Buitenland Doorbraak in Pretoria Rellen in Nairobi Italiaanse fiscale recherche grijpt kinderen in de kraag 'Stuur vredesmacht VN naar Karabach' Natuurbescherming wig tussen arm en rijk FIS gaat in beroep tegen ontbinding Turkse mijnen al jaren verwaarloosd Donderdag 5 maart 1992 Redactie: 023-150225 RONALD FRJSART (chef) ONNO HAVERMANS HANS JACOBS JOLANDA OUKES Vertalingen: MARGREET HESÜNGA LUUTJE NIEMANTSVERDRJET Vormgeving: DRIES DE BOERS 7 BU EEN BRAND in een kartonfabriek in Bangkok zijn vanmorgen 22 arbei ders om het leven gekomen. Het vuur verspreidde zich snel in het drie etages tellende gebouw, dat geen nooduitgang had. DUITSLAND, DENEMARKEN, Noorwegen, Zweden, Finland, Rusland, Estland, Letland, Li touwen, en Polen zijn vandaag in Kopenhagen bijeen om een Raad van Oostzeestaten te vor men. Daarin zullen ze regionale kwesties als het milieu en economische ontwikkeling bespreken. NIEUWSLIJN Ramadan gisteren begonnen De islamitische vastenmaand ramadan is gisteren in de meeste staten aan de Perzische Golf, Jordanië en Sudan begonnen. De maand valt dit jaar toevallig samen met de veertigdagentijd, de vroegere vastentijd waarin rooms-katholieken zich voorbereiden op Pasen. De ramadan begint als de sikkel van de nieuwe maan de avond tevoren met het blote oog te zien is. Er is geen unifor me regeling. In Oman, Egypte en Syrië begint de ramadan van daag, in Turkije pas morgen. Moslims in Nederland volgen ge woonlijk het patroon van hun land van herkomst. Libië trekt banktegoeden terug Libië heeft voor 2 tot 3 miljard dollar aan banktegoeden uit Eu ropa teruggetrokken en overgebracht naar banken in het Mid den-Oosten om verwachte sancties wegens de Lockerbie-zaak voor te zijn. Libië wil voorkomen dat de banktegoeden worden geblokkeerd wegens de Libische weigering de twee verdachten van de Lockerbie-aanslag uit te leveren. 'Sperma-arts' schuldig aan oplichting De Amerikaanse arts die tientallen patiëntes met zijn eigen zaad bevruchtte, in plaats van donorsperma te gebruiken, is gisteren door een federale jury schuldig verklaard aan oplichting en meineed. De rechter zal op 8 mei de strafmaat bepalen. De 55- jarige kan tot 280 jaar gevangenisstraf en 500.000 dollar aan boe tes worden veroordeeld. Bonn vraagt opnieuw om Honecker De Duitse regering heeft haar ambassade in Moskou opgedra gen opnieuw bij het Russische ministerie te vragen om uitwij zing van de voormalige Oostduitse leider Honecker naar Duits land. Bonn verzoekt Moskou na te gaan of Honecker mag wor den vervoerd. Als dat het geval is „houden wij uiteraard vast aan ons verzoek Honecker naar Duitsland uit te wijzen", aldus rege ringswoordvoerder Vogel. Tijdelijk demonstratieverbod Moskou Het stadsbestuur van Moskou heeft besloten voorlopig geen de monstraties en andere openbare manifestaties toe te staan in de Russische hoofdstad. Het stadsbestuur besloot tot de maatregel nadat het afgelopen weekeinde bij betogingen tot ongeregeldhe den was gekomen tussen verstokte communisten en de politie. Tsjechoslowaken in juni naar stembus In Tsjecho-Slowakije worden op 5 en 6 juni algemene verkiezin gen gehouden. Dit heeft het presidium van het federale parle ment bekendgemaakt. Naar verwachting zal het belangrijkste thema de eventuele opdeling van de federatie worden. Vooral in Slowakije klinkt veevlvuldig de roep om onafhankelijkheid. Meer ratten dan mensen in Cairo Cairo is voor ratten een nog grotere trekpleister dan voor Egyp- tenaren. Meer dan 50 miljoen ratten bevolken de Egyptische hoofdstad, ofwel bijna viermaal het aantal menselijke inwoners. Dat meldt het dagblad Al-Gomhouriya vandaag. ANC en De Klerk eens over overgangsregering De Zuidafrikaanse regering en het ANC hebben een doorbraak bereikt over een overgangsregering. Daarin zullen het ANC en andere zwarte oppositiepartijen zit ting hebben. Regeringswoordvoerders bevestigden giste ren het bestaan van een document, waarin de hoofdlij nen van zo'n overgangsregering zijn vastgelegd. Nadere bijzonderheden ontbreken. Du Plessis, die weigerde in details te treden, zei wel dat het akkoord ook de positie van pre sident De Klerk in het geding zou kunnen brengen. Het presi dentschap zou volgens eerdere voorstellen van de regering beurtelings kunnen worden ver vuld door de drie belangrijkste politieke leiders die aan de on derhandelingen over een nieuw politiek bestel deelnemen: De Klerk, ANC-leider Mandela en CORRESPONDENT Minister Du Plessis (financiën), een van de belangrijkste onder handelaars van de regering, zei dat beide partijen zich nog zul len buigen over het akkoord en mogelijk wijzigingen zullen aanbrengen. Daarna zullen ze in een nieuwe onderhande lingsronde de puntjes op de i zetten. Inkatlia-leider Buthelezi. De kandidaten voor de diver se kabinetsposten zouden door de partijen zelf worden aange wezen en niet eenzijdig door De Klerk worden benoemd. De vorming van een over gangsregering wordt gezien als de eerste stap naar een nieuw democratisch bestel. De tweede fase is de verkiezing van een overgangsparlement dat ook de nieuwe grondwet, waarin blank en zwart dezelfde rechten heb ben, zal opstellen. Het ANC gaat er van uit dat premier Lubbers, vice-premier Kok en minister Van den Broek hun bezoek aan Zuid-Afrika zul len annuleren, als president De Klerk op 17 maart het referen dum over zijn hervormingsbe- leid verliest. Dit bleek na afloop van het gesprek dat staatssecre taris Van Rooy (buitenlandse handel) gisteren had met ANC- leider Walter Sisulu en 'scha- duwminister' van buitenlandse zaken Thabo Mbeki. Zij beves tigden dat het ANC geen be zwaar zal maken tegen het be zoek op 10 en 11 augustus. Van Rooy opende gisteren de Nederlandse Handelsbeurs in Johannesburg en luidde daar mee de rentrée van het vader landse bedrijfsleven in Zuid- Afrika in. Ruim 60 bedrijven zijn op de beurs present Van Rooy. die zich in het buitenland mi nister mag noemen, is de eerste Nederlands bewindspersoon sinds begin jaren '50 die Zuid- Afrika bezoekt. ROME CHARLES RICHARDS THE INDEPENDENT Het was een dure choco ladereep die Enrico's moeder voor haar twee jarig zoontje kocht: 500 lire (78 cent) voor de reep plus een boete van 33.000 lire (51 gulden) wegens belastingontdui king. Hiermee is Enrico de geschiedenis ingegaan als de jongste Italiaan die door de financiële politie is gestraft voor fiscale fraude. Het 'vergrijp' vond plaats in Valdentro, een ge hucht in het noord-oos ten van Italië, in de pro vincie Rovigo. Enrico was vervelend en daarom ging zijn jonge moeder, Francesca Spinello, naar de plaatselijk sigaren winkel om een zoethou dertje te halen. Ze kocht een chocoladereep. Maar toen ze de winkel verliet, werd ze In de nek gegre pen door de guardia di finanza, een soort fiscale recherche. Toen haar werd gevraagd naar de winkelbon, moest ze be kennen dat ze die niet had. Ze kreeg ter plaatse een boete. De winkelier kreeg een hardere tik op de vingers: een geldboete van 300.000 lire (465 gul den). De Italiaanse wet stelt al sinds jaar en dag dat klanten verplicht zijn een betalingsbewijs los te krijgen van dienstverle ners, of dat nu winke liers, barkeepers of res tauranthouders zijn. Hierdoor zijn de burgers wettelijk mede-verant woordelijk voor het toe zicht op de afdracht van 19 procent btw door handelaren. De handha ving van deze wet is altijd natte vingerwerk ge weest. Maar nu Ls de be volking gewaarschuwd. Doktoren, architecten, tandartsen en zakenlui kunnen al jarenlang straffeloos extreem lage belastingopgaven doen. Maar kinderen moeten het niet langer wagen met een chocoladereep naar de kleuterschool te gaan zonder een winkel- bonnetje op zak. Het centrum van de Kenyaanse hoofdstad Nairobi was gisteren voor de tweede opeen volgende dag het toneel van schermutse lingen tussen demonstranten en oproerpolitie. De politie vuurde grote aantallen traan gasgranaten af en mepte met de wapenstok wild om zich heen. Tientallen mensen raakten ge wond. Dinsdag brak'de Kenyaanse politie een hongerstaking van vrouwen, zeven moeders van politieke gevangenen, met ge weld op. De Verenigde Staten en Duitsland veroordeelden dat optreden gisteren scherp. De onlusten verspreidden zich gisteren in rap tempo over de belangrijkste winkelstraten van Nairobi. Wandelaars ren den alle kanten op, terwijl win kels en bedrijven op slot gingen. Ook de meeste bussen en taxi's verdwenen vrijwel onmiddellijk uit het straatbeeld. Demonstranten staken op di verse plaatsen auto's en -ban den in brand en richtten barri cades op, terwijl de politie met stenen werd bekogeld. Ook wer den een paar winkels geplun derd. De veldslag tussen politie en demonstranten verplaatste zich in de loop van de avond naar de armere buitenwijken van Nairobi. Azerbajdzjan en Armenië eensgezind NEW VORK/MOSKOU AP-Rtr-AFP-DPA Azerbajdzjan wil dat de Vere nigde Naties vredestroepen naar de grens met Armenië stu ren. Dat zou verder bloedver gieten in de omstreden enclave Nagorno Karabach moeten voorkomen. Armenië verklaarde zich maandag al voorstander van een VN-vredesmacht. De twee voormalige Sovjet-repu blieken, die op voet van oorlog met elkaar leven, werden maan dag toegelaten tot de VN. De blauwhelmen moeten wa pens en „terroristen" uit de en clave weren, zo zei de Azerbajd- zjaanse minister van buiten landse zaken, Goessein Sady- chov, gisteren in New York. Hij kondigde aan op korte termijn een vredesplan te zullen voor leggen aan de Veiligheidsraad, dat voorziet in een langdurig bestand en een embargo op wa penzendingen 'naar Nagomo Karabach. President Nazarbajev van Ka- zachstan pleitte gisteren voor een vredesmacht van het Ge menebest van Onafhankelijke Staten. Maar het 366ste regi ment van het GOS-leger pro beert Karabach juist te verlaten. Soldaten van het 366ste zullen per helicopter uit Karabach worden geëvacueerd naar Geor gië, aldus het persbureau Itar- Tass, omdat de wegen over land zijn geblokkeerd door plaatselij ke inwoners en milities. De Ar meniërs in het gebied zijn bang voor een massale Azerbajd- zjaanse aanval na het vertrek van het voormalige Sovjet-leger. Volgens een woordvoerder van het Kaukasische militaire dis trict zit 60 procent van de troe pen nog vast bij het dorp Balid- zja. De hulporganisatie Artsen zonder Grenzen meldt dat haar schatting 35.000 Azeri's uit Ka rabach naar de Azerbajdzjaanse hoofdstad Bakoe zijn gevlucht, uit vrees voor een aanval van Armeense milities. De oorlog om de Armeense enclave in Azerbajdzjan heeft in vier jaar aan zeker 1.500 mensen het le ven gekost. KYOTO Rtr-AFP-DPA „De illegale handel in bedreigde dier- en plantensoorten is net zo gevaarlijk als de drugshan del. De zucht naar geld stimu leert ook hier corruptie en ge weld." Prins Philip van Groot- Brittannië, voorzitter van het Wereld Natuur Fonds (WNF), heeft er gisteren op de interna tionale conferentie over be dreigde dier- en plantensoorten (Cites) in de Japanse stad Kyoto geen doekjes om gewonden. „Teveel landen die het ver drag van 1973 over de handel in bedreigde flora en fauna heb ben ondertekend, houden zich niet aan de afspraken inzake controle op de export of de om standigheden tijdens het trans port", aldus prins Philip. Hij riep de rijke landen op de ont wikkelingslanden te helpen bij de bescherming van hun be dreigde dier- en plantensoor ten. Aangezien zii niet de hulp ontvingen die hen was toege zegd op de laatste conferentie in 1989 in Lausanne, hebben vijf Afrikaanse landen Nami bia, Botswana, Zimbabwe, Ma lawi en Zuid-Afrika voorge steld de ivoorhandel weer toe te staan. Met het geld dat daarmee wordt verdient, kunnen zij de bescherming van hun natuur betalen. Vandaag echter lieten zij weten dat zij bereid zijn „een vrijwillig moratorium" op de handel in ivoor in te stellen. Voorlopig blijft het verbod dus van kracht. Om druk uit te oefenenen op de westerse landen, die het ver bod op de invoorhandel sowie so willen handhaven, stelde het vijftal eerder een vangstverbod voor haringen voor. Dit leidde tol een heftige confrontatie en verhitte discussies tussen afge vaardigden van Noord en Zuid, waardoor zelfs het hele verdrag over de handel in beschermde dier- en plantensoorten uit 1973 in gevaar kwam. Rijke landen houden vast aan de volledige bescherming van bedreigde dier- en plantensoor ten. Armere landen, die zelf be schikken over de meeste na tuur. willen een beperkte han del toestaan vanwege de in komsten. Op de conferentie gaat het nu dus vooral om de kernvraag of het verdrag is be doeld als bescherming van be dreigde natuur of om de handel te steunen. Algerijnse rechtbank verbiedt beweging ALGIERS Rfr-DPA-AFT» Het Islamitische Reddingsfront (FIS) gaat in beroep tegen het verbod op de beweging, dat gis teren door een Algerijnse recht bank is uitgesproken. Twee maanden nadat de Hoge Staats raad in Algerije met steun van het leger de macht overnam, heeft een rechtbank in Algiers bevolen dat het FIS moet wor den ontbonden. De staatsradio meldde dat het besluit is geno men omdat het FIS geweld ge bruikt om haar politieke doelen te bereiken. Het besluit, dat voor de advo caten van het FIS als een volsla gen verrassing kwam, werd voorgelezen door de vrouwelij ke rechter Ziani. „Het FIS is ontbonden", verklaarde zij, zonder de gronden voor het be sluit te geven. Op haar medede ling volgde een verbaasde stilte. „Het is een heel harde beslis sing", zei een van de zes FIS- advocaten na afloop van de zit ting. Het FIS heeft een week de tijd om bij het Hooggerechtshof in beroep te gaan Hel hof moet dan oinnen een maand uit spraak doen. De fundamentalisten, die uit zijn op de vorming van een isla mitische staat, stevenden bij de verkiezingen eind vorig jan af op een grote overwinning Om hen Ie sloppen n.im de Hoge Staatsraad de macht over en werd de tweede ronde van de verkiezingen afgelast. Diplomaten zeiden te vrezen dat radicale FIS leden nu on dergronds hun toevlucht zullen zoekrn lol geweld De voorma lige Algerijnse president Ahmed Ben Bella noemde het verbod „een slechte beslissing" Hij voegde er echter aan toe dat hij niet gelooft dat het vonnis tot een burgeroorlog zal leiden. Bush lijdt weer nederlaag: Huis wijst begroting af WASHINGTON AR De Amerikaanse president Bush heeft gisteren een nieuwe ne derlaag moeien incasseren In het Huls van Afgevaardigden werd de begroting voor 1993 door een overgrote meerder heid verworpen Behalve alle 250 Democraten stemden ook liefst 119 leden van Bush' eigen Republikeinse Partij tegen. sier lus 42 RgpuMtolnai Mam den voor. Wie naar de begroting kijkt, zou haast denken dat de Koude Oorlog nog niet is beëindigd, zo vinden de tegenstemmer*. Vooral de Democraten, die in het Huis ën in de Senaat in de meerderheid zijn. vinden dat Bush teveel geld blijft uitgeven aan defensie Zij willen dat meer geld wordt vrijgrmaakt voor onderwijs en gezondheids zorg. De Democraten hebben een alternatieve begroting op gesteld die vandaag in stem ming zal worden gebracht Van 1977 t/m 1985 gold een vangst verbod voor haringen in de Noordzee. Enkele Afrikaanse landen willen als tegenzet weer een vangstvetbod nu de ivoorhandel nog verboden is. Conferentie bedreigde Mijnwerkers die het ongeluk in het Zoguldak-mijncomplex heb ben overleefd, staan gelaten bij de mijn te wachten op nieuws over het lot van hun collega's. foto Familieleden van kompels die nog vastzitten in de mijn brengen de hele dag door bij de ingang van het mijncomplex. Tegen beter we ten in blijven ze hopen dat hun vaders, editgenoten en zonen nog levend worden gevonden, foto ap burhan ozbilici ISTANBUL NADIRE MATER IPS De mijnramp bij de plaats Kozlu in het noordwesten van Turkije is de op een na ergste uit de geschiedenis. Vermoedelijk zijn bijna 400 mensen om het leven geko men. Vijf jaar geleden vonden bij een onge luk in China zo'n 1.600 kompeld de dood. In Turkije wordt de schuld voor de ramp in de staatsmijn gelegd bij de opeenvolgende Turkse regeringen. „Al meer dan 25 jaar wordt er niet meer geïnvesteerd in de mijnên in deze streek", aldus Fikret Ozbilgin, voormalig voorzitter van de Turkse vereniging van mijnbouwin- genieurs. Voor hem kwam het ongeluk van dinsdagavond niet als een verrassing. De dubbele gasontploffing in het Zo guldak-mijncomplex heeft aan zeker 138 mensen het leven gekost; 250 anderen zit ten nog steeds opgesloten. Reddingswer kers hebben de hoop opgegeven nog over levenden uit de mijn te halen. De verbin dingen zijn door de explosie verbroken', de gangen en schachten zitten vol giftige gas sen en het reddingswerk wordt bemoeilijkt door explosiegevaar. De mijnramp volgt op een al maanden durend debat over de veiligheid in de Turk se mijnen. Met name over de toestand van de Zoguldak-staatsmijnen bij Kozlu aan de Zwarte Zee waar 50.000 mijnwerkers werken maakt men zich grote zorgen. Volgens een in 1988 gepubliceerd rapport van de Internationale Arbeidsorganisatie (ILO) sterven in het Zoguldak-complex jaar lijks 20 tot 80 mijnwerkers en lopen tussen de 7.000 en 8.000 mijnwerkers verwondin gen op. Mijnwerkers hebben de afgelopen maanden divese keren gedemonstreerd voor verbetering van hun werkomstandig heden. Sinds 1989 geldt een wereldwijd verbod op de handel in tvgor. Enkele zuidelijke Afrikaanse landen houden vol dat de olifant niet langer wordl bedreigd en willen een gedeeltelijke of gehele opheffing van het verbod.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 7