Zaken Nederkoorn: toekomst nu veilig stellen Duitsers nog vaag over F okker-samenwerking Sony blijft in groei geloven 99 Bonden noemen samenwerking onontkoombaar Jcillb! Donderdag 5 maart 1992 Redactie: 023-150275 COR BOOS JAAP SLUIS Eindredactie: LION KLEIN SCHIPHORST Vormgeving: MITZIE MEUERHOF STAND VAN NIEUWSLIJN Ministers zwijgen over Fokker Bewindslieden in Den Haag bewaren vooralsnog een stilzwijgen over de aangekondigde samenwerking tussen Fokker en de Duitse vliegtuigbouwer Deutsche Aerospace (DASA). Het minis terie van economische zaken wil absoluut niet op de kwestie in gaan, het ministerie van financiën 'wacht af. Zoals bekend heeft de Nederlandse staat een belang van 30 procent in Fokker. Wel vrees voor toekomst werkgelegenheid Fokker-topman Erik-Jan Nederkoorn op de persconferentie gisteren. SCHIPHOL BILL N Als Fokker en de Duitse vlieg tuigbouwer DASA binnen twee maanden inderdaad tot een verregaande vorm van samen werking komen dan slaat Fok ker een zeer goede slag. Met samenwerking wordt een belangrijke concurrent uitge schakeld, terwijl de know how en vooral geld van DASA-moe der Daimler, de grootste indus triële onderneming van Duits land, in huis wordt gehaald. Daarmee stelt de Nederlandse vliegtuigbouwer zijn voortbe staan ook op lange termijn vei- lig- Maar behoudt Fokker de ei gen identiteit en blijft de pro duktie van vliegtuigen in Neder land? Als men Fokker-topman Erik-Jan Nederkoorn moet gelo ven, is dat wel de bedoeling. Volgens Nederkoorn onderhan delt Fokker vanuit 'een positie van kracht' met de Duitsers. „Er is beslist geen sprake van een noodsprong", zo benadrukt hij. Fokker heeft reeds twee suc cesvolle vliegtuigprogramma's lopen (Fokker 50 en Fok ker 100). Een derde (Fokker 70) en vierde (Fokker 130) staan op stapel. DASA werkt nog met blauwdrukken van twee vlieg tuigtypen: de DAA 92 en DAA 122. Vrijen en vechten Nederkoorn veronderstelt dat de i luitsera zich op Fokker heb ben verkeken. Zij moeten heb ben gedacht dat de plannen voor een jetline, een familie straalvliegtuigen, onder druk van de> concurrentiedreiging zou worden opgeven. Lange tijd hielden de Duitsers de lancering van de nieuwe Fokker 70 op. Ze zijn (via doch ter Messerschmidt-Bölkow- Blohm) als risicodragend part ner verantwoordelijk voor de bouw van de romp van de Fok ker 100 en alszodanig ook be trokken bij de ontwikkeling van een verkorte versie. Ze mochten van Fokker meedoen aan het nieuwe project als met de ont wikkeling van een eigen verge lijkbaar straalvliegtuig zou wor den gestopt. 'Je kunt niet tege lijkertijd vriien en vechten', zo hield Nederkoorn hun voor. Maar DASA dacht lange tijd dat Fokker blufte. Een eigen vliegtuig betekende immers al les voor DASA. Het is voor de Duitsers namelijk moeilijk te verteren dat zij als machtigste industriële natie ter wereld geen straalverkeersvliegtuigen pro duceren. Hun poging samen met Italianen en Fransen een vliegtuigprogramma van de grond te tillen, lijkt nu door de vrijage met Fokker voortijdig te mien beëindigd. Concurrentieslag Fokker zegt (met of zonder de Duitsers) de Fokker 70 al in 1994 op de markt te kunnen brengen, terwijl DASA pas enke le jaren later kan volgen. Boven dien zou met de komst van de DAA 92 en de DAA 122 de markt voor vliegtuigen in de klasse van 70 tot 130 stoelen overvoerd worden. Het gevolg zou een concurrentieslag op leven of dood zijn. Voor veel minder geld kunnen de Duitsers nu deelnemen in Fokker en moge lijk later ook een deel van de produktie naar zich toetrekken. Mogelijk de Fokker 130. Voor Fokker zijn de voordelen mogelijk nog groter. Alleen kan de kleine vliegtuigbouwer wel een aantal jaren teren 'op het succes van ae Fokker 100, maar op lange termijn zou het bedrijf geïsoleerd komen te staan. De Fokker 70 en Fokker 130 zijn weliswaar beiden afgeleid van de Fokker 100, maar kosten sa men toch miljarden guldens om te ontwikkelen. Een compleet nieuw vliegtuig kan Fokker on mogelijk zelf financieren. Marktleider Met de combinatie Fokker/DA- SA ontstaat een machtige Eu ropese vliegtuigbouwer die de markt van kleine straalvliegtui gen bijna volledig in handen krijgt. Wanneer DASA voor Fok ker kiest komt ook de produktie van de Airbus A319 op losse schroeven te staan. Want ook aan Airbus neemt DASA deel. Dat de Duitsers met de A319 aan een concurrent voor de 'ei gen' Fokker 130 zullen meewer ken lijkt uitgesloten. De besprekingen bevinden zich volgens Nederkoorn overi gens 'in een zeer pril stadium'. Zijn inzet is het bewaren van de eigen identiteit van Fokker. Dat betekent dat de leiding van Fok ker Nederlands moet blijven, dat de vliegtuigen gewoon de naam 'Fokker' blijven dragen en voor een belangrijk deel in Ne derland worden geproduceerd. Overigens is het niet het eer ste Duitse avontuur van Fokker. In de jaren zeventig werkte Fok ker nauw samen met de Verei- nigte Flugtechnische Werke (VFW) in Fokker-VWF. Samen bouwden de twee de VFW 614, een bijna onverkoopbaar toe stel. Er werden slechts twintig gebouwd. Het Duitse vliegtuig- en ruimtevaartconcern Aerospace in München heeft de plannen voor een vergaande sa menwerking met Fokker veel minder stellig naar buiten gebracht dan de Nederlandse vliegtuigbouwer. Het Duit se bedrijf bevestigde wel dat met Fokker wordt gepraat over samenwerking. „Maar besluiten zijn niet genomen. Andersluidende meldingen zijn uit de lucht gegrepen", aldus Aerospace. BERLIJN HANS HOOGENPUK CORRESPONDENT Vooralsnog houdt Aerospace of ficieel vast aan de geplande bouw van eigen regionale toe stellen. Fokker heeft gesugge reerd dat de Duitsers, wanneer straks wordt samengewerkt, zullen afzien van de ontwikke ling en produktie van een con currerend toestel. "We begrijpen niet waar men het vandaan haalt dat wij onze plannen om samen met het Franse Aerospatiale en Aeritalia straalvliegtuigen voor het regio nale verkeer te bouwen zouden hebben opgegevenaldus een woordvoerder. Bij deze dochter van Daimler- Benz, waarvan het concern Messerschmi tt- Bolko w- Blöhm de kern vormt, kwameh direct herinneringen boven aan enke le jaren geleden. Het is namelijk niet de eerste keer dat Fokker flirt met de Duitse vliegtuigbou wer. Ruim vier jaar geleden was de voorwaarde voor een staats steun van een half miljard, dat het vaderlandse concern op zoek moest naar een rijke part- Ook toen werd het inder tijd zelfstandige MBB gezien als de ideale partner voor de na tionale trots in nood. Per slot van rekening werkt Fokker al bijna een kwarteeuw samen met MBB. Die samenwerking begon met de Fellowship en vindt nu bij de bouw van de- Fokker 100 plaats. MBB reageerde eind 1987 heel laconiek met de medede ling: als Fokker opdracht van de staat heeft gekregen een sterke partner te zoeken, dan is dat niet onze zaak. Het feest ging dus niet door. Niet in de laatste plaats omdat in Duitsland ie dereen de handen vol had om de eigen lucht- en ruimtevaart- bedrijven onder een dak te brengen. Dat dak is er twee jaar gele den gekomen dank zij Daimler- Benz, dat MBB opkocht. Sinds dien heet dit Beierse bedrijf niet langer MBB, maar vormt het sa men met Duitse Airbus, Domier en MTU onder de naam Aero space de vliegende poot van de autobouwers uit Stuttgart. En de integratie is nog in volle gang. Ook de Duitsers kampen met problemen, al was het alleen al vanwege het feit dat defensie niet zo veel meer bestelt nu de koude oorlog definitief voorbij is. MBB bij voorbeeld kan nau welijks overleven als de Luftwaf fe afziet van de opdracht voor de bouw van het militaire toe stel de Jager 90. De divisie Aerospace (omzet ongeveer 20 miljard gulden, 95.000 man personeel), kreeg met de nu 47-jarige Johann Schaffler een man aan de top, die als geen ander de wetten van de branche kent. „Voor vliegtuigbouwers zijn de natio nale markten veel te klein. Er moet Europees worden ge dacht", is zijn devies. En daar om was Schafflers eerste daad begin 1990 het openen van on: derhandelingen met de Fransen en Italianen over de bouw en verkoop van regionale vliegtui gen. De drie beschikken met de Domier 328, de ATR 42 van Aerospatiale en de ART 72 van Aeritalia al over kleinere tur boproptoestellen. Plannen om met de straal vliegtuigen DAA 92 en DAA 122 het gat tussen de turboprops en de kleine Airbus A 320 te sluiten zijn in een vergevorderd stadi um. Het aanbod van Fokker om daar nu maar mee op te houden en samen met de Duitsers een ingekorte Fokker 100 te gaan bouwen, werd in München dan ook in eerste instantie met on geloof, zo niet lichte verbijste ring opgenomen. SCHIPHOL BILL MEYER De vakbonden zijn in het alge meen positief over de plannen tot samenwerking tussen Fok ker en Deutsche Aerospace (DASA). Wel zijn zij bevreesd voor de gevolgen hiervan voor de werkgelegenheid bij de Ne derlandse vliegtuigbouwer. Fok ker zou de bonden verzekerd hebben dat er geen banen ver loren gaan door aansluiting bij het Duitse vliegtuigconcem. De vakbondsbestuurders tasten overigens nog helemaal in het duister over de manier waarop DASA en Fokker de sa menwerking vorm willen geven. Zij zeggen dan ook moeilijk nu al een standpunt te kunnen in nemen. Op voorhand stellen zij wel de eis dat samenwerking onder geen beding ten koste mag gaan van de werkgelegen heid in Nederland. De bonden en de centrale on dernemingsraad van Fokker kregen gistermorgen pas over de plannen van Fokker en DASA te horen. „Daarom is het eigen lijk nog te vroeg om te reage ren", aldus George Melchers, secretaris van de OR. „Maar dat Fokker in de toekomst een part ner nodig heeft om verdere vliegtuigprogramma's te ont wikkelen, staat voor ons als een paal boven wpter." J. Immerzeel van de Indus triebond CNV zegt niet op voor hand negatief te zijn. „Samen werking met DASA kan Fokker helpen bij de lancering van de Fokker 70. Bovendien heeft de overheid in 1987 bij de steun operatie aan Fokker reeds aan gedrongen op een verregaande vorm van samenwerking. Voor ons is echter de grote vraag: wat gaat er met de werkgelegenheid in Nederland gebeuren? Mario Lander van de Unie BLHP betreurt het dat Fokker in zo'n prematuur stadium met de plannen naar buiten is geko men. „De gevolgen horen wij pas over enkele weken. De werknemers kunnen nu slechts gissen over hun toekomst." De unie is bang dat het veel grotere Daimler-Benz, de moe dermaatschappij van DASA, Fokker opslokt. „Fokker zegt dat zij vanuit een positie van kracht met DASA praat en dat er geen sprake is van een noodsprong. Daimler is ongeveer tien keer groter dan Fokker. Een mooie vergelijking biedt de afgebroken samenwerking tussen Hoog ovens en de Duitse staalgigant Hoesch. Hoogovens mocht half fabrikaten aanleveren, terwijl de Duitsers het hoogwaardige eindprodukt voor hun rekening wilden nemen." Wel erkent ook Lander dat Fokker niet aan één of andere vorm van structurele samenwerking met derden ont komt. Daarom is ook Peter van Bers van de Industriebond FNV 'ge neigd' het nieuws positief te be oordelen. „Het zou zonde zijn wanneer zowel Fokker als DASA naast Airbus en British Aero space soortgelijke vliegtuigen ontwikkelen en elkaar vervol gens kapot concurreren." Als het aan ons ligt worden na 1991 alleen de grenzen niet meer beveiligd! HOLLAND SECURITY SYSTEMS BV advi n installeert Bouwkundige beveiligingen Electronische signaleringssystemen Brandmeldsystemen Gesloten televisie-circuits Toegangscontrolesystemen Nederlandse marktleider verwacht veel van mini-systemen BADHOEVEDORP JEROEN SMIT Met onder meer steeds kleinere apparaten verwacht Sony dit jaar in Nederland opnieuw een omzetgroei te kunnen bereiken. Een en ander werd gisteren in Badhoevedorp meegedeeld door Dave van Velzen, presi dent-directeur van Sony Neder land BV. Het bedrijf, nu al marktleider in Nederland, verwacht het hui dige aandeel in consumenten elektronica op te kunnen krik ken van 22 naar 24 procent. En dat in een markt die nauwelijks groeit. Grote hit moet het mini- nifi-systeem worden en ook van de mini-disc verwacht het be drijf veel. Sony ziet de toekomst zonnig in. Weliswaar maakte de moe dermaatschappij in Japan over 1991 282 miljoen gulden verlies, maar de vele buitenlandse dochters zorgen uiteindelijk toch voor een winst van 1,8 mil jard gulden. Dat bij een omzet van 55 miljard. Althans volgens de prognose, want het boekjaar eindigt pas op 31 maart 1992. En die 1,8 miljard winst is vijf procent meer dan in 1990. De Nederlandse Sony-doch- ter is een van die ijverige fami lieleden. Voor 1991 wordt een omzetstijging verwacht van 20 procent ten opzichte van 1990. In de totale vaderlandse 'bruin- goedmarkt' (televisie, video, ste reo) van 4.5 miljard heeft Sony een aandeel van tussen de 1,1 en 1,2 miljard. Sony is marktlei der in het land van Philips. Dat het momenteel beroerd gaat op de vaderlandse elektro- nicamarkt heeft volgens Sony verschillende oorzaken. Zo wordt het economische klimaat in ons land momenteel 'lauw' genoemd, waren er vorig jaar 'te weinig grote sportieve evene- Dit voorjaar introduceert Sony de Scoopmaneen zeer kleine digitale memorecorder. De bijbehorende digitale cassettes zijn niet groter dan een postzegel met een speelduur van twee uur. foto sony menten' (altijd goed voor een (EK-voetbal, Olympische Spe- extra afzet van televisies) en len) en aan nieuwe Sonypro- ontbraken noviteiten. dukten is dit jaar geen gebrek. Aan sportieve gebeurtenissen Zo wordt dit voorjaar de Scoop man geïntroduceerd, een zeer kleine digitale memorecorder. De bijbehorende digitale casset tes zijn niet groter dan een postzegel met een speelduur van twee uur. Prijs: 1999 gul den. Nieuw is ook de Spy Micro, een 699 gulden kostende casset terecorder voor normale micro cassettes. Het apparaatje is nau welijks groter dan zo'n cassette. Ook bij de Walkmans zet de trend naar steeds kleinere appa raten door. Sony komt met Walkmans die maar enkele millimeters groter zijn dan de cassettes zelf. Ook op andere fronten denkt Sony te scoren met verdergaan de miniaturisering. Zo wordt verwacht dat de trend in mini- hifi-installaties doorzet. De vi deocamera's worden eveneens steeds kleiner. Sony komt dit voorjaar met de Handycam CCD-TR305, die nog weer klei ner is dan de bestaande cam corders en slechts 645 gram weegt. Prijs: 2599 gulden. En dan is er natuurlijk de in troductie van de mini-disc,i die de helft kleiner is dan de nor male compact disc. Met Kerst mis liggen de eerste twee mini- disc-apparaten in de winkels. De ene is een speler, waarmee alleen plaatjes kunnen worden afgeluisterd. De andere is een speler-recorder, waarmee ook muziek of spraak kan worden opgenomen en weer gewist. Over de prijzen voor de spelers en de plaatjes valt nog weinig te zeggen. Met de mini-disc gaat Sony de confrontatie aan met het DCC-systeem van Philips, dat dit jaar op de markt komt en bestaat uit een digitale geluids cassette. Sony mag na afspra ken met Philips ook DCC-appa- raten in licentie bouwen, maar kiest voorlopig voor het eigen systeem. U M N Praten en schrijven over kwaliteit lijkt een platgetreden pad. Ieder zichzelf- respecterend bedrijf is er mee be zig. Cursussen over kwaliteit zijn er bijna elke week wel ergens in Nederland. Zo veel mogelijk me dewerkers moeten 'aan kwaliteit doen'. Je merkt een zekere kwali teitsmoeheid. Toch ben ik er van overtuigd dat het in de concur rentiestrijd de enige manier van overleven is. Er boven uitsteken door het net iets beter te doen dan de concurrent. Immers de meeste produkten uit een be paalde categorie ontlopen elkaar niet veel; hoe bind je dan die klant aan jouw produkt? Door 102kwaliteit te leveren. Met name in de dienstverle nende sector is dat een van de moeilijke elementen. Je praat dan over menselijk gedrag te genover de klant, die koning is! We kennen inmiddels allemaal wel de uitdrukkingen dat we nooit een tweede kans krijgen om een eerste indruk te maken en dat je morgen weer moet winnen om kampioen te blijven. De beste vind ik nog altijd het oorspronkelijk door IBM ge bruikte credo dat het beter is te streven naar een score van meer dan 100en het net niet te ha len, dan te streven naar een middelmatig doel en dat te be reiken! Het ontwikkelen en bereiken van een bepaalde vorm van kwaliteit is één ding, maar het handhaven op datzelfde niveau is een totaal andere zaak. Ervaringen leren dat het uiterst moeilijk is het behaalde streefhiveau ook te behou den. Een van mijn grote voorbeelden is de Walt Disney Co. in de VS. Ongelooflijk wat ze daar pres teren. De totale organisatie lijkt op een machine die zonder toevoeging van olie schijnbaar geruis loos loopt. Het kwaliteitsniveau is bijzonder hoog. Simone Wickenhagen is hoofd passage-marketing bij KLM Nederland 'Je bindt de klant door 102 procent kwaliteit te leveren gelijke vragen te beantwoorden. Dat laatste betekent job-rota tion. De vriendelijke en (bijna) alleswetende Disney-medewer ker lijkt bijna niet echt meer... Toch werkt het! Het vormt de ro de draad van de gigantische Dis- ney-operatie. Oog voor detail, weten wat de gast verwacht en dat ook waarmaken. Zelfs de topdirectie moet één keer per maand in één van de Disney-fi- guren een dag in het park door brengen om voeling te houden met de gasten! En op details wordt gelet! Het concept van de parken Magic Kingdom, Ep- cot Center en MGM is bijna onnavolgbaar. Streven naar per fectie. Wat voorbeelden: een at tractie waar vuur in voorkomt: niet alleen de vlammen zien maar ook de brandlucht ruiken. De tropen: niet alleen de gelui den maar ook die vochtige, soms muffe lucht in je neus. Vuilnis bakken in dé stijl van paviljoen of attractie waar ze staan. Kle ding van het personeel volledig afgestemd op het gedeelte waar men u>erkt. Het eettentje in Ep- cot ziet er futuristisch uit, tenvijl in het Magic Kingdom alles tivee grote ronde zwarte (Mickey) oren heeft. Kortom een voor beeld van een organisatie die tot het uiterste gaat om het de klant, nee, de gast naar de zin te maken en in de sfeer van het on derwerp te brengen. Ik denk dat Disney-topfunctionarissen veelvuldig voor spreek beurten over hun bedrijf worden gevraagd. Nu terug naar het handhaven van het kwali teitsniveau. Je zou denken dat het Disney door de jaren heen gelukt is. Nee dus. Drie jaar geleden vergeleken met nu laat duidelijk verschillen zien! Waar en hoe? Er lag meer rommel op de grond. Si- garettepeukjes etcetera verdwenen altijd ogenblik kelijk in de blikken van het leger i>egers in hun smetteloos witte pakken. De pakken zien Maar de training en discipline binnen dat bedrijf wa{ smoezeiig en faf personeel in 'Spaceship zijn dan ank zeer bijzonder. Dat begint al bij de selectie, casu quo indienst treding. Strakke regels: geen make-up, geen nagel lak, de heren de haren net boven het overhemd- boord, geen oorbellen en ga zo maar door! leder een wordt 'gedrilled' in klantvriendelijkheid. De klant is geen klant, de klant is gast. Van de par keerplaats tot de attracties en de restaurants. Iede re employee lacht, is voorkomend en weet alle mo- Earth' draagt zeer ouderwetse kleding die versleten uitziet. Heeft ook Disney moeite met het zich handhaven op dat hoge niveau? Is men aan het bezuinigen of misschien onvoldoende concur rentie? Hoe dan ook. het blijft een bedrijf om een voorbeeld aan te nemen. Hoewel, wie vindt nu een Mickey en een Minnie die Frans spreken leuk?

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 6