Regio Haassestraat Busbaan blijft in Hella 'Als ik thuis ben, is het voor mij vakantie' Dierenbescherming helpt padden over autoweg Grote respons op TGV-enquête belangenvereniging 'Huizen Voorschoten via krant aanbieden' Donderdag 5 maart 1992 Redactie: 071-161400 DICK VAN DER PLAS MIEP DE GRAAFF UESBETH BUITINK WIM KOEVOET CAROUNE VAN OVERBEEKE Eindredactie JAN VAN DER NAT Vormgeving: PIET KOOREMAN 21 Wassenaarse jongeren aangehouden WASSENAAR Twaalf Wassenaarse jongeren zijn gisteravond door de politie aangehouden omdat zij in het centrum van hun woonplaats vernielingen aanrichtten. De twaalf (allen tussen de 13 en 17 jaar oud) lieten een spoor van omgeduwde winkelwa gentjes, huisvuilcontainers en vernielde ruitenwissers en anten nes achter. Zes van hen hebben bekend en zijn doorgestuurd naar het bureau HALT voor een alternatieve straf. Man ramt boom na 'black out' WASSENAAR Een 58-jarige Haagse automobilist heeft gister middag in een flauwe bocht van de Wassenaarse Buurtweg een boom geramd. De man stak over en had naar eigen zeggen 'een black out'. Volgens de politie 'lette hij gewoon niet goed op'. De Hagenaar is met verwondingen aan zijn gezicht en rechterbeen naar het Bronovo Ziekenhuis in Den Haag gebracht. Boek oorlogsjaren Warmond succes WARMOND Het boek over de oorlogsjaren in Warmond, 'Trekpleister in oorlogstijd', gaat vlot over de toonbank: na een maand zijn er bijna duizend exemplaren van verkocht. Volgens schrijver H. van Dam is dat boven verwachting. ,,We hebben er in totaal 1200 exemplaren van gedrukt. Vooral de snelheid waar mee het Warmondse boek wordt verkocht, valt me op. De reac ties die ik erover krijgt van Warmonders zijn ook positief." WASSENAAR Vrijwilligers van de plaatselijk dierenbescherming in Wasse naar gaan, met hulp van de ge meente, in de maanden maart en april zoveel mogelijk padden helpen de autoweg veilig over te steken. Hierdoor kan het nodig zijn de Van Ommerenlaan in Wassenaar tijdelijk af te sluiten. Automobilisten in de Jagerslaan en de Buurtweg zullen soms verzocht worden zachter (dan de aangegeven 50 kilometer per uur) te rijden om de padden van de dood te redden. Om de padden een veilige oversteek te bieden zullen er af en toe 's avonds, na het spitsuur, acties worden gevoerd rond de parken 'Rust en Vreugd' en 'De Hartekamp'. Verkeersborden met de afbeel ding van een pad zullen de au tomobilisten waarschuwen wanneer de viervoeters aan hun trektocht beginnen. De moge lijkheid bestaat dat de padden met emmers naar de overkant worden gebracht. Enkele hon derden padden maken, na hun overwintering op het land, de voorjaarstrektocht naar hun vaste paarplaats in het water. Om de dichtstbijzijnde sloot te bereiken moet de pad vaak drukke verkeerswegen kruisen, waarbij elk jaar vele dieren sneuvelen. Vooral als het warm en vochtig is gaan de padden gedurende de avond en nacht 'op pad'. Door het trage tempo van de diertjes kan de tocht veel tijd in beslag nemen. Het man netje neemt dan ook nog het vrouwtje op de rug mee naar de overkant, wat de overtocht ver der vertraagt. In de loop van de ze week zal de eerste actie plaatsvinden. Voor meer infor matie kan worden gebeld met de afdeling groenvoorziening, tel: 01751-22270/22268. LEIDEN NIEUWSLIJN VOORSCHOTEN Aan de Voorschotense Leidseweg is de kantoorboerderij 'Vrede- hoeff' bijna klaar voor gebruik. Het kantoor is in dezelfde stijl gebouwd als de boerderij die vroeger op deze plaats stond en is vernoemd naar een oud buitenhuis dat in de omgeving heeft gestaan. De benedenruimte van 600 vierkante meter is verhuurd aan het Neder lands Instituut voor Lastechniek, dat nu nog in Den Haag zetelt. De bovenverdieping wordt in kleinere units van 100 tot 150 vier kante meter verhuurd. Volgens aannemer Niersman moet alleen de binnenkant van het gebouw nog worden afgewerkt. Waarschijn lijk wordt de kantoorboerderij in april ge opend. FOTO WIM DIJKMAN Leiderdorps college noemt protesten omwonenden overtrokken De omstreden busbaan in de Leiderdorpse Hella Haasse straat blijft gehandhaafd. De klachten van omwonenden over onder meer lawaai, stank en misbruik van de baan, zijn volgens het Leiderdorpse college 'overtrokken'. Het college erkent wel dat de groenvoorzieningen 'teleurstel lend' zijn en belooft maatregelen te nemen, zo blijkt uit het collegebesluit over de evaluatie van de busbaan. „Tot nu toe is er niets fataals gebeurt, maar we wachten op ongelukken", zegt A. dorpse Hella Haassestraat. Het college wil de omstreden busbaan daar handhavei Bijna alle formulieren retour LEIDERDORP UESBETH BUITINK Omwonenden protesteren al vanaf 1986 tegen de busbaan in de Hella Haassestraat, waarbij zij zelfs de Raad van State om een uitspraak vroegen. Dit rechtsorgaan sloot zich echter aan bij de visie van de gemeen te dat de nieuwbouwwijk Bui tenhof 'binnen een redelijke loopafstand ontsloten moet worden met een goede open baar vervoervoorziening'. Met verbreding en asfaltering van de straat en bussluizen willigde dé gemeente de belangrijkste be zwaren in. „Ondanks al deze te gemoetkomingen blijven de be woners kennelijk fel gekant te gen de komst van de bus", con stateert het college. De bij de ingebruikname be loofde evaluatie leverde dan ook veel klachten op over misbruik van de busbaan, de groenvoor zieningen, het geringe gebruik van de lijn, lawaai en stank. Vol gens het college is het 'in ieder geval duidelijk dat de busslui zen het onmogelijk maken dat personenauto's over dit traject rijden'. „Dat is niet waar", weet bewoonster A. van Rooyen. „Er rijden heel veel personenauto's over de busbaan. En omdat ze in overtreding zijn, rijden ze met een waanzinnige snelheid." Op afstand bedienbare slag bomen moeten het misbruik van de busbaan tegengegaan, stelt het college voor. „Slagbo men vind ik een beetje concen tratiekampachtig. Het past niet in een nieuwbouwwijk", vindt Van Rooyen. Overlast Dat de bus maar door weinig passagiers zou worden gebruikt, ontkent het college. Lijn 40 ver voert 'per dag 73 passagiers, waarvan 51 reizigers juist op stappen bij de halte op de Hella Haassestraat. „Hieruit blijkt dat deze halte de best benutte halte in de Buitenhof is. Verwacht wordt dat het gebruik van de lijn nog gaat toenemen." Van Rooyen kijkt op de bushalte uit. „Je ziet er maar een paar men sen per dag staan. Ik ga niet ie der half uur zitten turven hoe veel mensen opstappen, maar 51 lijkt mij een vrij hoge schat ting." De klachten over lawaai en stank worden door het college weggewimpeld. ..Dat komt enigszins overtrokken voor. Per dag rijden 56 bussen over dit traject. Bovendien is ander ge motoriseerd verkeer verboden, zodat van de gesuggereerde overlast geen sprake kan zijn. Volgens een afspraak met de vervoerder rijden de bussen met matige snelheid over de busbaan." Van Rooyen ontkent dat. „Sommige chauffeurs razen er echt keihard doorheen. In een buurt met veel kinderen is dat levensgevaarlijk. Tot nu toe is er niets fataals gebeurt, maar we wachten echt op ongeluk ken." De bewoners vinden dat de gemeente hun klachten baga telliseert. „We hebben niet eens een uitnodiging gehad om onze bezwaren toe te lichten. We kunnen gewoon niets meer doen en dat is triest. Naar de belangen van de mensen die hier wonen wordt helemaal niet geluisterd." Het collegevoorstel wordt op 9 maart besproken in de raads commissie ruimtelijke ordening en verkeer. LEIDERDORP UESBETH BUTTTNK Ruim 95 procent van de bewo ners van de Leiderdorpse Kerk wijk en Oranjewijk heeft het en quêteformulier ingevuld over de eventuele verbreding van de Rijksweg A4 en de dreigende komst van de hoge snelheids trein (TGV). De Belangenvereni ging A4 spreekt van een 'grote respons' op de enquête, die moet aantonen wat de sociaal- psychologische gevolgen van de voortdurende onzekerheid zijn. Van de 1050 exemplaren die zijn verspreid, zijn meer dan 1000 enquête-formulieren gere tourneerd. De belangenvereniging wil in zicht geven in de problemen die bewoners nu al hebben door de TGV en de verbrede A4. „Er zijn mensen die door echtscheiding, verandering van werkkring of de noodzaak kleiner te gaan wo nen hun huis willen verkopen terwijl dat nu nauwelijks nog lukt", verklaart de vereniging. Een ander deel van de enquê te gaat over de verwachte gevol gen van de TGV en de verbrede A4. „Dat betekent immers dat de bewoners van de Oranjewijk gebruik moeten maken van lan ge tunnels of viaducten om de rest van Leiderdorp te bereiken. Bovendien kunnen de A4 en de TGV een barrière vormen die hel onderlinge verkeer tussen Oranjewijk en Kerkwijk gaat be lemmeren, terwijl deze wijken wat betreft sociaal verkeer en voorzieningen juist een eenheid vormen." Het formulier is nog niet in Zoefinwoude venpraUt omdÉl de problematiek zich daar al leen toespitst op de TGV en de enquête dus moet worden aan gepast. Wanneer de Leiderdorp se gegevens zijn uitgewenct durft de Belangenvereniging A4 niet te voorspellen. I >e enquêtt moet op 'wetenschappelijk ver antwoorde wijze' worden ver werkt om genoeg gewicht te hebben in de discussie met het ministerie van verkeer en wa terstaat. Voorschotense woonbooteigenaren willen hun ligplaats behouden VOORSCHOTEN BRENDA FILIPPO MEDEWERKER Aan de ene kant van de sloot rukken de huizen langzaam op, aan de andere kant ligt een enorme zandvlakte waar over ongeveer een jaar bedrijven ko men. Tussen modderwegen, woekerend onkruid en zandho pen liggen vijf woonarken. Een nostalgische herinnering aan de tijd dat de Voorschotense Star- renburg nog een ongerept stuk je groen was. Als het aan het ge meentebestuur ligt, zullen zelfs de boten aan de Rouwkooplaan binnenkort verleden tijd zijn. Woonbooteigenaar H. Stik- kelorum (48) woont hier al 22 jaar. „Vroeger was dit allemaal weiland. Nu is er elke keer als je wakker wordt een huis bij geko men. Overal wordt de natuur ingekapseld door de mensen. Als het zo doorgaat, staan over twintig jaar de koeien op het dak." In het bestemmingsplan van de nieuwste Voorschotense woonwijk Starrenburg ligt Stik- kelorums ark pal voor de tuin van een nieuw te bouwen villa. „Ik zou het zelf ook niet leuk vinden als ik van uit mijn huis tegen een woonboot zat aan te kijken", geeft Stikkelorum eer lijk toe. „Maar ik heb ook recht op mijn eigen leefnorm. Ik zou mijn woonark nog niet voor de mooiste villa willen ruilen. Ik hou van het buitenleven." Bezwaarschrift Twee jaar geleden werden de plannen van de gemeente bij de bewoners bekend. Voor de vijf eigenaren was dat aanleiding een bezwaarschrift in tc dienen. Vier van hen hebben inmiddels een gesprek gehad met verte genwoordigers van de gemeen te en twee eigenaren hebben hun woonboot inmiddels ver kocht. Voorschoten voert een zogeheten 'uitstervingsbeleid' voor woonboten. Er komen geen nieuwe ligplaatsen bij en als een woonboot verdwijnt, mag de vrijgekomen ligplaats niet door een andere ark wor den bezet. Vreemd genoeg is H. Domini- cus van den Bussche (49) nog helemaal niet door de gemeente benaderd, terwijl zijn woonboot toch ook in de stukken wordt genoemd. „Ik weet van niets, maar de gemeente praat wel over vijf woonboten. Daar hoor ik dus bij, tot zó ver kan ik nog wel tellen. Maar het is mij vol strekt onduidelijk wat ze willen. Toch heb ik ze tijdens de be zwaarschriftprocedure een brief geschreven waarin ik de ge meente om duidelijkheid vroeg. Daarop heb ik nooit antwoord gekregen. Misschien heeft het iets te maken met het feit dat mijn woonboot op particuliere grond ligt. Verder ligt hij hele maal aan het eind van de sloot, vlak bij de Vliet. Daar worden geen huizen gebouwd, dus wat dat betreft is er voor de ge meente waarschijnlijk geen haast bij. Maar ik zou toch graag meer informatie willen, want ik weet niet wat de ge meente voor mij in gedachten heeft." Sloot De gemeente heeft de eigena ren wel een andere locatie inge fluisterd: verderop in de sloot tegenover de kassen van een tuindersbedrijf. Mevrouw R. Bakker (34): „Maar ook daar ko Het uitzicht vanuit de woonboot van H. Stikkelorum. Een mogelijk alternatieve plek voor zijn ark is recht tegenover het kassencomplex op de ach tergrond. men we voor huizen te liggen. Tussen de sloot en die huizen komt slechts een wandelpad en een berm. Voor de nieuwe be woners een ideale plek om hun hond uit te laten. De vrijheid die ik nu heb. ben ik dan kwijt. Bovendien krijg ik een veel klei nere tuin en schuur." Het liefst blijft Bakker op haar huidige stek waar ze ruim zeven jaar geleden kwam wonen. „Ik kwam uit Den Haag. Een woon boot was mijn grote wens van wege de vrijheid die je hebt Hier lig je buiten, maar ook in de buurt van de stad. Dat is ide aal. Als ik thuis ben. is hef voor mij vakantie." Dat de omgeving zo is veran derd. vindt ook Bakker geen leuke ontwikkeling. „Het is ver schrikkelijk. maar ik begrijp wel dat andere mensen ook ergens willen wonen. Cielukkigwordt er geleidelijk gebouwd. Dan wen je eraan." Haar hond Yon duwt zijn grote lijf tegen haar been. „Wat ik echt vervelend vindt, is dat ik Yon binnenkort niet meer FOTO «tetco KUIPfRS alleen buiten kan laten lopen. Er komt hier steeds meer ver keer." Als Rakker naar de deur loopt, springt Yon op. Met de tong uit de bek rent het dier de tuin in. Opgewonden snuffelt Mj (BMO de struiken. In de verte klinkt het monotone geluid van een graafmachine. VOORSCHOTEN CAROUNE VAN O De gemeente Voorschoten zou af moeten van het huidige pun- lens\ NKDH v oor woninp'oi' kenden. Het CDA wil dat de ge- mamn, net ,iK leiden, miN In gang van 1 januari 1993 huur woningen via een advertentie- systeem aan woningzoekenden siijt. Dat blijkt uit de Bcleirism» in ie woonruimteverdeling' van de christen-democraten, de grootste politieke partij in Voor schoten. Het CDA is van mening dat het huidige systeem voor woon ruimteverdeling niet werkt. „De woningzoekende moet nu gela ten afwachten tot hij aan de beurt komt. En als hem de aan geboden woning niet bevalt, of net aanbod niet op het juiste moment komt, weigert hij de woning. In 1990 weigerde maar liefst 45 procent van de woning zoekenden in Voorschoten de aangeboden woonruimte. En dan klopt er dus iets niet", aldus CDA-fractievoorzitter W. Val kenburg. Valkenburg over hei huidige systeem: „Vaak veranderen de woonwensen van mensen en kloppen ze dus niet meer met de nij inschrijving verstrekte ge gevens. Hierdoor is de vraag en het aanbod van woningen niet meer op elkaar afgestemd, waardoor de belangen van de echte woningzoekenden wor den geschaad. Daarom vinden we dat we de woningzoekenden bij de verdeling moeten inscha kelen: we moeten naar een sys teem dat meer dan nu op de wensen van de woningzoeken den is gencht." Het CDA voelt veel voor een advertentiesysteem met het ac tuele woningaanbod, waarop iedere geïnteresseerde vervol gens kan reageren. Gegadigden moeten dan wel aan een aantal voorwaarden voldoen. Valken burg „Denk aan het inkomen, de binding met Voorschoten, het aantal bewoners en dergelij ke." Owrgingwtgellng De twee woningbouwverenin gen zouden ook een stem moe ten krijgen in de uitvoering van het nieuwe systeem. Verder zou er een overgangsregeling moe ten komen voor mensen die nu al heel lang staan ingeschreven en die hun vergaarde punten bij het nieuwe systeem in éèn kJap zouden verliezen In Delft worden huizen al lan ger via advertenties aan wo ningzoekenden aangeboden Valkenburg „Mensen daar zijn zeer enthousiast 95 procent van da woiiliupodandw la i1 tevreden mee.' Voor mensen die echt drin gend woonruimte nodig heb ben. de 'urgenten'. zóu het hui dige systeem gehandhaafd moeten nlijven. vindt het CDA. Uiteindelijk moet de bemoeit nis van de gemeente met de woonruimteverdeling door het nieuwe systeem afnemen. In Voorschoten staan onge veer 8(10 woningwoekenden in geschreven. Zij moeten gemid deld twee tot drie jaar op een huls wachten. Volgens Valken burg na hij het ad verten ti es vs teem de doorstroming véél Micller gaan .Alleen mensen die echt geïnteresseerd zijn. re ageren op een advertentie. Dat scheelt tijd Bovendien betekent het een stukje sociale vemieu wing je betrekt mensen daad werkeiijk bij de woonniimtever «Win*"

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 21