Fiat komt met 'n nieuwe WIR-premie. Binnenland Hirsch Ballin: Hardere actie tegen illegalen Ziekenfondsen weigeren concurrentie Randstad-virus woekert in rest van Nederland Dales: CPN kreeg wel geld uit Moskou Eis acht jaar blijft staan bij moord Liesker Fiat financiert uw nieuwe bestelwagen tegen 0% rente. Voorlichting vandalisme nutteloos Donderdag 5 maart 1992 Redactie: 023-150225 JANINE BOSMA ALTAN ERDOGAN RONALD FR1SART (chef) PATRICK VAN DEN HURK JAN PREENEN SJAAK SMAKMAN FRANS VISSER Vormgeving: RUUD BLOKHUIZEN 3 NIEUWSLIJN 'Kritiek Holland Dorp misplaatst' Het is onjuist van D66-kamerlid Kohnstamm maatregelen te ei sen tegen de inzamelingsactie van Christenen voor Israël voor het Holland Dorp in Oost-Jeruzalem, vindt het Centrum Infor matie en Documentatie Israël (Cidi). Het centrum herinnert het kamerlid eraan dat Nederlanders het recht hebben hun geld te besteden aan de doelen die zij van humanitair belang achten, tenzij deze doelen in strijd zijn met de Nederlandse wet of bot sen met internationale sancties. De Verenigde Naties heeft weliswaar de annexatie door Israël van Oost-Jeruzalem veroor deeld, erkent het Cidi, maar er zijn nooit sancties tegen Israël af gekondigd. Weer twee auto's in beslag genomen De Amsterdamse verkeerspolitie heeft gistermorgen een BMW in beslag genomen op de Nieuwe Leeuwarderweg. De 46-jarige bestuurder reed met een snelheid van 145 kilometer per uur, terwijl daar 70 kilometer het maximum is. Gistermiddag werd een tweede auto in beslag genomen, van een 26-jarige chauffeur uit Enschede. De man reed met 190 kilometer over de A-1bijna honderd kilometer harder dan toegestaan. Afgelopen zondag nam de politie een Ferrari in beslag van een 37-jarige Amster dammer die op de A-4 240 kilometer per uur reed. Vijf jaar voor maken amfetamine De rechtbank in Maastricht heeft gisteren t Heerlen en landgraaf tot vijfjaar veroordeeld wegens het maken van het pepmiddel amfetamine. Ook kregen de twee boetes van respectievelijk 100.000 gulden en 2500 gulden opgelegd. De twee werden vorig jaar oktober op heterdaad betrapt in hun tot labo ratorium omgebouwde vrachtwagen. De officier had 8,5 jaar en 150.000 gulden boete geëist. Speaker's Corner in Den Haag café in het gebouw van de Tweede Kamer gaat 'Speaker's Comer' heten. Kamervoorzitter Deetman, burge meester Havermans van Den Haag en commissaris van de ko ningin Patijn hebben dat gisteren bekendgemaakt. Zij vormden de jury voor een prijsvraag die voor de nieuwe naam was uitge schreven. Het café, dat voor iedereen toegankelijk wordt, zal eind mei zijn deuren openen. De exploitatie is in handen van het perscentrum Nieuwspoort. Nieuwspoort-voorzitter Van Groessen, architect De Bruin, Patijn en Deetman (vlnr) poseer den gisteren even voor de nieuwbouw. «foto cpd cees zorn Pater Michielsen van de orde der redemp- toeristen geeft in de kloosterkerk in het Limburgse Wittem een gelovige een askruisje om erop te wijzen dat de mens van stof is en tot stof zal wederke ren. Aswoensdag is de 'afsluiting' van het car naval en het begin van de vasten. Die eindigt over zes weken met pasen. foto anp Minister belooft meer cellen en afremming asielzoekers Meer cellen, strenger optreden tegen illegalen en verdere afremming van de toevloed aan ongewenste asielzoekers. Dat was in het kort de boodschap van minister Hirsch Ballin van justitie gisteren tijdens een werkbezoek aan het Amsterdamse politiekorps. De minister presenteerde zijn voornemens na een rondgang door de drie meest problemati sche districten: de Bijlmer, het Wallengebied en West. De 'typi sche grote-stadsproblematiek' van omvangrijke criminaliteit en groeiende legers illegalen maakt het volgens Hirsch Ballin noodzakelijk meer cellen bij te bouwen. Méér in elk geval dan de 700 die in het geldende bouwprogramma zijn opgeno men. Hoeveel het er moeten worden zei de minister nog niet exact te hebben berekend. Wel beloofde hij alvast de bouw van 240 cellen voor Amsterdam in Lelystad twee jaar naar voren te halen, van 1996 naar 1994. Hoofdcommissaris Nordholt kreeg steun voor zijn aanpak van criminele illegalen. De eni ge effectieve manier van optre den is, zei Hirsch Ballin, ze on middellijk vast te zetten en vast te houden tot ze het land kun nen worden uitgezet. „Ik heb er begrip voor dat vooral in Am sterdam en Rotterdam die aan pak een ruimere toepassing van de voorlopige hechtenis vergt". 'Schrikbarend' vond de mi nister dat de helft van de Antilli aanse jongeren in de Bijlmer in aanrakJng is geweest met de po litie. Hirsch Ballin zei nieuwe wetgeving om jongeren 'zonder veel toekomstperspectief uit Nederland te weren „zeker niet uit te sluiten." Bij inreizende jongeren zal in elk geval worden gecontroleerd of ze een baan. een studiebeurs of hier wonen de familie hebben. De Amsterdamse politie kreeg van de minister complimenten voor haar „kundige en creatieve aanpak", zoals het Tienerteam dat Marokkaanse probleemjon geren niet alleen oppakt, maar ook begeleidt. Eigenlijk zijn het welzijnstaken, gaf Hirsch Ballin toe. „Maar waar een harde be nadering nodig is, kan de politie dat beter doen dan een of ande re deskundige die toevallig wat weet van de arabische taal." Niet werven in eikaars gebied, nog geen eigen risico DEN HAAG GPD De ziekenfondsen hebben be gin dit jaar afgesproken niet in eikaars gebied klanten te wer ven. Daarmee gaan ze recht in tegen de lijn van staatssecretaris Simons van volksgezondheid om via onderlinge concurrentie tussen verzekeraars tot kosten beheersing te komen. De ziekenfondsen hebben hun afspraak gemaakt binnen de VNZ, de Vereniging van Ne derlandse Ziekenfondsen. De fondsen willen daardoor onder linge ruzies voorkomen. Een fi nancieel sterk ziekenfonds kan immers aantrekkelijke aanbie dingen doen in het gebied van een zwakker fonds. Tot dit jaar kenden zieken fondsen geen concurrentie. Elk fonds had zijn eigen werkge bied. Alleen in de regio Den Haag werken twee ziekenfond sen. Sinds 1 januari mogen de fondsen net als de particuliere ziektekostenverzekeraars door het hele land klanten werven. De marktcode-overeenkomst voorziet er voor 1992 in dat de fondsen niet actief proberen klanten bij elkaar weg te halen. Wel zal men klanten uit het hele land accepteren als die zichzelf melden. Dit jaar bieden de fondsen hun klanten ook nog niet de mogelijkheid om een eigen risi co te nemen tegen een lagere premie. De fondsen studeren DEN HAAG BEN MAANDAG Het virus heet 'Randstadden- ken' en een van de belangrijkste symptomen ervan is teleurstel ling in de negen niet-randstede- lijke provincies. Teleurstelling die nog wel eens om kan slaan in woede. Dat gevreesde virus is op nieuw gevoed door het advies van de Raad voor de Kunst over een grote sanering in de kunst sector. Vooral 'in de regio' val len de klappen. De Limburgse PvdA-gedeputeerde Kockelkorn weet het zeker: deze „schaam teloze cultuurroofpast geheel in het beleid van de overheid om de Randstad te bevoorde len: „Het is een toenemende tendens op alle gebieden, eco nomisch, infrastructuur, ga zo maar door. Ik ben al geruime tijd in de politiek actief, maar de tijd van de 'ereschuld' na de mijnsluitingen is definitief voor bij. De wind uit het westen is nog nooit zo guur geweest". Op kunstgebied was de Gel derse commissaris van de ko ningin Terlouw woordvoerder van de negen verontruste niet- randstedelijke provincies. Hij uit zich diplomatieker: „Vanuit mijn verleden heb ik de indruk dat het regionaal beleid op an dere terreinen wel veel aan dacht kreeg. Maar er is de laatste tijd wel een aantal din gen stopgezet". Kockelkorn somt moeiteloos enkele bevoordelingen van de Randstad op: de aanleg van tunnels, de hogesnelheidstrein en de stimulering van sterke economische zones. „De Rand stad heeft natuurlijk eigen pro blemen. Dat is allemaal goed en wel, maar blijf dan wel van onze centen af'. De geluiden van Kockelkorn passen in het koor van steeds luider wordende stemmen. On langs zette ex-PvdA-kamerlid Van der Hek, nu voorzitter van de Noordelijke Ontwikkelings maatschappij (NOM) in Gro ningen, kritische kanttekenin gen bij het economisch rege ringsbeleid. Dat richt zich in zijn ogen veel te weinig richt op het noorden. Hij wil daarom dat de noordelijke provincies de handen ineen slaan om zelf ini tiatieven op gang te zetten. Limbrug en Brabant kennen zo'n samenwerkingsverband al langer. In de Randstad zelf kan de Zuidhollandse commissaris der koningin Patijn, tevens voorzit ter van het Randstad-overleg, de ergernis wel enigszins begrij pen. „De regering heeft blijk baar de neiging om bepaalde problemen in de Randstad aan te pakken. Dit is natuurlijk een economisch belangrijke regio, met twee main-ports". Maar, relativeert hij onmiddellijk. ..er is ook een periode geweest dat de Randstad nauwelijks aan dacht kreeg en het Noorden en Limburg wel". Mf LET veel ophef werd hi| indertijd afge schaft. Die goeie, ouwe WIR-prcmic. Menig zorgvuldig doorgerekend toekomstplan behoorde opeens tot de onmogelijkheden. En de gripc haren rezen ondernemend Nederland te berge. Maar Fiat biedt een goed alternatief. Want koopt u nu een nieuwe Fiat bestelwagen, dan bieden wij u een financieringover 24 maanden tegen niet minder dan 0,0% rente. En dat maakt uw investering meer dan de moeite waard. Of uw voorkeur nu uitgaat naar een compacte Uno of Tipo Van of een van de 150 basisuitvoeringcn van de riante Ducato. De Fiat dealer vertelt u er graag alles over. En als wij u alvast wat voorinformatie mogen geven: deze premie zal op 31 maart worden afgeschaft. anaa Eén brok temperament. Groen Links boos over 'insinuaties' De Binnenlandse Veiligheids dienst (BVD) beschikt over aanwijzingen dat de vorig jaar opgehesen CPN wel degelijk geld heeft ontvangen uit Mos kou of van andere Oosteurope- se communistische partijen. Harde bewijzen ontbreken echter, zo heeft minister Dales van binnenlandse zaken giste ren laten weten. Het Groen Linkse Eerste-Ka- merlid Bolding, halverwege de jaren tachtig bestuurslid van de CPN, is woedend. Hij vindt de 'insinuaties' van de minister 'onzorgvuldig* en 'absoluut on voorstelbaar'. De kwestie kwam aan het rol len door vragen van CDA-ka- merlid De Kok. Na publikatles over financiële ondersteuning van de Sovjet-communisten aan zusterorganisaties in het buitenland, vroeg hij Dales in de sinds kort toegankelijke partij-archieven van de CPSU na te gaan of de CPN geld uit Moskou heeft gekregen. Dales stelt dal er aam\ij/in gen zijn voor 'incidenteel fi nanciële ondersteuning', maar dat er geen juridisch sluiten den bewijzen voor zijn. Vol gens Dales heeft de BVD ont dekt dat de voormalige CPN „ineens over veel geld beschik te, zonder dat duidelijk is waar dat vandaan kwam". Over an dere indicaties wil zij niets zeg gen. Bolding \1ndt de aantijging 'volstrekt onvoorstelbaar'. Het was volgens haar geheel in strijd tui't dr PN lijn mn be halve van leden en donateurs geld van andere organisaties aan te nemen. Oud-CPN-lcidcr Marcus Bakker liet enige we ken geleden weten dat „de CPN nooit geld of andersoorti ge steun van Moskou heeft ontvangen. Dat wilden wc niet. Trouwens, als het zo was, dan had de BVD het destijds eerder geweten dan wij zelf'. Bakker was gisteren niet voor commentaar bereikbaar. daar nog op en willen het eigen risico pas volgend jaar invoeren. Tenslotte hebben de fondsen besloten dit jaar onderling fi nanciële tekorten af te dekken. Hierdoor worden premiever- schillen sterk beperkt. Overi gens wijzen de fondsen erop dat de premieverschillen, ook als men dat niet zou doen. maar enkele dubbeltjes of kwartjes zouden zijn. Burgemeesters hoeven geen kievits-ei meer Veel burgemeesters willen geen eerste kievitsei meer in ont vangst nemen. Uit een enquête van de Vogelbescherming blijkt dat 95 procent van het eerste ei zal weigeren. Met uitzondering van Hans Wiegel van Friesland hebben de commissarissen der koningin eveneens besloten geen eerste kievitsei meer te aanvaarden. In Friesland sluiten elf burgemeesters zich aan bij hun commissaris. Volgens woordvoerder De Haan van Vogelbescherming is de traditie van de aanbieding in Friesland vermoedelijk nog zo hecht dat de hoogwaardigheids bekleders daar zich het nauwe lijks kunnen permitteren om het eerstè kievitsei te weigeren. Geen onthullingen bij nieuwe behandeling Procureur-generaal Wurzer heeft gisteren voor het Haagse gerechtshof opnieuw acht jaar geëist tegen een 28-jarige man uit Bussum wegens de moord in 1987 op de Korlenhoefse tuin der or I loket Ui) smeedde het moordplan samen met zijn vriendin, de echtgenote van Liesker. Het Haagse hof moest zijn aandeel in de moord opnieuw vaststellen omdat de Hoge Raad het oordeel van hel Amster damse hof had vernietigd. De Amsterdamse uitspraak liet in het midden wie de moord feite- li|) had gepleegd, en stelde vast dat er sprake van van 'medeple- gen'. De Bussumer kreeg acht jaar. Hoewel voor het Haagse hof geen nieuwe feiten aan het licht kwamen, achtte procureur-ge neraal Wurzer nu wel bewezen dat de dodelijke schoten door de Bussumer gelost zijn. Hij ba seerde zich daarbij onder meer op da getuigenlmn van de in Amsterdam vrijgesproken 45-ja- rige Hilversummer, die was in gehuurd om Liesker te doden. Deze heeft verklaard dat hem een halve ton werd geboden voor de moord, maar dat hij dat te weinig vond. Hij heeft wel sa men met de verdachte een ge weer gekocht in Antwerpen. >p de avond van de moord was hij ook bij hem op diens kamer. De verdachte vertrok toen met het geweer. Advocaat Doedens hield het hof voor dat dat verre van over tuigende bewijzen zijn en sloot niet uit dat de HflvBNUmBMV wel degelijk heeft geschoten Wurzer daarentegen wees erop dat de man nooit om geld heeft gevraagd en dat de verdachte zelf voor het hof in Amsterdam heeft verklaard dat hij had bc sloten zelf de trekker over te ha len Ook hofpresident Makkink bleek echter niet geheel zeker van de onschuld van de Hilver summer. „U bent strafrechtelijk niet meer te vervolgen, dus spreekt u vrijuit. Dat is van groot belang, ook voor de ou ders en kinderen van het slacht offer' I Hilversummer verze kerde echter nog eens „voor ent" heeft geschoten. Doedens vroeg het hof zijn cliënt vooruitlopend op de uit spraak vast op \Ti|e voeten te stellen. „Daarvoor is de bewijs voering te ge< onipln i,| i i:,- moeten we rustig kunnen be studeren". liet Makkink echter weten. Voorlichting over vandalisme, spijbelbestrijding. gedoogzones voor graffiti en georganiseerde vrije- Itjrillwtadlllfl hel heeft nllrma.il niet veel /m Dat staat in het onderzoeksrapport 'Prevcntie- stratcgién in de praktijk' van het ministerie van justitie. De onderzoekers bekeken 104 preventieprojec ten tegen veel voorkomende criminaliteit. Daar uit bleek dat die afleen afneemt als er strak wordt gecontroleerd en daadwerkelijk gestraft Het aan stellen van huismeesters, controleurs in openbaar vervoer, bewakers in parkeergarages en straffen via HALT-burraus {alternatieve straffen) en het plaatsen van bekken en alarminstallaties sorteren zodoende effect Voorlichting helpt volgens dc onderzoekers echter nauwelijks Dc reden daarvoor is simpel: het plegen van delicten wordt er niet moeilijker door en de pakkans niet groter Algemeen Nederlands Persbureau (ANP). Gemeenschappelijke Persdienst (GPD). Inter Press Service (IPS).

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 3