Sport Einde sportboycot komt naderbij 'Spelers hebben tot nu te weinig pijn geleden' Alle toppers EK dammen remiseren Wielervedetten kiezen voor Parijs-Nice QUICK BOYS - WILLEM II Vrijdag 6 maart 1992 de koning rob onderwater n wanrooy rob v 21 NIEUWSLIJN Bekerduel Rijnsburgse Boys LEIDEN Rijnsburgse Boys speelt morgen voor de districtsbe ker tegen OW uit Oostvoome. Het betreft hier een wedstrijd uit de vierde ronde. Het duel op sportpark Middelmors begint om 15.00 uur. Op sportpark Duinwetering wordt op hetzelfde tijdstip afgetrapt. Noordwijk speelt daar een vriendschappelijke wedstrijd tegen Huizen. Volleyballer geschorst wegens hasj PAKIJS De Franse volleyballer Laurent Chambertin is vanwe ge gebruik van dope voor twaalf maanden geschorst door de tuchtcommissie van de Franse volleybalbond, waarvan zes we ken onvoorwaardelijk. Chambertin is spelverdeler van Cannes en international. Hij speelde afgelopen jaar in de World League en de Europese ti telstrijd vijf keer tegen de Nederlandse ploeg. In de urine van Chambertin werden zowel bij het eerste onder- Zoek als bij de contra-expertise sporen van hasjiesj gevonden. De onvoorwaardelijke schorsing loopt af op 16 april. Chamber tin mist daardoor het eerste deel van het trainingskamp dat de Franse ploeg belegt voor het Pré Olympisch Toernooi, dat van 10 tot 15 mei wordt gehouden in Castelnau-le-Nez. Koops assisteert Krook in Calgary HEERENVEEN Mannencoach Ab Krook krijgt over ruim twee weken bij het toernooi om het wereldkampioenschap allround in Calgary assistentie van Arie Koops. De vrouwencoach stapt na 14 maart over. Zijn pupillen hebben dan met de wereldbekerfi nale in Inzeil het Olympisch seizoen afgesloten. Krook heeft het aanbod in dank aanvaard. Het bleek niet moge lijk om Gerard Kemkers, die dit seizoen enige keren optrad als ploegleider, naar Canada mee te nemen. Op zijn beurt krijgt Koöps in Inzeil de hulp van sprintcoach Wopke de Vegt. Timman wint van Karpov DEN HAAG Jan Timman heeft in de achtste ronde van het in ternationale schaaktoernooi in Linares gewonnen van oud-we reldkampioen Anatoli Karpov uit Rusland. De Amsterdammer en Karpov delen de derde plaats met vijf punten, op een punt van Kasparov en een halfje van Beljavski. Voor Timman, die een mindere periode achter de rug heeft, komt de stijging in vorm op het goede moment. Van 10 april speelt hij, eveneens in de Zuidspaanse stad, in de halve finales van het kandidatentoernooi tegen Joesoepov, die in Linares voor Duitsland uitkomt. Joesoepov kwam remise overeen met de Witrus Boris Gelfand, met wie hij de zesde plaats in het klasse ment deelt. Kasparov versloeg de Brit Short. De moeilijke taak van Jasper Engel bij Pernix leiden bram v korfbalmedewerker Na bijna vijf jaar zat Jasper En gel zaterdag weer op de bank bij Pernix. Samen met oud-speler Kees Hortensius had hij de ta ken overgenomen van Rob Sie- mer, wiens dienstverband met onmiddellijke ingang door het bestuur van de Leidse eerste klasser was beëindigd. Twee wedstrijden voor het einde van de zaalkorfbalcompetitie wacht te Engel een bijna onmogelijke taak: Pernix in de eerste klasse houden. Hoe ben jij u>ee men bij Pernix? „Ik ben al heel wat jaren lid van Pernix. In 1982 ben ik als trainer bij de club gekomen en ik denk dat ik vanaf '84 lid ben. Kees Hortensius was als trainer nog wat te 'vers', te veel een maatje van de spelers. Aan het begin van het seizoen had hij nog bijna in één gespeeld, maar een knieblessure verhinderde dat. Het was daarom de wens van de technische commissie er iemand bij te vragen, ouder en met wat meer afstand. Toen Rob van Dort overspannen raakte, hebben ze m'n telefoon nummer gevonden. Ik draag deze vereniging een warm hart toe. Ik heb het er altijd prima Hoe kun je deze klus combine ren met bet trainen en coachen van KJOS uit Nieuw Vennep, dat toch ook op de zaterdag speelt? ,,lk ben gevraagd voor een pe riode die te overzien is, twee wedstrijden. KIOS speelt mor gen om half vier en Pernix om half acht. Afgelopen zaterdag was het precies andersom. Het is qua tijd dus goed te combine ren in zo'n korte periode. Ik hoefde er ook niet lang over na te denken, heb het wedstrijd programma gepakt en toen was het snel bekeken. Ik heb ook aangeboden om woensdag avond een keer training te ge ven. Bij KIOS train ik dinsdag en donderdag, dus dat lukte ook perfect. Er zijn wel eens weken, waarin ik vijf avonden weg ben voor korfbal. Dat wil ik wel af bouwen. Ik wil zelf wat meer 'Trainen is nu vooral: leren dezelfde korfbal- taal te spreken spelen. Ik korfbal nu in Pernix 6, bij de oudjes. Met mensen als Ton Tieleman, Jan Reedijk, Cees de Rooy, Willie van der Kooy. Een heel leuk team, maar ik heb nog maar drie wedstrijden mee gespeeld." Hel eerste succes heb je inmid dels binnen. Afgelopen zaterdag wonnen jullie van KOAG. Toch meldde je dat je geschrokken was, met name van de conditie van de spelers. Is een week niet veel te kort om daar iets aan te veranderen? „Ik kan aan het spel niets meer veranderen. Trainen is nu vooral leren dezelfde korfbaltaai te spreken. Kreten die zij ken nen, waar ze op in kunnen springen, met elkaar communi ceren. Na vijf jaar Pernix wisten we elkaar blindelings te vinden. Dat zullen we nu niet bereiken, al zie ik er soms nog iets van te rug. Die conditieproblemen wa ren zichtbaar in de verdediging waar men steeds meer ruimte gaf. Er waren mensen die het einde niet leken te halen. Ik had ook al twee wissels klaar staan. Mensen hebben pijn geleden, na de wedstrijd zag ik gelukkige, maar verwrongen koppies. Toch een teken dat ze op de trainin gen te weinig pijn hebben gele den." Hebben jullie nog een kans om ïn de eerste klasse te blijven „Je weet het van tevoren, het is een programma van twee wedstrijden. Vijftig procent hebben we nu gehad. Vrienden schaar heeft afgelopen zaterdag een punt gehaald, dus het enige wat je nu nog in de hand hebt is de wedstrijd tegen VEO. Je kunt er niet van uit gaan dat Vrien denschaar verliest. Je kunt niet eens gaan kijken. We moeten vol voor de winst gaan. In Es- sensteijn ben je er zelf bij. VEO is veilig en is die druk kwijt. Het is langer dan tien jaar geleden dat ik er trainde. Er speelt nie mand meer mee uit die tijd. Het Jasper Engel: Je kunt er niet van uit gaan dat Vriendenschaar verliest We moeten voluit op de winst spelen." henk bouwman blijft natuurlijk een beladen du el, een oud duel. We hebben het vaak uitgevochten en vaak ein digde het in het voordeel van Pernix." Hoe moet het straks op het veld verder met Pernix? „Aan mij hebben ze niets. Pernix en KIOS spelen allebei op zaterdag en op dezelfde tijd. Misschien dat er mogelijkheden zijn voor Janko Breedveld (oud- speler en vanaf augustus de nieuwe trainer). Hij speelt met De Danaïden op zondag. Mijn prioriteit is KIOS. Ik heb het de TC daar c daar geen centje pijn dat staat buiten kijf. Ik vind het ook heel jammer dat ikzelf daar aan het einde van het seizoen stop. Maar ze hebben al een op volgen Cor Gravekamp." parthenav anp Het begin van de tweede helft van het toernooi om de Europe se damtitel heeft geen VBD de koplopers extra punten opgele verd. Titelverdediger Gerard Jansen deelde in de tiende ron de de punten met Gos-speler Ribakov. Valneris hield in Parthenay de als derde geklas seerde Koyfman op remise Ook de twee andere duels van de Nederlanders Clerc en Mei| er tegen de GOS-spelers Schwarzman en Foerman ein digden onbeslist. Hendrik van der Zee kwam als enige Neder lander tot winst. Met enige spanning werd het duel tussen de twee oud-jeugd wereldkampioenen Valneris en Koyfman tegemoet gezien. Val neris was niet echt gerust op het duel. Na vier uur spelen ver scheen echter een remisestand op het bord. lansen had voor Ribakov een oude partij uit het NK 1988 te gen Van der Wal in gedachten In dat Nederlandse duel speelde Jansen met zwart en Werd hij in een Roozenburg-aanval min of meer van het bord gespeeld. Omdat ook Ribakov aanhanger van dit systeem is, dacht lansen hem met een kopie van die par tij te kunnen verrassen. Maar de GOS-speler week al op de eerste zet af en daarmee viel de hele voorbereiding van Jansen in duigen Pas in het ver gevorderde middenspel leek Jansen enig voordeel te krijgen, maar door tijdig alle gevaarlijke schijven weg te ruilen, bereikte Ribakov na viereneenhalf uur spelen toch nog «et op tijd re- Commissie vóór selectieve opheffing na reis naar Zuid-Afrika Het is zo goed als zeker dat Nederland nog dit jaar in en kele takken van sport contacten zal aanknopen met bon den in Zuid-Afrika. Daarvoor komen in eerste instantie cricket, rugby en voetbal in aanmerking. schiphol fred segaar gpd-verslaggever De onderzoekscommissie van het ministerie van wvc en de Nederlandse Sport Federatie die de afgelopen weken een werk bezoek bracht in het land van premier De Klerk, rapporteerde dat de hervormingen in ge noemde sportbonden het verst zijn doorgevoerd. Wim Wage naar, delegatieleider, zal zijn advies binnen enkele dagen aan minister d'Ancona overbrengen. Vermoedelijk zal d'Ancona, in overleg met minister Van den Broek (buitenlandse zaken),.het voorstel overnemen. Wagemaker zal zijn 'positieve bevindingen' indienen ruim vóór 17 maart. Op die dag wordt in Zuid-Afrika het refe rendum gehouden dat beslis send is voor het hervormings beleid van De Klerk. Spreken de blanken zich uit tégen het gelei delijk afschaffen van het apart heidssysteem, dan zullen ook de sportieve contacten met de buitenwereld weer worden ver broken. Groot nieuws Voor Wagemaker is dit geen re den zijn advies pas na het refe rendum in te dienen. „We heb ben daar uiteraard serieus over nagedacht", zei hij gisteren bij aankomst op Schiphol. „Want krijgt De Klerk geen steun, dan keren we weer terug naar de ou de situatie." „Maar de overweging om op korte termijn verslag te doen, is het feit dat opheffing van de sportboycot door Nederland in Zuid-Afrika groot nieuws zal zijn", aldus Wagemaker. „Het kan De Klerk aan de overwin ning helpen in het referendum. Hij kan dan doorgaan met de hervormingen en dat zou uiter aard een goede zaak zijn." Volgens Wagemaker is de vier leden tellende delegatie in Zuid- Afrika met open armen ontvan gen. „Ze waren blij dat wij de si tuatie nu eens met eigen ogen zijn komen bekijken en niet langer van afstand een oordeel vellen. De mensen hebben gro te problemen. Nergens is het verschil tussen arm en rijk zo groot als in Zuid-Afrika. Voor arme, zwarte mensen is er geen huisvesting, geen scholing, geen toekomst." „Toch stonden ze heel posi tief tegenover ons bezoek. Sport is namelijk enorm belangrijk in Zuid-Afrika. De houding van de mensen woog zwaar voor ons. Nog slechts een heel klein deel van de zwarte bevolking is er te gen. We zouden echt roomser dan de Paus zijn als we de boy cot zouden voortzetten. Dat heeft ons doen besluiten de mi nister zo snel mogelijk van onze bevindingen op de hoogte te brengen. Wat zij er mee doet, daarover kan ik me verder niet uitspreken." Isolement De delegatie voerde de afgelo pen weken tussen de 20 en 25 gesprekken met vertegenwoor digers van een aantal bonden, maar ook met de toonaange vende koepelorganisatie NOC- SA en het kleine, radicale SA- COS, dat nog steeds fel tegen stander is van opheffing van de boycot. Deze koepelorganisatie, die nog slechts vijf procent van de zwarte sporters vertegenwoor digt, wil dat Zuid-Afrika in een isolement blijft zolang er geen nieuwe grondwet is die zwart en blank dezelfde rechten geeft. In het verleden ressorteerden en kele grote sporbonden onder het SACOS, dat niets wilde we ten van Zuidafrikaanse deelna me aan de Olympische Spelen in Barcelona. Sportmaf als het land is, wordt de aanwezigheid in Spanje boven alles gesteld. Een groot aantal bonden stapte om die reden over naar het NOCSA. Aan afschaffing van de sport boycot waren vooraf drie voor waarden verbonden. De diverse sportbonden dienden non-ra ciaal te zijn, er moest een ont wikkelingsprogramma klaarlig gen om de achterstand in te lo pen en de bonden dienden in ternationaal erkend te zijn. Die criteria moeten de komende maanden enigszins worden aangepast. Een aantal bonden voldoet niet aan alle eisen. „Dat vereist de komende tijd nog een aantal evaluerende gesprek ken", aldus Wagemaker. Gecompliceerd „Flet ligt allemaal nogal gecom pliceerd. Sommige bonden, zoals de cricketbond, zijn al ge ruime tijd bezig met een ont wikkelingsprogramma. Er zijn ook bonden die niet eens het geld hebben om iets op papier te zetten. We zullen de voor waarden dus enigszins moeten aanpassen. Wat de integratie van zwarten betreft zijn er nog enkele probleemgevallen. Judo. hockey en gymnastiek voldoen nog niet aan de eis van volledi ge integratie van zwarten. Er zijn nog wel enkele andere sporten waaraan geen zwarten deelnemen, maar dat is meer een kwestie van gebrek aan geld." Joke Kleyweg en Huub Pragt naar Bataven AV De Bataven heeft binnenkort tic naman van Huub Piagi en Joke Kleyweg op de ledenlijst staan. Dat maakte voorzitter John van Haasteren bekend hij de ledenvergadering. Bovendien deelde hij mee dat zijn vereni ging een sponsorovereenkomst had afgesloten met een Utrechtse sportdrankenfirma. Het zal bij het eerdaags te on dertekenen contract gaan om een driejarige verbintenis, die De Bataven onder meer kon verwezenlijken door de hulp van Han Kulker. „Han heeft voor ons bij zijn eigen voorma lige sponsor de deur openge zet", meldt Van Haasteren, af gelopen woensdag precies een jaar voorzitter van de roodhem- den. Tourwinnaar Miguel Indurain is een van de toppers die zich heeft gemeld voor Parijs-Nice. foto archiee groningen dick heuvelman gpd-verslaggever In aanloop naar de eerste wereldbekerwed strijd van dit seizoen, Milaan-San Remo (21 maart), splitst het internationale wielerpe- loton zich in drieën. Een deel gaat vanaf zondag in Parijs-Nice aan de slag, een an der part zoekt zijn heil in de Tirreno-Adria- tico, terwijl 'de rest' actief zal zijn in de Ronde van Murcia. Drie korte etappewed strijden, waarvan de respectievelijke organi saties elkaar verdringen voor de betere ren- De laatste jaren beslecht Josette Leuillot, de directrice van Parijs-Nice, het pleit in haar voordeel. Ook dit keer prijken op haar deelnemerslijst de meeste toppers. Als zon dagmiddag om 2 uur in Fontenaysous Bois, een voorstad van de Franse metropool, het startschot voor de proloog klinkt, zal daar een keur aan vedetten aanzetten voor een jubileumeditie (de vijftigste) van de 'Koers naar de Zon'. Uit de top 10 van het FICP- 'klassement hebben zich bij mevrouw Leuil lot gemeld: tourwinnaar Miguel Indurain (de nummer 2). Girowinnaar franco C.hioc cioli (4). de Belg Johan Museeuw (5), de Fransman Charly Mottet (6) en de Zwitser Tony Rominger (7), vorig jaar primus inter pares in Nice. Indurain heette in 1990 en 1989 zijn illustere voorganger. Maar er gaat nog meer elite op weg van de Franse hoofd stad naar de Cóte d'Azur, zoals l^aurent Fig non, Greg LeMond, Robert Millar en Rolf Gölz. Tirreno-baas Franco Mealli kan pronken met de aanvoerder van de wereldranglijst, de in de regenboogtrui rondrijdende Gianni Bugno. Behalve de Italiaanse wereldkam pioen mogen ook diens landgenoten Mau- rizio Fondriest en Moreno Argentin, de Ne derlanders Erik Breukink, Frans Maassen en Gert Jan Theunisse, als ook de Mexicaan Raul Alcala zich tot de blikvangers rekenen van de koers tussen de twee mediterrane zeeën. Woensdag 11 maart loopt die in de Romeinse badplaats Ostia Lido voor de 27ste keer van stapel. Acht dagen later krijgt de etappekoers traditiegetrouw in San Be nedetto del Tronto, een badplaats aan de Adriatische kust, zijn beslag. Dinsdag begint de Ronde van Murcia. de nog verse tegenhanger van Parijs-Nice en de Tirreno-Adriatico Deze Spaanse ritten koers is pas aan de zevende editie toe. maar mag zien verheugen in een groeiende be langstelling. Van Claudio Chianpucci o.a. de nummer 3 van de wereldranglijst Deze Ita liaan was vorig jaar ook actief in Murcia en won vervolgens prompt MUaan-San Remo Vandaar dat hij andermaal voor een derge lijke voorbereiding kiest Mocht 'Andriotti', zoals de bijaam van Chiappucci luidt, dit kunststukje kunnen herhalen, dan ligt een volgend jaar een al gemene voorkeur voor 'Murcia' voor de hand. Toch kan de startlijst voor deze ron de. die door de FICP drie klassen lager is in gedeeld dan ParijsNice en de Tirreno', de toets der kritiek weerstaan. Want naast Chi appucci behoort ook Vuelta-triomfator Melchor Mauri er tot de inschrijvers, als ook twee Nederlandse beloftes. Eddy Bouw man» (Panasonk I an Fom ürda (PDM Laatstgenoemde baarde twee jaar geleden opzien door deze wedstrijd als 'broekie' in het métier te winnen. Hoewel Pariis Nice weer steeds meer aan prestige wint nij de meeste ploegen en bij het publiek, zoals is gebleken uit een door Buckler ingesteld marktonderzoek, valt het op «Jat de Nederlandse ploegleiders voorals nog blijven zweren bij de door hun in de beginjaren tachtig ontdekte Tirreno'. De heren Raas, Priem. Gisbers en Post zuilen andermaal hun opwachting maken in de Italiaanse laars en hun assistenten mogen het werk elders doen. Voor Panasonic en PDM is dat 'elders' Murcia. Beide ploegen zijn niet geïnteresseerd in Parijs-Nice. Buckler, onder aanvoering van assistent- ploegleider Joop Zoetemelk, en TVM daar entegen wel. Het bedrijf biedt faciliteiten aan tien toppers van de vereni ging,. Die beslaan uit kleding, reis- en verblijfkostenvergoe dingen en een bijdrage in de kosten van voeding. Voor vol gend jaar staat een premiestel sel op stapel. Van Haasteren: .Als de AA Drink-Balaven-marathongroep. zoals de groep zal gaan neten, groter zou worden dan tien atle ten, dan wordt de spoeling na tuurlijk ook dunner." Bij de Zil veren Molenloop op 21 maart wordt de gehele ploeg voorge slrli] Huub Pragt en Joke Kleyweg lieten zich bij hun keuze voor De Bataven (tot deze week wa ren ze lid van het Haagse Spar ta) niet primair leiden door fi nam iele zaken of de sponso nng. „In de eerste nlaats hebben we ct mee te maken dat we in Leiden wonen en al heel veel tijd besteden aan onze mara thontraining". zegt Pragt. „Daarbij is het voor ons belang rijk dat we in een sterke groep kunnen trainen. We trainen al een tijdje bij De Bataven en het bevalt ons zeer goed." Hoofdtrainer Bram Wasse-' naar zal Pragt en Kleyweg ech ter niet gaan trainen. Sparta trainer l-cx van Fxk van der Sluys zal het duo gewoon blij ven begeleiden. Dit met het oog op de continuïteit van de mara thontraining. Kleyweg doet os-er een kleine maand in Rotterdam een gooi naar de limiet voor de Olympische Spelen in Ba reel o- SPORTPARK NIEUW-ZUID KATWIJK ZATERDAG A.S. AANVANG 15.00 UUR VRIENDSCHAPPELIJK aangeboden assurantiekantoor (eredivisie) doQ1' assucom PENSIOENEN VERZEKERINGEN HYPOTHEKEN Rijnsburgerweg 143 Leiden Telefoon 071-171141"

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 21