Leiden 'Personeel moet auto laten staan' Te laat sluiten van cafés streng aangepakt 'Echte zijde hoor, dit japonnetje' Vrijdag 6 maart 1992 Om parkeetproblemen rond station te verhelpen De gemeente gaat een actie op touw zetten om het ge bruik van het openbaar vervoer door werknemers van bedrijven bij het station te bevorderen. Werknemers van die bedrijven klagen steen en been over het tekort aan parkeerplaatsen, maar komen volgens de gemeente vaak onnodig met de auto naar het werk. Via de directies wordt het personeel voorzien van voorlichtingsmateriaal. LEIDEN. JANET VAN DU K Het is de bedoeling dat later ook andere middelen worden aangegrepen om ervoor te zor gen dat minder mensen met de auto naar hun werk reizen. Zo zou moeten worden bekeken hoe het 'carpoolen' kan worden bevorderd. Ook wil de gemeen te dat meer mensen hun auto net buiten de stad parkeren en verder reizen met de bus. Bij de Plesmanlaan is bijvoorbeeld een gratis parkeerplaats, waar automobilisten in de bus naar het station kunnen stappen. „Ontzettend veel mensen zijn niet bekend met de mogelijkhe den van het openbaar vervoer", zegt G. Aletrino van de gemeen telijke directie verkeer. Dat blijkt volgens hem onder meer uit de parkeerproblemen van bedrijven die op het Schutters veld en aan de Stationsweg zijn gevestigd. De grootste oorzaak van het probleem is dat de bouw voer. Sommige verbindingen zijn erg slecht, geeft hij toe. „Vanuit Oude Wetering rijdt bij voorbeeld maar een keer in het uur een bus naar Leiden, dat is een vreselijk slechte verbinding. Maar er zijn ook heel goede ver bindingen. Er is bijvoorbeeld een snelbusdienst van Katwijk en Noordwijk naar het Leidse station, maar er zijn maar wei nig mensen die dat weten." Een oplossing voor het par keerprobleem is wellicht dat be drijven alleen parkeerplaatsen beschikbaar stellen aan mensen voor wie het moeilijk is met bus of trein te reizen, aldus Aletrino. In overleg met de marketing- een tweede parkeergarage op afdelingen van vervoersmaat- zich laat wachten. Opvallend is echter ook dat veel werknemers met de auto naar hun werk ko men, hoewel het kantoorgebied op een steenworp afstand ligt van het trein- en busstation. Aletrino kan zich voorstellen dat er mensen zijn die geen gebruik maken van het openbaar ver- NIEUWSLIJN Bomen gekapt op Stationsplein Een aantal bomen op het Stationsplein moet wijken omdat ka bels en leidingen in verband met de nieuwbouw van het station moeten worden verlegd. Met de kabelwerkzaamheden wordt dit najaar begonnen. Getracht wordt zoveel mogelijk bomen te be houden, desondanks zullen er zes kastanjes moeten worden ge kapt. Vier kastanjes en negen platanen verhuizen naar plaatsen elders in de stad. Goocheltruc in winkel Medewerkers van een supermarkt aan het Levendaal zijn woensdagmiddag in de maling genomen door twee klanten, die door een goocheltruc 650 gulden uit twee kassa's wisten te ha len. Het tweetal wilde een fles gin in de slijterij betalen met een biljet van 250 gulden. Ze wezen de cassière aan welke biljetten ze terug wilden hebben. Niet alle briefjes bleken echter voorhan den, waarop de medewerkster het tweetal meenam naar een an dere kassa in de winkel. Ook daar wezen de twee mannen aan welk wisselgeld ze wilden krijgen. Dat ging eveneens niet hele maal naar wens, waarop de klanten besloten de drank met een briefje'van 25 gulden te betalen. Bij het opmaken van de kassa's bleek dat de slijterij 250 gulden tekort kwam, uit de andere kassa was 400 gulden weg. Herhaling cursussen bij K&O Volksuniversiteit K&O herhaalt een aantal cursussen waarvoor eerder belangstellenden moesten worden afgewezen omdat ze volgeboekt waren. Het gaat om de cursussen Frans, Clownerie, antieke beren maken en boetseren met FIMO-klei (dat in een huishoudoven kan worden gebakken). De cursussen beginnen volgende week. Inschrijven is mogelijk bij K&O, tel. 141141. Maisonnettes aan Binnenvestgracht Aan de le Binnenvestgracht wordt binnenkort een begin ge maakt met de bouw van zes maisonnettes in vier bouwlagen. De woningen worden gebouwd in het gat dat is ontstaan na de sloop van de panden van autobekledingsbedrijf Brinks een maand geleden. De maisonnettes variëren in koopprijs van 175.000 tot 181.000 gulden. COMMENTAAR Sluitingstijden Een jaar na het referendum moet worden vastgesteld dat er in de discussie over de sluitingstijden niets is veranderd. De kroegbazen zijn nog steeds ontevreden, de binnenstadbewoners klagen niet minder en een goede controle blijkt nauwelijks mogelijk. Nog steeds blijven in het weekeinde cafés langer open dan is toege staan. Al eerder werd op deze plaats vastgesteld dat het referendum, waarvoor de helft van de Leidenaars thuis bleef, heeft gefaald als middel om de burger bij de politiek te betrekken. Nu is ook duide lijk dat de stem van het volk geen oplossing kan brengen in zaken waar de gemeenteraad zelf niet uitkomt. Het is de hoogste tijd dat de politiek de verantwoordelijkheid voor het horecabeleid weer naar zich toetrekt en een helder beleid gaat voeren. Uitgangspunt daarbij moet zijn dat de huidige slui tingsuren voor geen van de betrokkenen voldoen. Het ambtelijke 'compromisvoorstel' om alle kroegen toestemming te geven om op zaterdag tot 3.00 uur open te blijven, lost echter ook weinig op. De overlast zal er niet minder om worden, omdat dan nóg alle bezoe kers tegelijk de straat op gaan. Het plan van de horecaondernemers om het sluitingsuur op vier uur vast te stellen, maar na twee uur geen nieuwe klanten meer schappijen gaat de gemeente bekijken op welke manier de bedrijven het best kunnen wor den benaderd. De gesprekken zullen worden gevoerd met de directies. Die moeten ook over tuigd worden van de voordelen, beseft Aletrino. „Als minder ei gen personeelsleden met de au to reizen, blijven er meer par keerplaatsen over voor bezoe kers van de bedrijven." Tuinhuisjes besmeurd LEIDEN Twee tuinhuisjes op het park van volkstuinvereniging Cro- nesteyn zijn besmeurd met zwarte teer. Volgens de eige naars hebben de vandalen toe geslagen in de nacht van woensdag op donderdag. Toen de tuinders gisteren aangifte kwamen doen van vernieling, vertelden ze tegen de politie dat waarschijnlijk sprake is van een wraakactie van andere leden van de turnvereniging, met wie de gedupeerden ruzie hebben. Lucia: „Het is hier echt guldentjeswerk. Als iets meer dan een paar gulden kost verkopen we het niet." Kledingbeurzen populaire manier van goedkoop kleren kopen Vijf inbraken in Merenwijk In vijf woningen in de Meren wijk is in de nacht van woens dag op donderdag ingebroken. De bewoners van een woning aan de lepenrode missen ook hun Ford Escort, die werd mee genomen door de onbekende inbrekers die behalve autosleu tels ook een rijbewijs, porte feuille en een bankpas ont vreemden. De inbrekers boorden gaatjes in de muren van woningen aan de Damastroos en Alpenroos om een raam open te krijgen. De bewoners van de Dama stroos missen geld en autosleu tels. Hun videorecorder werd penroos verdween buitenlands geld. Enkele sieraden en geld ver foto jan holvast dwenen uit een woning aan de Heivlinder. Bewoners van het .roi nwuT meldden bij de poli tie dat bij hun buren was inge broken. De daders hebben het hele huis overhoop gehaald, maar het is nog niet bekend wat er weg is Nel, ex-medewerkster van buurthuis 't Spoortje, hangt wat kledingstukken keurig op een hangertje aan een rek. Tevreden be kijkt ze het resultaat. „Moet je kijken wat er bij zit. Echte zijde hoor, dit japonnetje. Is nog van mijn schoonzus geweest. Heeft meer dan 200 gulden gekost. Zonde, hoor. En dit pakje dan. Heeft ze nog niet eens ge dragen, zeker te klein geworden. Hier. de zoom heeft ze er nog uit gehaald." Met een zucht van spijt zegt ze: „Ik heb zelf maat 48, dus ik heb er niks aan." Voor de zevende keer houdt buurthuis 't Spoortje een kledingbeurs. Iedereen die wil, kan er kleding kopen en verkopen. Net als vele andere buurthuizen en verenigingen probeert 't Spoortje zo aan een groeiende behoefte aan goedkope kleding te voldoen. De (bijna) 12-jarige Gina richt haar tafel tje in. Ze legt alles netjes rijtje bij rijtje. Het meeste heeft ze opgehaald in de buurt. Ook de zestien roze lampekapjes, die ze er maar bij heeft gelegd. Zelf vindt ze een zwarte trui met heel veel glitters het mooiste dat ze in de verkoop heeft. Hij moet een rijksdaal der opbrengen. Lucia de Jeu, zij organiseert samen met Marja de Geus de kledingbeurs, legt uit: „Kijk, je hebt officiële kledingbeurzen zoals die van de Huisvrouwenvereniging, en je hebt doe-maar-een-beetje beurzen. Bij die van de huisvrouwen gaat alles georgani seerd. Ze doen alles zelr innemen, etiketten er op, verkopen. Wij doen dus maar een beetje. De vorige keer deden we het nog net zo als de huisvrouwen, maar toen werden we stapelgek." Die vorige keer was het ongelooflijk druk. De beha's (vier voor een gulden) vlogen over de toonbank. Nu krijgt iedereen die daarom vraagt een (gratis) tafeltje om er zijn spullen op uit te stallen en ze te verko pen. Het enige nadeel is dat het buurthuis er niets aan overhoudt. Nummertjes Dat is bij de Leidse afdeling van de Neder landse Vereniging van Huisvrouwen wel anders. Twintig procent van de opbrengst is voor de vereniging. Meestal komt dat (met aftrek van onkosten) neer op zo'n 500 gul den zodat er voor zeker 2500 gulden moet zijn verkocht. Terwijl een kledingstuk nooit meer dan een tientje mag kosten. De kle dingstukken moeten wel in orde zijn. Orga nisator mevrouw Mizée: „Kleding met vlek ken er in wordt niet geaccepteerd. Ook klei ne vlekjes niet. Wij zijn streng." De kledingbeurzen van de huisvrouwen zijn misschien wel daardoor waanzinnig populair. Mevrouw Mizée: „We houden de beurs op de eerste verdieping VCD een oud schoolgebouw. Als we 's avonds om zeven uur opengaan, staat de trap om zes uur al vol. We moeten dan zelfs nummertjes uit delen en de mensen met twintig tegelijk naar binnen laten gaan. Voor de medewerk sters IS het gewoon een slijtageslag Het publiek dat op de beurzen van de huis vrouwen afkomt, is heel wisselend. Me vrouw Mizée. ..Daar is geen peil op te trek ken. Laatst hadden we zelfs een professor uit Oegstgeest, die een regenjas kwam ko pen. Hij ging er ook nog met een mooie broek van een tientje vandoor." Het publiek in het Spoortje is minder uit eenlopend. Achter de tafels zitten vooral blanke vrouwen, ervoor lopen bijna alleen maar Marokkaanse vrouwen. Ze kopen een tafel soms in één keer leeg. Lucia helpt ze met veel geduld. Ze legt met handen en voeten uit wat ze met woorden niet kan uit- ban. „Ja", zegt ze, „Het is hier echt guldentjes- werk, hoor. Als iets meer dan een paar gul den kost, verkopen we het niet." Maar echt om de verdiensten gaat het niet. Lucia: „Het is meer dat de mensen moeite hebben, om iets weg te gooien. Kleren hebben vaak ook een emotionele waarde. En als je ze dan aan iemand anders kan verkopen, dan hééft tenminste iemand er nog wat aan." Onderzoek naar lijkje zit vast De acht rechercheurs die zich bezighouden met het onder zoek naar het babylijkje dat en kcle weken geleden bij park Cronesteyn werd gevonden, hebben nog geen spoor van de moeder. Er komt volgens politie woordvoerder Graveland nog steeds informatie binnen van wandelaars die denken dat ze i« ts gaden hebben <>f van men sen die vermoeden wie de moe der is. De gouden tip ontbreekt tot nu toe. InmiddeK ityn \ni gens Graveland enkele honder den personen en instanties be naderd. De politie heeft alle tuinhuis jes in de omgeving onderzocht, om te kijken of in een van de gebouwtjes misschien een be valling heeft pi.i.11sgrh.ii i i iei bleek niet het geval. Referendum bracht geen oplossing in slepende horecadiscussie LEIDEN» JANET VAN DUK binnen te laten, lijkt beter. In andere gemeenten zijn daarmee goe de ervaringen opgedaan. Van de ondernemers mag verwacht wor den dat zij er alles aan zullen doen om de overlast in de kroeg en op straat te voorkomen. Een streng sanctiebeleid moet er voor zor gen dat zij zich aan de afspraken houden. De gemeente Leiden gaat stren ger optreden tegen cafés die zich niet houden aan de slui tingstijden of overlast veroorza ken. Twee weken geleden is hiermee een begin gemaakt en 'wat ons betreft is het afgelopen met het smeken, soebatten en met elkaar praten', zegt ambte naar J. Vellekoop, leider van het Horecaprojectteam. Dat bete kent dat een café tijdelijk wordt gesloten als de eigenaar on danks mondelinge en schriftelij ke waarschuwingen te lang openblijft. De aankondiging van het strengere beleid komt een jaar na het Leidse referendum, dat een einde had moeten maken aan de slepende discussie over de sluitingstijden van Leidse horeca-gelegenheden. Het referendum gaf echter geen duidelijkheid. Integendeel: vandaag een jaar geleden bracht maar 46,7 procent van de kiesgerechtigde Leidenaars zijn stem uit. Een kleine meer derheid daarvan bleek tegen het vrijlaten van de sluitingstijden. Voordat het referendum werd gehouden, had de gemeente raad beloofd zich aan de uitslag te zullen houden. „De sluitings tijden blijven zoals ze zijn en worden niet ruimer, want dat zou inconsequent zijn", ver woordde PvdA'er P. Bordewijk in juni de mening van de meer derheid van de Leidse gemeen teraad. Er werd een speciaal team in het leven geroepen van milieu ambtenaren en politie agenten, dat zou toezien op het sluitings tijdstip van terrassen en cafés. Hoewel zes zaken vorig jaar een schriftelijke waarschuwing kre gen, is nooit overgegaan tot sluiting. Gedoogbeleid De overlast verdween niet, werd onlangs vastgesteld door het team. Dat de zaken niet werden gesloten komt omdat de over- Affiches in de stad riepen de Leidenaars een jaar geleden op een stem uit te brengen tijdens het referendum. Veel hielp het niet slechts 47 procent van het aantal stemgerechtigden kwam opdraven. foto loik zuytxrduin last nog wel mee viel 'in verge lijking met overlast elders', licht Vellekoop toe. „Bovendien ble ven we in gesprek met de on dernemers en de omgeving, we wilden niet gelijk het functione ren van de ondernemer onmo gelijk maken. Maar we hebben wel geconstateerd dat het mis schien goed is om sneller op te treden." Uit de rapporten van de poli tie blijkt dat de overlast sinds het referendum nauwelijks is af genomen. In 1991 kwamen 389 klachten binnen, precies 20 minder dan het jaar daarvoor. Een mager resultaat, vinden de buurtverenigingen in de bin nenstad: ..De gemeente voert nog 'steeds een gedoogbeleid dat niet spoort met de beloften rond het referendum. Op diver se plaatsen worden de sluitings tijden overtreden." Zij vinden dat de zaken streng moeten worden aangepakt: om 2JX) uur dicht is om 2.00 uur dicht. Ook de ondernemers, vere nigd in de I>eidsc afdeling van Horeca Nederland, zijn ontevre den. Kroegen moeten langer kunnen openblijven, menen zij. Gepleit wordt voor een slui tingstijd van 4.00 uur. waarbij vanaf 2.00 uur geen nieuwe be zoekers mogen worden binnen gelaten Terwijl kroegbazen en buurt bewoners lijnrecht tegenover el kaar staan, heeft het horecapro jectteam een tussenvoorstel ge daan: op zaterdag mogen de ca fés tot 3.00 uur open blijven. Ongeveer zeventien zaken heb ben echter al een bijzondere ontheffing tot dat tijdstip. Het staat iedereen vrij een dergelijke ontheffing aan te vragen, zei burgemeester Goekoop vorig jaar. Er kwamen echter slechts twee aanvragen binnen. Of een strenge contróle op de huidige afspraken de overlast vermindert, is echter de vraag. Dat werd vorige week zaterdag duidelijk. Op en rond de Nieu we Beestenmarkt stonden na een contróle enkele honderden stappers tegelijk op straat. Dat leverde meer overlast op dan tijdens welke gedoogpenodc ook. De kroegbaas „Het referendum heeft ei genlijk alleen maar roet in net eten gegooid want de ge meente wilde vrije sluitings tijden invoeren. Er is nu nog steeds een gedoogbeleid. En strengere maatregelen wor den wel steeds aangekon digd. maar daar heeft de po litie gewoon geen manschap pen voor. Bovendien is de politie helemaal met gelukkig m< deze regels. die zien lie ver een rustig verloop, dat de bemirin dm ■Bemad le lijk weggaan Dat wil de ho reca ook. Wat er nu gebeurt is geen beleid. ALs je iets af gesproken hebt, voer het dan uit. Nu laten ze al |mo W ondernemers in het ongewis se." (iv. Ankoné. café-eigenaar) Het huurtcomité ,,lk was een jaar geleden ui teraard blij met de uitslag, maar ook verrast. Wij kun nen niet merken dat er wat met de uitslag van het refe rendum is gedaan De gr meente voert geen duidelijk beleid en de horeca lapt de sluitingstijden aan de laars. Er moet gewoon strenger worden opgetreden. Ik wil heus het orood niet uit de mond van de horeca-onder nemers stoten, maar een zaak moet gewoon tijdelijk dicht als de regels worden overtreden in een buurt waar ook mensen MM HM IC ferendum is wei nuttig ge weest. zeker. Want daardoor is duidelijk geworden wat de bevolking wil. En dat moet worden uitgevoerd (Nel Meinier. buurtbewo nee)

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 13