heffingen als brug- en sluisgeld e selijke heffingen bestaan. FOTO KOLI&RtWERF De Kolibri-jachtwerf A. v.d. Brink met vestigingen in Stompwijk en Huizen/Naarden presenteert op de Hiswa een kant en klare versie van de Koli- bri 660, de moderne opvolger van de 560. Kolibri maakte des tijds vooral naam door de zelf bouwpakketten van die 560. Daarvan werden er in de loop dér jaren liefst twaalfhonderd gemaakt. Wie de Nederlandse wateren bevaart komt deze duurzame scheepjes nog steeds regelmatig tegen, maar het 560- tijdperk is nu definitief voorbij. De Kolibriwerf produceert in middels zeiljachten in vier ver schillende maten, de 660, de 800. de 900 en de 1100. Alle ont worpen door E. G. van de Stadt en Partners in Wormerveer. De schepen kunnen als bouwpak ket zowel als compleet afge bouwd schip worden geleverd. Ook verschillende tussenstadia zijn mogelijk. Bij elk bouwpak ket is de romp al door de werf gebouwd. De kqlibriwerf heeft als speci aliteit het kruislings over elkaar lijmen van lagen mahonie, waardoor een sterke gladde rondspantromp ontstaat. Spe- A maatwerk in roestvrij eiapl EVIflRUDEE a BUI TEnBOORDmOTOREn Verkoop en inruil buitenboord motoren Reparaties in eigen werkplaats Verkoop internationaal verf Verkoop alle water- en zeekaarten en alma nakken Vertegenwoordiging alle goede merken Verkoop Marifoon- en navigatie-apparatuur Regelmatig speciale aanbiedingen Hooewoerd 104 Tel 071 - 131620 jjj fj 2311 HT Leiden F0« 071 - 123755 H cialisten lijmen vervolgens de vlakke bodem in met daaronder de kielwTangcn. Het grote voor deel is dat de amateurbouwer het interieur kan opbouwen vanaf een vlakke bodem. Alle in vorm gezaagde onderdelen worden bijgeleverd. De nu als prototype voltooide boot kost als bouwpakket 16.400 gulden. Wcrfgebomvd en zeilklaar is de prijs 48.220 gul den. De lengte over alles is 6.70 meter, de waterlijn is 5.80 me ter, de breedte 2.30 meter en de diepgang 0,95 meter. Onze nieuwe collecties zijn binnenlll Uw speciale aandacht vragen wij daarbii voor de geheel nieuwe collectie truien van o.a.: State of Art zaterdag 7 maart Red Green OPEN HUIS Alexander Ook bieden wij nieuw binnen ons assortiment: Electrische B.B. motoren LMnr Kot rtAOOl 7 welkom om. ooóe, 1*1 9^ MARITIEM KAMPEER ZEILMAKERIJ De beslissing van de ministerraad het voorstel tot invoe ring van belasting voor pleziervaartuigen aan te nemen, heeft veel kwaad bloed gezet in de watersportbranche. Vooral omdat er in haar ogen eigenlijk geen argumenten waren om het belastingvoorstel te aanvaarden. "Een on gelooflijke beslissing," vindt Hiswa-voorzitter AATase- laar dan ook, „want na twee keer het voorstel te hebben afgewezen, heeft de ministerraad nog steeds geen inhou delijke argumenten kunnen aanvoeren om nu voor te stemmen." «FRANS VISSER Bovendien zien vakambtenaren op de departementen van Justi tie, Financiën, Economische Zaken en Landbouw, Natuurbe leid en Visserij geen enkel heil in een pleziervaartuigenbelas ting. Volgens Taselaar laat de ministerraad op deze manier het regeerakkoord en politieke afspraken zwaarder wegen dan inhoudelijke argumenten. „Ho pelijk geeft de Tweede Kamer meer blijk van realiteit en luis tert zij beter naar onze argu menten, want anders is de poli tiek nog niet met ons klaar,al dus een getergde Hiswa-voor zitter. In Duitsland heeft men al enige tijd geleden ingezien dat een„ pleziervaartuigenbelasting niet haalbaar is. In Nederland is men nog lang niet zover. Ster ker nog, hier gaat men er van uit dat zo'n belasting onaf wendbaar is, maar ook dat Jan Modaal voor de kosten moet opdraaien. Want, zoals de za ken er nu voorstaan zal een eventuele belasting aan een pla fond van 1.400 gulden zijn ge bonden. Voor Jan Modaal zou dat een bijna niet te dragen kos tenverhoging betekenen. Voor de eigenaren van schepen bo ven de anderhalve ton niet iets om van wakker te liggen. Zij kunnen die heffing lachend op brengen. Assortiment aangepast Wel of geen vaarbelasting, de Nederlandse jachtwerven maakt het niet zo veel meer uit. De werven hebben inmiddels hun plan getrokken en hun as sortiment aangepast. Boten van onder de anderhalve ton vind je nauwelijks meer op de boten- beurzen. Natuurlijk worden er goedkopere boten geëxposeerd in Düsseldorf en op de Hiswa in Amsterdam, maar dat aantal is te verwaarlozen. De werven hebben zich ingedekt en richten zich al op de 'dure' klanten. De vaarbelasting is dan weliswaar een jaar uitgesteld, dat ze er komt daar twijfelt niemand meer aan. De wijze waarop deze plezier vaartuigenbelasting wordt ge heven, blijft echter nog de ham vraag. Voorlopig gaat men bij de berekening uit van boten met motor - ook een buiten boordmotor - van een lengte van 4.50 tot 15 meter en een heffing die varieert van 150 tot maximaal 1.400 gulden. Om die belasting te kunnen innen, is re gistratieplicht noodzakelijk. Maar wie moet dat allemaal controleren? De rijkspolitie en belastingambtenaren? Uitste kend, maar hoe is dat dan weer te rijmen met de op handen zijnde personele bezuinigingen bij de politiekorpsen en de be lastingdienst en decentralisatie van het overheidsbeleid? Want, een goede controle op registra tie is zeer arbeidsintensief en moet cèntraal worden geregeld. Bovendien is registratie prak tisch onmogelijk, vindt men bij de rijkspolitie. Onredelijkheid Ook zit er een grote onrede lijkheid in de pleziervaartuigen - belasting zoals zij nu ter tafel wordt gebracht. Uitgegaan wordt van een maximumheffing van 1.400 gulden. Dus een be lasting met een plafond. De be zitters van kleine boten zullen dan relatief altijd veel meer moeten betalen dan de groot- bootbezitters. Dat lijkt ook de bedoeling van de wetgever. Uit eindelijk tekent Jan Modaal (een inkomen van niet meer dan 47.000 gulden per jaar) voor meer dan 90 procent van de pleziervaartuigenvloot. Hij is derhalve veel interessanter dan de 'grootboothouder'. Anders ligt dat voor de havenex ploitanten. Als blijkt dat Jan Modaal niet bereid of in staat is de belastingheffing te betalen, dan komt die categorie in last. De Nederlandse havens zullen leegstromen. Vele particuliere havenexploitanten gaan failliet en de gemeentelijke en provin ciale jachthavens moeten steeds vaker bij de overheid aanklop pen om hun tekorten te kunnen aanzuiveren. In watersportkrin gen vraagt men zich dan ook af of men niet afstevent op een vestzak-broekzak-principe. Geld overhevelen van de hogere overheden (belastinginkom sten) naar de lagere ter com pensatie van gederfde inkom sten. Want met de invoering van een pleziervaartuigenbelas ting kan het natuurlijk niet zo zijn dat een Veere-tientje (hef fing om op het Veerse Meer te mogen varen) en andere heffin gen gehandhaafd worden. In dat geval zou er geen modale watersporter overblijven. van dekbeslagen tot zeerailing van uitlaatsystemen tot brandstoftanks van zwemtrappen tot watertanks Westhavenstraat 8 2312LZ Leiden telefoon: (071)226313 fax: (071)21 2161 G O B A Belasting moet in '93 ingaan Het kabinet heeft vlak voor de jaarwisseling bij de Raad van State twee wetsontwerpen in gediend over de pleziervaartui genbelasting. Eén over de ver plichte registratie van plezier vaartuigen en één over de be lastingheffing op geregistreer de pleziervaartuigen. In het wetsontwerp is sprake van een z.g. ,houderschapsbe- 1 as ting' voor Nederlanders en voor buitenlanders, die langer dan 30 dagen met hun schip in Nederland verblijven. Deze schepen moeten ook geregi streerd zijn. Buitenlandse schepen', die korter dan 30 dagen in Neder land zijn, hoeven niet geregi streerd te zijn. Zij betalen be lasting d.m.v. een week- of maandkaart. Er zijn verschillende tarieven voor verschillende categorieën boten, afhankelijk van lengte en motorvermogen. Snelle mo torboten betalen een extra hoog bedrag; boten kleiner dan 4,5 meter zonder motor zijn vrijgesteld. Bij de tarieven wordt gedacht aan bedragen tussen f 150,- en f 1400,- per jaar. Alle reeds bestaande heffingen al dan niet op lokaal niveau (brug- en sluisgelden, toeris tenbelasting, legeskosten, vaarvergunningen, btw op lig geld, etc.) worden gehand haafd. Het kabinet streeft er naar de pleziervaartuigenbe lasting begin 1993 in te voeren. Blue Moon Skiff Open eenheidsklassen doen het in ons land erg goed. Maar dan moeten ze wel enigszins klas siek zijn, want Nederlandse zei lers zijn nogal conservatief. Ludo van Well Jachtbouw in Raamsdonkveer kon het toch niet laten met iets extravagants op de markt te komen: De Blue Moon Skiff, een supersnelle zei ler met een enorm zeilopper- vlak. Volgens de werf is dat zes meter lange scheepje de uitda ging van de jaren 90. Drie be manningsleden moeten de ra cer in bedwang zien te houden. Voor de wind voert de Skiff 80 m2 zeil en aan de wind 33 m2. Satellietnavigator Garmin International heeft een nieuwe draagbare satellietnavi gator ontwikkeld, de GPS 50. De navigator geeft peilingen, snel heid over ae grond, afstand, po sitie en koersafwijking. Er kun nen in de GPS 50 250 waypoints en 9 routes worden opgeslagen. De importeur is Sailtron, Croe- selaan 163 in Utrecht vrijdag 6 maart 1992 Redactie: 023-150239 FRANS VISSER Vormgeving: HENK GEIST

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 25