Economie 'Winst dsm fors omlaag' Poolse regering verslikt zich in hervormingsdrift Spanning en sensatie: hoe hoog zal de bonus zijn? Ondernemer neemt gecalculeerd risico met Oostduits metaalbedrijf Troebelen rond roebel Donderdag 5 maart 1992 Redactie: 023-150224 JANINEBOSMA Vormgeving: HENK GEJST 9 ARBEIDSOVEREENKOMSTEN tussen man en vrouw moeten niet langer verboden zijn De motieven die in 1907, toen drt ver bod werd ingevoerd, golden, zijn niet meer geldig. Dat staat in een gisteren verschenen advies van de Sociaal-Economische Raad (Ser) aan de ministers van justitie en sociale zaken In 1907 werd er nog van uit gegaan datgoede echtgenoten ten behoe ve van elkaar gratis arbeid zullen verrichten". ABN AMRO breidt haar activiteiten in Spanje flink uit. De bank heeft enkele tientallen miljoenen guldens gestoken in een belang van 90 procent in het Spaan se effectenhuis Capital Markets Equities (CME) Na te zijn omgedoopt tot ABN AMRO SVB zal het bednj'f zich bezighouden met beurshandel, beleggingsfond sen, vermogensbeheer en aandelenuitgiftes. DE FRANSE oliemaatschappijen Elf Aquitaine en To tal praten met de Iraakse regenng over de gezamen lijke exploitatie van twee olievelden in Irak Dat heb ben woordvoerders van beide concerns gisteren be vestigd De Franse staat heeft in beide ondernemin gen een controlerend belang Beursanalisten somber over jaarcijfers Effectenhandelaren op de Amsterdamse beurs verwach ten dat het chemieconcern DSM aanstaande maandag een aanzienlijke winstdaling van 33 tot 43 procent be kend gaat maken. Zij baseren hun voorspelling op de stagnerende economie. Daarvoor blijkt het Limburgse chemiebedrijf veel gevoeliger dan aanvankelijk werd ge dacht. HEERLEN o CPD Ondanks een koersverandering richting harsen, hoogwaardige kunststoffen en chemische spe cialiteiten is DSM nog steeds gespecialiseerd in basischemie, een tak waar donkere wolken boven hangen. Bovendien staan de prijzen in de chemie sterk onder druk. Ook de vorig jaar begonnen ingrijpende reorgani satie in Limburg kost het bedrijf handenvol geld. De effectenhandelaren zijn eensgezind in hun opvattingen dat DSM vorig jaar tenminste eenderde van het resultaat heeft ingeleverd. De cijfers die het concern maandag publiceert zullen volgens hen ongeveer overeenkomen met de sombere resultaten die DSM het afgelo pen jaar al per kwartaal meldde. In 1990 bedroeg de nettowinst nog 811 miljoen gulden. De handelaren verwachten dat de winst over 1991 rond de 500 miljoen gulden zal liggen, een halvering in vergelijking met 1989, het jaar dat de Staat DSM naar de beurs bracht. Dat de winst niet verder wordt gedrukt is volgens de analisten te danken aan de 'sta biele inkomsten' van de aard gasactiviteiten. Verder leveren de gunstige resultaten van dochter Curver-Rubbermaid nog aanzienlijke inkomsten op. De beursdeskundigen zijn vooral nieuwsgierig naar het di vidend (de winstuitkering per aandeel). Gespannen wordt af gewacht of DSM zich aan de oude toezegging houdt dat na een slecht jaar de winstuitke ring niet meteen wordt aange past. Het dividend was de afge lopen jaren hoog, 8 gulden per aandeel. 'Problemen los je niet op door geldpers te laten draaien De olieproduktie in de neutrale zone tussen Kuwayt en Saudi-Arabië is weer hervat. Gedrieën draaiden Texaco-topman Kinnear, en de Saudische en Kuwaytse olieministers Nazer en Al Rquoba de oliekraan dins dag weer open. De oliewinnings-installaties in het gebied werden tijdens de Golfoorlog zwaar beschadigd. foto ap gustavo ferrari LONDEN PATRICK HOSKING NIEUWSLIJN Ford België op zoek naar personeel De Belgische vestiging van het Amerikaanse autoconcern Ford in Genk gaat vanaf volgende week 1.500 nieuwe werknemers werven voorde nachtploeg. Het bedrijf heeft nieuwe mensen nodig voor het bouwen van de zogeheten 'wereldwagen' die Ford volgend jaar op de markt gaat brengen. De produktie van de nieuwe auto, die voorlopig wordt aangeduid met de code naam CDW-27, wordt geconcentreerd in Genk. VS moeten roer flink omgooien De Verenigde Staten moeten ingrijpende veranderingen op eco nomisch, sociaal en politiek terrein doorvoeren, willen ze blijven concurreren met landen als Duitsland en Japan. Dat is de be langrijkste conclusie van een rapport dat gisteren door de Ame rikaanse Raad voor het Concurrentiebeleid in Washington is ge presenteerd. Volgens het rapport is de ernst van de situatie nog steeds niet tot de regering en het Congres doorgedrongen. De raad vindt dat er een algemene concurrentiestrategie moet wor den ontwikkeld. Daartoe dient er een nieuwe overheidsinstantie te komen of moeten de bevoegdheden van het ministerie van handel aanzienlijk worden uitgebreid. ING praat over groter belang in BBL De Internationale Nederlanden Groep (ING) staat op het punt haar belang in de Belgische Bank Brussel Lambert fors uit te breiden. Dat heeft de Belgische krant Le Soir gisteren gemeld. Volgens de krant voert ING momenteel besprekingen met Albert Frère, grootaandeelhouder van BBL, over de overname van zijn aandelen. Een woordvoerder van ING erkende gisteren dat er in derdaad gesprekken worden gevoerd. Een eerdere poging van ING om meer greep te krijgen op BBL mislukte vorig jaar. THE INDEPENDENT Om half tien vanochtend hebben 34:000 Britten geduimd, hun adem ingehouden en een schietge bedje gedaan. De bedrijfsleider van een van de 250 winkels, kantoren, boerderijen en fabrieken van het John Lewis Partnership (voornamelijk le vensmiddelen) zal hen vervolgens óf hebben ge rustgesteld óf teleurgesteld. Hoe? Simpelweg door het openscheuren van een envelop en het be kendmaken van de jaarlijkse bonus. John Lewis Partnership, de grootste coöperatie van Groot-Brittannië, geeft haar werknemers sinds mensenheugenis jaarlijks een bonus voor de verleende diensten. Voor veel laagbetaalde werknemers bepaalt de bonus of ze van de zomer met vakantie kunnen of een nieuwe auto kunnen kopen. Voor anderen die worstelen met hun hy potheek kan de winstuitkering het verschil uitma ken tussen inbeslagname van de woning of erin kunnen blijven. Het gaat nooit om een klein bedragje. De 'lage re echelons' kunnen al gauw rekenen op zo'n 1.500 pond (5.000 gulden). Leidinggevenden krij gen een veelvoud daarvan. Iedereen profiteert dus mee van de winst bij John Lewis. Dit systeem van 'industriële democratie' leek lange tijd een garantie voor succes. Iedereen wil wel werken voor zo'n groot extraatje en dat legde de coöpera tief natuurlijk geen windeieren. Goede zorgen Maar ook John Lewis voelt de gevolgen van de voortsukkelende Britse recessie. Voorzitter Peter Lewis kondigde afgelopen september in tussen tijdse winstberekeningen al een verlaging van de winst voor belastingen aan van 28 procent tot 23,8 miljoen pond (78,6 miljoen gulden). Hij waarschuwde het personeel toen rekening te houden met een verlaging van de winstuitkering met 12 procent vergeleken met vorig jaar. Van daar al dat ingehouden adem. John Lewis is beslist een apart concern. De me dewerkers zijn tevens eigenaren en die zorgen goed voor zichzelf. Het bedrijf subsidieert opera bezoek en houdt er een medische staf van zeven- ia. Vijf van de twaalf directeuren worden door het personeel gekozen. De directeuren zijn vorige week donderdag op de twaalfde verdieping van het hoofdkantoor van John Lewis in Londen bij elkaar gekomen en heb ben onder uiterste geheimhouding de hoogte van de bonussen bepaald. Het was niet de gelukkige bijeenkomst van andere jaren. Dat het een sombere bedoening zou zijn, was al lang van tevoren bekend. Zodra het onderwerp winstuitkering ter sprake kwam, lieten leidingge vende functionarissen de afgelopen maanden steevast geluiden horen van: „Als er al een bonus komt." Bedrijfscultuur Als de werknemers vandaag inderdaad geen cent mochten krijgen, zal het niet de eerste keer zijn. In 1940 en tussen 1948 en 1953 moesten de werk nemers/eigenaren het ook al zonder stellen. De beter geïnformeerde medewerkers specule ren op een bonus van 5 tot 10 procent. Sommige winkels hebben zelfs een pool georganiseerd over de uitkomst. Er zijn sterke krachten aan het werk voor de in standhouding van de bonus. Maar het is gevaar lijk om, in de hoop dat de handel weer aantrekt, meer te betalen dan het afgelopen jaar rechtvaar digt. De trots van de leiding speelt daarbij een be slissende rol. Volgens de klassieke economische theorie zullen coöperaties van werknemers uit eindelijk altijd mislukken, omdat zij de discipline missen die wordt opgelegd door investeerders van buiten. In moeilijke tijden zal, aldus de theo rie, het personeel zichzelf teveel uitbetalen en te weinig herinvesteren. De bedrijfscultuur bij John Lewis - ingeboe zemd door de toenmalige eigenaar. Spedan Lewis die in 1920 de winstuitkering introduceerde - is grotendeels gebaseerd op de vastbeslotenheid te bewijzen dat deze economen het bij het verkeer de eind hebben. Spedan heeft de zaak in twee machtigingen - in 1929 en 1953 - aan zijn perso neel overgedaan. Het 'hoogste doel' van de co- operatie was, zo zei hij, het geluk van de leden. VERTAUNG LUUTJE NIEMANTSVERDRIET DEN HAAG ANP-The Independent Het nieuwe pakket economi sche hervormingen waarmee Polen de economie wil stimule ren en tegelijkertijd de inflatie (geldontwaarding) te lijf wil gaan, is gedoemd tot misluk ken. Poolse economen roepen dat in koor. Gisteren kregen ze bijval van het Internationaal Monetair Fonds die Warschau waarschuwde voor de 'gevaren' van het nieuwe economische plan voor de stimulering van de economie. De waarschuwing van het IMF was vervat in een brief van IMF-directeur Michael Cam dessus aan president Walesa en premier Olszewski. Volgens waarnemers heeft Walesa de in houd van de brief opzettelijk naar buiten laten lekken om de regering onder druk te zetten. De Sejm (het parlement) moet zich deze week namelijk over de hervormingsplannen uitspre ken. Scepsis De scepsis over de haalbaarheid van het ingrijjjende economi sche programma dat de cen trumrechtse regering van pre mier Olszewski vorige week pre senteerde, is groot. Kemmaatre- gelen zijn de verdere terugdrin ging van de inflatie en belas tingverlaging. Ook moet de kr^ dietverlening worden vergroot om de consumptie te stimule ren en moeten noodlijdende staatsbedrijven met geldinjec ties op de been worden gehou den totdat een particuliere ko per is gevonden. Het plan was voor i van financiën Lutkowski vorige week al aanleiding om op te Stappen. HIJ beschuldigde de regering ervan de problemen op te willen lossen door het 'laten draaien van de geldpers'. Volgens de economen, maar ook IMF-topman Michael Cam dessus, staan de 'stimulerende' maatregelen en de inflatiebe- strijding haaks op elkaar en moet dan ook worden gevreesd dat de geldontwaarding weer zal gaan stijgen. Camdessus vreest daarnaast voor een ver der oplopen van het begrotings tekort. dat naar venivachtiitg in het eerste kwartaal van dit jaar 'Walesa lieefl brief IMF expres laten uitlekken zal oplopen tot 17,6 biljoen zlo ty (ongeveer drie miljard gul den). Direct na de val van het com munistische bewind steeg de inflatie in Polen tot ongekende hoogte, maar door een streng monetaristisch beleid, gemo delleerd naar het voorbeeld van de Britse ex-premier Margaret Thatcher, liep de geldontwaar ding vorig jaar terug tot 60 pro cent. Groeiend onvrede Na twee jaar van wachten en hemen neemt de onvrede onder de Polen echter toe over het uit blijven van een stijging van de welvaart. De regering staat on der sterke druk van de vakbon den om met stimulerende maatregelen voor de economie te bomen OlswwM dat nu kennelijk geen andere uitweg dan het opgeven van de 'krap geldpolitiek Na twee jaar drastische her vormingen door de vorige rege ring is een „kritieke situatie" ontstaan, aldus een rapport van de regering. Daaruit blijkt onder meer dat het Bruto Binnenlands Produkt (bbp - het geld dat bin nen de Poolse landsgrenzen wordt verdiend vorig jaar mei bijna 10 procent is gedaald. In 1990 daalde het bbp al met 12 procent. Daarnaast hebben de ingrijpende hervormingen ge leid tot een werklozenleger van 2,2 miljoen mensen. Nu meer dan 10 procent van de beroepsbevolking geen werk heeft, is het de vraag of de rege ring erin zal slagen de staatsbe drijven sneller te privatiseren. Vorig jaar gingen slechts iets meer dan 200 van de circa 7.000 staatsbedrijven in particuliere handen over I >e kosten van de 'overblijvers' (40 procent lijdt verlies) drukken zwaar op de overheidsbegroting. Een spoedige val van de rege ring. die steunt op een minder heid in het parlement, is niet onwaarschijnlijk. De twee vori ge niet-communistische rege ringen bleven in Polen niet lan ger dan een jaar aan de macht. Olszewski stelde in een vraagge sprek vast: „Het lijkt bijna een traditie te worden dat iedere re gering het slechts een jaar vol houdt". L EN RODENRIJS De overneming van bedrijven van de Duitse Treuhandanstalt is niet alleen afhankelijk van de geboden prijs. Zaken als garan tie voor behoud van arbeids plaatsen, investeringsprogram ma's en milieu-overeenkom sten blijken vaak veel meer de doorslag te geven. Dat merkte Rotterdammer Paul van Ass (31), die sinds kort eigenaar is van metaalbewerkingsbedrijf Mebia in Ossendorf, vlakbij de Poolse grens. De Treuhandanstalt privati seert en saneert het voormalige Oostduitse staatsbezit. Van Ass stapte vorig jaar ongevraagd binnen om te praten over Me bia. Hij diende een onderne mingsplan in en gaf een bod af. Er was ook een serieuze Duitse kandidaat, maar later bleek dat die staal boven de marktprijs aan Mebia te leveren. Exit Duit se kandidaat. Van Ass en de Treuhand waren vlak voor kerst rond. Mebia kostte Van Ass enkele tonnen. Verder moet hij de werkgelegenheid van ten min ste 40 van de 72 werknemers garanderen. Elke toch ontslagen werknemer kost hem 30.000 mark. De Treuhand nam de Paul van Ass: 'Mebia moet binnen korte tijd een succesvol voorbeeld voor andere bedrijven kunnen worden.' foto anp frans vanderunde schuld van 1,3 miljoen mark over, terwijl Van Ass zich ver plichtte de ernstig vervuilde grond bij het bedrijf schoon te maken. Contragewichten Eind vorig jaar wist de Rotter dammer zich dus eigenaar van een bedrijf, dat geen enkele er varing had met marktgericht produceren en in 1991 ruim acht ton verlies draaide. Een onbezonnen avontuur of een doordachte stap? Van Ass meent dat van enige onbezon nenheid geen sprake is, maar dat een doordachte stap toch niet geheel ontbloot is van risi- Ondanks zijn leeftijd bezit Van Ass al het metaalbedrijfje Sideron in Berkel en Rodenrijs, waar met 19 mensen contrage wichten voor liften worden ge produceerd. „Een zo beperkte markt dat wij de op één na grootste producent in Europa zijn", zegt Van Ass. Bovendien zette hij vorig jaar een bedrijf in Antwerpen op, dat zich bezig houdt met steel-trade, het bij el kaar brengen van vraag en aan bod op de staalmarkt. Er wer ken nu al zeven mensen. Om de risico's beter te sprei den, besloot van Ass uit te kij ken naar andere mogelijkheden. Eerst richtte hij zijn blik op Po len, maar taalproblemen en po litieke risico's deden hem be sluiten dichter bij huis te kijken. „Ik heb bij een Duits staalbe drijf gewerkt en spreek de taal vloeiend. Het lag voor de hand in het oosten van Duitsland rond te kijken." De keuze van Mebia is het ge volg van de ligging bij de grote staalfabriek EKO Stahl. Die kan zonder transportproblemen le veren. Bovendien is geschoolde mankracht aanwezig: EKO staat op het punt geprivatiseerd te worden. Dat zal onherroepelijk met een golf ontslagen gepaard gaan. „Maar uiteraard moeten we eerst Mebia op poten hou den, voor we over uitbreiding gaan denken." Zandstraler Mebia heeft de aanblik die zo kenmerkend is voor bedrijven in het oosten van Duitsland. Vervallen gebouwen, ouderwet se machines en sterk vervuilde grond bepalen het beeld. Er is al zeker twintig jaar niet meer ge- investeerd. Op het terrein staat een nooit gebruikte zandstraal- machine. Onder het oude regi me kreeg het bedrijf de machi ne toegewezen, ook al kon Me bia het ding niet gebruiken. Tóch werd de zandstraler geac cepteerd, in de hoop hem ooit te kunnen ruilen tegen brood nodige lasapparatuur. Al snel na de hereniging werd de toenmalige directeur, die te veel contacten met de Stasi had. de laan uitgestuurd. Zijn opvol ger had al zoveel van bedrijfs Mebia in Ossendorf biedt nog een typische Oostblok-aanblik. Trabantjes voor de deur. slecht onderhouden gebouwen en zwaar verontreinigde grond. foto anp voering begrepen dat hij de pro duktie concentreerde op contai- nerbouw. „Maar zaken als break-eeen-punt (het punt waarop kosten en inkomsten mei d&aar fn evetiwfciü zijn. red.) en produktiviteit zijn nog volkomen onbekende begrip pen", zegt Van Ass. Hij berekende dat het break even-punt op 48 containers per maand ligt. terwijl met de hui dige logistiek en techniek een produktie van 55 stuks mogelijk moet zijn. De bedrijfsleiding zei maar tot 30 stuks te kunnen ko men, maar dan bleken 2000 ar beidsuren min of meer in de lucht te hangen. Mebia haalde in januari een produktie van 42 stuks. „We gaan de goede kant op", con cludeerde Van Ass toen. In de eerste drie weken van februari blijkt de produktie zelfs op veer tig stuks te liggen. „We gaan hel break-even-punt halen aldus Van Ass nu. Hij rekent op winst over februari. Mebia heeft een orderportefeuille van 140 stuks, waardoor de produktie tut hall' april is gegarandeerd. Heo Van Ass Van Ass weet bijna zeker dat de zaak gaat lopen. Investeringen moeten Mebia in korte tijd tot een succes maken, dat als voor beeld voor andere bedrijven in de regio kan dienen. Alleen het personeel staat wat argwanend tegenover de ondernemende Nederlander. Staal bouwmeester Bemhard Menzel constateert dat er nog grote problemen be staan bij de produktieverho- ging. Bovendien heeft Van Ass een prestatieloon ingevoerd, waardoor de meeste werkne mers er op achteruit gaan. „Het vertrouwen in Herr Van Ass moet zich nog ontwikkelen al dus Menzel. LONDEN PETER TOODAV THE INDEPENDENT De Russische Federatie zal de roebel deze zomer op de we reldvalutamarkt in vrije omloop brengen, zo heeft Moskou deze week bekendgemaakt. De munteenheid zaJ een zwevende koers volgen, totdat een mark tevenwicht is gevonden en een vaste koers kan worden vastgc steld. Zolang de roebel zweeft, zal echter wel een vaste koers wor den gehanteerd voor in veste- rinfKtodahxfco i >.«t dm voorkomen (lat buitenlandse investeerden misbruik maken van een zwakke roebel door Russische bedrijfsmiddelen voor een appel en een ei op te kopen. Inmiddels heeft de Russische regering een Amerikaans finan cieel onderzoekbureau in de arm genomen voor de ops po rihg van de harde valuta s die op grote schaal illegaal naar het buitenland zijn gesluisd. De meest algemene vorm van kapt taalvlucht is de winst die Russi sche ondernemingen in het bui tenland maken. De Russische regenng heft daarover 40 pro cent wisselkoersbelasting, met als gevolg dat het geld op we* terse bankrekeningen belandt of op de zwarte markt in om loop wordt gebracht.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 9