Binnenland Prijsafspraken in 1993 verboden 'De verloren erfenis': Handboek voor gefrustreerde PvdA-politici Akkoord over lagere tarieven specialisten Olievlekken op Noordzee DRAAI- KONTER Nederland dreigt onaantrekkelijk te worden voor multinationals S leevtrend Subsidie op dorpswinkel Noordgouwe Artsen onderkennen moord niet altijd'' Donderdag 5 maart 1992 3-150225 JANINE BOSMA ALTAN ERDOGAN RONALD FR1SART (dief) PATRICK VAN DEN HURK JAN PREENEN SJAAK SMAKMAN FRANS VISSER Vormgeving DRIES DE BOERS Algemeen Nederlands Persbureau (ANP). Gemeenschappelijke Persdienst (GPD), Inter Press Service (IPS). NIEUWSLIJN 'Vergunning Kemira versoepelen' Werknemers van de kunstmestfabriek Kemira in Pernis gaan be zwaar aantekenen tegen de concept-lozingsvergunning die tus sen het bedrijf en de overheid is afgesproken. Volgens het perso neel zijn de eisen waaraan het bedrijf voor het behoud van de vergunning moet voldoen, strenger dan aanvankelijk was afge sproken. Als er niets verandert, wordt het moeilijk om nog een kunstmestindustrie in Nederland in stand te houden, aldus het personeel. Belangrijkste punt van de vergunning is dat de fa briek vanaf het jaar 2000 geen afvalgips meer mag lozen op de Nieuwe Waterweg. Kosten GMD flink omhoog De bedrijfs- en uitvoeringskosten van het GAK, de bedrijfsvere nigingen, de Gemeenschappelijke Medische Dienst (GMD), de Sociale Verzekeringsbank (SVB) en de sociale fondsen, zijn tus sen 1986 en 1990 met 31 procent gestegen. De stijging was voor al het grootst bij de bedrijfsverenigingen en de GMD, waar de kosten respectievelijk met 37 en 31 procent gestegen. Dat zegt de Toezichtkamer van de Sociale Verzekeringsraad in een twee de nota over de uitvoeringskosten in de sociale zekerheid. In to taal was met uitkeringen en uitvoeringskosten in 1990 ongeveer 80 miljard gulden gemoeid. Drie miljard gulden daarvan werd besteed aan uitvoeringskosten, de rest aan uitkeringen. Banenpools doen het steeds beter Na een trage start doen de banenpools voor zeer langdurig werklozen het steeds beter. Dat schrijft minister De Vries van so ciale zaken en werkgelegenheid in antwoord op schriftelijke vra gen vanuit de Tweede Kamer. Begin november 1991 werd het aantal plaatsen in de banenpools nog geraamd op 4.250, maar eind 1991 bleek het aantal banen te zijn opgelopen tot ongeveer 6.000. De Vries verwacht dat de stijging zich in het eerste kwar taal van dit jaar zal doorzetten. Oud-hoofdredacteur Typhoon overleden Op 78-jarige leeftijd is gisteren Cees Meijer, oud-hoofdredacteur van het voormalig Zaanse dagblad De Typhoon, overleden. Meijer leidde de krant van de oprichting in 1945 tot zijn pensio nering in 1979. Hij was daarnaast zestien jaar bestuurslid van de journalistenbond NVJ. Meijer was ook mede-oprichter van de Europese Pers Gemeenschap. In 1972 was hij als hoofdredacteur nauw betrokken bij de fusie tussen De Typhoon en Damiate in Haarlem, uitgever van onder meer deze krant. De Typhoon hield vorige maand op te verschijnen, na een fusie met concurrent De Zaanlander. De krant gaat nu verder door het leven als Dagblad Zaanstreek. Staatssecretaris Van Rooy van economische zaken wil per 1 januari 1993 bij algemene maatregel van bestuur vrijwel alle horizontale prijsafspraken verbieden. Dat zijn overeenkomsten over de tarieven tussen aanbieders van hetzelfde produkt of dezelfde dienst. Volgens een woord voerder van Economische Zaken zijn daarmee vanaf die datum ook de tariefovereenkomsten van artsen, tandart sen, andere medici en notarissen verboden. mer verstuurde brief. De maatregel verbiedt alle horizontale prijsafspraken van ondernemers en vrije-beroeps- beoefenaren. De belangrijkste uitzonderingen op het verbod betreffen verkooporganisaties i van franchise (zelf- Van Rooy zal het besluit Hori zontale Prijsbinding snel door spreken met de Tweede Kamer. Daarna zal het kabinet zich er over uitspreken, zo schrijft ze in een gisteren aan de Tweede Ka- RUSWUK ANP Staatssecretaris Simons (volks gezondheid) heeft gisteren met de medisch specialisten, de zie kenhuizen en de drie organisa ties van verzekeraars overeen stemming bereikt over de verla ging van de tarieven van de spe cialisten. Aanvankelijk dreigde ruzie tussen de vijf partijen en de staatssecretaris, omdat Si mons het niet eens was met de berekeningen van de organisa- VLISSINGEN ANP Voor de Belgische kust drijven sinds gistermiddag drie olie vlekken van in totaal tien- tot twintigduizend liter. De olie kwam vrij bij een botsing tussen twee schepen bij Zeebrugge, gistermorgen. Volgens een woordvoerster van het ministe rie van verkeer en waterstaat is de hoeveelheid olie 'behoorlijk'. Er bestaat volgens haar echter geen gevaar voor de Nederland- se kust. Twee Belgische oliebestrij- dingsvaartuigen zijn al sinds gisteren bezig de olie op te rui men. Vanochtend kregen ze daarbij assistentie van het Ne derlandse oliebestrijdingsvaar- tuig De Smal Agt. Het is nog MEER RUST MET EEN SLEEPTREND WATERBED niet bekend om wat voor olie het gaat. De aanvaring tussen het Chi nese schip Long Lin en de bulk carrier Cast Muskox, die vaart onder de vlag van de Bahama's, gebeurde bij slecht zicht op een drukke vaarroute voor Zeebrug ge. De Long Lin heeft vermoe delijk de meeste olie verloren. Gisteren bleef men het on eens over een bedrag van tien miljoen gulden. Simons vindt dat bedrag echter te klein om er „messen over te trekken". Veel belangrijker noemde hij de af spraak dat zijn ministerie en de vijf organisaties de komende anderhalve maand samen gaan onderzoeken hoe de doelmatig heid van de specialistische zorg kan worden vergroot. De bereikte overeenstem ming leidt er concreet toe dat de particuliere tarieven van de specialisten op 1 april 2,8 pro cent omlaag gaan. Op 1 april of ven voor medische behandelin i dalen ze met nog eens 0,3 gen omlaag gaan. GOUDA, Klciwegilr. 26, 01820 12098 HAARLEM. Kruisweg 51, 023 318379 LEIDEN Korevoorstr 2e, 071 122476 IJMUIDEN. Morklplein 56, 02550 17877 y-rïrlï-aihaterbedden Het is maar de vraag of Neder land zijn positie van aantrekke lijk land voor de vestiging van houdstermaatschappijen van multinationals in de toekomst zal behouden. Dat stelt G. de Soeten, belastingadviseur bij het managementadviesbureau Coopers en Lybrand in Rotter dam, in de jongste uitgave van het Weekblad voor Fiscaal Recht. Volgens hem dreigt Neder land 'onaantrekkelijk' te worden omdat er onvoldoende wordt ingespeeld op Europese ontwik kelingen. Daarnaast spelen ont wikkelingen in andere EG-lan- den een rol. In een vertrouwelijk rapport van het ministerie van financiën staat dat Nederland de afgelo pen vier tot vijf jaar al voor mil jarden guldens aan investerin gen van multinationals is mis gelopen door gunstige fiscale vestigingsvoorwaarden in voor al België, maar ook in Luxem burg, Ierland, Frankrijk en Groot-Brittannië. De Soeten noemt twee zaken waarin snel verandering moet komen, wil Nederland nog blij ven meetellen. Zo bepleit hij in krimping of afschaffing van de kapitaalsbelasting, die houd stermaatschappijen éénmalig moeten betalen als ze zich in Nederland willen vestigen. De hoogte van die belasting is 1 procent van de waarde van alle aandelen van de buitenlandse vestigingen van het bedrijf. In België bedraagt de belasting een half procent. Handhaving van de belasting op haar huidige hoogte zal vol gens De Soeten ernstige econo mische gevolgen hebben. Uit eigen ervaring weet De Soeten te melden dat de belasting voor veel Britse concerns een duide lijke belemmering vormt om voor een Nederlandse holding BROUWERSHAVEN Dankzij een gemeentelijke sub sidie heeft het dorpje Noord- gouwe op Schouwen -Duiveland vanaf vandaag weer een dorps winkel. De laatste levensmidde.- lenzaak in het 726 zielen tellen de dorpje verdween eind vorig jaar, na pensionering van de ei genaar. Volgens de gemeentesecreta ris van Brouwershaven, waartoe Noordgouwe behoort, is de slui ting van deze winkel aanleiding geweest een subsidieregeling in het leven te roepen. De wees bestond dat de leefbaarheid in denpfe In het geding zou komen na het verdwijnen van de laatste winkel. De regeling geldt voor alle dorpen in de gemeente Brou wershaven. en heeft betrekking op een winkel voor eerste le vensbehoeften als brood, vlees, melk en groenten. Een winkelier die het aandurft, krijgt maxi maal 50.000 gulden subsidie. Het nog te openen jongerencafé 'Spoor 3' aan het Zoetermeerse Stadshuisplein biedt de toekomstige be zoekers een bijzonder zitje. De gasten kunnen in het café plaatsnemen in deze afgedankte Poolse treinwa gon, die eerst nog grondig zal worden opgeknapt. Er was een grote kraan voor nodig om de wagon op zijn plek te krijgen. eoto anp standigen die in hun bedrijf de naam en het assortiment van een groot bedrijf voeren), waar bij kleinere bedrijven schaal voordelen bereiken die hun po sitie'tegenover (grote) concur renten, leveranciers en afne mers versterken. Om misbruik te voorkomen, moet worden aangetoond dat het gaat om produktieve vor men van samenwerking. Daar naast komt er een uitzondering voor kortere reclame-acties van hooguit een maand, die boven dien gemeenschappelijk moe ten worden gevoerd. Coöpera ties in de agrarische sector wor den vrijgesteld van het prijsaf- sprakenverbod. Tenslotte komt er een vrijstelling voor prijsaf spraken van zeer geringe eco nomische betekenis. Een systematische uitzonde ring op het verbod zal worden gemaakt voor de bouw. en voor prijsafspraken die al op grond van een andere wet goedkeu ring vooraf behoeven. Er komt evenmin een verbod zolang er een ontheffing van de Europese Commissie is verleend. Bij hoge uitzondering kan ook ontheffing worden verleend in het alge meen belang. De Nederlandse notarissen gaan er van uit dat zij niet on der het verbod komen te vallen. Voorzitter I. Klinkenberg van de Koninklijke Notariële Broeder schap (KNB) stelt dat bij het op stellen van de nieuwe Notaris- wet een tariefregeling zal wor den ingebouwd. ..Vanaf dat mo ment behoren wij tot de uitzon deringen die in dit verband zijn genoemd." Mocht die tariefregeling niet in de nieuwe wet worden opge nomen, dan zal de KNB een be roep doen op een ontheffing in het algemeen belang. ..Het no tariaat verricht ambtelijke werk zaamheden. Het is In bet alge meen helang dat die op een aanvaardbaar prijsniveau wor den uitgevoenr', aldus Klinken* berg. Volgens het ministerie van wvc blijven de tariefovereen komsten in het kader van de Wet Tarieven Gezondheidszorg fWTG) bestaan. De WTG geeft alleen maximumtarievcn. Het verbod op horizontale prijsaf spraken is wel van toepassing op artsen en andere beroeps groepen die onder de WTG val len en die onderling afspreken alleen het maximum tarief toe te passen of <>p m pnu ent man te gaan zitten. Het verbieden van dergelijke afspraken vindt WVC voor de beoogde markt werking in het nieuwe MbImI (het plun-Simons) „zeer ge wenst procent. De ziekenfondstarie ven gaan dan met met 3,85 pro cent omlaag. De vijf partijen hebben in 1989 afgesproken dat de uitga ven voor specialistische hulp drie jaar lang zouden worden bevroren. Eventuele overschrij dingen zouden door tariefsver lagingen worden gecompen seerd. De berekeningen van Si mons en de organisaties over 1990 liepen echter zover uiteen, dat veelvuldig overleg nodig was om tot overeenstemming te komen. De voorzitter van het vijf-par- tijenoverleg, oud-minister Van Aardenne, is verheugd over de doelmatigheidsafspraak. Ook voorzitter Mulder van de Lan delijke Specialisten Vereniging (LSV) was zeer positief over de uitkomst. „Het is nog niet zo vaak voorgekomen dat zo'n moeilijk probleem in harmonie kon worden opgelost", zei hij. De Consumentenbond toonde zich eveneens verheugd. Hij denkt dat de consument er voordeel bij heeft dat de tarie- 1 In het Groningse Kolham zetten boze boeren gisteren zo'n dertig trekkers In om demonstratief mest uit te rijden, en daarmee de nieuwe, strenge regels van het ministerie van landbouw te negeren. In Groningen en Drenthe werd gisteren overal actie gevoerd tegen het mestbeleid. De boe ren zijn boos, omdat de strenge regels volgens hen ten onrechte in het hele land gaan gelden. Daardoor zouden zij worden gestraft voor het mestoverschot dat vooral in het zuiden van het land bestaat. De noordelijke boeren houden bij hoog en bij laag vol dat er bij hun geen sprake Is van een teveel aan mest. De politie hield zich bij de acties van gisteren afzijdig. foro anp. karei zwanivild te kiezen. Een andere maatregel die Ne derland volgens De Soeten lelijk kan opbreken is de EG-richtlijn voor winstuitkeringen die op 1 januari van kracht is geworden. De maatregel bepaalt dat de winsten, die een moedermaat schappij ontvangt van een dochtermaatschappij in een an dere EG-land, niet onder de vennootschapsbelasting vallen. Nederland kende al lang een dergelijk regime, dat bovendien op veel punten nog iets ruim hartiger uitpakt. Zo vallen ook vermogenswinsten uit deelne mingen in andere bedrijven on der de vrijstelling. Landen die op dit punt een ongunstiger regeling kenden dan Nederland, zullen nu op zijn minst een eind in de Ne derlandse richting opschuiven, verwacht De Soeten. Daardoor zal Nederland volgens hem een stuk aantrekkingskracht verlie- GRONINGEN Artsen In Nederland stellen soms ten onrechte vast dat ie mand een natuurlijke dood is gestorven. Ze hebben te weinig kennis om aanwijzingen te zien waaruit ze zouden kun nen afleiden dat er sprake is van een onnatuurlijke doodsoorzaak. Het is daarom dringend nodig dat artsen in hun opleidingen weer cursus sen forensische geneeskunde volgen. Dat is de geneeskunde die onderzoekt of er mogelijk geweld in het spel is geweest. Dat stelt de Groningse foren sisch toxicoloog dr. D. Uges, verbonden aan het Acade misch Ziekenhuis in Gronin gen. Hij heeft het intitiatief ge nomen tot een nieuwe cursus forensische geneeskunde voor studenten geneeskunde. De cursus de enige in Neder land gaat eind deze maand van start. De belangstelling on der studenten is groot. Volgens Uges was forensi sche geneeskunde in Neder land vroeger een verplicht on derdeel van de opleiding tot arts. Na de oorlog is het vak overal verdwenen uit het stu diepakket. Volgens Uges is het hoog tijd dat medicijnen sin denten het vak weer terug krij gen in hun pakket „Daardoor worden ze tijdens de uitoefening van hun beroep ook alerter. Het komt In Ne derland vaker voor dan ge dacht dat ten onrechte een 'natuurlijke dood' wordt ge constateerd", vermoedt Uges. De studenten in Groningen le ren In hun nieuwe cursus ook seksueel geweld en mishande ling binnen het gezin te onder kennen. DEN HAAG HENRI KRUITHOF Het grootste probleem waarmee de PvdA worstelt is de vraag: hoe heeft het zover kunnen komen dat we de helft van ons electoraat zijn kwijtgeraakt? Het is een be langrijke vraag omdat een oplossing van de malaise alleen maar kan worden gevonden als het probleem duidelijk in kaart is ge bracht. Velen in en buiten de partij hebben daar de afgelopen maanden hun zegje over ge daan. 'Wc zijn niet links genoeg meer' of 'we zijn te links voor de veranderde kiezers'. 'We praten te weinig met de achterban' of 'we praten teveel met onszelf. Het zijn alle maal uitingen, waarin velen zich kunnen vinden, maar een samenhangend beeld van de oorzaken van de rampspoed die zich in de Pvd heeft voltrokken, ontbrak bijna vol ledig. Er zijn rapporten en nota's verschenen. Zowel over de inhoud van het PvdA-beleid als over de structuur van de partij wordt tij dens het congres in maart gesproken en be sloten. Maar of het allemaal tot een oplos sing zal leiden, weet nog niemand en me nigeen twijfelt daar ook sterk aan. Onlangs verscheen het boek 'De verloren erfenis' van de journalisten Max van Weezcl en leonard Ornstein van het weekblad Vrij Nederland Van Weezcl is zo langzamer hand een bekend PvdA-iid, omdat hij vaak discussies leidt over de toekomst van de Omstein en Van Weezei hebben zich er niet gemakkelijk van afgemaakt. Ze hebben. om het bock te kunnen schrijven, een zeer groot aantal personen gesproken. Van mi nisters tot gewone kiezers en van kamerle den tot politieke strategen. Een deel van de stukken heeft het afgelopen jaar in Vrij Ne derland gestaan, maar een aanzienlijk deel is geheel nieuw. Het resultaat is een zeer leesbaar en lezenswaardig boek, vooral voor al diegenen die op een of andere manier verantwoordelijkheid dragen voor het uit hei moeras tra ken van de Pvd Het beeld dat uit de 200 pagina's weer slag van de gesprekken opdoemt is vrij eensluidend: de afstand tussen de politici en de achterban van de PvdA is zo groot ge worden, dat het onmogelijk is om die kloof nog te overschreeuwen Kiezers en partij bonzen verstaan elkaar eenvoudig niet meer. ook al omdat de beroepspolitici van de PvdA niet de moeite nemen om bij de 'gewone' mensen te gaan luisteren. De Rotterdamse burgemeester en vroege- re partijstrateeg Bram Peper beschrijft de sfeer van 'intellectuele luiheid' en de gees telijke onvrijheid die jarenlang de dienst uitmaakte in de PvdA ..Bijna alles was ta boe. Als je een afwijkende mening had. werd je meteen voor rechts uitgemaakt." Het zouden woorden kunnen zijn van een gefrustreerde eenling maar na lezing van De Verloren Erfenis van de beide VN jour nalisten doemt een heel ander beeld op. (Kt*r Wim Kok bijvoorbeeld zijn bijna alle geïnterviewden het eens. Die man is niet in slaat of niet bereid te luisteren naar wat er in het land gebeurt, naar ideeën die in de parti| nog best voor handen zijn PvdA-be stuurders als Van Thijn, Meijer, Peper, Van Kemenade en Van der Louw zijn roependen in de woestijn Zij hebben ook in het verle den gewaarschuwd voor het dogmatische in de partij, zonder dat daarnaar werd ge luisterd. Dat is overigens niet alleen een verwijt aan Wim kok >ok in de lijd au de nu al Ie gendarische loop den Uyl liepen zij tegen een muur van onbegrip of onwil op Maar van hem accepteerden ze dat. omdat hij een i hansmatis< li leider vs.is die grole aan trekkingskracht op het electoraat ui toefen- dt Mtll ook lil) kri|gt hel \er\M|t Ie be nauwd te zijn geweest voor grote koerswij zigingen, ook ai zag hij soms dat die nood zakelijk waren Hei hoofdstuk dat Wim Kok zéker moet lezen, is het eerste Daarin komen de 'ge wone kiezers aan het woord De mensen die zich nog net niet of al wel gefnistrecrd van de PvdA hebben afgi wi nd l hl die ge ■eïd op var die vroeger een gezeiligneidsvcreniging sprekken doemt het bcelt: een partij was. waarin ook heftig over de politieke is sues werd gediscussieerd. Tegenwoordig wordt in do partij alleen nog maar door eti keic halve en hele beroepspolitici gepraat, waarbij gezelligheid verboden is. De vroeger zo actieve gewone PvdA-leden voelen zien bijna verjaagd uit de partij. Zij komen niet meer aan de bak. De partij laat ook niets mecT aan hen gelegen liggen. Het omgekeerde gebeurt nu ook. Max van Wmtei m Leonard Ornstrin, De verloren erfenis. Uitgeverij Ren Rakker.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 5