Regio 'Haasbroek' niet niet naar Sportfondsen 'Ideeën borrelen zo maar op' Leiderdorp wil bouw in Oostvlietpolder Wassenaarseslag maakt zich op voor zomerseizoen Vrijdag 6 maart 1992 Redactie: 071-161400 DICK VAN DER PLAS Ml EP DE GRAAFF UESBETH BUfTlNK W1M KOEVOET CAR OU NE VAN OVERBEEKE Eindredactie: JAN VAN DER NAT Vormgeving: RUTGER J HOOGERDUK 17 LEIDEN NIEUWSLIJN Sieraden uit woning gestolen LEIDERDORP Twee woningen in Leiderdorp zijn gisteren door inbrekers bezocht. Uit een huis aan Rijnenburg verdween tussen 16.00 en 24.00 uur een nog onbekende hoeveelheid siera den. De inbrekers kwamen het huis binnen na het openbreken van een raam aan de achterzijde. Bij een inbraak in een woning aan Hartelstein is gisteren een radio en een televisietoestel ge stolen. Verder worden sieraden en zilverwerk vermist. De waarde van de buit is nog onbekend. De achterdeur van het huis was opengebroken. Artistiek café over oud-Leiderdorp LEIDERDORP Het ontstaan en de geschiedenis van Leider dorp staan centraal in de lezing die E. ten Hooven, secretaris van de Oudheidkamer, op 10 maart houdt in het Artistiek Café. Van af 20.30 uur spreekt Ten Hooven in de Hollandsche Tuyn aan de Hoofdstraat over de kastelen, kloosters en buitenplaatsen die Leiderdorp rijk was en bekijkt hij welke monumenten nog altijd bestaan. Na afloop is er gelegenheid de Oudheidkamer, op de zolder van de Hollandsche Tuyn, te bezoeken. PvdA praat over eigen toekomst LEIDERDORP De toekomst van de sociaal-democratie staat op maandag 9 maart centraal tijdens een discussie-avond, geor ganiseerd door de PvdA-afdeling van Leiderdorp en Jacobswou- de. De bijeenkomst wordt gehouden in Wik's partycentrum, Hoofdstraat 12 te Leiderdorp. Aanvang: 20.30 uur. Voor nadere informatie: P. Bouwman, tel. 071-891222. LEIDERDORP UESBETH BUIT1NK De gemeente Leiderdorp wil dat wordt onderzocht of de Leidse Oostvlietpolder geschikt is voor woningbouw. De Oegstgeester Broek- en Simontjespolder en de Leidse Krimwijkpolder zijn als 'binnenstedelijk gebied' ge schikt voor bebouwing, evenals de' Bloemerd II. Burgemeester en wethouders van Leiderdorp spreken deze voorkeuren uit in een reactie op de structuur schets 'Leidse regio aan zet'. „De Oostvlietpolder wordt in de keuzelijsten in de Structuur schets alleen genoemd ais te onderzoeken bedrijfsterrein-lo catie. Dat is een te ver gaande beperking, aangezien ook wo ningbouw daar tot de mogelijk heden kan behoren", aldus het college. Eerder wees Leiden be bouwing in de Oostvlietpolder af. Leiderdorp heeft sterke voor keur voor bebouwing van het vliegveld Valkenburg. „Wij vin den het noodzakelijk dat alle krachten nu worden gebundeld om deze locatie voor de regio beschikbaar te krijgenaldus het college. De Leiderdorpse polders die in de structuur schets worden genoemd, hoe ven volgens het college niet worden onderzocht. „Ten aan zien van de Boterhuispolder. de Munnikkenpolder en de Acht- hovenerpolder moet er van worden uitgegaan dat deze ge bieden in het Groene Hart lig gen en in principe niet bouwing of aantasting in aan merking komen." De Boterhuis polder maakt bovendien deel uit van de zogenoemde dor' tussen het Groene Hat de duinen. Dat geldt ook de Rode Polder, Elstgeest, de Klinkenbergpolder en de Oost- einde- en Hemmeerpolder, die daarom ook worden afgewezen. „Ten aanzien van de Grote Pol der en de Papenwegse Polder moet een beoordeling op de zelfde wijze en op hetzelfde ni veau plaatsvinden als ten aan zien van de Boterhuispolder." De regio-gemeenten moeten proberen samen te beslissen welke polders het best geschikt zijn voor bebouwing omdat an ders de provincie namens hen beslist. De college-reactie op de structuurvisie wordt op 9 maart besproken in de raadscommis sie ruimtelijk ordening en op 30 maart in de gemeenteraad. FDSEl j-ï JR - Air ;XliL",V fè-; WASSENAAR De jas moest er nog bij aanblijven, maar verder waren gisteren alle in grediënten al aanwezig voor een dagje-aan-het- strand. De paviljoenhou ders aan de Wassenaar seslag maken zich in middels ook op voor het zomerseizoen. De op bouw van de tent die het dichtst bij de toegangs weg staat, is inmiddels begonnen. Nog niet zo lang gele den 'vochten' de vier Wassenaarse strandtent houders om dit mooie plekje, direct bij de afrit. Hun theorie was dat de meeste zonaanbidders bij de eerste de beste ho recagelegenheid zouden neerstrijken. Om deze broodnijd te voorkomen legde de ge meente Wassenaar in de v ergunningen vast dat de vier Wassenaarse strand tenten elk jaar moesten rouleren: elke strandtent kreeg een eigen jaar op het meest be geerde plekje staan. Volgens gemeente woordvoerder VV. Is- sendonck is dat inmid dels achterhaald. „Wat blijkt: het publiek kiest gewoon de strandtent uit waar men zich het lek kerst voelt, en dat heeft niks met de nabijheid van de toegangsweg te maken, leder heeft gr woon zijn eigen voor keur. Daarom zijn we van dat verplichte rt>ula- tiesysteem afgestapt." Leiderdorp zet vraagtekens bij Van der Willigenhof Zoeterwoude houdt beheer open lucht zwembad in eigen hand Het beheer van het openluchtzwembad 'Haasbroek' in Zoeterwoude blijft vrijwel zeker in handen van het ge meentebestuur. Het overdragen van de exploitatie aan Sportfondsen Nederland brengt alleen maar extra kosten met zich mee en zou verder betekenen dat de zeggen schap over het bad voor een belangrijk deel uit handen wordt gegeven. Dat blijkt uit een nota van burgemeester en wethouders aan de gemeenteraad. Het Zoeterwoudse zwembad 'Haasbroek' trok vorig jaar 24.000 bezoekers. archieffoto jan holvast ZOETERWOUDE DICK VAN DER PLAS Na het sluiten van het binnen- accommodatie in april vorig jaar beschikt Zoeterwoude al leen nog over een buitenbad, dat vier maanden per jaar voor het publiek is geopend. Hoe hoog de kosten van ëen derge lijke voorziening uitpakken, valt momenteel alleen nog bij bena dering te zeggen. 'Haasbroek' draait in 1992 voor de eerste keer in de huidige vorm. Voor dat de gemeenteraad besloot om de geldkraan voor het bin nenbad dicht te draaien, be droeg het totale tekort van de zwemaccommodatie 250.000 gulden. Ambtenaar J. Harland verwacht dat het negatieve sal do voor 1992 uitkomt tussen de 150.000 en 160.000 gulden. Het verwachte aantal bezoe kers is voor hetde buitenbad erg afhankelijk van het weer, bena drukt Harland. „Vorig jaar kwa men er bijvoorbeeld 24.000 zwemmers, maar het jaar er voor waren dat er zelfs 30.000. Van dat soort factoren ben je natuurlijk ook afhankelijk bij het berekenen van het uiteinde lijke tekort." Het buitenbad is dit jaar open van 16 mei tot 12 september. Voor de zwemaccommodatie heeft de gemeente Zoeterwoude een kracht in vaste dienst, de chef-badmeester. Na het sluiten van het binnenbad verricht hij een belangrijk deel van het jaar andere voorkomende werk zaamheden op het raadhuis. De overige medewerkers die het buitenbad draaiende houden, zijn echte seizoenkrachten: twee badmeesters die voor 38 uur per week gedurende vier maanden worden aangetrokken en twee caissières voor 28 uur per week. Kassapersoneel Het initiatief om te bekijken of het beheer van het zwembad goedkoper kon, komt van het college van burgemeester en wethouders. Aan Sportfondsen Nederland werd een offerte ge waagd. waarin diverse moge lijkheden voor het uitbesteden van werkzaamheden zouden worden gegeven. De optie om personeel van Sportfondsen dat momenteel in dienst is bij baden in de regio ook in te zetten voor werkzaamheden in de Zoeterwoudse accommoda tie, viel om organisatorische re denen direct al af. Een tweede voorstel om Sportfondsen instructie- en kas sapersoneel beschikbaar te la ten stellen inclusief begelei ding en controle en het over dragen van de loonadministra tie, pakte volgens Harland te duur uit. Het volledig overdra gen van de exploitatie waar voor een bv of een stichting zou moeten worden opgericht ging 34.800 gulden kosten. Een dergelijke investering noemt Harland niet verantwoord gelet op de korte tijd dat het bad ge opend is. Harland noemt verder nog een argument om af te zien van een overeenkomst met Sport fondsen. „Deze organisatie heeft in principe een commer ciële doelstelling. Als er exploi tatietekorten blijven, zullen er ongetwijfeld maatregelen wor den voorgesteld om de toe gangsprijzen te verhogen of de openingstijden aan te passen. In Zoeterwoude hebben we nu juist afgesproken dat het bui tenbad voor de inwoners voor een redelijk tarief toegankelijk moet blijven." Voor een bezoek aan het zwembad betalen vol wassenen nu 3,25 gulden en kinderen 2,25 gulden. De Zoeterwoudse gemeente raad neemt eind deze maand een beslissing over het beheer van het zwembad 'Haasbroek'. LEIDERDORP UESBETH BUtTINK De gemeente Leiderdorp wil eerst duidelijkheid van de pro vincie voor ze een standpunt in neemt over de overheveling van plaatsen uit het Leidse verzor gingstehuis Van der WQUgen- hof. Leiden heeft een overschot van zestig plaatsen. Die zouden moeten worden afgestaan aan Leiderdorp. De Van der Willi genhof is daartoe wel bereid, mits dat in de vorm van een I>eiderdorpse dependance van het tehuis zou gebeuren. Vol gens burgemeester en wethou ders biedt dat standpunt 'wei-, nig aanknopingspunten voor Leiderdorp'. De gemeente wil LEIDERDORP UESBETH BUtTINK Een gemeente in het Slowaakse gedeelte van Tiechoslowakije komt volgens de Leiderdorp 'Werkgroep stedenband' het best in aanmerking als partner gemeente. De werkgroep heeft vier plaatsen op het oog en wil die vóór de zomer bezoeken. „We kunnen geen keuze maken uitsluitend op basis van schrif telijke informatiealdus woordvoerder J. Houd ijk. De werkgroep heeft vooral in van de provincie weten hoeveel verzorgingsplaatsen Leiderdorp kan krijgen, of dat aantal is ge koppeld aan de plaatsen die de Van der Willigenhof moet af staan en of daarvoor nieuw bouw kan worden gepleegd. „Om toch enige druk op de pro vincie te zetten is het verstandig met een aantal ideeën te komen over de mogelijkheid van uit breiding van het aantal plaat sen", aldus het college „De provincie dient aan te geven welke ideeën acceptabel zijn en nader kunnen worden uiige werkt." Een overleggroep met verschillende ouderen en wo- ningbouwvertegenwoordigers moet die ideeën uitwerken Tsjechoslowakije en Hongarije gezocht naar een partnerge- meente. Via de Vereniging van Nederlandse Ciemeenten. het Interkerkelijk Vredesberaad of C-rsoonlijke contacten is be nd welke gemeenten een ste denband willen aangaan met een Nederlandse plaats. Het contact tussen de twee gemeen ten moet 'een bijdrage leveren aan de kwaliteitsverbetering van de democratie in heel Euro pa', zo formuleerde de werk groep eerder de doelstelling Leiderdorp zoekt band met partner in Slowakije Zoeterwoudse kunstenaar met boot in televisiespel ZOETERWOUDE JAN DE VRIES De kunstenaar Louis van der Meer wordt in zijn woonplaats Zoeterwoude wel een fan tast genoemd. Iemand die altijd met plan ncn komt die niet zijn te realiseren. Toch heeft Van der Meer al meerdere keren be wezen dat zijn fantasiën wel degelijk werke lijkheid kunnen worden. Zijn meest recente project is het opknappen van de Zweedse schoener 'Elsa', momenteel afgemeerd in de Heineken-haven. Met een Ideine kopie van dit schip doet hij vanavond mee aan 'Op glad ijs', een onderdeel van het TROS- programma 'Ter land, ter zee en in de lucht De kunstenaar (52) is oorspronkelijk af komstig uit Roelofarendsveen en woon nu 14 jaar in Zoeterwoude. Hij was van beroep parlevinker en verkocht aan de wratertoeris ten paling, ijs en andere luxe etenswaren. Hoewel hij een bedrijf had met acht bootjes, nam hij toch de tijd om één van zijn ideeën uit te werken. „De plassen wer den in die tijd zwaar vervuild omdat de ei genaren van plezierjachten nog van alles overboord gooiden. Ik zette een grote cam pagne op onder het motto: 'Maak van het nat geen vuilnisvat'," Toen zijn woning werd ingeklemd door een nieuwbouwwijk, voelde Van der Meer zich in zijn vnjheid aangetast. Van der Meer: ..Ik verkocht mijn zaak»en mijn huis en kocht in Zoeterwoude de restanten van een oude molen. Alleen de fundering van dit bouwwerk deugde nog. We gingen wo nen in twee oude zeecontainers naast ons toekomstige onderkomen en begonnen aan de wederopbouw. Monumentenzorg maak te een begroting van twee ton. Zelf bouwde ik het huis voor minder dan de helft. Ook veel van de meubels werden door mij zelf vervaardigd omdat ze moesten passen bin nen de zeskantige ruimte van de opbouw." De oude ruïne is nu een ruim en gezellig woonhuis. „ledereen is er tien jaar lang omheen ge lopen en kon er niets mee beginnen. Bij mij borrelen de ideeën zo maar op, soms meer dan ik zou kunnen uitvoeren Ik zie moge lijkheden die bijna niemand ziet en ik kan ze zelf uitvoeren", zegt hij. Molenstomp Een goed voorbeeld van een "Van der Meer- project' was de leegstaande Aloysius-kleu terschool in Zoeterwoude. Deze plek leek voor een projectontwikkelaar ideaal voor de bouw van enkele exclusieve villa's. Weer ie mand anders opperde het plan hier senio renwoningen neer te zetten. Van der Meer bedacht echter dat het schooltje gewoon zou kunnen blijven staan en na een ver bouwing geschikt zou kunnen worden gemaakt voor huisvesting. Hij geloofde daar zó sterk in dat hij zijn eigen huis als onder pand wilde geven. Nu staan er vier keunge huizen aan de lan van Ranningstraat. „De gymzaal werd verbouwd tot ateliers en de vroegere toegang en kleedruimten werden veranderd in een fysiotherapie-ruimte voor mijn dochter." De 97 jaar oude Zweedse schoener Elsa staat centraal in het meest recente project van Van der Meer Hij vond dit verwaar loosde schip in de haven van Kampen «Al leen de drie masten staken nog boven water uit. Ik kreeg de boot voor één gulden van de ongeneeslijk zieke eigenaar." Na het U-eg pompen bleek dat het schip onder de w.i teriijn niet lek was. Hij haalde het met een sleepbootje naar Zoeterwoude ..Zoals het schip over het IlvselmeVr achter dat bootje aan voer, leek het wel een zwaan, zo ele gant". herinnert hij ach. De Elsa ligt nu afgemeerd in de zoge naamde Heinekenhaven aan de Rijndijk. Het moet volledig worden onttakeld en weer opgebouwd. Voor dit karwei zijn al een paar sponsors gevonden Het aardigst lijkt Van der Meer de ge dachte om jonge mensen, die van de tech nische school komert, mee te laten werken „Op die manier kunnen zij in de praktijk kennis maken met allerlei soorten van houtbewerking." Terwijl Van der Meer ver telt. borrelen nieuwe ideeën bij hem op Hij ziet mogelijkheden om gedurende de \1rr jaar dat net project duurt, cursussen te or ganiseren rond de zeilvaart, zoals liet ma ken van zeemansknopen en het halen van het vaarbewijs. Als de schoener over vier jaar klaar iv zul len eerst de sponsors mee mogen varen op het llvselmeer later zullen groepen de schoener met schipper kunnen huren De naam van die schipper is iouis van der Meer ..Want ik ben toch een man van het water", besluit hij. Kunstenaar Louis van der Meer met een 'gelegenheidsbemanning' voor zijn model van de schoener Elsa. foto jan hoi

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 17