Cultuur li De indringer die alles verandert Boek handel Haasbeek 'Waarom geen 'Indisch' boekenweekgeschenk?' De stille kracht wt DAMES VERBAND Boekhandel Van Wieringen Donderdag 5 maart 1992 Redactie: 071-161400 CEES VAN HOORE RENEE DE BORST Eindredactie: PAUL DE TOMBE Vormgeving: RON VAN HAASTREGT 26 BOEKEN Nieuwe roman 'Het is zover' van Marijke Höweler Arbeiderspers ƒ29,90. ingebonden ƒ45,- Wat gebeurt er als een vreemde binnendringt in een gemeenschap waarin alles vastligt, waarin iedereen zijn plaats kent en waar Iedereen weerloos is? Een vreemde die bovendien een geheime op dracht heeft? Het ergste valt te vrezen, maar wat is het ergste? Het is het thema van de 'raad selachtige vreemde', een moei lijk literair onderwerp. Iris Mur doch behandelde het in een aantal van haar romans op meesterlijke wijze en de Itali aanse filmregisseur Pier Paolo Pasolini werkte het uit in zijn raadselachtige film Teorema. Ook Marijke Höweler heeft het thema in haar roman Het is zo- ver beproefd en is daar naar mijn mening voortreffelijk in geslaagd. Verrassend De grootste moeilijkheid voor de auteur is om aannemelijk te maken dat een gemeenschap werkelijk geïsoleerd is. Ook moet hij de vaak complexe ver houdingen tussen de leden op overtuigende wijze duidelijk maken en daarnaast majj; de 'raadselachtige vreemde weer niet zó raadselachtig zijn, dat deze een schertsfiguur wordt. Een eenvoudige oplossing is bij voorbeeld een huis te nemen dat door barre weersomstandig heden is afgesloten van de bui tenwereld. Een vreemde zoekt tegen het noodweer zijn toe vlucht tot de woning. Zo'n op- Marijke Höweler met opzet een rafeltje zet houdt de roman overzichte lijk. Marijke Höweler heeft ech ter voor een gecompliceerde oplossing gekozen en die toch verrassend goed uitgewerkt. In Het is zover is de focus op een gezin gericht. Allereerst is daar de vader, Jacob Bok, die een groot bedrijf leidt. Verder zijn er twee kinderen, Sally en Weldon, die door hem worden verwaarloosd. Zij gaan meer om met mevrouw Manon, de huis houdster en met Jacobs chauf feur Gerrit. Hoewel wij vaag te horen krijgen over vriendjes en school, houdt de lezer de indruk dat het gezin in een isolement leeft. Merkwaardig genoeg lijkt het isolement besmettelijk te zijn: de eenzame minnares van Ja cob, Josje, wordt erin meege sleurd en ook de moeder van Sally en Weldon, de in Mexico wonende Lisa en haar vriend Dieter, delen er in mee. Een be langrijk detail is, dat Dieter een oorlogsverleden heeft en door een internationale nazistische organisatie wordt beschermd. De kinderen weten van het be staan van de moeder niet af; na een scheiding heeft Jacob zijn vrouw, van wie hij nooit offi cieel is gescheiden, 'doodver klaard'. Spion Nadat chauffeur Gerrit een au to-ongeluk heeft gekregen, huurt Jacob een uitzendkracht in. Het wordt de raadselachtige Tempelton, maar Jacob weet niet dat hij een spion is van de nazistische organisatie die Die ter beschermt. In opdracht van Dieter en Lisa moet hij Sally en Weldon bespioneren en door- brieven hoe het met ze gaat. Li sa heeft namelijk heimwee naar haar kinderen, die ze al heel lang niet heeft gezien. De spio nage is noodzaak, want het ge vaar van ontdekking en vervol- voor Dieter altijd op de De komst van Tempelton de gezinsleden van een chauf feur hebben. Toch weet hij zich snel in het huis te nestelen en hij maakt daarbij handig ge bruik van Weldons pas ontdekte homoseksualiteit. Na enige tijd weet hij zelfs de afstandelijke Sally voor zich te winnen. Aan dit spel van aantrekken en af stoten besteedt Höweler haar mooiste passages. Bij het thema van de 'raadsel achtige vreemde' past een ver rassende ontknoping. Niet al leen moet het verhaal spectacu lair eindigen, ook de karakters moeten, omdat zij door de vreemde zijn 'aangeraakt', heel anders zijn dan in het begin. Aan deze voorwaarde voldoet Höweler perfect, zij het dat de roman een open einde heeft. Hierdoof zet de ontwikkeling van de karakters zich na lezing van Het is zover voort in het hoofd van de lezer. Niettemin heeft Höweler er geen zoek- plaatje van gemaakt: in de ro man zijn genoeg elementen te vinden waarmee de lezer het verhaal zelf kan afmaken. Rafel Toch zit er een rafel aan de ro man, die er volgens mij door Höweler met opzet is aangela ten. Templeton blijkt Lisa, ge heel onverwachts, te kennen. Hij heeft haar stem op een tape en bezit tekeningen van haar. Als hij Lisa in Mexico ontmoet, valt ze van schrik flauw. Waar om? Zelfs na herhaalde lezing bleef het me een raadsel. Het zou me moeten ergeren, maar eigenlijk houd ik er wel van: dit oneffenheidje behoedt Het is zover voor al te grote doorzich tigheid, die saai zou hebben ge maakt. Nu blijft er iets om over na te denken. De schrijver Alfred Bimey. FOTO EDSAR WESTRA DEN HAAG CEES V De talentvolle Alfred Bimey, wiens ou ders uit Soerabaja komen, heeft drie romans op zijn naam staan: 'Tamara's Lunapark', 'Bewegingen van heimwee' en 'Vogels rond een vrouw'. Zijn werk verscheen bij uitgeverij In de Knipscheer. Bir- ney's favoriete 'Indische' schrij vers zijn Madeion Székely-Lu- lofs ('Rubber'), Couperus ('Van oude mensen de dingen die voorbijgaan') en Du Perron ('Het land van herkomst'). „Vooral de boeken waarin het Indische leven op de achter grond een rol speelt, interesse ren mij. Bij mijn keuze laat ik mij leiden door literaire kwali teit. Wat mij zo opvalt tijdens deze 'Indische' boekenweek is dat ze nu weer een Van der Heijden zo'n boekenweekge schenk laten schrijven. Waarom niet een jonge, Indische schrij ver? Het is natuurlijk een goed- makertje omdat hij vorig jaar de AKO-prijs niet heeft gehad." „En ook het boekenweekessay is weer door een 'Hollander' ge maakt. Goed, A. Alberts mag dan misschien in Indië zijn ge weest, voor de rest heeft hij er toch geen banden mee. Waar om geen echt Indisch boeken weekgeschenk, waarom hebben ze bij voorbeeld Marion Bloem niet genomen of een andere jonge Indische schrijver? Deze boekenweek was toch een mooie kans geweest om de schrijvers met een Indische achtergrond eens naar voren te halen. Maar nee hoor, geen te ken van leven." net uit a Interviews De Bijenkorf werpt dit jaar twee speciale uitgaven in de strijd. 'Indië in Holland' is een bun deltje interviews van Hans G. Visser met tien schrijvers over hun Rijk van Insulinde. Een boekje dus dat aansluit bij het thema van de Boekenweek. Korte interviews als kennisma king. Aan het woord komen Rob Nieuwenhuys, Hella S. Haasse, Aya Zikken, Margaretha Fer guson, Jan Eijkclboom, Jacob Vredenbregt, Joop van den Berg, F. Springer, Hans Vervoort en Marion Bloem. Visser zet ziin gesprekspartners kort en krach tig neer. maar gaat nergens de diepte in. Daardoor blijft het in dit boekje bij een vluchtige ken- ïismaking. )e andere De Bijenkorf heeft niets te ma ken met Indonesië. Aantekenin gen van een voyeur van Eric de Kuyper (cineast, schrijver, cho reograaf en nog veel meer) gaat vooral over kijken. Als een wat mensenschuwe, sociaal onhan dige, man tekent De Kuijper op wat hij ziet. En dat is niet mis. Een toevallige pose van een jon gen in een café in Miinchen le- vert hem drie en een halve pagi na boeiende bespiegeling op. Hans G. Visser. Indië in Holland. Schri|vcrs over hun Kijk van Insulin de. I)c Bijenkorf. I'ri|s 10, Eric de Kuijper. AuntckenlnRon van een voyeur. l)c Bijenkorf. Prijs 5,-. RENEE DE BORST Sambal Duco Zijn eerdere boeken Indische Koortsen en Blauwe Palmen wa ren mij ontgaan. Ik heb nu ken nis gemaakt met Duco van Weenee door zijn prachtige boekje Sambal Duco te lezen. Een prettige kennismaking. Sambal Duco is een autobiogra fische notitie. Van Weerlee woont sinds enige jaren op Bali. „Word ik voortgedreven door verlangen is het ang lakzucht? De gedach een auto voor mijn deur zou hebben, beangstigt me. Hoe meer je hebt, hoe meer je in stand moet houden. Zolang je geen dure behoeftes ontwik kelt. ben je er vrij mee." Vrij is Van Weerlee op Bali. Hij heeft een leven van drank en mislukte relaties achter zich ge laten. Hij heeft zich aangepast aan de ontspannen Indonesi sche leefwijze, en kijkt. Hij ziet zelfs het onzienlijke. „Mijn waarneming wordt trouwens niet goed omschreven met kij ken. Het is eigenlijk voelen dat je ziet. Kijken met je oren, als u begrijpt wat ik bedoel." Hij neemt waar en schrijft op. En dat heeft geresulteerd in een heerlijk boekje. Duco van Weerlee. Sambal Duco. Uit geverij Thomas Kap. Prijs: 16,50. Stempel van Batavia Met Het stempel van Batavia schreef Peter van Zonneveld zijn tweede novelle. Ook dit boekje begint met het overlij den van een geliefd persoon, de schilderes Liesje Wijnandts van Haeften. Geboren als meisje van Indië, later een hoogbejaar de dame in Heemstede die naam heeft gemaakt als kunste nares. Net als in Het geheim van de Leidse hortus is de hoofdfiguur geen jongen van Indië, al had hij er vast wel een willen zijn. Om dat te laten zien gebruikt Van Zonneveld in het verhaal een ansichtkaart en een postze gel. De ansicht brengt de 'ik'-fi- guur in contact met de kunste nares en haar opmerkelijke ver leden. De postzegel verbindt hem met zijn vader en diens collectie Nederland en Over zeese Gebiedsdelen. Van Zon neveld wil ons niet alleen iets over tempo doeloe meedelen, maar ook over het vluchtige van het aardse bestaan. Dank zij een vernuftige constructie, minder opvallend dan in Het geheim, is het geen jankerig verhaal ge worden. Het is nuchter geschre ven en overtuigt in zijn sober heid. De historische details ge ven er kleur aan. EMIEL FANGMANN Stille kracht Een herdruk in paperback van De stille kracht, Couperus' roman uit 1900, is gebaseerd op de meest betrouwbare tekst van de roman. Het gaat om die uit SAMBAL DUCO Couperus' Volledige Werken, waarin iedere punt en komma op de door de schrijver bedoel de plaats staat. Het beeld van Pleunie Touw als Leonie van Oudijk, die in de badkamer rood bespuugd wordt, zal iedere televisiekijker van boven de der tig op het netvlies zijn gebrand. Zij... hebben.mij bespogen..met sirih!!! - Stil Kandjeng... kom meê, in het zwembad...! - Wasch mij, Oerip...in mijn haren, in mijn oogen...o God, ik proef het in mijn mond...!! s Louis Couperus Aangeraakt Het in Leiden gevestigde Ko ninklijk Instituut voor Taal-, Land- en Volkenkunde (KITLV) vroeg schrijvers, journalisten, wetenschappers naar hun favo riete boek in emotioneel of bijvoorbeeld wetenschappelijk opzicht over Nederlands-In- dië en Indonesië. In het nieuws gierig makende Aangeraakt door Insulinde schrijven Ernst Braches en Mischa de Vreede beiden over Het Indische Lees- plankje, Rudy Kousbroek over Koelie van Madeion Székely-Lu- lofs, JAA. van Doorn over Reis over Java, Henk Maier over De Katjangs van J.B. Schuil en Herman Pieter de Boer dikke selectie uit eigen werk. Indische jeugdliteratuur Het Hoge Huis aan de .Javazee® Wiecher Hulst over De scheeps jongens van Bontekoe. Willem Oltmans kiest voor Een autobiografie van Sukarno uit 1967. Dat stuk is natuurlijk eerder een soort autobiografie van Oltmans geworden. Als hij in Italië president Sukarno voor het eerst ontmoet: Rome 1956 was voor Sukarno en mij als een weerzien van oude bekenden vanaf het eerste uur. En Sukar no's weduwe Dewi zei prins Bernhard dat Willem 'deel van de familie'was." Aangeraakt door Insulinde, De boe ken van drieëntwintig lezers. Onder redactie van Peter Boomgaard, Harry A. Poeze en Gerard Termorshuizen. KITLV, Leiden. Prijs: 12,50 Jeugdboeken Dorothée Buur, werkzaam bij het Koninklijk Instituut voor Taal- Land en Volkenkunde ver richtte bijna tien jaar onderzoek om tot een imposante lijst van 1244 Nederlandse jeugdboeken te komen waarin Nederlands- Indie en Indonesië een grote of kleine rol spelen. Het re sultaat is een voor onderzoekers onmisbaar naslagwerk van bij na vijfhonderd bladzijden. De titels verschenen tussen 1825 en 1991 worden met hun drukgeschiedenis beschreven. Korte samenvattingen geven in formatie over de handeling en lokatie van het verhaal en van het ethnische en maatschappe lijk milieu, waarin het zich af speelt. Er vallen voor iedereen direct ontdekJdngen te doen. Zo blijkt dat Jouke Broer Schuil van De Katjangs in 1928 ook Doodver klaard schreef, een jeugdboek waarin de Atjeh-expeditie een rol speelt. Ook curieus: Frida van Bommel, de echtgenote van Rob Nieuwenhuys. illustreerde in 1946 De avonturen van Knib- beltje en Knabbeltje, Een Indi sche muizengeschiedenis. Uitge breide registers op auteurs naam, titel, illustrator, uitgever en trefwoord maken het boek tot een 'Fundgrube' waar geen zoekcomputerprogramma in de toekomst tegen op kan. Dorothée Buur, Indische jeugdlitera tuur. Geannoteerde bibliografie van jeugdboeken over Nederlands-Indië en Indonesië. lOTLV, Leiden. Prijs: f60, - Onderkoning Joop van den Berg, redacteur van het tijdschrift Indische Let teren en recensent van Trouw, beschrijft op persoonlijke wijze in Het Hoge Huis aan de Javazee het leven van Carel Rudolph von Michalofski (1792 1854) en de Karimoen Java Archipel. De Pruisische edelman werd in 1818 'onderkoning' van de ei landengroep, van waaruit hij zeerovers moest bestrijden. Hoofdstukken van het boek waarin Van den Berg de lezer deelachtig maakt van zijn speurzin zijn eerst aardrijks kundig en historisch. Van den Berg becommentarieert zijn be vindingen voortdurend en waagt zich ook aan een fictief hoofdstuk. Het boek eindigt met een reis naar het huidige Indonesië. De Hollanders zijn weg, de Japanners zijn er nooit geweest en de karabijnen van de militaire post zijn ongela den.' loop van den Berg, Het Hoge Huls aan de lavazee, De" geschiedenis van een zeeroverseiland. Bzztóh, Den Haag./24,50 Boertig Herman Pieter de Boer zal de Hecre Heeresma geschiedenis ingaan als de man die bij Lenny Kuhr op Visite ging. In de jaren zeventig schit terde de ster van de voormalige copywriter kort maar krachtig met een aantal verhalenbun dels, verschenen bij Elsevier- /Manteau. Je ziet ze nog wel eens in de ramsj. Korte, moder ne, sprookjes waren het, aardse anekdoten met een boodschap. Boertig in de letterlijke zin, waarbij de onnozele plot vaak goed voor een glimlach was. Zoals het verhaal over die vrouw die met blote billen in het maanlicht moest gaan staan om geen kinderen meer te krij gen. Ze deed het, vatte kou en ging dood. En kreeg dus geen kinderen meer. De Boer doet het in twee bladzijden en dus kunnen er tachtig verhalen in deze selectie uit eigen werk. De dikke De Boer. Verzamelde verha len van Herman Pleler de Boer, No vella, Amersfoort- Prijs: ƒ24,90 Feestuitgave 'Ineens was hij weg. Ze voelde hem niet meer. Niet op haar. Niet om haar. Weg! Blijven lig gen, dacht ze. Niet bewegen. Doodstil! Hij is ergens van ge schrokken. Hij is teleurgesteld. Misschien vindt hij er niets meer aan.' Als zo'n citaat komt uit het verhaal Een aanranding in het Vondelpark in een verzameling Allerbeste vrouwenverhalen we ten we dat het niet om een fe ministische bundel gaat. Die zie je in de jaren negentig niet meer. Het is dus weer tijd voor Heere Heeresma. Een feestuit gave. OVERBOEKEN De Volkskrant-journalist Jan Blokker heeft vandaag een bij zonder hoogleraarschap aan vaard aan de Erasmusuniversi- teit in Rotterdam. Hij zal daar voor de Faculteit der Histori sche en Kunstwetenschappen aandacht geven aan de leerop dracht persgeschiedenis, in het bijzonder persvrijheid. Bij de aanvaarding heeft Blokker zijn rede 'De kroon en de mestvoric Een paar opmerkingen over de pers en haar vrijheid' uitgespro ken. Deze rede is door uitgeverij De Harmonie in boekvorm uit gegeven en vanaf morgen ver krijgbaar. De nieuwste roman van Harry Mulisch, die in het najaar bij De Bezige verschijnt, heet 'De ontdekking van de hemel' en telt bijna duizend bladzijden. Wij hebben al een glimp opge vangen van de roman in wor ding. Het boek begint in de he mel met een tweegesprek tus sen twee mannen. Mulisch laat een van de hemelbewoners zeg gen: „Binnen afzienbare tijd is er alleen nog een sterfhuiscon structie over van onze organisa tie, waarna de hemel ten slotte als een boek zal worden toe gerold." Het bij uitgeverij Van Gen nep uitgebrachte boek van de Duitse schrijver W.G. Sebald, 'De dwaalwegen der melancho lie', is vorig jaar vol zetfouten op de markt gebracht. Van Gennep heeft het onlangs uit de handel genomen en komt nu met een nieuwe druk. Hans Flemming, medewerker van Van Gennep: „We hebben het gewoon te snel willen uitbrengen. Op een gege ven moment werden we opge beld door iemand die ons op de fouten wees. Voor onze naam kunnen we het niet maken dat we hier niets aan doen. Er zijn dus 3500 exemplaren de papier- vemietingsmachine ingegaan. Wat de auteur zei? Ach, voor hem is het misschien wel extra publiciteit." Bij uitgeverij De Arbeiders pers verschijnt deze maand de door Rob Schouten gemaakte bloemlezing 'Met de hand'. Het gaat hier om een verzameling verzen waarin masturbatie cen traal staat. Er zijn zelfs 17de- eeuwse masturbatiegedichten bij. Curieuze verzen, vindt uit gever Theo Sontrop. Sontrop: „Het is interessant om te zien hoe dit verschijnsel in de loop der eeuwen door dichters is be handeld." De op Balt wonende auteur DUCO VAN WEERLEE schrijver van o.a. 'Indische koortsen" (1988) en "Blauwe Palmen" (1990) sig neert vrijdagavond 13 maart tussen 7 en 9 uur zijn zojuist verschenen bundel 'SAMBAL DUCO"-16,50 TJANG MIE' (oud-tante van 'tante Uen") trakteert op zelfgemaakte spek-koek. Vanaf 19.30 (bijgoed weer): demonstratie PENTCAK-SILAT" Indonesische zelfverdedigings-sport! 5 RIJNLANDSE '^BOEKHANDEL Lange Voort 35-37, Oegstgeest Julianastr. 67 Alphen a/d Rijn Tel. 01720-72060 v. Mandersloostr. 19 Alphen a/d Rijn Tel. 01720-73047

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 26