Sport Feyenoord is veel te nerveus 'Voetbalmoord' in Gent: 0-0 Paolo Futre Atletico's uitblinker tegen Club Brugge Real Madrid: met slechts negen man Blinker: 'Ik had de zenuwen in mijn lijf Donderdag 5 maart 1992 Yl (chef) TIM BROUWER DE KONING ROB ONDERWATER N WANROOY ROB VAN DER ZANDEN 29 Feyenoord hoeft zich voorlopig geen illusies te koesteren dat de tijden van weleer snel zullen herleven. Het insti tuut uit Rotterdam-zuid is nog ver verwijderd van de in ternationale top en bewees dat gisteravond in de eerste serieuze krachtmeting op Europees niveau. ROTTERDAM ALBERT GEESING GPD-VERSLAGGEVER Dank zij een beginnersfout van Paul Allen sleepte Feyenoord te gen Tottenham Hotspur dan weliswaar wel de winst (1-0) uil het vuur, erg veel indruk zal het spel van de Rotterdammers op de Engelsen niet hebben ge maakt. Al evenmin op het le gioen dat weinig waar kreeg voor z'n dure geld. voor de vor deringen van Feyenoord op de weg terug naar de top was het voor trainers en spelers een leerzame avond. Niet in het laatst voor Hans Dorjee, die na afloop haarscherp aangaf waar de schoen wrong. „Het is voor de meeste spelers allemaal nieuw", overzag de scheidende trainer het nerveuze en domme spel in de eerste helft. „Daar zijn ze na de rust goed door heen gekomen". „Maar wel met medewerking van Paul Allen", foeterde Peter Shreeves. „Zo'n fout verwacht je niet op dit niveau", analyseerde de Spurs-manager de domme terugspeelbal van Allen op de uit z'n doel gekomen Erik Thorstvedt. Ruud Heus en Regie Blinker sprongen er behendig tussen en stelden Joszef Kiprich in staat de bal in het lege doel te schuiven. Dat was tien minuten na de rust en de eerste keer dat Feyenoord in scoringspositie kwam. Het was veelzeggend voor het bekrompen niveau van deze eerste ontmoeting in de kwartfi nales van het Europa Cup II- toernooi. Na een veelbelovend begin, waarbij Feyenoord twee hoekschoppen op rij afdwong, stokte de dadendrang als bij to verslag en zocht de nummer twee van de eredivisie wanho pig naar openingen in de mas sale Engelse afweer. Van meet af was duidelijk dat de Spurs niet naar Rotterdam was geko men om aan te vallen. Echter, de manier waarop John Metgod probeerde de aanvallers in stel ling te brengen, was dom en na- ief. Machteloos Dat vond ook Hans Dorjee. „Te gen Engelsen heeft het geen zin de lange bal te hanteren. Dat doen^ze daar al honderd jaar, dat kun je nooit van ze win nen". Feyenoord leed daardoor veel en onnodig balverlies en was aanvallend machteloos. In de frontlinie gierden Blinker en Taument de zenuwen door de keel en slaagde het talentrijke duo er nimmer in zich los te maken van fysiek sterk verdedi gers als Fenwick en Vanden- Hauwe, twee internationals. Het verging Kiprich al niet beter te gen Mabbutt, waarmee de aan vallende machteloosheid voor een groot deel is verklaard. „Vooraf zou ik voor dit resul taat getekend hebben, in de rust dacht ik dat 0-0 het maximaal haalbare zou zijn", bekende Dorjee na afloop. Tottenham Hotspur speelde zoals hij ver wacht had, on-Engels, defensief en zonder de intentie zelf te wil len scoren. Net als de ploeg eer der deed in §tockerau, Split en Porto, waar de Spurs met succes de nul handhaafden. Daar stak Kiprich dit keer een stokje voor. Voor Feyenoord was het pas de tweede treffer in vijf Europa Cup-duels, nadat de ploeg eer der met hangen en wurgen via Partizan Tirana (0-0 en 1-0) en Sion (twee keer 0-0) de volgen de ronde bereikte. Recht Dat succes, voor zo ver daar al thans sprake van is, dwong Feyenoord toch in zekere zin zelf af. Halverwege zette Dorjee de zaken recht. De ploeg verde digde nu dichter tegen de mid denlijn aan en verving de 'lange bal' door combinatiespel over de schijven Sabau en Witschge. Prompt ontwikkelde Feyenoord meer druk en ontstond er meer dreiging voor het doel van de Spurs. Maar net als in de eerste helft ontbrak de snelheid en kwam de verdediging van de Spurs daardoor nimmer serieus in de problemen. „Het gevaar bestaat altijd dat je na zo'n voorsprong op twee gedachten gaat hinken", sprak Dorjee een aloude voetbalwijs heid. De spelers begrepen het sein vanaf de kant en holden niet als gekken naar voren. Feyenoord viel aan met de voet Gordon Durie van Tottenham Hotspur heeft het zwaar te verduren. Daar zorgen John Metgod (links) en Rob Witschge in eendrachtige samenwerking voor. foto anp op de rem, maar kreeg via Kiprich desondanks nog twee keer uitzicht op een verhoging van de score. De Hongaar mikte de bal echter beide keren in het zijnet. Achterin had Feyenoord z'n zaakjes prima voor elkaar. Gary Lineker, bezig aan z'n laatste seizoen in Engelse dienst, had weinig tot niets in te brengen tegen John de Wolf, die tegen de spits niet meer dan vier over tredingen beging. Hetzelfde gold voor Henk Fraser, bij wie Gordon Durie stevig aan de ket ting lag. Dat zou over veertien dagen op White Hart Lane wel eens anders kunnen worden. Feyenoord kan daar de borst nat maken als de Engelse furie op jacht gaat naar de winst. „We zullen het in Londen zwaar genoeg krijgen", weet Dorjee. Te zwaar, zo valt voor Feye noord te vrezen. Of Fenwick en VandenHauwe (beiden tweede keer geel) er nu wel of niet bij zijn. Ajax doet niets met overwicht GENT JAN MENNEGA GPD-VERSLAGGEVER AA Gent-Ajax kreeg precies de uitslag die vooraf al werd ge vreesd; een oersaaie 0-0. De Belgisch-Nederlanse burenruzie leverde ook al exact het spel- beeld op zoals vooraf in beide kampen was voorspeld, Hoewel het een uitwedstrijd betrof, deelde Ajax de lakens uit. De 'luizenploeg' uit Gent gaf de Amsterdammers daarvoor ook alle permissie. René Vandeyc- ken had de thuisclub met louter destructieve bedoelingen de bomvolle arena van het Otten- stadion ingejaagd. Dat de succestrainer in zijn verwerpelijke opzet slaagde, was jammer voor de voetbal sport. Maar dat was Vandereyc- ken gisteravond worst. „In de Europa Cup telt alleen het re sultaat," stelde hij schouderop halend vast. De vroegere Rode Duivel denkt over veertien da gen in het Amsterdamse Olym pisch Stadion Ajax alsnog been tje te kunnen lichten. „Voor ons is 0-0 daarvoor een goed uit gangspunt. Ajax zal in Amster dam nog meer risico's nemen èn dat biedt ons de gelegenheid tot counteren. En dat is toch de voornaamste kracht van mijn ploeg." De 'voetbalmoordenaar' weet zich gesterkt door eerdere Euro pa-cupuitslagen van AA Gent De reeks uitslagen leert dat AA Gent in Europees verband dit seizoen op vreemde bodem nog geen tegentreffer heeft hoeven te incasseren. „En wij kunnen dodelijk counte ren," voegde Eric Viscaal toe. De kersverse Oranje-inter national, op de tribune gevolgd door een delegatie van het Itali aanse Torino, stond eenzaam in de spits en kreeg nauwelijks be speelbare ballen. „Het was niet leuk voor mij, en voor het pu bliek ook niet, maar in de Euro pa Cup is het resultaat nu een maal heilig." Dat weet Van Gaal ook. En hoewel hij van het type-voetbal waarbij Vandereycken zweert, moet gruwen, gaf hij zijn con frater na afloop geen verbale draai om de oren. „Een trainer," bleef Van Gaal lief, „moet zor gen dat hij zijn ploeg laat voet ballen naar de mogelijkheden van zijn spelers. En je moet het waarderen dat Vandereycken er in is geslaagd het spelconcept van Ajax te ontregelen. Wij heb ben genoeg kansen gehad de wedstrijd te beslissen. Daar ben ik teleurgesteld in. Toch ziet het er over veertien dagen hoopvol voor ons uit. Ik denk dat het straks in Amsterdam gaat stor men." De technisch directeur van Ajax had na veel wikken en we gen gekozen voor John van Loen in plaats van Marciano Vink. Hij had uiteindelijk de voorkeur aan de lange Utrech ter gegeven omdat deze volgens hem beter paste in de aanval lende strijdwijze die hij had uit gedokterd. Van Gaal: „Ik wilde Gent direct afjagen en vastzet ten en dan heb ik meer aan Van Loen dan aan Vink." Van Loen voldeed aan de op dracht van Van Gaal. Hij werkte zich het apezuur, zonder verder veel gevaar te kunnen stichten voor het doel van Zsolt Petry, de Hongaarse keeper van AA Gent. Bij de gewezen Ajacied Mark Verkuyl was Van Loen in be trouwbare handen. Met Dirk Vangronsveld had Stefan Pet- tersson ook al een hardnekkige cipier. En Dennis Bergkamp zal evenmin met veel voldoening op het verloren avondje in Gent terugblikken. De Voetballer van het Jaar was opgescheept met Frank Dauwen, een 1.97 meter lange steltenloper met uit- schuifbare benen. Steeds als Bergkamp dacht zijn waakhond te hebben afgeschud, slingerde deze toch nog net een voet te gen de bal. Ondanks de hinderlijke aan wezigheid van Dauwen kreeg de meest begaafde Amsterdammer voor de rust drie keer ruimte voor een schot. Petry stond in alle gevallen op de goede plaats. Hoe oppermachtig Ajax ook MADRID/BREMEN/ROME AFP/SID Onder aanvoering van Paolo Futre heeft Atletico Madrid gisteravond Club Brugge in de tweede helft overklast en in die periode een achterstand van 1-2 omgebogen in een zege met 3-2. Na de openingstreffèr van Schuster werd het 1-1 door Verspaille en 1-2 door Beyens. Atletico kwam furieus uit de kleedkamers. Twee minuten na de pauze was het al 2-2 door Toni. Uit blinker Futre zorgde in de 57ste mi nuut persoonlijk voor de winst; 3-2. Met die uitslag is de strijd, die telt voor de kwartfinales van het bekerwin naars-toernooi, nogvolkom'en open. Futre zal uitgerust in België aan de aftrap verschijnen. Voor de Spaanse competitie werd hij drie wedstrijden geschorst wegens belediging van de scheidsrechter. Bremen Met de grootste moeite heeft Werdei Bremen in de thuiswedstrijd tegen Ga- latasaray uitzicht gehouden op de hal ve Finale van het toernooi om de Eu ropese beker voor bekerwinnaars. De Turkse club werd pas in d(j slotfase met 2-1 verslagen. Werder leek lange tijd voor een ver loren zaak te knokken. GaJatasaray, in Bremen aangemoedigd door 20.000 landgenoten, nam voor de rust door de Pool Kosecki bij de enige kans een voorsprong, die hardnekkig wërd ver dedigd. Invaller Kohn (78ste minuut) en amateur Bester (85ste) bezorgden de Bundesligaclub alsnog de overwin ning. Dit gebeurde in een stormachtig offensief, waarin hoe meer het einde naderde alles-of-niets werd gespeeld. De Turkse doelman Hayrettin was de held van de avond. Roma AS Roma, vorig seizoen finalist in het toernooi om de UEFA-beker, heeft zijn aanhang in de kwartfinales van het toernooi der bekerhouders danig te leurgesteld door 0-0 te spelen tegen Monaco. ROTTERDAM GPD John de Wolf keek verbaasd achterom, toen hij in de slotfase Gary Lineker van het veld zag verdwijnen. De topscorer van de Spurs werd naar de kant om dat die een verloren strijd streed tegen de 'big boy' van Feye noord. „Natuurlijk was dat een mo rele overwinning," glunderde John de Wolf. „Maar de reden dat ik me opeens afvroeg waar hij was gebleven was dat ik plotseling de kans voorbij zag gaan om m'n shirt met hem te ruilen. Het blijft tenslotte één van de beste en gevaarlijkste spitsen van Europa." 'Rambo', zoals De Wolf in de Britse media wordt genoemd, leverde een perfecte prestatie. Dat konden niet al z'n collega's hem nazeggen. Het aanvallende gedeelte van het elftal voelde zich na afloop niet echt 'happy', al maakte de magere zege nog wat goed. „Het waren de zenu wen in m'n lijf, denk ik. Daar doe je niets aan. Pas halverwege kwam ik een beetje los. Hoe meer je dit soort wedstrijden speelt, hoe sneller je dat kwijt raakt." erkende Reggie Blinker, die de negentig minuten niet vol maakte. Feyenoord had er niet op ge rekend dat de Britse opponent zich in De Kuip zó defensief zou opstellen. John de Wolf: „On- Engels zou ik bijna zeggen. Die jongens speelden puur op resul taat. Nu zal het over veertien dagen wel anders zijn, want re ken er maar op dat we onze borst nat kunnen maken. Veren, heb ik al geroepen, gewoon ver en onder je schoenen heb je straks nodig op White Hart La ne. Want alles gaat daar de lucht in, de bal en de tegenstan der. Negentig minuten lang, kun je donder op zeggen. Maar laat ze maar komen, hoor. Ik kijk er niet tegenop. Feyenoord heeft het hele seizoen al bewe zen dat het uitstekend op de nul kan spelen." Ruud Heus was één van de Feyenoorders die enkele jaren geleden in Aberdeen een Britse storm overleefde. „Maar vraag niet hoe. Vechten voor m'n le ven moest ik gewoon in dat sta dion. In Londen zal het straks niet veel anders zijn. Folie op je ellebogen en rammen. Ja, daar komt het gewoon op neer als je de halve finale wil halen ten koste van een Engelse ploeg." De Noordhollander begreep dat het Rotterdamse publiek dat gisteravond ook graag al had gezien. „Genoten zullen ze niet hebben. Het begon prima, maar na een kwartier kwam de ploeg vast te zitten en gingen we veel te verkrampt spelen. De Spurs werkten niet echt mee aan een leuke wedstrijd. Die liepen al leen maar achteruit. Ik heb ook nog nooit eerder meegemaakt dat een Engelsman een gele kaart kreeg voor tijdrekken. Dat doen ze toch nooit? Nou, van avond voortdurend. Gek wer den we er van. Tottenham Hotspur vloog gisteravond meteen na de wed striid terug naar Londen, maar verkeerde lang in spanning of Gary Lineker wel tijdig op Zes- tienhoven zou arriveren I te In ternational moest evenals de Feyenoorders Taument en Met god een plasje van 60 cc voor de dopingcontrole te produceren en dat bleek voor hem ander half uur een onmogelijke opga ve. Limonade, mineraalwater, thee en bier. Alles kwam er aan te pas. Na heel veel nmatr kwam hij tot 25 cc, maar dat was voor de controlerende he ren van de UEFA niet genoeg. Nog meer bier en limonade brachten hem uitnm irh|l i<>t z'n gevraagde hoeveelheid." was, het creërde in de eerste helft slechts twee uitstekende scoringskansen. Pettersson, na prima doorzetten van JCreek en een fout van Vangronsveld, knalde evenwel in het ziinet. En JCreek, knap vrijgespeeld door Winter, mikte rakelings voor langs. Na ruim een uur was Aron Winter eveneens dicht bij de openingstreffer, maar ook hij schoot naast. De Fransen hadden in het olym pisch stadion zelfs de betere kansen. De Ivoriaan Fofana en de Portugees Rui Barros schoten tegen paal en lat. De Romeinen op de tribunes floten hun favorieten na afloop uit. De Duit se spits Rudi Voller speelde matig. Landgenoot Hassler was de beste in Roma-tenue. International Giannini dacht te scoren voor de thuisclub, maar de Spaanse scheidsrechter Na- varette keurde de treffer af vanwege buitenspel. Denen te zwak voor Torino Met negen man heeft Real Madrid de uitwedstrijd tegen Sigma Olomouc, m de kwartfinales van het toernooi om de UEFA-beker, op 1-1 af gesloten. Villaroya en Milla kregen in de slotfase de rode kaart. Dat leidde niet meer tot doelpunten. Villaroya en Milla hadden al een gele kaart, toen de eerste in de 72ste minuut weigerde afstand te nemen bij een vrije trap. Milla moest een kwartier voor tijd van de Italiaanse scheidsrechter Lanese vertrek ken na een harde overtreding. Leo Beenhakker had, in zijn strijd met de verwende vedet ten, Gheorghe Hagi buiten de ploeg gelaten. De Roemeen toonde dinsdag tijdens de training blijkbaar te weinig in teresse in het verhaal van zijn trainer, die de strategie voor het duel doceerde. Milla was zijn v nger. De Madrilenen hadden aan vankelijk de nodige moeite met de Tsjechoslowaken, die eerder onder meer simpel hadden afgerekend met HSV. De Moravische club was voor het eerst gevaarlijk in de acht tiende minuut via Kerbr en scoorde acht minuten later uit een spelhervatting, een speci aliteit. Marosi nam de vrije trap, Hapal kopte in. Butragueno Van dat moment kwam Real offensief beter in het spel. Een kopbal van Butragueno ging net naast, vlak voor de pauze scoorde Fernando Hierro op aangeven van I Jorcntc. In de tweede helft heerste Real, maar maakte de ploeg het zichzelf onnodig lastig door de twee rode kaarten Sanchis en Butragueno zagen nog geel aan Spaanse kant De laatste werd vijf minuten na de berisping vervangen door de gepavseerde Hagi Torino heeft de Deense club BK 1903 snel uit de droom ge holpen. De Italiaanse club ze gevierde in Kopenhagen met 2-0. De return in Turijn wordt derhalve een formaliteit. Al leen een wonder kan BK 1903 nog aan de halve finaleplaats in hel UEFA-bekertoernooi hetoeo De Braziliaan Casagrande zette Torino in de 37ste mi nuut op voorsprong na goed werk van spits Policano. Ne gen minuten voor tijd werd het 0-2 door PoUcflnO II Twee minuten later miste Sci- fo voor Torino nog een straf schop. De halo-Belg trof de paal. Pas in de laatste minuut kreeg BK de eerste echte kans. Uldbjerg schoot tegen de lat. Benalve twee doelpunten nam Torino nog i|( (JEM 1 Ml ten mee naar nuis PoJicano en Fuso brachten hun totaal op twee en zullen voor de re turn automatisch geschorst worden. Genoa De Braziliaanse middenvelder Branco maakte drie minuten voor het einde van de wed strijd Genoa - Liverpool een vitaal doelpunt Zijn Ut (fel betekende 2-0 en een uitste kende kans op de halve finale Liverpool speelde voor het eerst sinds het Heizeldrama in I9B5 op Italiaanse bodem een Europese bekerwedstrijd Het werd geen succes. Vijf minu ten VOO rust br.K lit I x.rm de thuisclub aan de leiding met volley van twaalf meter. De Engelse club kreeg na rust een zwaar offensief over zich geen maar leek dit goed te doorstaan. Fcn achterstand van 0*1 bood perspectief voor de return op Anfield Road. Drie minuten voor tijd met het toch 2-0 toen Branco van dertig meter een fantastisch schot afvuurde, dat door de 40.000 toeschouwers luid werd begroet.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 29