Regio 'Computers zijn goed beveiligd' stoutenbeek 'We mogen zelfs 's nachts werken' Als duurzaamheid uw keus bepaalt... 'Vestigingsbeleid winkels verwatert' 'Moed hebben om te zeggen: je hebt ons niet meer nodig' Hoger beroep Centrum Geboorteregeling vertraagd Chauffeurs beginnen abonneetaxi in Den Haag uiooncentrum Donderdag 5 maart 1992 Redactie: 071-161400 WILL£M SPIERDIJK MEINDERT VAN DER KAAU JAN WESTERLAKEN MONICA WESSEUNC ERIC JAN WETERINGS Eindredactie: KEES VAN HERPEN Vormgeving: SIMON DE GRAAF 2Q De vertrouwelijke informatie, die is opgeslagen in de computers van de gemeentehuizen in deze regio, lijkt re delijk veilig te zijn. Een kleine steekproef wijst uit dat Katwijk, Noordwijk, Alphen aan den Rijn en Leiden hun computers hebben beveiligd met anti-virussystemen. Van buitenaf in de computer dringen, is niet mogelijk. LEIDEN MONICA WESSELING WILLEM SPIERDUK Een woordvoerder van de ge meente Leiden noemt het risico van computerkraken wei een bron van zorg. Leiden laat jaar lijks een onafhankelijk bedrijf bekijken of het computersys teem nog goed is beveiligd. De beveiliging is actueel omdat Leiden het 'thuiswerken' moge lijk wil maken. Er bestaat bij het personeel behoefte om via de computer thuis toegang te krij gen tot het computersysteem van de gemeente. „Ik denk dat onze comupter goed beveiligd is, maar ik wil natuurlijk men sen niet uitdagen om de proef eens op de som te nemen", al dus de woordvoerder van het rekencentrum in Leiden. De meeste gemeentehuizen hebben een gesloten computer systeem. In de nabije toekomst, als de persoonsgegevens van de gemeenten onderling uitwissel baar worden, zou inbreken een voudiger kunnen worden. De gemeenten in deze regio ko men beter uit de test dan die in de noordelijke provincies. Een Eindhovense student deed een steekproef onder 126 gemeen ten in het noorden en ontdekte dat bijna een derde van de ge meenten geen beveiligingsplan heeft. Persoonsgegevens zijn daarmee absoluut niet veilig. Alphen aan den Rijn heeft het gemeentehuis beveiligd met een pasjessyssteem. Zomaar binnenlopen is er niet bij. 's Nachts is er een stil alarm. „Al leen als de stroom uitvalt heb ben we echt een probleem", al dus de voorlichter. Hackers (computerkrakers) moeten vol gens de voorlichter wel van erg goede huize komen willen ze in Alphen iets kunnen aanrichten. Het systeem is geheel gesloten. Om zich tegen virussen te wa penen draait er een anti-virus programma mee. „Nieuwe vi- russsen kunnen wel kwaad aan richten. Daar kan je niet vol doende snel bijzijn." In Noordwijk is de beveiliging nagenoeg gelijk geregeld. Hoe wel er zien geen calamiteiten hebben voorgedaan, is de ge meente toch doende het hele beveiligingsplan door te lichten. Katwijk kent ook een gesloten computersysteem waardoor krakers niets kunnen uitrichten. In principe zou het nog wel mo gelijk zijn het gemeentehuis binnen te lopen en achter een beeldscherm te gaan zitten. „Maar ik durf iedereen uit te nodigen vervolgens iets uit dat scherm te krijgen. Dat lukt ze niet", aldus een automatise ringsambtenaar. Dooreen eigen elektriciteitscircuit is 'weglopen' van gegevens uitgesloten. In Katwijk studeert op dit moment een commissie op het al dan niet voldoende beveiligd zijn van de privacy. „En andere vorm van veiligheid, maar niet minder belangrijk." Thuiswerker Bart van der Pol: „Ik kan me thuis een stuk beter concentreren. Thuiswerken is ideaal." Veertig provincie-ambtenaren thuis actief MONICA WESSELING Lekker in het zonnetje zitten terwijl de rest van je collega's op kantoor zwoegt. Wie wil dat niet. Als thuiswerker van de provincie Zuid-Holland is de realisering van deze droom niet helemaal onmogelijk. „Een uurtje wandelen is geen probleem. Hele middagen op het strand liggen kan niet. Je moet natuurlijk wel te bereiken zijn." Katwijker B. van der Pol is tevreden met de nieuwe manier van werken voor een heel klein deel van de 1300 ambtenaren van dè provincie. Sinds 1 februari werkt hij met 39 anderen, bij wijze van proef, maxi maal drie dagen per week thuis. Thuis heb ben ze een computer. De helft van de deel nemers is via de telefoon verbonden met de computer van het provinciehuis. De proef kost twee ton, duurt tot de herfst en moet uitwijzen of op die manier de ver keersproblemen van de provincie een beetje kunnen worden opgelost. Van der Pol heeft geen minuut hoeven nadenken. „Het scheelt me per dag twee uur reizen. Die tijd kan ik aan wat meer be weging besteden." Van der Pol werkt bij de dienst water en milieu (rioleringen en verwerken van meet gegevens over waterkwaliteit). Daarmee heeft hij een eigen winkeltje. „Dat is ook een van de voorwaarden om thuis te kun nen werken. Je moet zelfstandig werk heb ben. Daar komt nog eens bij dat je de ver antwoordelijkheid aan moet kunnen." Twee dagen in de week werkt Van der Pol op zijn zolderkamertje. Betekent mooi weer of een gezellig bezoek voor zijn vrouw dan geen kwelling? „Nee", zegt de Katwij ker resoluut. „We kunnen werken wanneer we willen, dus zo nodig kan je er best een uurtje af. De concentratie thuis is eerder beter dan slechter. Je wordt niet meer voor elk wissewasje van je werk gehaald." Mist hij zijn collega's niet, zo alleen op dat zolderkamertje? „Op maandag hebben we overleg en dan is iedereen er. Dan heb ben we tijd genoeg om even bij te praten". Meer dan twee dagen per week thuiswer ken zou hij niet willen. „Dan kom je te los van de afdeling te staan." Tevredenheid ook bij het hoofd van de af deling waar Van der Pol werkt. Van de elf mensen werken er acht twee of drie dagen per week thuis. „Ons bureau stelt adviezen op. Iedereen heeft een eigen taak en werkt zelfstandig. Voor het werk is het niet nade lig dat een deel van hen nu thuis zit. Ster ker nog, de kwaliteit en kwantiteit lijken vooruit te gaan", aldus chef J. van der Ben. Hij werkt niet thuis: „Ik werk maar vier da gen per week dus is de noodzaak wat min der." Als een van zijn mensen er niet is als hij opbelt, vindt Van der Ben geen enkel pro bleem. „Dan bel je gewoon nog een keer. Meestal zijn ze maar even weg." Vertrou wen is wel belangrijk. „Ik denk niet meteen dat iemand er de kantjes vanaf loopt als hij de telefoon even niet opneemt." De thuiswerkers en de achterblijvers moeten met formulieren het geleverde werk bijhouden. „Er zijn van onze afdeling acht van de elf mensen weg. Het is belang rijk te weten of de drie achterblijvers niet meer aan hun eigenlijke werk toekomen omdat ze klusjes voor de thuiswerkers zit ten te doen", legt Van der Ben uit. De proef kost twee ton. Mocht een groter deel van het personeel op thuiswerken overschakelen, dan is een veelvoud aan dit bedrag nodig. De Katwijkse thuiswerker heeft wel een idee om het benodigde geld bijeen te halen. „Als we op grote schaal gaan thuiswerken is er minder werkruimte op het provinciehuis nodig. Met de nieuw bouw scheelt dat een slok op een borrel. Met een beetje mazzel maken we een enor me milieuwinst en leveren we een bijdrage aan het ontstoppen van de wegen zonder dat het wat kost." Leidse hoogleraar bestuurskunde ontwikkelingslanden: „Ontwikkelingsgeld gaat van ar men uit het rijke westen naar rijken van arme landen". Een cynische constatering van de Zweedse nobelprijswinnaar en politicus Gunnar Myrdal, maar prof. dr. J.W. Björkman kan zich er in vinden. Björkman aan vaardde vorige maand zijn be noeming als hoogleraar be stuurskunde aan de Leidse uni versiteit en is daarnaast ook verbonden aan het Institute of Social Studies in Den Haag. De half Skandinaviër, half Amerikaan, die een lange perio de in India doorbracht en nu in Nederland woont, gelooft stellig dat veel ontwikkelingshulp ver lui m gaat door onvoldoende kennis over de wijze waarop ar me landen worden bestuurd. „Landen die hulp ontvangen hebben over het algemeen een zwaar bezet bestuur, dat er vaak in slaagt een groot deel van het geld op te slokken. Het is lo gisch dat rijke landen een deel van de administratieve kosten dragen. Maar zij moeten goed opletten dat niet ólles opgaat aan kosten voor het bestuur. Hogere ambtenaren zijn goed georganiseerd en bchonTn in die landen al tot de bevoorrechte mensen, dan moeten zij niet ook nog profiteren van westerse hulp. Kijk, helemaal vermijden kun je hen niet, maar ze de vrije hand geven is het andere uiter ste", aldus Björkman. Björkman was drie jaar direc teur van een bestuurskundig onderzoekscentrum in India en kent de overheid van nabij. Ben verstarde en strak georgani seerd bestuur is volgens hem een van de kenmerken van dat land. „Iedereen wil zijn. baantje behouden en dat lukt het beste door niets te doen. Als je wel je nek uitsteekt loop je grote kans eruit te vliegen. Die ingebakken passiviteit betekent eigenlijk een permanent verlies van ambtelijke arbeidskracht. Het is te gemakkelijk om te zeggen dat het bestuur dan simpeler moet worden. In India is een van vijf werkenden een ambtenaar, ver gelijk dat eens met de Verenig de Staten waar die verhouding één op vijftien is. Dan krijg je de situatie dat de staat alles op neemt, dat er niets overblijft." Bezem Om die verstarring te doorbre ken wordt nog wel eens rigou reus de bezem door het appa raat gehaald. Volgens Björkman niet bepaald de methode om een overheid op een hoger plan te krijgen. „Besturen moeten zich kunnen bewijzen. Maar al te vaak worden dingen weer overhoop gehaald wanneer het maar even niet werkt. Ie ziet dat projecten twee of drie jaar de kans krijgen, terwijl eigenlijk tien tot twintig jaar nodig is om zich te bewijzen. In plaats daar van gedragen we ons als politie ke dieren. Als het niet werkt, vernieuwen we het, proberen we iets nieuws. luist dan ont staat er weer een chaos. Ga niet repareren wanneer het niet ka pot is. of, gooi niet het kind met het badwater weg. We zoeken altijd naar iets beter maar soms werkt dat contraproduktief. Dus adviseer ik altijd om iets een kans te geven." Ontwikkelingshulp is volgens Björkman nog te weinig gericht op het onafhankelijk maken van arme landen. „Er is steeds meer behoefte aan gespecialiseerde hulp over een korte periode. Wat wij nog te vaak doen is het permanent geven van kennis, met het Revolg dat ze het nooit zelf zullen leren. Ik ben een steeds grotere voorstander ge worden van de 'harde' metho de. We moeten de moed heb ben om te zeggen: het karwei is geklaard, je hebt ons niet meer nodig. We willen altijd maar toevoegen, nooit eens terugha len. En dat heeft ook een beetje te maken met de eenzijdige wij ze waarop wijzelf mensen voor ontwikkelingshulp opleiden. Mensen die wij daar naartoe sturen moeten dus ook makke lijker inzetbaar en overplaats- baarzijn." Malaria Een voorbeeld is volgens Björk man de campagne om malaria tegen te gaan. Er werd veel geld besteed aan de verdelging van muggen die de ziekte overbren gen. De landen die deze hulp ontvingen, leerden niet hoe ze de methoden zelf moesten toe passen. Op een gegeven mo ment verflauwde de aandacht van westerse landen voor mala ria. het geld raakte op en de he le campagne stortte als een kaartenhuis in elkaar. De laatste veertig jaar is het bestuur van India ook wel voor uitgegaan, meent Björkman. Zo zijn zij erin geslaagd om het volk bij het beleid te betrekken. „Dat is vroeger heel anders ge weest. Nu wordt ingezien dat het verbeteren van de kwaliteit van het leven beter lukt, wan neer het volk erbij betrokken wordt." Volgens Björkman is dat een van de wijsheden van Kautilya, een Indiase p^'itiek denker die leefde in de *rde eeuw voor Christus. Een van zijn stellingen was dat wanneer een heerser iets wilde doen, hij eigenlijk moest weten hoe zijn volk daarop zou reageren. „Ik zeg dan gekscherend dat Kauti- lya pleitte voor een enquête. Ei genlijk had hij meer een gehei me dienst in gedachte die de mening moest peilen. Maar wel had hij. 2500 jaar geleden, in de gaten dat eenrichtingsverkeer DEN HAAG/REGIO ERIC JAN WETERINGS De Kamers van Koophandel (KvK) vrezen dat zelfs de be perkte controle door de over heid op de tocht staat vanwege de bezuinigingen bij de Econo mische Controle Dienst (ECD). Hierdoor verwatert het vesti gingsbeleid voor winkels. De ECD, een vrij zelfstandig opererend deel van het ministe rie van economische zaken, moet tien procent van haar per soneel ontslaan (22 mensen). Tot nu heeft de KvK in de regio Leiden nog niet tevergeefs een beroep gedaan op de ECD, maar een woordvoerder sluit niet uit dat dat in de toekomst wel het geval zou kunnen zijn. In een ook door de Leidse KvK ondertekende brandbrief aan minister Andriessen van economische zaken constateert de vereniging van Kamers van Koophandel in Nederland dat het vestigingsbeleid voor win kels aan het verwateren is. Door vereenvoudiging van de wet worden ondernemers die zich nieuw vestigen onvoldoende getoetst op vakbekwaamheid. De wet valt nauwelijks meer te handhaven door bezuinigingen bij de Economische Controle dienst. Wie een winkel wil beginnen moet aan een aantal vestigings voorwaarden voldoen. Een plaatselijke Kamer van Koop handel controleert of aan de voorwaarden op het gebied van vakbekwaamheid is voldaan. Als dat niet het geval is wordt de Economische Controle Dienst ingeschakeld. Volgens het ministerie van economische zaken beperkt de taak van de overheid zich voortaan tot een 'globale toet sing van algemene ondeme- mersvaardigheden' van zich nieuw vestigende ondernemers. Daarna zouden de branche-or ganisaties de controlerende taak van het ministerie moeten overnemen. Formele eisen op het gebied van vakbekwaam heid maken dan plaats voor on derlinge regelingen van be drijfstakken. De vestigingsregels voor winkels dateren uit de crisistijd. Veel werklozen begonnen in de jaren dertig bij gebrek aan beter maar een winkeltje, waardoor in mige branches wildgroei ont stond. Iedereen kon bij wijze van spreken zonder enige ken nis van zaken een slagerij be ginnen. Om zowel de consu ment als de bonafide onderne mers te beschermen hebben verschillende brancheorganii ties toen vestigingseisen opge steld. LEIDEN JAN WESTERLAKEN Het Centrum voor Geboortere geling (CvG) aan het Rapenburg in Leiden moet nog enige tijd geduld hebben voordat er in hoger beroep uitspraak wordt gedaan over de vraag of in de kliniek reageerbuisbevruchting - in vitro-fertilisatie - mag plaatshebben. De rechtzaak is vertraagd, omdat een andere of ficier van justitie zich met de kwestie bezighoudt. De advo caat van het CvG heeft aange drongen de zaak met spoed te behandelen. Het bevruchten van eicellen in de reageerbuis mag niet in het centrum, omdat deze handeling Leiden. Maar het bevruchten mag wel als dat in een laborato rium gebeurt, dat losstaat van het centrum. En dat is, voor wat het CvG betreft, niet het geval. Als daarover in het plan Simons definitieve afspraken zijn ge maakt, gaat dit pas voor het centrum spelen, aldus een woordvoerder. Het verbod van de rechter heeft het CvG niet voor financiële problemen ge plaatst. Er zijn echter wel pa tiënten die voor ivf naar het AZL zijn gegaan. Een woordvoerder van het ziekenhuis laat weten, dat het AZL het nauwelijks drukker heeft gekregen. Volgens hem zou het over de afgelopen maanden om niet meer dan twee patiënten gaan. Prof. dr. J.W. Björkman: „Landen die hulp ontvangen hebben over het algemeen een zwaar bezet bestuur, dat er vaak in slaagt een groot deel van het geld op te slokken." foto jan holvast „Nu kan niet meer gezegd 'dat was opmerkelijk, van beleid ideologie van een heerser ook worden dat we tegen de trein- af aan de praktische resultaten, was, wanneer het niet werkte, taxi zijn omdat we men» Hoe goed het idee, theorie of deugde het volgens Kautilya goedkope rit gunnen' niet." slecht is wanneer een overheid bepaalde doelen wil bereiken. Kautilya mat de kwaliteit, ook woordvoerder H. Taal van de organisatie van Haagse taxi-on dernemers SHTO. De taxichauf feurs zijn tegen de treintaxi om dat die aan één bedrijf wordt gegund. De taxipas, geldig bij taxi's met een SAT-sticker, geeft ook recht op gereduceerde tarieven naar de randgemeenten. Zo kost een rit naar Rijswijk en Voorburg vijftien gulden, naar Leidschendam 17,50 en Wasse naar twintig gulden. Het initiatief voor de abon neetaxi is genomen vanwege de grote concurrentiestrijd in Den Haag. Door het vergunningen beleid van de provincie rijden er te veel taxi's rond, aldus de taxi chauffeurs. „We staan nu veel te veel stil", aldus woordvoerder H. Taal. Taxichauffeurs hebben in Den Haag de Stichting Abonnee Taxi (SAT) opgericht. Voor vijftig gul den per jaar kunnen klanten een pas kopen, waarmee een rit binnen de gemeentegrenzen slechts tien gulden kost. Voor zestig-plussers en gehandicap ten kost hij 25 gulden per jaar. De abonneetaxi is een ant woord op de treintaxi waarte gen in Den Haag grote aversie is. Half maart moet de abon neetaxi gaan rijden. Er wordt samengewerkt met de taxicen trale HTMC. Stoutenbeek, fascinerend creatief. De Stoutenbeek collectie omvat o.a. deSede. Rolt Benz, Leolux, Interlübke. Hülsta, Parade. Gelderland, Montis en HF-styte. Bij Stoutenbeek in Beverwijk en in Leiderdorp vindt u een uitgebreide collectie exclusieve meubelen en woningtextiel, van chique klassiek tot zeer modem. Stoutenbeek staat ook al jaren voor een uitstekende service, degelijke informatie en topkwaliteit. Zoekt u degelijkheid en onvergankelijkheid, dan is de Creation 3400 van Rolt Benz. nu al tot 'moderne klassieker' uitgeroepen, wellicht iets voor u. Of één van onze vele andere modellen. Beverwijk: Parallelweg 10,02510-29033 Leiderdorp: Meubelplein 1,071-899323 Regiogemeenten: Kamers van Koophandel luiden noodklok

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 20